DE „GEHEIME” OPDRACHT VAN Ir STAF FRANS VERDEDIGINGSPLAN FATAAL VOOR NEDERLAND No. 68 48e Jaargang Vrijdag 29 Augustus 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht us hjoed to sizzen „M; PYT. Buitenlandse Zaken blijft struikelblok Connaissance du Monde De B.B.C. i Jongetje te Sneek verdronken Eisenhower wil Russische macht inperken tot binnen de Sovjetgrenzen Fan Grins de fiktoarje Hwat hat Gabe Skroar zes maal in Friesland Ontslag van Acheson geëist op de Friese meren Bolswards Nieuwsblad zou en put, wij eisen onmi twee ge- de demlssl- vergd. Het kwam tot stand nadat Jhr de i nl. niet vergeten, dat beide partijen l l l 1 zware poet bedankten en de drie dubbel tallen, die de k.v.p.-fractie aan deze for mateur aanbood, konden geen genade vin- en Marine, mysterieus, RuslandChina. Over het Russisch-Chinees overleg te Mos kou Is, terwijl we dit schrijven, nog niets bekend; wel wordt gemeld dat eerstdaags te Peking een communistisch congres voor de vrede wordt belegd; verschillende Azia tische staten zenden er vertegenwoordigers heen. Achter deze vredespropaganda zit waarschtjnljjk een Chinese poging de neu trale Aziatische staten tot een gemeen schappelijk optreden te verlokken. Perzië en Egypte. Over Perzië en Egypte zijn de berichten niet zodanig, dat ze zich voor uitgebreid commentaar lenen. Het schijnt, dat Egypte thans Amerika om militaire en economi sche hulp heeft verzocht. Nog moge ver meld dat de Nederlandse gezant in Egypte zfln geloofsbrieven aan de regenten heeft aangeboden. Ze zijn gericht aan de koning van Egypte en Soedan; deze erkenning heeft volgens de toelichting geen politieke betekenis en maakt geen inbreuk op het recht van de Soedan om eigen lot te be palen. fonnatle- der pvda Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Als. Zomin als voor Nederland zit er voor W.- Duitsland iets aantrekkelijks in het Fran se plan; als de W.-Duitsers meedoen zul teden dat wij niet tevreden zullen zijn voordat de bij vloed aangeslibde modder van het agressieve communisme binnen de eigen grenzen is teruggeëbd.” Nu moet men er rekening mee houden dat het hier een verkiezingscampagne betreft, waarin Eisenhower ook de stemmen moet winnen van die honderdduizenden Ameri kanen die afkomstig zün uit de door Rus land geknechte landen van Oost-Europa. Maar toch kondigt do generaal hier maar even een Frans plan eenstemmig afgewezen. De militaire medewerkers van de Neder landse dagbladen wijzen dan ook éénstem mig het Franse plan af, niet alleen ove rigens om het Nederlandse volk het von nis van een directe vflandeitfke bezetting te besparen, maar ook, en dit argument heeft uiteraard tegenover het buitenland meer waarde, omdat het gehele Neder landse grondgebied wel degelijk grote waarde heeft voor de West-Europese ver dediging. Met Denemarken dekt het En geland, dat ook van vtjandelfjke duikbo ten uit Deense en Nederlandse havens grote last zou ondervinden. Nederland biedt ook een geschikt bruggenhoofd als voor de Atlantische legers het uur van het tegenoffensief zou slaan. de zes te bestemmen voor de tweede por tefeuille van Buitenlandse Zaken. De kvp zou nl. twee ministers op dit departement krffgen als compensatie voor het verlies van Economische Zaken. De eerste minister, die In het buitenland moet reizen, mocht echter geen „credlet- benoemlng” zijn. Uiteraard vond de kvp haar zes candidaten wel geschikt en dit verschil van mening deed Mr Donker stranden. Natuurlek deed hfj nog een laat ste poging, maar deze was niet al te reëel meer. Inplaats van Justitie zou de kvp Wederopbouw krijgen en de eerste minis ter van Buitenlandse Zaken zou voor haar Misschien zullen er onder de Franse mili taire deskundigen zijn, die betogen, dat Nederland ook vroeger, toen het zelfstan dig zfjn defensieplannen opmaakte, nooit gedacht heeft aan een verdediging van zijn gehele gebied tegen een uit het Oosten komende overmachtlge vijand. Dat is on getwijfeld juist, dat was nog in de dagen dat men geloofde dat een bezettende vij and zich strikt aan de bepalingen van het oorlogsrecht zou houden; de ervaringen van de laatste oorlogen hebben echter ge leerd In welk een ontzettende toestand vol ken onder het bewind van een vijand ge raken, en een Russische bezetting zou waarschijnlijk nog een graadje erger zijn dan welke andere ook. Strategische positie precair. Ook voor het Nederlandse volk als zodanig heeft de nu ontstane discussie zijn nut, omdat ze de aandacht vestigt op de pre caire strategische positie van ons land, welke een extra krachtsinspanning van ons volk eist. De militaire medewerker van de N. R. Crt. wijst er dan ook op dat zo danige maatregelen moeten worden geno men dat bil mobilisatie ons gehele volk één organisatie vormt, welke op de lands verdediging is ingesteld. Met persoonlijke offers van een leder moet het mogelijk zjjn Nederland, dat jaarlijks nu lichtingen van 50.000 man heeft en 11/, milliard gulden per Jaar aan zijn verdediging be steedt, tot een gewaardeerd bondge noot te maken van die landen, die ook belang hebben bü een andere opzet van de verdediging dan Frank rijk wil. Dat zijn dan In de eerste plaats West-Dultsland en Denemar ken, maar ook Engeland. De geruchten over het verschil van mening, dat bij de kopstukken van de Atlantische militaire leiding zou bestaan over de verdediging van West-Europa de Fransen zouden bjj Russische agressie op de Rjjn- IJssel of Rijn-Waalllnie willen terugtrekken, anderen echter Nederland en West-Dultsland hardnekkig willen verdedigen hebben professor Romme aanleiding gegeven om daarover een aantal vragen tot de re gering te richten. Het is goed, dat dit gedaan wordt, al zal het antwoord, nu alles nog in wording is bij de Atlantische verdediging, wel niet af doend kunnen zijn. Het is echter vooral goed omdat de aandacht van ons volk op deze kwestie gevestigd wordt en de regering zich wete ge steund door heel het volk als zij de Franse gedachtengang afwijst, waar door een groot deel van Nederland aan een barbaarse bezetting kunnen worden overgeleverd. De generaal slaat daarin een zeer scherpe toon tegen het Kremlin aan. Dezer dagen zeide hij, dat de man nen van het Kremlin nachtmerries moeten krijgen van welke Rusland wachtte als het de vrede zou schenden. „De posities, welke Rusland op het ogen blik in Oost-Europa en Azië beheerst,” aldus Eisenhower, „zullen wij nooit erken nen. De dag moet komen, dat de volken van de geknechte landen de gelegenheid krijgen om in volle vrijheid en onder in ternationaal toezicht hun eigen weg te kie- Malenkof Stalins, opvolger? Terwijl Eisenhower ’n mogelijke verscher ping van de Amerikaanse politiek jegens Rusland in het vooruitzicht stelt, vraagt men zich in het Westen af wat de aan kondiging van het Kremlin betekent dat op het congres der Russische communisti sche partjj, dat 5 October bijeenkomt, niet Stalin zelf, maar zijn 50-jarige secretaris In het Marine-hospitaal te Overveen heeft een patiënt, Majoor ziekenverpl. K. Huy- bens, een molen vervaardigd van lucifers houtjes. Ruim een jaar heeft hij hieraan gewerkt. De wieken van de molen kunnen electrisch draaien en van binnen is dit kunstwerk verlicht. De lantaarns op de hoeken van het erf branden eveneens. De molen wordt nu verloot ten bate van het Marine sanatoriumfonds. Door het juiste aantal lucifershoutjes te raden, kan men eigenaar worden van de molen. en rechterhand Malenkof de voornaamste politieke redevoering zal houden. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat deze Malenkof te zijner tijd. Stalins opvol ger zal worden. Rudolf Nadolny, die in de dertiger jaren Duits ambassadeur te Mos kou was, voorspelt dat dit een neiging tot een verzoeningsgezinde houding jegens ’t Westen verraadt. Uit het antwoord, van het Kremlin op de laatste nota van de Grote Drie over Duitsland blijkt die zeker niet. De Russen willen praten over een vredesverdrag met geheel Duitsland en het allerlaatst over de mogelijkheid eerst vrije verkiezingen in dat gehele Duitsland te houden, zoals de Grote Drie willen en wat ook logisch is. Het is heel duidelijk dat Moskou, dat na tuurlijk geen herenigd en vrij Duitsland wil, slechts naar een conferentie der Grote Vier streeft om de kwestie-Duitsland op de lange baan te schuiven en daarmee een eventuele herbewapening der W.-Duitsers eveneens. Dy’t in oar kjimme wol, moat seis gjin Hls ha. ne men. Hij meende, dat de twee onverzoen- lijken, de pvda en de kvp, nog wel te ver zoenen waren. Aanvankelijk had hij een geschikt persoon op het oog, mr Steen- berghe, die de hoge positie op het Plein zou kunnen bekleden. Maar deze bedankte, evenals hij bij de formatie Donker had gedaan. Daarmede was de kans voor de heer Staf reeds bijna, verkeken. Ten einde raad liet htf per vliegtuig uit Amerika mr Luns overkomen, die gezantschapsraad is bij de Ver. Naties. De heer Luns was één der zes candidaten, die door de kvp was genoemd. Ook dit gesprek had een negatief resultaat. Mr Luns zou bestemd zijn voor zittend minister, dus als tweede man op Buitenlandse Zaken. Intussen pro beerde de heer Staf ook nog een nieuwe zetelverdeling te maken. Zijn voorstel werd Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Faek blaff’ de Ij u as hounen Elkoar unfreonuk oan, Faek jowt de hurde goune In rouwe, falske toan. It moréle peil is sakke Hwa fielt hwat foar syn meimins? Folgen dochs alle plakken It foarbyld nei fan Grins I Dupe van Franse bezuiniging? Het Franse krijgsplan, dat gedeeltelijk 't gevolg Is van de Franse neiging om te bezuinigen, zowel financieel als op perso neel door dit plan behoeven de Fran sen nl. minder troepen voortdurend onder de wapenen te houden en kunnen z(j In tijd van nood de Maglnotllnle gebruiken om er achter hun reserves te mobiliseren zal natuurlijk bif een aantal partners in de Atlantische gemeenschap, o.a. Neder land, de wens om de W.-Duitsers zo snel en zo sterk mogelijk deel te doen nemen aan de defensie doen toenemen. Daar is ook nog een andere reden voor. Wel heeft de Atlantische verdragsorganisatie bekend gemaakt, dat haar plannen om eind 1952 50 divisies ter beschikking te hebben, zul len worden verwezenlijkt, maar daarna zullen zowel Frankrijk als Engeland hun verdere bewapening in vertraagd tempo moeten uitvoeren. Deze beide feiten ma ken een spoedige deelneming van West- Dultsland aan de W.-Europese defensie ge- wenster dan ooit. In Groningen zal men volgende week een vriendelijkheidsweek organiseren (krantebirjocht). Fakansje trije wike? ’k Wit it doel al fan myn reis, Wis Keulen kin bisike Yn Bern is folie moais Lykwols wol ik üntfongen Om utens lyk de Prins, Freonlikens, ünbitwongen, Dan gean ’k in dei nei Grins. Hwat fierderop: Hja stekke In hjerstroas op myn jas. Nea iet ik noch sa lekker, Bitsj inning earste klas. Oh né, gjin kosten eh smook jo? Hald dan noch efkes lins. Hwat wol jo: pils, in sjoko Foar „elk wat wils” yn Grins! Het vierjarige zoontje Sietse van de familie J. van der Woude uit de Boschdwarsstraat te Sneek, sinds Dinsdag spoorloos verdwenen, is Woensdagmiddag omstreeks halfvier le venloos opgehaald uit de Draaisloot aan de Boschgracnt. Ha ik dêr it stasjon forlitten By de yngong fan ’e stêd: „Mynhear gean noflik sitten, Wy poets’ jou skuon earst glêd.” Men krijt my sêft yn ’e earm tynhear ek noch in winsk? Miskien elektrysk skeare? Soks kost jo neat yn Grins.” Ik bin gjin man fan namme, ’k Ha gjin kaptalen woun, Lykwols, tsjinstréë fammen Laet’ troch de stêd my roun. Elk gunt my graech it béste Sa’n dei jowt bliid neitins. „Elk frjemdling is üs neiste” De wapenspreuk fan Grins. Met medewerking van de vertegenwoordiger van de A.N.V.V. voor Frankrijk is de Pro vinciale Friese V.V.V. er in geslaagd het Franse reisbureau Connaissance du Monde te Parijs zes maal een reis naar Friesland te doen organiseren. Dit reisbureau staat op het peil van een Volksuniversiteit en tracht zijn leden reizen te doen maken, welk ontwikkelend zijn. Op 6 Juli werd de eerste tocht naar Friesland begonnen met een motorschip uit Rotterdam en de laatste tocht vond vorige week plaats. Per tocht kwamen ongeveer 40 Fransen naar Friesland. Eisenhowers mening. Toen de eerste geruchten over de Franse opvattingen inzake de defensie van Europa zich verspreidden dat was al in Febru ari van dit jaar, maar er is toen tc wei nig aandacht aan geschonken werd ook gezegd, dat de Amerikaanse militairen met aan het hoofd generaal Elsenhower, meer en meer voor de Franse plannen be gonnen te voelen, omdat ze in overeen stemming waren met de geringe hulp wel ke Amerika direct aan mankracht ter be schikking van West-Europa zou kunnen stellen. Toch is dit alles weinig in over- overeenstemmlng met de politiek welke Eisenhower nu, blijkens zijn redevoeringen als candidaat voor het presidentschap, voor de Ver. Staten aanbeveelt. len zij ongetwijfeld eisen dat de verdedi ging begint bjj de Elbe. We zeggen: als ze meedoen. Deze kwestie is de laatste da gen weer acuut geworden door het ge rucht dat dr Adenauer de door hem ge sloten Europese verdragen (Europese de- fensiegemeenschap en Vredescontract) niet meer wil laten goedkeuren door de tegenwoordige Bondsdag, maar door de nieuwe, welke uit in Juni 1953 te houden verkiezingen zou voortkomen. Over het algemeen verwacht men dan een overwinning der Duitse so cialisten en de vraag is of hun meer derheid in de nieuwe Bondsdag de Europese defensiegemeenschap wel zal aanvaarden. Zoals bekend was hun pas overleden lei der, dr Schumacher, een fel tegenstander en ook Ollenhauer, zijn opvolger, staat als zodanig bekend. Maar men beweert, dat deze geslepen tacticus zich tegenover de Amerikanen bereid heeft verklaard het verdrag te accepteren mits van Westelijke zijde bepaalde concessies inzake het Saar- gebied en enige andere punten worden ge daan. De Amerikanen hadden hier oren naar. We vermoeden, dat het verlangen om de Duit se medewerking voor de defensie van het Westen te verkrijgen, versterkt onder de Invloed van de voorstelling welke de Fran sen zich omtrent die defensie maken, ook menig ander partner van Frankrijk zal aanmoedigen om op concessies aan Duits land aan te dringen. Frankrijk in het isolement? Het Is gans niet ónmogelijk, dat door alles wat er zich thans rond de Europese de fensie afspeelt ten slotte zekere isolatie van Frankrijk zal ontstaan als het niet tfjdig concessies doet zowel aan ztfn Euro pese partners in de Defensie-gemeenschap waarvan we anders niet veel zien terecht komen, als inzake het Saargebied en om nog iets te noemen bijv, in de Tunesische kwestie. In de laatste blijven de Ameri kanen op concessies van Franse zijde aan de nationalisten aandringen, waarop van de zijde van een Frans staatsman, Rey- naud, al een scherp antwoord gekomen is: „Als w|j te kiezen hebben tussen ons Afri kaanse rijk of de Atlantische politiek, moe ten wij onze Afrikaanse belangen het zwaarst laten wegen,” zelden deze. Het aantal bedrijven in het formatledrama den in zijn ogen. Wel wenste hü één van is nog steeds niet uitgeput. Na Drees, Beel en Donker werd, er Vrijdag j.l. een „ge heime” opdracht gegeven aan Ir C, Staf, onnaire Minister van Oorlog Ztfn opdracht was daarom zo omdat zij niet officieel bekend werd voor hij zijn eindrapport bij H.M. de Koningin had Ingediend. Dat was Dinsdag j.l. Vijf dagen lang is dus als geheiminformateur bezig geweest en het resultaat was men zou bijna zeggen, hoe kan het anders negatief. Het bedrijf Staf heeft dus ook de oplossing niet gebracht. En daardoor is ons land in een Kabinetscrisis geraakt, die nu meer dan 60 dagen duurt. Neen, I vervallen. Het aantal zetels werd daar- een record is het niet. Wel een na-oorlogs record, maar in de jaren 1925-’26 heeft de Vergeleken bij de p.v.d.a. kreeg de k..v7p. echter door de kvp afgewezen. Verdere po gingen heeft ir Staf niet gedaan omdat hij dat niet in overeenstemming vond met zjjn opdracht. Aan het einde van zijn po gingen werd duidelijk, dat h(j tot taak had te peilen welke mogelijkheden voor Kabi netsformatie er nog waren na het misluk ken van Drees, Beel en Donker. Men zou dus kunnen zeggen, dat hij de weg moest banen voor de volgende formateur. ’t Formateurschap heeft de heer Staf ken nelijk niet begeerd. Ht) is niet de man van het subtiele politieke gedoe. Bovendien bestond er in de kringen van de o.h.u. niet te veel animo om de stukken van de twee grote partijen te helen. Wat wel begrijpe lijk is, daar zij part noch deel heeft aan de stille strijd die tussen deze voerd wordt. Zo langzamerhand wordt het drama onverkwikkelijk. De els houden wat we hebben en vooral veel in vloed in de soclaal-economlsche sector, en de wens van de kvp, een brede basis, blijken niet met elkaar te verzoenen. Ten minste als geen der partijen bereid is daar voor een offer te brengen. De socialisten zeggen dat de kvp moet offeren, omdat zjj de brede basis wil. De meeste andere par tijen vinden het onjuist, dat de pvda met geen enkele belangrijke zetel wil schuiven, waardoor de mogelijkheden inderdaad ge ring worden. De inzet van de strijd is het aantal zetels in de Raad voor Economi sche Aangelegenheden, een commissie uit de Ministerraad, die zich belast met het sociaal-economisch beleid. Deze strijd wordt thans tot het bittere uiterste be proefd. Met het resultaat dat we nog geen kabinet hebben. Het zou nog wel eens zo kunnen zijn, dat men uiteindelijk tot de ontdekking kwam aan geen der eisen te kunnen voldoen en dat de zetelverdeling van het demissionnaire Kabinet gehand haafd zou worden. Vele ministers uit het huidige kabinet verdwijnen weliswaar, maar aanvullingen zijn wellicht mogelijk. Een oplossing, die niet fraai is. Een zaken kabinet of een samengaan van de twee grote partijen, desnoods mef de c.h.u., ia echter ook geen aanlokkelijk beeld. Even min als een socialistische oppositie in het belang van het land zal zijn. Amerikaanse oud-stnjders, heeft een resolu tie aanvaard, waarin het ontslag van minister Dean Acheson en diegenen van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, die hun plicht tegenover hun land niet nakomen,” wordt geëist. „Het State Department heeft nieuwe vast beraden leiders nodig. Ons geduld is uitge put, wij eisen onmiddellijke maatregelen en zullen geen compromis aanvaarden”, aldus de motie, die met overweldigende meerder heid werd aangenomen. De Nationale Conventie van het „American Legion”, de machtige organisatie van alle Kort geleden heeft een Engelse radioreporter een bezoek aan Friesland gebracht, dat hem z’o uistekend is bevallen, dat hij thans met vacantie in Friesland terugkeert. Met hem komen 5 radioreporters van de B.B.C. op 30 Augustus a.s. op Schiphol aan met het doel een week in Friesland te gaan zeilen. Onder hen bevindt zich de bekende Engelse schrij ver David Low. Geer een geheime opdracht had ontvan gen en werkeljjk in alle stilte er in was geslaagd om een ploeg ministers bfj elkaar overwegingen deden Mr Donker dus mis te krijgen. lukken, doch alleen moeilijkheden van per- Zo geheim was de opdracht van de heer sonele aard: er was geen kpv-eerste Mi- Staf niet. Zijn bezoek aan H.M. de Ko- I nister van Buitenlandse Zaken te vinden, ningin was gepubliceerd. Daarna kwamen Deze draad wenst, de heer Staf op te I van het Kabinet der Koningin geen be- zen. Meer nog, wfj moeten de Russen ver- I 1’c^1*-en meer los. Het was ondenkbaar, dat tellen dat wij niet tevreden zullen ziin na he’: mislukken van Mr Donker een grote stagnatie in het aanwijzen van de I nieuwe formateur zou intreden. Het vol gen van de heer Staf leverde reeds direct resultaat op. Meer dan eenmaal confereer de hfj met zijn fractievoorzitter, de heer Tilanus, terwijl ook de ministers Stikker, Drees en Beel op zijn lijstje voorkwamen. De heer Staf probeerde voort te werken op het plan van Mr Donker. Deze zou met zijn formatiepoglngen zijn geslaagd als hü In staat zou zjjn geweest een geschikte wijziging van do k.v.p.mlnlster voor Buitenlandse Zaken te Amerikaanse politiek Jegens Rus- vinden. De prominente figuren voor deze land aan; ze zal dan niet meer ten doel hebben het Indijken van de Rus. slscho macht binnen luiar huidige perken, maar het terugdringen er van tot de Sovjetgrenzen. Als Elsenhower Inderdaad hierop aan stuurt als hü president wordt, is ’t gevaar voor de Ver. Staten en voor West-Europa groter dan ooit, mogen wü de generaal wel nazeggen. Maar dan zou het ook on- verantwoordelük zün als Amerika een zo kleine büdrage, wat divisies betreft, aan de W.-Europese defensie blijft leveren als thans het geval is, een aantal trouwens voor velen van Eisenhowers partijgenoten nog te groot. Als Amerika in Europa een min of meer actieve anti-Russische politiek wil voeren, waardoor het gevaar voor een Russische reactie toeneemt heeft het de morele plicht een zo aanzienlijke bijdrage aan de Euro- pese defensie te leveren dat de Eu ropese partners geen groot risico lopen op een Russische bezetting van hun gebied. door weer teruggebracht van zes op vijf. - - --O m ZV.,V.p. de afstraffing formatie van een Kabinet zes maanden ge- een inderdaad te zwakke positie. Men moet i even groot zün. Ook al hebben de socialisten I dan drie zetels gewonnen. Geen politieke j— -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1