KOM OVER DE BRUG ONTWIKKELING IN WESTERSE LANDEN BAART ZORG Gabe Skroar KRIS-KRAS door Nederland 1 I StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa OSINGA - Bolsward A. J. Buitenlands Overzicht Taft zou Mac Arthur willen rehabiliteren Geruchten over Stalin's spoedig overlijden üs hjoed to sizzen PIET. J 1 t Zeven kinderen uit één gezin verbrand Dochter van Griet Zelle als spionne gefusilleerd De dochter van Mata Hari, schuilnaam voor Grietje Zelle, het Leeuwarder meisje, dat aan het einde der 1ste wereldoorlog als spionne door de Fransen werd gefusil leerd, is, naar eerst heden bekend wordt, enige dagen na het uitbreken van de vijan delijkheden in Korea door de communisten gearresteerd en, evenals haar moeder, ge fusilleerd wegens spionnage. Bus reed .door brug leuning Rusland zou Polen willen inlijven Prins Bernhard in Harlingen EISENHOWER „Kans op oorlog is niet groot” No. 44 48e Jaargang Vrijdag 6 Juni 1952 Bolswards Nieuwsblad en Red. Bolswards Nieuwsblad. Hwat hat 5 e In 1 i r. e e r i Zeven kinderen van een gezin van acht tien personen zijn omgekomen, toen een brand hun huis vernielde in St Luc de Dijon, een dorp ongeveer 80 km van Quebeo in Canada. De moeder liep brandwonden op bjj haar pogingen haar kinderen te redden. Zij ligt in een ziekenhuis; haar toestand is ern stig. Sawn bem en in wiif, Is in aerdich tiidfordriif. Voorlopig uitgetrokken ns geen storm lucht, betrokken, zomerweer, de hemel blauwer! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Een agent van de Amerikaanse inlichtin gendienst, zekere Kurt Singer, heeft vol gens het Parijse blad „S’Est la Vie” een en ander openbaar gemaakt. In April IS millioen van de spaarbanken gehaald. Gedurende de maand April werd bij alle Nederlandse Spaarbanken ingelegd f 65.370.000 en terugbetaald f 78.050.000, zodat in totaal f 12.680.000 is ontspaard. HET VISSEIZOEN GEOPEND. Duizenden Nederlanders zijn weer naar onze viswateren gesneld om er met of zonder kennis van zaken een visje te verschalken. Links: Na zeer tactisch en met groot geduld deze fraaie edelkarper naar de kant te hebben gebracht, wordt hij met het schepnet ingerekend. Rechts: Spoedig vielen de eerste slachtoffers, maar niet alleen onder de vissen, maar ook onder de hengelaars. r t t t E r i t e p Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Vier en dertig mensm kwamen jammerlijk om het leven toen een Belgische autobus met voetbalsupporters, die „een dagje uit” waren, in Noord-Frankrijk in het water reed. Op eerste Pinksterdag verloor de chauffeur van de bus bij het dorpje Gre- velingen de macht over het stuur en reed door een brugleuning in een kanaal. Misschien nog meer zorg dan de politieke en militaire spanningen tussen Oost en West, baart de ontwikkeling in sommige Westerse landen zelf. Omdat deze ontwikkeling schade doet aan het vermogen van het Westen om in de baaierd van het heden stand te houden. Daar zijn bijv, de problemen van het com munisme in Frankrijk en Italië. In eerst genoemd land is dat vraagstuk sterk naar de voorgrond gekomen door de communis tische relletjes te Parijs in verband met de aankomst van generaal Ridgway. De Parijse communisten hebben him O.-Duitse en Russische kameraden misschien zelfs op instructie van Moskou in hun pro- paganda-offensief tegen de ondertekening der verdragen tussen W.-Duitsland en de Grote Drie krachtig trachten bij te staan door omvangrijke relletjes te veroor zaken, welke met een even krachtig op treden der regering Pinay zijn beantwoord. De secretaris-generaal Duclos en een paar honderd van zijn medestanders zijn gear resteerd en zullen waarschijnlijk terecht staan wegens bedreiging van de veiligheid van de staat. De regering is blijkbaar van plan zich niet te laten intimideren door de communisten. Het is trouwens een al gemeen'Westers belang dat Frankrijk, een der belangrijkste partners in de Europese en Atlantische verdediging, niet onder- mijnd wordt door communistische actie, waarmee nog steeds een kwart der Fran sen sympathiseert. Erger nog is het in Italië, waar het een derde der bevolking is, en waar, vooral ook in Zuld-Itallë ook de neo fascisten en monarchisten sterk z(jn, zoals bi) de gemeenteraadsverkiezin gen bleek. Communisten en fascisten samen zjjn anderhalf maal zo sterk gebleken als de regerings dus de mocratische partijen. De ernst van dit verschijnsel wordt niet alleen iets verminderd door het feit, dat het hier gemeenteraadsverkiezingen be treft, en parlementsverkiezingen, zoals al eens vroeger is gebleken, een voor de re geringspartijen gunstiger uitslag geven. Maar toch blijken de gevolgen van het fas cistisch regime in Italië nog sterk na te werken en groeit het verlangen naar zijn terugkeer naarmate de economische nood sterker gevoeld wordt. Dit alles kan slechts bestreden wor den door hechte onderlinge Wester se samenwerking. Als de W.-Euro- pese vastelandsvolken voelen, dat zij noch militair noch economisch door hun grote overzeese partners in de steek worden gelaten en dat er een werkelijke lotsverbondenheid is, zal dat oofc de democratische gedachte en de partijen die haar dragen In landen als Frankrijk en Italië schra gen. Een dergelijke voor West-Europa bemoe digende houding van Amerika moet men echter niet verwachten als senator Taft tot president gekozen wordt. Hij heeft het dezer dagen nog weer eens duidelijk ge zegd, dat als hij president wordt, zijn stre- ven in de eerste plaats zal zijn beheersing van het luchtruim; door de verplichtingen welke Amerika ten opzichte van West- Europa op zich heeft genomen, heeft het aan militaire kracht ingeboet. Europa is Taft welkom als bondgenoot als het door eigen economische en militaire kracht zich tot die positie weet op te werken. Dat Taft beloofde als hjj aan het bewind kwam, het militair beleid aan Mac Arthur te zullen toevertrouwen, is even verklaarbaar als ’t gevaarlijk zou zijn zowel voor de eenheid van het Westen als voor een bezadigde ontwikkeling van de Westerse politiek je gens Rusland. Tafts mededinger naar de republikeinse candidatuur voor h§t presi dentschap, Eisenhower, heeft ongeveer te zelfder tijd als Taft gesproken en een ge heel ander standpunt ingenomen. Hij legde juist de nadruk op de betekenis van W.- Europa als bondgenoot van de Ver. Staten. Wie van deze beide de officiële candidaat van de republikeinse partij zal worden, is nog steeds niet te zeggen, vooral ook niet omdat vanuit het Zuiden, waar Taft vele aanhangers heeft, een beweging onder de jongere republikeinen gaande is om tegen de wil van de partijleiding in Eisenhower Nog slechts enkele dagen en dan zal er In Bolsward een eenvoudige plech tigheid plaatsvinden, die met gouden letters zal worden geboekstaafd in de annalen van onze oude Hanzestad. Over tientallen, over zo de wereld mag voortbestaan honderdtallen van jaren zal over die ge beurtenis gesproken en geschreven worden, als over een historisch feit van vérstrekkende betekenis. Een gebeurtenis, die richtinggevend was voor de verdere ontwikkeling van de stede Bolsward, een gebeurtenis die de toekomst van Bolswina’s veste in niet geringe mate heeft be paald. Op 24 Juni aanstaande wordt n.l. de Gysbert Japicxbrug geopend daarmee de uitbreiding-Noord definitief ontsloten. Er is verschil van mening geweest over de plaats van de brug. De strijdbijl is echter reeds lang begraven. Thans verheugt zich iedere rechtgeaarde Bplswarder over de expansie mogelijkheid, die hier zijn middeleeuwse vesting wordt geboden. Vanuit het statische treedt de stad in het dynamische tijdperk. Mogelijkheden wachten slechts op het moment, waarop ze worden aan gegrepen. Levensruimte vraagt om leven. Een nieuwe periode breekt aan. Burgers van Bolsward, dit mag om het eens heel conventioneel te zeggen niet ongemerkt voorbij gaan. Kom over de brug. Straks in de meest letterlijke zin van het woord. Kom over de brug, ook in overdrachtelijke zin. Kom met uw initiatief, kom met uw idee, kom met uw bijdrage over de brug. De brug wordt geopend, de Lagere Technische School verrijst, straten worden geprojecteerd, woningen gebouwd, een nevenstad is in staat van wording. Hier moet de burgert) getuigen van blijdschap en waardering. Hier wordt een geste gevraagd. Nog eens: kom over de brug. Wie neemt de voorstap? Washington doen niet te controleren geruchten de ronde, volgens welke Polen binnenkort zal verzoeken, in de Sovjet unie te worden opgenomen. Deze kwestie zou reeds enige maanden in Warschau be studeerd worden. Woensdagavond arriveerde prins Bernhard in Harlingen voor een bezoek aan de inter- geallieerde oefening „Blue Bird”. De troe- pen-onderdelen, die aan deze oefening deel nemen, Belgische commandotroepen en pa rachutisten en het Nederlands korps ma riniers, stonden aan de Havenwal opge steld, terwijl de officieren en manschappen van het Engelse landingsvaartuig „Reg gio” en een Engelse torpedoboot aan boord van de schepen stonden opgesteld. Deze troepen werden door de prins en de commandanten van de Engelse, Belgische en Nederlandse onderdelen geïnspecteerd waarna Prins Bernhard per auto vertrok. Inbraak in school. Inbrekers hebben zich door het forceren van de deur van het gym nastieklokaal toegang verschaft tot een lokaal aan de Karei du Jardinstraat te Amsterdam. Uit een kast in een der loka len worden twee schrijfmachines, waarde f 900, vermist. voor de honderden bezoekers, veroorzaakt door baldadige jongelieden, die enige voet zoekers in de put hadden gegooid. Door de rookontwikkeling werkte de echo niet meer. De brandweer staat echter voor niets. Deze kwam met een tankwagen en spoot 400 liter water in de beroemde echo put. Daardoor werden de dampen verdre ven, waarna de echo zich weer liet ho ren. „Aaltjeseter” ontdekt. Prof. dr. ir. A. Ph. Weber te Bennekom heeft een tot dus verre onbekende micro-organism^ ontdekt, dat in de toekomst wellicht een belang- rijke factor kan worden in de strijd tegen de aardappelmoeheid. Het gaat hier om ’n amoebe (ééncellig diertje) dat de strijd aanbindt met de beruchte aaltjes, die de aardappelmoeheid veroorzaken. Meppels burgemeester naar Paraguay. Burgemeester mr A. Kleijn van Meppel heeft medegedeeld, dat hij zich voor een jaar als bestuursexpert in het kader van de technische hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden door de V. N. naar Paraguay zal begeven. Debat in Sneek. De debatvergadering tus sen Minister Mansholt en het Chr. Histo rische Kamerlid, de heer De Ruiter staat thans vast op 12 Juni. Het is de organi satoren gelukt er de grootste zaal van Sneek voor te krijgen, namelijk het gebouw voor Christelijke Belangen. Echoput defect. Na 140 jaar lang steeds elk geluid weerkaatst te hebben, heeft de Echoput te Apeldoorn op Tweede Pink sterdag twee uur lang gestaakt. Een strop te steunen. Er schijnt zelfs een kansje te zijn op een splitsing in de republikeinse partij, waarbij alleen de democraten garen zouden spinnen. Deze laatsten hebben eigenlijk nog geen officiële candidaat nu Truman niet meer wil naar voren geschoven, maar men verwacht dat elk ogenblik, nu Eisenhower als dit blad ver schijnt, al zjjn eigen programma ontvouwd zal hebben. De democratische partijleiding wenst nl. Eisenhowers standpunt te ken nen voor zij haar eigen vastlegt. Want de democraten hopen, als zfl een tactisch pro gramma opstellen, toch weer 't president schap te veroveren, omdat zij menen dat de republikeinen zo zeer verdeeld zijn dat als Taft hun officiële candidaat wordt, Eisenhowers aanhangers liever op de de mocraat dan op Taft zullen stemmen, ter wijl Tafts aanhangers verondersteld wor den ook in geen geval Eisenhower te zul len stemmen als deze de republikeinse candidatuur krijgt. Zoals bekend hangt er ook veel van af welke candidaat de Amerikaanse vakbe weging zal aanbevelen. President Truman heeft een goede gooi naar haar sympathie voor de democratische candidaat gedaan door de staalindustrie onder rege- ringsbewlnd te brengen, toen de werkgevers weigerden een geëiste loonsverhoging toe te kennen, die de regering toch wel gaf. Maar het Hooggerechtshof heeft de vordering dezer Industrie door de president ongrondwettig verklaard, zij Is weer aan de eigenaars teruggegeven met het gevolg, dat de werknemers di rect in staking gingen. Mocht deze staking van langere duur zijn dan zal dit natuurlijk ook ongunstig wer ken op de bewapeningsplannen van Ame rika en het gehele Westen. Welke invloed het stagneren van een grote industrie op dit gebied kan hebben heeft de staking in Laatste inspectie-reis Afscheid van zijn vazallen ’t Is hem daar in Parijs Blijkbaar niet meegevallen. Europa te verdeeld? De energie steeds lauwer? Wordt ’t kaartspel vals gespeeld? Wat dacht U, Eisenhower? Hij heeft de uniform Voorlopig uitgetrokken Voorspelde ons geen storm Al dreigt de „Ik hoop op Straks wordt Kijk uit! en observeer!” Zo raad ons Eisenhower. Deez’ veldheer heeft spontaan, Fier, zonder bijbedoelen, Zijn vredesplicht gedaan, Europa moest het voelen. Hij zag zijn roeping klaar Als dienaar was geen trouwer Voor ’t „Europese” jaar Ons dank aan Eisenhower. Van alle markten thuis, Wou hij zich nieuw bezinnen. De strijd om ’t „Witte Huis”, Wie zal de wedloop winnen? Eén ding staat vast, het land Ziet deze strateeg-bouwer Nimmer als figurant! Dat toonde Eisenhower „De kans op een opzettelijk uitgelokte oorlog is niet groot,” zo heeft generaal Eisenhower Dinsdag op een persconferen tie in Washington verklaard. Niettemin blijft het gevaar bestaan van „satelliet- oorlogen van het type Buskruitvat”, zo voegde hfl hieraan toe. Eisenhower droeg op deze persconferentie voor het laatst zijn uniform. Enkele mi nuten later diende hfl formeel zijn ontslag uit het leger in om openlijk deel te nemen aan de campagne voor de presidentsver kiezingen. Sproeivllegtuig verongelukt. Een be- sproeiingsvliegtuig heeft Woensdagmiddag te Retranchement in West-Zeeuwsch- Vlaanderen kort na het opstijgen een mis lukte noodlanding gemaakt in een tarwe veld. De bestuurder, de heer F. Traa, liep slechts enkele schrammen op. Het vlieg tuig werd ernstig beschadigd. Conflict om een sigaret. De beroemde En gelse tenor William Herbert heeft een ver geefse reis naar Naarden gemaakt, waar hij in de oude Ned. Herv. Kerk zou optre den met de Handelvereniging, op verzoek van de N. C. R. V., die van het concert opnamen zou maken. Het roken van een sigaaetje was er echter de oorzaak van dat het concert vroegtijdig werd afgebroken. De dirigent en een der orkestleden, die ’n sigaretje rookten werden door de Burge- meester-president kerkvoogd de kerk uit gestuurd. Burgemeester failliet. Een boete voor het zonder vergunning verbouwen van een smederij is aanleiding geworden tot het aanvragen van het faillissement van Ro- den’s burgemeester, die enkele weken ge leden van zijn ambt werd ontheven. De burgemeester kreeg f 250.boete, maar vertelde, dat-dit f2500 was. Door dit ver haaltje wist hij geld los te krijgen. Hij had een schuld van f16000. de olle-industrle in Amerika bewezen. Zij noopte alle luchtvaartmaatschappijen ter I wereld haar diensten in te krimpen. Dit 1 was échter mede het gevolg van het feit, dat de Perzische olie-leveranties nog stop 1 staan. Mossadeq is nu in Den "Haag voor I de behandeling van dit PerzischEngelse geschil voor het Internationale Gerechts hof en de Amerikanen spannen zich intus sen in een vergelijk tussen Londen en Te heran tot stand te brengen ze moeten haast maken, want de Russen zitten thans achter de Perzische olie aan daar de Perzische olie veel meer gemist wordt, dan men in het Westen aanvankelijk heeft wil len toegeven en zelfs de militaire paraat heid min of meer aantast. Wel gelooft men in officiële Weste lijke kringen niet aan direct oorlogs gevaar al wat in en om Berlijn gebeurt beschouwt men slechts als Russische intimidatiepogingen maar men houdt toch ook rekening met een mogelijke plotselinge ver scherping van de toestand als Sta lin eens plotseling zou komen te overlijden geruchten over de mo gelijkheid daarvan doen weer de ronde en niet Molotoff maar Ma lenkov zijn opvolger zou worden. Deze laatste schijnt in het Politbureau aan aanhang gewonnen te hebben en htj wordt beschreven als een der fanatici die tot het uiterste zou gaan óm de gehele wereld aan het communisme te onderwerpen. In Roemenië heeft een nieuwe zuivering plaats gehad onder de leiding van regering en partij, welke deze satellietstaat nog wat vaster aan Moskou heeft geklonken. Onder deze omstandigheden doet een nieuw Wes ters voorstel tot beperking der bewape ning in de ontwapeningscommissie der Ver. Naties eigenlijk wat onwerkelijk aan, de verhoudingen zijn er niet naar dat daar van nu iets zal terecht komen. Theore tisch is het niet onverdienstelijk: Amerika, Rusland en China zouden elk een leger van 1 of 1% millioen man mogen hebben, En geland en Frankrijk elk 800.000 man. De beide laatstgenoemde landen nemen dus genoegen met een tweede rangs posi tie. Rusland wil het voorstel echter niet behandelen, zolang niet duidelijk omschre ven wordt dat met „China” rood China is bedoeld, zodat dit eerst toegelaten zou moeten worden tot de Ver. Naties, waar tegen, zoals bekend, de Ver. Staten nog altjjd bezwaar hebben. Man poogde kind te wurgen. De Venlose politie heeft Dinsdag de 24-jarige H. H. gearresteerd, die Zaterdag een 15-jarig meisje op een eenzame weg onder Venlo aanrandde en poogde te wurgen. Op het hulpgeroep van het kind snelden enige mensen toe, waarop de man de vlucht nam. Er kon een vaag signalement worden vastgesteld, op grond waarvan de man werd aangehouden. H. heeft bekend. Stukje uraniumerts ontvreemd. Op Twee de Pinksterdag is op de tentoonstelling „De Rjjn in de R.A.I.” uit de stand van het Koningin Wilhelminafonds een stukje ura niumerts ter grootte van een kindervuist ontvreemd. Het stukje erts heeft geen en kele waarde. Maar degene, die het heeft 1 meegenomen, wordt er op gewezen, dat een langdurig bij zich dragen niet zonder gevaar kan zijn. Deze week nog geen compensatieregeling. Binnenkort, niet meer deze week, is de be slissing te verwachten over de compen satieregeling voor het bakkers-bedrijf. Dit heeft het ANP vernomen naar aanleiding van een telegram, dat het Kamerlid F. H. van de Wetering (c.h.) aan minister Mans holt heeft gezonden. Inbreker krijgt drie) en half jaar. De 30- jarige koopman C. J. B. uit Rotterdam is door de Leeuwarder rechtbank veroor deeld tot drie jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek wegens inbraken te Franeker en Sneek en een te Franeker ge pleegde houtdiefstal. Zijn medeplichtige, de 29-jarige los-werkman J. P. uit Achlum die zich bovendien aan heling had schuldig gemaakt, werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Kleinel inktvissen (in Zeeland zeekatten ge- noemd) doen op het ogenblik in de Zeeuw se wateren de kreeftenvissers concurrentie aan: ook de inktvis maakt jacht op kreef ten, die in deze tijd van schaal verwisse len, waardoor zij voor hen een weerloze prooi vormen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1