WOLKOM OP IT HEAMIEL RUSLAND RICHT AL ZIJN DIPLOMATIEKE KRACHT OP ENGELAND KRISKRAS door Nederland Bolswarder stadhuis Zweedse jagers door Sovjet neergeschoten Nehroe niet sympathiek tegenover Amerikaanse politiek Schade aan fruitteelt in de Betuwe bedraagt anderhalf millioen Amerika voert paraatheid op Bevolking Baltische landen weggesleept Druk bezoek aan No. 48 Vrijdag 20 Juni 1952 48e Jaargang Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht 1 Bolswartls Nieuwsblad er bilibbet op pag. 2, 2e blêd. voor het begin der China. Onschuldig veroordeeld. zij leven hoofdzakelijk in tropische zeeën. In een zwembad te de 21-jarige broeder Uit het onderzoek dat de rijkslandbouw- en tuinbouwconsulenten hebben ingesteld naar de hagelschade in de Betuwe, blijkt dat in het gebied van Ommeren, Lienden en Resteren, pl.m. 520 ha. beteeld met fruitbomen door de hagelschade te lijden heeft gehad. Hiervan was op 225 ha van 75 tot 100 pet vernield. Men taxeert de schade aan de fruitteelt op rond ander half millioen gulden. Met de bladstand in de vele boomgaarden is het droevig gesteld. Het zwaar bescha digde blad begint te verdorren. Wat de landbouw betreft is gebleken, dat pl.m. 150 ha. vrjjwel geheel is vernield. Dit be treft in hoofdzaak de graangewassen. Naar men verwacht, zullen de aardappe len en de bleten zich nog wel voor 80 pet. herstellen, zodat de schsde aan deze land bouwproducten meevalt Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.30 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 De Eingelsen, kenners van het Verre Oos ten, ztjn steeds van mening geweest, dat Amerika deze en dergelijke kwesties al te eenvoudig ziet en dat het overwicht van Amerika in de Westerse politiek tenslotte zou kunnen leiden tot een volledige ver vreemding van alle Oosterse landen van het Westen. Anderzijds staat Engeland zeer lauw tegenover de West-Europese in tegratie, de federatie der West-Europese landen. Bovendien vormt Engeland met ’t gemenebest een machtig blok en begeert het om zijn precaire economische toestand de handel zowel met Oost-Europa als met China, welke Amerika om politieke rede nen wenst te beperken. tot het uiten van een eigen mening over allerlei binnen- en buitenlandse vraag stukken, blikbaar inziend dat hjj alleen dan nog kans heeft zjjn achterstand op Taft in te halen. Intussen is John Foster Dulles, de vroegere republikeinse adviseur voor buitenlandse zaken van de regering- Truman met een eigen formulering van een Amerikaanse buitenlandse politiek voor de dag gekomen. Hij schijnt zich can- didaat te willen stellen voor de post van minister van buitenlandse zaken als de re publikeinen winnen. Zo staat het dan nu wel vast, dat Rusland zich met al de kracht van zijn diplomatie! zal richten op Engeland, om dit land losser te wrikken uit het Westerse front. De benoeming van Gromyko, Moskou’s bekwaam ste jonge diplomaat tot ambassadeur te Londen in de plaats van Za- roebln kan wel niet anders worden opgevat. Het punt van de aanval is niet slecht gekozen. Enerzijds is er aanzienlijk verschil van mening tussen Engeland en de Ver. Staten over de Westerse politiek In het Verre Oosten. Men denke aan het feit dat Londen Rood China wel erkende, Washington niet, en aan het conflict In Korea en de verhou ding tegenover Syngman Rhee. ratificatie van de verdragen tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieerden gesloten, dus ook dat betreffende de EDG door de Duitse en Franse parlementen zal ten goede komen. Amerika is zich gaan beveiligen tegen mo gelijke verrassingen uit de lucht. Volgens bekendmaking van het Amerikaanse leger zijn er luchtdoelbatterijen geplaatst rond strategisch belangrijke industrieën, grote ^steden en installaties van de luchtmacht. Met ingang van 14 Juli zullen leden van de burgerlijke verdediging dag en nacht de wacht betrekken bij fabrieken en in stallaties. Amerika wenst troepen terug. Welkomer zijn ze Amerika, waar het aan tal Amerikaanse troepen, dat in Europa op de been moet worden gehouden, een rol van betekenis in de verkiezingscam pagne speelt. Zelfs Elsenhower heeft verklaard, dat er eerder zullen afgaan dan bij komen en als Taft zijn zin kreeg werden alle Amerikaanse troepen uit Duitsland teruggehaald. Wat de verkiezingsstrijd tussen deze beide heren betreft is er niet zoveel nieuws te melden, het loopt nu snel naar de republi keinse conventie waar de republikeinse candidaat wordt aangewezen (7 Juli) en Eisenhower heeft het nu vertikt nog rede voeringen te houden door zijn politieke raadgevers opgesteld. Het is overgegaan Israël. Wat dat Israël betreft, wordt het een gun stige omstandigheid genoemd, dat de re- gentschapsraad van Jordanië, die koning Talal vervangt, bereid is de politiek van deze koning voort te zetten door niet te streven naar een vereniging van zijn rijk met Syrië en Irak, waarvan Talais vader, Abdoellah, zo’n voorstander was. Israëls positie kan alleen maar schade hebben van een grotere machtsconcentratie in de Ara bische wereld. Wat het Midden-Oosten aangaat, moge dan nog vermeld, dat een Italiaanse maatschappij met Perzië con tracten afsloot voor olieleveringen. Ollegeechil. Engeland heeft echter alle landen gewaar schuwd, dat de Perzische olie eigendom van Anglo Iraanse oliemaatschappij is en dat het niet alleen zal trachten de leverin- gen te verhinderen maar de zaak ook langs juridische weg zal aanpakken. Voor dit laatste ware een uitspraak van het Inter nationale Hof over de eigenlijke kwestie tussen Engeland en Perzië van groot be lang, maar die zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. De Perzen voeren niet alleen voor het Hof aan dat het onbe voegd is, omdat het hier een binnenlandse aangelegenheid betreft, maar ook omdat de zaak al voor de Veiligheidsraad is ge bracht. op Ameland aangespoeld. Op de Zuidwestkust van Ameland zijn eni ge horsmakrelen aangespoeid. Deze ma- Friesland weinig faillissementen. Het to taal uitgesproken faillissementen bedroeg in Mei 1952 154, waarvan in Friesland 5. Het totaal uitgesproken faillissementen van 1 Jan. t.e.m. 31 Mei 1952 bedroeg 931. Zoutlaag aangeboord by Franeker. Met de olieboring te Zweins is men thans tot 2750 m. diepte gevorderd. Men is een zoutlaag gepasseerd van ruim 600 m. Zout zit er dus wèl bij Franeker. De bedoeling is tot 3000 m. te boren en misschien nog wel verder, als het grondonderzoek daartoe aanleiding geeft en er nog altjjd geen olie is Mislukking verzekerd? Dat wil dus eigenlijk zeggen, dat men zo wel te Londen als te Parjjs eigenlijk ook wel overtuigd is dat deze conferentie met de Russen zal mislukken, maar dat men het West-Duitse en Franse volk onomsto telijk wil bewijzen dat overeenstemming met de Russen thans onbereikbaar is, om deze volken de bedoelde verdragen gemak kelijker te doen slikken. Het is dus meer een verschil van mening tussen Amerika enerzijds en Engeland en Frankrijk ander zijds over de te volgen taktiek dan van principe, geen van drieën gelooft werke lijk, dat Rusland bereid zal zijn de greep op Oost-Dultsland te laten schieten, of op een poging tot algemene overeenstemming uit is. Wat dit laatste betreft, de splon- nage-processen in Engeland en Zwe den, waarbij ook Russische diploma ten betrokken zjjn, wijzen niet op ’n volslagen ommekeer in de houding van Moskou; evenmin het neerschle- ten van Zweedse vliegtuigen door Russische jagers, trouwens een ris kante onderneming der Russen, om dat de Zweedse publieke opinie op deze wjjze rjjp gemaakt kan worden voor aansluiting van het land bjj ’t Atlantisch Pact. Overigens: moge Rusland Oost-Duitsland niet willen loslaten, we geloven ook niet dat het Westen zelf graag een herenigd, vrij Duitsland op het Europese toneel zou zien verschijnen. De 500.000 man, welke volgens de W.-Duitse toekomstige minister van Defensie Blank, in 1953 gevechtsklaar aan een Europese Defensie Gemeenschap zouden gaan deelnemen, zijn speciaal voor Frankrijk en andere W.-Europese vaste- landsmogendheden al zwaar genoeg te ver teren. Aardappeltelers naar Mansholt. Vandaag zal een deputatie van gedupeerde Almelose aardappeltelers, wier aardappelen zonder vroegtijdige waarschuwing werden „ge trokken” in verband met aardappelmoeheid bij minister Mansholt op audiëntie gaan. - Dat kan helpen. Toen de „Sibajak” van de Kon. Rotterdamse Lloyd Dinsdagmid dag om vijf uur van de Lloydkade vertrok voor een emigrantenreis via het Panama- kanaal naar Nieuw-Zeeland bevond zich aan boord een record-gezin: dat van de heer Bron uit Borne, bestaande uit man, vrouw en achttien kinderen. Historische vondst. In een heideveld on der Eibergen is een grote urn met as en resten van beenderen gevonden, daterend van enkele eeuwen jaartelling. Broeder verdronken. Gennep is Maandag Willems uit Geldrop bij het zwemmen ver dronken. Vermoedelijk heeft hij een aan val van kramp gekregen. Het slachtoffer was broeder in het missiehuis van de Pa ters van de Heilige Geest te Gennep. Voor hunebedden wordt f 30.000 gevraagd. Gedeputeerde Staten van Drente hebben Provinciale Staten voorgesteld 30.000 gul den beschikbaar te stellen ten behoeve van de hunebedden in de provincie. Dit voor stel werd gedaan naar aanleiding van een rapport van de archeoloog prof, dr A. E. van Giffen te Groningen, die op snel in grijpen heeft aangedrongen. Slapte in de textiel: 85 ontslagen. Met in gang van 5 Juli heeft de N.V. Jansen en Tilanus te Vriezenveen aan 85 werknemers ontslag aangezegd wegens slapte in het bedrijf. Enige arbeiders zijn op vervroegd pensioen gesteld. Hierbij zijn geen gehuw de mannen betrokken. I Woningnood. Reeds bijna twee weken lang trekt een jong echtpaar de aandacht van late voorbijgangers op het Hilversumse Stationsplein. Wanneer de laatste bussen zijn vertrokken, betrekken man en vrouw, gewapend met kussens en dekens, het smalle wachthuisje van de N.B.M., om op een bank de nacht door te brengen. Op 5 April is het echtpaar uit zijn huis gezet, nadat de hoofdbewoner van het perceel 'n proces tegen hen had gewonnen. Onbeheerde wagen met baby reed gracht in. Op de Brouwersgracht te Amsterdam reed een dezer dagen een kinderwagen, die onbeheerd langs de kant van de gracht stond, met een baby van zes zeven maanden er in gaan rijden en in het water terecht gekomen. De heer E. Schepers, die onmiddellijk in de gracht sprong, kon, ge holpen door iemand op de kant, het kind redden. Behalve wat natte kleertjes, heeft het kind verder vermoedelijk geen nadeli ge gevolgen van het onvrijwillige bad op gelopen. Man overreed zijn eigen kind. De heer A. Bems te Bemmel bij Nijmegen heeft Dins dagavond bij het achteruitrijden van zijn volgeladen wagen zijn 5-jarig dochtertje enig kind, overreden. Het kind was on middellijk dood. Raar gesdoe met raar goedje. Dames heb- ben by de Nymeegse politie geklaagd dat I zy in de stad waren bespoten met bytende vloeistoffen die haar nylons radicaal had den vernield. Sensatie. Wat deze laatste kwestie betreft, enige sensatie is gewekt door berichten dat de Fransen gemengd waren in een poging tot vergiftiging van de Bey; of men hier met een nationalistische verdachtmaking te doen heeft is niet na te gaan. Maar ern stiger is, dat in Tunis de haat der Mo hammedanen zich nu ook fel heeft geuit jegens de Joodse inwoners, onder wie Gulden middenweg. Zyn politiek houdt het midden tussen die van Taft en Eisenhower, hy wil Amerika wel in heel de wereld als beschermer van vry’heid en democratie doen optreden, maar daarvoor niet langs alle grenzen van de Russische invloedssfeer Amerikaanse strydkrachten samentrekken. Dulles wil op enkele punten, vooral in Azië, een soort Amerikaanse politiestations, van waaruit strafexpedities tegen de communisten zou den worden uitgezonden als deze ergens agressie zouden plegen, hun verbindings wegen en industriële capaciteit zouden dan worden vernietigd. Het voorstel heeft het voor de Amerikaanse belastingbetaler aan- trekkeiyke, dat het minder aan uitgaven vergt dan de huidige bewapening, maar als het al de Amerikaanse politiek was geweest, toen de oorlog in Korea uit barstte, zou het tot de consekwentie heb ben geleid, dat Amerika Chinese bases had aangevallen met alle gevolgen van dien. Omtrent China zy nog gemeld, dat by de ambassadeurswisselingen, welke Moskou dezer dagen heeft doorgevoerd» de huidige Russische ambassadeur te Washington Panjoeskjin naar Peking is overgeplaatst. Deze kent het Verre Oosten als geen an der Russisch diplomaat en dat wijst er dus weer op hoe belangryk Rusland ook China en geheel Azië acht; het heeft ook geweigerd zyn missie uit Japan terug te trekken, hoewel Tokio daarom had ver zocht nu Rusland buiten het vredesver- drag bleef, dat het Westen met Japan af sloot. India tekende dezer dagen eveneens een vredesverdrag met Japan en de Ja panners hopen dat dit hun handel, die no dig uitbreiding behoeft, zal ten goede ko men. Maar door dit verdrag krygt de in vloed van India ook meer toegang tot Tokio, waar tot nog toe de Amerikaanse overheerste. Zoals bekend staat Nehroe, de pre mier van India, niet sympathiek te genover de Amerikaanse politiek je gens China, in het geschil over Korea bleef India ook neutraal en scherp heeft Nehroel het feit gehekeld dat Westelijke landen verhinderen dat de Tunesische kwestie in de Ver. Na ties behandeld werd. Kans wordt kleiner. De kans daarop is trouwens ai niet groot meejr nu Amerika, na aanvan kelijk verzet, thans heeft toegege ven aan de wens van Engeland en Frankrjjk om toch weer in te gaan op de Russische wens een conferen tie te houden ter bespreking van een mogeiyke hereniging van geheel Duitsland; het deed dit echter onder voorwaarde, dat eerst de ambassa deurs der Grote Vier bijeenkomen om de vorming van een neu trale commissie te bespreken, welke del mogeiykhefd moet onderzoeken van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Engeland en Frankryk schijnen deze con ferentie en de aankleve van dien noodza- keiyk te achten omdat dit de kans op Er zyn 6000 van de 12000 inwoners van Laren opgekomen voor het tweede bevolkingsonderzoek op tbc. Dit resultaat wordt zeer teleurstellend geacht. Konlnkiyk bezoek. De Koningin en Prins Bernhard zullen 20 en 21 Juni een bezoek brengen aan West-Friesland en Alk maar. De Prinsesjes geschilderd. De Tilburgse schilder Theo Swagemakers werd opdracht gegeven een schildery te vervaardigen van de vier Prinsesjes. Mooie opdracht. Een Tilburgse firma kreeg als laagste inschryfster de opdracht 34000 baretten te maken voor het Belgi sche leger. Het scharnier. Waarom zou Moskou dan niet trachten de Westerse samenwerking te treffen juist in die scharnier, welke de verbinding tus sen het West-Europese vasteland en de Ver. Staten vormt? De Russische hoop te Londen iets te kunnen bereiken, wordt allicht in niet geringe mate gesterkt door het niet te ontkennen feit dat de aanhan gers van Bevan, die zoveel kritiek op Amerika hebben, aan invloed winnen in de Labourparty. Dat biykt wel uit een dezer dagen door het bestuur van die party uit gegeven verklaring over de buitenlandse politiek, ook al wordt er met geen woord gerept vaA Bevans bezwaren dat Engeland te veel geld uitgeeft voor de herbewape ning en wordt het Noord Atlantisch Pact als onvermydeiyk aanvaard. Maar de En gelse Arbeidersparty vereenzelvigt zich nu toch met de eis der Duitse soc.dem. dat Adenauer eerst in West-Duitsland nieuwe verkiezingen moet houden voor hy Duits land tot de Europese Defensie Gemeen schap kan laten toetreden. Een eis lynrecht in strijd met de wensen der Amerikaanse regering, die vóór de verkiezingen in No vember het Amerikaanse volk een succes van haar politiek wil tonen in de vorm van een geratificeerde Europese defensiege- meenschap. De drie Baltische staten Estland, Letland en Litauen hebben sedert de bezetting door Rusland in 1941 anderhalf millioen van hun zes millioen' inwoners verloren. Dit is te Bonn meegedeeld door het Bal tische Comité. Veel van de weggevoer den zyn in Siberië of in de Poolstreken te werk gesteld. Donderdag is het stadhuis weer door tal rijke gasten uit alle delen van ons land bezocht, ’s Middags ontving de burgemees ter een gezelschap inspecteurs voor de Volksgezondheid in Nederland en de hoofd- inspecteur dr Banning; de laatste van ge boorte Bolswarder. De heren hebben zich goed de tijd gegund om alle vertrekken van het stadhuis (de Oudheidkamer incluis) te bezichtigen en toonden zich allen zeer enthousiast. Diezelfde dag bracht ook ma joor Fochteloo uit Leeuwarden, hoofd van de Rykspolitie in Friesland, vergezeld van I een hoofdambtenaar van Scotland Yard en dames een bezoek aan Bolsward. De heer Fochteloo en zyn gasten waren vol lof over de Oudheidkamer en de fraaie poorten, die In verschillende delen van het stadhuis staan opgesteld. De Heamleldagen stean wer foar de doar! Nye wike sil yn Boalsert de flagge wer trye dagen oan ien op ’e toer stean en sil de stêd trye dagen lang gounzje fan libben en fortier. It sil feest wêze yn Boalsert, in mienskiplik feest fan stêd en plattelhn. De bên tusken dy beide sil op ’e ny ta utering konune en nei’t ik hoopje troch dit feest oan gevens winne en fêster oanhelle wurde. Wy, Boalserters, witte, dat wy net büten it plattelhn kinne, dat Boal- sert har bitsjutting oan it plattelhn to tankjen hat. Wy stribje dernei it sa to meitsjen, dat it plattelhn ek net mear büten Boalsert kin; dat de bütenlju, dy’t yn fiere omkriten om Boalsert hinne wenje üs stêd net mear misse kinne, om’t hja har bitsjinnet mei alles hwat hja nedich binne en net mear misse wolle om’t hja meilibbet yn alles hwat foar it plattelhn bilangryk is. Wy, stêdminsken, binne mei jimme bliid, dat de üngetiid wer oan ’e kant en it hea yn ’e skuorre is. As biwiis fan dizze blidens biede wy jimme dit feest oan. Ut namme fan alle Boalserters rop ik de biwenners fan it plattelhn in hertlik wolkom ta op de Boalserter Heamleldagen. De Boargemaster fan Boalsert: J. G. S. BRUINSMA. Geluk naast ongeluk. Deze week viel een der gewichten van het grote uurwerk uit de Ned. Herv. Kerk te Oenkerk naar be neden. Door de snelheid en de kracht viel het gevaarte dwars door de zoldering heen Gelukkig juist naast één der oude graf zerken. Niemand had iets van deze val vernomen. „Verzetskruls” voor Francais». De Ne derlandse ambassadeur in Frankryk, ba ron Van Boetzelaar, zal op 25 Juni aan de Frans-Zwitserse grensstad Annecy de Ne derlandse ridderorde „Het Kruis van Ver zet” overhandigen. Dit kruis is posthuum bestemd voor mademoiselle Meunier, die tijdens de bezetting meer dan honderd Ne derlanders over de grens heeft geholpen. Metselaar viel van steiger. Maandagmor gen is de 29-jarige ongehuwde metselaar Bezembinder uit Steenwyk by zijn werk zaamheden aan de bouw van arbeiderswo ningen aan de Kuinderweg achterover van een 3.20 meter hoge steiger gevallen. B. I kwam op zyn hoofd terecht en is onmid- i deliyk overleden. Het stoffeiyk overschot is naar het ziekenhuis te Vollenhove over gebracht. Russische aanklacht onzinnig. In die Veiligheidsraad hebben de Russen aan de orde gesteld de toelating tot de Ver. Naties van alle staten, welke zich voor het lidmaatschap aanmeldden en de zg. bacteriënoorlog welke de Amerikanen zou den voeren in Korea. Deze beschuldiging is onzinnig, maar wel is een vraag of de Amerikanen in Korea, als de oorlog daar werkeiyk weer fel wordt, nog niet eens naar een of ander atoomwapen zullen gry- pen. Amerikaanse berichten dat „de vij anden loopgraven aanlegt, die ingericht zy'n op een bescherming tegen het atoom wapen” schynen in die richting te wyzen. De kiellegging van de eerste door atoom kracht voortbewogen duikboot in Amerika opent naast misschien sombere toch ook hoopvolle perspectieven. Immers voor het eerst is een atoommotor ontwikkeld en kan de atoomkracht dus ook voor vredes doeleinden worden aangewend. Te vrezen is echter, dat het gedrang naar het bezit van uranium nog sterker zal toenemen en dat de kleine landen, voorzover ze niet «ver grondstoffen daarvoor beschikken, in hun industriële ontwikkeling achterop zullen geraken. óf behoudens enkele delen schubben bedekt. Gebleken is, dat Horsmakrelen een caféhouder te Breda, die wegens graf schennis tot 1% jaar gevangenisstraf werd voordeeld, onschuldig is en dat enige per- J krelen komen weinig In onze wateren voor, sonen in deze zaak meineed hebben ge pleegd. Het lichaam van deze dieren is óf naakt Teleurstellend resultaat. slachtoffers gevallen zyn. Heeft men hier Gabe Skroar hat hjoed neat to sizzen. Hy met een uitloper van de algemene Moham- Is al ünderweis nel It heamlel. Lés hwat medaanse vyandschap jegens de Joden, se dert deze hun staat Israël ontwikkelden, te doen? Nieuwe briefjes van f 2.50. Binnenkort zal de Nederlandsche Bank in opdracht van de minister van Financiën, nieuwe muntbiljetten van twee en een halve gul den uitgeven. Dlphteritis in Dordrecht. De laatste tyd zgn in Dordrecht weer verschillende geval len van diphteritis geconstateerd, waarvan enige met dodeiyke afloop. Op grond hier van raadt de directeur van de Dordtse G.G. en G.D. de bevolking aan kinderen, die ouder dan een half en jonger dan 12 jaar zyn tegen diphteritus te laten in enten. met kleine

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1