11 DE KABINETSFORMATIE RONDOM STEVENSON - MOSSADEQ - FAROEK EVA PERON Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht üs hjoed fo sizzen Het spel is uit nog niet I Freule-partij te Wommels Kaatspartij te Arum „Opgaan, blinden en verzinken*’ geldt ook voor internationale figuren Hwat hat Gabe Skroar Door weigeren van de P.v.d.A. ook Prof. Deel geslaagd I No. 60 48e Jaargang Vrijdag 1 Augustus 1952 Bolswards Nieuwsblad I I PIET. ooit weet krijgen, dit gebied tot een soort r J I I A. HEEMSTRA KONING r r t F S 0 Egypte. In Egypte is konlng Faroek door het le ger, onder leiding van generaal Naguib tot aftreden gedwongen. Met de aanwijzing van. Faroeks zoontje van zeven maanden tot zijn opvolger is voorlopig de dynastie en de constitutionele monarchie gered. Voorlopig, zeggen we, want het is best mo- geljjk dat dit kind slechts kort als sym bool van het koningschap zal worden ge handhaafd, omdat het nu al een rol in de internationale politiek zal moeten spelen. Sedert verleden jaar dragen de koningen van Egypte Immers ook de titel voor de Soedan en de huidige machthebbers in Egypte militair Naguib en de door deze aangezochte premier AU Maher Pasja Ruim zestien jaar terug: Het troetelkind der natie; Intelligent en vlug, Vol koninklijke gratie. Een blozend knap gezicht, Sportieve jonge krachten; Hij zag zijn hoge pUcht, Faroek deed veel verwachten. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Dat het Individu zelfs in Aew tyrt, die men wel die der massa noemt, «ten rol van betekenis in het wereldgebeuren speelt, kwam nooit beter uit dan in de periode, waaraan wy nu dit overzicht gaan wyden en welke gekenmerkt wordt door een viertal namen: Mossadeq, Faroek, Stevenson, en Eva Perón, Mossadeq steeg tot de toppen van de macht in Perzië, Faroek maakte zfln diepst mogeljjke val in Egypte, gouverneur Steven son van Illinois werd de candldaat der democratische partij voor het Amerikaanse presidentschap en Eva Perón, de echtgenote van de Argen tijnse president ging op 33-jarige leeftijd heen. Vier figuren uit de inter nationale politiek ondergingen de wisselende kansen van dit leven, maar wat hun wedervlel laat ook de wereldpolitiek niet onberoerd. ’t Vergulde sterren jacht, Ligt wiegend aan de kade, Een korte groet.geef acht! Volks grillige genade. Slot van een bonte klucht, Windvaan: vergoden, haten, De onbestemde vlucht, Faroek moest het land verlaten. 't Vergulde sterren jacht Ligt wiegend aan de kade, Door zijn beleid veracht, Van die hem eens aanbaden, ’t Hoera-geroep verwaait, Volks recht blijft steeds het hoogste, Faroek heeft wind gezaaid, Hij kan de storm gaan oogsten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) 5 e r i- ,t Gouverneur Stevenson van Illinois is die candldaat der democraten geworden. Men acht hem over het algemeen de beste keus. Hfl is, evenmin als Eisenhower, bijzonder progressief of conservatief en daarom de geschikte candldaat om van de beide vleu gels der democratische party de stemmen te verwerven. Voeg daarbij het feit, dat hy zowel de steun der vakbeweging als van de negers schijnt te zullen verwerven, dan is het duidelijk dat Elsenhower nog een zware concurrent aan hem zal hebben. Te meer omdat deze de presidentiële zetel moet veroveren, de democraten hebben hem 20 jaar bezet en hebben hem dus al leen te verdedigen, wat ook wel eens een voordeel kan blijken, er zijn heel wat kie zers die niet graag met een traditie bre ken, al zijn er ook heel wat die graag eens Yn Helsinki rikke wy sports tj erven blom men, Mar op Korea foelen wer bommen. Yn doarpen en stêdden feesten en pretten, Wylst tüzenen it libbon florbletten. het nieuwe bewind sterk antl-Israëllsch getint zal zijn, misschien zelfs belust op revanche. Dat zal het niet gemakkeljjker voor het Westen maken met Egypte tot overeen stemming te komen. De Engelsen toonden zich ook min of meer wantrouwig door enige militaire maatregelen in de Suez- kanaalzöne te nemen. Men zegt wel, dat generaal Naguib voor medewerking aan 't dit voorstel als een bominslag. De Fran- Defensiecommando voor het Mldden-Oos- Faroek, maar vooralsnog is niet de volle prijs bekend welke de Egyptenaren voor him medewerking vragen. Als de nieuwe Egyptische regering echter werkelijk ge zonde verhoudingen in haar, land wil in het leven roepen, zal zij aandacht aan het lot der kleine boeren moeten schenken en zal zij evenals dat in Perzië nodig is daarbij fbconojmiteche hulp van Amerika behoeven. Misschien ligt daar een lichtpuntje voor het Westen, als tenminste Naguib en All Maher werkelijk van zo goede bedoelingen jegens hun volk vervuld zijn, als zij thans om strijd enige naijver tussen hen bei de spreekt daaruit al verzekeren. door elkaar had gegooid, zou geen enkele kans gemaakt hebben. Toen de a.r. zich had teruggetrokken uit de vierpartijen- formatie, was het mogelijk, dat Drees zou proberen een drie-partyen-Kabinet te vor men. Daarvoor was de medewerking der k.v.p. nodig, die deze echter kennelijk heeft geweigerd. Anders zou dr Drees de op dracht niet hebben neergelegd. Dat hij zelf geen lust had om voor, de tweede keer de knoop te ontwarren, Is eveneens begrijpe lijk. Prof. Beel kwam op het toneel. Een figuur, die als leider van een kabinet op smalle basis kan bogen op het vertrouwen der socialisten. Hoewel hij eenmaal in 1946 de roomsrode coalitie tot stand kon brengen, moet men hem toch niet zien als aen exponent van de smalle ba- sis-politiek. In 1948 heeft hy tweemaal geprobeerd om ’n kabinet op bredere basis samen te stellen, hetgeen hem toen niet is gelukt. Het is bekend, dat de k.v.p. de smalle basis niet meer wenst en daarmee heeft formateur Beel natuurlijk terdege rekening te houden. Een moeilijk karwei. Uit zjjn optreden gedurende de laatste da gen is het volkomen duidelijk geworden, dat hij, evenals zijn voorganger, een ka binet wenkte te vormen dat gebaseeifl is op vier partijen de k.v.p., de p.v.d.a., de a.r. en de c.h.u. Opvallend was dat Prof. Beel geen enkele bespreking over de aard van het program heeft gevoerd. Het is de NVVer”, Suurhof, wat dan verdwenen. Zo gewoonte dat een nieuwe formateur de I zag men dat er nog wel enkele mogelflk- stukken van zijn voorganger overneemt. Trrnn rvrtl*» 4-a-m Daarbij heeft hij uiteraard ook aangetrof- I gewoonte dat een nieuwe formateur de stukken van zijn voorganger overneemt. j ---J Li u," i fen het program van Dr Drees, dat door I de vier partijen is aanvaard. Op dat stra mien heeft Prof. Beel verder geborduurd en officieel liet hij weten, dat hy de draad zou opnemen, déér waar Dr Drees zyn for- matiepoglng had geëindigd. Wat de zetel verdeling betreft waren er niet veel moei lijkheden. Zelfs de a.r. waren accoord ge gaan met het aanbod van twee zetels. Het lag dus voor de hand, dat Prof. Beel het oude schema zou handhaven, nl. 5 socialis ten, 5 katholieken, 2 a.r., 2 c.h.u. en 1 partyioos Minister. Wilde hij de draad van formateur Drees weer opnemen, dan moest Prof. Beel direct beginnen aan het moeliykste karwei: de verdeling der departementen. Het is dui delijk dat dr Drees met de rug tegen de muur heeft gestaan. Enerzyds de eisen van Maar ’t bleek geen man op wie Men nieuwe hoop kon bouwen; Dartel boog hy de knie Voor goud, voor wijn, voor vrouwen. Vroeg ryp, vergrofd, ontsierd, Lusten, niet te betomen; Een dikke rentenier; Faroek ging 't land afromen. zullen er wel op uit zijn de welwillendheid der andere naties jegens hun bewind af te meten aan haar bereidheid de jonge ko- Amerlka. Nu door het gebeurde in Perzië en Egypte het Naby en Midden Oosten min of meer op drift zyn geraakt, is het meer dan ooit gewenst dat Engeland en de Ver. Staten ook in hun houding ten opzichte van die gebieden één lijn trekken. Waarvoor het dan nodig is, dat de Ver. Staten begrip tonen voor de Engelse belangen in deze gebieden, maar wat Londen op zyn beurt zyn eisen matigt opdat Washington, dat nog altyd de troeven Inzake economische hulp in handen heeft, kan werken aan een door mevr. Perón, ging goed omdat dit tweetal uitstekend samenwerkte. Maar men vreest thans grote moeiiykheden tus sen de groepen van officieren enerzyds, die mevrouw Perón ook niet zeer welgezind waren en de vakverenigingen, behorende tot de door mevr. Perón geleide organisa ties, die haar op de handen droegen. Ar gentinië wordt nu eigenlijk ryp voor uit barstingen geacht omdat de economische toestand er zeer ongunstig is. ’t Spel werd te hoog gespeeld, zy, die de ruggen krommen, Die zoet hadden gekweeld, Begonnen bars te grommen. De grootste maat raakt vol, Als de kroondragers falen, Verdrukten eisten tol; Faroek moest duur betalen. greep der militairen heet gericht te zyn jaren zal worden voortgezet, tegen de corruptie welke zowel de omge- ving van de konlng als de gehele staats machine had aangetast. Men zal moeten afwachten of All Maher Pasja in samen werking met de partyen en het parlement In staat is de bezem afdoend te hanteren. Zo niet, dan Is het duldeiyk dat de moge- lykheid op een militaire dictatuur aanwe zig is. Of er wel belangstelling Is In de kringen, welke de omwenteling volbrach ten, voor de grootste nood welke Egypte teistert, nl. de sociale achterlijkheid der kleine boeren, weinig meer dan slaven in handen der grote grondheren, Is de vraag. Deze kringen hebben nameiyk niets met deze boeren te maken, het zyn vooral de officieren en intellectuelen, een betrekke lijk kleine groep, die mede verbitterd is door de ongunstige afloop van de oorlog tegen Israël, wat zy wyt aan corruptie in wa^ nieuws willen, de kringen die het leger van het nodige Perzië. In Perzië Is elgeniyk niet zoveel minder gebeurd, als in Egypte, alleen werd in eerstgenoemd land de consekwentie der gebeurtenissen niet zover doorgetrokken als in het laatste. De sjah van Perzië, die getracht had het leger onder zyn invloed te houden, door Mossadeq te weigeren naast premier ook minister van defensie te worden, moest na de relletjes in zyn hoofdstad toch Mossadeq weer als premier en nu ook als minister van defensie ac cepteren. Wat zich precies achter de schermen heeft afgespeeld, komt men na- tuuriyk voorlopig niet te weten, doch men krijgt wel de Indruk, dat de Sjah het leger niet kon vertrouwen, .en daarmee is de kans, dat hy een zelfstandige rol in de Perzische politiek zal kunnen spelen waarop men had gehoopt, omdat men van zyn invloed een minneiyke schikking in 't oliegeschil verwachtte vervlogen. Men laat hem voorlopig op de koningszetel misschien omdat Mossadeq de communis ten, die zich tydens de relletjes In Teheran zo fel tegen de sjah roerden, niet het ge noegen van een afzetting wil schenken. Misschien ook omdat Mossadeq, als zyn aangekondlgde nieuwe binnenlandse poli tiek geen succes wordt, de sjah voorbe stemd heeft om dan all zondebok de woestyn te worden Ingezonden. Het is overigens nauwelijks te verwachten dat Mossadeqs program voor het binnenland veel zal opleveren. Hervormingen op land- bouwterrein zyn daarvoor nodig en enthou siast heeft de premier daaraan nooit mee gedaan. In de eerste plaats zou echter een oplossing van het oliegeschil nodig zyn, opdat de Perzische inkomsten weer ruimer beginnen te vloeien. De premier zou mo reel in staat zyn grootmoedig te zyn nu het Internationale Hof te Den Haag hem in het geiyk stelde, Engeland zon °°k zy- nerzyds water in de wyn kunnen doen nu het door te buigen voor het recht weinig voor verlies aan prestige behoeft te vre zen, doch belderzyds ontbreekt het niet aan de onverzetteiykheid en styfkoppig- heid, waarvan, als ze gehandhaafd worden, niet veel goeds voor Perzië noch voor het Westen is te verwachten. wat zy bezaten. Anderzyds het optreden der a.r., die invloed wensten in het sociaal- economisch beleid, maar die in het sche ma Drees geen belangryk departement konden krygen. Daarnaast speelde nog 't element dat de k.v.p. niet graag zonder de a.r. in een Kabinet zit. Het waren moei iykheden, waar Dr Drees biykbaar niet uit kon komen. Wel is het achteraf duideiyk geworden, dat hy zyn formatiepoging iets te vroeg heeft afgesloten. De laatste brief van de a.r. fractievoorzitter, Dr Schouten, bood nog aanleiding om verder te praten. Het feit, dat dr Beel er nog wel een gat in zag, was een bewys voor het te vroege op- houden van Dr Drees. Wcike kant moest Prof. Beel uit? Het moest wel een geniale greep zyn,. wilde hy p nartyen kunnen bevredigen. Bovendien moest hy dat doen op zulk een wyze, dat er geen prestige-verlles wordt geleden. Zo wel de socialisten, als de a.r. moesten ge spaard worden. Hy heeft de oplossing ge zocht in de richting van de k.v.p. Deze party zou een veer moeten laten. Economische Zaken, een der belangrykste departementen die zy bezitten, kon in a.r. handen komen. Uiteraard moesten de ka tholieken dan op de een of andere manier worden gecompenseerd. Daarvoor waren verschillende mogeiykheden. In de eerste plaats vas het departement van Buiten landse Zaken vacant. Een k.v.p.-minister op het Plein was ongetwijfeld een prach tige tegemoetkoming. Zou Prof. Beel zelf minister-president willen worden, dan kon hy schuiven met het belangryke benoe- mingsdepartement Binnenlandse Zaken, dat echter wel in rechtse handen moest blqven. Mocht Dr Drees er geen bezwaar tegen hebben, om als vice-premier op te treden onder Beel iets wat niet zo verwonderiyk is, daar beide politici uitste kend met elkaar overweg kunnen dan kon het departement van Sociale Zaken weer aan Drees komen. Het probleem van de „vooraanstaande De Kabinetscrisis is in een zeer belangryk stadium geraakt. Nu Prof. Beel bezig was om de wensen van de a.r.-invloed op het sociaal-economisch beleid, te vervullen, was het de vraag in hoeverre de andere fracties met zyn voorstellen accoord kon den gaan. Het optreden van de heer Beel kon men zien als een laatste ernstige poging om een parlementair kabinet te vormen. Toen zyn voorganger, Dr Drees, het byitje er by neer had gelegd, verstrekte H. M. de Koningin eerst de opdracht aan Prof. Rom- me. Hij zou een kabinet moeten vormen, dat het vertrouwen genoot van de meer derheid in het Parlement”. Een parlemen tair kabinet dus. De heer Romme weiger de. Daarop werd Dr Drees op het paleis ontboden. Hy kreeg het verzoek om „een kabinet te vormen”. De oude formateur kón dus alle kanten uit, zowel parlemen tair, als extra-parlementair. Ook Dr Drees weigerde echter een opdracht te aanvaar den. Dit is te begrypen. De heer Romme, die welbewust de kaarten van formateur Maandagmiddag klokslag half vyf ontving Mln. Beel in het bekende torenkamer tje van het Ministerie van Binnenlandse Zaken de vier fractieleiders. Wanneer de P.C. te Franeker volgend jaar haar eeuwfeest zal vieren, hoopt de kaats- vereniging „Wommels” het 50-jjarig be staan van de Freule-party te herdenken. In 1903 werd deze wedstryd voor de eer ste maal gehouden, waarby het partuur van Oosterlittëns met de kaatsers Hendrik van der Veer, Sletse van Buren en Otto van Buren winnaar werd van de uitge loofde gouden horloges. Wegens oorlogsomstandigheden kon de jaren 1914 en later in 1943 en 1944 geen doorgang vinden. Na de bevrijding in 1945 zyn er echter geen onderbrekingen meer geweest. De Freule-party mag zich verheugen in een nog steeds stygende belangstelling èn van de kaatsers èn van het publiek. Van daar, dat deze wedstryd dikwijls wordt ge kwalificeerd als „de derde Bondsdag”. Freule C. J. de Vos van Steenwijk, thans te Vancouver (Brits-Canada) kan dan ook met de grootste voldoening terugzien op deze in 1903 door haar Ingestelde kaats- dag van Jong-Frlesland. Woensdag 6 Aug. a.s. zullen uit diverse afdelingen van de K. N. K. B. onze jongens „de kaatsers van morgen”, weer in for matie aantreden op Wommels’ fraai ge legen sportterrein. Moge het ook ditmaal een sportieve en hoogstaande wedstryd worden. heden inzaten. Het was echter de grote vraag hoe de socialisten over de voor stellen van Beel dachten. Woensdagavond werd bekend gemaakt, dat zy onoverkomeiyke bezwaren hadden. Nu er hierdoor toch weer moeiiykheden kwar- men, zitten wy in een heel moellyke situ atie. Het nadeel van de vorming van par lementaire Kabinetten is ongetwijfeld, dat de fracties te veel worden gekend. Loopt de formatie goed, dan is dat geen be zwaar. Mislukt het echter, dan hebben de deelnemende partyen zich zo vastgepraat, dat zy moeilijk een andere kant meer op kunnen. De gevoeligheden worden dan steeds groter, evenals de angst voor pres- tige-verlles. Een extra-parlementair kabi net zal daarom wellicht voor de deur staan. Gisteren had prof. Beel zyn opdracht nog niet terug gegeven, zodat hy het vermoe- zyn partygenoten, die wilden houden deiyk in deze richting zal zoeken. ARUM. Het lot had de parturen van de uit- nodigingsparturen als volgt samengesteld: 1. H. de Haan, S. Olivier, G. Groen; 2. M. v. d. Leest, AL Haima, D. Smedinge; 3. M. v. d. Weerd, S. v. d. Zee, R. Kuiper; 4. J. Schouten, P, de Haan, A. Veldkamp; 5. K. Wassenaar, Joh. Jansen, A. Hiemstra; 6. Sta- vinga, A. Paassen, F. Helfrich; 7. J. Faber, Joh. Zijlstra, E. Zijlstra; 8. J. Rodenhuis, A. Rima, P. de Boer; 9. R. Hoekstra, Th. de Brum, W. Vlietstra; 10. H. Schuil, Joh. van Sinderen, J. Tolsma. In deeerste omloop werden af gevoerd de parturen 2, 4, 6 8 en 10. In de tweede omloop sneuvelden de nos. 3 en 7. In de halve finale tussen de nrs. 9 en 1 was no. 1 er volkomen uit en verloor dan ook bij de stand 2-5 0-6, toen Vlietstra een hercules plaatste. De eindstrijd had een eigenaardig verloop. Falen van Hoekstra aan de opslag bracht zijn partuur een 2-0 achterstand. Daarna verover de dit Partuur door minder sterk spel van Wassenaar. 4 bordjes. Doch Wassenaar her stelde zich en no. 9 kreeg verder geen kans. De le prijs was alzo voor no. 5, de 2e voor «o. 9. De „Willem Westra wisselbeker” werd toegewezen aan A. Hiemstra. Eva Perón. f Ten slotte dan: de dood van Eva Perón, die wat men ook van haar moge zeggen, een uitzanderlyke persoonlijkheid was. Haar heengaan doet echter de vraag ryzen ook voor de wereldpolitiek van belang wat er nu in Argentinië gaat gebeuren. I Het was nl. zo, dat Perón. zelf de groep der beroepsofficieren en die der nationalisten, waarin veel uit Europa aangetrokken nazi- elementen, leidde, terwijl mevr. Perón de leiding had van het ministerie van sociale voorzorg en arbeid en van het zg. welda- digheidsfonds, waarin enorme bedragen van staatswege zowel als van particuliere zijde stroomden. Over de besteding dezer gelden behoefde de overledene geen ver antwoording af te leggen. De samenwer-M king tussen deze vier machten, waarvan verzoening tussen het Westen en Kalro en i ?W6e.*^d Teheran. Nu ook de democratische candldaat voor ning te erkennen als de souverein over het Amerikaanse presidentschap bekend is, Egypte en de Soedan. Overigens moet er i kan Europa dan gerust zyn, dat te Was- nog veel worden afgewacht omtrent de hington de politiek van samenwerking der nieuwe ontwikkeling in Egypte. De staats- Westerse landen ook in 1953 en volgende wieg van een Europese vastelandsfedera- tie. zy menen dat langs deze weg het stre ven van alle betrokken landen om tot een heid te komen een versneld tempo zal kry gen. Men kan zich echter ook afvragen of het opwerpen van dit vraagstuk de uitvoe ring van het plan-Schuman dat 10 Augus tus in werking zal treden, niet zal ver tragen. moesten voorzien om het strydvaardlg te 1 Het Franse voorstel. maken. Waaruit afgeleid moet worden, dat Nu we het hier toch over de samenwerking met Europa hebben en over Elsenhower, die zozeer voorstander van de eenwording van Europa Is, mag nog even vermeld het Franse voorstel om Saarbrücken tot biy- vende zetel van de organisatie van de Europese steenkool- en staalgemeenschap te maken. Op de byeenkomst van ministers waar over deze zetel zou worden beslist, werkte I uiu voorste: ais een oominsiag. ue uran- sen hebben biykbaar op het oog, om te ten zou zyn te vinden als de Egyptische verhinderen, dat de Duitsers het Saarland wensen werden ingewilligd, en het Westen 1 waarop ze aanspraak biyven maken - zou misschien in een gezuiverd Egyptisch militair apparaat wel meer vertrouwen spil voor de Europese eenheid te maken, kunnen hebben, dan in dat onder konlng of wel, zoals ook ai geschreven werd: de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1