DE ZIN VAN ONZE VACANTIE Martinytoer --I-- I KRIS-KRAS door Nederland r No. 65 Dinsdag 19 Augustus 1952 48e Jaargang Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland B olsward Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - üs hjoed to sizzen Fan de Tj. de J. der komt it net. Onbewaakte overweg eist twee slachtoffers DY’T EAREN HAT OM TO HEAREN, MEI HEARRE! Plantages willen sluiten Naar het Indonesische persbureau Antara meldt, hebben 15 thee- - rubberplantages te Soekaboemi een verzoek ingediend de ondernemingen te mogen sluiten. Als mo tief werd opgegeven, dat onder de huidige omstandigheden voor de exploitatie te veel arbeiders in dienst moeten worden gehou den, terwijl de productie geringer is dan normaal en de prijzen in de landen, waar heen geëxporteerd wordt, laag zijn. jocht I Duitsland en Engeland gaven het voorbeeld Kamperen? Goed, maar onder verantwoorde leiding De schoot der aarde Gezagscrisis in Indonesië Hwat hat Gabe Skroar Rivier sloeg twee stadjes in puin 50 jaar „Concordia” „Zoek de zon op” Bolswartls Nieuwsblad PIET. dag getrouwd. Aan het bruiloftsmaal had- De Amerikaanse zielkundige Stanley Hall (1844-1824) heeft geprobeerd, van dit ver schijnsel een verklaring te geven. Hij re deneert ongeveer aldus: er is een evenwij digheid tussen de ontwikkeling van ieder mens afzonderlijk en van de mensheid in haar geheel. Al-groeiende herhalen wy in het kort de moeizame weg, die de mens in de loop van vele eeuwen heeft afgelegd. jagers leefde, en daarna zich aan de vee teelt ging wjjden, vervolgens aan landbouw ging doen en toen ging reizen en handel drijven, en ten slotte zich een maatschap pij bouwde, waarin de techniek hoogtij viert zó is het kind omstreeks zijn acht ste levensjaar in zijn spel het liefst jager en het maakt bogen om pijlen mee te schieten en het bouwt zich tenten als onze voorvaderen in de wildernis. Later heeft het belangstelling voor geiten, duiven, enz. daarna voor tuinieren, dan voor reizen en ruilen, en tenslotte voor het bouwen van zendertjes en ontvangtoestellen. Nu lijkt deze theorie op het eerste gezicht niet on aardig en dat is ze ook niet. Maar ze heeft het bezwaar, dat ze niet opgaat, het geen trouwens met wel meer theorieën 't geval is. Wanneer in de vacantie school jongens op het grasveldje naast mjjn huis verschijnen met bezemstelen en oude kar petten om daarmee een tydeiyk home te bouwen, dan vindt men daarbij avonturiers van alle leeftijden, d.w.z. van ongeveer zes tot veertien. En de jongelui, die zich des zomers opmaken om te gaan kamperen, Oorspronkelijk kende de Jeugdbeweging noch de individuele jongere de trek naar buiten, en met name was van kamperen geen sprake. Niet waar: de mensheid had eeuwen nodig gehad om van tenten in fatsoen lijke huizen met elertra, gas, behoorlijk bedden en prettige stoelen te geraken, waarom zou men zich dan haasten, om vanuit die huizen weer in de tenten terecht te komen? Heus, wjj, gezeten volwassenen, zjjn niet zulke grote vrienden van het primitieve leven. Het mocht wat! En nu gaan me die kinderen zo-maar voor hun genoegen.Het is toch eigen lijk krankzinnig! net, it is harren net bybrocht en dêr sit it en ra woont). De heer Kroontje was 40 jaar I organist te Exmorra-Allingawler. 1 De heer Camping heeft als directeur ont- zou kunnen bergen, hadden hiervoor een reusachtige tent op het erf van hun nieu we boerderij doen opzetten. Lou Bandy trouwde. Vrijdagmorgen trad Elk is omaris bang foar forgif ynnimmen, om’t dat de mage en it lichem skea dwaen kin. Mar hoefolle forgif foar de siele wurdt der soms net tabitocht opdronken? (Lou Bandy). Ja, zoek de zon op, Loe, Je hebt het af en toe Uitbundig blij gezongen. Een beetje zonneschijn Moet er voor ieder zijn, Wat dacht je, ouwe jongen, De zon in ’t herfstig blauw, Is mij een jonge vrouw? Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Je bent, dat blijkt wel Loe, Nog lang niet levensmoe; Zes kruisjes en twee streepjes. En nu vol „liefde”vuur Nog een verjongingskuur. Heus, Loe, je kent de kneepjes, Je speelde 't klaar zowaar, Met een van achttien jaar. Je hebt het recht, heer Loe, Hartspijs is niet taboe, Jij lust nog een groen blaadje. Je hebt, straks zon gestoofd Geen boter op je hoofd? Vertel niet ’t kousen-naadje! ,,’t Mahoniehouten huis” Is jou een goede kluis. We zijn allang weer goed. Vriend Loe, véél zonnegloed! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Een aantal andere ondernemingen, aldus Antara, waaronder de thee-ondememing Mira Montana en de suikerplantage Djati Wangi hebben verzoeken om credieten van de staat ingediend.. waarbij men een minimum comfort en een maximum zwarigheden ontmoet. Je voelde je gelukkig, als je zó maar ergens kon sla pen, bij de boer in het hooi of via het dun ne grondzeiltje op de harde bodem; en de zanderige pap. die jezelf had gebrouwd, smaakte je beter dan de pudding, die je moeder ter gelegenheid van een huiselijk feestje had gemaakt. En.was het En, zoals de mensheid éérst als rovers en I geen genot, de brede en rustige ademhaling van de natuur te vernemen: het langzaam opgloeien en doven van het licht, de trage rondgang van maan en sterren, het trek ken van de wolken, het ruisen van de re- zaglljk veel voor het corps gedaan. Hij was I hoofd der school in Exmorra en besteedde al zijn vrije t(jd aan het corps, hetwelk Wi) weten ’t nog wel, Loe, Je satyrike roe Heeft Friesland eens getroffen. Een tikje humor-loos, De Friezen werden boos En schoten uit hun sloffen. vallen allang niet meer onder de leeftijds klasse, die Stanley Hall daarvoor had uit verkoren. De trek naar de natuur heeft vooral van uit Duitsland en Engeland de wereld ver overd. In Duitsland verlangde de jeugd, de oudere jeugd welteverstaan, dus de jon gens en later ook de meisjes van een jaar of 15 en ouder, naar erkenning van haar persoonlijkheid, en naar een zelfstandig groepsleven. Wanneer men zulke dingen wil, kan men natuurlijk niet beter doen dan zich van de volwassenen af te schei den en een groep te gaan vormen, waarin alleen voor jongeren plaats is. En zo ont stond dan In Duitsland de beweging der „Wandervögel”, oorspronkelijk een groep scholieren, die de leraren als kiespijn kon missen. Het was de uitdrukking van het heimwee der jongeren naar natuur en vrij heid, en dus in de grond der zaak niet veel meer of minder dan een revolutie. De Padvindersbeweging, die zoals men weet uit Engeland afkomstig was, ver toonde een dergelijke strekking. Alleen hielden hier de volwassenen het heft be hoorlijk In handen. Hoe het zij, men trok de natuur in en mer ging kamperen. Uit de stad! Uit de be schaving! Uit de wereld van kranten en radio en de duizend gemakken, die men tegen evenzovele ongemakken moet kopen. Naar de bossen, die de fijne webben van hun naalden tegen een blauwe hemel we ven naar de zee, die als een orgel ligt te ruisen, naar de wolken en de zingen de regen en de zon. Slapen op een zeil, en koken op een houtvuur: de karnemelk verbrandt en de gort, die erin zit, is nog rauw. Je wassen met water, dat je ergens met veel moeite hebt weten op te pom pen of te halen, terwijl het thuis zo-maar uit de keukenkraan loopt. Men zocht avontuur en emotie. Men schiep zich uit een onbewust opvoedkundig in zicht weerstanden en moeilijkheden en pro blemen, en koos daartoe het kamperen, Zaterdagavond omstreeks half tien had een tragisch ongeval plaats bij Nijezijl, waar een jeep op de onbewaakte overweg door de trein naar Sneek werd gegrepen en een vijftigtal meters werd meegesleurd. De inzittenden, de 51-jarige veehouder Ruurd Joh. Abma van Hartwerd en vrouw I HuitemaBosma (45 jaar) van Njjlander- zfjl, verloren hierbij vrflwel onmiddeliyk 't leven. De trein had een half uur vertra ging. i Hwat jo op kultureel gebiet siogge I it greatste part sabeare: show 1 ft st F Een der mannen kreeg een wond aan de Dini, die in Zenderen natuurlijk geen zaal hals, terwijl hfl tydeiyk blind werd door konden krijgen, welke al deze feestgangers Prinses Sybilla van Zweden naar ons land. Prinses Sybilla van Zweden zal het nieu we passagiersschip van de ZwedenAme rikaan, dat bjj De Schelde te Vlissingen wordt gebouwd, te water laten. De tewa terlating is vastgesteld op Zaterdag 18 October. Brand in kerk. Een uitslaande brand in de St. Bavokerk te Heemstede heeft een schade aangericht van ongeveer f 15000. Niet grappig meer. De bekende humorist Toon Hermans keek een beetje zuur, toen bleek, dat van het Stadionsplein te Am sterdam z(jn geparkeerde auto was ver dwenen, maar hy kon weer lachen, toen de wagen nadat hy door z.g. plezier-ry- ders was gebruikt in de omgeving van Diemen werd teruggevonden. Opvolger van Mr Hollander benoemd. Tot Officier van Justitie by de rechtbank te Leeuwarden is benoemd als opvolger van mr dr F. Hollander, mr H. M. Gelinck, thans subst. Officier van Justitie te Maas tricht. WAAROM VACANTIE? Een trouwe lezer van ons blad vroeg ons een artikel over de vacantie. Hier Is het, want we stellen niet graag onze lezers teleur. We ontlenen het aan het speciale vacantienummer van het maandblad „Het Kind”, (Ultg. C. A. Spin, Amsterdam) waarvan ons een exemplaar ter ken nisname werd toegezonden. Het Is van de hand van C. Wilkeshuis, on- derwysdeskundlge te Deventer. is foar - - stiet wol goed om to dwaen oft men der foar fielt, mar leau my, de measten, dy’t nei kulturele jounen of utstallings geane, dogge dat foar de bütewacht, mar net om’e se der seis in gre- wel foar fiele. En der dogge jo neat oan. Sjoch mar nei al dy lju, dy’t op Middel- skoallen litteratuer en kunstlessen hawn gen in de bomen en het gras? Is dit rhythme niet zó rustig, dat je er zelf rustig van wordt? Ja, er zyn enkelen, die er niet aan kunnen wennen: ze vergaan van heimwee naar de stad en de volte. Maar dit zijn uitzonderingen. En dan, die solidariteit: dat samen-leven, dat zich moet schikken naar anderen, dat sAmen pret hebben, sé.men voor moeiiykheden staan, en ze dan oplossen of verdragen. En vergeet dan niet al de ongewone kar weitjes, die men er te doen heeft: koken, boodschappen doen, water halen je bed op maken, en zo meer. Zeker, er zyn bezwaren aan het kam peren verbonden. Maar waar vindt men die niet? Natuuriyk Is het ongewenst, jonge kinderen alleen te laten kamperen, en ook in een gemengd kamp zal men literaard gt>ede (leiding moeten hebben. Maar indien men alle maatregelen heeft getroffen, die men menseiykerwys heeft kunnen treffen zonder het kamp dóór te organiseren, Iaat de jongeren dan daar buiten een brokje levensvreugd en een stuk geesteiyke en llchameiyke opvoeding op doen. Ze zyn straks heus wel blij, als ze weer naar huis terugkeren. Maar ze zyn ryker geworden en zullen telkens terug denken aan die plek.„weet je nog wel, die hei en die dennen?”.aan dat stukje natuur, dat ze zo goed hebben leren kennen en dat nu argeloos ligt te dromen, ergens ver-weg, onder zon, wind en wolken. te jo neat oan. [y't op Middel- hawwe. Se moatte der op skoalle troch hinne wrotte, mar hwa fan harren sjocht letter nei syn Homerus, Dante, Vondel, of neam mar op, wer om. Hwa keapet in nije dichtbondel of giet üt himsels nei tentoanstellings ta. len op de hündert en dan is it ut. Nim de lju nou mar sa’t se 1 j gewaesje langer. In goeije sigaer, I pier en in stealtsje stoofde iel en d Better en dudliker antwurd kin men ek nou, nei twatüzen jier, net iaën oan al dy lju, dy’t mismoedich op ’e plecht fan it libbensboatsje sitte en de oaren op alle gebieten fan it lib- ben, religieus, seedlik, opfiedkundich, so- siael, kultureel, mar pompe litte. tot veel succes leidde. Hy was ongeveer 40 jaar directeur van het corps en is later naar Soest gegaan als rustend hoofd en aldaar overleden. „Concordia” stond vroeger als een zeer goed corps bekend. Het behaalde op de concoursen veel 1ste pryzen en gaf in Bolsward op de Hanzedagen concerten. Het eerste vaandel werd door de burgerg destijds aangeboden. Het kostte f 300, dat was zeer veel voor die tijd. Thans is het nog een zeer mooi vaandel. Na de heer Camping hebben nog als di recteur van het corps gewerkt de heren Negenman van Bolsward en Wybinga van Ngland. Thans is de heer Phons Smits te Bols ward ruim 3 jaar directeur en het corps mocht dit jaar met Pinksteren twee 1ste prijzen behalen, één voor de marswedstrijd en één voor de concertwedstrijd met op een na het hoogst aantal punten. De bevolking van Exmorra staat zeer sym pathiek tegenover het corps en laat dit blgken door hun royale financiële en mo rele steun. Het is de bedoeling deze gebeurtenis a.s. Donderdag met een festival te vieren, ter- wyi op 2 October a.s. de jubileumdag in een intiemere sfeer zal worden herdacht. Marcel Loubens, de natuurkundige van de expeditie-Cosyns, die na een val van 40 m in het diepste ravyn ter wereld zyn rug- gegraat brak en aan zyn verwondingen bezweek, heeft zyn laatste rustplaats ge vonden in de spelonken, die hy wilde on derzoeken. Zyn vier collega’s namen het moeiiyke be sluit om het lichaam in het ravyn te be graven, omdat het ondoeniyk bleek het weer omhoog te takelen langs de 338 m hoge rotswand. zy stapelden een grote hoop stenen op het graf. Arbeiders vangen vyftien adders in een middag ty<ls. Arbeiders, werkzaam by de uitvoering van ontginningen in Boekelte, hebben de vorige week in een middag niet minder dan vyftien adders gedood. Deze vergiftige reptielen zyn in Zuid-Oost Fries land dus nog lang niet uitgestorven! Jehova’s Getuigen congresseren. In de laatste dagen van Augustus zullen niet minder dan acht duizend Jehova’s Getui gen in Amsterdam gaan congresseren. zy hebben tegen Vrydagmiddag 28 Augustus een byeenkomst belegd in het Olympisch Stadion, waar men vyftien duizend bezoe kers verwacht. Zondag 31 Aug. zullen vele honderden getuigen gezameniyk in een der zwembaden in de stad worden ge doopt. binne, dan ha jo ek gjin ar- T_ de froulju in bonbon en in nij mantelpakje, de iene hwat fiskje of kaertspylje en de oaren hwat thédrinke en nijtsjes ütwikselje, sa sit it lib- ben ynmekoar en al it oare is mar foar de mear j tubunc smiten bevolking van Lynmouth (2000), Lynton en andere dorpen en enkele duizenden va- cantlegangers, zyn door politie en militai ren geëvacueerd. De oorzaak is het verstoppen van de ri viermond, waardoor de Lyn zich een nieu we bedding zocht. Het water is inmiddels weer door een nieu we bedding, die de Lyn dwars door de hoofdstraat van Lynmouth heeft geslagen naar zee afgevoerd; een ontzettende ra vage van ineengestorte huizen, weggesla gen bruggen, vernield huisraad achterla tend waartussen dikke lagen slib en puin de karkassen van vele honderden stuks verdronken vee en huisdieren liggen. „Indonesië Igdt aan de ziekte van gebrek aan eerbied voor het gezag. Ik heb al eer der gezegd, dat wij het slachtoffer zijn van vier crises: een politieke crisis, omdat ve len niet meer geloven in democratie, een crisis in het veiligheidsapparaat, een cri sis in de wijze van denken en analyseren, en een morele crisis. Nu is daarbij geko men een crisis rondom het gezag.” Aldus sprak president Soekarno Zondag vanaf de trappen van zyn paleis te Dja karta ter gelegenheid van de zevende ver jaardag van-de Indonesische onafhankeiyk- heidsverklaring. Een enorme mensenmenigte luisterde naar de toespraak van de president, die in zyn rede de woorden van Aristoteles aanhaal de, dat vryheid het vermogen is om te re geren en geregeerd te worden. „Groot,” achtte Soekama het verschil tus sen hetgeen gehoopt werd op de dag der proclamatie en wat er na zeven jaar is bereikt. Dit is de paradox van het huidige Indone sië, aldus ging Soekarno voort: lange tyd heeft men verlangd naar een eigen gezag en nu men dat heeft, eerbiedigt men het niet. De opbouw van de defensie en de economische toestand zyn teleurstellend, de financiële positie is „somber en hache- iyk”. de peper, die in zy'n ogen was gekomen. 104-jarige overleden. Te Nymegen is over- j leden de ruim honderd en vier-jarige mej. I Enestlna Schults. Zy was een der oudste j ten stadhulze te Den Haag in het huweiyk de 62-jarige artist Lou Bandy met de 18- jarige Carla van den Hurk. Nederlandse student In Oostenrjjk veron gelukt. De 20-jarige student uit Den Haag Innsbruck gevonden. In zwembroekje naar de politie. Een be woner van Helmond had zyn auto aan het j Zwarte Pad te Schevenlngen geparkeerd I en in de kofferruimte zyn kleren gebor- I gen. Met een zwembroekje aan ging hy vervolgens in zee. Toen hy terugkwam bleken zyn kleren gestolen te zyn, zodat hy vrywel in Adamscostuum naar het Schevenlngse politiebureau moest om aan gifte te doen en andere kleren te bemach tigen. Van de dief ontbreekt elk spoor. DAt is bruiloften. Jan Roelink en Dinl I Keppels uit Zenderen in Twente zyn Dins- lijtsjes ütwikselje, sa sit it lib- F__ _1j tribune. Al dy fierdere mirakels is jild wei- en mekoar it libben lêstich meitsje. En hy slute mei in pakkende peroaraesje: „Jo binne dochs aid genóch, tinkt my, om dat seis ek yn to sjen, as jo gjin blynkape foar ha!” Twa mieningen en twa sjenswizen, hwer’t in groun fan wierheit yn sit. De kultueroptimist de pessimist, mar beide miene dat se rea list binne. Dit binne lykwols gjin nije lüden, i oare gebieten al deselde re- religieuze fra- inwoonsters van Nederland. Predikant van rots gestort. De Oosten- rykse berggids Ossi Schmidhuber heeft Vrydagmiddag het stoffeiyk overschot van de sinds 7 Aug. vermiste ds H. J. Janzen BJ uit Tubbergen op een berg, ten Noorden Albert Gregor/is toen hy Zaterdag in de Innsbruck gevonden. Oostenrykse Alpen aan het jagen was, van een rots van 70 meter omlaag gevallen en om het leven gekomen. Matroos doodgedrukt. De 17-jarige Zweed se matroos S. Valdau uit Trelleborg is Zaterdagmiddag in de Merwedehaven te Rotterdam doodgedrukt tussen zyn schip, dat hy buiten boord aan het verven was, en een sleepboot. Pech. Het gemeentepersoneel van Wor mer, dat door de raad met een gratificatie van f 50 was bedacht, krygt deze niet, want noch Gedeputeerde Staten van N.- Holland, noch de minister van Binnenlandse Zaken gingen ermee accoord. net op dit terrein en ek net op fan it libben. Hoefaken haw ik denaesjes heard by sosiale en i gen. As men war docht de rjochtfeardigens mear yn it libben to bringen, it noed stean foar oaremans bilangen, it meiinoar dielen fan goed en tsjoed, it each hawwen foar dat fan de oare, iimmer wer komme de riedslju en sizze: Hald dochs op man, de minsken binne dochs allegearre egoïsten, it oare is mar sabeare. Moaije wurden om mei to dwaen, om’t it „stiet” mar yn wêzen, giet it allegearre om it measte to krijen. Elk fïj foar syn eigen bilang, hwat tochten jo. Ja, in lyts gerdyntsje dertoar, der meije hja wol oer, mar dat is mar apekoal. Algemien bi lang, it mocht hwat, ae hurde ryksdaelders, der draeit it allegearre om en hoe moaijer wurden se bruke, noe mear jo oppasse moat- Kolkend watergeweld heeft Zaterdagnacht twee welvarende badplaatsjes aan de kust van Zuidwest-Engeland in de slaap ver rast en in een oogwenk veranderd in met puin en slib bedekte ruïnes. Ruim dertig doden werden reeds geborgen, terwyi nog enkele vermisten vermoedelijk door het onstuimige water van de rivier de Lyn naar zee zyn gesleurd. De gehele Het Chr. Muziekcorps te Exmorra bestaat een halve eeuw. Het Chr. Muziekcorps „Concordia” te Ex morra werd opgericht op 2 October 1902, o.m. door de heren Camping (die de eer ste directeur en tevens voorzitter was), Pleter Westra (penningm.), Klaas Tysma (thans woonachtig te Zurich), van Loon (destyds onderwyzer te Exmorra, thans in Schamegoutum)Jan Heeres (thans fir mant van fa. v, d. Plaats te Bolsward) en Bauke Kroontje (die thans nog in Exmor- te. Dit, sizze se dan en hja bruke tamme en fingers. Ja, it is wier, de minske is in oansketten fügel. Hwat de geast bistribbet, hat in swiere sile to lüken tsjin hwat it lichem easket. It arbeidzjen foar it bettere, it hegere, it nobele, is as it pompen op in lek skip. Men kriget it skip nea droech, aloanwer sipert er nij wetter tusken de naden en hiel hwat matroazen lizze Twa oandachtige lêzers fan dit hoekje, kamen my fan ’e wike op ’e side om harres derfan to sizzen. Ik bidoel oer dy kulturele kwesje, oer dat feit, dat de bilangstelling meastentiids sa lyts en it bigryp derfan sa toloarstellend is. De iene woe der op üt, dat der folie barre moast op it terrein fan ynstruktive en ynliedende foardrachten. Hy sei: dy middeis fan forline jier mei ien ure muzyk, hwerby jonge minsken ris hearre, hwer’t hja om tin- ke moatte en hwer’t de skientme yn sit, dat is de oplossing. De lju wolle wol, mar hja kin- ne r_. u u-- •...i—.ux ja. -u op fêst, dat dingen op it kulturele gebiet net better slagje. De measte minsken binne kul turele analphabeten en likemin as hja in boek oo wearde skatte kinne as hja net léze kinne, likemin kinne hja Mozart of Beetho ven genietsje as hja net yn de muzyk ynwijd binne. Jo moasten der op stean, dat de oer- heit op dit terrein folie mear docht. Der sit de oast! De twadde gnyske sa’n bytsje, doe’t hy my oanspriek. Hy sei: ik hie jo wizer ha wollen mei jou oantrün nei meat kulturele bilang stelling. Dat is in illüzje, myn goeije man, ski’ tusken de naden en hiel hwat matroazen lizze it ark del en sitte mismoedich op 'e plecht. Mar dan sinkt it skip jit djipper en nije helpers gripe mei moed nei de pompen. Pompe op in lek skip, dat is it libben op elts terrein: religeus, sosiael, cultureel, ja roun- om, hwer’t de geast mei mank is. En dochs gjin bilies jaen! Net ünforskillich wurde, net passyf bliuwe, gjin defaitist en gjin pessi mist mar j immer wer it ark opskerpjend, it sied ütstruijend, it ünkrud wjuddend. Dat is de swiere opjefte fan it libben. Trochsiedzje op it hurde, fortrape en mei stikels oergroei- de lan, om’t hjir en der goede ierde is, dat de triennen fan de siedder foroarje sil yn Wi dens. Ik lêz yn in aid Boek, dat hast twa tüzen jier lyn skreaun is: „In siedder gyng üt om to siedzjen. En doe’t er siedde, foel it iene diel bylans it paed en it waerd fortrape en de fügels fan ’e himel pikten it op. En in oar diel foei op ’e stienrots en doei it op- woechsen wie, fortoarre it, mei’t it gjin focht krige. En in oar diel foel mids de stikels en de stikels woechsen mei op en smoarden it. En in oar diel foei yn ’e goede ierde en doe’t it opwoechsen wie, joech it Hündertfaldige Frucht.” En dan stiet er yn datselde aide Boek in ütrop ta de greate skare, minsken fan stêd ta sted, fan lan ta lan: urbi et orbi: Met strykyzers en peper gingen ’s avonds den zy al driehonderd gasten, maar toen te Utrecht by een twist een echtpaar en de eigenlijke bruiloft begon, liep het aan- de ouders van een van hen elkaar te iyf. I tal gasten op tot over de duizend. Jan en --_j Dinl, die In Zenderen, natuuriyk geen zaal dat slagget nea. De minsken binne nou ien- kear net oars as dat se binne. Goed iten en drinken, hwat springe en doun- sje, sile en autoride, moaije klean drage en in rom en maklik hüs, dat is foar mear as njog- t gen fan de tsien it program. Inkelde ütsün- deringen sille der grif wol bliuwe, mar fier-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1