CHICAGO DEED DE BESTE KEUZE KRIS-KRAS door Nederland EEN NIEUWE ZITTINGSPERIODE GEOPEND i wi Makkum T No. 56 Zuidwest Friesland West- Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - B o 1 s wa r d e n Buitenlands Overzicht üs hjoed to sizzen Dr Drees op zoek naar personen Windhoos over liet communisme wil Oost-Duitsland in zijn greep houden Avondvierdaagse Jongetje o ver reden Brazilië-Nederland 5-1 Hwat hat Gabe Skroar Eisenhower meest aannemelijke man, maar niet de meest ideale figuur Streekblad voor -1 48e Jaargang Vrijdag 18 Juli 1952 Bolswards Nieuwsblad As antwurd oan in jonge lêzer, dy’t skreau West-Dui island. Beit Gabe: KAMEROVERZICHT. ■-ó v’ SÉ ten is verklaarbaar, omdat de stemmen van boeren en negers een grote rol zullen spelen bij de keuze van de president. In negerkringen schijnt men echter niet erg onder de indruk van deze beloften, men beschouwt daar evenals Amerikaanse vakbondskringen de democratische partij toch nog altijd meer principieel vooruit strevend dan de republikeinse. op, bestaande uit respectabele Kamerle den. Evenals bij de sluiting sprak de Mi nister slechts een zeer korte speech uit. Hij verklaardde deze bijzondere zitting zonder meer voor geopend. Het meest aan trekkelijke van deze dag is voor ons de Kamer zelf. De nieuw gekozenen stellen zich voor aan de oude rotten in het vak. En na de sluiting van de Verenigde Ver gadering komen de Kamers afzonderlijk bijeen om de altijd indrukwekende eedsaf legging te doen plaats hebben. Voordat dit kan gebeuren, houdt een com missie van onderzoek zich geducht bezig met de geloofsbrieven. Het bleek, dat er 99 waren ingezonden. Eén Tweede Kamer lid ontbrak dus nog. Dat was een commu nist, daar Piet van Staveren, de Indië-de- serteur, had laten weten, zijn benoeming niet te kunnen aannemen. Ook al zou hij dit willen, hij zou niet kunnen, want hij is veilig opgeborgen in de gevangenis te Leeuwarden, terwijl hij bovendien nog niet Né, Gabe, doch üs dit net oan, Wier, ’k bin it hast bistoarn, Doe ’k lies, dat üs hide Skroar ’t Fjild woe romje foar in oar. Gabe, Gabe, hoe kin jo ’t dwaen En üs sa’n tobeksetter jaen, Hwat Boe 't libben foar üs wêze, As wy nea, ja nea mear léze Jou forstannich wurd, dat üs laet Op üs muoisum libbenspaed? Jo onnners bringe üs sinneskyn, Jou wurd, dat giet der by üs yn. Lat üs dêrom net allinne, Bliuw foar üs, üs sinne; Gabe Skroar, ’k hoopje dat jo ’t forstean Jo meije nea wer fan üs gean. It is lyk as jo skriuwe, To’n earsten sil Gabe bliuwe. Myn jonge lêzer, wês gerêst, Doch nei myn wize wurden, dat is 't bést. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) dit N.- Is de Russische straaljager, die volgens Belgrado dezer boven Z.-Slavlsch gebied verscheen, bedoeld als een waarschuwing aan Tito, zich van deze samenwerking te onthouden, nadat Moskou’s pogingen om dit door een tegemoetkomender houding jegens Tito te bereiken, mislukt zijn? Mossadeq, opnieuw premier in Perzië ge worden, heeft niet beter weten te doen da» Hitlers ex-minister Schacht uit te nodige om in zijn land de financiële moeilijkheden Jacob Cats’ geboortehuis wordt gerestau reerd. Het geboortehuis van Jacob Cats te Brouwershaven zal worden gerestau reerd. De gemeenteraad van Brouwersha ven heeft besloten hieraan steun te ver lenen. ging steeds zwaarder wegen. Door een door Odenthal veroorzaakte strafschop werd ’t 21 en nog voor de rust stonden onze vertegenwoordigers met 3-1 achter. Ook na de hervatting hield de Nederland se ploeg dapper vol, doch zij moest in de j slotphase van de strijd nog twee treffers van de Brazilianen toestaan: 5-1. De conventie te Chicago heeft door generaal Eisenhower tot republikeins candidaat voor het Amerikaanse presidentschap aan te wjjzen, de voor West-Europa onder de gegeven omstandigheden beste keuze gedaan. Aan republikeinse zijde was geen andere figuur te vinden, die Europa en zijn behoeften zo goed kent en die zozeer overtuigd is dat het behoud van W.-Europa ook een levensbelang voor de Ver. Staten is. De republikeinen hebben dus niet alleen de man aangewezen, idie hen ter overwinning kin voeren, maar ook de voor West-Europa meest aannemelijke man. Dat wil echter niet zeggen de meest Ideale figuur. Want al zijn door de keuze van Elsenhower de krachten, die Amerika mln of meer willen isoleren van West-Europa op de achtergrond geschoven, het program waarop Eisenhower is gekozen en de figuur van de republikeinse can didaat voor het vice-prepidentschap Nixon, een aanhanger van Taft verraden toch duidelijk een poging tot verzoening van beide richtin gen in de republikeinse partij, zodat de mogelijkheid bestaat, dat als Eisenhower inderdaad president wordt, het accent der Amerikaanse buitenlandse politiek toch wat minder scherp op West-Europa zal val len dan thans het geval is. dat ze een toetssteen voor Ruslands bedoe lingen kunnen vormen en Moskou niet in staat zullen stellen op een conferentie de besprekingen maanden lang te rekken. De onwaarschijnlijkheid dat de Russen wer kelijk accoord zouden gaan met een her enigd democratisch Duitsland blijkt ook wel uit het feit, dat de Oost-Duitse com munisten nu hebben besloten een „volks democratie" van hun gebied te maken en een eigen leger te vormen. Het commu nisme wil Oost-Duitsland in zijn greep i te komen wegtoveren, houden. Nu alle gegevens bekend zijn over wandelsporteveneement, dat door de Nederlandse Wandelsportbond in 19 plaat sen in de drie Noordelijke provinciën werd gehouden, blijkt dat het aantal deelnemers dit jaar, dat van het vorige jaar weer verre overtreft. Niet minder dan 3150 personen namen dit jaar deel, waaronder 105 groepen. (Het vo rig jaar waren deze getallen resp. 2803 en 86). De Jeugd Avond-Vierdaagse, die dit jaar voor het eerst in het Noorden georgani seerd werd, had een overweldigend succes. Het aantal deelnemers hieraan (leeftijd tot en met 15 jaar) bedroeg 1745, zodat in totaal 4895 personen aan de start ver schenen. Meppel, Oosterwolde en Joure bereikten, naar verhouding, de beste resultaten. Het aantal uitvallers was zeer gering, hetgeen mede te danken was aan het voor wande len bij uitstek geschikte weer. Druk op Truman. Het is daarom dan ook begrijpelijk, dat men vooral uit die vakbonds kringen druk op president Truman uitoefent om weer een candldatuur voor het presidentschap van de zij de der democratische partij te aan vaarden. Deze partij, welker conventie thans te Chicago in voorbereiding is, waar ze 21 Juli officieel begint, beschikt eigenlijk over geen andere figuur van formaat, wel ke het tegen Eisenhower kan opnemen en in staat is de kleurloze middenstof, die zich bij het uitbrengen van zijn stem laat leiden door momentelijke sympathie, voor 1 zich te winnen. De naaste dagen zullen uitwijzen of Truman alsnog aan de aan- drang op hem geoefend zal toegeven, of I dat de democratische partij genoegen zal moeten nemen met een candidaat, die veel minder tot het volk spreekt dan de bril- lante figuur van een Eisenhower, die ove rigens reeds in het begin van zijn verkie zingscampagne enkele uitgUjdingen pleeg de o.a. in de vorm van een scherpe critiek op Frankrijk. Tenslotte: Van het verdere nieuws vermelden we nog het besluit van de Grote Drie om Zuid-Sla- vië nog meer wapens te leveren dan vorig jaar. Er is daarbij ook een principiële wij ziging in het spel. Tot nog toe kreeg Z.- Slavië wapens geschikt vooral voor defen sieve doeleinden en guerilla, nu krijgt het ook wapens, die voor een oorlog van of fensief karakter kunnen dienen. Blijkbaar rekent men al op een groot scheepse Zuid-Slavisch—Grieks-Turkse samenwerking als er iets op de Balkan ge beurt. Op de Kimswerderlaan te Kimswerd is Dindsdagmiddag de 8-jarige Pieter Bruin- sma door een vrachtauto van de firma Meurs uit Kerkrade overreden en op slag gedood. De jongen was ongemerkt op de wagen geklommen, er van af gevallen en onder de achterwielen terecht gekomen. Volgens verklaringen van ooggetuigen heeft de chauffeur geen schuld. Voorzittersnomi natie. De afgetreden voorzitter der Tweede Ka mer, dr Kortenhorst, werd met een rés pectabel aantal stemmen weer als numme’ één op de voordracht voor het president schap geplaatst. Hij verkreeg niet minder dan 93 stemmen. Nummer twee werd de socialist Burger met 80 stemmen, terwij’ de a.r. afgevaardigde Terpstra 83 stem men op zich wist te verenigen. Deze drie personen zullen optreden als resp. eerste, tweede en derde voorzitter Een voor-oorlogse traditie werd weer her steld. Deze voordracht voor de voorzit- tersnominatie werd persoonlijk aan H. M de Koningin aangeboden, door de heer Kortenhorst, begeleid door een commissie. Reeds tijdens de vergadering waren de grondwetsvoorstellen ingediend. Op 23 Jui’ zullen zij door de Tweede Kamer worden behandeld. De Eerste Kamer, die ook reeds bijeenkwam om haar leden te beëdigen, zal daarop spoedig volgen. Prins te Parjjs. Prins Bemhard heeft te Parijs de grote parade bijgewoond, die werd gehouden ter gelegenheid van Frank rijks nationale feestdag. Donkere kermis. Tengevolge van een electriciteitsstoring kwam de kermis te Laren (N.H.) vijf kwartier in donker te zitten, met het gevolg, dat het kermis terrein leeg stroomde en de kermisvreug de door velen werd omgezet in een drink gelag, waarbij werd gevochten en de poli tie moest ingrijpen. Anderzijds mag men aannemen, dat het republikeinse program eigenlijk niet meer is dan een propaganda-pamflet dat beoogt zoveel mogelijk stemmen voor de republi keinse partij te werven en dat het daarom Eisenhower, als hij eenmaal gekozen is, voldoende vrijheid zal laten om naar zijn eigen inzicht te handelen. Dat is misschien maar goed ook, want de buitenlandse paragraaf van ’t program slaat een nogal agressieve toon aan. Z wenst herroeping van de verdragen met Rusland te Teheran, Jalta en Potsdam aangegaan en wenst niet alleen het be dwingen van de Russische neiging tot agressie, maar ook een streven naar be- vrijding van de volken, die onder het com- I munistlsche juk verkeren als de Oost- j Europese satellietstaten en China. de vereiste Heef tijd, voor het Kamerlid maatschap heeft bereikt. Minister Joekes zocht men ook tevergeefs op de Kamerbanken. Door ziekte was hij verhinderd om in handen van voo zitter Kortenhorst de eden af te leggen. Verder was de Kamer compleet. De commissie van onderzoek heeft nogal wat bezwaren geuit tegen de wijze, waar op de stemming in Amsterdam heeft plaats gehad. Het is daar zelfs gebeurd, dat een lijst der p.v.d.a. maar liefst tweehonderd stemmen te weinig bevatte. Ook op an dere punten waren er klachten, zodat de commissie verzocht een onderzoek in te stellen naar die stembureaux die in ge breke waben gebleven. De stad Amster dam heeft dat inmiddels reeds toegezegd. De Kabinetsformatie. Het zal bekend zijn, dat dr Drees voor zijn program de steun heeft verkregen van de k.v.p., p.v.d.a., c.h.u. en een groot deel van de a.r. Van deze laatste fractie is mede gedeeld, dat er een minderheid tegen het program is. Voor een deel zal dit wel de onoplosbare kwestie Nieuw-Guinea zijn en wellicht zit er ook nog angst voor een sa mengaan met de socialisten. De formateur bevindt zich nu in een heel moeilijk stadium, n.l. dat van de verde ling der zetels en het aantrekken van per sonen. De kranten hebben reeds namen genoeg vermeld om vier ministeries te kunnen vormen, maar zover is het nog niet gevorderd. Het is duidelijk gewor den, dat ook over deze zaken de fractie voorzitters worden gehoord. De besprekin gen die dr Drees dus voert, zijn nog maar zeer voorlopig. Definitieve toezeggingen aan candidaat-mlnisters kan hij niet doen, voordat er overeenstemming bestaat over de verdeling. Het kan best zijn, dat be paalde personen na een onderhoud met de fractievoorzitters weer van het toneel moeten verdwijnen, daar zij om de een of andere reden niet acceptabel zijn. Zeker is echter geworden, dat de ministers Stik ker en Van den Brink niet in het nieuwe kabinet zullen terugkeren. Het Departe ment van Uniezaken en Overzeese Rijks- delen wordt gesplitst. Unieaangelegenhe- den zullen waarschijnlijk in de toekomst gaan ressorteren onder Buitenlandse Za ken, terwijl Nieuw Guinea en de West zul len vallen onder een afzonderlijk departe ment, dat dus aanzienlijk kleiner zal wor den. Dr Drees poogt de volgende zetel verdeling te bereiken: 5 p.v.d.a., 5 k.v.p., 2 a.r. en 2 c.h.u. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat daarbij nog een vakminister zal wor den aangetrokken. Langzamerhand is wel gebleken, dat deze derde phase een vrij langdurige geschiedenis is. Wellicht kun nen volgende week definitieve mededelin gen worden gedaan. In de West-Duitse bondsdag zijn de ver dragen met het Westen in eerste lezing aanvaard, d. w. z. ze gaan nu naar de commissies. Opnieuw verzetten de soc.- democraten zich tegen deze verdragen, doch toch niet meer zo fel als voorheen, ze lieten doorschemeren dat als de Russi sche voorstellen inzake de schepping van een vrij herenigd Duitsland niet ernstig gemeend bleken, ze misschien toch de ver dragen zouden accepteren. Dat laatste kan dan nu blijken bij de ver dere onderhandelingen tussen de Grote Drie en Moskou, terwijl in de Duitse bonds dag de verdere behandeling der verdragen bljjft rusten tot het W.-Duitse Hoogge rechtshof de strijdvraag heeft opgelost of de heroprichting van een Duits leger al of niet in strijd is met de federale grondwet. Zowel de Duitse regering als de soc.dem. hadden deze kwestie aan het Hof voorge legd. „Zonnegloren".’ Sanatorium „Zonneglo ren" vierde Woensdag zijn 25-jarig be staan. Duizenden en nog eens duizenden oud-patiënten en familieleden hadden zich naar Soest begeven om de feestelijkheden mee te maken. Wending in Korea. I Als wenste de regering-Truman al direct I een antwoord te geven op de beschuldiging I van haar republikeinse tegenstanders, dat ze niet genoeg aandacht aan het Verre Oosten schenkt en er niet doortastend ge noeg optreedt, zo plotseling is het grote luchtoffensief der Ver. Naties in Korea begonnen. De Amerikaanse chef van de staf daar heeft verzekerd, dat de zware luchtaanvallen er zullen worden voortgezet tot een accoord in de wapenstilstands- onderhandelingen is bereikt. Uit Washing ton wordt bericht, dat de Amerikanen Van defensief tot offensief? Er klinkt dug in dit programma een zeke~ verlangen door om van het defensief naar het offensief over te gaan, doch men moet dit niet al te tragisch nemen, want er zijn millloenen Amerikaanse kiezers van Pool- se en Tsjechische afkomst naar wier stem men de republikeinen dingen en voor hen Is kennelijk deze zinsnede uit het program bestemd, dat allicht om soortgelijke re denen ook een vriéndelijk woord aan Israël wijdt. De aanhangers van Taft worden te gemoet gekomen doordat in de militaire paragraaf van het program een grote luchtmacht wordt geëist en gezegd wordt dat „het Oosten niet zal worden opge offerd om tfld te winnen In het Westen”, d. w. z. het program eist minstens zoveel aandacht voor de toestand in het Verre Oosten als voor Europa. De republikeinen MacArthur vooraan hebben de regering Tru man er altijd van beschuldigd dat ze te veel aandacht schonk aan het Westen en dat daarvan de afbrok keling van Amerika’s gezag in het Verre Oosten het gevolg was. Het program is echter ook hier vaag ge noeg om Elsenhower, eventueel als presi dent gekozen, voldoende armsla^ tn laten. Dat het program de boeren bescherming van hun producten belooft in de prac- tjjk betekent het, dat de invoerbeperking I overtuigd zijn dat de Noordelijken op deze van dergelijke producten uit andere lan- wijze murw zijn te krijgen, terwijl de rode den, waartegen Truman pas zo scherp heeft gewaarschuwd en zeer liberaal is in de paragraaf betreffende de burgerrech- Vr(je verkiezingen in Duitsland mogelijk Amerika, Engeland en Frankrijk hebben namelijk Moskou voorgesteld dat zij vieren eerst zullen bijeenko men om een onpartijdige commissie te benoemen, die moet nagaan of de voorwaarden aanwezig zijn voor vrije algemene verkiezingen in ge heel Duitsland. Zodra het rapport dezer commissie gereed zou zijn, zouden de Grote Vier opnieuw bij Dinsdagmiddag ging over Zuidelijk Mak- elkaar komen om eventueel tot het doen kum een windhoos, die in de gróte tuin van de heer D. Kamstra een grote ravage heeft teweeg gebracht. Ongeveer een 80 glasramen werden de lucht in gezogen, waarvan de brokken in een wijde omtrek zijn verspreid. Gelukkig was het juist mid- dagschaftttjd, zodat er niemand in de tuin werkzaam was en er zich geen persoonlij ke ongelukken hebben voorgedaan. Kamstra schat de schade op ongeveer f 400.Voor hem dus een rare ramp. Op de haven vlogen de deksels van de taanpotten. feltjkheid, waarmede hjj op zo’n dag ont vangen wordt. Rijkspolitie te paard gaat aan de Koninklijke koets, waarin hU naa»- het Binnenhof wordt gereden, vooraf. In Ijjke voorstellen zullen accepteren, voor- het Kamergebouw wacht een indrukwek- stellen die thans zo handig opgesteld zijn, kende commissie van in- en uitgeleide hem Door het comité „Breda Oranjestad” werd Woensdag 16 Juli aan H. M. de Koningin een schilderij aangeboden, waarop de vier Prinsessen zijn geschilderd. Het schilderij is vervaardigd door de kunstschilder Zwagemakers. Nederland startte zo goed in de Olym pische strijd tegen Brazilië. In dat eerste kwartier stonden de Brazilianen even vreemd te kijken van het vlotte, frisse spel der Oranjehemden, dat al spoedig kansen opleverde. De belofte, die dit optreden scheen in te houden, leek te worden inge lost, toen Van Roessel na 16 min. uit een vrije trap Nederland de leiding bezorgde. De gelijkmaker, die kort daarop ietwat fortuinlijk ontstond, gaf de Brazilianen echter hun zelfvertrouwen en evenwicht terug. Hun grotere technische vaardigheid prestige ten goede komen. Als er tenmin ste een dergelflke conferentie komt. Chinezen in een protest tegen het feit, dat de Amerikanen bU deze bombardemen- ten ook Chinees gebied hebben getroffen, 1 juist beweren, dat Amerika met dit offen sief niet anders beoogt dan de bestands- ónderhandelingen af te breken. Deze ver onderstelling is natuurlijk onjuist. Om ve lerlei redenen wensen ook de Amerikanen een wapenstilstand in Korea. In de eerste plaats omdat deze campagne vooral hun zware offers aan goed en bloed kost, in de tweede plaats zou een wapenstilstand thans Truman en de zijnen uitstekend te pas komen in de verkiezingscampagne te gen de republikeinen en in de derde plaats zou het goed zjjn als de Grote Drie naar de conferentie met de Russen over Duits land zouden kunnen gaan met de wapen stilstand in Korea in de zak, dat zou hun houden van die vrije verkiezingen te be sluiten, waarna het verenigde Duitse volk zelf een nieuwe regering zou moeten vor men, die met de geallieerden over een vredesverdrag kan onderhandelen. De Russen wilden het heel anders. wilden al direct ter eerste conferentie het handelt geheel in opdracht van de vredesverdrag bespreken en dat men zich ^^^gln. Men kan dat zien aan^de hof- daarbtj zou laten leiden door de bepalingen van het verdrag van Potsdam. Niemand gelooft dat de Russen werkelijk de Weste- Deze week hebben we een kleine Prinsjes dag beleefd. Zaterdag j.l. is de zittings periode van de oude Kamers der Staten- Generaal gesloten. Er zijn nieuwe Kamers gekozen. En om die bijeen te kunnen laten komen, moet er een nieuwe, bijzondere zitting worden geopend. Men zou kunnen wachten tot de echte Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September. Dat was echter niet mogelijk, want algemeen is men van oor deel, dat de wetsontwerpen over de grond wetswijzigingen zo spoedig mogelijk in tweede lezing dienen te worden behandeld. Zou dit niet gebeuren, dan duurt het tot Januari 1953, op zijn vroegst, voordat even tueel de Kameruitbreiding doorgang zou kunnen vinden. Dat is bezwaarlijk, daar dan de nieuwe vijftig Kamerleden niet de debatten over de Troonrede waar schijnlijk meteen Regeringsverklaring kunnen meemaken. Zuiver formeel gere deneerd, zou men dan kunnen zeggen, dat deze vijftig voor het optreden van dit Ka binet geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Daarom is er dus deze bijzondere zitting ingelast. Zij zal slechts heel kort duren, want op 13 September a.s. wordt er weer een einde aan gemaakt. Zo’n tussentijdse zitting hebben we ook in 1948 meegemaakt. Toen moesten ook grondwetsvoorstellen in tweede lezing be- handeld worden. Niet H. M. de Koningin verricht deze openingsplechtigheid, maar de (demissionaire) minister van Binnen- ZU i landse Zaken, Prof. Beel. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1