VERSCHEIDENHEID EN EENHEID OP DE TENTOONSTELLING VAN Martinytoer KRISKRAS door Nederland „FRYSKE KUNST’ us hjoed to sizzen Fan de Wie wordt de 6000ste? As immen fiere reizen docht Amerikaan zag Friesland Kant-deskundige bezocht Friesland Bo 1swa rd StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA I Hwat hat Gabe Skroar Tj. de J. No. 63 Dinsdag 12 Augustu» 1952 48e Jaargang Bolswards Nieuwsblad Het zal mogelfjk ’k Foun Parys mar tuskenbeiden. Op Bfl het afdrukken van dit blad be droeg het aantal bezoekers van de tentoonstelling 5372 Vrijdagmiddag passeerde de 5000ste bezoeker de contröle. Het was de heer J. F. Henstra van Sneek, die zelf in z|fn vr|je tijd ook de teken kunst beoefent. Namens het gemeen tebestuur werd hem door de gem.- secretaris een waardevolle ets van Joh. Hemkes aangeboden. Goede wurden binne foar it libben de dreage molke, Goede dieden de tsjokke fette rjemme. ’k Tocht, dan Frankryk ris bisike, ’k Bin op ’t lést in man fan stén; Dat moat ’t sljuchte folk dochs leauwe Sjogge hja üs greate pleats. Heit ken it wol aerdich stouwe, Jild telt foar sa’n reis It meast! Ringen mei In selsklpploechje, Rekke 'r yn it touringplüs. Krige rom syn wiet en droechje, Seach yn 't waer, kaem hielhüds thüs. Oer Parys gyng lüd it praet en Oaren rekken ek yn tsjoen. len fan syn nüsgjlrrige maten Frege: „Hwat ha jim bisjoen?” „Ja, der lés ik ek noch „Seine”, Da’s saneamd in foech revier. Jow my mar in grêft mei einen. Nou mear ha ’k net op 't pepier, ’k Moat it reisforhael hjir stake. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) biten is of net. Ik it biwiis levere is, hat en wurdich is in fêst plak to krijen, sit him dat net meat yn it l.„. „Op ’e bou en by de bisten, Wrot en wraem ik elke del, 'k Moete lésten twa touristen En dy seine 't is net wei. Héld fekénsje, in oardelwike Jow jo op foar ’t bütenlê.n. din- gjio Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 „Frankryk, ’k stean net op to hakken,” Sei tourist, „mar 't fait soms swier En ünthAld dy frjemde plakken, 'k Ha de nammen op ’t pepier.” RECHTS-LINKS Mevrouw Helen Menair, die in Balti more voor een klein vergrijp terecht moest staan, stak haar linkerhand in de hoogte om de eed af te leggen. „De rechterhand alstublieft,” zei de rechter. „Het is mjjn rechterhand,” zei ze. „Ik ben links.” „Wacht es, ja, de Eiffeltoren, Nou, dy like aerdich nfj, Hichte? Ik soe ’t net sizze doare, Mar der stiet gjin tsjerke bjj. Earn’ hwer wie ’t? lei hea op ’t swé. Begunstigd door prachtig fotogeniek weer bracht de bekende .Amerikaanse persfoto graaf, Konstanton Kostich, o.l.v. de Prov. Friese VW een bezoek aan Grouw. Het levendige beeld van het Pikmeer met zijn vele zeilboten en de schitterende wolkenpartijen brachten de Amerikaan in verrukking en deden hem enige kleuren foto’s maken voor de kalender van de Pan American Airways. Vervolgens fotogra feerde hij de kaasmakerij in de Coöp. Zui velfabriek te Wirdum, het kaaspakhuis van de Frico en maakte nog een hele serie opnamen te Leeuwarden, Franeker, Har lingen, Makkum en van het weidegebied. In totaal nam hjj een 200 foto’s van Fries land, welke bestemd zijn voor verschil lende Amerikaanse tijdschriften. sympathiek geschilderde naakt, hoe ro mantisch en zwaargeladen is Westerman in z|jn voorname doeken. De Vierschaar geeft eveneens veel goed werk. Jentsje Postma, bij velen bekend door zijn glazenierskunst, ontpopt zich hier als een goed schilder, terwijl ook en kele waardevolle doeken van Kamminga en niet te vergeten het Witte Paajrd van Westerman hier vallen te bewonderen. De raadzaal en dit achten we prijzens- waardig is niet met kunstwerken over laden. Het is een kunstwerk op zich zelf. Hier vindt de bezoeker nog werk van Hamstra en fraaie gobelins van mevr. An na Porte. De oude Archiefkamer voor deze gele genheid in een nieuw kleed gestoken is als het laatste nummer van een groot vuurwerk, als vele kleine pijlen tegelijk worden afgestoken. Hier vindt men nl. een grote hoeveelheid kleinere tekeningen, et sen en beeldhouwwerk. Alleen hier reeds kan men met gemak een uurtje zoek bren gen. Onvermeld lieten we nog, dat over de ge hele expositie verspreid nog waardevol beeldhouwwerk, houtsntj-, koper- en zilver werk valt te zien. Heeft U de tentoonstelling nog niet be zocht, laat dit artikel dan een „oantrün” zijn het alsnog te doen. U zou u zelf veel schoons onthouden, als U een bezoek ver zuimde. verkocht was voor slechts f 815.Dat deelde -de heer Noom mee aan de politie. Het pleit was toen snel beslecht. De ko per van het paard bleek met vacantie te Bussum te zijn, waar de politie hem aan hield. Het paard, dat in een wei te Berg ambacht liep, is thans naar zijn eigenaar te Beesd teruggebracht. De dader van de diefstal blgkt uit Den Haag afkomstig te zijn. Hij is in de Noordoostpolder gear resteerd. '„Wacht ris Dom der Invaliden Ja, dy ha wy ek bisocht; 't Wie nochal in hiel ein riden, ’t Wie der binnen skimerljocht. In wite plaet mei gouden skroeven, Letters yn in nuvere tael, ’k Hearde der lei ien bigroeven, ’k Leau, in deade generael." „Louvre” stiet ek op it bledtsje, Skreau ’k it goed „De Notre Daem"? Ja, dat wie in moal forsetsje, Hwat is sa’n gebou fornaem! ’k Seach ien fan de skilderjjen: Lóze in famke yn sulver klean, Der woe ’k wol in joun mei frjje, ’k Ha fannacht noch fan har dreamd.” Oh ja, ik siet ünderweis Flak foar ien fan de autoruten, Dan sjocht men ek folie moais.” We geloven, dat dit laatste inderdaad het geval is. Vooral vreemdelingen, hetzij uit andere provincies, hetzij uit het buiten land, verwachten in het hartje van Fries land iets van dit land zelf, een facet van zijn cultuur. Men komt immers naar Friesland om Friesland te zien en niets anders dan dat. Men wil zich wel eens op de hoogte stellen van het artistieke kli maat in deze uithoek van ons vaderland. Ook de Friezen zelf er komt dit jaar opvallend veel bezoek uit de eigen provin cie en ook uit de stad zelf is de belang stelling groter dan bij andere tentoon stellingen vinden hier iets van zich zelf terug, hopen en trachten dit in ieder ge val te doen. Want de vraag, wat nu pre cies onder Friese kunst moet worden ver staan, is nog steeds niet beantwoord. Ja, zelfs zou men de vraag kunnen stellen of er eigenlek wel sprake is van Friese kunst. Bekjjkt men de tentoonstelling, dan is men in eerste Instantie geneigd deze vraag ont kennend te beantwoorden. Meer dan de genheid dringt de verscheidenheid zich aan ons op. Het mlnitleus getekende werk van Hamstra, die in zijn waskrijttekeningen bij zijn figuren geen rimpeltje, geen haartje overslaat (men zie b.v. zijn werk op de raadzaal) is wel van geheel andere struc tuur dan de tekening „Vissen” van mevr. Anna Porte (eveneens op de raadzaal te. Yn sa’n frisse tichte greide Hwat roun der dochs pürbêst fé! PYT. Kinderen met handen tussen wringer. Een zesjarig meisje geraakte te Emmen bij een der stands van de Braderie waar wasma chines stonden, met haar hand tussen een wringer, die ze zelf in werking had gesteld. Haar gehele bovenarm draalde mee In het toestel. Haar tienjarig zusje wilde haar helpen, doch ook zij raakte met de vin gers tussen de wringer bekneld. Een poli tieagent en een winkelmeisje, dat juist even weg was, toen het ongeluk gebeurde, wisten de wringer gelukkig nog vrij spoe dig tot stilstand te brengen en op te klap pen. De kinderen bleken geen ernstige kneuzingen te hebben opgelopen. zien). Zo ademt het werk van de Van der Sloot een geheel andere geest dan dat van Jan de Vries, valt Cor Reisma moeilijk te vergelijken met Westerman en Germ de Jong. Het werk van deze Friezen is zoals de Friezen zelf zfln: onderling zeer verschillend. En toch.als men zich als een groep Friezen begeeft in een geheel ander milieu, dan pas ontdekt men het ge meenschappelijke. Jongens in militaire dienst en emigranten weten hiervan b.v. mee te spreken. Zo is het ook met de Friese kunst. Hoe onderling verschillend de kunstuitingen ook mogen z.iin, voor hen, die dit werk vergelijken met dat van andere landen, is er onmiddellijk iets eigens in te ontdek ken. Wie zich bijv, nog de tentoonstelling van Limburgse kunst weet te herinneren, zal het opvallen, hoe dit Friese werk so berder is, misschien minder briljant en kleurarmer, maar ook meer ingetogen, meer beheerst, we zouden bijna willen zeg gen degelijker, eerlijken Dat men dit kan constateren, is een op merkelijk verschijnsel, als men bedenkt, dat bij de keuze van de inzenders het be grip Fries wel zeer ruim is genomen. De Amsterdammer Jelle Troelstra, zoon van de bekende socialist Piter Jelles, schildert bijv. Zwitserland; de Hagenaar P, van der Hem een Volendammer visser. Wordt Stiens geschilderd of de zeedijk in Het Bildt, dan geschiedt dit door dr Hoo- geveen, wonende te Haarlem, terwijl de Leeuwarder Stienus Veldkamp ons een impressie geeft van Giethoorn. Duidelijke bewijzen, dat men het „Friese” niet ge zocht heeft in Friese onderwerpen of door expositie van in Friesland wonende Frie zen. Toevallig in deze provincie verblij vende niet-Friese schilders ontmoeten we even goed als buiten Friesland wonende 4 De prjjs van Wilkes. Intemazionale vraagt 40 millioen lire (228.000 gulden) voor zijn Nederlandse ster, Faas Wilkes. Ofschoon bericht is, dat Roma belangstelling heeft voor Wilkes, is er nog geen overeenkomst gesloten, omdat de prijs te hoog geacht wordt. Verwacht wordt echter, dat de on- derhandelingen zullen worden voortge zet. Fles met terpentijn aan de mond gezet. Het tweejarig zoontje van de vader en moeder van de jeugdherberg te Harlingen kreeg in een onbewaakt ogenblik de fles terpentijn van de schilder te pakken en dronk er uit. Met inwendige verschroei- ingen is hjj in ’t ziekenhuis opgenomen. Proefboring gestaakt. Sinds Februari van dit jaar is men te Zweins nu al bezig om te trachten olielagen aan te boren. En mo menteel' is het gat meer dan 3000 meter diep, maar olie is er niet gevonden en in middels is er bericht van Oldenzaal, waar het hoofdkantoor der Ned. Aardolie Maat schappij is gevestigd, ontvangen, om de proefboringen stop te zetten. 18 mill, kilo graan. Wanneer al dat graan moest worden Ingevoerd, zou het rond f 70 millioen aan buitenlandse deviezen gekost hebben, waarmee meteen overtuigend de bestaansreden van de schillenboer is aan getoond. Bloscoop-confllct Er dreigt een conflict tussen de directies der zeven Haarlemse bioscopen en het gemeentebestuur over de verlaging van de vermakelijkheidsbelas ting. De bioscoopdirecteuren hebben een schrijven gezonden aan B. en W„ alsmede aan de raadsleden, waarin zij nogmaals aandringen op verlaging van de 35 pet. vermakelijkheidsbelasting. Mochten zij hiermee geen succes hebben, dan gaan de deuren van de bioscopen hoogstwaarschijn lijk dicht. Nederlanders naar Moscou. De kans is groot, dat zowel het Nederlandse dames- als heren volleybalteam ons land zal ver tegenwoordigen op de Europese kampioen schappen, die van 17 tot 27 Augustus in Moskou zullen worden gehouden. Noordelijk beroepstoneel te Leeuwarden opgericht. Te Leeuwarden is opgericht 't Noordelijk Beroepstoneel, dat onder de ar tistieke leiding van de initiatiefnemer Albert Gerlach, de Noordelijke provincies zal bereizen. De naam van de groep is „De Spelers van Stad en Land”. uitnodiging van de Provinciale Friese WV bracht de journaliste mevr. S. Scho rlRubbens uit Zürich een bezoek aan Friesland. Als een der weinige deskundi gen op het gebied van kant ging haar spe ciale aandacht uit naar de verzameling kantwerken in het Frlesch Museum en naar de oude Friese klederdracht. Binnenkort zal van haar hand een artikel verschenen in de Neue Züricher Zeitung over Saskia, de vrouw van Rembrandt, waarin tevens bijzonderheden worden ver werkt over Leeuwarden en Sint Anna Parochie. De vraag dringt zich onwillekeurig op, wAt of er toch wel de oorzaak van is, dat het beaoek aan de zomertentoonstelling in het Bolswarder stadhuis dit jaar zoveel groter is, dan andere jaren. Is het de royale reclame, die gevoerd wordt? Is het het uitzonderlijk hoge peil van het Ingezonden werk? Of is het het feit, dat hier Friese kunst wordt geboden, met de nadruk op „Friese”? Mear as füftuzen minsken hawwe yn de léste seis wike de ütstalling fan kunstwur- ken op it stedshüs bisocht en dêrmei stiet it greate sukses fan dizze eksposysje al fêst. Fan datoangeande soe it gjin doel hawwe der hjir ek in wurdmannich fan to sizzen en dochs Ut dizze saek my net los. Hwant it soe my in leaf ding wurdich wêze ris to witten, hoefolle fan dy fiiftuzen hjir üt de stêd en de neiste omkriten ófkomstich binne. Mei oare wurden, oft de bilangstelling foar dit terrein fan it libben, hjir ek goed to merk- r T1 jow fuortendaliks ta, dat dat sa’n ütstalling hjir sin -*•ƒ’■ mar sit him dat net mear yn it oanwinnende frjemdlingenbisiik, yn de lju om utens, yn de ütfanhüzers faeks? Der sil grif in keam wêze fan eigen minsken, dy’t sokke dingen tige op priis stelle, mar hoe great soe dy wêze? En hoefolle hünderten en seis tüze- nen litte dizze dingen stienkald En stel, dat dit sa is, hoe moat men dan tinke oer de müglikheit fan forbettering fan dizze site- waesje? Der wurdt fakentiids sein, dat foar it genietsjen fan kunst, de minske earst in bipaelde wolstan birikt hawwe moat. Salang alles dien wurde moat om itende to bliuwen, komme dizze dingen net oan bod. En men kin dizze stelling net weiprate, troch oan de iene kant to wizen op earme kunstners en oan de oare kant oan tige rike lju, dy’t hjir ek gjin byt foar oer hawwe; der sit, leau ik fêst wol in groun fan wierheit yn. De minske Schiphol trekpleister. Sinds Juli 1946 heeft Schiphol niet minder dan vier en een half millioen bezoekers gehad, een gemid delde dus van 900.000 per jaar. Daarmee evenaarde het de bekendste Europese at tracties, zoals de Par|jse Eiffeltoren. Autobestuurder Is nu voorgeleid. S., de bestuurder van de auto, die in de nabijheid van Someren in het water raakte, waarbij zijn echtgenote en zijn drie kinderen om het leven kwamen, is Zaterdag voor de of ficier van justitie geleid. Htf werd ver volgens op last van de rechter-commissa- ris in het Huis van Bewaring te ’s-Herto- genbosch opgesloten. Een zeer ongelukkige samenloop van om standigheden heeft Zaterdag te Zwolle aan het 2% jaar oude knaapje M. T. Seree het leven gekost. Het knaapje zat samen met een broertje bff z|jn vader op een bak fiets, boven op een spiraalmatras, die de vader geleend had en terugbracht. Om streeks kwart voor tien reed de vader door de Kerkstraat, nam een bocht iets te nauw en kwam in aanraking met de stoep rand. De bakfiets schoot voorover en de spiraalmatras gooide het jongetje om hoog, zodat hfl op de straat terecht kwam. Op hetzelfde moment kwam een 12 tons truck met oplegger de hoek om. De be stuurder van deze wagen kon niet bijtijds stoppen en reed over het knaapje heen. Het jongetje werd op slag gedood. Nederlanders spoedig vrij. Op 5 Augustus heeft de Nederlandse consul te Mexico verklaard te verwachten, dat de drie Ne derlandse zeelieden, die daar worden vast gehouden in verband met de dood van een Cubaans verstekeling, spoedig vrijgelaten zullen worden. De mannen zijn gevangen genomen, nadat men aan boord van hun schip, de Alblasserdljk van de Holland Ameiikalfln, het Ujk van een verstekeling in een der ruimen had gevonden. Thans blijkt het, dat er geen medisch bew|js is dat de dood van de verstekeling het gevolg is van geweld of van een val van een lad der. Paard gestolen en weer terug. De land bouwer C. Noom te Beesd in de Betuwe kwam, toen h|j z|)n weide aan de St. Jans- steeg betrad, tot de onaangename ontdek king!, dat z|jn kostbare stamboekmerrie uit de weide verdwenen was. Een intensie ve speurtocht heeft het paard doen terug keren. Uit het politieonderzoek bleek, dat het paard niet met een auto, doch lopend was vervoerd. Het spoor leidde naar het veer over de Lek te Tienhoven, waar een man met paard en fiets was overgezet. De heer Noom ging zelf op de markt te Rotterdam op zoek en daar vernam hfl, dat te Schoonhoven een prachtig paard en werkende kunstenaars, die in Fries land z|jn geboren of er een tijd lang heb ben gewoond. Daarnaast vindt men dan nog de Friese kunst in engere zin, bijv, de exposities van Friese schilders als Van der Sloot, Kamminga, van Asperen e. a„ die bij voorkeur het Friese landschap als onderwerp kiezen. De verscheidenheid, waarop we wezen, komt wel zeer tot uitdrukking op de twee de Commissiekamer. Min of meer klassiek z|jn hier de landschapsschildering van A. van der Sloot en de houtsneden van Joh. Mulders In scherp contrast met het expe rimentele van Roelof Klein, Tjeerd Tuin- stra en Henk Gorter, van wie de laatsten hun definitieve vorm nog niet hebben ge vonden. Meer eenheid Is er op de Burgemeesters- Regeren is vooruitzien. zijn, van ongeveer 1955 af de woningpro ductie tot 60.000 65.000 per jaar op te voeren. Bovendien moet reeds nu worden begonnen met ’t treffen van voorbereidin gen voor krotoprulmlng na I960, wil men een grote werkloosheid In de bouwnijver heid tegen die tijd voorkomen. Aldus heeft minister In 't Veld betoogd in een artikel in het jongste nummer (van 6 Aug.) van het weekblad „Economlsch-Statistlsche Berichten”. Aantal werklozen stagende. Het aantal bij de arbeidsbureau’s geregistreerde man nelijke werklozen steeg in de afgelopen maand van 106.569 tot 110.560. Hieronder bevonden zich 31.183 DUW-arbeiders (vo rige maand 28.503). en smaek, yn :ers 'en hwat moaijers is der net. It is tige goedkeap en tige materia- listysk, hwat dit soart jonge minsken sjen lit, it geastlike en kulturele is jit net oan bod kommen. Dit hat üs, alders, opfieders en oerheit hwat to sizzen, hwant yn üs hannen leit it ark om dizze natuer to biwurkjen ta kulturele üntjowing. Foargean en düdlik meitsje, alweroan, dat is üs taek. En dat moat yn de hüshalding bigjinne, dat moatte de skoallen bileaven net forjitte, der moat de oerheit each foar ha. Mar it hüsgesin bliuwt de earst-forantwurdlike, hwant hwat dêr siedde wurdt hat de earste en béste kansen. Lit üs hoopje, dat mannichien biseft, dat de bettere materiële tastan fan harren ek freget dat hja har bern mear meijowe fan dit soarte fan dingen. Better underwits, muzikael ün- derrjucht, in goed boek, mear inerlike biska- ving, geastesrykdom en kulturele foarming, dat binne dingen, dy’t in minske riker meitsje omdat it himsels foroaret. Dat sil de bern folie mear helpe as de stikmannich gounen dy’t der oars bisparre wurde. Hwant dit bliuwt, dit is wier bisit en jowt oan libbens- freugde folie heger rinte as hokfor bank ek. De ütstalling fan kunstwurken yn it stedshüs is dit jier grif in sukses, mar hoe stiet de kul- tuerle thermometer fan Boalsert en syn om kriten? Noch is it net to let om dêrre in rei- nige tnoam of middei oan to bisteegjen. En de Fryske kunstners hawwe der ek wol in bytsje rjucht op, tinkt my, om fan it Ge- meentebestjür mar net to praten. kamer, waar twee schilders van formaat hoewel ook hier weer elk in eigen stijl ons van werkelijk schone doeken doen genieten. Hoe beschaafd, kleurzuiver en vormschoon is P. van der Hem, ook in het Fabriclus lijdt aan oogkwaal. Een plot selinge oogkwaal heeft de bekende Neder landse schrijver Johan Fabricius, die reeds vele jaren in Engeland woont, getroffen. Het is hem niet meer mogelfjk te lezen of te schrijven. De medici achten het vrij wel onmogel|jk, dat h|| zjjn gezichtsvermo gen in de toekomst zal terugkrijgen. - Het nut van da schillenboer. In twaalf jaar werd er door de schillenboeren in de gemeente Groningen naar schatting een 70 millioen kilogram schillen ingezameld, hetgeen in voederwaarde overeenkomt met moat yn it ginnerael earst libje, dan komt it oare pas. En tsientallen jierren wie de brea- frage hjir kuipend en fan oergreat bilang. Né, rike minsken binne grif allegearre gjin kunstleafhawwers en earme gjin fandalen, mar sfear en opfieding spylje wol in greate rol yn in minskelibben ek op dit gebiet. As alles ynsteld is op klanten en forkeapjen, as der neat bistiet as molkjild en stamboek, as it Ebben syn heechste mominten birikt yn opslach of mear frij, dan is dizze sfear grif net gaedlik foar keapman, boer en arbeider om yn de goede sin hwat riker to wurden. Sjocn, der is in rykdom, dy’t bistiet yn gen, dy’t men hat en goed bisjoen is dat gjin rykdom. De echte rykdom bistiet yn hwat men is. De greatste rykdom is in soun en harmoanysk minske, dy’t fan alles, hwat de Skepper hjir bloeije en üntstean Et, mei tankberens gé- nietsje kin, omt syn Echamelike en geastlike formogens him derta by steat steUe. Smaek oanfielen op it gebiet fan de natuer, de mu- zyk, de Eteratuer, skilder- en byldhoukunst, jowe in greate forriking oan it minskeEbben. Men neamt it mei ien wurd: kultuer, d.i. it foredeljen fan de natuer. Iten en drinken, rinnen en floitsjen, laitsjen en skriemen hoecht men net to learen, dat binne natuerlike formogens, dy’t elts normael minske ken. Mar de kulturele dingen Ezze fierder fan him óf en frijhwat lju komme der net oan ta. Ik bidoel dit net as forwyt of as leechlizzerij mar it is,spitich genóch: reaEteit. Ek nou, wylst de algemiene wolfeart fan de measte minsken stikken heger leit as yn it foarige. En it is in wier wurd fan in diiptinkend filosoof, dat alle dingen de minsken ta seine en ta flok wurde kinne. Alle dingen, ek de stoflike wolfeart! Ek de frijheit en de demokraty en it moderne for kear en de technyske gemakken fan diz’ tiid. Allinnich yn harmony kin de minske al dizze jeften ta seine forarbeidzje en neat is slimmer as dit evenwicht to finen en to halden. As ik hjir pleitsie foar in riker Ebben, dan bin ik my tige skoan biwust, dat dit net maldik is en hiel hwat ynspanning ferget. Ik wit mar al to goed, dat as men de dingen rinne Et, de minske fansels tolanne komt by it beest. En ek, dat dit in saek is fan fallen en op- stean, fan op- en delgong, fan in rite dat it skoan liket, nei in rite dat alles wol forgees skynt to wêzen. It soe al lang oars west ha, as it net sa sEm wie om de minske bEuwend op to tiUen nei in inerlik riker bistean. Mar likegoed is it wier, dat it skoof en skande wêze soe as de materiële forütgong allinnich mar biwurkje soe, dat de lju mear materia- listysk waerden. En dat geraer is tige reëel. As ik in forgeliking meitsje tusken de jonges, dy’t yn de strieminne jierren fan tritich nei de skoaUe kamen en dy fan nou, dan kin ik wol sjen, dat de lésten better yn de klean sitte en mear büsjild ha, dat der folie mear apennütsdoppen op it skoalplein Ezze as doe, mar in foarutj-- - forlangen nei

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1