11 rrm K OORLOG IN KOREA MOET EINDIGEN RONDOM DE KABINETSFORMATIE OPENING VAN TENTOONSTELLING IN GROOTSE STIJL W Dr Drees streeft naar een brede basis Hwat hat Gabc Slcroar Vrijdag 4 Juli 1952 No. 52 48e Jaargang A.J.O81NGA - Bolsward Uitgave van DruKKeriJ Fa Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Acheson ging storm bezweren Egypte wisselde van regering Niets blijft verrassender dan politiek der Oosterse landen Veel belangstelling en veel goede woorden Provinciale Staten behandelden het Friese vraagstuk Bolswanls Nieuwsblad de kniper to wezen. er in op het volle gewicht is. Dat Dr Drees thans in situatie, ten de besprekingen kan worden gehouden. de Egypte. De Amerikanen schijnen ook enigszins be trokken geweest te zijn In een regerings wisseling In Egypte, tenminste dat be weert de afgetreden premier Hllali pasja In Zeeuws-Vlaanderen werd Maandag de Braakman afgesloten. De laatste afsluitingswerkzaamheden In beeld, de betonnen sluitstukken worden op hun plaats gebracht. In Perzië zal Mossadeq dat ondervinden, een zijner tegenstanders is thans tot voorzitter van het parlement gekozen. Deze behoort ech ter tot een fel Mohammedaanse groepe ring, zodat nog afgewacht moet worden of Engeland zijde zal spinnen bij een even tueel heengaan van Mossadeq. Min of meer verrassend was ook de uit slag van een tussentijdse verkiezing in ’t kiesdistrict Wakkerstroom in Zuid-Afrika, waar de aanhanger van de regering Malan werd gekozen met een grotere meerderheid dan zijn voorganger. Men leidt daaruit af dat Malans apartheidspolitiek een groeien de instemming van het Zuid-Afrikaanse volk ontmoet. Anderzijds stuit die politiek ook op een groeiend verzet van de gekleur de bevolking, onder wie vele arrestaties zjjn verricht bij de aanvang van de bur gerlijke ongehoorzaamheidscampagne, waarbij de voorschriften voor kleurlingen geldend worden genegeerd.. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 ie voor de uit- Japicx-prijs in Bols- niet in con- neiging van Hoessein Sirri Pasja, dat wel een over- gangsministerie zal zijn naar een nieuw bewind van de Wafd partij, als verkie zingen gehouden zijn. Hilali is er niet in geslaagd de geschillen met Engeland op te lossen over Suezkanaal en de Soedan, men meent echter, dat Amerika thans Egypte heeft bewogen toe te treden tot ’t Westelijk verdedigingsprogram voor het gehouden. Eenzelfde mening Romme toegedaan. Het was maar de vraag op welke wijze de v.v.d. bui- Kabinet op brede basis. Hij komt daar spraken heeft u;;v ujt, op het moment dat wij j is ook Prof. I ling van de ambtenaren. De heer Piebenga (arb.) benaderde de Frie se zaak uit de psychologische achtergrond (en met bewogenheid). Hij deed dit voor het „Friese volk, waarbij ook de Stelling werven horen". „Wij zijn de schakels in de ketting, waar- t van de verantwoorde lijkheid ligt”, zei de heer Piebenga. „Wij de verkiezingen leerde dui- Wel staat vast, dat hij werkt langs de lijnen Kabinetsformateur der geleidelijkheid. Alvorens te beginnen aan een ontwerp-program, waarop de par tijen elkaar zouden moeten vinden, voerde kest, koren, alten, alt-solo, mannenkoor, vrouwenkoor en In aansluiting daarmee het declamatorlum het volgende: Vooraf werd door het orkest het Fries volkslied gespeeld en door allen staande spontaan meegezongen, op een wijze die alle lof verdient. Ons Inziens heeft men nu eens precies laten horen, hoe de muziek en de zang In overeenstemming met de woor den dienen uitgevoerd te worden, wat tra cering en tempo betreft. Wat het declamatorlum: Proloog uit ’e Hoara’s fan Hastings aangaat, dit: er viel een merkwaardige overeenstemming te constateren tussen de muziek, door het orkest ten gehore gebracht, en de voor dracht in de woorden neergelegd. Op meesterlijke wijze heeft de componist de zeggingskracht door de dichter in de woorden neergelegd in muzikale klanken weergegeven. Dat stond op hoog cultureel pijl, maar de weergave er van vooral niet minder. Hetzelfde kan getuigd worden van de declamatie in ^De fyftsjinde April”. Het orkest speelde nu een Divertimento, wat in ’t Fries vertaald „fordividaesje” betekent, dus muziek ter afleiding. Vooral ’t Andante Rondo werdf raai gespeeld. De klank was homogeen, gaaf en zuiver. De cello’s en violen vooral leverden uitstekend werk. Er werd met volle overgave gemu siceerd. Men wilde er iets moois van ma ken. En dat is uitstekend geslaagd. Na de pauze kwam het gemengd koor van Grouw voor het voetlicht. Al spoedig liet het horen, dat het tot iets goeds in staat is in Recondare en Simsons Jubel. Opval lend mooi was het klankgehalte en de hel dere zuivere sopraan, tenor, de diepe volle bas en sonore alt. Het koor bracht be heerst spel ten gehore. Zelfs in de forto’s en piano’s bleef de klank helder doorzich tig. De beschaafde toon en uitstekende voordracht vielen te prijzen. Simsons Ju bel werd uitmuntend vertolkt. Met deze beide liederen bewees het koor al direct, dat het de cantate „De fyftsjin de April” er goed zou afbrengen. En, hoe wel het een lang niet gemakkelfjk te ver tolken comnos'tie was, heeft het dorps- koor zich uitstekend van zijn taak gekwe ten en iets geleverd, dat van begin tot het eind de hoorders heeft weten te boeien. j leen een k. v. p.-eis. Men* kan veilig aanne- 1 1 1_7! 1 !i. 1 1J_1f. Iiicu, uau uuis. inj uu ais ccii laiiusuciuiig -&icl, vciwijl uc neer vuu, aai ccn 4cci sictm I Zo streeft de Kabinetsformateur dus naar bondgenoot is geweest, die zich niet aan af- een T" openlijk voor uit. Op het moment dat wij l dit schrijven, is het nog totaal onmogelijk j om een beeld te vormen van de f j ten ook nu nog rekening te houden met de kaart. Het is het goed recht wensen van de k. v. i men, dat ook hij dit als een landsbelang ziet. verwijt de heer Oud, dat deze een zeer slecht gebruik gemaakt. Op dit moment wordt dus gestreefd naar een Kabinet steunend op vier partijen, de k.v.p., p.v.d.a., a.r. en c.n. Zal de a.r. na zeven jaren oppositie meedoen? Prof. Romme zal dit toejuichen. Evenals vele anti-revolutio- nairen. De uitslag van de verkiezingen is voor deze partij niet best geweest. Geen won der, dat er in groepen der anti’s neiging be staat tot deelneming. Zover is het echter nog niet. Eerst wordt er overleg gepleegd over het ontwerp-program. Zou men het daar over eens worden, dan komt misschien de moeilijkste kwestie: de portefeuille verdeling. Hoeveel Ministers moet iedere partij leveren en wie moeten dat zijn? Deze problemen zijn vooralsnog niet opgelost. Dat Dr Drees daarom ook nog een onder houd heeft gehad met Mr Donker, fractie voorzitter der p.v.d.a., is te begrijpen. De zegevierende p.v.d.a. wil eerst terdege in eigen kring vaststellen in hoeverre zij kan en wil meegaan. Of Drees slaagt? Wij moeten afwachten. In ieder geval: de eerste is be gonnen! Gysbert Japicx-priis De „Gysbert Japicx-priis” zal niet steeds in Bolsward worden uitgereikt, deelde gedepu teerde Algera mee. Dit in verband met de cultuurspreiding. G.S. aanvaardden verder de suggestie de Friese taalwetenschap niet onder de „Joost Halbertsma-priis” onder te brengen. De heer Piebenga (arb.) pleitti kering van de Gijsbert Japicx- ward, omdat „cultuurspreiding’ fliet moet komen met de neiging van de cul tuur, wortel te schieten (dus in en door tra dities te groeien). Voor de rest was hij ver heugd, dat de gedachte over de Friese taal wetenschap door G.S. is overgenomen. Gedeputeerde Algera beloofde overigens, dat G.S. rekening met Bolsward zullen blijven houden wat betreft de uitkering van de Ja- picx-prijs. Gistermiddag heeft Z.E. Mr J. M. L. Th. Cals, staatssecretaris van O. K. en W. een 5-tal glas-ln-lood ramen onthuld, die in regeringsopdracht zijn vervaardigd door de Friese glazenier-kunstschilder Oor Rei- sma en zijn aangebracht in de trappenhal van het stadhuis te Bolsward. Z.E. Mr Cals zag het mede als een taak van de rijksoverheid kunstuitingen niet op een plaats te concentreren, maar over het gehele land te spreiden. Dit is een uiting van een nieuwe geest, die thans in Den Haag heerst, en waarvan, aldus burg. J. G. S. Bruinsma, Bolsward als een der eerstt gemeenten heeft geprofiteerd, een geest die zich o.a. uit in het verlangen kunstproducten te versieren. ’s Avonds had in het raam van een vocale en instrumentale kunstmanifestatie ope ning van de tentoonstelling van Friese beeldende kunst plaats. Deze officiële ope ning van de tentoonstelling geschiedde tij dens een concert door het Frysk Orkest (L.O.F.) en het Gemengd Koor van Grouw, dat werk uitvoerde van Friese tekstdich ters en Friese componisten, waaronder een premiere van de componist P. FoJ- kertsma. Dit concert werd onderbroken door een inleiding van de Amsterdamse kunstschil der Jelle Troelstra, die vooral de socialé- en materiële positie van de Friese kunste naar behandelde, een positie, die er vroe ger en nu toe geleid heeft, dat vele Friese kunstenaars in eigen gewest geen emplooi konden vinden en naar elders vertrokken. Z.E. Mr Cals bepaalde zich tot het weer geven van vroegere uitspraken, waarin hij zich een sterke voorstander betoond had van cultuurspreiding. In ieder geval di®nt de overheid zeer bijzondere zorg te best°- den aan de cultuuruitingen die er zijn in de regio. Een eigen cultuur is meer dan van gewestelijk belang, aldus spr. De plechtige opening van de tentoonstel ling werd gësloten door de Commissaris de’’ Koningin in Friesland Mr H. P. Lint horst Homan. Spr. sprak hierbjj de wens uit, dat hot komende kabinet een even groot initiatief en bewust besef zal heb ben van wat de Friezen in dit opzicht drijft, als de huidige regering die heeft. Over de muzikale prestaties van het or- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, Is nog tijdig genoeg in Europa verschenen om de storm mln of meer te bezweren, welke In het Engelse Lagerhuis was ontstaan over het feit, dat de bom bardementen van de electrische centrales aan de Jaloe in Korea door de Amerikaanse generaal Clark waren geüast zonder dat de andere V.N.- landen er In waren gekend. Acheson sprak van een administratieve fout en van „geen opzet”. Met dit gebaar was de wind enigszins uit de zeilen van de Labourpartij genomen, die een motie van afkeuring had Ingediend en van de gelegenheid gebruik maakte een aanval op de regering Chur chill te doen. Deze regering heeft door haar geringe sue- die plaats moest maken voor een kabinet cessen op binnenlands politiek gebied in Engeland aan populalriteit toch al sterk ingeboet, wat In jong conservatieve krin gen wordt geweten aan het feit, dat de 77-jarige Churchill, hoe grote figuur hij ook is, teveel zelf wil doen en niet meer opgewassen is tegen zfjn zware taak. De benoeming van een Brits onderbevel hebber naast generaal Clark mag 'n pleis ter op de wonde van de gekwetste Britse nationale trots zfjn. Het is voor het Westen van groot belang dat de oorlg in Korea eindigt. Op een mi litaire overwinning kan men niet honen daar het Westen dan ook Chinees grondge bied in de actie zou moeten betrekken met het risico van een wereldoorlog. Ge streefd moet worden naar een bestand on een betrekkeltjk gemakkelijk verdedigbare linie, welke gaandeweg geheel of voor h»t grootste deel door Zuld-Koreaanse troepen bijgestaan door Amerikaanse lucht- en zeestrijdkrachten die in Japan hun basis hebben, kan worden bezet. Daardoor zal er dan geleidelijk een eind komen aan toestand in het Verre Oosten, welke m'’"’ kracht van het Westen aftapt, dan va- Rusland, en dus hoogst ongewenst is. moeten zorgen dat onze kinderen en kinds kinderen hier leven willen en leven kunnen. Daarom is het zo goed dat hier principieel over deze zaken gelijk wordt gedacht. Ver schillen in*uitwerking zijn alleen maar een bewijs, dat een volk leeft!” Wijzend op de rapporten, die de Partij van de Arbeid over de Friese zaak heeft uitge bracht, zei de heer Piebenga: „Dit is geen zaak van één partij, dit gaat alle partijen even sterk aan”, aldus het Vrije Volk. Met waardering voor de beginseluitspraken van G. S., drong hij wat de uitwerking betreft er op aan, dat het college diligent zal zijn, vooral op het stuk van onderwijs. De heer Roorda (Soc. Unie): „Bij deze zaak moet een beroep worden gedaan op verdraag zaamheid in de ruimste zin van de „andere” kant en van de Friezen. Bij deze zaak, die wij allen ernstig nemen moeten, is de grondslag: „Alle mensen zijn broeders”. Elsenhower belooft. In het vuur der verkiezingscampag ne heeft Elsenhower zulke drastische belastingverlagingen aan de Ameri kaanse kiezers beloofd, dat men zich afvraagt, of Europa toch maar niet het meest gebaat zou zjjn met de verkiezing van een nieuwe democra tische president, wie dat dan ook zijn mag, maar die bereid is het beleid van de huidige Amerikaanse rege ring voort te zetten. In vier jaar Marshallhulp 30 Juni liep het plan af, het is zoals bekend vervan gen door het program voor Wederzijdse Veiligheid heeft z(| de West-Europese landen weer op de been geholpen, dank baarheid zijn ze daarvoor de grote bondge noot over de Oceaan zeker vrschuldigd, hopelijk zal er ook na de Amerikaanse verkiezingen reden voor dankbaarheid blij ven, doordat de steun niet ontijdig wordt stopgezet of verminderd; het Amerikaan se Congres heeft de laatste tijd op dit ge bied enige reden tot ongerustheid <ye<”e- ven. Onzekerheid over de uitslag der Ameri kaanse verkiezingen is slechts een der factoren welke tot een algemeen gevoel van onbehagen over de politieke verhou dingen in het Westen bijdragen. Als de Amerikaanse minister Acheson in Berlijn en Wenen geweest is om de verzekering1 te geven, dat Amerika er zal blijven tot belden vrij zfln. is dat een mooi symbo lisch gebaar. Het is, evenals Achesons be tuigingen van spijt aan Engeland over het gebeurde in Korea, waarschijnlijk ook be doeld om, op het moment dat de Grote Drie Rusland een nota over een confe rentie van Vier over het Dultsche vraag stuk gaan overhandigen, Moskou te over tuigen dat het Westen eensgezind is. Maar dat alles zou nog overtuigender zijn als men wist dat de Amerikaanse regering, die in 1953 te Washington zal zetelen er net zo over dacht. Ook weet men nov steeds niet of West-Duitsland de met de Westelijke geallieerden gesloten verdragen zal ratificeren; dr Adenauer doet zijn best maar als men dan weer een andere W.- Duitse minister het Saarland hoort opeisen in ruil voor ratificatie twijfelt men. In Frankrijk wordt men van dergelrjke eisen kopschuw en blijft men ook aarze len. Men oppert daar mooie plannen: het laatste is een plan voor een gemeenschap pelijk politiek orgaan voor de zes landen der Europese defenslegemeenschap, dat echter al heel weinig aanlokkelijks voor Nederland heeft, omdat deze binding iuist die In het Atlantisch Pact, dus met Enge land en de Ver. Staten wat losser zou kunnen maken. Bij tal van Franse groepen leeft nog altijd het verlangen naar een derde macht, welke het vasteland van W.- Europa zou moeten vormen en waarin Pa rijs de eerste viool zou moeten spelen. De kritiek van de Franse maarschalk Juin, de opperbevelhebber van de geallieerde landstrijdkrachten in Europa, op Amerika, i meest gewenst moet men misschien ook wel in dit licht deze richting zoekt, is echter heus niet al- zien. Dat it in poepetoer is om de priisfraechwin- ners der ut to sykjen! Der wiene 613 oplossingen. It tal winkellju dat foun wurde moast wie 46. Sa’n foech 100 kaem der net oan ta, dy binne daliks oan de kant lein. By de oaren wiene guods fan 50, 52 ja seis guods fan 56. Stik foar stik moatte de nammen neigien wurde. Tink ris ta sa’n 30.000 nammen Hwantder binne guods by mei wol fyftich nammen, dy’t as de kniper op ’e skine komt dochs oan de kant moatte. For- kearde nammen binne b.g. Alma, Oord, Mooy, v. d. Net, IJsma, Baarda, v. d. Wal, Draaisma, v. d. Kuur, Veltman, „De Frys- ke”, Koch, v. Buren, v. d. Meer, Bosma, van Ringh, Skroar, Jorke Kamstra, Eizema, Depothalders, Alberda, Vermeij, v. d. Brug, Van Bergen, Theo Scheepstra, Woudstra, Geertsma, Wagenaar, Hoogma, De Hoop, van Slooten, Noorda, Bonte, Sterk, D.E. Dat binne allegearre wol béste minsken en goede firma’s, mar der wie frege in rige fan WAC-leden, dy’t yn de krante adfor- tearden. Jo bigripe it al, wy binne noch oan it utsykjen. Nije wike Freed hoopje wy ré Midden Oosten, waarna zijn bovengenoem-1 En nu biedt de v.v.d. zichzelf aan 1 Daal de wensen kans zouden hebben te worden van heeft de heer Drees uiteraard gaarne vervuld. De Engelsen zijn niet bar Ingeno men met dit Ingrijpen der Amerikanen, die overal In Afrika een vinger In de pap trachten te krijgen en wie de Arabische volken meer vertrouwen schenken dan an dere Westerse landen. Maar de Engelse onderhandelingen met Kairo schoten niet op, terwijl bij de huidige spanning in de wereld het Westen er zeker van moet zijn, dat het Suezkanaal veilig is. Intussen moet de verdere ontwikkeling in Kairo worden afgewacht», want er is niets verrassender dan de politiek der Oosterse landen. rakter. Dat was goed gezien. Want wat heeft hij er aan om eerst een program te maken en dan af te wachten hoe de fractievoorzitters zullen reageren. Toen Dr Drees Dinsdag middag en -avond aan het program begon, was hij in ieder geval nauwkeurig op de hoogte met de wensen en verlangens van zijn tegenspelers. Ook voerde hij bespre kingen met de minister van Buitenlandse Zaken, Stikker, en met ambtenaren van het Departement van Financiën om zich nog op het laatste moment te laten voorlichten over tal van actuele kwesties. Helaas geen eenstemmige uit spraak. Het debat over de Friese kwestie in de zit ting van de Provinciale Staten heeft zich steeds afgespeeld op een hoog niveau. In de ochtendzitting van Woensdag kon dat de bat worden afgesloten. Jammer was, dat de beginseluitspraken van I Gedeputeerde Staten niet door alle leden zijn gesteund. Drie van de vier WD-leden f stemden namelijk tegen. Dit ondanks de I aandrang van Gedeputeerde Algera en van de algemene rapporteur v. d. Berg om tot een uitspraak te komen, die zou worden ge- i steund door de Provinciale Staten als geheel. De zitting werd geopend door de heer Ok- ma (a.r.)„Dat er een Friese natie is met een 1 en zeer eigen geschiedenis en dat die Friese ;eschiedenis en dat gemeenschap een sterke wil leeft te blijven bestaan ziedaar ons uit gangspunt. Zonder de taal zou die gemeen schap uitsterven. Hiermede is het recht van de Friese taal aangetoond. Het recht is uitgangspunt, be lemmeringen kunnen daarvan uitgaande worden aanvaard”. j De heer Okma vond het jammer, dat Gede- 1 puteerde Staten niet wat verder zijn gegaan dan beginseluitspraken, hij zou het op prijs hebben gesteld, dat aan „Den Haag” was gebleken wat er in de Friese Staten leeft. „Wij moeten ons in Friesland rustig voor bereiden op een tweetaligheid. Laat er ge- i lijkheid zijn, laten we niet benauwd zijn voor problemen. Laat men de Friese zaak i niet houden binnen de subjectieve beoorde- eigen taal De uitslag van delijk, dat Dr Drees 1 moest worden. De overwinning van de p. v. d. a. in de jongste verkiezingsdag was zo eclatant dat niemand daaraan kon twijfe- hij eerst besprekingen met de heren Romme len. Niet Romme dus, die wellicht reeds op I (k.v.p.), Schouten (a.r.) en Tilanus (c.h.). een late avond het hoofd had gebroken over Deze hadden een algemeen oriënterend ka- I de vraag hoe de moeilijke puzzle van een formatie op te lossen. Zijn nederlaag was te duidelijk om met redelijkheid te veronder stellen dat hij voor het formateurschap in aanmerking zou kunnen komen. Drees dus. De man die nu wel heeft bewezen een nati onale figuur te zijn, waarin een groot deel van ons volk dus vertrouwen stelt. Hij is een evenwichtig man, die heus geen overijlde stappen doet. Integendeel, hij is van het kaliber dat door rustig overleg tot zaken wil komen en dat bereid is een maxi mum aan goede wil te tonen. Voor de verkiezingen hoorde men vaak in socialistische kring pi vraag of de p. v. d. ib: iraten over oppositie. De vraag of de p. v. di a. nog wel langer Re geringsverantwoordelijkheid kon dragen, was in ieder geval in discussie. Dé socialisten hadden een beetje het gevoel dat zij steeds onder het „Rommiaanse” juk door moesten. Nu is dat anders. Zowel de p. v. d. a. de grootste partij in het land als de k. v. p. hebben dertig zetels in de Tweede Kamer. De achterstand van vijf zetels is volledig weggewerkt. Geen wonder, dat de socialis ten een iets zelfbewustere houding aanne men. Naast oppositionele klanken hoorde men ook vaak de verzuchting dat er het best een smalle basis kon worden gevormd, een samengaan alleen van velen niet wenselijk in deze moeilijke tijden. I dat het op het Er moet een i voerd. En dat zal het best kunnen geschie- Het communiqué het Kabinet deelnemqp. Dat is een kwestie verstandig om hangende besprekingei van ’s lands belang. i volledig bloot te geven, anderzijds s± Voor een belangrijk deel hebben de socialis- dit partijbestuur Dr Drees volkomen in de van de v.v.d. om p., welke partij er rond dit keer niet mee te doen. Maar het is tac- voor uit is gekomen dat een brede basis het tisch onjuist om zichzelf zo te laten uitran geren. Het is n.l. geen geheim dat de huidige I Kabinetsformateur geen bewondering heeft I voor de v.v.d.-politiek in het verleden. Hij De positie der v.v.d. De heer Oud (v.v.d.) is door Dr Drees niet ontvangen om een algemeen oriënterend ge sprek te voeren. Dat is verwonderlijk, maar heel openhartig gaf de formateur daar een verklaring voor. Het Hoofdbestuur van de v.v.d. heeft n.l. een communiqué uitgege- ven, waarin wordt gezegd, dat het deelne men aan de regering de laatste vier jaar wei nig bevrediging heeft geschonken, omdat te weinig rekening is gehouden met de inzich ten van de v.v.d. Het Hoofdbestuur sprak de vraag uit of er een regering kan worden gevormd die niet onder even grote druk van j de Raad van Vakcentrales staat als tot dus- samengaan alleen van de k. v. p. met de ver het geval was. v. d. a. Over deze uitlating was de heer Drees zo ’ulk een Kabinet is naar de mening van boos, dat hij het bericht de wereld inzond, iselijk in deze moeilijke tijden. I dat het op het ogenblik geen zin had om met nationale politiek worden ge- Mr Oud te spreken. 5 van de v.v.d. is geen ge- den wanneer er zoveel mogelijk partijen aan j lukkige daad geweest. Enerzijds is het on- - --- 1--’ie om hangende besprekingen zich ’s lands belang. I volledig bloot te geven, anderzijds speelde de v.v.d. om

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1