I Martinytoer KRIS-KRAS door Nederland Ir. Lolkema (dir. R.Z.S.) over uitbetaling van melk naar kwaliteit hjoed sizzen Fan de Jongen te Workum bij zwemmen verdronken VACANTLE! Eisenhower won en verzoende zich met zijn rivaal Taft 48e Jaargang No. 55 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward üs to Goede vergadering van Fr. Mij. van Landbouw Tj. de J. Hwat haf Gabe Skroar Bolswarils Nieuwsblad mar bliuwe, i PIET van De minne jierren binne foarby, di Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Uitbetaling naar kwaliteit. Hoofdmoot van de vergadering ,was een candidaat. Weliswaar kreeg hjj aanvanke'ijk slechts thode een streven van de fokkers merk- suc- man- om it iskien koe it doe net Fabrieken - kantoren; Druk praat het personeel, ’t Uitzicht kan bekoren, Verbreek het .gareel. Niemand Is er thans, die Last heeft van ’t humeur. We krijgen vacantle! Eén week levensfleur! De arbeiders zwoegen, Ze strelen het vee. 't Is toch een genoegen Zo’n dagje naar zee. „Neem aan als ik kans zie, Wast regen de ruit, (Wij hebben vacantle) Dan slaap ik me eens uit. Politici worden Voor het vak bijster koel, Geen roep tot de „orde”, Staan wij buiten 't doel. Heus ’t maalt ons nu gans niet Ligt Drees aan de kop. Wij krijgen vacantle! We zetten hem op. Magnaten baronnen, Verwisselen hun naam; Ze laten zich zonnen, De huidskleur saffraan. Ze maken een „sjansie”, ’t Wordt toch niet ontdekt, „Wij hebben vacantle, Aan geld geen gebrek!” De huisvrouwen sloven Men kookt en men bakt. Het huis onderstboven, De koffers gepakt. Een polo voor Fransje. Is Jet's blousje heel? Zij krijgen vacantle Van 't werk ruim hun deel! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie'. Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De kinderen joelen Met glunder gezicht, Laat waaien de boel en De schooldeur gaat dicht. Hun oog straalt een glans, die Hen stemt, woelig blij. Wü krflgen vacantle! Ruim drie weken vrij! Het 13-jarige zoontje van de heer B. der Heide te Workum, dat niet kon zwem men, waagde zich met een ander vriendje, dat wel kon zwemmen, te ver in zee en verdween in de diepte. Zijn vriendje tracht te hem nog te helpen, doch daar de zee onstuimig was, kon hij hem niet meer vasthouden: zij kwamen In het zogenaam de Zool, de haveningang van Workum te recht. Verscheidene personen hebben Vrij dagavond nog getracht de jongen met’ dreggen te vinden; ook de reddingboot van Hindeloopen voer uit. Eerst Zaterdag morgen heeft de waterpolltie het lijk bin nengebracht. Dinsdag 15 Juli 1952 Men sei Gabe moast En alle kearen in rymke skriuwe. Nou net in sechje, sprekmanear, Sizwize, sprekwurd en al sa mear, Mar, lyk as de echte Gabe Skroar, Hwat priizgje of stlkelstekke oer in oar. Gabe wol dat wis wol dwaen, Mar jimme moatte him hwat stipe jaen. Moat der ris immen yn it sintsje, Skriuw oan Gabe’ rjochter boppeherntsje. „Plet Hein” naar Helsinki. Het koninklijk jacht „Plet Hein” Is uit Amsterdam ver trokken met bestemming Helsinki. De tocht zal omstreeks tien dagen duren. Er wordt alleen overdag gevaren. Het jacht zal In Finland als tijdelijke woonplaats dienen voor Prins Bemhard en zijn oudste twee dochters, die, zich kort voor het be gin der Olympische Spelen per vliegtuig naar Helsinki zullen begeven. Boerderij op Texel afgebrand. De boer derij van de heer J. Schraag te Zuid-Haf- fel op Texel Is met de gehele voorraad hooi tot de grond toe afgebrand. Alleen het woonhuis bleef behouden. Het bluswater moest over een afstand van een kilometer worden aangevoerd, doordat men op Texel met grote droogte te kampen heeft. Ver zekering dekt de schade. Eigen kind overreden. De vrachtrijder H. uit Aasten had twee ztjner kinderen mee genomen naar het puin ruimen aan een boerderij te Neerkant. Bij het terugzetten van de vrachtauto kwam zijn vijfjarig zoontje spelende onder een der achter wielen en werd op slag gedood. In September reeds uitgebreld? Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Tweede Kamer op 16 September de opening van ’t parlementaire Jaar 1952- 1953 reeds uit 150 leden zal kunnen be staan. dood. De 36-jarige houwer J. M. Extra uit Meerssen Is bij het losmaken van de ces) het vetgehalte te verhogen. Nog steeds is deze methode ten opzichte van de boterfabrieken goed te noemen. Bfl de kaasbereiding gaat het echter vooral om de droge stof (voorn, eiwitten) en is uitbetaling alleen naar vetgehalte minder gewenst. Hoewel in Noord-Holland wel werd ge poogd een middel te vinden naar vetgehalte plus drogestofgehalte uit te betalen, Is ’t moeilijk gebleken een routinemethode voor de juiste bepaling van de laatste te ont werpen. In de oorlogstijd kwam men tot een uit betaling naar vetgehalte en grondprijs. Hier zat wel Iets goeds In en nadat men na de oorlog dit systeem verliet, Is er thans een neiging er op terug te komen, vooral nu de kaasbereiding meer op de voorgrond komt. In verschillende provincies betaalt men de melk dan ook uit naar een systeem, waar bij men de melkprijs heeft gesplitst In een constant en een variabel gedeelte. Bepaalt men de prijs alleen volgens het vetgehalte, dan wordt aan een leveran cier met hoog vetgehalte relatief Iets te j veel uitbetaald. In Friesland is men ech ter bjj dit systeem gebleven. Het verlaten ervan zou voor de veehouders een nadeel i opleveren. Hier zijn de schommelingen In i het vetgehalte trouwens gering Een on- I derzoek wees uit, dat 97 pet. minder dan causerie van Ir H. Lolkema, Rtjkszulvel- 0.35 afwijkt van het gemiddelde,. 3.80 pet consulent voor de Prov. Friesland en dl- recteur van de Zulvelschool te Bolsward. Op zichzelf Is het volkomen logisch, dat men de melk, evenals alles wat wordt ver kocht of afgeleverd, waardeert naar de kwaliteit, aldus begon spreker zijn be toog. Het „hoe” van deze waardering le vert echter vele problemen op. De opbrengst van de melk hangt af van de kwantiteit (hoeveelheid) en fde kwali teit. De kwaliteit wordt beïnvloed door de samenstelling (vet- en drogestofgehalte) en de bacteriologische kwaliteit. Is de kwaliteit van de grondstof i.c. de melk slecht, dan wordt ook het eindpro duct slecht. Dit hebben de Friese veehou ders reeds vroeg verstaan, getuige de goe de kwaliteit van de Friese boter, ook in de tijd, dat er nog op de boerderijen werd gekarnd. Ook de Noord-Hollandse boeren, die kort en zich dus beweegt tussen de 3.45 en 4.15 pet. In andere provincies vallen 50 of 60 pet. van de percentages buiten deze gren zen. Een juiste waardering ,naar samen stelling Is vrtj lastig en brengt allerlei problemen met zich mee. Een juiste basis Is nog niet gevonden. Nog veel moeilijken wordt de waardebe paling als gelet wordt op de bacteriologi sche kwaliteit, die van grote betekenis Is In verband met de duurzaamneid van de eindproducten. In bepaalde gevallen moet men zelfs spreken van negatieve waarde. Door het voortdurend toetsen van de ge schiktheid voor de zuivelbereiding, heeft men op dit gebied echter vrij veel ervaring opgedaan en redelijke normen kunnen vaststellen. Jammer Is, dat hier nog geen uniformiteit heerst en de concurrentiemo gelijkheden de verbetering van de kwali teit van de melk tegengaan. Over het al gemeen wordt in Friesland goede melk geleverd. Slechts een 5 pet. moet worden gekwalificeerd in de 3e of 4e klasse. (Dit geldt alleen van Coöperatieve fabrieken. Van de particuliere zijn jn dit opzicht geen cijfers voorhanden). De manier om tot uniformiteit te komen is tot een grote strijdvraag geworden. De Coöp.f fabrieken zijn van mening, dat men het zelf wel kan doen, de particuliere fa brieken wensen melkcontrölestatlons. Proe ven, die precies de geschiktheid voor con sumptie kunnen aanwijzen hebben we nog niet. Opvoering van de kwaliteit brengt voor de veehouders kosten mee, zodat dit alleen reeds een reden zou zijn voor kwalitatief betere melk meer uit te betalen. Hiervoor zijn verschillende methoden: 1. Het berekenen naar basisprijs met kor ting. (Dit Is uitgaande van de veronder stelling dat alle melk goed kén z{jn, prin cipieel juist). 2. ld. basisprijs met toeslag (principieel onjuist) te In de staatsmijn Maurits onder vallend gesteente bedolven en vrijwel onmlddellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Oranje naar Orange. Indien de kabinets formatie vóór 29 Juli haar beslag heeft gekregen, zal H.M. de Koningin op die dag de gast zfln van het gemeentebestuur van het Franse plaatsje Orange. Honderd gulden voor een raam. Er be staat voor het Koninklijk bezoek aan Bre da op 16 Juli buitengewone belangstelling. Een bewoner van een huis, waar de ko ninklijke stoet langs zal trekken, ontving een aanbod van een Eindhovense familie die 100 gulden per persoon wilde betalen voor een plaatsje voor een der ramen van de eerste verdieping. „AlblasserdiJk” opgehouden. Het Neder landse schip „Alblasserdijk” mocht van de Mexicaanse overheid niet vertrekken uit Vera Cruz, omdat In een der ruimen-het lijk van een 25 jaar oude Cubaan, waar schijnlijk een verstekeling, was gevon den. Een dikke reserve. Onze deviezenreserve Is de eerste week van jullie met f 103 mil- Hoen gestegen en is daarmede op het re cordbedrag van f 1509 mlllloen gekomen. - Chevalier komt In het Knrhaus. Na een afwezigheid van ettelijke Jaren komt Mau rice Chevallier weer eens optreden In het Kurhaus te Schevenlngen. Hij zal op 21 Juli het tweede deel van een variété-pro- gramma vullen en het Kurhauspubllek ver gasten op oude en nieuwe liedjes uit zijn I repertoire. Jouster middenstand adverteert met Tegen verzekering. Ter gelegenheid van de fees telijke opening van het nieuw gebouwde openluchtpodium in ’t park Herema State te Joure op 2 Augustus a.s. wordt een feestkrant uitgegeven. Adverteerders In deze krant, die In een oplage van tiendui zend exemplaren In de zuidwesthoek van Friesland zal worden verspreid, hebben zich tegen regen verzekerd. Indien het nl. op de openingsdag tussen twee en vier uur 's middags te Joure twee mm mocht re genen, krijgen zjj hun advertentie gratis geplaatst. Artikel K.O. 81 wil nu een eigen school. De Gereformeerde Kerk, onderhoudende ar tikel K.O. 31 Is er thans toe overgegaan een verzoek In te dienen voor de stichting van een eigen lagere school. De gemeente- raad van Kampen heeft de primeur een dergelifk verzoek te behandelen. Het Rijk derft 30 mlllloen. De waarne mende minister van Financiën, dr W. Drees en de eveneens demissionaire minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr A. M. Joekes, hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verlaging van de vereveningsheffing van 4% pet. op 4 pet. Dit komt de schatkist op omstreeks f30 millioen per jaar te staan. Rlessenmelk een cent goedkoper. Met In gang van Zondag werden flessenmelk en melkproducten een cent goedkoper. Deze prijsverlaging is mogelijk, doordat de ver werkingskosten lager zijn gebleken dan die waarop de huidige maximumprijs is geba seerd. Schevenlngse logger vond Ijjk van vermiste Mijnwerker onder vallend gesteente ge- kaplteln. De logger Stellendam 16 is Schevenlngen binnengelopen met aan boord het schoffelijk overschot van de kapitein 1 kool in een schuifpijler op 455 meter dlep- van het Duitse s.s. Falkenberg, H. K. Bromm. Eerder was gemeld, dat de kapi tein van de Falkenberg ter hoogte van Zandvoort het laatst was gezien, doch sindsdien werd vermist. De vriéndelijke woorden, toevoegden, gingen evenwel volkomen ver loren in het tumult. Toen verzocht Taft om stilte. „Ik wens generaal Eisenhower geluk met zijn be noeming en verzeker hem, dat Ik alles zal doen wat In mijn vermogen ligt om hem verkiezingscam- 3. ld. basisprijs met toeslag en korting 4. Bij het vaststellen van de melkprijs, rekening houdend met de uitslag van een stallnspectle. (Dit wordt door zommlge fabrieken bijv. In Gelderland toegepast). 5. Als variatie pp 4: Rekening houdend met de kwaliteit van de melk bfl aankomst aan de fabriek èn de omstandigheid waar onder ze werd gewonnen (uitslag stalin- spectie). De 1ste methode wordt niet toegepast, de 2de vroeger wel (bijv, bfl t.b.c. bestrij ding), terwijl de 3de methode het meest wordt toegepast. De 4de methode is als systeem goed, al zijn er uitzonderingen (prima stallen geven soms slechte kwali teiten melk). Voor de algehele verbete ring van de kwaliteit van de melk is het van belang de hoedanigheid van de melk- winning er in te betrekken. Ten slotte wees spreker rer nog op, dat an dere landen ons in dit opzicht soms wat de methode betreft, voor zijn. In Zwitserland kan, wanneer een boer b(j een kuilverbod toch kuil gaat voeren, bijv, worden ver oordeeld tot de schade (f3000 f4000). Men moet deze dingen ook durven zien In groot verband: De uitbetaling van de melk prijs naar kwaliteit wil uitelndelijk door opvoering van de kwaliteit van het pro ductie bestaanszekerheid van de boer op voeren. Voor de vergadering bestond goede belang stelling. De steeg stond vol fietsen. helder as nij, sitte doch in pear bonkjes yn it sop. Alder- earst mei men freegje, hoe lang de lju dan wachtsje moatte, dy’t nou al hast sünt fjir- tich jier nei oansluting ütsjoen hawwe? De Onrendabele gebieten en perselen dus! Ja, dat bliuwt üs swier op ’e mage sitten. It pro- vinsiael bidriuw hat net in ekonomysk doel, it hat in sosiaele funksje, it moat de ynwen- ners fan Fryslan sa geskikt müglik de elektri- siteit bringe, oan allegearre, ek oan de lju, dy’t net yn stêd en doarp wenje. Dat giet de leste tiden net hurd, fiersto sunich, siz mar. En ekonomysk sjoen best to bigripen, mar fan de kant fan in bidriuw fan de oerheit, bipaeld min goed to karren. Elts jier, dat dizze minsken sunder oansluting bliuwe moatte, is in jier tofolle en persoanhk weaget my dat swierder as de taname fan de ka- pitaelsrekken. In twadde punt is dit: As men it nei in jier as tsien klear spile hat om it bidriuw alhiel o-yn, fidj en eigen to meitsjen, hwat hat men dan wylst de wearde fan Sintrale, Administraesje- winlik dien? Dan hat men via in Oerheits- i i. - --rx-----L. -t- groun yn Fryslan oan it P.É.B. biheart, altyd tikuliere beurzen oerhevele yn in oerheits- 60 millioen wurduch is. Derby is it in mono- bidriuw. Dan hat dit geslacht 60 millioen om een vriendschappelijk bezoek te bren- poaljebidriuw, dat wol sizze: hjir yn Fryslln off ere om oan it takommende geslacht goed- gen aan een zeer groot Amerikaan. sünder direkte konkurrintén. Mei oalje en keape stream to leverjen. Is dat wol rjocht? Wordt momenteel in het stadhuis een ten toonstelling gehouden van schilderijen, b|j Boermans viel Zaterdagmorgen tijdens de vergadering van de afd. Bolsward van de Friese Mij. van Landbouw zo tussen de bedrijven door niet weinig te genieten van wat Gysbert Japicx „in libbene wünder- skilderjj” noemde. Ieder koz|jn uit de ge zellige achterkamer omvat namelijk een brokje schoonheid, dat waard is om ge schilderd te worden. Het eerste toont de tweellngplaatsen van Lonjé, robust en rustig temidden van het groen, het tweede de pitoreske roodpanni- ge huisjes van Schettens, geaccentueerd door de grijze kerk en links geflankeerd door de vele varianten groen van de beide Klavers en het Schettenserhof met als vriéndelijke versiering een aantal geiten en geitjes op de voorgrond. Het volgende raam omlijst de vaste brug In de rond weg, zo goed passend in het landschap, waaruit de forse boerderijen oprijzen. En lute meerderheid. Maar nauwelijks was dit bidriuw, dat Fryslan yn steat stelt gebrük bekend, of de delegatie van de staat Min nesota, 19 man sterk, zw aaide om van Stassen naar Eisenhower. Daarmee was de zege voor de overwinnaar van Wereldoor log H een feit. Terwijl onder het wilde gejuich in de Con vention Hall de ene delegatie na de andere het voorbeeld van Minnesota volgde, zodat Eisenhower ten slotte met 845 stemmen uit de bus kwam tegen Taft 280, Warren 77, MacArthur 4, wandelde de generaal van z|jn hotel naar dat van de verslagen Bob Taft om samen de strijdbijl te gaan begraven. Met brede glimlach baande hij zich een weg door de juichende menigte en voor het de yndustry en dus freget te steunen in en na de pagne.” Twintigduizend mensen juichten, toen Eisenhower antwoordde: „Ik kwam hier Ier as pompswetter. En it docht jin gjin i navenant minder each hat foar de beide din- dat mannicnien der wol oan wol. Mar der 1 gen, dy’t ik niis neamde. It perfectionisme, de bidriuwshertstocht is langer in moderne sykte en moderne ekonomen sjogge de so- siale funksje wolris to folie as in frase foar de aula en net as it bihearskjende aspekt foar har wurk. Hawar, de provinsje hat yn de léste sitting in P.E.B.-kommisje ynsteld fan Steateleden, dy’t mei Dippetearde Steaten en de Direksje op geregelde tiden om de roune tafel komme to sitten. Hja sille dan better ynwijd wurde yn ale finesses fan it bidriuw en de gelegenheit krije ynfloed üt to oefenjen op de gong fan saken. Wy binne bliid mei dizze ynstelling, hwant der is alles foar, dat sa’n moai en machtich oerheitsbidriuw it folie bitrouwen fan de ynwenners haldt. En dat is net sa maklik, hwant de technyske bi- kwamens fynt men allinnich by de Direksje. Har wurd en har gesach moat yn de measte dingen tige swier weage. Mar soe men as forantwurdlik biwald de leije slüpe litte, dan wie der neat mear, dat de technocraty keare koe. De minske en net de masjine moat it léste wurd sprekke en nea mei men forjitte, dat alle technyk, sil it seine en gjin flok wurde, stean moat ünder de stevige kontréle fan it algemiene folksbilang. Ek it P.E.B. moat tsjinje, net hearskje! gas bliuwt der wol konkurrinsie mar dat leit Dit geslacht hat yn de earste jierren yn net yn itselde flak. nich doarp 60 sint per Kwn bitelie i Men kin der bliid mei wêze, dat dit bidriuw nije Ijocht to krijen. MicLl11. d. sa’n goede posysje hat, hwant dêrtroch kin oars, mar it liket my net billik ta om yn de it syn funksje desto better waer nimme. Mar I tariven safolle byinoar to garjen, dat de nei- j- c- u-uii-u -i:team mej jgj. g sinten jaen kin. Dat wy üs part bitelje is neat op tsjin, mar dat wy nou bliede moatte om de bem en bernsbern op in sêft stuoltsje to setten, liket my net billik en net paedagogysk ta. Fanseis is it net maklik om to sizzen, hjir haldt it billike op en hjir bigjint d; lc.~l dichheit. Ek wy wolle foarsichtich omgean geleden nog zelf kaas bereidden, weten blijkens onderzoekingen, wat het waard is als er een goede kwaliteit melk wordt gewonnen. Bij de levering aan de fabrieken hebben de boeren het directe verband tussen de kwaliteit van de melk en van het eind product vaak verloren. De uitbetaling naar kwaliteit bljjkt dan ook nodig om dit be sef levendig te houden. In het begin werd de geleverde melk be taald per liter. Noch met de samenstelling van de melk, noch met de bacteriologische kwaliteit werd gerekend. De .verleiding: water b|J de melk te voegen, was groot en inderdaad kwam dit euvel vr|j veelvul dig voor. De volgende stap was de uitbetaling naar de samenstelling, vooral naar vetgehalte. De methode Gerber maakte het mogel|jk het vetgehalte vlug en tot op 0.05 pet. naunwkeurig te bepalen. Nodig werd hier- b|j de melk uit te betalen per kg. Onmid- dan het rustieke Hichtum, we’gg'escholen deliyk werd b|j het toepassen van deze me- achter het groen van Wybrandastate met i thede C™ ctrcvcn V" dc fcltltcr: als levende decoratie op de voorgrond een I baar,f waarbij gepoogd werd (en met glanzend Fries paard voor de dongwagen en in het weiland ervoor een kunstmest- strooiende boer. Hier te vergaderen, onder het genot van geurige koffie en nougat- blokvormige stukken Friese koek moet voor de boeren wel een steeds terugkerend genoegen z|jn. Voorzitter T. N. de Boer gewaagde o.a. van het goede hooi, al was het dan geen recordjaar geworden, van de (lage) prijs van de consumptiemelk, waarvan het te kort grotendeels door de boeren wordt be taald, van de werkloosheidswet, die weer leidt tot loonsverhoging en de komende Jongerelndag, die destijds te Bolsward uitgesteld wegens de kinderverlamming nu te Grouw zal worden gehouden. Met klem protesteerde de vergadering te gen het door de regering voorgenomen af- slachtingssysteem bij mond- en klauw zeer. De veekeuring zal weer plaats vinden op de 3de Woensdag in September, zo moge- lijk in samenwerking met de andere orga nisaties. Met nadruk sprak de voorzitter de hoop uit, dat de topfokkers ditmaal niet zouden ontbreken. Er zal een enquête worden gehouden over de vraag of er voor een 1. of meerdaagse (eventueel belde) excursies voldoende deelname is. Elsenhower heeft het gehaald, bij de eerste stemming al, en is nu officieel republikeins candidaat. i Weliswaar kreeg hfl aanvanke'ijk slechts I ^en wichtichste ünderdielen fan it 595 stemmen, negen te weinig voor abso- Proyinciael Bistjür is sünder mis it prachtige meitsjen fan de elektrisiteit En jimmer hjir bigjint de ien’si- foarsichtid mei dit kostlike bidriuw, ek wy witte skóan, dat op dit gebiet de millioenen as slaed for- dwine as men it bidriuw modern halde wol. De technyske foarutgong is op dit gebiet tige great en frgget aloan wer greate kap- talen. Ofskriuwingen moatte dien wurde en dat men dy basearret net op de aide prizen mar op ’e nije, kin ik ynkomme. Mar it hat de skyn, dat dit al to sterk bart en dat men goede posysje hat, i funksje desto bett de fragen, dy’t hyltiten wer op it aljemint komme, binne dêrmei net oplost. Dér is al- derearst de miening, dat men nea genéch dwaen kin om dy posysje fierder to biste- vigjen. Hoe sterker it bidriuw, seit men dan, hoe foardieliger it yn de takomst wurkje kin. Dus de tariven moatte sadanich, dat de óf- skriuwingen hurder gean kinne. It frjemde jild moatte wy kwyt, nije oanskaffingen dwaen üt eigen middels, in bidriuw sjen to krijen, dat alhiel himsels rédde kin, dus „self-supporting” is. De oanslutingen net fierder utwreidzje as ta dy objekten, dy’t winst jaen kinne, hwant al dy minder goede oanslutingen remme üs stribjen nei dizze ideale sitewaesje. Ekonomysk sjoen is dit sa helder as pompswetter. En it a< to wer blykt by de Steaten in greate bilangstelling to bistean foar dit oerheitsbidriuw. Ek yn de provinsje seis is dy bilangstelling lang net lyts, hwant hiel hwat minsken hawwe mei de tariven, de fierdere foarskriften en bipa- lingen al den dei wer to krijen. Fryslan moat, sil it syn biwenners halde kinne, yndustry oanlüke. De lanbou hat gjin romte foar mear minsken, ja, it lit him oansjen dat it tal lju, dy’t dêrre wurk en brea fine kinne, stadich mar wis, sakket. En mei de yndustry hjir hinne to heli en komme de problemen fan it forkear en de krêftboarnen hurd op jin ta- I setten. Elektriciteit is in libbensfaktor foar w. m uuj ncgcc men yn dy formid- front van de televisiecamera’s schudden de dens mei greate bilangstelling nei de si- rivalen, die elkaar de laatste dagen zo tewaesje op dat gebiet. Gelokkïch kin men grimmig hadden bestreden, elkaar de hand I sizze, dat dy léste tweintich jier aloan better De vriéndelijke woorden, die zij elkaar wurden is en op dit stuit seis tige goed is. i e irby, de tiden fan forlies en lij en skine foargoed efter üs to lizzen en it lit him oansjen, dat in krêftich en soun bidriuw syn taek aloan better treast wêze sil. Finansieel stiet it der ek goed foar. Liend jild sit der foar 25 millioen goune w wylst de wearde fan Sintrale, Admini gebouwenden alles, hwat yn en boppe de bidriuw sa’n foege 60 millioen goune üt pai n tier alhiel eigen to* meitsjen, hwat hat men dan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1