KOM OVER DE BRUG PERIKELEN RONDOM DE KAMER- UITBREIDING Gabe Skroar KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer to sizzen Ike wil Stalin wel Fan de TONGERBUOI ontmoeten Machinefabriek „Brandaris” geopend No. 45 48e Jaargang Dinadag 10 Juni 1952 Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland üs hjoed •y 4 Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINOA - Bolsward Prof. Komme dringt op spoedige afhandeling aan Giro 87926 Vliegtuig gestolen Knollen aller landen verenigt U we 150 Kamerleden zullen hebben. Zou men nog in Juli a.s. kunnen beraadslagen over deze voorstellen op 15 Juli komen de nieuwe Kamers voor het eerst bijeen dan scheelt dit in ieder geval enige maanden. 1 Bolswartls Nieuwsblad alle par- Redactie Bolswards Nieuwsblad. 150 komen. Dit betekent, dat een partij die Hwat hat I I PYT. sjofel ut mei dy moeilijkheid ft 4 ZX lerleden. Dezen beslissen op hun beurt Hja sjogg’ In tel nel boppen, Sinne In giele streep; Driigjend üt swarte koppen, Fait swler de earste drip. Ljochtsjend slaen füle spearen, Feninich nei de groun; De buoi is net to kearen, Jow ’t de natuerkrêft woun. Wynfleagen skuorre en stjltte, Farske reakken toskeind; De greiden lizz’ forlitten, Yn ’t süzjen fan de rein. It mei de boer net spite, Hy wit fan slnnefoarst, Hat ’t hurde lAn dizz' rite Lyk in hetzlch hynder tcarst. Krol hier, krol sin, Krol libben sit der yn. Abonnementiprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprij»; 12 cent per m.m. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Van het vliegveld Oakland is Zaterdag een DC4-toestel (Skymaster) met een waarde van 750.000 dollar, gestolen. Twee uur la ter landde het op het vliegveld Brownsville van Texas, waar de bemanning van twee koppen in hechtenis genomen werd. Zij hadden het vliegtuig gestolen, zeiden zij, omdat de maatschappij, waartoe de DC4 behoorde, tot nu toe had geweigerd, hun een vordering van 150.000 dollar uit te be talen. Stielblauwe wolkens wülje Leechhingjend oer it gea; Boeren skreppe, drave, rOlje, It wjirre wudze hea. It hynder fluch ynheakke, ’t Bist strykt syn earen plat. Fuort - fuort- skou ’t hea oan reakken De buol komt üs oer ’t mat. len fan de Fryske kranten, hat okkerdeis in tige loflik tsjügenis jown f dy’t it Provinsiael Bistjür de leste jii nommen hat. En dat kaem fan in yn it forline ti skerpe krityk 1 kin der bliic „Kom over de brug” hebben we gevraagd. Onze oproep vond weerklank. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. Zoals het met dammen gaat, gaat het met bruggen. De eerste suggesties werden reeds gedaan. Anderen volgden of zullen volgen. De Burgerij zou een gedenkteken kunnen oprichten. Een comité vormde zich reeds. Het gedenkteken werd reeds ontworpen (door arch. J. Grunstra) en men is reeds bezig met het vervaardigen van een model hiervan (leraren en leerlingen van de L. T. S.). Eerstdaags kimt U het bewonderen in de etalage van fa A. J. Osinga. Maar er is meer. Er wordt „gewerkt” aan een tableautje, in de geest zoals dit werd ge houden bij het bezoek van H. M. de Koningin. Er is gedacht aan een verkeersoptocht, waarbij alles wat te Bolsward rijden kan, mee gaat rijden, alles over de brug. t Kom over de brug.Wie heeft nog meer suggesties? Nog slechts een tweetal weken: op 24 Juni wordt de brug geopend. de mogelijkheid bestaat dat niet alleen de Knollen, welke in Nederland wonen, maar ook die welke over de gehele wereld ver spreid zfjn tot één geslacht behoren. Dit is reeds in onderzoek. De Familie-gemeen- schap is de meest natuurlijke en organi sche schakel tussen het gezin en de ge meenschap. Door samenwerking wordt het verleden van het geslacht gekend en daar mede een blik geworpen op de toekomst. Dit werk is werkelijk de moeite waard en in het belang van alle familieleden, welke reeds over verscheidene landen verspreid zijn. De band wordt verstevigd door een eigen familie-orgaan met de toepasselijke naam: „In de knollentuin". Dit Familieorgaan verschijnt maandelijks, (het eerste blad verscheen in September 1949). Behalve de Burgerlijke Stand en Familieberichten, treft men hierin ook de Familie-geschiedenis aan,4 waarnaast ac tuele onderwerpen besproken worden en brieven, stukken en gedichten worden ge plaatst. Kortom „De Knollentuin” brengt nieuws voor iedereen en staat open voor Generaal Elsenhower heeft Zaterdag op een persconferentie te New York verklaard dat hij bereid is, in het belang van de vre de, maarschalk Stalin te ontmoeten. Maar hfj geloofde niet, dat op het ogenblik de Russisch-Amerikaanse geschillen door on- derhandelingen uit de weg geruimd kun nen worden. „Als ik echter overtuigd was, dat zo’n ont moeting wenselijk was, zou ik overal heen willen gaan en alles doen om de vrede te bevorderen,” aldus Eisenhower tot de tal rijke in de danszaal van een New Yorks hotel verzamelde journalisten. De Famllie-verenlging Knol is er. Velen zullen zich afvragen: „Heeft dat alles nu wel zin?” Er zullen zelfs wel zijn, die vandaag voor het eerst van een Familie vereniging horen. Toch bestaan er reeds talrijke Familie-verenigingen in Nederland en waarom zouden de „Knollen" achter blijven? Velen zullen hier tegen opwerpen: Alle Knollen zijn toch geen familie van elkaar? Hier gaat het nu juist om, want iedereen, want het is een Familieblad. Bliksem doodt tuinder. Boven verscheide- dene plaatsen in Nederland Jieeft zich Vrij dagmiddag een zwaar onweer ontlast, dat in een deel van de Betuwe met een gewel dige hagelval gepaard ging en enorme schade aanrichtte aan het fruit en de veld gewassen. In Rotterdam werd een tuinder door de bliksem getroffen en gedood. Leger op rantsoen. Het verbruik van le vensmiddelen door militairen wordt met ingang van 1 Juli drastisch verminderd, zo blijkt uit de zojuist verschenen leger order .regeling voeding 1952”. Marine was royaal. De Marine werd door de Alg. Rekenkamer op de vingers getikt, omdat bij de levering van vlees voor rund en varkensvlees tezamen moest worden ingeschreven. Aanbesteding van beide soorten afzonderlijk leverde een belang rijke besparing op: 85000 gulden per jaar. Bliksem sloeg in prinseljjke standaard. Ter wijl Prins Bernhard als ere-gast Vrijdag middag in een der zalen van het kasteel Nijenrode de vergadering bijwoonde van het Nederlands Opleidingsinsttituut voor het Buitenland, sloeg de bliksem in de vlaggestok op een hoog punt van het kasteel, waaraan de van het Paleis Soest- dijk ter leen gekregen Standaard was ge hesen. Het vlaggetouw vloog in brand, en de Standaard fladderde omlaag. Gastheer van Westerling wordt niet ver volgd. De bewoner van het tuinhuis van het vroegere kasteel Enghuizen te Laag- Keppel, de heer A. S. H. graaf van Rech- teren Limpurg, in wiens huis ex-kapitein Westerling in de vroege ochtend van 16 April werd gearresteerd, zal voor het ver lenen van onderdak geen moeilijkheden met de justitie krijgen. de vorming :n i j van Prof Romme is het ./en, dat hij het oude Kabinet nog 1 v j van de grondwetswijzi- lezing wil belasten. Dat is Gistermorgen heeft Burgemeester J. G. S. Bruinsma de machinefabriek „Brandaris” aan het Laag Bolwerk te Bolsward ge opend. Onder leiding van de directeur H. Bijlsma in samenwerking met de technici O. Eizen- ga en S. Humalda hoopt dit bedrijf zich in Bolsward een goede naam te verwerven. Hoewel ook reparaties en rivisies ten be hoeve van particulieren en bedrijven op machlnegebied gaarne worden aangeno men, zal men zich vooral toeleggen op de vervaardiging van een aantal (nieuwe) producten. De voornaamste hiervan is een kleinmodel melkmachine, die rendabel is voor minimaal 6 koeien en voorzien is van een speciale tepelhouder en speciale pul- sator. Deze machine, die werkt met een geheel gewijzigd systeem, is ontworpen door de heer A. de Jong te Bolsward. Het prototype bleek in de practijk goed te voldoen, zelfs boven verwachting. Deze machine zal nog geen f 1000.kosten. In de tweede plaats worflt een goedkope rei- nigingsmachine in de handel gebracht voor reiniging van centrifugeblikken en kaas- doeken en ten slotte buigzame as-machi- nes. Het machinepark is uiterst modern, o.a. zijn een Volautomatische Tsjechische Mas productie snel-draaibank, een slijpmachine, boormachine, frasebank enz. aangebracht. Tal van belangstellenden woonden de ope ning bij. Bij de receptie in den Hof van Holland werd nog het woord gevoerd door de heer H. W. Pehlemann, dir. der Lagere Technische School. De meeste partijen hebben bij de samenstel ling van haar lijsten gerekend op de uitbrei ding van de Staten-Generaal. De Regering hadn.l. een voorstel ingediend om de Grond- na 25 Juni demissio- In de bak. Een 78-jarige inwoner van St. Oedenrode ging dezer dagen achter slot en grendel. H(j had familieleden in zijn huis opgenomen, zonder dat deze in het bezit waren van een vestigingsvergunning. Dat werd een boete, maar de Oedenroder kon deze niet betalen en ging dus de bak in. Kersenverkopingen vallen tegen. Op de grote jaarlijkse kersenverkopingen te Gel- dermalsen waren de prfjzen lager dan het vorige jaar. Tien der beste boomgaarden brachten thans tezamen f 10.900 op, tegen vorig jaar f 14.460 en in 1949 f 26.700. De kwekers waren zeer matig tevreden. Men vreest dat met de reeds begonnen oprui ming der bomen in versterkte mate zal worden doorgegaan. Meisje stal f 8000 en pa fuifde. Een 17-ja- rige dienstbode en haar 64-jarige vader zijn gearresteerd, omdat de dochter in haar betrekking een bedrag van f3125 in enkele maanden spoorloos had laten ver dwijnen. Het geld gaf zij aan pa, die er een vrolijk leventje van leidde. Bij zijn arresta tie werd nog f 1100 bij hem in beslag ge nomen. Uit boom gevallen en gedood. Vrijdagmid dag even na twaalf uur Is de 22-jarige ongehuwde fruitteelt-arbeider G. C. van Schalk uit Ingen, in de gemeente Lienden uit een bjj de ouderlijke woning staande kerseboom gevallen en een half uur later aan de gevolgen overleden. forset en yn de measte gefallen is men der op üt de dingen sa to meitsjen, dat it de ünder- skate groeien bynt. Dat leste is it moaiste. Om sa dwaen to kinnen moatte hja seis op in heech peil stean, in karakter hawwe, dat it goede wol, it goede by in oar sjen wol en siket nei wegen om safolle müglik meirne- koar üt 'e wei to setten. In sterke stimulans yn rizze rjochting kriget it Kollege fan üs Kommissaris. Fan him kin ik allinnich sizze, dat hy as ideael skynt to hawwen, hwat de Fransen sizze: „le serviteur des serviteurs” to wezen. En sa echt en sa oertsjügend as men it selden tsj inkomt. En hjiroan is it net op it léste plak ta to skriuwen, dat ie hiele kol lege dit stimpel hat. Warbere, bikwame mannen en geve karakters op dy plakken to hawwen, dér kin men Frys- lan mei lokwinskje. En hja skrome ek net, de swetten hwat üt to lizzen en wurk to dwaen, hwat winliken in joar dwaen moast, mar troch omstannichheden net oan ta komme kin. Sa leit foar de kommende sitting in ütstel, dat op ’e nij sjen lit, hoe’t har eagen oer de hiele provinsje en oer alle fasetten fan it libben geane. In kwestje, dy’t foar Boalsert en ek mannich doarp üt de omkriten fan bilang is. Wy doele hjir op de beukerskoal len, de iennichste tüke fan ünderwiis, dy’t j it op eigen krêften oanwiisd is. Wol leit der al jierren in üntwerp fan Wet to wachtsjen, mar oan diz tiid ta is der noch net op ’e hispel komd. Dit kin sa net langer, sizze Deputearre Stea- ten en hja wolle sjen litte. dat hjir great en driuwend forlet is. Dêrom dogge hja it üt stel om de hannen dermei yn to stekken. Hwant it sjocht der mar sjofel üt mei dy beukerskoallen. De ynspekteur fan de „Geneeskundige Dienst” hat 80 fan de 140 beukerskoallen ófkard sa’t se nou binne. Der moat for- oaring komme. Under dy tachtich hearre ek de beide Boalserter skoallen. To min Ijocht, minne flieren, gjin genóch W.C.’s, gjin fin- tilaesje genóch en al sa mear, dat binne de swierrichheden. Yn de measte gefallen binne de skoallen ek to lyts, der moatte lo kalen by. Mar hwat sil dit bitelje? Dit ütstel wol de bistjüren oantrünje om to. bigj innen en har der by helpe. Mear mei in oanmoe- Geen levensmiddelen naar overzee. De Im- migratie-autoriteiten in Canada zijn zeer ontstemd over de aanzienlijke hoeveelhe den ham, worst en spek, die tussen de ba gage van aankomende emigranten werden aangetroffen, wegens het gevaar van be smetting met mond- en klauwzeer. Deze zaken zullen onherroepelijk worden gekon- flskeerd en vernietigd. 20 Hectare hei geblakerd. Een enorme brand, zoals de Veluwe in lange tijd niet gekend heeft, maakte Donderdagmiddag te Ede van bffna twintig hectare heide één zwartgeblakerde vlakte. Weinig scheelde het of de brand nam catastrophale afme tingen aan, want slechts op het laatste moment kon met man en macht voorko men worden, dat het vuur oversloeg op de uitgestrekte boscomplexen die de helde ten Noorden begrenzen. Luchtmachtfllmpje. Voor de werving van personeel heeft de luchtmacht opnieuw aan Karei Nort opdracht gegeven een film scenario te schrijven voor een aantrekke lijk filmpje, waarvan de productie is op gedragen aan Polygoon-Profilti. Enige haast is wel geboden. Men moet maar op een plaats staan, die alleen verkiesbaar is als de uitbreiding doorgaat! De candidaat moet zekerheid hebben of hij in de Kamer zal komen of niet. Hij moet zijn werk daar naar inrichten. Al maandenlang verkeert hij in de onzekerheid. Een spoedige beslissing moet daaraan een eind maken. Laten we met Prof. Romme hopen, dat dit gebeurt. En dat de uitbreiding, nu alle par tijen daarop min of meer hebben gerekend, maar zal geschieden. Een moeilijkheid is er ontstaan doordat de Eerste Kamer tegen haar eigen uitbreiding heeft gestemd. Velen vrezen dat nu de ver houding tussen de Eerste en Tweede Kamer wordt doorbroken. Zullen we 50 leden van de Senaat en 150 Tweede Kamerleden krij gen? Die doorbreking kunnen we niet erg vinden. Men zal moeten toegeven, dat het werk der Eerste Kamerleden niet zo slopend is als dat van hun jongere collega’s, die min der bezadigd zijn. Zij winnen zelfs aan be tekenis als zij met 50 man kunnen tegenhou den wat 150 besluiten. Het feit, dat krach tens de grondwet de beide kamers in be paalde gevallen samen moeten vergaderen, legt ook geen groot gewicht in de schaal, daar het hier meestal zaken betreft, waarin men eenstemmig behoort te zijn, terwijl de Eerste Kamer ook in de huidige verhouding steeds overstemd kan worden. meeste partijen een van onze hoogste wet niet zo urgent De uitbreiding van T2. Y~- best kunnen wachten tot onze grondwet vol ledig op de helling wordt genomen, hetgeen in 1956 zal kunnen gebeuren. Gedane zaken I nemen geen keer. Maar het is de vraag of de candidatenlijsten der verschillende partijen er niet anders hadden uitgezien als de uitbrei ding der Tweede Kamer van meet af aan zo twijfelachtig was geweest. Nu zitten de partijfunctionarissen en niet het minst de Kamercandidaten in angst en be ven. Hoe zal de situatie zich ontwikkelen? Zal de uitbreiding in beide Kamers der Sta ten-Generaal de vereiste tweederde meerder- heil halen? Uitgesloten is dat nog steeds niet. In eerste lezing werd in de Tweede Ka mer de tweederde meerderheid reeds be haald, terwijl de helft maar nodig was. Maar wat doet de Eerste Kamer? Zal de drie stemmen meerderheid tot een tweederde meerderheid uitgroeien? Het antwoord kan alleen de Eerste Kamer geven. Elke veronder stelling is dus speculatief. Prof. Romme jelaten. Hij wees er op, dat le Kameruitbreiding in haar urgentieprogram heeft staan. De nieuwe Kamerleden voor y bonden en moeten dus in tweede lezing stemmen. Is de wens de Vader der geaa Want het zijn juist de amendementen An- driessen (k.v.p.) ‘betreffende de stemover- Haech gau as dit ün derwiis liket nearne op. As men wit, dat de kosten per learling oan gebouwen, learkrêf- ten, meubilair en nelpmiddels trochinoar op f 100 komme en men wol dan fan it parti- kulier initiatyf fergje om dit byinoar to bringen, dan wit men al tofoaren, dat dit net slagje sil. De gemeentebistiüren dogge wak kere üngelyk. Sommige komme mei in fiks bidrach, oaren mei in bytsje en by party is it net mear is as in foai. Hja kinne meastal ek net fierder gean om har finansjes, hwant hwat hja ütjaen kinne, wurdt har fan heger han taparten. Sa kin it bistean, dat de beukerskoallen hjir yn ’e stêd fanwegen har tastan allebeide óf kard binne, wylst yn dyselde stêd in Tech- nyske skoalle oan it groeijen is, dy’t inkelde tónnen kostet. Wy gunne it de léste wol, mar hie de tachtichjierrige tsjinst, dy’t it parti culiere initiatyf oan de mienskip bean hat, gjin better lot fortsjinne? En hie men dizze beide skoallen, hwer’t alle minsken biJang by hawwe, net mei mear rjocht in moderne wente ta skikke kinnen? Wy hoopje tige, dat troch it initiatyf fan it Provinsiael Bistjür He suterige sitewaesje, hweryn dizze skoallen en har learkrêften en har fierdere helpmiddels yn de measte plak ken forkeare, nou einlings en to’n lésten ris foroare wurdt. Foar de 500 beükers, dy’t Boalsert ryk is en har alden soe dit in skoander ding wêze en wiswier it is, sa’t de dichter seit: De berne- wrald sa tear, sa fyn, dér leit de hiele ta- komstyn!” Tj. dej. Een van de vele problemen waarmee de par- dracht en het quorum, die de uitbreiding tijen hebben gezeten toen zij de verkiezingen 1 twijfelachtig hebben geacht. En over deze voorbereidden, was wel de candidaatstelling. punten, die opgenomen zijn in de uitbrei- Moest men rekenen op de uitbreiding van de dingsontwerpen, wordt in net urgentiepro- Tweede Kamer of niet? Bovendien kwamen gram gezwegen. Maar goed, het kan in ieder de partij organisaties in het geweer om be- geval wel zo zijn dat de Eerste Kamer zich paalde personen aan te bevelen. Wat dit laat- 1 niet meer verzet als de Tweede Kamer twee- ste betreft, ziet men in de k.v.p., dat het maal achtereen met tweederde meerderheid overleg met de groep Steenberghe-Duynstee de ontwerpen heeft aangenomen, enig resultaat heeft opgeleverd. Op de can- i Prof. Romme heeft op nog een r didatenlijst staan enkele namen, die^nge- gewezen. Op 25 Juni a.s. kiezen wij 100 de oude fractie veelalhet geval was. Bij de weer over de uitbreiding. Dan kunnen er dus tige loflik tsjügenis jown fan de halding, dy’t it Provinsiael Bistjür de léste jierren oan- nommen hat. En dat kaem fan in side, dy’t ige earnstige biswieren hie en levere op dit officium. Men lid mei weze, hwant it libben leart aloan wet, dat de minsken as hja el- koarren forstean en yn ’e mjitte komme wolle, tsienris mear mei elkoar kinne as dat hja fan wjerskanten de hoarnen yn 'e wal stekke. Foar de foarm binne Provinciale Stea- ten it lichem, dat al dizze aingen docht, mar yn wêzen is it binammen it Kollege fan De putearre Steaten, dy’t har stimpel set op de bistjürsdieden fan de provinsje. En hwat my it measte goed docht is dit, dat hjir yn Frys- lan dit Kollege bistiet üt trije mannen fan de Party fan de Arbeid, twa fan de Antirevo lutionaire Party en ien fan de Christelik Histoaryske Uny. Sa op it each in kombi- naesje, hwerfan men noch al hwat stride- raesje forwachtsje soe. Nou is it fansels ek net sa, dat yn dit Kollege de mieningen net ris botse en dat it der j immer moai waer wêze soe. Dat soe ek net reëel wêze, mar as men sjocht nei it tal fruchtbere initiativen, dy’t fan dit Kollege mei syn eminente Foar- sitter ütgien binne, dan kin men net oars as dy Fryske krante gelyk iaën. It is krekt hjir- om sa goed, omdat ut dit feit düdlik is, dat de leafde en soarch, dy’t al dizze mannen hawwe foar har eigen kontrij de sterke blykt to wêzen, dy’t har allegearre bynt. Der wurdt yn en om it Provinsjehüs in hüd fol wurk digingspremy as mei folie iild, hwant dat hat de Provinsje spitigemóen net biskikber. Mear as f 2500.foar ien skoalle wurdt der yn gjin gefal jown en it mei per jier oer de niele provinsje net mear kostje as f 50.000. Greate stikken kin men der net mei ütheevje, mar alles helpt en as de gemeentebistjüren harren hjir nou by oanslute, dan kih der al- teast oan de slimste tokoarten in ein makke wurde. Wy hoopje tominsten, dat dit initia tyf wjerklank fynt by de oare kolleges en net minder,dat dit de regearing yn Den oer it deade punt hinne helpe sil sa hja kinne. Hwant de sitewaesje fan enig resultaat heeft a didatenlijst staan enkel twijfeld meer rechts zijn georiënteerd dfen in de oude fractie veelal het geval was. Bij de a.r. zien we dat Prof. Scholten, bekend door zijn radiopraatjes, op nummer plaatst, nadat daarvoor een warm pl- was gevoerd. De oppositie van de heer Schmal c.s. in de c.n.u. is min of meer op een nederlaag voor de opposanten uitgelo pen. Het is gebleken dat voorzitter Tilanus stevig in het zadel zit, hetgeen de oppositie echter niet zal smoren. Twee Kamerleden hebben verklaard niet o meer te willen terugkomen. Dat zijn de In- 1 het Kabinet donesië-experts Meijering (a.r.) en Vonk uitmaken, te beoordelen, in theon (v.v.d.). Zij hebben hun taak volbracht en I inderdaad een moeilijkheid. Maar trekken zich op het juiste ogenblik terug, na 1t verdienstelijk werk. De communisten hebben meestal wel zo eenstemmi. iets aparts. Op hun lijst staat Piet van Stave- ding na de vorming van 1 ren, woonachtig in de strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij zeven jaar moet zitten wegens veel 20 is ge- bij de verkiezingen niet voldoende stemmen >leidooi i heeft behaald voor één zetel er ook na de uitbreiding niet aan te pas zal komen. Als nu het Kabinet snel wordt geformeerd, be staat de mogelijkheid dat er 100 leden zijn die hun oordeel daarover kunnen uitspreken. De 50 die er bij komen, moeten echter met hetzelfde Kabinet werken, zonder in de ge legenheid te zijn geweest het program van en de personen die daarvan deel Vonk uitmaken, te beoordelen. In theorie is dat aan de andere kant zijn de fracties in de Kamer ig dat een uitbrei- het Kabinet in de moeilijkheden zal opleveren. gedachtengang van Prof Romme is het z rklaren, dat hij het oude Kabinet nog kans om in de Kamer te kómen maakt I met de verdediging van de grondwetswijzi- :de lezing wil belasten. Dat is ïnogelijk. De voorstellen, hoe weinig ingrij- zijn, vormen een inzet van de .■erkiezingsactie. Terugnemen gaat niet meer. heeft gestemd. Velen vrezen dat nu de ver- d< Om sa dwaen to kinnen moatte hja seis op goede wol, it goede by in oar sjen wol en wegen om safolle mügl”-1 -1- —XX— T_ rjochting kriget it Kollege fan üs .ris. Fan him kin ik allinnich sizze, ideael skynt to hawwen, hwat de heeft zich echter in „de Volkskrant” nogal optimistisch uitg< o.a. de k.v.p. de Kamerleden voor de k.v.p. zijn daaraan ge- 2_ J vol stemmen. Is de wens de vader der gedachte leooen i inccsi Stave- J ding practijk geei In de gedad desertie. Ook al staat hij candidaat, te ver] hij niet, daar eerst zijn straftijd voorbij zal gingen in twee, moeten zijn. mogelijk. De 4 I pend zij ook zijn, --- 1 verkiezingsactie. Terugnemen gaat niet meer. Regering Men zal verder moeten roeien. Dat kan het huidige Kabinet, dat Behaalde dit ontwerp een ruime meer- dige behandeling, zodat het nieuwe Kabinet 12„geen (theoretische!) nadelen kan ng, terwijl de uitbreiding van de t ondervinden. Deze gedachte is beslist ook Kamer daar werd aangenomen met i aanvaardbaar omdat anders de uitbreiding drie stemmen meerderheid. Hier wreekt zich i van de Kamer ettelijke maanden in beslag zal een beleidsfout van de Regering. Want tij- 1 nemen. dens de debatten bleek duidelijk, dat de Men heeft uitgerekend dat als de behande- gedeeltelijke wijziging ling in tweede lezing (in de Tweede Kamer) t niet zo urgent vonden, niet voor September zal plaats hebben, het de Tweede Kamer had j minstens Januari 1953 zal worden voordat wet zodanig te wijzigen. In de Tweede Ka- nair is, ook doen. Dan bereikt men een spoe- mer 1 derheid, maar de Senaat verwierp haar eigen I daarvan uitbreiding, terwijl de uitbreiding A Tweede T (theoretische!) nadelen kan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1