LOTEN VAN DEZELFDE STAM FRIESLANDS EERSTE COASTER TE WATER Martinytoer ós hjoed to sizzen van Heel Makkum leeft met De Kabinetsdraad Fan de Jongetje verdronken te Lollum Uitwisseling tussen West- en Noord-Friezen kan vruchtbare bijdrage zijn tot het versterken het Friese stambewustzijn ..Makkum" mee Zeven maanden oude zoontje volgt verban nen koning Faroek op No. 59 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKKerij Fa. A. J. OSiNGA - Bolsward I 1 Hwat hat Gabe Skroar 48e Jaargang Dinsdag 29 JuH 1952 Bolswards Nieuwsblad sneuvelt IV 1345. f Het tewater laten van de coaster „Makkum Cliché Fr. Dagblad PIET Duitsland) I d TJ. de J. I 993. 1258. De Kening fan Egypte Lik et op in ding dat wipte; D’iene dei sit er breedüt op ’e troan, D oane flechtet er mei wiif en soan. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87928 Eens kwamen de Friezen van Oost en West en Noord elk jaar samen te Aurich FRIESLAND WEST EN NOORD Over de uitwisseling tussen de West en Noord-Frlezen schreef een onzer medewerkers dit alleszins belangrijk artikel. Door omstandigheden kon 't eerst heden worden geplaatst. Vrijdagavond had te Lollum een droevig ongeval plaats. De ruim 6-jarlge Piet Heu- kels is dicht by het dorp in de dorps- vaart verdronken. Medische hulp, welke Ijlings werd ontboden, moch niet meer bar ten. Ja, de draad moet vastgehecht, Laat dan eerst mjjn meesterknecht 't Weefsel eens bekijken. Licht krjjgt die de zaak weer heel, Ieder weet: minister Beel Een handig plooien-strijker. Of heer Beel een uitweg vindt? Laat de voet In *t lablrlnth Het gebaande pad na? Drees, die goed de kunst verstaat Van het spinnen, kreeg de draad Viervoud voor de bouten. Dacht: het werkstuk Is gauw klaar, Knlp-knlp-knlp deed plots de schaar, De scherpe schaar van Schouten. Schouten, maak de weg weer safe, Geef er drie de hand en weef De draad hier van Ariadna! „Wie geen taal heeft Is geen naam weerd; Waar geen taal leeft, Leeft geen volk.” een attractie en in het bijzonder, nu het zo’n grote boot betrof. Persmensen en foto grafen beijverden zich om vooral niets van deze gebeurtenis te missen. Het is altijd een gebeurtenis, waaraan voor de firma Amels grote risico is verboden, doch deze is op dat gebied wel zo goed geroutineerd dat er zich nog nimmer storingen hebben voorgedaan. Van alle kanten werden de Gebr. Amels, toen het schip te water lag, dan ook gefeliciteerd met de goede afloop. Het dochtertje van de heer Amels bood de dochter van de heer De Koster na afloop van de doop bloemen aan. Tijdens het te water laten van deze glad- dektype coaster was geen mens aan boord. Het is vooral bestemd voor de houtvaart op Finland. Omstreeks begin October zal het zfln afgebouwd en volgt de proefvaart. Het is een tweemaster met een 2 tons laad- gerei. Tot nog toe heeft de fa Amels steeds vissersboten en sleepboten gemaakt byv. voor Bombay, Afrika, Engeland en Brits-Bomeo, maar met de bouw van dit schip heeft hy de capaciteit van de haven waar een 40 man werken, (sinds 1918 te Makkum en sinds 1949 „buiten”) op schit terende wijze getoond. Thans zijn er weer opdrachten tot het bouwen van sleepboten voor Belgis en Afrika (reap, van 21.50 en 15.50 m. leng te) en een tweetal ilahters van 175 tan voor Arabia. ten. i rebilang en ik hoopje fan herten, dat de len derfan Is, dat tinderskate praktlci ta praktyk de earlike winner mei gauwens de konklüzje komme dat alles nou just net Juist omdat de Oost-Frlezen hun eigen nationale beschaving verloren hebben, kon ook hun eigen taal verdwijnen. Evenals de Friezen in Groningen, zo zijn de Oost-Frie- zen opgegaan (of ondergegaan) in de om wonende Neder-Duitsers. Heel de Friese eigen aard met alle eigen schappen die de Oost-Frlezen eens beza ten, toen zy nog werkelijk Friezen waren, hebben z(j prijs moeten geven. Toen ze maar eenmaal zo ver waren ge komen, had de eigen taal, „het uitdruk kingsmiddel bij uitstek van wat er in de volksziel omgaat", geen zin meer. Lang zamerhand Is hierdoor de Friese taal in Oost-Friesland verdwenen en geheel uit gestorven. De Oost-Frlezen hielden daar- j mee op om als volk te bestaan. Opgenomen In de Nederduitse bevolking en zelf Ne- der-Duitsers geworden. Hier geldt het woord van Gezelle: Vrijdagmorgen liep heel Makkum uit naar de haven. Om half elf zou nl. de eerste in Friesland gebouwde coaster op de werf van fa. Amels te water worden gelaten. Het was een drukte van belang en de spanning steeg ten top toen het dochter tje van reder A. D. de Koster van Was senaar, de eigenaar van het schip, het po dium beklom en de traditionele fles cham pagne in de had nam, waarmee over en kele ogenblikken de doop zou worden ver richt. De laatste staketsels werden wegge nomen en langzaam gleed de coaster te water. Bergen schuim spatten op. De coaster, d.i. een zeewaardig schip, Is gebouwd door Fa C. Amels en Zn. Het schip heeft de volgende afmetingen: lang 43.50 m., breed 7.60 en diep 3.50 m. Het schip zal worden voorzien van een 6 cylinder motor van 300 pk (Deutz). Het schip te water laten is altijd opnieuw weer Dus: Ik laat dat spin tuig staan. Né, Ik kom er niet weer aan. Draaien, draaien, Rommel Romme: jongens, dank je wel, Ik zie ook geen maat-model. Alle draden warren. Observerend glimlacht Oud: „Stel je eisen niet zo bout; Ga niet zetel-sarren. Heus, wat heb je nu aan mot, Ik blijf liefst wat bulten schot Nu de draden warren. Ach, dat knippen had geen zin. Niemand die er wat by wint,” Kritiseert Tilanua. „Waarde Jan, begrijp je niet Wim was stembus-favorlet, Ga je plaats verstaan dus.” (Embden) bij de Upstalboom. Nog is er jaarlijks, of beter: weer is er ook nu jaar lijks hier een samenkomst van afgevaar digden overal vandaan. Daarnaast is de „uitwisseling” al jaren lang zeer levendig. Ook deze weken gaan er bussen met Frie zen naar Sealterlta. voor een kort bezoek. In de eerste week van Augustus gaat er een bus voor ruim een week naar Noord- Friesland, nu al vier jaar lang. Daartussen door bezoeken particulieren dit gebied, zo dat het paadje tussen Noord en West ge regeld „warm” wordt gehouden. Dit contact bestond ook vroeger reeds. Waarom trokken veel Mennisten en Re monstranten naar Noord-Friesland Zie de kerkjes en kerkhoven te Frledrichstedt. En ligt Menno Sirnens niet begraven te Oldeslo? Waarom vluchtten sommige Frie se patriotten naar Oost- en Noord-Fries land in plaats van naar Frankrijk? Waar om trokken Friese eende,,flappers” zoals Koolstra en Van Gunst uit de buurt van Makkum (Piaam? Koelhuizen?) naar Oeverom op Soil om hier hun „koje” te bouwen Ja, het contact was er, zfl het zwak. An ders gericht, meer op historische en taal kundige, kortom culturele basis werden de bezoeken na pl.m. 1825. En deze gaan door. Sommige boerenzoons verblijven enige maanden bij ons, om hier wat te leren. Ook meisjes „ruilen” een tijdje. Elk jaar komen er bussen met jongeren en oude ren om ons te bezoeken. Enkele weken ge leden twintig Ferringer vrouwen in hun rflke schilderachtige dracht. Van 17 tot 22 Juli een bont gezelschap van 40 h 50 Noord-Friezen (en een paar Helgolander Friezen). Enige van onze jongeren zijn meegegaan, terwijl anderen hun pas en visum in orde maken voor een bezoek, dat een goede bijdrage kan zijn tot een vruchtbare uit wisseling tussen stamverwanten. „Zt)t dan zeker en gewis Dat het graafschap Holland is Een stuk van Friesland afgestolen”. de taal is voor het volksleven het gewich tigst.” kunnen het hier niet mee eens zijn, toe beweging behelst een goeddeels over wonnen standpunt, maar heeft in critieke laren veel kwaad gedaan, door het getal Muus-Friezen, d-i. pro-Duitse Friezen te vergroten. Daartegenover staan de Dano-Friezen, die hun eigen taal willen behouden en deze het veiligst achten, als Noord-FTiesland (weer) wordt opgenomen in het Deense rijksverband. Nog even de volkomen onjuiste visie van pastor Muua De geestelijke eigenschappen van een volk behoren niet alleen by het ras. Deze han gen in de eerste plaats (mee) af van de nationale beschaving, van de geestelijke sfeer, waarin het volk leeft. De veronderstelling, dat de Oost-Frlezen hun taal hadden verloren, maar de eigen aard, de volksaardige beschaving zouden hebben behouden, kén niet juist zijn. Ver andering van taal betekent altjjd tegelijk: verandering van „état d’ esprit” en ka rakter. Wanneer een volk van taal verandert, dan komt dat, omdat het een andere (vreemde) beschaving heeft aangenomen. - - i oanwize sil. sé moai is, as hja tocht hiene. Der binne Ek Vn dlzze sin moat men sportyf wêze al frjjhwat aparaten op ’e souder set. Al- 5™ de goede sin fan It wurd en gjin pres licht net de bésten, mar It tekent de situ- 1 tyzje-kwesjes nel foaren skouwe. Dat rint aasje dochs wol hwat. Sil in masine op i dochs op skea en forliee üt. den dhr foldwaen, dan lelt dat tige oan is gebouwd voor rekening van de Rederfl „Noord-West” welke te Groningen is ge vestigd. Het is een prachtschlp en draagt op uit drukkelijke wens van de reders, de naam „Makkum", de geboorteplaats van het schip dus. Midden op de voorsteven Is de afbeelding van een compasroos aange bracht pl.m. 40 cm middellijn, waarop de compasnaald het Noord-Westen aanwijst als symbool van de naam der Rederij. Een groot aantal genodigden was bij deze gebeurtenis aanwezig, w.o. we ook op merkten de Burgemeester van Wonsera- deel. In de omgeving, op het terrein van de werf en aan de oostkant van de haven aan de Workumer djjk, hadden zich tal rijke belangstellenden verzameld, want ’n Momenteel zijn er nog de afkomst, de cul tuur, de historie, de taal, de volksaard en tal van andere zaken, die de Friezen sa menbrengen op de Groot Friese congres sen, waarop Noord-Friezen (Fraske) en Oost-Frlezen (Fraizen) en West-Friezen samenkomen, zoals te Jever 1925 (O.-Fr.). Leeuwarden 1927 (W.-Fr.) Husum 1930 (N.-Fr.) Medembllk 1937 (W.-Fr.) Husum 1952 (N.-Fr.). In Groningen zijn de Grönnegers (K. ter Laan) actief. Wel oud-fries land (geogra- phisch gezien) maar qua karakter meer Saksisch dan Fries. Prof. Huizinga: „Hoe verloren de Gronin ger Ommelanden hun oorspronkelijke Frie se karakter”, zegt In deze studie: Het verdwijnen van het Friese karakter In de streken tussen Eems en Lauwere heeft stellig niet alleen verlies van taal betekend, maar ook verlies van cultuur. De nieuwe bevolking heeft hier maar wei nig van de oude Friese overleveringen, van de gehele laag der volkscultuur opgeno men en voortgezet en ook geen andere er voor In de plaats gesteld. Deze streken hebben in hun gehele be schaving iets dors en prozaïsch gekre- genl” Verlies van taak door verlies van eigen karakter, eigen volksaard., Verlies van cultuur, door en tijdens overschakeling op andere cultuur. Een fase in de overgang van Fries op Saksisch. Voor Oost-Friesland (N.W. geldt hetzelfde, helaas. Een uitzondering kan worden gemaakt voor Sealterlta. (De enclave Seagelterland in het hoogveengebied van Oldenburg, 23 km lang. In het Noorden 2, in het midden 10, in 't Zuiden 6 km breed). Hier wordt nog Fries gesproken. In Noord-Friesland, tussen Eider en Wl- dau is de taal nog Fries. Zuid-Sleeswijk noemt de Duitser (die dit land sinds 1864 in bezit heeft) dit gebied. Sönder Jylland (Zuid-Jutland) zegt de Deen, die dit land vóór 1864 bezat. Dit land is Noord-Fries land. Ook hier werkte (en werkt) de Duitse propaganda, om de mensen los te weken van hun taal. Pastor Muus is de leider der Duits Friezen. Hy deed nogal van zich spreken door zijn (Hitler)-propaganda voor het Groot-Dultse rijk. „Wij Friezen zjjn Duiters.” (1928). ’t vraagstuk van de talen is voor Noord-Friesland gewichtig. Maar met de Friese taal sterft het Friese volk niet. Friese aard en zede zfln met het lands- beeld en met het huls, met het huisraad «n met de kleding, met de vaderlandse sage en mythe verbonden. Het bloed, niet As it trochglet mei It waer, sa’t It nou de léste moannen giet, dan wurdt it in koarte simmer en In bltide hjerst. De blom- metta it abnormael foarlik fan It jler nou't yn July de dahlia’s en de gladloalen al stean to bloeien. De earste Yellows binne al yn ’e winkels to krijen en it winter- koam is al troch de terskmasines draeid. Mei in wike giet yn de Wieringermar de weet en de hjouwer der oan en dan moat de Augustusmoanne jit bigjinne. De faktasjeminsken, dy’t dan yn it gin- neraal har knyntsjedagen hawwe, sille al rillik gau de swarte ekers sjen ynpleats fan de giele nötfjilden. It bitide foarjier hat tige syn ynfloed hawn op it bloeijen en rypjen, dat kin men nou skoan merk- bite. De greiden hjirre groeit op it heden it measte net op, der moat mear wetter en soeler waer komme. De kunstmest stiet by mannich boer wol yn ’e skuorre to wachtsjen, mar it struijen wachtet op mear reinwetter. De fruchten stean oer it alge- mien tige goed en de ierripe jirpels smite blhoarlik op mei knappe prizen. Forline wike makken wy in reiske fan East nel West en fan Süd nel Noard troch it Drintse lAn en ek dêrre like it fleurich. In prachtlch Ita, dat Drinte, mei syn weagjende fjilden, wol wild mar net keal, mei hjir en der noch in stikje heide, dochs hast oeral de bloune pracht fan nótfjll- den en It sopplge grien fan biten en jirapel- fjllden. De barometer fan de ütfier stiet noch al- titen heech. Yn Maejje waerd oan a.gra- ryske produkten netto it sifer fan 195 mil joen goune blrlkt, dat is wer 12 miljoen de masine seis, mar net minder oan de ge- brüker en it docht wol bliken, dat net elk it geduld en de krektens hat om dlzze aparaten goed to hélden. De aide kwesje hwat merk de béste is, Is ek nou net üt- iten. Mel sin haw Ik oer dlzze kwesje In hiele tiid neat sein, omt ik mlende, dat der genöch bidrluwen wiene, hwerop dlzze fraech troch de praktyk blanderé wurde koe. Mar ik wol wol slzze, dat my blykt Is, dat it forneamde tadersyk yn Hoarn fan Dr Frens, dy blslissing net brocht hat. Op syn gesach haw ik trochjown, dat der yn Hoarn de kwesje fan de neimolke yn it neldiel fan de Fryslta-masine (Bajema) ütfallen wie, mar stat dat tadersyk haw ik by tige bltroude praktyske gebrükers, krekt op dit punt, hiel oare dingen sjoen. len fan harren hat syn taderflnings koart en saeklik op skrift steld en dat brief lelt hjir foar my: Hy skriuwt: Myn tader- finings mei de FryslAn-maslne binne tige gunstich. 21 ktf mei in gemiddelde op- bringst fan 20 kilo molke per del, wurde troch ien man, mei len apparaet (neimel- ken derby) yn 80 minuten molken. De nei molke is folie minder as by dehwer’t ik nou trije jier mei molken ha. Forkearde feanen binne der yn dlzze trtje moannen net west en de molke hellet eltse kear de heechste klasse. Myn taderfining is, dat dizze masine like goed wurk docht as de béste hAnmelker. Ik achtsje it in algemien boerebilang, dat dlzze ma sine rounom der yn komt.” Fanseis leit it net op myn wel, lt lene merk boppe it oare oan to prlizgjen, mar omt ik op gesach fan Dr Frens lt lene trochjoech, moat Ik like goed dit troch- jaen. Hwant lt gie hjir om de beide selde merken en lt lene komt krekt oarsom üt as it oare. De béste masine fortsjinnet syn plak by de boeren en de serieuze ga- op heger as forline jler en nimme wy de fiif earste moannen fan dit jier neist deselde moannen fan 1951, dan binne wy netto 906 miljoen yn 1951, omheech gien oant 1044 miljoen yn 1952. Dlzze foarüt- gong stiet meast op rekken fan de greld- boersproducten mei 88 miljoen, dan kom me de ttakers mei 41 miljoen, wylst de bouboersprodukten mar 9 miljoen mear yn It laedtsje brochten. It seit him seis, dat yn de earste fiif moannen de bouboers produkten noch net safolle om 'e hakken hawwe, dat moat dan noch meast kom me. It strie is net heech yn prils, de kar- tonfabrikage stiet sahwat stil en der lizze noch greate foarrieden by de fabriken. Karton is dochs in tige spekulatyf artikel, dan Is lt alles en dan Is lt sa mar dien. Dêrom soe It foar de greidboer net sa gek wéze as hy tsjln de blllike prizen fan nqu mar seach lt strie foar de winter yn de skuorre to krijen, hwant leger as nou wurdt it fuort net. De bouboeren en han- nelers stean allebeide op sokke kosten foar arbeidsleanen en sosiale lésten, dat men net forwachtsje kin, dat it priispeil jit fierder sakje kin. Dan bliuwt it op it Ita Hzzen of giet de brAn deryn. By de suvel is it binammen de kondins, dy’t it great- ste diel fan de ütfier ütmakke. Fan de 59 miljoen goune, dy’t yn Maeije ynbard waerd, kaem mear as 33 miljoen fan de kondins. Ek yn molkpoefler gie frrjhwat om, wol fjouwer kear safolle as yn de selde moanne fan 51. It greate bilang fan de ütfier, foar de agraryske sektor fan lt nationale libben, wurdt troch dizze sifers jitteris düdlik nel foaren brocht. Net allinnich de dingen dy’t tanimme, ek de dingen, dy’t net foarüt geane, binne de oandacht wurdich. Sa liket lt üs ta, dat lt tige stil is op In gebiet, hwer’t fuort nel de oarloch tige folie bilangstelling foar wie. De melkma.sine is op Is nij yn dis- dingmakkers hawwe allegearre rjucht kussy. De hite hei is foarby, lt is tige stil dizze freedsume Olympiade. Dat is, sa’t op de merk. In stilte mei taderskate kan- dizze boer skriuwt, in great algemien boe ten. ToT5 4® An dnwrdrri 4- r» echtgenote en het kind, Alexandria. Het ge- het konink- it werd dat ex-koning Faroek naar Italië zal gaan en daarna zal doorreizen naar Amerika. Zaterdagochtend, voor het aanbreken van de dag, werd het zomerpaleis van Faroek omsin geld door sterke gemotoriseerde eenheden, onder bevel van veldmaarschalk Naguib, die enkele dagen tevoren een staatsgreep had ge pleegd. Gevechtswagens waren met grote snelheid het paleis genaderd en terwijl viermotorige bommenwerpers boven het gebouw cirkel den, werd de paleiswacht zonder tegenstand ontwapend. De telefoonverbindingen van het paleis werden verbroken. Vsrschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 431 (K 5137) Eens bestond het Groot Friese rijk vanaf het Zwin (bij Brugge in Vlaanderen) kot aan de Deense grens. Leopold von Ranke, de grote historicus, vertelt hoe er eens twee grootmochten het Frankische (Franse) rijk bedreigden, n.l. de Mohammedanen uit het Zuiden en de Friezen uit het Noorden. Die verhou dingen liggen nu ruim duizend jaar achter ons. In enkele namen leeft de historie nog als herinnering, b.v. Arnemuiden, Dixmui- den, enzmulder zou corresponderen met het Friese müle. Een dichter als Guido Gezelle speurt in „Loquela” en „Rond de Heerd” naar Frie se resten. Hij is er wat trots op, dat zijn grootmoeder (de Vreze) van Friese af komst is en zelfs nog een „oorizertjen” droeg. Hy leerde (van Joh. Winkler) vrij goed Fries en schreef zelfs een enkel Fries vers. Dit zijn zo van die bedrijven op kleine schaal, die op zich zelf weinig zeggen. Een ongevaarlijk tijdverdrijf voor dromers en idealisten, met grote harten en kleine hoofden. Een historisch-romantisch geknutsel, dat in Vlaanderen de Friese stem (die hier tien eeuwen geleden weerklonk, maar waarvan de laatste echo reeds lang ver waaide) niet weer zal doen klinken. Een zwakke, al te late weerklank van wat onherroepelijk werd tot voltooid verleden tyd. En wat voor Noord-West-Vlaanderen geldt, kan ook gezegd worden van Zee land en Zuld-Holland. De plaatsen waar Hollandse graven sneu velden by hun opdringen In het oude Frie- M grondgebied, vertellen iets over tempo ■b tyd der teruggang. Graaf Arnulf sneuvelt by Winkel; Graaf Willem n sneuvelt by Hoog woud; Graaf Willem Warns; tegen de Friezen. En evenzo verging het Oost-Frlezen en Noord-Friezen. De zee nam grote stukken land, en gaf het geteisterde land diepe in hammen. Opkomende staten namen er aan de landzyde stukken af. Melis Stoke (niet behept met Friese sym pathieën) schreef omstreeks 1800 in zyn „Rijmkroniek”: Koning Faroek van Egypte heeft afstand ge daan van de troon, ten behoeve van zijn ze ven maanden oude zoon, Ahmed Foead. Za terdagavond verliet hij, in gezelschap van zijn zelschap had zich ingescheept op lijke jacht Mahroessa. Verwacht ■xs -- t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1