HARD BEWAPENINGSPROGRAMMA LEIDT TOT SOCIALE ONRUST TELEURSTELLINGEN VOOR PROF. BEEL Xn de Eerste Kamer en bij zijn formatiepogingen üs hjoed to sizzen Volgens Amerika leeft Frankrijk op te grote voet Het is Egypte ernst met de zuivering r t 9 Hongaren niet terug Sprinkliaan-invasie Sociale wetgeving dient te worden vereenvoudigd •'i- Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward I Buitenlands Overzicht t a a Hwat hat Gabe Skroar - Tl No. 62 48e Jaargang Bolswarils Nieuwsblad Vrijdag 8 Augustus 1952 1 i 1 1 5 r t aan i KAMEROVERZICHT. a a a a t t 1» L 3 1 1 3 1 In Perzië Is de positie moeilijken Wel is Mossadeq daar nu dictator en heeft e a Defensie-gemeenschap op de lange baan. Zolang deze kwestie tussen beide landen hangt, zal er zelfs van een Europese de- fenslegemeenschap geen sprake zyn. Zelfs de Engelse labourjpartij trouwens bleek niet overtuigd van de noodzaak, dat deze gemeenschap In snel tempo wordt verwe zenlijkt en stemde in het Lagerhuis tegen de spoedige ratificatie van de conventies van Bonn, die er echter toch met een meer derheid van 40 stemmen doorkwam. De labourleden meenden dat deze ratifi catie de mogelijkheid met de Russen te praten belemmerde, de Engelse minister van buitenlandse zaken Eden beweerde echter, dat de weg tot een gesprek van de Grote Vier open bleef. Succes voor Adenauer. Dr Adenauer behaalde een succes in de bondsdag, doordat daar de wet op de me- dezeggingschap der arbeiders in de parti culiere bedreven werd aangenomen, tegen k.v.p., terwijl ook de drie aanwezige le den van de v.v.d., een lid van de p.v.d.a. en de gehele c.h.u.fractie tegenstemden. Het resultaat is stellig teleurstellend, want naar onze mening is de uitbreiding van de Tweede Kamer zeker geen luxe. Zeker niet voor de kleine en middelgrote partijen. Aan de andere kant was het amendement op de stemoverdracht in strijd met de op vattingen van de grondwet. De desbetref fende wet zou er niet komen, maar daar tegenover staat, dat de grondwet in prin cipe de mogelijkheid toch open liet. De Eerste Kamer heeft een speciale revisie taak. Dat betekent, dat zij staatsrechte lijke fouten van de Tweede Kamer moet corrigeren. Stemoverdracht vond zij zulk een fout. En uit dien hoofde moet men er kennen, dat zij zich van haar taak heeft gekweten. Zou de uitbreiding er toch gekomen zijn, dan was ongetwijfeld de figuur weinig fraai geweest. Daarvoor zijn er door de Tweede Kamer waarin de grote meer derheid het amendement persé wilde en de Regering die niet het „onaanvaard baar” heeft uitgesproken te veel fou ten gemaakt. Oan Marijkemuoi en Omke Jaep by har 45-jierrlge troudei op Sneon 9 Augustus. 3 t e ti k a r e Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Fiif en fjirtich lange jierren Hat jim houliksboatsje fearn. Ek al is it dan fan fierren, Krij jim hjir in' winsk fan lok oanbean. Fyn ta ’t wurk de kréft en moed! Far noch fierder lange tiid! Doch binammen Fryslêns tael in goed, Meitsje great en lyts dêrmei mar bliid! As wy jim noch ien winsk ünthalden ha: Wy hoopje: It giet nou nei it gouden th! Mr Donker formateur. Een Kabinet op parlementaire basis valt nu niet gemakkelijk meer te vormen. Thans moet de fractievoorzitter der pvda Mr Donker, de vuurproef ondergaan. Of hij zal slagen is nog een open vraag. Het is moeilijk een oplossing te vinden zonder dat er al te veel prestige wordt verloren. Zou hij niet slagen, dan hangt de dreiging van een zakenkabinet ongetwijfeld boven ons hoofd. Het is nog niet zeker in welke richting Mr Donker het zal zoeken. De eerste bespre kingen die, hü hield, wijzen op een brede basis. Zelfs heeft Mr Donker gesproken met Mr Stikker (v.v.d.). Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 f >1 Kasjmir en India. Er is een overeenkomst tussen Nehroe en sjeik Abdoellah van Kasjmir getroffen, waarbij de banden tussen beide landen zo zeer worden aangehaald dat ze nauwelijks meer los te maken zullen zijn. Kasjmir wordt een deel van India met een zeer grote mate van zelfbestuur. Nu is dit blijven. Het geschil met Engeland lijkt trouwens ook moelltjker by te leggen dan dat tussen Engeland en Egypte en zolang het niet opgelost Is, verkeert Perzië in een economische nood, die een welkome voe dingsbodem voor ontevredenheid vormt, waarvan ’t communisme, dat aan de grens gereed staat, slechts kan profiteren. Door de laatste gebeurtenissen zowel in Egypte als Perzië is in de wereldpers misschien wat te weinig aandacht geschonken aan een ontwikkeling in de betrekkingen tus sen vaardigden bijeen om over hun verdrag voor de Stille Zuidzee te spreken, dat door de Australiërs en Nieuw-Zeelanders vooral gezien wordt als een verdrag dat Japan in bedwang moet houden, maar dat Ame rika vooral wil richten op de bestrijding van het communisme in Azië. Voor geen van beide bedoelingen heeft dit verdrag echter voorlopig nog grote betekenis, om dat grote Aziatische landen als India en Indonesië buiten deze Westerse samenwer king en dus neutraal wensen te blijven. En als men thans bericht dat overeen geko men is dat dit pact voorlopig niet zal uit gebreid worden, dan is dat omdat er geen candidaten voor toelating zijn, behalve misschien Japan, dat echter Australië en Nieuw-Zeeland nog niet welikom is als bondgenoot. Naar het Zweedse blad „Dahens Nyheter” meldt, hebben negen leden van de Hon gaarse Olympische ploeg geweigerd naar hun land terug te keren. Pakistan krijgt vermoedelijk te kampen met de grootste sprinkhaneninvasie, die ’t ooit heeft medegemaakt. Niet minder dan 40 zwermen zijn gesig naleerd in een gebied, dat zich uitstrekt van Kohat in de Noordwestelijke grens provincie tot aan de voorsteden van Ka- ratsji. De zwerm bij laatstgenoemde stad is 30 km lang en 8 km breed. Kasjmir vanaf het ontstaan van India en Pakistan een twistappel tussen deze beide delen van het Gemenebest geweest en wel in zodanige mate dat de Ver. Naties er zich mee hebben bemoeid, die nog altijd zoekende zijn naar een weg om tot een waarlijk vrije volksstemming in Kasjmir te komen, om uit te maken of dit land zich by India ofwel bij Pakistan zal aanslui ten. Het heeft er bedenkelijk veel van, dat Nehroe en Abdoellah thans trachten de Ver. Naties en Pakistan voor een voldon gen feit te stellen; als Pakistan daarmee genoegen wil nemen, zullen de Ver. Na ties maar al te blij zyn van een lastige kwestie af te zijn. Maar wat als Pakistan zich er niet by neerlegt? H. K. H. Prinses Irene vierde Dinsdag haar 13e verjaardag op paleis Soestdyk. Links de jarige Prinses In bewondering voor de aangeboden verjaardags taart. In het midden H. M. de Koningin en de Prinsessen Margriet en Marijke De kabinetsformatie. Het eerste Kamerdebat was voor prof. Beel teleurstellend. De tweede pijnlijke ervaring, die hij deze week had te slikken, was het teruggeven van zijn opdracht om „een” kabinet te vormen. Hij had een listig plan opgesteld. De k.v.p. zou het offer van Eco nomische Zaken brengen ten behoeve van de a.r., die tevens een deel van Sociale Zaken, Maatschappelijke Zorg en Volks gezondheid, zouden beheren. Het overblij vende deel, Arbeid en Sociale Zekerheid, zou in handen blijven van de socialisten, die in ruil voor het Minister-President- schap dan Justitie zouden krijgen. De k.v.p., Beel zelf, zou als Premier gaan op treden. Aan de wens van de a.r. om in vloed te krijgen op het sociaal-economisch beleid was daardoor voldaan. De socialisten hebben echter hun medewer king geweigerd, omdat zij in het schema Beel een verzwakking van hun positie za gen. De tweede poging om een extra-par- lementair kabinet te formeren, dat dan geen binding heeft aan de vier fracties mislukte eveneens. De socialisten vonden daardoor hun positie nog meer verzwakt. De situatie is duidelijk. De p.v.d.a. staat op het standpunt dat zij na drie zetels winst willen houden wat zij hebben. Voor al de belangrijke sooiaal-economische de partementen willen zif niet prijsgeven, waaronder men dan ook de Minister-Pre sident moet verstaan, omdat deze optreedt als voorzitter van de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de Minister raad. De socialisten zijn dus niet bereid om offers te brengen en het liefst bege ren zy een smalle basis, het samengaan tussen rooms en rood. De k.v.p. daarente gen wenst een brede basis en heeft tot nu toe doen blijken, niet zonder de a.r. in zee te willen gaan. Begrijpelijk, want dat is voor de heer Romme een mogelijkheid om z|jn rechtervleugel in de partij „koest” te houden. Zijn linkervleugel zal echter te-' vreden moeten worden gesteld door het samengaan met de socialisten. Vandaar de brede basis. Een rechts Kabinet, k.v.p., a.r. en c.h.u. heeft de steun van slechts 51 ze tels in de Kamer. Een liberaal-rechts Ka binet is voor hem niet verkieslijk. Wij zit ten dus midden in het „prestige stadium”. Daarom slaagde Drees niet. Daarom slaagde ook Beel niet. Het spel gaat hard tegen hard. Wie zal moeten toegeven? Of wordt de p.v.d.a. op den duur in de oppo sitie gedrongen? Dat zou een ongelukkige gang van zaken zijn, want de grootste partij in ons land moet haar plaats in het Kabinet kunnen innemen. Voor de sociale rust is dat belangrijk. Maar de p.v.d.a. kan wellicht iets minder „star” zijn. Het ging om een werkelijk brede basis. Als men daar ernst mee maakt, moet men niet iedere verschuiving als een offer zien. Al moet men kunnen begrijpen, dat dit na de verkiezingsoverwinning niet meevalt. weerklank heeft gevonden bjj de instan tie» die aan de noodzakeiyke vereenvoudi ging hun medewerking dienen te geven. Men rebelleert tegen de Amerikaan se bevoogding en voelt zich mln of meer door de Amerikanen In de steek gelaten, en verwijt hem ook dat ze niet genoeg waardering hebben voor de opofferingen welke de Fransen zich In hun overzeese gebieden ge troosten. Alleen de campagne in Indo China kost de Fransen meer dan 200 milliard francs per Jaar en bindt een belangrijk deel van hun mankracht. Een ander deel wordt vast gehouden in Noord-Afrika. De nationalis ten in Tunis zijn niet bevredigd door de jongste Franse voorstellen tot hervorming van de betrekkingen tussen belde landen. De Bey, gedachtig misschien aan het lot dat z(jn collega’s in Perzië en Egypte door nationalistische bewegingen wedervoer, weigert hardnekkig op de voorstellen in te gaan; de Fransen verzekeren op him beurt, dat dit hun laatste woord is. Maar I de nationalisten kunnen zich uitstel ver oorloven, de Fransen niet, want als beide partijen het voor 14 October niet eens zijn, komt de zaak in de vergademng der Ver. Naties aan de orde; de ervaring leert dat dan het Westen weinig eensgezind is in dergelijke zaken, waarvan het Oosterse nationalisme dan profiteert. Het is nog te vroeg om te voorspellen hoe de verhou ding zich verder zal ontwikkelen tussen het Westen en Egypte en Perzië. Op Hawaï. Ten slotte: op Hawai zijn Amerikaanse, Australische en Nieuw-Zeelandse afge- ten is dat niet goed mogelljk. De Tweede Kamer, die geschrokken was van de zware critiek der Senatoren, nam deze kwestie plotseling niet meer zo hoog op. Zij ver koos de uitbreiding boven het amendement. Het werd wel zeker, dat er geen wet op de stemoverdracht zou komen. Door het amendement werd nl. alleen maar in de grondwet bepaald, dat het mogelijk zou zijn een dergelijke wet te maken. Ook mi nister Beel beloofde niet aan zulk een ontwerp te werken, voordat de staatscom missie, die belast is met de herziening van onze grondwet, zich zou hebben uitge sproken. De zaak lag dus nogal duidelijk. De milde houding (noodgedwongen) der Tweede Kamerleden deed vele Senatoren besluiten om toch maar voor de uitbrei ding te stemmen. Intussen was er ook nog een andere moei lijkheid ontstaan. De v.v.d. die eerst vóór de uitbreiding had gestemd, was nu tegen. Zij vond het onjuist dat de huidige ver houding tussen de beide Kamers werd verbroken. Dat is overigens de schuld van de Eerste Kamer zelf. Zij verwierp haar eigen uit breiding. Een verhouding 100 Tweede en 50 Eerste Kamerleden vond de v.v.d.- fractie echter zo ideaal, dat zij nu in tweede lezing tegenstemde. Dit, ondanks de critiek van minister Beel, dat zulk een verhouding heus niet absoluut moet wor den gesteld. Daarnaast waren er nog de bekende bezwaren van de c.h.u., die van mening is, dat de kosten f600.000.—) te hoog zjjn en dat de uitbreiding nog niet nodig is, omdat het internationale werk nog wel niet zo’n vlucht zal nemen. Al deze bezwaren by elkaar deden de pogin gen van prof. Beel mislukken, Er waren vier tegenstemmers by de a.r., drie by de Boven de stand? Men beweert te Washington, dat de Fransen ook overvragen en dat ze zelf heel wat meer op financieel en economisch terrein konden preste ren, als ze maar niet boven hun stand leefden. Bovendien zouden de Fransen trachten met de Amerikaanse bestellingen en dollars een wapenindustrie op te bouwen, even machtig als ze verwachten dat weer in Duitsland zal ontstaan, als de W.-Duit- sers werkelijk gaan deelnemen aan de Europese defensiegemeenschap. De Amerikanen voelen uiteraard voor dit concurrentle-motief niets, daar zy hun politiek vooral baseren op de gedachte van de eenheid van West-Europa, waarin geen plaats is voor elkaar beconcurrerende wa- I penindustrieën. De aandrang van Amerika i kaanse bestellingen voor oorlogsmateriaal, dat dan voor Frankryk zelf en andere Europese landen bestemd is, maar door Amerika mét dollars betaald wordt. De Fransen beweren bestellingen ter waarde van 625 millioen dollar in drie jaar nodig te hebben om hun wapenindustrie aan de gang te houden, de Amerikanen zyn be reid maar maximaal 200 millioen dollar te geven. Het is Egypte ernst. Men krijgt wel de indruk dat het in Egypte ernst is met de zuivering en dat het nieu we bewind beseft dat het om het volk te verheffen steun van het Westen nodig heeft. Het is daarom heel goed mogelijk, dat in Egypte, waar het leger de macht riu vast in handen heeft, dat dus de natio nalistische eisen naar believen kan rem men, tenslotte toch overeenstemming met Engeland en daarmee met het gehele I Westen wordt bereikt, als de Egyptenaren tenminste hun lust tot revanche jegens De uitbreiding van de Tweede Kamer gaat niet door. Wat niemand had verwacht, ge beurde. Haar oudere collega, de Eerste Ka mer, verzette zich daartegen. Het is be- grypeiyk, dat daarover nog wel het een en ander te doen zal zyn. Mag dö Eerste Kamer beslissen over een wens van de Tweede Kamer? Een’wens, die zy reeds tweemaal met grote nadruk had uitge sproken Was het niet zo, dat de Tweede Kamer nog één week voor de debatten aan de overzijde van het Binnenhof de uitbrei ding had aanvaard met 76-15 stemmen? Men weet, dat hier een wijziging van de grondwet aan de orde was. In eerste le zing was het voorstel door beide Kamers aangenomen, maar in tweede instantie wist het niet de vereiste tweederde meer derheid in de Senaat te behalen. Iedereen had er al op gerekend, dat de uitbreiding er zou komen. Niet in het minst de vijf tig leden, die de nieuwe plaatsen zouden gaan bezetten. Met 28 stemmen voor en 17 tegen op twee stemmen na de ver eiste meerderheid besliste de Eerste Ka mer anders. En alles blijft nu bij het oude. Bij de behandeling in eerster lezing in de Eerste Kamer -was reeds duidelijk geble ken, dat men daar grote bezwaren had tegen het amendement Amdriessen om het stemmen bij volmacht mogelijk te maken. Een Kamerlid, dat om respectabele rede nen buiten het land vertoefde, zou dan zijn stem kunnen uitbrengen via een collega. Dit beginsel is in de Eerste Kamer daar om zo fel bestreden, omdat het in stryd is met de persooniyke verantwoordeiykheid van het Kamerlid. Het moet mogeiyk zyn, dat hy van mening verandert, na de ver dediging van een Minister te hebben aan gehoord. In het systeem van de volmach- del van daden wordt bewezen, dat de em- stige grief welke by de werkgevers inza- ke de Ingewikkelde administratie leeft, hy ook zeggingschap over het le^er, maar hy is geen militair en de vraag Is - of schoon Mossadeq een aantol hoge officie ren afzette of dat leger hem trouw za) De harde eisen, welke het bewapeningsprograinina stelt, lelden in West- Europa tot toenemende onrust op economisch en sociaal terrein. In België was er een stakingsbeweging onder bepaalde groepen arbeiders en ver spreid verzet van soldaten tegen de twee-jarige diensttijd, overigens een langs wettige weg tot stand gekomen maatregel, zodat verzet op deze wjjze niet op zjjn plaats is. Ook in Engeland is de vakbeweging roeriger geworden. De ongunstige economische verhoudingen daar heb ben geleld tot het besluit dat het Engelse defensleprogramma zal wor den aangepast aan het economische peil van het land. Dat betekent dat een belangrijk deel van de machine-lndustrie, welke thans aan de wapen- productie werkt, weer op het voortbrengen van nlet-militaire goederen, welke geschikt zjjn voor export, zal worden overgeschakeld. Maar mede om de export te stimuleren en der producten niet te duur te maken, besloot de regering een reeds In het vooruitzicht gestelde loonsverhoging voor meer dan één en een kwart millioen arbeiders niet te doen doorgaan. j deningsgedachte, zoals men die bij de En- 1 gelse labourparty vindt, het wil o.a. socia lisatie van de zware industrie. Op buiten lands politiek gebied verwerpt het de con venties van Bonn, dus ook het Europese leger en stelt het ’t streven naar de Duitse eenheid voorop. Het is natuuriyk niet ge zegd, dat de Duitse sociaal-democraten volgend jaar een meerderheid in de Bonds dag zullen verwerven, maar de stryd zal hard zyn en de mogeiykheld van een soc.- dem. verkiezingsoverwinning is een ver warrend element te meer in de onzeker heid welke thans door allerlei oorzaken op het gebied der Europese herbewapening heerst. Dezer dagen werd te Leeuwarden de leden raadsvergadering gehouden van „De Waar borg” onder voorzitterschap van de heer F. Th. Dykstra te Oude Ley'e. De Directeur gaf in zijn inleiding een over zicht van de ontwikkeling der Bedrijfsver enigingen vanaf 1923 tot heden en deed vervolgens verschillende mededelingen over de unificatie van de sociale verzekering en de uitvoering der Werkloosheidswet. Daarby wees spreker op twee verschynse- len, welke tot ongerustheid aanleiding ge ven nl. de zucht naar centralisatie en naar perfectionisme. Als gevolg hiervan levert de uitvoering van de werkloosheidswet tal loze administratieve moeilijkheden op. Het steeds voortschrydende perfectionis me brengt bovendien mede, dat de admini stratieve beslommeringen voor de werk gevers een sterke antipathie krijgen tegen de gehele sociale verzekering, hetgeen ern stig moet worden betreurd. De vergadering wees er op, dat het de hoogste tyd is, dat tot vereenvoudiging Israël kunnen bedwingen, wordt overgegaan en dat thans door mid- del van daden wordt bewezen, dat de em- Dit heeft tot grote ontstemming in vak- verenigingskringen geleid, zodat economi sche conflicten, welke het land nog dieper in het moeras zouden storten, in de naas te toekomst tot de mogelijkheden gaan behoren. In Frankryk wringt de schoen weer er gens anders. Terwijl in Engeland de zwa re industrie overbelast is, kan de Franse niet op gang gehouden worden zonder een I fe; vei.zet der Duitse soc.democraten in. zeer sterke vermeerdering van de Ameri- Deze namen geen genoegen met de 30 pet. I medezeggingschap der arbeiders in de be- j drijfsraden en daarby vonden zy het al- gemene vakverbond, dat socialistische en confessionele arbeidersbonden omvat, aan hun zyde. De vraag is dus of dit wel meer dan een schijnove.winning voor dr Ade nauer zal biyken, nu hy ook dit grote vak verbond voor het hoofd heeft gestoten. Onmiddeliyk na deze' beslissing van de bondsdag hebben de Duitse socialisten hun ontwerpprogram voor de in 1953 te hou den verkiezingen bekend gemaakt. Op bin- nenlands politiek gebied omvat het de or- De Franse houding. om door onderlinge besprekingen tussen Het Is niet te verwonderen, dat onder de Bonn en Pary» de Saarkwestle op te los- invloed van bovengenoemde factoren ook sen de eerste byeenkomst tussen Duit- m Frankryk het aantal tegenstanders van sers en Fransen heeft reeds plaats gehad i de Europese defensiegemeenschap sterk moet men ook in het licht van dit Ame- toeneemt. rikaanse streven zien. b n ■L Ti.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1