uw KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer „FRYSKE KUNST’ BELANGSTELLING WAARD I I 48e Jaargang No. 53 Dinsdag 8 Juli 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Bolsward us hjoed to sizzen verzuimc'deze maand een bezoek Niemand Bolswarder raadhuis te brengen aan het Fan de De klean meitsje de man Groene Kruis vierde 50-jarig jubileum Hwat hat Gabe Skroar Bolswartls Nieuwsblad Sloot de J. De I Mel elkoar - foar elkoar I Hjoed dan in hertlike lokwinsk oan de priiswinners. Litte de net-priiswinners har treaste mei Gysbert Japiks spreuk: Hoe rom sopje oarelju’s petielen, En buorlju’s kg jaen greate mielen. Har bloeske of jurk reachfyn, Weaget mar inkele grammen. Of ’t soms juskes trochskynt, Gjin famke dat har skammet. Earmen en fuotten bleat. Fuort skuon, dy’t knipe en stekke! De stiifsten sjogg’ forheard En ha ’t oer „xnoadegekken”. De „mannen” lykwols binn’ Sa’n rite to bikleijen. Hja sitt’, de board oan 't kin Slim yn it swit to baejjen. ’t Kolbert de lange broek, Hja mei der net fan skiede. Tradysjoneel gebrük Dat steech har staesje sierde. Soms brekt it kwik it „fatsoen” Men sjocht har dan omsjouwen De galgen oer ’t boesgroen, Mei heal opstrüpte mouwen. De boksen trijekoart, Moadewet soe ’t har leare. Licht dat ’t üt need sa moat, Mar ’t stiet oars net foar „hearen” Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Is ’t simmers brodzich hjit Hat it kwik de tachtich helle, De frou, it famke wit Op ’t waer har yn to stellen. Hja klaeit har luftich licht, Sportyf en nei de moade. Rint hjoed de del op sicht Sa’t beppe ’t lang net doarde. gete- (10), *- ten is in hlstoarysk momint. Fryslên Nederlftn binne op de goede wel dersclrelden-mar-ongescheiden" 1 wen. Slz moadekeningin Oertink ris nfle plannen Bliuw net sa wettysk string Tsjin dy ynpakte mannen. Skriuw foar dat ’t brükme wurdt Mei dagen gleon fan sinne: Sportbroekje en iepen shirt Moatt’ ’t stiif kolbert oerwinne! PYT. Tentoonstellingen moet men leren zien. Als men een weiland is doorge hold, heeft men nog geen kjjk op het boerenwerk. Als men een boek heeft doorgebladerd, kent men nog niet de schrijver. Als men in ijltempo langs de Friese kunst paradeert, heeft men nog niets van de schoonheid er van, laat staan van het wezen er van, gepeild. Dit artikel wil niet anders zijn dan het Eerste; van een serie lekenpraatjes van wat er mo menteel in het Bolswarder raadhuis is te zien. Nederlandse de ontwikkeling van de bierafzet gedurende de eerste vier maanden van 1952 niet ontevreden. De vertoonde Inderdaad lekenpraatjes. We zullen U niet vermoeien met voor de meeste lezers on begrijpelijke kunsttheorieën, maar probe ren te zien met Uw ogen. Schilderijen moet U leren zien. Er is geen bezwaar tegen dat U om zich te oriënteren eerst het hele stadhuis eens doorwandelt en in Uw catalogus hier en daar een streepje zet bij een nummer, dat U iets bijzonders heeft te zeggen. Dan moet U de tentoonstelling nóg eens zien en dan wat langer toeven bij deze nummers. not-dok gearrestëerd, verdacht van dief stal van partijen Zuidvruchten ter waar de van ca. f 10.000, die hier in een vrij veem waren opgeslagen. Schilder zou oorzaak zijn van brand te Vught Naar het hoofd van de gemeente politie te Vught mededeelt, is de brand in het meisjespensionaat Regina Coeli te Vught ontstaan door het gebruik van een gasolinevergasser bij het verfafbranden aan de dakkapellen. Dit heeft de recherche van de gemeentepolitie vastgesteld. Tegen de betrokken schilder, een 60-jarige in woner van Vught, is proces-verbaal opge maakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer f 800.000 belopen. Het gebouw was verzekerd. Den Bosch krjjgt twee veemarkten per week. De Bossche gemeenteraad* heeft be sloten aan de wekelijkse veemarktdag Woensdag de Maandag als tweede marktdag toe te voegen. Rest nu nog de Gang boven. In de gang boven vinden we werk van een geheel ander genre. We bedoelen de was- krijttekeningen van Rinse Hamstra, de krijttekeningen van B. van der Sloot en beeldhouwwerk van mej. Nel Bakema. Hamstra heeft een zeer bijzondere tech niek. Zijn werkstukken meest naar reli gieuze of mythologische gegevens lijken litografieën en zijn bijzonder knap kend, zoals resp. „Het Berouw” „Piëta” (11) en „Fuga” (13). In de landschappen van Van der (14, 15 en 16) is het vooral de sfeer, die ons boeit. Ze zijn suggestief en zwaar op gezet en tonen stuk voor stuk het robuste karakter van het Friese landschap. De portretbuste in gips, voorstellende Ds E. Michelin Moreau, doet het tegen de ach tergrond van het poortje bijzonder goed. Minder enthousiast zijn we over het „Ge zicht op Arnhem” (17) van Posthuma. Dit stuk geeft ons persoonlijk geen enkele ontroering en we kunnen onmogelijk be grijpen wat de schilder ons met dit stuk eigenlijk wil zeggen. Ook de 2 gouache’s (plakkaatverf) van St. Veldkamp (19 en 20) die ons scènes geven uit het neger- ballet van Berta Passcha spreken ons niet aan, terwijl we ook van Jan A. Bakker, de schilder uit Noordwolde, zagen we wel beter werk dat zijn „Lentelandschap” (18) dat ons niet representatief lijkt voor deze kunstenaar. Ten slotte noemen we nog de stoffage „Snie” (21) van M. J. Walta, een van lapjes samengesteld mozaïek dat een zeer verdienstelijk geheel Is geworden, ook al vinden we het jammer, dat van Walta geen schilderijen zijn geplaatst. Stelt het einde van de bovengang dus enigszins te leur, des te groter Is de verrassing in de B. en W. en Commissiekamer, die volgen, maar daarover een andere keer. Organiseer een tochtje Voor de omliggende dorpen kunnen we de plaatselijke verenigingen geen beter ad vies geven dan eens een avondfletstochtje naar Bolsward te maken en onder leiding van Iemand die van tevoren de tentoonstel ling (met een beetje kennis van zaken!) rustig heeft bekeken. De Friese kunst moet allereerst spreken tot de Friese har ten. Het zou een onvergeeflijke fout zijn als men het aan buitenlanders en „Hol landers” overiiet te genieten van het schoon dat door tientallen Friese kunste naars Is bijeengebracht in een plaats waar het zo ’n waardevolle sfeer vindt: het stadhuis in de Gysbertstad. sanctie aan dit besluit zullen geven. I Inslag in bedje, kind ongedeerd. In Nun- speet werd In de woning van de familie Pap een kinderledikantje door de bliksem in tweeën gespleten. Het kindje bleef on gedeerd. Had h(j geljjk? „Nergens wordt zoveel ge- logen als op begrafenissen en in toespra ken ter gelegenheid van een afscheid", zegt burgemeester jhr mr C. C. de Jonge van Zutphen en daarom wilde hij, toen hij vorige week zijn functie neerlegde, geen toespraken horen en weigerde hij het af scheidscadeau van de burgerij in ontvangst te nemen. 14 hulzen opgodronken. Ruim 28.000 liter Tevreden bierbrouwer, bierbrouwers zijn over I I earlike andert komt: Tot mijn spijt niet! dan wit ik wol hwat yn mear as njog- gen fan de tslen gefallen barre sil. Ja, mar dy lene dan! Dy iene, dy’t fan gjin tajaen vraag af Ged. Staten en Den Haag hun witte wol en dy seis yn sokke gefallen koppich bliuwt Dy sil likegoed as dy oaren, dy’t jlerren hjir wenje en beare, dat hja gjin Frysk forsteane, leare moat- te, hwat fatsoen en reedlikheit bitsjut. Jawisse, hwat oars. En it is tlge düdlik, hwa’t dêrre it léste wurd yn to sizzen hat, hwant de fjirde (trêdde) alinea seit klear en düdlik: Dat op de oerheit de plléht rêst, om dit rjocht fan eigen taelgebrük to earbiedigjen op har eigen terrein. Dom me fanatici, dy’t dwers wolle, moatte to plak set wurde, üt hokfor kamp se ek komme meije. Mar der is mear: De Steaten hawwe ek ütsprutsen, dat sawol Regear as Provin- sje net langer folstean kinne mei ünsidich en neutrael to stean foar de Fryske tael en kultuer. Hja moatte in bileld fiere, dat ta doel hat de Fryske Tael en Kultuer fuort to sterkjen, sa seit die forklearring. Posityf dus! De eigen tael sterker meitsje, dat is de taek fan Ryk en Provinsje beide. En dat moat yn it foarste plak troch it önderwiis'. Dat is mear as wichtich, dat is de libbenskwesje fan de eigen tael en kultuer. Dêrmei giet it roer yn oare wei. Oant nou ta wie mannich ünderwiis frjemd of fijünnich oan de eigen kultuer, hwerfan de tael de siel is. Dat moat yn Fryslên tonei oars. It moat net ütroege, mar fuort- sterke wurde, sizze de Steaten en hja binne drok dwaende om yn oerliz mei it Ryksregear nei de middels to sykjen, hwertroch dit birikt wurde kin, Hwat iepent him nou in fjild fan wurksumheden foar learkrêften en oerheit. Tael, skiednis, geakunde, ierdrykskunde, sjongen, al dizze fakken sille posityf steld wurde yn tsjinst fan it bihftld en it fuortsterkjen fan de Fryske tael en kultuer. En al mei men hjirby it aide sprekwurd oanhelje: „Tü- zen milen lizze, tusken dwaen en sizzen”, it is ek wier, dat nou de boat foargoed fan 'e wél gean kin. Dizze hege en wichtige bigjinselforklearring fan de Fryske Stea- en l om „on to bliu- Tj. de J. Hjj lag al in bed... Het vijfjarig zoontje van de familie S. Wiersma te Munnekezijl heeft heel wat opschudding en beroering veroorzaakt, toen hjj ’s avonds om tien uur nog niet thuis gekomen was. Men zocht lange tijd, maar alle zoeken bleef vruchteloos, tot men boven ging kijken en het jongetje in zijn bedje vond liggen, in diepe rust verzonken. Weg met het Nederlands. Te beginnen met het komende collegejaar zullen aan de hogescholen in Indonesië de colleges in de Indonesische taal moeten worden gegeven. Alleen indien dit onmogelijk is, mag een vreemde taal, en wel het Engels, als voer taal gebruikt worden. Kinderverlamming in dalende Hjn. Dr H. Stapert, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid Roermond, waar dage lijks alle gegevens over de kinderverlam ming ontvangen worden, krijgt momenteel de indruk dat het aantal gevallen van de gevreesde ziekte zich in dalende lijn be weegt. Zomeropruiming. Gebruik makende van de haar bij artikel 12, derde lid, van de Wet betreffende het uitverkopen en op ruimen in het Winkelbedrijf verleende be voegdheid heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland dit jaar als tijdvak van de zomeropruiming voor de boekhandel aangewezen de periode 12 Juli- 9 Augustus. kracht niet zozeer in het onderwerp, als de Vries, maar in de goede vakmanschap en de speelse manier waarmee hij kleur naast kleur weet te plaatsen. Het grote doek „Pim” (4) tekent ons de hengelaar, die er voor dag en voor dauw op uittrekt gehuld in zijn wijde mantel. Hoe mooi is de forse hand geschilderd, die het snoeretui omvat. Eveneens het stuk „Dame met zwarte hoed” (5) is gedurfd en modem geschilderd. Men zie slechts het groen in de rechter gelaatshelft. On middellijk herkent men hier Reisma’s stijl, die ook in het affiche groen in de gelaatskleur gebruikte. Ook het bloemmo tief op de achtergrond verraad, zowel in schilderij als affiche de hand van deze meester. Persoonlijk kunnen we dit schil derij (volgens de catalogus te koop voor f 2500) echter niet in die mate waarderen als het sympathiek en met liefde geschil derde portret van Kitty (7), dat f 1000 goedkoper staat aangegeven. Vooral van uit de gang boven heeft men op dit schil derij een prachtig gezicht. Minder goed kan men afstand nemen van de stille vens tegen de muur van de burgemeesters kamer geplaatst. Hoe verrassend goed is ook hier echter de stofuitdrukking van „Palet en hoed” (8) en het „Stilleven met vruchten” (9). Ten slotte is hier het zelfportret van de schilder geplaatst (6), een werkstuk dat in het stadhuis een blijvende plaats ver dient, als zijnde de zelfgeschilderde beel tenis van de ontwerper van de glas in lood ramen. Over verloop van jaren, wellicht van eeuwen (zo de wereld en het stad huis mogen voortbestaan) zou dit portret naast kunstwaarde op deze plaats ook his torische betekenis krijgen. Het is zeer verdienstelijk, al is. het niet met dezelfde bravour geschilderd als een groter zelfportret waarin de schilder staat afgebeeld in witte jas staande voor de ezel. Mei in inkelde ütsündering hawwe alle Fryske Steateleden yn de ófroune wike in wichtige bigjinselforklearring öflein yn de Fryske kwesje. Der wiene mar trjje stim- men tsjin en ien fan dy trije koe net bést ta in bislüt komme, like my ta. Mar goed, trije ütsünderingen op de fyftich, dat mei hinnebrujje. De konklüzjes hweryn it üt- stel fan Dippetearre Steaten ütroun, 'wiene dizze: It brüken fan de Fryske tael foar amtners en rjochters wurdt „erkend”. It rjocht om dit to dwaen is wiswier in rjocht. Dér sette de Steaten har stimpel op. Mar by de tapassing fan dat rjocht mei men biperkingen oplizze as dy om wille fan de rjochtsgelikens en de rjochts- wissichheit ferge wurde. Sa yn earste op- slach soe men tinke kinne, dat dit léste it tastiene rjocht wer weromnimme wol en dizze opmerking is ek yn ’e Steaten mak ke. Dochs is dat in misbigryp. Hwant yn It algemien kin men sizze, dat er nea in rjocht is, of it fynt bigrinzing en bihei- ning, as it tapast wurdt yn it libben. Mr. Okma makke dizze opmerking en hy wiisde op it rjocht fan eigendom, dat yn üs lê.n ta de fundamentele erkende rjoch- ten heart. Mar gjinien sil mear miene, dat dit rjocht fan eigendom gjin grinzen hat. Yn eardere tiden hat men dit rjocht wol- ris absolüt opfette mei alle gefolgen, dy’t der üt fuortkomd binne, mar tsjintwur- dich sil nimmen mear dit absolute eigen- domsrjocht fordlgenje. Wy kenne alle- gearre de Onteigening yn it bilang fan diken en stédsütwreldlng, ntje kanalen en al sa mear. Wy kenne de elgendomsbiper- klng fan de Hierwetten sawol foar Ifm en Trappenhuis en trappenhui In het trappenhuis en trappenhal vindt U uitsluitend werken van Cor Reisma. Hij is wel de „grote man” van deze tentoonstel ling. Hoewel zjjn forse doeken eigenlijk een andere ophangruimte vragen, kunnen we toch de reden wel begrijpen waarom men ze juist hier heeft gehangen. In het trappenhuis werden immers juist de glas- in-lood-ramen van Reisma onthuld. Op deze wflze vindt u het werk van deze schilder-glazenier, die ook de affiche ont wierp, bijelkaar. Reisma is een schilder van grote allure. Pas vóór de inzending op deze tentoonstelling kreeg hij nog een uitnodiging in te zenden op een tentoon stelling in Engeland van representatieve Nederlandse kunst. Reisma zoekt zijn pleatsen as foar huzen. Winliken is der gjin inkeld rjocht of der is hjir of dêrre in bigrinzing troch oare rjochten. Men moat de wierheit sizze, mar in dokter sil yn bipaelde omstannichheden in oar rjocht swierder weage litte, to witten: it bilang fan de patiënt. Koartom it libben ken gjin absolute rjochten, altiten binne der grinzen en moat men it lene rjocht tsjin it oare opweage litte. De Fryske Steaten koene dus nea fêstlizze, dat it rjocht om eigen tael to brüken in absolüt rjocht wêze soe, hwer’t nea fan êfwykt wurde kin as dit troch bipaelde omstan nichheden ferge wurdt. Lit üs in düdlik foarbyld jaen. Der bart hjir yn Fryslén in üngelok. Der binne twa tsjügen, dy’t it sjoen hawwe. De iene seit sa, mar de oare seit sa. Ien fan beiden is tafallich in man üt Oerisel, dy’t it Frysk perfoarst net forstiet. Hy is net yn steat om de oare tsjüge to folgjen, hy wit dus net hwat er anderje moat, hy stiet foar in ünmooglike opjefte. De rjochts-gelikens, de rjochts- sekerens soe yn sa’n gefal yn 'e knipe kome. Nim ris oan, der is gjin middel om it Fryske tsjügenis foar de oare oer to setten, in tolk is der net en de rjochter fortrout him yn dit opsicht ek net. Moat men dan mar sizze: dat kin my allegearre neat skele, wy binne hjir yn Fryslün en ik forpof it om hwat oars to praten; soe men dus dit rjocht absolüt stelle meije ek as hege bigjinsels fan rjochtfeardigens der- troch krinkt wurde? De Steaten sizze: né! By de praktyske tapassing fan dit rjocht mei men biperkingen oplizze as düdlik hege rjochtsbilangen dêrmei mank binne. Yn sa’n gefal mei men dus freegje om de Nederlénske tael to brüken, sadat it de oare partjj ek düdlik is. Dat it net maklik wêze sil al dy gefallen fêst tb lizzen, hwerby dy biheining billik en rjochtfear- dich is, stim ik ta. As men de oplossing siket yn in wiidweidige kasuïstyk, dan binne wy noch net klear. Mar ik leau nét dat it sa hoecht. Hwant as men fan beide kanten elkoar fine wol, rint it samar los. Dan fynt men de oplossing fansels. Dan kriget men deselde situaesje as men hün- dert kear yn ien wike yn Fryslén bilibje kin: de fraech fan de Fries oan de net- Fries: „Forstiet Mynhear of Mefrou wol Frysk?" En as dan fan de oare kant it ’s Avonds waren allen saamgekomen in de grote zaal van de Harmonie, waar eerst de Commissaris van de Koningin zijn ge- gelukwensen aanbood. Het gezelschap Tetman de Vries, aange vuld met verschillende andere 'krachten, voerde vervolgens een revue op: „Mei el koar, foar elkoar”. Het is een uitstekende revue geworden, die een duidelijk beeld geeft van de oprichting en het werk van het Groene Kruis. Het is uiteraard niet een gemakkelijke taak van een dergelijk gegeven, hoeveel interessante gegevens de geschiedenis ook mag bieden, een revue te schrijven, die blijft boeien tot het ein de. Maar toch is men daarin goed geslaagd en verschillende tableaux verduidelijken zeker overtuigend het werk van het Groe ne Kruis. Er werd een beeld gegeven van de ziekenverzorging in de jaren omtrent de eeuwwisseling, de verandering door de oprichting van Het Groene Kruis en na de pauze van het werk van de consultatie- bureaux, waardoor vele ziekten uit het volksleven teruggedrongen worden. De luis en vlo, de t.b.c.-bacil enz. kunnen geen welvarend bestaan meer vinden, dank zij het werk van de zusters van het Groe ne Krufs. Tetman de Vries wist dit op originele manier duidelijk te maken. De verbindende tekst werd verzorgd door de „sterke” verhalen van de Groene Kruis zuster, die hét werk toch nog weer van een andere kant belichtten. Het is zeker de moeite waard dat deze re vue nog in verschillende plaatsen wordt opgevoerd, zodat velen dan het werk van het Groene Kruis duidelijker leren kennen. De Provinciale Friese Vereniging „Het Groene Kruis” heeft in Leeuwarden onder grote belangstelling het 50-jarig jubileum gevierd. Die grote belangstelling hoeft niet zo erg te verwonderen, want een zeer groot deel van het Friese volk is lid van deze buiten gewoon nuttige vereniging. En ze waarde ren hogelijk het werk dat door de zusters, ,,de beste ambassadeurs van de jubileren de vereniging”, noemde de Commissaris der Koningin, Mr H. P. Linthorst Homan, ze op de feestavond, gedaan wordt. Het is een blijde dag geworden met prach tig zomerweer en vele, vel® gelukwensen. Die kwamen ook van de zijde der regering. Dr Muntendam, de staatssecretaris voor de volksgezondheid, roemde de grote saam horigheid van de Friezen. Hij achtte het werk, dat het Groene Kruis voor de volks gezondheid gedaan heeft en nog doet, zeer belangrijk, en meende dat deze taak ook b(j het volk berust, met verantwoordelijk heid van de overheid. Ook de voorzitter van de Friese vereni ging, Dr J. M. L. Phaff, wees op de taak van het volk. Wel heeft men recht op over heidssubsidies, maar ’t werk moet in par ticuliere handen blijven, want socialisatie moet hier verworpen worden; in het werk moet blijven bestaan de barmhartigheid. Prof. Dr Tunteler bood namens de lande lijke Groene Kruis Vereniging een Groene Kruisvlag met het wapen van Friesland aan. In de ochtendvergadering voerden nog vele andere sprekers het woord, waarna ’s mid dags een ontvangst op het stadhuis en een receptie in het Groene Kruisgebouw aan de Ooster-Grachtswal volgden. Hal beneden We stellen U vo<3r een rustige wandeling te maken langs de bijna 200 nummers, die ons de catalogus vtrmeldt. De te Bolsward geboren jonge kunstschilder Jan de Vries, die onlangs in Ons Gebouw exposeerde, opent de rif. Of men hem deze ere heeft gegeven omdat hij een oud Bolswarder is, omdat zjjn werk representief is, of om dat het practische reden het beste paste in de benedenhal, is ons niet be kend. Wel zouden stukken van Dr Hooge- veen het als entree misschien aardiger gedaan hebben. Dit is geen disqualificatie van het werk van de Vries, waarover we reeds eerder waarderend schreven. Maar de stukken van de Vries zijn triest. Ze ge ven ons ook nu weer stukken in hetzelfde genre als onlangs op de tentoonstelling. Ze suggereren ons een Wrak (1), kaal, eenzaam, verlaten, gesymboliseerd door een paar palen in het zand, de Vluchtelln- j gen (2) en Ontheemden (3). Dit werk mist 1 de blijheid. Het is liefelijk noch Idyllisch. De wanhoop straalt van de langhalzige vergeelde gezichten, de blauwe, sombere lippen zjjn in vertwijfeling samengeperst, de ogen zjjn hol, dof en groot. Dit is rea lisme dat ons wreed confronteert met het heden. De bezoeker ondergaat het zien van deze doeken als een koude douche. Het was door de ophangcommlssle wellicht tactischer geweest de entree wat llefeltj- ker te maken. Daarom kunnen we U ge rust de raad geven de eerste 3 schilde- I rjjen bij Uw bezoek voorbij te gaan en ze pas op de terugweg bij het verlaten van het stadhuis te bezichtigen. Dit heeft eok ditpractische voordeel, dat Uw ogen dan meer aan het betrekkelijke donker zijn gewend. sterke drank verdween er in 1951 in Vrie- zenveen door het keelgat, zo deelde de ‘I de de gemeentebegroting omzet in het binnenland vertoonde op nieuw een niet onbelangrijke stijging, ter wijl de afzet naar het buitenland eveneens een gunstig verloop had. Verschuiving Nat. feestdag? Tijdens het congres van Oranje-verenigingen, dat 11 en 12 Juli a.s .te Breda wordt gehouden, zal kolonel M. A. Smeenk het oprichten van een landelijke federatie bepleiten, wel ke de invoering van Oranjedag op 6 Sep tember bjj de bevoegde autoriteiten aan hangig wil maken. Pech. Een Rotterdamse bankwerker werd door twee politiemannen van een tram verwijderd wegens liederltJke taal en het lastig vallen van passagiers. In plaats van naar zijn nabijgelegen woning te gaan ging hij zjjn dronkemansmoed op een wandelend koopman botvieren. Hij trof het niet de koopman was een amateur-bokser. Met een gapende wond moest onze bankwer ker naar het Coolsingel-ziekenhuis Jongen stal voor f 10.000 zuidvruchten. De recherche van het bureau Kattenburg heeft een 20-jarige magazijnbediende van een expeditie-firma uit het Oude Entre- burgemeester van deze gemeente btJ behandeling van d' - 1952 mede. Daarbij zijn de zwak-alcoholi- sche dranken dus niet Inbegrepen. De li ters tegen f 5.gerekend, betekent dit een geldsbedrag van pl.m. f 140.000. Vriezenveen telt pl.m. 11.000 inwoners! Kamerleden niet naar DreesDe rege ring stelde voor, de pensioenen van de leden der Tweede Kamer van f 187.50 voor elk jaar dat zij lid waren geweest, te bren gen op f 203.50 met een maximum van f 3750.—. Jltze van der Veen naar Helsinki. De be kende Leeuwarder zwemmer Jitze v. d. Veen zal op de Olympische Spelen te Hel sinki het Nederlandse team vertegenwoor digen op de 100 m rugslag. Veel Friese emigranten. In de jaren 1948 tot en met 1951 zfln volgens officiële cij fers 8146 Friezen geëmigreerd naar Cana da, Australië en Nieuw-Zeeland. Van hen vertrokken 6967 personen naar Canada, 1031 naar Australië en 166 naar Nieuw- Zeeland. De cijfers van 1951 zijn ten op zichte van de voorgaande jaren sterk ge stegen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1