Zware tocht met veel uitvallers De Elfstedentocht Martinytoer I i De prijswinnaars vanaf 1947 zijn: Wegwedstrijd. to sizzen 4 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward I Ü3 hjoed Fan de Wesnielins van Halfweg wint opnieuw de V aar di gheidsrit Edelenbos, Enkhuizen, sterkste bij de Nieuwelingen Hwat hat Gabe Skroar I Boiswards Nieuwsblad 48e Jaargnng No. 43 Dinsdag 3 Juni 1952 Bolswarder afstammeling wint de grote Elfstedenprijs in '48 in ’49 N. H. Dickentman, in ’50 6.23) Verhoeven, A. 2de 6.25 in ’51 8de 4da Bde 6.25 6de 99 6.36 Tde r> 6.44 Spie 6.48 9de 10de M 11de H 6.55 12de M 6.55 18de 14de 15de n 7.10 16de rr 7.12 17de 7.16 18de 7.17 19de 99 7.47 20ste M De nieuwelingen. praktyk dizze ta Nieuwelingen klasse. Deze wedstithjt werd in 1951 voor het eerst gereden. Win naar werd A. van Andel te Harlingen, in 4.25 uur. Winnaar 1952: M. Edelen bos, Enkhuizen. Wol de eigen tael ek leare, Halo heech it Fryek yn eare. reëel woane Volgorde tQd (240 km). 7.49 en Abormemen tsprij s i 1.50 peï kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per zn.m. Giro 87926 De volledige uitslag is: lete prijs: J. De lijst in de groepen renners, nieuwelin gen en vaardigheidsrtjders bevatte de vol gende namen: A. van Andel, Harlingen. D. de Boer, Sneek. J. Bruggenkamp, IJmuiden. H. Buikhuizen, Meppel. J. Charisius, Leeuwarden. H. Douwes, Amsterdam. H. Duiker, Meppel. H. Elling, Meppel. A. L. Felix, Assen. D. Fokkema, O. B. Dtfk. G. Gort, Meppel. J. Grotenhuis, Den Haag. B. Groen, Giethoorn. P. Haan, Mechelen. J. Hofland, Beverwijk. G. Holleder, Amsterdam. W. Holleder, Amsterdam. N. Hooiveld, Werwershoof. J. F. Huisman, Muntendam. D. Kooistra, Groningen. P. Kruger, Middelstum. H. Jochems, Wassenaar. J. Matena, Den Haag. F. Mik, Nieuwe Pekela. H. Molenberg, Groningen. D. Nieuwenburg, Lelden. H. Niewold, Veendam. P. Nulle, Den Haag. C. Nijkamp, Harlingen. B. Ouwenhand, Den Haag. H. van Ouwerkerk, Aalsmeer. J. Peterson, Lefdsendam. J. Plantaz, Eindhoven. E. J. Prinsen, Coevorden. H. de Roo, N.-Amsterdam. A. Roosenstein, Sneek. C. Ruiter, Amsterdam. J. D. Schipper, Enschedé. C. Schravemade, Amsterdam. P. Bfevekin, Beverwijk. F. Stroomer, WtJk aan Zee. D. Vanacker, België. J. Vermeulen, Lalden. J. van Verseveld, Aalsmeer. W. Visser, Harlingen. M. J. de Wal, Apeldoorn. A. Walraven, Breezand. E. V.’arta, Groningen. C. A. Willekes, Amsterdam. K. Wiltjer, MiddolEtum. H. Zevenberg, Groningen. J. Bredius, Amsterdam. R. Toornstra, Sneek. Deelnemers aan de Vaardigheid waren: L. van Djjk, Bolsward. C. Backer, Ouderkerk a.d. Amstel. J. P. Visser, De Haukes (Wieringen). H. C. Wessellus, Halfweg. S. Koopmans, Workum. G. J. v. Manson, Ouderkerk a.d. Amstel. D. Klink, De Haukes, (Wieringen). A. Leegstra, Mantgum. H. T. de Haan, Ouderkerk a.d. Amstel. C. Brouwer, Hoorn. P. de Vries, Workum. Sj. Ttjsma, Warga. J. F. B. Braat, Aalsmeer (N.H.). H. P. Hulscher, Amsterdam. K. Dlkkentman, Sloten (N.H.). K. Schipper, Mlerlo (N.Br.). C. Koppens, Helmond. L. Buis, Sloten (N.H.). Als nieuwelingen startten: P. Lulden, Venhuizen. W. J. Raven, Venhuizen. G. Bock, Bolsward. J, Gerrltsma, Sneek. G. Mulder, Njjezjjl. J. Glas, Franeker. P. Voets, Workum. W. Messchaert, Bovenkarspel. S. Santema, Wirdum. J. Taekema, Wfltgaard. D. Tichelaar, Franeker. T. Leystra, Hfllaard. R. Bosklopper, Leeuwarden. J. W. Ridder, Den Helder. R. Koster, Julianadorp. J. C. Zegers, Den Helder. F. Brouwer, Den Helder. J. Bouma, Den Helder. P. Nüyens, Anna Paulowna. J. Post, Den Helder. R. Kuiper, Den Helder. Lodewijks, Julianadorp. A. Dekker, Meppel. M. Spijksma, Meppel. M. Edelenbos,Enkhuizen. P. Hooiveld, Wervershoop. J. Stroet, Werwershoof. Maandagmorgen 6 uur loste burgemeester Brulnsma het startschot en onmiddellijk ging het met een flinke vaart op Harlin gen los. Even buiten Bolsward trekken G. Holleder, Amsterdam, P. Haan, Meche- 1 enen C. Nijkamp, Harlingen er tussen uit, doch reeds voor Harlingen zijn ze in gelopen door F. Mik, Nw. Pekela en C. Willekes van Amsterdam. Ook Elling van Meppel weet zich voor Harlingen nog by de kopgroep te voegen. Nauwelijks is de havenstad gepasseerd als het grote peleton de achtervolging inzet. Hiertegen is de kopgroep niet bestand en spoedig zjjn de vluchtelingen weer ach terhaald, maar nauwelijks is dit gebeurd, en dan trekken Schippers van Enschedé en NiJkamp van Harlingen er tussen uit. Steeds groter wordt de afstand. Voor Min- nortsga is de voorsprong van de 2 taai volhoudende renners reeds uitgegroeid tot 8 minuten. Wel proberen Duiker en Ellen van Meppel met F. Mik van Nw. Pekela met hun drieën een achtervolging in te zetten, doch dit staat het peleton niet toe De wedstrijd der amateurs over 240 tan. welke laatste dit jaar deze beker moet verdedigen. Winnaar 1952: H. C. Wessehus, Halfweg. J. L. Buis, Sloten (N.H.). Th. Jansen, Oudkerk (Fr.). J. Botman, Lütjebroek. J. Dekker., Grootebroek. D. Bosma, Bolsward. H. J. van der Meulen, Bolsward. E. Andringa, Bolsward. J. Broertjes, Abbekerk (N.H.). S. Rodenburg, Parrega. H. Krijnsen, Heerenveen. B. Haitsma Jr., Bolsward. Th. J. Mol, Werwershoof. S. Burggraaff, Longerhouw. C. A. de Bliek, Apeldoorn. E. Sminia, Ried. Chr. Waalwijk, Uitgeest. C. de Groot, Bolsward. T. de Boer, Harlingen. C. de Waal, Wijk en Aalburg. A. Huitema, Nijland. C. Verdonk, Uitgeest: 6.25 (Belg) 6.25 en reeds 5 minuten later zien ze het nut teloze van him poging in en laten zich weer rustig afzakken. Wanneer Minnerts ga is gepasseerd, gaat het peleton met een razende vaart de 2 koplopers achterna. Zienderogen wordt de afstand kleiner en wat Nijkamp en Schippers ook proberen, de overmacht is te groot en 5 km voor Ferwerd is het gedaan met de heerschap pij- Hard, ontzettend hard, gaat het op Fer werd los en weer moet het peleton aan- 'zien, dat een 5-tal een 500 meter voor sprong nemen, op 200 meter gevolgd door een groep van 3 renners en weer 100 me ter daar achter een groep van vier. Het peleton is nu uit een gerukt en tussen Fer- schappen eal worden uitgezonden, banden- pech. Dit kost hem vele kostbare minuten, maar toch geeft deze all-round renner niet op en zet na een nieuwe band te heb- gen omgezet, op zijn eentje de achtervol ging weer in. Inmiddels hebben de 6 uit lopers Bolsward bereikt en luide toege juicht door een enorme menigte, zien we Douwes van Amsterdam de sprintprijs in de wacht slepen. Voort gaat het, als maar tegen de harde storm in, Sneek en Ulst worden gepas seerd, doch wanneer de straatweg naar Lemmer wordt bereikt, heeft Wiltj er van Middelstum te veel van zijn krachten ge vergd en moet noodgedwongen loslaten. Ondertussen vecht Hofland op zijn eentje een harde strijd met zich zelf, de Bever weker zet echter de tanden op elkaar en presteert het om enige minuten van zijn achterstand in te lopen en zelfs Wiltjer bij Gaasterland voorbij te gaan. De vijf koplopers, om beurten de kop ne mend, bljjven verbeten doortrappen en zon der dat er iets schokkends gebeurt, wordt Staveren het einde van deze enorme zwa re tocht bereikt. We zeggen het einde, want van Staveren naar Bolsward, met de harde wind in de rug, is het een peulschil letje voor het vijftal. Het is nu wel zeker dat de strijd zal gaan tussen Bruggenkamp van Umuiden, Plantaz, Eindhoven, Dou wes, Amsterdam, Vanacker, België en Warta van Groningen. Met een snelheid van bijwijlen 62 km vliegt dit vijftal nu over de weg en wanneer Par rega is gepasseerd, is het duidelijk gewor den, dat de sprint de beslissing moet bren gen. Enige duizenden staan bij de Hollandia te wachten op de dingen die komen zullen. Plantaz van Eindhoven is sterk favoriet, maar 200 meter voor de finish blijkt, dat Plantaz in derde positie ligt, achter Dou wes van Amsterdam en de man met het Bolswarder bloed in zijn aderen.J. Brug genkamp van IJmuiden. Ontzettend snel gaat het deze laatste 200 meter, maar Bruggenkamp is niet te ge naken in deze prachtige eindspurt en on der luide toejuichingen vliegt hij om pre cies 12.29 door de finish. Bruggenkamp werd dus eerste en verover de de schitterende „Joco”-racefietS, be nevens de fraaie „L. A. B.”-wisselbeker, de grote ere-medaille van Z. K. H. Prins Bernhard en de herinneringsmedaille. S De wisselbeker voor de renners (aangeboden door het Leeu- ft warder Autobus Bedrijf) is in ’47 gewonnen door T. de Boer, Harlingen, In 7.04 uur. ft in ’48 Bep Andriessen, L’warden, in 6.56 uur. u in '49 W. Dielissen, Beek en Donk, in 6.25 uur J in ’50 W. Dielissen, Beek en Donk in 6.26 uur ij* in ’51 definitief W. Dielissen, Beek en Donk, in 6.23 uur ffl Thans werd de Jubileumbeker, welke ook nu weer aangebo den werd door het Leeuwarder Autobus Bedrijf voor de zesde ft maal verreden. Winnaar 1952: J. Bruggenkamp, IJmuiden. Vaardlgbeldsrlt. Voor de Vaardigheidsrit is de Wisselbeker (aangeboden door „Boiswards Nieuwsblad”) in '47 gewonnen door D. Zoek, Babberich bij Zevenaar, (Gld.) in 8.21 uur C. N. v. d. Poel, Oude Ade by Leiden in 7.51 uur. Amsterdam, in 7.88 uur. Dussen (N.-Br.)‘ in 7.21 uur. H. C. WesseHus, Halfweg, in 7.20 uur, 6.48 3. van Verseveid, Aalsmeer, 6.48 werd en Holwerd zien we, dat 4 vaiK.de 5 i eerste vluchtelingen, bestaande uit Cha risius, M, Mik, de Groninger Warta en Willekes van Amsterdam hun voorsprong nog iets vergroot hebben. De Harllnger Ngkamp kan het tempo niet meer volhou den en moest zich laten afzakken. Tot na Dokkum houdt het 4-tal prachtig stand, dan voegen Douwes van Amsterdam en de Belg Vanacker zich bij de 4 uitlo pers. Tussen Akkerwoude en Rinsumageest kan Willekes het tempo niet meer bijhou-'' den en verdwijnt van het strijdtoneel. De Leeuwarder Charisius rijdt een prachtige rit en we denken reeds dat hij zijn woon plaats als een der eersten zal bereiken, doch helaas komt voor hem de pechduivel om het hoekje gluren in de vorm van een lekke band. Op 1 km van huis sneuvelt Charisius eervol. Dat het in de eerste etappe naar Dokkum hard ging, bewijst wel de tijd van aan komst Om 7.45 uur, dit is ruim 10 min. vlugger dan vorig jaar, werd deze plaats gepasseerd. Nadien werden de rollen omgekeerd, de Wind wakkerde aan tot een halve storm en daar hiertegen opgetornd moest worden is het te begrijpen, dat de snelheid aan zienlijk terugliep. Om precies 8.42 uur wordt Leeuwarden ge passeerd en dan komen de favorieten op zetten. Hofland van Beverwijk, Plantaz van Eindhoven en Bruggenkamp, IJmui den krygen ook aansluiting en dan gaat het met 7 man sterk op Bolsward aan. Ondertussen is ook Mik uit de hoofdgroep verdwenen. Even voor Burgwerd krijgt de bekende renner Hofland, die hoogstwaar schijnlijk ook voor de wereldkampioen- 12.52 F. Mik, Nleuwe-Pekela 12.59 J. Peteraon, Leldsendam, 12.59 B. Ouwenhand, Den Haag, 1.14 7.10 N. Hooiveld, Wervershoof 1.14 7.10 J. F. Huisman, Muntendam 1.14 J. Materna, Den Haag 1.16 M. J. de Wal, Apeldoorn, 1.20 R. Toornstra, Sneek, 1.21 W. Visser, Harlingen 1.51 J. Grotenhuis, Den Haag 1.53 cijfers: tijd van aankomst Bruggenkamp, IJmuiden, 12.29 6.25 (v. j. H. Douwes, Amsterdam 12.29 J. Plantaz, Eindhoven 12.29 D. Vanacker Beverwijk 12.29 E. Warta, Groningen 12.29 J. Hofland. Beverwijk, 12.40 K. Wiltjer, Middelstum, 12.48 H. Elling, Meppel, 12.52 A. Walraven, Breezand, 12.52 Yanchijnt DINSDAGS «a VRIJDAGS kedactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 431 (K 3137) De boer üt Douwe Kiestra syn ynmoai bon- deltsje ferzen: „Efter it Oargel" seit it sa klear: „It giet om de simmer syn djür biskot, In hiele winter ha wy nou' hwat”. Sa is it mar. Der stiet wer folie op it spul en it kin sa üngelyk biteare mei de gouden rispinge. Foer is goud tsjintwurdich, dus hwat er to groeijen stiet it it omtinken fan boer en wit tenskip tige wurdich. Sa nou en dan krij ik in guodlike nrip fan in stedman, dy seit: jo moatte hwat mear oer oare dingen skriu- we, dy kuil en heaboel kinne us it measte net skele. Fan syn kant is dat wol to bigripen, de measte minsken binne sterk op eigen bistean en bilangen ynsteld mar oan de oare kant sjocht men fan de Martiny-toer wei it greate bilang fan de greidebidriuwen as grounslach fan it hiele ekonomyske libben sa oertsjü- gend dat ek üs stedman it ynskikke moat, dat der gauris in wurdmannien oer falie sil. En dat it de boer üt dizze omkriten sterk oansprekt, ja oansprekke moat, dat moat hy fan my dan mar oannimme. Hwant der tiist hy en syn tuzen kollega’s al wer mei om: It giet om de simmer syn djür biskot en dat kin him wol tuzenen gounen skele. Dêrom jitteris, hwat kant moat it üt mei dizze din gen. It is nou wol klear, dat ik net bihear ta de minsken, dv’t miene, dat it nou mei de béste kuil- en fiea-methoade in biklonken saek is. It bliuwt foar my jit in fraech en it goede antwurd wit ik noch net. Hoe’t wy it Kostbere aeiwyt yn it gers biwarje kinne op de meast praktvske en goedkeapste manear, dér sykje wy hjoed noch om, tinkt my. wichtich is foar dt kuil, nnt der alhiel üt. De sürgraed, de pH is fan Fryske kuil j im mer to heech. It moat winlik net heger as 4.2 wêze, mar it gemiddelde fan de Fryske kuil wie 4.94 oer de léste tsien jier. Mar by Reitsma wie it 3.9. Dat kin dus ek mei de Fryske methoade. Alwer, ik wol witte, hoe’t dat koe! En dêr- mei bin ik yn ienjcear ta myn stanpunt komd. Salang men net oantoane kin, dat it ün- mooglik is om de Fryske kuilmethoade to forbetterjen, salang men gj'in forklearring jaen kin foar dit en lyksoartige gefallen, sa- lang sit de kans der noch yn, dat men troch fierdergeand ündersyk dochs de Fryske me- thoade bihalde kin. Hwerom giet it meastal safolle minder? Hoelang moat it gers op it lan lizze foar de béste ütkomsten. Hokfor gers docht it it béste, koart of lang, jong of hwat minder jong, sterk bidonge of minder bi donge. Hwat foarm, hwat bidekking is hjir brukt, hoef olie gers wie hjir oan dizze bult. It pro bleem is net ütiten, sei ik niis. Dat is it, hwat my persoanlik net de frijmoedichheit jowt om to sizzen: fuort mei de Fryske methoade, wy moatte perfoarst mei Virtanen of Harde- land of mei waeipasta of melasse ta. It kin wol wêze, dat it der op ütdraeit, ik achtsie dat wol mooglik, mar dat moat earst jit bli- ken dwaen. Hwant omtrint de wurkingen en processen, dy’t harren ófspylje yn de kuilbul- ten hat de wittenskip hiel hwat ütsocht, mar der bliuwe jit hiel hwat fragen oer. En it gefal Reitsma is der ien fan en net it minste. Men kin dat net ófdwaen mei it goedkeape: Nu ja, dat is een uitzondering! Soks is net en net wittenskiplik. Salang in ge- boer dit birikke kin, salang is men der net klear mei. En salang sil ik der mei efter oansitte om de kuilkwesje net as in oploste saek foar to stellen mar as in wich tich probleem, hwer’t wittenskip en praktyk noch jierren wurk oan hawwe om dizze ta in oplossing to bringen. Fanselssprekkend bin ik foarstanner fan alle methoaden, dy’t dat bisykje en ik ried it sykjen tige oan. Mar dan moat men de Fryske methoade by dat ündersyk net oan ’e kant sette. Reitsma hat biwiisd, dat se noch meidocht en goed ek. Voor de nieuwelingen, dit is de grioep jonge renners, die nog niet in het bezit zijn van een licentie-nummer, viel het startschot een kwartier later. Ook hier ging het In een snel tempo naar Harlingen waar ze 6.48 uurarriveerden in een ge sloten peleton. Wel werd even een uitloop- poging gewaagd, doch deze mislukte vol komen. Om 7.03 werd Franeker bereikt, St. Anna Par. om 7.28 en precies 8 uur zaten deze jonge knapen reeds in Holwerd. Na Holwerd kwamen de klappen en in Dokkum kwamen reeds 3 verschillende groepen door. Bfj de jonge garde, zo dar tel begonnen, werd de vechtlust, toen Dok kum gepasseerd was, aardig getemperd. Wat eerst een peulschilletje geleek, werd nu een heksentoer, vanwege de plotselinge tegenwind en al. spoedig vielen nu de slachtoffers. fan praktyk en wittenskip beide, dat stiet net yn 'e kiif. Dat is plicht, hwant it giet cm gjea- te bilangen. Dat der op mannich ünderdiel al aerdige suksessen binelle binne, jow ik graech ta. Kuil mei melasse, mei sür en de Hardeland-kuil is trochstrings in stik better as de trochsné-Fryske kuil, dat is ek wier, mar der sitte ek gans mear kosten oan forboun. En is it mei de Fryske kuil nou wier, ütiten spul? Moat men de praktyk fan 90 fan de greidboeren nou perfoarst foroardielje? Is dit founis al foar it heechste gerjocht üt- sprutsen? Ik siz fan né! Sa’t it my taliket hawwe wy dat rjocht nou noch net. Hwant der binne jit dingen, dy’t freegje earst better neigien to wurden, foardat men dit dwaen mei. Hwant al is it wier, dat it ündersyk üt- wizen hat, dat de trochsné Fryske kuil minder is as de oaren, dêrmei is men der net Der is sa nou en dan ek Fryske kuil, dy’t like goed is as de oare soarten en der is ek inkeld Fryske kuil, dy’t poerbêst is en hiel inkeld is der ien, dy’t folie better is as de oaren. Sjoch, dat moat wier makke wurde. Nou, ik sil fan dat léste, dat jit aerdich mannich klinkt, it biwiis iaën. Forline jier, dus yn 1951 wie it gemiddelde fan de fortarbere aeiwyteftige stoffen yn Fryske kuil: 6.5 fa Birekkene op de droege stof! Dêrneist die dit gehalte by dé sürkuil, de melassekuil en de Hardelandkuil 9.7 Dat is krekt 50 mear. Dizze ütkomsten hawwe hiel hwat to sizzen. Mar nou in sifer. By it Wytmarsumer boer, de hear Jan Reitsma oan de Peinjumer dyk, waerd in Fryske kuilbulte undersocht. Alhiel op deselde wize en ek troch it Provin- siale Féfoerbureau. En dit ündersyk joech it sifer fan skrik net! 15.3 Dat is net 50, mar likernöch 150 better as it gemid delde. Dizze ütslach is fan Febrewaris fan dit jier. En nou folgje hjirüt inkelde logyske dingen. Alderearst, dat dit in ütrinder is, in greate ütrinder! Mar it kin, dat wurdt hjir- mei biwiisd. It kin, dat men mei de Fryske kuilmethoade by ütsündering sokke risselta- ten bihellet. En as dat kin, dan stiet it foar my fêst, dat it plicht is om nei to gean, hoe’t dat rnuglik west is. Ik wol witte, hoe’t dizze kuil woun en forarbeide is en hokfor om- stannichheden dit agrarysk wünder yn 'e wrald brocht hawwe. Hwant net allinnich is

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1