Bolswarder wielerronde wordt een goede traditie t aan STAMPFOLLE DOELEZAAL SEACH ZEILWEDSTRIJD HEEG—BOLSWARD ■■■m Ruim 50 kleurige shirts gestart De spanning kwam pas aan het einde Martinytoer TETMANS „KLEUR EN FLEUR” ■HM No. 51 Dinsdag 1 Juli 1952 48e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa A. J.OSINGA - Bolsward Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland I üs hjoed to sizzen lieecli plan In revue op maar weinig wind Fan de Vrijheids- I Tj.deJ. r i Lieftinck leit it by lts je del Reau sa dy gatten ticht. Hy toande kriich en doaren Hwat sjoen waerd as syn plicht. Evn prachtige dag. Hwat hat Gabe Skroar 11de De derde „Ronde van Sneek’’’ --e j hjir moat it üterlike all< Tetman en Jaring, tael en eigen lüd yn dizzen mar ien goede oplossing. Troch hurde selsstüdzje moatte dizze spilers harren net allinnich ae Fryske tael folslein eigen meitsje, mar ek linkendewei ynlibje yn de geast fan it Fryske folk. Dizze metamorfose is gjin lytse biroerte, mar in tige swiere op- jefte. Mar men sil neat tajaen moatte, hwant de krêft fan it selskip Tetman de Vries leit yn har echtens, yn har natuerlike suverheit en golle earlikheit. Ek de nije spilers moatte safolle niget oan dit wurk krije, dat hja Ja ring en Tetman nei oan’e broek komme. Slagget dit harren op den dür net, dan wurdt it in sabeare-spultsje, in opmakke mouwe, licht of swier surrogaet. En krekt dat echte, dat libbenswiere lükt aide rinteniers en swiersettige beppes fan ’e stoel om foar de tredde en fjirde kear nei Tetman to gean. 0 Bolswards Nieuwsblad PYT. I ~t Voor de derde maal werd In het kader van de Heamieldagen de Ronde van Bolsward gereden. Voor dit wielerfestgn bestaat flinke belangstelling, zowel van de zijde van het publiek als dat van de renners. Honderd en zestig naaai draaiden de amateurs het 500 m. lange rondje Marktstraat, Kjjkstraat, Nieuwmarkt, Skilwyk, Djjkstraat. Deze 80 km werd door de snelsten afgelegd In 2 uur, 27 min. Dit geeft een gemiddelde snelheid van ongeveer 82 km! gekomen, wegens 2 ronden achterstand moesten opgeven. Langzamerhand komt er nu meer tekening In de stryd, die lange tijd vrij onoverzich telijk was. Intussen wordt de jury royaal met het ver geven van sprintpremles. Het wordt ook tfjd, want er behoeven nog maar slechts enkele ronden te worden gereden. Mahn van Amsterdam wint de f10.beschik baar gesteld door B. en W„ Hofland de schemerlamp (beschikbaar gesteld door Nieuwland), Bruggenkamp 3 koeken van bakker Landskroon, Hofland een fles li keur, Zahradnik een beeldje, terwijl de pechvogels de Moor als troostprijs van schildersbedrijf en verfhandel Ale Visser f 5.krijgt. Holleder, van wie men zo veel had verwacht, strandt met de haven in zicht, hij zak hulpeloos af. Mik daarente gen doet nog een uitlooppoging, die echter op niets uitloopt. Hwat dizze muzikanten yn lytse bisetting bringe, is tige de muoite wurdich. Hja binne, binammen foar de muzykleafhaw- wers in prachtige eftergroun, hwertsjin de revu opfierd wurdt. Der komt jitte by, dat hja net earne efteróf en forsiden yn in orkestbak sitte, mar as in llbben, fleurich en kleurich decor foar it publyk to sjen binne en al to mets yn it to aktearjen part fan de revu ek meispylje. It slagge de man nen skoan, al wie hjir en der skoan to for- nimmen, dat it Frysk nou just net har deistige omgongstael wie. men krekt derom heart omdat hja Der kamen gjin tsientallen oplossingen fan it riedling yn, mar hünderten en noch ris hünderten! Derfandinne sille jo efkes op de ütslaeh wachtsje moatte. Sawn jier wylst stoarmen bylken, Hy stie, trotsearjend, pal. Sawn jier, wylst stompe pylken Yn net to tellen tal, Him oer de holle süzen, Soms weagen fül fan haet. Wylst skomjend om him brüzen, Hy bleau foar ’t lAn paraet. komt en it net siket yn banaliteiten, mar altyd dlstAnsje wit to biwarjen. De hünderten, dy’t op de moajje simmer- joune yn de smoarhjitte Doeleseal sltten hawwe (elk mlnske Is dan in kacheltsje) hawwe der gjin spyt fan hawn. Sawn jier! Us l&n toroppe. Fan buormans streuperslaech; Hoe stopje wy de gatten? Noch jlmmeroan de fraech. Hielje 't iene mei it oare, Soks soe it „bisit” sür smeitsje. Measten wit It nou sekuer, De sêfte hielmasters meitsje De wounen ’t slimst ünhuer. Gjin tank hat ea him leane, 't Blykt soksoart bodders f’ral De tükste stjürlju steane Hünswaeyend oan ’e wél. Men goaide him de biezum Faek rachend eftemei. Hy gyng, lyk hurde Friezen, Rêstich syn eigen wel. Sammele de smeulske printen, Humor-gefoel docht goed, Sawn jier krap yn ’e Binten, Fol energike moed. Hy giet nou nel Turktfe, 't Wurdt skielk weardearjend sein, Hy holp üs ISn üt it lijen, Syn wurk hie in fêste lijn. Is ’t stoarysk oardiel ripe, En skiedt men Ijocht en skaed, De nelteam sil ’t bi gripe: „In man fan great formaet”. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 .melplaats bij de Jeugdherberg was het een drukte van belang. greater meitsje soe. Nou al binne der hwat lju mei in affear, dy’t mar hoop- As wy len ding yn it selskip Tetman de Vries biwünderje, is it wol, dat hja altyd wer in hij thema fine kin, dat logysk, oan- nlmlik en forantwurde is en tagelyk in goede ienheit jowt troch de hiele joun. Komselden is Tetman hjir sa goed yn slag ge as dizkear mei „Kleur en Fleur” of it moast „De tiid hüldt gjin skoft” al wêze. Op elke kleur hie Tetman syn sankje en syn stikje. It aerdige wie, dat de harker op it great kleureboerd krekt sjen koe, hoe fier oft men wie. Hwat sille guods faek tocht hawwe: „De kleur dy’t nou komt, hwat soe der fan makke wurde?” mar sjeder, it kaem klear. Wis, hwa’t alle revu’s fan Tetman sjoen hat, seach wolris in sketske of hearde wolris in sankje, dat him bikend foarkaem, hwat eigen yn ’e earen klonk, mar dat is ek gjin wünder. Wy seagen alris earder in fiskerman, hearden alris earder in lintsjeforkeaper en ek it sit-op-it-bankje motyf by it keatsen is net n(j. Mar as men jier oan jier wer yn in nfle revu in ütbylding jaen wol fan it Fryske lib- ben yn al syn facetten, is it net foar to kommen, dat der op en dür doublures komme. As gehiel hat ek dizze revu hwat nijg en hwat origineels. Bihalve de ienheit der yn, biwünderje wy it forskaet. Der komt noch by, dat it selskip, hwat de gearstalling oanbilange, wer hwat wizige is. Tetman syn frou spilet nou mei en is mei har suvere sjongstimme foar it sel skip in goede oanwinst. Fierders is it sel skip forstertke mei it orkest fan Theo Scheepstra. volle ronde voorsprong heeft verdient daar mee de vulpen, aangeboden door het Witte Boekhuis. Hofland en Bruggenkamp, nu vergezeld van Meijer volgen echter nog steeds, maar na het rijden van sprints, waarvan Bruggenkamp die van de achter volgers en Zahradnik die van het peleton wint (resp. kazen van het personeel der KNM en f 5 van de ijsver. Bolsward) zijn hun krachten uitgeput en zakken ze weer tot het peleton af. Het begin van het einde. De Amsterdammers de Moor en Smit doen een ernstige uitlooppoging. Ze worden door het peleton echter hardnekkig achtervolgt waaruit Bruggenkamp naar voren schiet om de uitlopers in te halen. Het gelukt hem niet, evenmin als dit Douwes gelukt. Dan komt de taaie Zahradnik opzetten. De spanning stjjgt. Iedere ronde haalt hij prompt 2 seconden in en na 110 ronden heeft hij zich bij de koplopers de Moor en Smit gevoegd. Dit was een van de grote momenten uit de strijd. Tichelaar uit Franeker, een van de weinig overgebleven Friezen, moest op geven, evenals van der Heuvel die een de fect aan het ketting had. Smit wint bij de sprint tussen de koplo pers 2 kazen, aangeboden door het perso neel van de K. N. M., terwijl van het volg- peleton de Amsterdammers Meijer en Coo per resp. gaan strijken met een wandbord, aangeboden door Vennema en nog eens een lepel en vork, aangeboden door Kramer. Intussen trachten Hofland en Bruggen- i kamp de kopgroep, die 35 sec. vóór ligt nog eens in te halen. Het drietal zet ech ter alles op alles en haalt het peleton ein delijk in. Er moeten nu nog 35 ronden worden gereden. Smit, die als eerste een De laatste loodjes Er moeten nu nog 24 ronden worden gere den, terwijl zich nog 12 renners in de baan bevinden, te weten Smit, Zahradnik en de Moor (met 1 ronde voorsprong) en Holleder, Bredius (Diemen), Wiltjes (Mid- delstum), Hofland, Bruggenkamp, Mahn, Mik (N.-Pekela), Meijer (Laren) en Cha risius. De Moor krijgt tot overmaat van ramp een lekke band, hij leent nog een nieuwe fiets, maar is spoedig afgezakt tot het peleton en kan zich ook daarin niet handhaven. Op ztfn eentje peddelt de veelbelovende uitloper achteraan, ’n tragisch gezicht. Tige to weardearjen wie ek de folksdouns- scène mei it Selskip yn nfl Fryske klaetjin- ge. As wy ien ding hwat spitich fine, is it dat Tetman en syn mannen it soms net rjocht litte kinne oare selskippen efkes to hikkeljen (de Bietebouwers, Barend v. d. Veen, Fryske Skotsploech fan Cats). Wy scene dit net slzze, as it net krekt al tyd in goede eigenskip fan it Selskip west hat en noch is, dat it nimmen op it sear PECHVOGELS Van pechvogels gesproken. G. J. Lentelink van Delden schreef nog op het laatste nippertje in en moest met potlood onder aan de lijst wor den toegevoegd. Na een paar ronden kwam het tot een valpartij, waarbij Lentelink zijn sleutelbeen brak. Hij werd binnengedragen in „De Linde boom” waar dokter Staverman de eerste hulp verleende. Een ander pechvogeltje was „een ge vonden voorwerp”, aldus de repor ter, „met witte strikjes in de vlechtjes, ongeveer 3 jaar oud, dat huilende bij kapper Buikstra om ma ma riep.” De mama werd verzocht hier haar spruit af te halen. peil soene wy stomme in as ien selskip dat kin, De laatste dag der Heamieldagen was de dag voor de zeilwedstrijd Heeg-Bolsward, georganiseerd door de Bolswardse Water sport Vereniging. Deze derde wedstrijd heeft het wel bijzon der getroffen met het weer. Een stralende binne it dizze spilers. Wy hoopje dat hja op eigen wurk sa kritysk bliuwe suie, gjin grap- kes trochlitte dy’t in luchje hawwe, mar fris en soun en geef Frysk wurk witte to skeppen ek yn de takomst. It wie in hiele prestaesje om de stêdmannen ünder de muzikanten ek yn dit ramt to set- ten. Wy wurdearje tige, hwat hja bisochten, mar der mei de file jit wolris oer. Hwant les goed meitsje, wylst mei har froulju, eigen heare litte kinne. Der is Het was In het begin onmogelijk uit te ma ken, hoe de kansen zouden liggen. De een gaf Charisius van Leeuwarden een goede kans om te Bolsward de Amsterdammers eens te verslaan, voor de ander was Zahradnik, de winnaar van de vorige maal, favoriet of Hofland van Beverwijk, die in de selectieploeg is geplaatst voor uitzen ding naar de Olympische spelen. De kan sen wisselden. Eerst lag Mik uit Nieuwe- Pekela aan de kop, toen Kruger uit Mid- delstunu, toen (3 ronden achtereen) G. Holleder uit Amsterdam, toen (2 ronden) P. Smit en later zijn andere plaatsgenoot J. van der Horst. Ook kwamen er al uit vallers, zoals de Amsterdammers Snijders en Cordes en de Drentse kampioen Elling uit Meppel. Voor de variatie liet de jury 2 fles limo nade (aangeboden door het personeel van fa. Brandsma) in een sprint verrijden. G. Cooper van Amsterdam was de gelukkige. Toch kon hy zich niet handhaven, in de 16e ronde lag zijn plaatsgenoot A. de Moor aan de kop, die 2 ronden later zijn plaats reeds aan Holleder moest afstaan. Een ovationeel applaus ging langs de rijen toen de winnaar van de laatste 11 steden tocht, de oud-Bolswarder J. Bruggenkamp uit Umuiden met de 2de sprintpremie ging strijken (2 badhanddoeken, aangeboden door fa Wierdsma). Met Mahn van Am sterdam, die pas de ronde van Zwolle had gereden, bleef hfl enige tyd aan de kon. De zwoegende Fokkema van O.B.Dijk moest intussen opgeven, evenals nog en kele Amsterdamse renners. By de volgende sprintwedstrfld (inzet f5 aangeboden door de Doele) werd Hofland winnaar, terwijl v. d. Heuvel de 2de prijs (2 flessen limonade, ditmaal aangeboden door fa Schilstra) in de wacht sleepte. Een vrij gesloten hoofdpeleton liep zoda nig uit, dat een 9-tal renners een volle ronde achterstand kregen, Van Andel van Harlingen geraakte zelfs 2 ronden achter en moest de baan verlaten. Er waren ech ter meer, die pech hadden, bijv. Leptelink, die kwam te vallen. Bij de 38e ronde lag opnieuw Holleder aan de kop, hfl kon zfln positie enige ttjd hand haven en bfl de 5e sprintwedstrtJd 1 fles eau de cologne (aangeboden door „Figaro”) in de wacht slepen. De aandacht werd op dit moment echter afgeleid door een nieu we valpartij bfl de Wijnberg, waar Sante- ma van Wirdum tegen de grond sloeg. Enige tfld was de spanning er uit. Repor ter de Haan liet een plaatje draaien, hij had geen nieuws meer te vertellen. Om wat variatie te krygen liet fa Schilstra opnieuw 2 flessen limonade verryden. De oersterke Zahradnik stormde naar voren en wist te winnen. Minder gelukkig waren de Bols warder G. Bok, de Sneker Rosenstein en de Meppeler Duiker, die wegens 2 ronden achterstand de stryd moesten staken. Voor al Bok had fraai volgehouden, maar tegen de sterke Amsterdammers was hy niet bestand. Zahradnik die uit de sprint een voorsprong had gekweekt wist die tot een 100 m. te vergroten. Nieuwe sprintpremies, die bui tengewoon activerend biyken te zyn, wer den hem noodlottig. Cooper won de kam bananen van Bosma en Van der Horst nog eens 2 flessen limonade. De laatste deed e^n verwoede uitlooppo ging op 10 m. afstands gevolgd door de Leeuwarder Charisius, die echter op zyn beurt door Mik werd ingehaald. De laat ste wist voor te biyven en de f 5.(aan geboden door Bruinsma-de Haan) vry ge makkelijk by een volgende sprint te win nen. De jury merkt echter op, dat Mik on danks het feit, dat hy aan de kop van het peleton ligt, één ronde achterstand heeft, hetgeen de renner op emotionele wijze hardnekkig biyft ontkennen. Wanneer de 1ste helft van de Ronde van Bolsward (40 km in 1 uur en 10 min.) is gereden, wordt de stryd opnieuw door sprintpremies ge animeerd. Zahradnik wint de lepel en vork beschikbaar gesteld door goudsmid Kra mer, zyn plaatsgenoot Douwes f 5, aange boden door de y’sver. Bolsward. Na 90 ron den zyn er nog 24 renners in de baan, waarvan de Harlinger Nrjkamp, Ouwerland uit Aalsmeer en de Wirdumer Santema, die na zyn valparty weer in de baan was M. Zahradnik, Amsterdam. F. Mahn, Amsterdam. J. Hofland, Beverwyk. J. Bruggenkamp, Umuiden. E. Meyer, Laren. J. Charisius, Leeuwarden. K. Wlltjer, Middelstum. F. Mik, Nieuwe Pekela. G. Holleder, Amsterdam. A. de Moor, Amsterdam. Overtuigend was hiermede bewezen, dat Friesland slechts 1 renner heeft, die zich met succes met de Hollanders, speciaal met de Amsterdammers, kan meten. De eindsprint. Het nummerbord staat intussen op 1. De eindsprint moet de beslissing geven. Deze luidt als volgt: 1ste prys: P. Smit, Amsterdam. 2de 3de 4de 5de 6de 7de 8ste 9de 10de wurden, sitte der gans mear müglikheden yn en koe men net allinnich yn de petearen I mar ek yn it muzikale diel hiel hwat mear biede. It hat üs tige skoan foldien. De opset, om troch in tal kleuren in rige fan it lib- bentonieltsjes sjen to litten, wie in aerdige fynst. En de measte fan dy sketskes diene it bést. De golle spontane wize hwermei dit oer de fuotljochten kaem, docht jin eltse kear wer goed. It is gjin opmakke mouwe, it komt by har ren fan binnen üt en it bliuwt oer it gehiel soun en earlik. Dit Fryske kabaret moatte party lju hwat oan wenne. Fryslanhattsien tallen Herren toaniel spile, dreech toaniel mei stikken, hwer’t de ynslach eamstich fan wie, ja winliken swier dramatysk. Demeist wie der toaniel, dat it sukses yn healwizich- heden socht, hoe briker, hoe lomper, hoe better. Schuitmaker hat mei great sukses hu- moristyske stikken jown, hwerby de libbens- earnst brutsen waerd fan in koartswillige tsjinspiler, mar it bleau toaniel en der moast in tige düdlike strekking yn sitte. Kleur en Fleur is hwat oars, it wol de minsken op in soune wize in joun 1 niets je sünder dat hj bliuwe. Foar in great diel zomerdag, volop zon, maar helaas weinig wind. Op de verzai bij Hees De zwakke wind was direct al oorzaak dat verschillenden niet op de afgesproken tijd aanwezig konden zijn. Zodoende moesten de noodzakelijke werkzaamheden als num mers en routekaarten uitreiken, inleggeld betalen enz. in sneltreinvaart geschieden. De start moest toch al iets later gesteld worden. Toen om ruim twee uur gestart werd, leek het Heeger meer wel een spiegel, zo vlak en glad. Klasse IV, gemengde klasse minder dan 16 M.2, werd het eerst gestart. De 11 deel nemende scheepjes van allerlei type kon den bij de start even profiteren van een klein zuchtje. Al direct kwamen S. v. d. Zee in zijn Snekermeerjol en de dames B. v. Wieren en J. Robijns in een Vrijheids- klasse aan de kop. Achtereenvolgens werden daarna gestart: II. Toerklasse, 8 deelnemers, III. Gemeng de klasse 16 M.2 en meer, 7 deelnemers, en I. B.M. Eenheidsklasse, 6 deelnemers. Deze drie klassen troffen het bij de start wel erg slecht, doordat er hoegenaamd geen wind was. Veel schot zat er dan ook niet in. Vier ingeschreven deelnemers in klasse I uit Workum hadden jammer ge- noeg door de windstilte geen kans gezien nog tijdig aan de start te verschijnen. Intussen waren wij van de boot van Hor jus overgestapt in de snelle motorboot van de heer Heeres en hadden wij ruimschoots de gelegenheid van de prachtige wijde waterwereld te genieten. Over de zon- overschenen Heegermeer, met de prach tige hoge rietkragen, heen zagen wij het torentje van Woudsend en de machtige ruim honderd jaar oude korenmolen „Het Lam”, en in de verte Elahuizen en Nijega. Neat as widens om my hinne, Neat as blidens yn myn hert, Al dy skientme, al dy greatme, Is üs ta genietsjen set. Sa lizze de heamieldagen fan ’52 wer efter üs. Sneintomoarn, tige bitiid, hawwe de man nen fan de Gemeentelike Reinigingstsjinst, har ünmisber wurk dien om de stêd wer in kreas oansjen to jaen en dermei wie it dan wer foar in jier dien. It liket üs gans in forbettering ta, dat dizze i tiid fan fordivedaesje ta trije dagen ynkoar- ten is. Dermei wurdt it gans makliker in programma yn mekoar to setten en haldt men de gong der ek folie better yn. In oar foardiel is, dat men yn trije dagen ek ge- noch jild kwyt wurde kin en dat in langer tiidrek de skaedkanten fan sokke dagen jit wer hiel hwat lju mei in affear, dy’t je dat de rekken net alhiel troch harren bi- telle wurde moat, fanwegen it efterstallige, dat al sa lang yn it boek stiet. Oer it ginne- rael koene dizze dagen tige munster je mei de oare jierren. It is by dizze dingen altyd in striid tusken it soune, blide formeits en it minderweardige, dat los rekket en ek syn paden siket. Jowt men it iene, der sille grif guods wêze, dy’t er it oare fan meitsje. En wol men der net folslein in mechanysk feest fan meitsje, dan bliuwe der grif bipaelde risico’s. Oer de feesttinte kin ik net meiprate, hwant der haw ik net west, mar de joun mei Tet man de Vries en syn maten wie as knipt foar elk, dy’t der ris in joun üt woe, om kleur en fleur to sjen. De spilersploech wie gans üt- wreide, hja wiene nou mei tsien man, soe ’k wol sizze. Dermei is it menu alsidiger Onze motorboot kliefde in snelle vaart het spiegelende watervlakj om tijdig vóór de deelnemers de ton bij de Langehoek te bereiken, die aan stuurboord gerond moest worden. De wind die inmiddels een beetje meer kracht kreeg, had echter de aardigheid nogal wat heen en weer te draaien van Noord naar West en weer terug. De mees te deelnemers wisten er van te profiteren, De Wielervereniging „Sneek” organiseert op 30 Juli a.s. op het bekende parcours de 3de „Ronde van Sneek”. Getracht zal worden een microfoon-instal- latie te krygen, welke langs het gehele parcours de toeschouwers zal kunnen voorlichten, omtrent het verloop der race. it hjir. Geastich to bliuwen sünder ordinair potse- komt, o wur dich wêze as Tetman en syn maten dizze earetitel biwarje woene. Hja hawwe dizze x en Frys lan en fier om utens, hat har rounom folie sealen bisoarge. Hja bringe folksaerdige, soune libbenswiisheit en golle wille, hja bi- sterkje de leafde foar eigen tael en brükt- men, hja witte yntellektueel en folksman beide to gripen, aid en jong genietet fan har wurk, yn alle formiddens kinne hja bean wurde, it is mear as bést hwat hja eltse kear wer witte to bringen. „Noblesse oblige”. Dit seldsume hege graech sa halde. Er oun laitsje litte en ge- ija mei problemen sitten I ran it minskdom in forkwikking. Mar foar de gearstallers en spilers in poepetoer om dat foar hündert persint to birikken en fol to balden. As der ea in gebiet is hwer’t men och sa gau ütglydt op it goedkeape sukses, dan is it hjir. Geastich to bliuwen sünder ordinair to wurden, freget in sterk moreel, de makker, dy’t nea oer de reade streek is in wite raef en it soe üs tige hwat dich wêze as Tetman en syn lytse tsien jier prachtich wurk dien Wy wurdearje tige, hwat hja bisochten, It machtige sukses, hwat it primitive stik: „De tiid haldt gjin skoft” hjir helle hat, ündanks syn technyske tokoarten, biwiist dat men krekt derom sa graech harren sjocht en op in masterlike wize it Fryske Ebben ütbylden mei roune Fryske wurden. Technysk en muzikael hat har op treden in bulte woun, mar hja meije nea for- jitte, dat de kearn fan har sukses net yn by- komstichheden -sit, mar yn it wêzen, yn groun en minsken, sa’t se hjir opwaechsje mei al har lekken en brekken, mar ek mei deugden en forburgen sieleskatten. Derfan is Tetman de troubadour en dat to kinnen en dat to bliuwen winskje wy him, syn famylje en syn nije maten fan hieler herte ta.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1