J? n van Martinytoer De Tentoonstelling van „Fryske Kunst” waard meermalen bezocht te worden KRIS-KRAS door Nederland V 4 J?'. üs hjoed to sizzen Fan dé Kinderroof in Kamer wil kleine Hongarije Dr Drees nog niet geslaagd Emigranten in opstand partijen weren Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B olsward IS Tj. de J. Hwat hat Gabe Skroar f'-' i' I j 48e Jaargang No. 57 Dinsdag 22 Juli 1952 Bolswards Nieuwsblad N COMMISSIEKAMER ging. dy’t net mei de tiid mei VAN ASPEREN, Dr HOOGEVEEN, TROELSTRA, GERM DE JONG EN MEVR. BIEREMA-OOSTING EXPOSEREN IN DE B. EN W.- EN Bij nachtelrjke overvallen heeft de politie te Boekarest sedert het begin van deze maand een 300 kinderen van 10 tot 17 jaar uit him ouderlijke woning weggesleept, zo meldt de Weense correspondent van de „Daily Tel.” Men veronderstelt dat de kin deren als gijzelaar worden vastgehouden of dat men van hen inlichtingen over hun huisgenoten wil krijgen. Wed. E. Juli a.s. MOTORRIJDER zonder HOOFD En yn Hartwert hinget in iikhoarn yn ’e beam. goede gelijk, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 on- gearres- De pogingen van Dr W. Drees om een 4- partrjenkabinet te formeren, zijn niet ge slaagd. Bfl de a.r. bleken onoverkomelijke bezwaren wat betreft de zetelverdeling. Vooral had men bezwaar tegen het bezet ten van Sociale Zaken door een NW- man. Het is nu een open vraag of Dr Drees alsnog zal trachten een 3-partijen-kabinet te formeren (pvda, kvp, chu) of de op dracht terug geven. Hierover is nog geen beslissing genomen. Tijdens het passeren van een vracht auto reed een motorrijder in Oosten rijk tegen een plaat die van de wa gen viel. Deze plaat rukte de man finaal het hoofd af. De motor schoot nog enige tientallen meters door en passeerde de cabine van de auto. De chauffeur schrok zo van de hoofd loze motorrijder! dat hij aan een hartverlamming overleed. De auto vernielde een winkelhuis, waarbij nog 2 personen werden ge wond. Commissiekamer. Op de Commissiekamer, waar het werk evenals in de B. en W.kamer direct een sympathieke indruk maakt, is Ids Wier- Tweehonderd gewapende Australische sol daten, gesteund door vijf pantserwagens, zijn Vrijdag het immigrantenkamp Bone- gilla in Victoria binnengetrokken, nadat 2000 wanhopige Italiaanse immigranten gedreigd hadden het kamp in brand te ste ken en naar de omliggende steden op te rukken. De Italianen wilden tot deze uiterste maat regel overgaan, omdat zij nog steeds op werk wachten en geen cent bezitten om naar hun familie in Italië over te maken. Hun eis is thans: onmiddellijk werk of re patriëring. Verzuim uw kans niet. Met de meeste klem willen we allen, die overdag of bij avond in de gelegenheid zijn de tentoonstelling, hetzij individueel of in groepsverband te bezoeken, advi seren dit ten spoedigste te doen. Van uit stel komt zo licht afstel en wilt U de kunstenaars een plezier doen door een of meer werkstukken te kopen, dan geldt hetzelfde als bij een gewone uitverkoop wat de tentoonstelling trouwens in zekere zin ook is de koopjes zijn er spoedig uit. De 2000ste bezoeker is gister geweest. Het was de heer Hugo de Cort, Mariaburg bij Antwerpen. dè J. kende het jongmens geen jongen maar een meisje te zijn, afkomstig uit Gouda, dat reeds voor de vierde maal van huis was weggelopen. Deze jongedame had zich een jongenskop laten knippen en op de markt in Den Haag jongenskleren gekocht. Een jacht voor de baas. Een adjunct- hoofdbrandmeester te Haarlem werd ge arresteerd, omdat hij de brandweerlieden in diensttijd voor zijn privé genoegen liet werken en o.a. een stalen jacht liet ver vaardigen, dat kort geleden te water is gelaten. Het begin Is er. Het bruidspaar Schoo Hui ting te Sellingen (Gr.) is onmiddellijk na de trouwplechtigheid verrast met een kinderwagen een grap, gebaseerd op een afspraak van de bruidegom en enige vrienden: wie het eerst trouwde zou een kinderwagen krijgen. Onderwijzer en zjjn leerlingen redden grote boerderij. Aan het kordate optreden van de onderwijzer Benninga en zijn leerling^ 't Zou ons niet verwonderen, als op heel wat stembriefjes (iedere bezoeker van de tentoonstelling wordt verzocht op de drie beste schilderijen te stemmen) de schilde rijen van Dr D. M. Hoogeveen zouden worden Ingevuld. Het begrip „Friese kunst” begint bij het zien van deze doe ken, bij heel wat bezoekers te leven. Geen wonder overigens: Hoogeveen schildert steeds weer Friesland en hjj doet dit met liefde en overgave. In de stofuitdrukking Is Dr Hoogeveen verbazend knap. Hij Is geen klodderaar die met een kwast verf hier en daar iets wil suggereren. Hij tekent en schildert zo als hjj het ziet. Van de 3 geplaatste schil derijen is de Kruik op Friese lappendeken het beste, ook van kleur en compositie. Het Is helaas juist het zwak van dit werk dat het Iets „te mooi” Is, te precies, met andere woorden dat het Iets te veel van een goed geslaagde kleurenfoto heeft, te veel plaatjesachtlg Is, te weinig geeft van het innerlijk wezen van de schilder zelf. een tentoonstelling In het stadhuis geëx poseerd schildert). Het andere tekenwerk van Mulders geeft de bezoeker niet voldoende Inzicht In het kunnen van deze kunstenaar. De tweede commissiekamer biedt nieuwe verrassingen, maar een bezoek hieraan be waren we voor een volgende keer. miljoen stiene wy yn 1946 wer foar de poartc fan in nij tiidrek, hwerfan wy nou fiif jier oersjen kinne. Om to kommen ta in forbrük fan 50 miljoen K.W.U. hie men hjir yn Fryslan tritich iier noadich hawn. Dat wiene de jierren fan linkendewei en stadich foarüt- buorkjen, Yn dy jierren hie men al ris by de provinsje jild liene moatten sünder rinte to biteljen, oars koe men net fierder gean. It P.E.B. wie de greate soarch fan it Provin- siale Bistjür en mannichien prate doe fan in bollekeal. Mar sjoch, nei de léste oarloch hat it wol sma een der ouderen wel wat schaars vertegenwoordigd. Het etsje van de Kerk straat te Bolsward, waarop de synagoge nog staat afgebeeld, Is reeds verkocht. Geen wonder, niet Iedereen kan stukken kopen van f 1000.of f 1500.en we zfjn er van overtuigd, dat, wanneer er meer „kleingoed” zou hangen, er meer werk zou worden verkocht, dan dit tot op heden het geval is. Verder hangt er van Wier sma „Vinkenstraat, Amsterdam” en „Noorder Bolwerk” te Sneek. Representa tief voor de tekenaar-etser-jschilder Ids Wiersma is dit allerminst. Evenmin Is dit het geval met het werk van Germ de Jong en mevr. J. BieremaOosting. De stukken van de eerste zfln grotendeels zo met allemaal, in bruikleen afgestaan door hotel „de Kroon" te Leeuwarden. W(j hadden er de voorkeur aan gegeven nieu wer werk van deze eminente schilder te zien. Dit neemt niet weg, dat de hier ge- exposeerde doeken even zovele blijken zijn van goed vakmanschap. De jacht-stille- vens zijn wat conventioneel en soms te zoet-decoratief. Het doek „Rozen” is stellig het beste. Hier wordt wel sterk de vergankelijkheid tot uitdrukking gebracht. MJen zie de ver lepte bladeren en de bijna uitgebloeide bloemen. In het werk van Jelle Troelstra bewonde ren we vooral het atmosferische. Vooral in „Eendennest” en „Giethoorn” worden ons goed doorwerkte schilderijen gegeven. Bij de middelste doeken „Uitzicht op Jungfrau” en „Hautte Savole” Is dit min der het geval. Hier steken de kleuren iets te teveel tegen elkaar af. Van mevr. BieremaOosting boeit vooral het Interieur. Dit stuk is beter dan de wat zoete Bessenplukkers, onevenwichtige Tuinen- en Confectie-ateliers en Appels met gladiolen. Van de laatste schilderij bewonderen we de groen-gele appels bijv, meer dan de bloemen, die niet geheel los van de wat eigenaardige achtergrond kwamen. Het bloemstukje van Huppes had wellicht een betere plaats verdiend. Ten slotte mogen we de houtskool- en krijttekeningen van Joh. Mulders niet on vermeld laten. Het Skip fan Sintemute kon een voorstudie zfjn van een eerder op gen Rusland. B. en W.-kamer. Over de hall, het trappenhuis en de gang boven spraken we reeds. Gaan we op het einde van de gang rechtsaf, dan komen we in de B. en W.kamer. Op dezelfde tafel waar nu prachtig ceramiek Is tentoonge- steld, vervaardigd door de Makkumer Hof- stra, liggen anders Iedere Woensdagmid dag de stukken op tafel, waarover de leden van het dagelijks bestuur van de gemeen te hun hoofden breken. Deze kamer is iets te klein om groote stukken van voldoende afstand te kunnen opnemen. Maar dit is dan ook het enigste bezwaar. Als expo sitieruimte doet deze ruimte het altijd aardig en de stukken, die er thans In zijn tentoongesteld, zijn van goed gehalte. P. H. van Asperen is bjj de keuze van zijn onderwerpen geheel in zijn element. Op de eerste Friese tentoonstelling hing op deze zelfde kamer ook werk van Van Asperen. Behalve zijn toen geëxposeerde „witte pioenrozen” was het werk toen in dezelfde geest. Van Asperen schildert zeer graag zee- en havengezichten. Met zijn „Storm om Terschelling” en „Noor- derhaven te Harlingen” biedt de schilder ons goed doorwerkte doeken. Vooral de schepen boelen. Jhr. A. E. van Humalda van Eysinga pre senteert een geheel ander genre. Zowel de dierstudies Broedse kippen en Witte pau wen als zfjn schilderijen (stillevens). De inmaak en Inheemse schelpen zfjn sympa thiek geschilderd, de eersten zjjn vooral decoratief. Maar zijn deze kippen wel broeds? Het lijkt eerder dat ze In de rul zfjn. De Drachtster Jan Planting blijft dicht bij huis. Hfj maakte een zelfportret en 'n gezicht op Drachten. Het eerste Is bfjzon- der knap. Het tweede had beter vervan gen kunnen worden door een recenter stuk of door tekenwerk, dat op deze ex- i positie ontbreekt. Alderearst net, omdat oe taname mei in iier as acht wer in bilangrike forgreating noaaich meitsje sil. Dit soart groei is mei inkelde ploaijen net op to fangen, it baitsje wurdt narren, sa’t se tinke yn I960 al wer to nau. En alhoewol men nou net witte kin, hoe dan de tiden wêze sille, kin men fan tinken wol ha, dat it dan om hiele greate bidragen gean sil. Dér komt de twadde reden by. De tech- nyk bliuwt aloan dwaende om dit soart fan dingen to forbetterjen. Dat haldt nea op en dy’t net mei de tiid mei giet, kin fêst rekkenje, dat it forkeard giet, bliken dien dat wol men fruchten rispje, de As men de aide ynstallaesies mei dizze nije forgeliket, is dat aide spul oerneboartersguod en moat men hast laitsje om de primitive ma near, hwerop men doe wurke. Mar tink hjir mar om, se laitsje üs oer in jier as tsien like- goed wer üt. Wer meat automatisme, mear en skerper masines en altyd wer nije finingen, dan njir en dan der. En dat is de wichticnste reden, hwerom ek nou yn de goede jierren gjin ütstellen komme om de prizen fan it ijocht en sa meat to forleegjen. Miljoenen gounen moatte tsjinje om de ster ke ófskriuwingen goed to meitsjen, sadat men net al wurkjende wei earm wurdt, mar op tiid it jild hat, om de nije tiid by to bal den. Mar ek mei de lieding fan it bidriuw nea forjitte, hwat yn ien fan har publikaesjes skreaun stiet en hwer’t ik it alhiel mei iens bin, „dat it plicht is fan de oerheit om yn in bisteande bihoefte to fotsjen, en dat it fol- dwaen dêroan bilangriker is as de kosten, dy’t dat meibringe sil.” En dy bihoefte is der en dêroan is ek nou noch net foldien. En salang der jit hünderten buorkerijen binne en tsientallen lytse plakjes, hwer’t men it Ijocht en de krêft net krije kin, sil men dêroan de earste en measte oandacht bisteegje moatte. Dizze oast sit jit forgoed yn it ikenhout fan it P.E.B. En de léste jierren is der fiersto- min foarütgong yn west. Dat muoit üs tige en it sil de greate dei wurde foar it P.E.B. as it dy oastyn in nij fiifjierrenplan mei ham en gram derut skuorre kin. Dat wurdt nou linke- lytsen de heechste tiid. En foar in oerheits- bidriuw, mei in sterk sosiael doel, ek in eare- saek it it safier to krijen. Toen kwam het uit, dat „hfj” een „zfj” was. De Vlisslngse politie hield dezer dagen In een pension een jongeman aan die er van werd verdacht andere pensiongasten te hebben bestolen. Toen men In het politie bureau tot fouillering wilde overgaan, be- j it doe in slepende tiid fan tweintich oant fjirtich, hweryn de oansluting en de prizen hyltiten wer tsjinhalden waerden troch minne ekonomyske tastannen. Wol gie de st ream - j forkeap stadich foarut, mar it timpo wie to langsum en de prizen moasten foar dit bi driuw to leech set wurde. Yn 1923 waerd de 10 miljoen K.W.U. birikt, j yn 1928 de 2*0 miljoen K.W.U., yn 1949 de 30 miljoen, yn 1938 de 40 miljoen en yn 1941 de 50 miljoen K.W.U. Ja, en doe wie it wer mis mei tie lammen en sieten wy yn de twadde wriildkriich. Dat sjamperde yn dy iierren sa hwat troch oant yn 1945 de lamp ices alhiel ütgiene en wy mei oaljefleskes en 1 kjersen de lange, bange winter fan 1945 trochwrakselen. Mei in omset fan goed 50 Dramatische zitting. Tijdens een zeer be- Duur ziek zfjn. B. en W. van Den Haag wogen en dramatische rechtszitting tegen I stellen de gemeenteraad voor de verpleeg- tarleven In de ziekenhuizen te brengen op I fi7OK f 12.95 en f 10.55 per dag, resp. voor eerste, tweede en derde klas verple- te Kolham” (Gr.) is het te danken, dat de ging’ j grote boerderfj van de landbouwer F. Mei- on- derwijzer zag tfjdens de les, dat er in de nabijgelegen boerderfj brand was uitgebro ken en kwam onmiddellfjk met de kinde ren in actie. Na het forceren van de deur wist de klas het vuur te doven. Het Is voor de inwoners van Bolsward een onverdeeld genoegen (het kAn dat tenminste zfjn) de gelegenheid te hebben rustig kennis te nemen van de unieke schilderfjententoonstelling. Moeten dagjesmensen en zo vele toeristen meer het Bolswarxler stadhuis in Ijltempo „doen”, de plaatsgenoot kan zich de tfjd veroorloven van de rijke en overvloedige tentoonstelling, waarop behalve (de schilderfjen ook andere beeldende kunst de aandacht trekt, Intens te genieten. Het is dan ook aanbevelens- waardig alles niet in één keer te willen zien, maar een bezoek te her halen. Dan en dAn alleen kan men in elke zaal even toeven om het gebodene rustig op zich te laten inwerken. kens niet in vlammen is opgegaan. De - Met bekwame spoed heeft de nieuwe Twee de Kamer in de afdelingen het grondwets- wfjzigingsvoorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 tot 150 leden in tweede lezing behandeld. Uit het voorlopig verslag blijkt wel, dat dit voorstel de vereiste 2/3 meerderheid, wanneer het Woensdag a.s. in behandeling komt, zal halen. Belangwekkend is in dit verslag de aan drang van vele leden op de regering, wan neer deze straks gevormd zal zfjn, om zo snel mogelfjk een herziening van de kies wet aanhangig te maken tot het tegengaan van het euvel der kleine partijen. de 46-jarige koopman G. H. L., één der be ruchtste hazardspelers uit Amsterdam en I f 17.95, Den Haag, werd de kroongetuige, de 26- jarige mevr. L. F. K. uit Amsterdam, der verdenking van meineed teerd. 100-jarige tel Sneek. Mevr, de BergsmaNoorda wordt op 26 100 jaar en daarmee de oudste inwoonster van Sneek. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 Juni 10.369.814, zo blijkt uit het Centraal Bureau voor de Statistiek. Big met vfjf poten. De landbouwer J. Klok te Diever is in het bezit van een toom biggen, waarbfj een diertje met vfjf po ten. Het beest dat overigens geheel nor maal is, heeft nl. drie achterpoten. Ontaarde moeder. De vrouw, die met op zet lysol in de pap van haar zes maanden oude kindje had gedaan, werd door de Amsterdamse Rechtbank tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De uitslag van de loting voor het Olym pisch waterpolo-tournooi heeft uitgewezen, dat Nederland o.a. zal moeten spelen te- kost foar de baet ütgean moat. De earste 50 miljoen koste 30 jier, de twadde 50 miljoen hat mar fiif jier koste. Hjir binne de spron gen, dy’t it P.E.B. de leste fiif jier makke hat. Yn 1947 wie it 64 miljoen, yn 1948 kaem men ta 78 miljoen, yn 1949 ta 93 miljoen, yn 1950 ta 109 miljoen en yn 1951 ta 116 mil joen K.W.U. Yn fjouwer jier tiid waerd it gebrük for- dübele en dêrmei de posysje fan dit bidriuw forgoed üt de ünderwal helle, hweryn it sa-, lang omheukere hie. Yn dizze jierren is ek de nije Sintrale boud en ynstallearre mei har kapasiteit, dy’t op dit sterke groeiproces bi- rekkene is. Fansels is hjirby gebruk makke fan de technyske foarütgong, dy’t dizze jier ren brocht hawwe. As men in forgeliking makket mei de earste tiid, dat men de stream opwekte, dan docht bliken, dat it forbrük fan koal foar ien K.W.U. nou fiif kear sa leech is as doe. Hoe greater it forbrük wurdt, hoe leger ek de ünkosten fan de Sintrale en de oare kaptaelslêsten komme to lizzen en it iene mei it oare is dan ek de oarsaek dat dit bi driuw net mear by de provinsje hoecht to kommen om to biddeljen, mar dat it de aide morele skuld drok oan it werombiteljen is. Ja, it lit him oansjen dat it Provinsjehüs noch wolris tige wiis wurde kin mei har greate dochter aêr tusken it Nije kanael en it Fliet. Wol stiet yn de Statuten, dat de provinsje gjin skea en gjin foardiel fan it P.E.B. haw we mei, mar as it krap komt, sille hja wol moatte en as it hwat rom soppet, liket it my föar Dippetearde Steaten dochs wol noflik. Hawar, Fryslan is der goed mei, dat de suk- keljierren oer binne en it waerd ek hege tiid, dat der ris hwat mear earmslach kaem. Hwant hoe raer it ek klinkt, dizze nije sin trale hat om twa redenen gjin lang bistean. It is wol in opmerklik feit, dat de elektrisi- teitsfoarsjenning hjir yn Fryslan it earst bi- goun is op it piattelan. It wie yn 1910, dat j Kimswert en Easterwalde de foarstap na- 1 men en op koöperative basis de earste prik- ken yn it wurk stelden om it nije Ijocht ek hjir yn it hege Noarden to krijen. En jit al- titen stiet de koöperaesje fan Kimswert as in aparte ófnimmer yn de rige fan greate en lytse klanten to boek. Hwant it hat harren gjin wynaeijen lein, dat hja sa progressyf wiene-doedestiids. Hwant doe’t yn 1916 it P.E.B. mei in eigen sintrale bigoun en de leveransje oernaem, hawwe dizze pyoniers wol sa goed keapman west, dat hja mei in lang leveringskontrakt tsjin in skaplike priis wer nei hüs ta giene. It mei bikend stean, dat de earste jierren fan it P.E.B. net gun- stich wiene. Yn de earste Wraldkriich bi goun, mei hege prizen foar materiael, krige TZUM WON JONGENS-KAATSWED STRIJD VAN DE CHR. FRIESE KAATS- BOND I Lollum behaalde de tweede prijs. Zaterdagmiddag is te Berlikum de jaarlijkse Bondswedstrijd voor jongensleden van de Chr. Friese Kaatsbond gehouden. Deze be- j langrijke wedstrijd is evenals de eigenlijke Bondswedstrijd, die enkele weken geleden te Menaldum werd gehouden, gewonnen door Tzum. In Tzum zitten momenteel dus goede kaatsers, die sterke afdelingsparturen weten te vormen. De zwaarste concurrent van Tzum was ditmaal Beetgum. Tzum wist pas te winnen met 5-5 en 6-6. Op dit critieke moment was er een kleine kaats, die door de Tzummer Jan Adema, werd gepasseerd. De bal ging zelfs boven! Adema, die een all round kaatser is, hoe jong hij ook mag we zen, ontving de medaille voor de beste kaat- cer, uitgeloofd door de oud-Bondsvoorzitter, de heer A. Dijkstra te Sneek. Aan de wedstrijd deden 12 afdelingen mee. In de eerste omloop verloren Sexbierum (5-5 tegen Berlikum), Achlum (5-3 tegen Tzum), Minnertsga (5-3 tegen Beetgum), Oude Bildtdijk (5-0 tegen Niawier), Huizum (5-5 tegen Tzummarum) en Oosterbierum (5-3 tegen Lollum). De tweede lijst zag er als volgt uit: Sexbie- rum-Tzum; Beetgum-Niawier en Tzumma- rum-Lollum. Sexbierum kwam tegen Tzum 5-1 achter te staan, maar wist toch nog in te lopen tot 5-4. Een keurige prestatie tegen het sterke Tzum. Verder kwamen de Sexbierumers evenwel niet. Op 5-4 en 6-0 voor Tzum, maakte Adema met een bovenslag een einde aan de partij. Niawier kon het tegen het eveneens sterke Beetgum niet houden. Toch werd de eer gered. Tzummarum kaatste tegen Lollum een partij. Vele malen werd de stand zes maar meestal was Lollum de gelukkige. Het krachtsverschil was dan ook geringer dan de eindstand 5-2 en 6-6 voor Lollum, doet ver moeden. Het drietal bestond uit Tzum-Beetgum en Lollum. Tzum en Beetgum kaatsten de mooiste partij van de middag. Deze partij was uitermate spannend. Wel liep Tzum uit tot 4-0, maar driemaal werd een bordje op zes gelijk ver overd. Daarna haalde Beetgum een spel in. Nogmaals was het succes aan de kant van Tzum: 5-2. De Beetgumers kaatsten even wel moedig door en met succes. Langzaam maar zeker werd de achterstand geheel inge lopen. Tenslotte kwam alles zelfs aan de telegraaf te hangen. Tium won op het nip pertje, zoals boven reeds is gezegd. De eindstrijd tussen Tzum en Lollum ging in het begin gelijk op. Maar na de stand 2-2 slaagden de Lollumers er niet weer in nog maals een bordje te veroveren. Tzum was hun te sterk. Tzum won met 5-2 en 6-4 toen de Tzummer KI. v. d. Weij de kaats voorbij sloeg. Uitslag: 1 Tzum (J. Adema, J. v. d. Weij; KI. v. d. Weij); 2 Lollum (j. Zuierveld, Y. Hylkema, W. Jorritsma) en 3 Beetgum (H. Weiland, J. Weiland, U. G. Dijkstra). Te Rotterdam Is dezer dagen de „Amstel- dijk” met een lading Amerikaans leger- materiaal, de grootste ooit door een Ne derlands schip naar ons land vervoerd (990 ton), binnengelopen. De legergoederen, die worden geleverd binnen het raam van het Programma voor Wederzijdse Militaire Bestand, zfjn bestemd voor het leger en de luchtstrijdkrachten. De zending bestaat uit 15 Sherman-tanks, 82 zware vracht auto’s, duizenden banden patronen voor kleine wapens en ander materiaal. Enige dagen tevoren was de „Schiedijk” binnen gekomen met 34 artillerie-tifekkers van 13 ton elk en 60 ton machlnegeweer-mu- nitie aan boord. Tot 1 April j.l. heeft Ne derland voor meer dan 100.000.000 dollar aan Amerikaans legermatetriaal ontvan gen. Op de foto: een zware vracht auto wordt uitgeladen. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1