De frucht fan de Geast SOUVEREIN WEST-DUITSLAND BELANGRIJKE STAP OP DE WEG NAAR EUROPESE INTEGRATIE Dinsdag wèl een krant KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed to sizzen Russische luchtmacht sterker dan die van Zaterdag Maandag Compensatie premie Wer kl oosheids wet Ijzeren gordijn nauwer gesloten liet Westen 48e Jaargang No. 42 Vrijdag 30 Mei 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht ROE ZAL RUSLAND DIT NEMEN? RED. EN ADM. Copie en advertenties dienen zo VROEG TIJDIG MOGELIJK in ons bezit te zijn. Uitgave van DruRKerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward ,.J-1 g Hwat hat CjdbC ke de Russen daar de andere geallieerde mogendheden in de weg leggen. Intussen is by de met W.-Duitsland gesloten ver dragen ook de positie van West-Beriyn min of meer geregeld, zodat de Weste- lyke geallieerden deze stad, als de Russen er hun positie steeds meer trachten te ondermynen, niet kunnen prysgeven, wat destyds by de blokkade van Beriyn wel eens een punt van overweging is geweest. Uiteraard maakt dit de toestand gevaar- lyker en zullen uit deze verhouding af en toe crisisverschynselen voortvloeien. Bolswards Nieuwsblad en PINKSTERMEDITAESJE KLM tegen sprinkhanen. In Jiergearkomste Frysk Selskip; Jubileum Elfstedenrijwieltocht Nationaal Muziekconcours; wèl verschijnen. „Nea hat my It houllk noch biroud,” Sei H&ns, hy wie in wike troud. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat IJ - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Wie In Mei 1945, toen wereldoorlog n eindigde, hier In Nederland ver kondigd zou hebben, dat binnen een zevental jaren Duitsland of een deel ervan zjjn souvereine rechten tejrug zou hebben gekregen in ruil voor de toezegging van dat land dat het een leger op de been zou brengen, zou waarschijnlijk voor gek verklaard zijn. En toch is het maar zo. Door de Russische expansiepolitiek bedreigd, hebben de Westelijke geallieer den, omdat het vrije Europese vasteland daartegen nauwelijks militair verdedigd kon worden, zonder militaire medewerking van West-Duits land, zich genoodzaakt gezien dat deel van Duitsland zijn souvereine rechten voor het grootste deel terug te geven, waartegenover Bonn zich verplicht opnieuw een militair apparaat In het leven te roepen, dat zal worden opgenomen lm de Europese defensie gemeenschap. de communistische actie in de Westerse landen zelf en het geven van speldeprlk- ken daar waar het er de kans toe ziet zonder grote risico’s te lopen. Wat dit laatste betreft daarvoor is natuur lijk de geïsoleerde geallieerde positie in West-Berljjn, 200 km diep binnen het Ijze ren gordijn als aangewezen. We horen dan ook reeds van allerlei moeilijkheden, wel- opvoering van de welvaart. Jeruzalim wegeret frucht to jaen. It ken de Heare net, hoefolle as it ek fan Him wit. It ken syn eigen for- doamens net, hoewol ’t de deistige offers düdlik har for- doamens en Gods oardiel dêroer foar eagen stelle. It büget him net ünder de hearskippt) fan de' heechste Kening. Jeruzalim is döfhüdich. It fortsjinne foartynienen mei de groun lyksljuchtsje to wurden. Lykwols de Heilên wol it jit lenris bisykje. En de Heare wol it jitte ienkear oan- sjen. En dat iene jier sil der mear oan de figebeam dien wurde, as ea tofoaren. Frucht, seis goede frucht siket de Heare by üs, elk jier wer. Hwant hy hat üs plante as in figebeam yn ’e wyn- berch. En elk jier docht er mear foar üs. Dus wurdt ek elk jier de forantwurding swierder. De Hillige Geast arbeidet troch en stiet nea stil. De genede wurdt iderkear ütwreide. Hjoed is üs ropplng mansker as juster. En dêriüt folget, dat it üs alle dagen heger oanrekkene wurdt, as wy ünfruchtber bliuwe. Gjinien moat bileaven tlnke: it is wol yn parder mei my, hwant ik wurdt sa segene! It stiet wol goed, hwant it giet my sa goed. Dat is in great forsin. As de sparjende forduldigens fan God alllnne wurket, dat de ünfrucht- berens greater wurdt, dan sil de grime ek safolle frees- llker wurde. Lit üs dan frucht drage. Fan üssels sllle wy net kinne. .Mar Christus selt: „Bliuw yn My en Ik yn jimme. Dy’t yn My hliuwt en Ik yn him, dy draecht gêns frucht, hwant büten My kinne jim neat dwaen. Lit üs frucht drago. En de frucht fan 'e Geast is: leafde, blydskip, frede, lang- moedichhelt, mlnlikens, goedens, trou, sêftmoedlchheit, matlchheit." B. De Regering heeft thans een beslissing ge nomen over het compensatievraagstuk in verband met de premie voor de Werkloos heidswet, welke wet op 1 Juli in werking treedt. Door de Stichting van de Arbeid was voorgesteld, dat de werknemers com pensatie zullen ontvangen voor hun pre- mle-aandeel, terwijl tegenover de loons verhoging, die daartoe nodig zou zijn, een „Hear, lit him dit jier noch stean.” Lukas 13 8 In tegenstelling met andere jaren zal Bolswards Nieuwsblad a.s. Dinsdag in verband met de komende hoogtijdagen: Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Twee onderzeeboten zal Amerika lenen aan Nederland, als een daartoe strekkend wetsontwerp door het Huis van Afgevaar digden wordt aanvaard. De lening zou van kracht zijn, totdat de eerste twee van vier onderzeeëers die Nederland bouwt, gereed zijn. Koningin proeft van de eerste. Koningin Juliana heeft Woensdagavond in het paleis Soestdjjk Katwlfks burgemeester, mr W. J. Woldringh van der Hoop, de schipper H. Messemaker (winnaar van de haring- race) met ztfn vrouw en de reder Joh. Parlevliet ontvangen. De delegatie bracht haar de eerste Hollandse Nieuwe in twee vaatjes, die de „Neptunus” ’s morgens in i IJmuidens haven had binnengebracht. Minister over ongelukken met straalja gers. Het Ministerie van Oorlog beraadt zich over plannen de duur van dienstne ming btf de luchtmacht voor de straal jagerpiloten te verlengen van vflf tot zes jaar. Een dergelijke maatregel zou de ge oefendheid van de piloten ten goede ko men en het risico van het vliegen met straaljagers kunnen beperken. „wy zfln diep geschokt door de ongelukken en wy doen er alles aan wat mogeltfk is. Maar wy vliegen door!” De instructie van de piloten zal nog verscherpt worden, zo ver klaarde minister Staf Dinsdag in de Eer ste Kamer. Boerderij in vlammen. Dinsdagmiddag tussen half één en half twee heeft It is in tlge eamstige likenis fan ’e Heare Jezus, dêr’t it wurd, dat hjir boppe stiet, üt nommen is. In eigner hie in figebeam plante yn in wynberch. In tige gaedlik plak. Foar in wynberch waerd altiten it moaiste sté ütkeazen, der waerd ek in soad wurk oan bisteld om de groun yn oarder to meitsjen. Men fandele de stiennen, dêr’t it lên omaris fol fan siet, byelkoarren en djippe fuorgen waerden der yn groeven. Sa’n omslach hie in figebeam net nedlch. Dy joech üt himsels al genöch: in goede frucht. Mar de man üt 'e likenis hie der hwat in sin by. Hy plante net in stik as hwat figebeammen, mar ien figebeam en hy plante him yn in wynberch. It soe hwat bysünders wurde. De minsken soene strak wol wakker heare! Mar it kaem oars üt! It earste jlers bisloech it net, it twadde jlers wie der gjln frucht to bikennen, en it tredde jlers wie it alhielendal mis. It hoecht jin gjin ny to dwaen, dat de man skjln syn noch hie,Doe sei er tsjln de hofker: „Sjuch, trye jier lang kom ik nou al om frucht fan dizze beam to sykjen en fyn gjln; roegje him üt, hwerfoar makket er de groun ek jitte ün fruchtber?” Mar dat stie de hofker net rjucht oan. Hy gle yn 'e pleit en sei: „Hear, lit him dit jier noch stean, oant ik om him hinne groeven en dong brocht haw; as er takomme jier ris frucht jaen woe mar sa net, roegje him üt!" Hwat bidoelt Jezus mei dy figebeam yn 'e wynberch? Der tsjut er Jeruzalim mei oan, dat in eareplak ynnimt yn Israël. Jeruzalim, dêr’t de Skriftgelearden sltte op 'o stoel fan Mozes. Dêr’t de preesters de offers brings yn 'e tlmpel. Dêr’t de Heare lenris de gloarje fan Syn keningskip lepenblere hat en David en syn hüs. Mar Daarvoor is een grote Industriële en handelsactlvitelt in de betrokken landen nodig en minister Stikker heeft in zijn afscheidsrede als voor zitter van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking te Straatsburg, er dan ook terecht op gewezen, dat de handel met Ame rika voor West-Europa een zaak van leven of dood is. Moge het Amerikaanse congres, dat in deze verkiezingstijd vaak al te gevoelig is voor egoïstische wensen van de Amerikaanse industrie deze wenk ter harte nemen. Evenmin als op economisch gebied, kan West-Europa buiten Amerikaanse mili taire en politieke steun. De Fransen met name hebben bij de laatste besprekingen, welke aan de sluiting der overeenkomsten voorafgingen, aangedrongen op zeer dui delijke verklaringen van Engeland en Ame rika dat zjj hun troepen in Duitsland zul len laten. Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken en presi dent Truman zouden deze en meerdere garanties stellig gaarne geven. De keuze van Eisenhower tot Amerikaans president zou verder waarschijnlijk aan alle twijfel een eind maken en West-Euro pa gerust stellen. Hoe groot de taak echter ook is, welke de Ver. Staten in de vrije wereld hebben te vervullen, een minstens even zware hebben de West-Europese vastelandsmogendheden zelf. Met de Europese defensiegemeen- schap alleen is men er niet. Integendeel, zij moet het begin zijn van een volledige, dus ook economische en politieke samen werking of zoals men dat met een vreemd woord noemt: integratie. Dringend nodig is dit zeker, de komende maanden en jaren zullen het bewijzen. Langs het gehele yzeren gordijn In Duits land, dat de laatste jaren vele gaten en zwakke plekken vertoonde, hebben de Oostdultsers Dinsdag de contröle versterkt en maatregelen genomen, die er op wyzen, dat de grens tussen Oost- en West-Duits land als represaille tegen de tekening te Bonn van het vredescontract, spoedig her metisch zal worden afgesloten. De com munistische regering van Oost-Dultsland maakte Dinsdag bekend, dat West-Duit- sers, die in de Oosteiyke zone willen rei zen van 1 Juni af moeten beschikken over een speciaal door de Oost-Duitse regering uitgegeven vergunning. Tot nu toe konden West-Duitsers op de interzonafle passen hun familieleden in het Oosten bezoeken. Ook begonnen de communisten Dinsdag met het evacueren van een vijf kilometer brede strook niemandsland langs de grens en de Oost-Duitse kust om het „infiltreren van agenten” tegen te gaan. In dit niemandsland mogen Oost-Duitsers slechts komen met een speciale vergunning In de strook worden bomen en struiken ontworteld, tankvallen aangelegd en schootsvelden vry gemaakt om volkomen contröle over de grens te verkrijgen. Langs andere delen van het ijzeren gordijn in Europa, zoals de Tsjechische grens, zijn reeds lang dergelijke voorzieningen van kracht. De Amerikaanse minister voor de lucht macht, Finletter, zégt in een artikel in het tijdschrift Aviation Ago, dat de Sow- jet-Unie in de afgelopen vijf jaar vijfmaal zoveel vliegtuigen heeft gebouwd als de V.S. Naar zijn mening zal de Russische luchtmacht tegen 1954 waarschijnlijk de luchtmacht van de NAVO in aantal vlieg tuigen overtreffen in een verhouding van drie tegen twee. Tegen het midden van dat jaar zal de Sowjet-Unie ook de beschikking hebben over een aantal lange-afstandsbommen- werpers, die atoomwapens kunnen vervoe ren, welk aantal „waarschijnlijk half zo groot zal zijn als onze strategische lucht macht thans omvat,” aldus Finletter. Engeland en Amerika zien dat ook wel in en hebben, waarschyniyk ook om West- Duitsland over het lot van West-Beriyn gerust te stellen, door hun ministers van buitenlandse zaken te Parys laten verkla ren dat West-Beriyn door hen als een we zenlijk element in de vrije wereld wordt gezien en een gewapende aanval daar be schouwd zal worden als een aanval op hen zelf. Wat de communistische actie in de Wes- teiyke landen zelf betreft, in het byzon- der Frankryk en Italië zijn daarvoor vat baar, daar hebben de communisten nog een grote aanhang. In Frankryk is de econo mische toestand onder de regering-Pinay stellig beter geworden, maar in Italië is deze slecht. By de gemeenteraadsverkiezin gen hebben de democratische partyen heel wat stemmen aan de neofascisten en mo narchisten verloren en bleek de commu nistische parity in sommige provincies zeer sterk, al bleef Rome voor een communis tische overheersing gespaard. Het commu nisme kan in het Westen echter stellig aangemoedlgd worden door de zware las ten, welke de defensie-uitgaven daar op de volken leggen. Het aangewezen middel is dus voorkoming van werkloosheid en Maandag is te Bonn de „conventie, rege lende de betrekkingen tussen de drie ge allieerde mogendheden (Amerika, Enge land en Frankryk) en de Duitse Bondsre publiek”, zoals de langademige titel luidt van het 400 pagina’s tellende verdrag, dat W.-Duitsland in zyn souvereiniteit her stelt, door de ministers van buitenlandse ■aken der betrokken landen getekend. Dinsdag volgde te Parys de ondertekening van het verdrag inzake de Europese De fensie Gemeenschap door de zes daarbij aangesloten landen: Frankryk, Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Direct daarop legden de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Ver. Staten verklaringen af, waarin vast gelegd werd dat iedere actie gericht tegen de Europese Defensie Gemeenschap door deze landen zou worden beschouwd als een actie tegen hen zelf gericht. De Fransen hadden nl. te elfder ure ga ranties van hun bondgenoten geëist tegen een mogeiyk uittreden van West-Duitsland uit de E.D.G. en biykbaar hebben zy in j ieder geval de Franse regering met deze Gisteren ver trok een vliegtuig van de KLM met 1200 kilogram „Gamma HBC” naar Perzië. Dit is een nieuwe chemische stof, die men wil gebruiken in de stryd tegen de sprinkha nen. zy wordt in Engeland gemaakt. De Perzische boeren zullen het „Gamma HBC” op de velden strooien, om te voorkomen, dat de sprinkhanen al te grote schade aan- een richten, aldus Reuter. felle brand de boerderij van de polhoeder I Siep Roeda op het Noorderleeg onder Hal- vorm van een garantie genoegen genomen. Of het Franse parlement er door bevre- digd zal kunnen worden, is een andere j vraag. We hebben daarmee dan al de kwestie aangeroerd, waarom de staatslieden van het Westen, nu ze al die documenten te Bonn en Parys hebben ondertekend, toch geen vacantie kunnen nemen om eens uit te blazen van alle inspanning, welke hot afronden van jarenlange besprekingen nu in de vorm van verdragen, heeft gekost. Integendeel, voor enige hunner begint eerst recht de stryd in hun eigen land om de nu getekende overeenkomsten de goedkeuring van hun parlementen te doen verwerven, waardoor ze eerst rechtskracht krygen en practisch uitvoerbaar worden. Hchuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, zal met een sterk verzet In zyn parlement te re kenen hebben, want vele Fransen blijven de Duitse herbewapening, ook al geschiedt deze in het kader van de Europese defensiegemeen- sohap, vrezen, zy zullen meer waar borgen van Amerika willen hebben en moer steun van dat land In Indo China en diplomatiek In Tunis en hun andere Noord-Afrikaanse gebieden. Dat de Franse socialisten echter in grote meerderheid zich voor de E. D. O. hebben verklaard, is een winstpunt. Niet alzo de Duitse socialisten die een machtige oppo sitie tegen Adenauer zullen ontplooien als hy voor de Bondsdag verschynt om goed keuring te vragen voor de gesloten ver dragen, die In West-Duitsland en geheel West-Europa zonder geestdrift zyn ont vangen. Zij, de Duitse socialisten, biyven betogen, dat men door de aanvaarding van deze overeenkomsten de splitsing van Duitsland definitief maakt, omdat men zich zó gauw met het Westen verbindt dat Rusland zeker niet meer bereid zal wor den gevonden Oost-Dultsland ooit toe te staan zich weer met W.-Duitsland te ver enigen. De Duitse soc.-democraten willen daarom de deur voor besprekingen met de Russen openhouden, Moskou immers heeft de mogelykheid van een hereniging van beide delen van het Duitse rijk in het voor uitzicht gesteld als W.-Duitsland zich niet by de E. D. G. aansloot en een conferentie der Grote Vier werd gehouden. Het is wel duideljjk, dat de Russen tot verzet zullen overgaan. Over de vraag hoe zich dat verzet zal uiten, lopen de meningen In het Westen nogal uiteen. Er zyn een aantal Fransen, en zy vinden steun in een artikel van een belangryk blad als de Engelse Times, die menen dat, ais Rusland van oordeel is, dat het met W.-Duitsland versterkte West- Europa, plus Amerika op de duur noodlottig voor Moskou zullen wor den, de kans bestaat, dat het een noodsprong zal doen. Nu de diplomatieke druk der Russen ken- neiyk gefaald heeft om de opbouw van een sterk W.-Europees militair apparaat te gen te houden, zouden zy tot agressie kunnen overgaan voor dat apparaat inder daad voltooid is, zodat de jaren 1952 en 1953 kritiek zullen biyven. Anderen menen dat Moskou niet zo dwaas zal zyn, doch zyn heil zal zoeken in aanmoediging van lum volkomen verwoest. Pas een half uur na het ontdekken van het vuur kon de brandweer aan het blusslngswerk begin nen; het woonhuis kon behouden worden, maoar de schuur brandde geheel af. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, was zeer aanzleniyk en kan zeker op honderdduizend gulden worden ge schat. De Noordeiyke gangen van de St. Pie tersberg zullen met ingang van Zondag voor bezoekers (onder geleide van een gids) toegankeiyk zyn. Tot nu toe kwamen de bezoekers hoofdzakeiyk in de Zufde- lyke gangen. Zeeleeuw-baby in Biydorp. Diergaarde Blijdorp is Woensdagmorgen voor ’t eerst verbiyd met de geboorte van *n zeeleeuw. - Regenverzekering. Lochem, het stadje in de Gelderse Achterhoek, waar jaariyks duizenden zomergasten vertoeven, heeft thans in navolging van Arnhem ook zyn regenverzekering voor zomergasten. Plnksterverlof militairen. Het Pinkster- verlof van de militairen van de Kon. Land macht gaat in op Vrijdag a.s. na 13 uur. Het duurt tot Dinsdag 3 Juni laatste reis gelegenheid. Aldus is per legerorder be paald. Wellicht 55000 woningen in 1958. In 1953 zullen wellicht 55000 nieuwe woningen kunnen worden gebouwd, als zich geen nieuwe internationale spanningen voor doen, zo heeft minister mr In ’t Veld Dinsdagavond in Beverwyk medegedeeld. - Geen dansverbod. Gedeputeerde Staten van Zuld-Holland hebben hun goedkeuring ont houden aan de verordening van de gemeen teraad van Alphen a. d. Ryn, waarin het dansen op Zondagen en Chrlsteiyke Feest dagen wordt verboden. Koe bracht in twee jaar vyf stleirkalveren. By de veehouder M. P. de Jong te Woud- wyk o. Driesum, bracht een koe een drie ling ter wereld. Het waren alle stiertjes. Vorig jaar schonk de koe het leven aan een tweeling, ook allebei stiertjes. „Kinderhulp”. Te Leeuwarden is opge- richt de afd. Friesland van „Kinderhulp" vereniging tot opvoeding van halfverwees de-, verwaarloosde-, of verlaten kinderen in het huisgezin, een vereniging te Am sterdam, welke reeds 5 Juli 1894 werd op gericht. Eerste aardbeien goedkoop. De eerste aardbeien van de koude grond zyn Maan dagmiddag aan de Beverwykse veiling aangevoerd. Per slof van vyf pond noteer de deze urimeur een prys van f 2.80 tot f3.30, wat men byzonder laag acht ver geleken by het vorig jaar, toen de eerste sloffen ongeveer f 3.50 deden. Betrapt by diefstal van grafplaten. Dank zy de oplettendheid van de koster der R.K. Kerk te Oudorp (N.-H.) heeft de politie de hand kunnen leggen op de 22-jarige Amsterdammer B„ een goede bekende van de politie, die zich op kerkhofdiefstallen had toegelegd. Op een aantal kerkhoven in Noord-Holland nam hij zinken platen weg, die op vele graven zijn aangebracht onder de kiezelsteentjes. Na de diefstal strooide hy de steentjes weer op him plaats. Nederlandse soldaat in Duitsland gedood. De dienstplichtige soldaat M. E. den Ouden uit Huizen en gelegerd by de verbindings- troepen te Utrecht, is Maandag tydens oefeningen in de Britse zone van Duits land gedood. By het opzetten van een an tennemast raakte hy een hoogspannings draad en was op slag dood. Westerling niet in voorlopige hechtenis. De Amsterdamse rechtbank, onder presi dium van mr B. de Gaay Fortman, heeft besloten de voormalige kapitein van het KNIL, Raymond Westerling, tegen wie een gerechtelijk vooronderzoek is geopend, niet 1 in voorlopige hechtenis te nemen. Verpleegstersfonds naar de f 100.000. vrywel alle delen van ons land zyn de laatste tyd plaatseiyke comité’s van actie voor het „Erefonds voor oud-verpleeg- sters” opgericht. Het gevolg hiervan is ge- weest, dat het kapitaal van het fonds bln- J nen enkele weken van f 50.000 tot f 75000 aangroeide. Gijzeling van Hommerson verlengd. De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdag de gijzeling van de heer A. H. Hommerson, i redacteur van Het Vrye Volk, die weigerde van een bepaald bericht de zegsman te I noemen, opnieuw met twaalf dagen ver- lend. De heer Hommerson is op 6 Mei in gesloten. Zyn gyzeling duurt thans drie weken?-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1