EGYPTISCH LEGER PLEEGDE STAATSGREEP KRISKRAS door Nederland üs hjoed to sizzen In Perzië heeft Mossadeq (stijfkoppig en roekeloos) de macht weer in handen Paus wendt zich tot Russen HELSINKI Turndemonstr at ies en Atletiekwedstrijden te Rijs 1300 doden op één heuvel Chavam ontsnapt na arrestatie WK1 Werkloosheid in Friesland is onrustbarend Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht Hwat hat Gabe Skroar No. 58 48e Jaargang Vrijdag 25 Juli 1952 Bolswartls Nieuwsblad I icago”. PYT. i e een r. L ran :en, de pause- x ke- )eg Bepaald opgewekt is het nieuws van deze overzlchtsperiode niet, hoewel er juist by de aanvang van die periode enige factoren waren, welke Mond- en klauwzeer neemt af. In de week van 613 Juli 1952 werd geen sterfgeval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 e i- e n n le s- >ed le er ge- aan lijk asd ;lad gen isje en m. m- m ;n zal it,” m Ut ar an ek Ier «ar m- I. a Bunzings onder de vloer. By de heer Jan Bos te Boelenslaan ontdekte men een nest met vier bunzings onder de vloer. Dat men geen prijs stelde op deze niet bepaald fris ruikende roofdieren is duidelijk. De zuidelijke democraten zijn tegen vol ledige burgerrechten voor de negers, die de noordelijken wel wensen en ook over de sociale politiek zo men daarvan in Amerika nog kan spreken bestaat een diepgaand verschil van mening. De beste kansen om candidaat te worden als Truman volhardt by zfln weigering schjjnt gouverneur Stevenson te hebben. Deze was aanvankelijk door Truman naa voren geschoven, doch Stevenson weiger- 1 de herhaaldelijk. Ter conventie bleek hij echter bereid desnoods een candidatuur te aanvaarden. Men schrijft zijn weigering te genover Truman toe aan het feit, dat Ste venson niet de naam wil hebben een can didaat van Truman te zijn, omdat hij niet de gehele politiek van Truman en de fou ten die daaraan z.i. kleven wil overnemen en hoopt ook de stemmen van de meer conservatieve democraten te kunnen ver werven. En yn Tsjerkwert kroep In njlrre op It hiem. 6 V Nederlands grootste gemaal komt in Oos- terpoiider. Op 30 Juli wordt aanbesteed het bouwen van het eerste gemaal en van een schutsluis voor de Oosterpolder. Ge maal en sluis komen te liggen In het mid den van de toekomstige polder, op een punt, dat ongeveer twintig km verwijderd is van Harderwijk, Urk en Marken. Op deze plek is ook de toekomstige polder- hoofdstad geprojecteerd. Postzak met verleden. Een Zwitserse al pinist heeft op de Cengalogletscher een postzak-met-een-verleden gevonden. Deze postzak, die uit Nederland kwam en In een vliegtuig reisde dat in October 1938 tussen Frankfort en Milaan verongelukte, bevat 125 brieven en 17 briefkaarten. Ze zyllen alsnog besteld worden. Tante Pos Is soms langzaam, maar secuur. Auto onder trein, bestuurder gewond. Bij de van flikkerlichten voorziene spoorweg overgang te Havelterberg bij Steenwjjk is Woensdagavond een volkswagen gegrepen door de diesel-electrische, die om 19.18 uur uit Steenwijk vertrekt. De auto werd over een afstand van 25 meter door de trein meegesleurd. De bestuurder, de heer F. M. de B. uit Klazlenaveen, werd uit de auto geslingerd en bleef enkele meters ver der zwaar gewond liggen. Gaan Zwollenaars dansen in ’t bad? On derzocht wordt of het Zwolse Sportfond- senbad, dat al een jaar gesloten is, exploi tabel te maken is door het te verhuren als dansgelegenheid. Men zou er een houten vloer in willen leggen en de badhokjes met gordijnen camoufleren. Er ontstaat dan een grote ruimte, die voor toneel, dansen of binnensport gebruikt kan wor den. Kind onder lading gedood. Een noodlot tig ongeluk heeft Woensdagmiddag het leven gekost aan het bijna 4-jarig meisje H. de Lepper uit de Kruisstraat te Eind hoven. 't Kind speelde achter de ouderlijke woning bij een met meubelplaat geladen handwagen. Plotseling kwam er werking i in de lading, waardoor hot kind onder de meubelplaat bedolven werd. Kort daarna is het overleden. Beverrat in fuik. De visserman S. van der Veer te Bakkeveen haalde in een van zijn fuiken, een beverrat boven water. Het dier was, met de staart gemeten, bijna een meter lang. Dronken man stichtte brand. In de nacht van Zondag op Maandag brak in het huis van de familie S. te Sevensum (L.) plot seling brand uit. Buren schoten toe om in afwachting van politie en brandweer hulp te bieden. Tijdens het blussingswerk merk te men een man op, die zich op een enigs zins verdachte wijze gedroeg. Hy werd door enkele mannen gegrepen en by aan komst van de politie daaraan overgele verd. Toen bleek de man een P. te zyn, die in Schiedamse nevelen gehuld, de brand gesticht had en zich even te voren portemonnaie had toegeëigend. Afschuweiyke moord. In een woning aan de Willebordusstraat te Rotterdam heeft zich, naar wordt aangenomen, Zondagmid dag een vreselijk drama afgespeeld. De 22- jarige telefoniste A. G. B., die 's middags half één was teruggekeerd van Duinrell (by Wassenaar), waar ze gekampeerd had, is vermoedeiyk tussen één en vyf uur in de middag, na een hevige worsteling op gru- weiyke wyze om het leven gebracht. De dader heeft een goed heenkomen gezocht. Op aanwyzingen van buren bestaat van hem een vaag signalement. zo- jaar geleden was, is het grootst Prinsesjes maken rebus. Koningin Juliana heeft prinses Beatrix en prinses Irene toe gestaan voor het landeiyk comité van het erefonds voor oud-verpleegstors een rebus te ontwerpen, die het doel en wezen van het erefonds omschryft. Om de zilveren krab. Te Temeuzen is een internationale wedstryd in het vissen van krabben gehouden; winnaar werd de heer G. Verbrugge uit Mechelen met een exem plaar van 105 gram. Nooit te oud om te leren. Een 84 jaar oude heer stond dezer dagen voor de Alk- maarse politierechter: hy zou de vrouw van zyn vroegere bedryfsleider hebben ge slagen, omdat zy niet goed vond, dat hy het vee weidde op haar bleekveld. Wegens gebrek aan bewys werd de 84-jarige vry- gesproken. Staatsgreep in Egypte. De toestand in Perzië herinnert in menig opzicht aan die in Egypte waar door de onbevredigde nationalistische wensen In zake Suezkanaal en de Soedan, gepaard aan economische moeiiykhedon het biyft gisten en ook de positie van de dynastie in gevaar biyft. Na slechts enkele weken aan het bewind geweest te zyn, is ook Slr- ry PaSha alweer als premier van het to neel verdwenen en vervangen door zyn voorganger Hilall Pasha, juist op het mo ment dat van Engelse en Amerikaanse Bekende athletes naar Amsterdam Naar de heer D. Bessem, de directeur van het Olympisch Stadion Woensdagmiddag mee deelde, stelt hy pogingen in het werk om voor de jubileumwedstrijden van het Ne derlands Olympisch comité in het Olym pisch Stadion te Amsterdam op 10 Aug. de Australische athletes Marjorie Jackson en Shirley Strickland te inviteren. Beide athletes starten op 9 Augustus te Londen en leken niet afkerig om deze invitatie aan te nemen. beidskrachten beneden veertig jaar werkloosheid is ontstaan. Het ongunstig verschil met de toestand als die een j in de rayons Leeuwarden, Buitenpost, Dok- kum en Heerenveen, dus vooral in het Oos telijk deel van de provincie. In Buitenpost is gemiddeld meer dan elf procent van de mannelijke beroepsbevolking zonder werk en ook in de landbouw wordt de werkloosheid steeds groter. In het rapport van het Arbeids bureau wordt de hoop uitgesproken, dat in de toekomst een gunstige invloed op het werkloosheidspeil zal uitgaan van de uitvoe ring van openbare werken. aansprakelijk wordt gesteld tonde van de Houtrusthallen worden ge- de onlusten, die in het afgelopen week- houden en wel op Zaterdag 20 September. l-a d-.lig doden hebben ge- Winnares was het vorige jaar de 20-jarige ;evlucht naar het huis van een mej. Francisca Kant die 422 aanslagen per minuut maakte. In een brief van 3000 woorden heeft de paus zich tot het Russische volk gewend. De inhoud van de brief werd door radio Vati- cana uitgezonden. De paus doet op het blij „zelfs tot in de dood”. Getracht zal worden, copieën van de pause lijke boodschap in Rusland binnen te smok kelen. Olimpysk sportfestyn Achilles scannen swarre, By 't skaelfjür dat net kwynt, Yn ’t lan fan tuzen marren. Elk fyft’ diel fan de wrald Dat hjoed wer yn syn ring stie Yntins sil jong en SJd Petearje oer Helsinki. Olimpysk sportfestyn Bringt nijstsjinst yn biweech nou. Bringt lêzers yn trewyn, Mear as ’t „Kongres Chii Set seis yn wylde tsjoen Hwa komt as wraldkampjoen Op 't skouder, yn Helsinki 1 Dy’t dimmen oars yn ’t string gie. Olimpysk sportfestyn Wiid is de rom forklanke Foech fjouwer jier forlyn Optein fan Fanny Blankers Hoop hwer’t men nij op bout Bringt hia, dy’t doe sa flink die Nei Nederlan strak ’t goud Fortsjinne yn Helsinki Mossadeq wenste een soort dictatuur uit te oefenen en het leger in handen te heb ben om het te gebruiken als er onlusten onder het volk ontstonden nu het levens peil door het ontbreken van inkomsten uit de olie-industrie tot een ellendige laagte is gezakt. Maar de Sjah wenste het leger zoveel mogeiyk buiten de politiek, men kan ook zeggen, onder zyn eigen invloed te houden. Toen ging Mossadeq heen en in zyn plaats kwam de oude Ghavam es Soeltaneh, die reeds meermalen premier geweest is, meermalen ook beschuldigd is van corruptie en, als Mossadeq, be hoort tot de groep ryke landheren. De Sjah verwachtte van hem, dat hy, de na tionalisatie der olie-industrie handhavend, toch zou streven naar overeenstemming met Engeland, om Perzië economisch weer wat op de been te helpen. Ghavam heeft die bedoeling ook biykbaar gehad, maar is aan de uitvoering van zijn plannen niet toegekomen, want de nationalisten, aan hangers van Mossadeq, hebben zoveel her rie gemaakt over zyn benoeming, en de volgelingen van Moskou, verenigd in de Toedeh-party, hebben daar zo kundig ge bruik van gemaakt, dat er te Teheran een revolutionnaire toestand ontstond, welke slechts bezworen kon worden door het ontslag van Ghavam en de terugkeer van Mossadeq. Dat betekent een zeer ernstige ne derlaag voor het gezag van de Sjah en een verhoogd prestie van Mossa deq, temeer, omdat de uitspraak van het Internationale Hof te Den Haag, dat het zich niet bevoegd acht kennis te nemen van het En gelsPerzisch oliegqschil ook een morele overwinning voor deze Per zische premier is. Maar waarschyniyk zal dat alles maar tfl- deiyk zyn. Want deze oude, obstinate man, die evenmin als Ghavam het gedaan zou hebben, de hervormingen op landbouwge bied zal invoeren, welke het Perzische volk behoeft om welvarend te worden, zal nim mer bereid zyn een grondslag voor een vergeiyk met Engeland te zoeken, wat Ghavam wel zou hebben gedaan. Hy kan misschien zyn positie met behulp van het leger en zyn nationalistische terroristen voorlopig handhaven, maar de ontevre denheid zal stygen en de Toedeh-party zal niet aarzelen op het haar passende moment in te grypen om zich van die on tevredenheid te bedienen ten bate van Moskou; als Mossadeq, van wiens stJjfkop- pigheld en roekeloosheid men Mies kan verwachten tenminste zelf niet besluit zyn heil by de Russen te zoeken, hoezeer hy het communisme ook haat. Olimpysk sportfestyn Wurd’ nou de folken „bruorren Ban dy’t net flechtich bynt, Mar ’t mes fan haet forduorret Dat it fan fredesmoam De Ijochte sinneblink wie Of wol ’t üs net mear oan? De haedpriis fan Helsinki De in dit blad geannonceerde demonstratie en wedstrijden trokken geen groot publiek aan; voor een dergelijke gelegenheid mocht men meer belangstelling verwachten. Een prachtige aanblik, het zonnige veld be dekt met gymnasten in diverse gekleurde sportpakjes. Het geheel stond onder leiding van de heer M. van der Sluis, leraar lichamelijke opvoe ding, Langweer. De ver. van Koudum (Oeverzwaluwen), Balk en Sloten deden elk voor zich of tesamen verschillende oefeningen, aan de ringen, op de brug, estafetteloop, hoogspringen en hardlopen. Over het algemeen werden goede prestaties geleverd, al bleken de hardloopsters, zowel ouderen als adspiranten nog geen Fanny’s te zijn. Enfin, zij hebben nog de tijd. Het hardlopen van Heren 1500 meter, vrije deelname, werd gewonnen door C. Canne- gieter van Woudsend, tweede werd B. Veen- stra van Workum; tijden resp. 5u.7.0/ia en 511.121.«/io. Het hoogspringen heren werd gewonnen door C. Cannegieter Woudsend, tweede de Jong Oudemirdum. Bij de toekenning van presteerde verkreeg Ba en Sloten 507 p. De door Balk gewonnen, Balk li. handelingen te komen over de bekende geschillen: Suezkanaal en Soedan. Dit was het begin van ernstige onlusten. Woensdagochtend heeft de Egypti sche regeringszender bekend ge maakt, dat het leger een staats greep heeft ondernomen ouder lei ding van generaal Wohammed Na guib Pasja, militair gouverneur van Kalro. Volgens de radio heeft het leger de macht overgenomen. De staatsgreep geschiedde kort na dat de nieuwe premier Hilaly pasja zyn kabinet had gevormd. De aanleiding tot de gebeurtenissen schijnt te liggen in de weigering van koning Fa- roek om de benoeming van Mohammed Naguib door de vorige premies, Hoessein Sirry pasja, te erkennen. De koning be werkstelligde de benoeming van zijn zwa ger, kolonel Ismail Sjerin pasja, tot mi nister van Oorlog. Het leger heeft thans een „zuivering” ge ëist van het opperbevel en van het poli tieke leven des lands. Het verzet zich te- gen de „Inmenging van het Paleis in de regeringszaken”. De actie zou zyn gericht tegen de ongelimiteerde bevoegdheden des konings, die als een absoluut monarch be schouwd wordt. Reeds lang bestond er een gevoel van ontevredenheid onder de mili tairen met betrekking tot de persooniyke invloed van koning Faroek in het leger en de traagheid by de bevordering van of ficieren. hington beantwoord met een plan voor onderhandellngen hunnerzyds met Rusland over een handelsverdrag. Inzake de politieke samenwerking z|jn al lerlei plannen geopperd, dezer dagen zal Frankryk aan de zes landen die deelnemen aan het plan Schuman, voorstellen betref fende een Europees politiek gezagsorgaan doen. De uitvoering van dergeiyke plan nen vordert echter jaren, en het is de vraag of deze W.-Europa nog geschonken zullen zijn. Zoals bekend is generaal Eisenho wer een sterk voorstander van de Europese eenheid, zonder welke hy eigenlijk ook geen effectieve verde diging van dit werelddeel mogelyk acht. De generaal meent echter na- ieveiyk, dat die eenheid uit de grond is te stampen. gunstige perspectieven boden. Daar was b.v. in Perzië het aftreden van By Eisenhower, en in ’t algemeen in Ame- Mossadeq, die heenging toen de Sjah hem mèt het premierschap niet rika zal er weinig begrip zyn voor een ook het departement van oorlog wilde toetvertrouwen. j eventueel besluit der W.-Europese landen om hun bewapening te vertragen en een dergelgk besluit zal allicht de invloed van zijde de eerste pogingen waren gedaan om j die stroming versterken, die minder di- met Sirry Pasha tot een basis van onder- reC£ militaire hulp voor Europa beschik baar wil stellen, en vooral aan zee- en luchtmacht en atoomwapenen enorme sommen wil besteden. Wat volgens voor standers van deze richting nog altyd goed koper uitkomt dan legers in Europa en Azië op de been houden. Terwyi wy dit schryven is nog niet be kend, wie de candidaat der Democratische party voor het presidentschap in Amerika zal zyn. Als bjj de republikeinen is er ook I by de democraten verdeeldheid, by de laat ste vooral over het programma. Een week lang hebben de UNO-troepen nu al vergeefs storm gelopen tegen een belang rijke heuvel ten Westen van Tsjorwon (bij genaamd „de oude kale”), die van vitaal belang is voor de verdediging van de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel. De Chinezen werden reeds tweemaal van de top verdreven, maar beide keren wisten zij deze te heroveren. Het achtste leger taxeerde hun verliezen op 1300 man. SPANNING OP DE OLYMPIADE Finale 100 meter heren. De finish van de 100 meter. No. 981 de winnaar Remigino (USA), op de tweede plaats. No. 296 Mc Kenley (Jamaica) en de derde Mc Donald Bailey (tweede van links). >unten voor het ge- 726, Koudum 688 estafetteloop werd ook ïgt dus aan de kop. De adspiranten hadden 60 m te lopen, de oudere dames 80; hierbij werd o.i. niet gepresteerd wat er in zit, er waren deelne mers, die het wel geloofden. De oefeningen op de brug werden zowel door heren als door dames gedaan; hierbij waren vrij zware, waaronder nij beide groe pen keurige standen voorkwamen, anderen brachten het er minder goed af. Het mooiste nummer was wel de massale oefening, ne trekvogels, die was beslist schit terend 1 Bij het hoogspringen werden de 1.50 -j- Soeltaneh, die vier dagen minis- t van r nger en Ghavam es ter-president van Perzië is geweest, is door zijn voorganger en opvolger Mossadeq ge- r ar resteer dj Hij heeft echter kans gezien uit de gevan- Nationale wedstryd machineschryven. De genis te ontsnappen en is spoorloos verdwe- tweede nationale wedstryd in machine- nen. schryven zal dit jaar wederom in de ro- Ghavam, die aansprakelijk wordt gesteld tonde van de Houtrusthallen worden ge- voor eind en Maandaj kost. Hij was vriend op 80 De West-Europese verdediging. De kwestie der West-Europese verdedi ging is weer op de voorgrond gekomen door de kenneiyke onmacht der W.-Euro- pese landen om het door hen aanvaarde militaire programma te handhaven naast de inspanning, welke zy zich moeten ge troosten om zich economisch op de been te houden. In Engeland neigt men meer en meer tot de opvatting dat het bewa- peningsprogramma over meer jaren dan aanvankeiyk het plan was, moet uitge smeerd, omdat men de lasten niet kan dragen, zonder de productie- en export- mogeiykheden van het land te schaden. De Fransen hebben ronduit verklaard, dat ze op hun bewapeningsprogramma gaan bezuinigen als de Amerikanen in de naaste toekomst niet nog voor een half milliard dollar aan wapenen by hen bestellen, ter- wyi het Amerikaans Congres juist dit soort hulp aanmerkeiyk besnoeide. De algemene klacht van W.-Europa is ook dat Amerika zelf de grond slag van de West-Europese wel vaart, die het In staat zou stellen zich snel te bewapenen, ondermynt door zyn haaidelsbeperklngen, Deze beperkingen, door het Congres ge wild, zyn door Truman scherp ver oordeeld en hy heeft aan de raad van advies voor de onderlinge vei ligheid nu verzocht een onderzoek in te stellen ter oplossing van de vraag „hoe kunnen de Ver. Staten helpen aan de vergroting van de militaire en economische kracht van hun bondgenoten zonder immer- durende subsidie”. Misschien zal het rapport een aardige theoretische oplossing weten te geven, doch het Amerikaanse congrest dat de Amerikaanse belastingbetaler, industrieel en handelsman vertegenwoordigt, zal er niet licht toe te brengen zijn, de aanbe velingen van zo’n rapport te aanvaarden. Temeer niet nu na Acheson’s bezoek aan Brazilië, diverse Zuid-Amerikaanse staten op economische hulp van de Ver. Staten aandringen, de pry's welke zij eisen voor een eventueel in bedwang houden van Ar gentinië, als Noord-Amerika eens in een oorlog met Rusland zou worden gewikkeld. De Argentqnen zouden dan van plan zijn op buit in hun' buurt uit te gaan en heb ben het verzoek van andere Z.-Amerikaan- se staten om economische steun van Was- :gezonden, De paus doet een beroep Russische volk het geloof trouw te lijven en het communisme te weerstaan, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De situatie op de Friese arbeidsmarkt wordt er niet beter op. Wel daalde het aantal werk lozen van eind Maart tot 14 Juni van 9711 tot 4966, maar op 12 Juli stonden er al weer 5898 werkloze mannen ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbuerau. Begin Juli van I het vorig jaar bedroeg het aantal werklozen 2919, zodat er nu enkele duizenden werklo zen meer zijn. In een rapport van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Leeuwarden wordt geconstateerd, dat de oorzaken van de stij gende ontwikkeling in de werkloosheid nog bestaan. Opvallend is dat vooral onder ar- j beidskrachten beneden veertig jaar meer isprakelijk wordt gesteld tonde van de Houtrusthallen worden ig dertig gevlucht na km buiten Teheran.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1