1.1 to sizzen KRIS-KRAS door Nederland DE KABINETSFORMATIE AMERIKAANSE PRESIDENTSVERKIEZING BESLISSEND VOOR LOT VAN WEST-EUROPA Hwat hat (jabe Skroar üs hjoed Frankrijk zoekt zijn positie te versterken Denemarken op de vingers getikt Rustig en zakelijk overleg van Dr Drees 4 Zendingsdag te Rijs slaagt volledig Baby-parade Zes man in tunnel verzwolgen 48e Jaargang No. 54 Vrijdag 11 Juli 1952 StreeRblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht kameroverzicht. de Ver, Staten, men moest In een confe-Egypte, rentle bijeenkomen en eeriyk proberen totm Egypte overlegde de nieuwe Egyptische overeenstemming te komen. Men moet er premier met de Engelse en Amerikaanse ambassadeur over het geschil met Enge land en het defensleverdrag voor het Mid- den-Oosten. overigens wel op letten dat deze rede werd uitgesproken door een lichaam, dat zyn aanhang van lichtgelovige lieden ook in het Westen hééft, wie deze taal van Ehren burg als muziek in de oren zal hebben geklonken. Bolswards Nieuwsblad 4 als Elsenhower de republikeinse voorkeur biykt te hebben genoten, hy be- De directie Dat ’t Als dit blad verschynt zal de republikeinse candldaat voor het Ameri kaanse presidentschap reeds door de republikeinse conventie te Chicago Vreemd protest. Van de rest van het nieuws vermelden we het, wat vreemde, protest der Amerikanen tegen de levering van een tanker door de Denen aan Rusland. Denemarken kon in 1948, toen het de bestelling in ruil voor kolen enz. aannam, toch niet weten, dat de Amerikanen in 1951 de uitvoer van stra tegische goederen naar de communistische landen zouden verbieden. De Denen hebben de tanker dan ook afgeleverd en er zal hun wel niets om gebeuren. nauvaart zouden hebben afgestaan, heeft nog eens ontkend dat hij weer naar de gunst der Sovjetunie dingt en gezien het lot der satellietstaten schijnt zo’n poging ook nauwelijks aantrekkelijk. Kraanmachinist verongelukt. De 38-jarlge kraanmachinist Th. H. Pustjens uit Roos teren is in het ketelhuis van de cokesfa- briek Maurits te Geleen om het leven ge komen doordat hij met zijn hoofd bekneld raakte tussen de kraan en de kraanbaan. Hij werd vrijwel op slag gedood. Pustjens was gehuwd en had twee kinderen. Hoewel aanvankelijk het weer een spaak in het wiel dreigde te steken, is de Zen dingsdag te Rijs, uitgaande van de clas sis Sneek, uitstekend geslaagd. Om en nabij zeshonderd mensen waren in Rijs bijeen en hebben geluisterd naar de vaak opbeurende woorden en naar de mu ziek van „De Woudklank” uit Oudega. Op deze zendingsdag hebben Ds Kamstra van Nijemlrdum, Ds J. N. de Ruiter en mej. zr U. Kolopiva uit Den Haag het woord gevoerd. Het slot van de zendings dag kwam voor rekening van Ds E. Dijk huis uit Loenen op de Veluwe. Toen Ds Kamstra de honderden vaarwel zeide, kon hij terecht constateren, dat zij van een prachtige dag hadden genoten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Voor de 82-jarige dokter Wallin te Brooks ville in Amerika hebben alle kleine en grote mensen geparadeerd, die hij gehol pen heeft ter wereld te brengen. Het was een stoet van enige duizenden mensen. Dokter Wallin heeft in zijn leven 5000 verlossingen verricht. Korea. In Korea zijn de vooruitzichten op een wa penstilstand iets gunstiger geworden, doordat de Noordelijken wat soepeler wer den. Men put zich uit in veronderstellingen waarom. Een er van is dat de gedragingen van Syngman Rhee in Z.-Korea de Noord- Koreanen doen veronderstellen, dat de Z.- Koreaanse bevolking uit zich zelf wel het communisme zal omhelzen, als eerst de vreemde troepen maar weg zijn. veroveren. Zoals békend hebben Amerikaanse onderzoekingen naar de publieke opinie uitgewezen, dat als Taft de republikeinse candldaat wordt, de keuze van een democraat opnieuw zeker wordt geacht, terwijl Wederzijdse vredeswil. We laten deze Franse vrees voor wat ze is, de Amerikaanse regering heeft steeds de verzekering gegeven, dat ze nimmer een oorlog zal provoceren en niets liever wil dan tot een redelijk vergelijk met Rus land komen. De bekende Russische schrij ver Hja Ehrenburg heeft op zijn beurt als tolk van Moskou dezer dagen in een ver gadering van de Internationale vredesraad te Berlijn een bijzonder gematigde rede gehouden en gepleit voor toenadering tot vliegtuigen, die 'door de Russen werden i neergeschoten, ongewapend waren, in een nota de beschuldiging te uiten, dat deze het vuur op de Russische jagers hadden geopend! Zo behandelt Moskou een neu- Mossadeq herkozen. Mossadeq is door de Perzische nationale vergadering tot premier herkozen, maar de senaat nam een wat koele houding tegen over hem aan, zodat zjjn positie onzeker schijnt, die nog onzekerder zal worden, als het Haagse Hof zich bevoegd verklaart I van het Engels-Perzische oliegeschil ken nis te nemen. Yn dit hoekje fail Gabe Skroar, Komt nou ridlik gau in oar; Syn rymkes binne oan 'e ein; Of wolle jimme Gabe net misse? Hy wol ek wol bliuwe, jawisse, Mar dan moat dat efkes sein! Hij vreesde nl. dat als bekend werd, dat het Westen een conferentie met Rusland accepteerde, de tegenstanders van die"vê?-, dragen in de Bondsdag weer een sterk ar gument zouden hebben om de behandeling Zuid-Amerika. De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, Acheson was na zijn bezoek aan Europa, in Brazilië om dit grote land dat in Zuid-Amerika nog het meest sym pathiek tegenover Noord-Amerika staat, te overtuigen, dat al moet de aandacht van Washington nu in de eerste plaats ge wijd aan Europa, Azië en Afrika, toch de betrekkingen met Zuid-Amerika en de zo noodzakelijke banden met de Braziliaanse staat niet worden vergeten. In Mexico is Adolfo Ruiz Cortlnes als president geko zen door de aftredende president Miguel AlemAn, wiens bewind een stabiliserende invloed in dit vroeger vaak door woelingen geteisterde land heeft gehad. 104-jarige in Nijmegen. Op 12 Juli hoopt een der oudste inwoonsters van ons land, mej. E. Schulz, die al jarenlang verpleegd wordt in „Levensavond” te Nijmegen, haar 104de verjaardag te vieren. De laatste tijd is z(j bedlegerig, waaraan de hoge tem peratuur der laatste dagen niet weinig schuld heeft. zy hoopt haar verjaardag Za terdag in alle stilte te kunnen vieren. Breda Oranjestad. Gister begonnen te Breda feesten onder de titel „Breda Oranjestad”, die tot 31 Augustus zullen duren en waar de heer Kievits uit Den Haag met twee z.g. zandtapyten aanwezig zal zjjn iets nieuws voor Nederland. W.-Duitsland geiykwaardlg. Toch zullen de Fransen en ook andere W.- Europese landen er aan moeten wennen, dat de W.-Duitsers, nu ze practisch hun souvereiniteit hebben herkregen, weer in I alle kwesties als geljjkwaardige willen mee spreken, de W.-Duitsers zullen op hun beurt besef moeten hebben voor het feit, dat men elders op het W.-Europese vaste land niet in een handomdraai kan vergeten wat er zoal in twee wereldoorlogen is ge beurd. Dat men dit vooral in Frankrijk niet ge- makkeljjk doet vloeit ook voort uit het feit, dat de Fransen alt|jd hebben gedon gen naar de leidende positie op het W.- Europese vasteland en zich daarin steeds gedwarsboomd zagen door Duitsland. 19 man ontslagen by pletterjj. Bjj de N.V. pletter^) v.h. L. I. Enthoven en Cie te Delft zijn Dinsdagmiddag 19 leden van het per soneel ontslagen. De onderneming is ruim schoots van orders voorzien. Gebrek aan materiaal is de voornaamste oorzaak van dit ontslag. Groter omzet in kleinhandel. De reeds in April waarneembare tendens tot herstel van de omzet in het klein- en middenbe drijf heeft zich in Mei voortgezet. Ook in vergelijking tot de overeenkomstige maand in 1951 werd in vele takken van de detailhandel omzetstijging geboekt. Met name in de voedingsmiddelen- en ge notmiddelensector vond de toeneming van de geldomzet haar oorzaak grotendeels in prijsstijgingen. Zutfen heeft nieuwe burgemeester. Tot burgemeester van Zutfen is benoemd de heer S. de Jong, wethouder van Enschedé. De nieuwe burgemeester werd 26 Septem ber 1901 in Terhorne (Fr.) geboren. Ja renlang was hjj verbonden aan het lager onderwas. Van 1938-1945 was de heer De Jong, tevens voorzitter van de afd. En schedé van de SDAP, hoofd van een open bare lagere school in Enschedé. Israëlische gezant in Den Haag. In ver band met de belangrijke toeneming van de betrekkingen tussen Nederland en Israël heeft de Israëlische regering besloten dr M. Amir, die thans als gezant bij de Be- nelux-Ianden fungeert en te Brussel woon achtig is, te benoemen tot gezant in Den Haag. En maar pillen! De gemeenteraden van Hilversum en Ede gaan 19 Juli tegen el kaar voetballen onder aanvoering van de beide burgemeesters; burgemeester Boot van Hilversum komt hiermee tegenover de raadsleden van z|jn vroegere gemeente te staan. De opbrengst is voor het Roode Kruis. Sterke positie regering Pinay. De Franse zelfbewustheid is de laatste tfld ook in aanzienlijke mate gegroeid omdat de regering Pinay zo vast in het zadel schijnt te zitten. Haar positie Is nog ver sterkt doordat er zich een opstand heeft voltrokken onder de Gaullistische parle mentsleden. Een vijftigtal hunner, dertig leden der nationale vergadering en twintig senatoren hebben genoeg van de onvrucht bare oppositie van generaal de Gaulle, die van z|jn medestanders eiste dat z|j tegen elk voorstel der regering zouden stemmen, hoe goed het op zich zelf ook was. Zij betoogden, dat deze eis van de generaal een vrjje uitoefening van het parlementair mandaat in de weg stond, dictatoriaal, on waardig en in strijd met democratie en grondwet was. Men kan zich er slechts over ver heugen, dat door deze scheuring het Franse fascisme verder is ingedamd en de Invloed van een extremistische party Is verminderd. daarmede tevens de conservatieve vleugel der partyen, welke zich achter de regering Pinay scharen, die ook ten op zichte van de buitenlandse politiek nogal noten op zyn zang heeft, is versterkt, zal men op de koop toe moeten nemen. Hoe de Franse buitenlandse politiek zich nu in de komende maanden zal ontwikkelen, zal interessant zyn om te volgen. In het Westen heeft vooral Parys de conferentie der Grote Vier over de Duitse kwestie gewenst. Enerzijds orn door een mislukking van zo’n conferentie het Franse volk te overtuigen, dat de verdragen met West- Duitsland nodig zyn, anderzyds om te on derzoeken of de mogeiykheid bestaat met Rusland tot overeenstemming te komen op de basis van een herenigd, maar ont wapend en geneutraliseerd Duitsland. In Frankryk schynen nog altijd brede krin gen met deze laatste gedachte te spelen. Wy vrezen, dat de overheersende positie van Amerika in het Atlantisch pact en de samenwerking met W.-Duitsland dat er steeds op uit zal zyn zich met O.- Duitsland te herenigen op een kwade dag, als het Amerikaanse geduld met Rus land is uitgeput, Frankryk zal meeslepen in een oorlog, welke onder de leus van be- vryding der Oost-Europese volken van Russische juk zal worden gevoerd. Losgebroken koe door trein gedood. Een losgebroken koe van de veehouder S. Wier- da te Ferwerd werd Zaterdagavond toen ze op de spoorbaan liep door een passe rende trein gegrepen en gedood. De koe was niet verzekerd. Militair na aanrijding overleden. De 21- jarige soldaat A. Brummelhuis uit Olden- zaal, gelegerd op de vliegbasis Twente, wilde Dinsdagavond op de fiets de hoofd weg oversteken. Hy werd door een auto gegrepen en zwaar gewond naar het R.K. ziekenhuis te Enschedé overgebracht. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is hy overleden. met die peilingen van de publieke opinie voorzichtig z|jn, vier jaar ge leden Voorspelden z|j een nederlaag van Truman, die echter glansryk herkozen werd en ook dichter by huis, hier in ons eigen land bleek een voorspelling van de uitslag der Kamerverkiezing gebaseerd op een opinie onderzoek een totale mislukking. Bedwelmd door persen van overalls. Meer dan veertig meisjes, die werken op de sto- mery- en persery-afdeling van een wasse- ry in Ryswyk zyn Maandagmorgen be dwelmd door giftige gassen, die opstegen terwyi zy bezig waren met het persen van overalls. Een en twintig meisjes zyn op genomen in een ziekenhuis; vyftien van hen konden later op de dag naar huis gaan. Een afschuweiyk misdrijf werd op 5 Mei 1950 gepleegd door de 32-jarige kleerma ker J. H. en de 28-jarige vroedvrouw H. W. D. Een pasgeboren kind van de echt genote van H. hebben zy in een met water gevulde emmer laten giyden met het hoofd onder water, tot de dood er op volgde. Tegen de vader werd 6 Jaar, tegen de vroedvrouw 4 jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van preventief. De grote kluif. De onzekerheid over de afloop der Ame rikaanse verkiezingen zal waarschyniyk de activiteit der Westerse diplomatieke machinerie tot diep in de herfst in meer dere of mindere mate remmen, maar heel erg iykt dat niet omdat in die tijd toch allicht de grote kluif van de conferentie der Grote Vier over de hereniging van Duitsland zal worden opgediend. Het ant woord van Amerika, Engeland en Frank ryk op de laatste Russische nota inzake deze kwestie is aanzieniyk vertraagd door dat men het voor de verzending van dr Adenauer ter inzage gaf, die er nog al wat op aan te merken had, zodat het al of niet de Franse en Duitse lezingen verschillend daarover gewy'zigd werd. Waren de Fransen al wat ontstemd over het feit, dat dr Adenauer op hoge toon medezeggingschap in deze zaak had geëist, nog meer waren ze het toen de W.-Duitse premier ook vroeg het antwoord eerst te verzenden, als de Bondsdag over de ver dragen met het Westen Europese De fensie Gemeenschap enz. had geoordeeld. Rustig en zelfverzekerd gaat Dr Drees zijn weg. Als een ervaren vakman timmert hy aan een nieuw Kabinet. Het gereedschap dat hy daarvoor gebruikt, is van een voor- treffelyke kwaliteit. Het materiaal dat hy moet bewerken, valt echter op verschil lende punten nog wel wat by te schaven, voordat hy het gehele Nederlandse Volk zijn kunststuk kan vertonen. Timmerman Drees kent de knepen van het vak. Meten en passen liggen hem uitstekend. Geen wonder, dat men in Den Haag vry alge meen hoopt, dat het hem zal lukken alle vier partijen, de p.v.d.a.,, k.v.p., a.r. en c.h.u., te scharen rondom zijn program. De methode, die hy volgt, past volkomen by deze staatsman. Overijld gaat hy niet te werk. Evenmin speelt hij de ene party tegen de andere uit. Hy weet precies hoe ver hij kan gaan en op welke wyze succes het meest is gewaarborgd. Zo was het heel goed van hem gezien om besprekingen te voeren in aanwezigheid van de vier fractievoorzitters. Na de oor log werd het program meestal uitgekookt door de twee grote partijen, de pvda en kvp. De andere fracties mochten er dan- kennis van nemen en er eventueel haar fiat aan geven. Nu is dat beslist anders. Men zit samen om één tafel. Slimmigheid jes zyn uitgesloten, waardoor er ongetwy- feld een sfeer van vertrouwen ontstaat. De opmerkingen van de machtige pvda en die van de kleinere partyen zijn even be- langryk, want de formateur heeft de op rechte wens om een vier-partyen-Kabinet te formeren. Wellicht vraagt men zich af, waarom deze formatie zo lang moet duren. Wordt er tyd verspild? Wie kennis neemt van het pro gramma van de formateur, zal op deze vraag ongetwyfeld ontkennend moeten ant woorden. Passen en meten vergen tyd. Toen het concept-program eenmaal gereed was, werd dit toegezonden aan de heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus. Dezen moesten er ook een middagje op studeren en de volgende dag werd op het Kabinet van de Minister-President het on derhoud gearrangeerd tussen de formateur en de genoemde vier politieke kopstukken. Dit duurda byna vier en een half uur. Daarna moesten de fractievoorzitters hun eigen mensen raadplegen, hetgeen twee dagen in beslag nam. Eerst afgelopen Maandag konden de besprekingen worden voortgezet. Maar toen begon het lieve leven pas. Natuurlyk was het concept-pro gram critisch ontvangen. Uit de vier frac ties kwamen verschillende wensen, waar aan de formateur zoveel mogelyk trachtte te voldoen. Daarvoor was een bespreking van acht uur nodig. Het gevolg was, dat het program op tal van punten moest worden gewyzigd. Het gewyzigde concept werd weer besproken in de fracties en eerst LOCOMOTIEF STOPTE 30 cm VAN HET BED Een Duitse overwegwachter en zyn vrouw kwamen er ongedeerd af, maar hun twee kinderen werden licht gewond, toen een locomotief van een vrachttrein hun huis bin nenreed en slechts op 30 cm van het bed tot stilstand kwam. rentie bekend was. In dit opzicht heeft dr Adenauer echter zyn zin niet gekregen, want de Fransen waren er als de kippen by om mee te delen dat het ant woord nog vóór Vrjjdag te Moskou zou wordt n aangeboden. Tydens het zware onweder, dat Dinsdag avond over Zuid-Limburg heeft gewoed en o.m. grondverschuivingen teweeg heeft gebracht op de spoorlyn MaastrichtSit- tard, zyn een aantal kilomters ten Zuid oosten van deze gemeenten, op Belgisch gebied, zes arbeiders door een stortvloed verzwolgen. Het ongeval had plaats naby de bekende stuw van de Gileppe. Arbeiders waren er bezig de laatste hand te leggen aan de bouw van een tunnel door het riviertje Soor. Toen het onweer om 6 uur des avonds bo ven de streek losbrak, hadden de meeste werklieden de tunnel reeds verlaten. Alleen een ploeg van zes man, die geen onraad vermoedde, bleef achter. Ten gevolge van de wolkbreuk stortte plotseling het water van de rivier in de tunnel en sleurde de arbeiders weg naar het meer van de Gi leppe. Russische greep op Roemenië versterkt. I Kenneiyk is door dit alles de Russische l greep op Roemenië, waar de productie op /x 11 zx vxl zx4 Vx4 zx rl 4 XX zx xirnx- 0zx44vx 4- rx-zxl zxx-xzxvx Democratische conventie komende. De Amerikaanse democratische party houdt deze maand ook haar conventie om een candldaat aan te wyzen en zy heeft al vast het voordeel, dat zy by die aanwy- zing rekening kan houden met de keuze van de candidaat van haar tegenstander. Men kan aannemen, dat zy tegenover Taft een andere figuur zal stellen men noem de opnieuw Truman dan tegenover Eisenhower. Wel nimmer is de uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezing van meer betekenis voor het lot van Europa geweest dan thans. De redenen waarom dat het geval is, heb ben we al herhaaldeiyk uiteengezet en we behoeven daarop dan ook nu niet meer uitvoerig in te gaan. Maar als Mac Arthur in zyn openingsrede ter republikeinse con ventie al grieven ten opzichte der West- Europese partners uitte, die z.i. in Korea geen rechtvaardig deel der lasten op hun schouders wensten te nemen en als hy daar pleitte voor een zo spoedig mogeiyk te rugtrekken der Amerikaanse troepen uit het buitenland, dan wekt dat de somber ste verwachtingen over wat er zal gebeu ren als zyn protégé, senator Taft, tot pre sident en hijzelf eventueel tot vice-presi dent zou worden gekozen. Men neemt wel aan, dat het repu blikeinse verldezlngsprogram ook de els van een spoedige éénwording van West-Europa als voorwaarde voor verdere Amerikaanse hulp zal stellen, een els, welkei ook by ge neraal Elsenhower genade zou vin den, want hy heeft herhaaldeiyk voor die éénwording gepleit. Tn Amerika denkt men zo ongeveer, dat deze unificatie slechts een mechanisch pro ces is, dat In een handomdraai te verwe- zeniyken is, wy hier in Europa, hoe sym pathiek ook tegenover dit streven staande, weten beter. allerlei gebied in de war schy'nt gelopen te zyn, weer versterkt. Tito, omtrent wie de laatste tyd geruchten liepen dat hy weer toenadering tot Moskou zocht en de Russen tot hem, waarom ze Zuid-Slavië uit'te stellen tot hët’resiütaat delconfê- 1 °°k een zetel in de commlssie voor de Do- 1. I nonvoorf vniidan VictHHan q o art ViAaFt Van Roessel nlat naar Italië. Jan van Roessel, de middenvoor van Willem H te Tilburg en de vroegere aanvalsleider van het Nederlands elftal, gaat niet naar Italië. Hy heeft het aanbod van een Italiaanse profclub honderd twee en dertigduizend gulden afgewezen. De KNVB zal nu moeten beslissen of Van Roessel toch nog naar Helsinki gaat. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 In de practtyk is er geen enkel te ken, dat de Russen op een ontspan ning aansturen. Hun speHeprikken te Berlyn wyzen er ook met op. We hebben in een vorig overzicht er al op gewezen hoe grof Zweden door de Russen wordt behandeld, omdat het zich durft verzetten tegen de Russische pogingen de Oostzee te sovjetiseren, Moskou aarzelt niet, hoewel de Zweedse zyn aangewezen, het beeft dus geen zin ons hier nog aan voorspellingen te wagen. Zo mogedijk geven wy de uitslag elders In dit blad. Wie het-, ook geworden mag zyn Elsenhower, Taft of welke tussencandidaat ook. I eerst op 4 November, als het Amerikaanse volk z|jn president kiest, zal trail’land? hoë’hët’"met dë’vazallenstate"n biyken of de republikeinen de man hebben gevonden die het president- gaat> 2agen we weer eeng ln Roemenië, schap, dat nu vele jaren aaneen in handen van een democraat Is, kon waar Anna Pauker nu als minister van veroveren. Zoals bekend hebben Amerikaanse onderzoekingen naar de buitenlandse zaken is vervangen door Bugichi, tot heden Roemeens ambassadeur in Moskou, terwyi er ook een nieuwe Rus sische ambassadeur te Boekarest is een kans heeft de democratische candldaat te verslaan. Maar men moet noemd, nl. die uit Tsjecho-Slowakye. H.K.I. ontslaat 200 arbeiders. van de Hollandse Kunstzyde Industrie te Breda heeft wederom het besluit moeten nemen ruim tweehonderd man personeel ontslag aan te zeggen. Buizennet groeit. In de Dinsdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Friesland heeft Gedeputeerde D. de Loor meegedeeld, dat men in het Noorden van het land bezig is met het leggen van buizen voor de levering van aardgas. In Friesland is men uit zuideiyke richting al Heerenveen genaderd en de leiding zal volgend jaar verder worden gelegd in de richtingen Sneek en Drachten. Rangeerder onder trein geraakt. Op het stationsemplacement te Utrecht is Woens dagavond de 27-jarige rangeerder De Munck onder een goederentrein geraakt. Hem werden beide benen en een arm af gereden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1