EEN RUSSISCHE PROEFBALLON, DIE NIET OPGAAT EEN WEEK VAN BELANGRIJKE BESLISSINGEN No. 72 48e Jaargang Vrijdag 12 Sept. 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Buitenlands Overzicht üs hjoed fo sizzen Dreigt dictatorschap in Egypte? Begrotingen worden ongewijzigd ingediend I Japan naar de stembus en Finland een schone lei Vijf Meteors verongelukt op één dag zicht een en ander vermeld over generaal Boven Engeland zijn, op één dag vijf Britse Prof. Kernkamp over de West en N. Guinea Het wintert in Europa Sinds ruim een week bevind Nederland zich in een stroom van koude polaire lucht, die tijdens de overwegend heldere nacht steeds verder afkoelt. Uitgave van Drukkerij Fa. A. J, OSINGA - Bol sward Hwat hat Gabe Skroar Bolswartls Nieuwsblad Ten slotte: Zuid-Amerika. de misbaar. Abonnementsprijs f 1.50 pef kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 terecht. De piloot kwam om, ondanks het feit, dat hij zich in zyn stoel had kunnen „wegschieten”. Naar dictatorschap? Het optreden van Nagoeib, die beweert in Februari algemene verkiezingen te willen houden, doch, daar al etende de eetlust komt, wellicht spoedig een volslagen dic tator zal zijn, heeft ongetwijfeld in heel de Arabische wereld het nationalisme meer aangemoedigd dan geremd. Vermoedelijk wachten de Fransen dan ook grote moei lijkheden over Tunis, nu de bey van dat land de Franse voorstellen tot hervorming heeft afgewezen al zegt hij daarbij bereid te zijn nieuwe besprekingen te voeren. Uit een geheel ander deel van de wereld, Zuid-Amerika, komt ook geen goed nieuws voor de Westelijke democratieën. In Chili is generaal Carlos Ibanez tot pre- Raad van Ministers van de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Nederland leverde aan deze conferentie twee nieuwe ministers, t.w. de bewindslie den van Buitenlandse en Economische Za ken, Beijen en Zijlstra. De vraag waarom het ging, was, op welk tijdstip de bestu dering van de Europese federatie zal be ginnen en welke assemblee dat zal moe ten doen. Wie zal deze taak worden opge dragen? De Raad van Europa te Straats burg, die daarvoor een aparte commissie heeft ingesteld of de Raadgevende Verga dering van het Schuman-plan Bovendien is in art. 38 van het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap bepaald, dat de Raadgevende Vergadering van deze gemeenschap dit vraagstuk on der ogen zal nemen. Voor vele landen duurt dit echter te lang. Het Europese leger is er nog niet. Het Schuman-plan wel. Daar om het FransItaliaanse voorstel de op dracht te verstrekken aan do Raadgeven de Vergadering van de Kolen- en Staalge meenschap. Dit plan is destijds in Straats burg met veel verve geonperd door de Bel gische socialist Spaak, maar diens voor- Een Chimpansee als baby-zltster. Inspecteur AUolysius Herold, wonende In Denemarken, heeft een chimpansee als baby-zltster op geleid. Foto toont kleine Anita zijn dochtertje, die huilt, omdat haar ouders naar de stad gaan. Zltta, de chimpansee, reikt haar vader de hand met de belofte dat zij goed voor het meisje zal zorgen, ter wijl zy weg zijn. Zij weten dat Zitta zich aan haar beloftei zal houden. In België is de minister van Justitie Van Houtte afgetreden en vervangen door se nator Lagae. Van Houtte was verantwoor delijk voor het feit, dat de gratieverlening aan collaborateurs enz. werd uitgestrekt tot twee zeer beruchte misdadigers uit de oorlogstijd, waardoor hij een storm van verontwaardiging in het land ontketende. Finland heeft vorige week zjjn laatste la ding herstelgoederen aan Rusland gele verd. In acht jaar tijd heeft het zich van zijn zware verplichtingen, bij het vredes verdrag opgelegd, nl. de levering van her stelgoederen ter toenmalige waarde van 300 millioen dollar, gekweten. Een prach tige prestatie van dit kleine volk onder zeer moeilijke omstandigheden. Op moaije praetsjes komt it net oan, Mar wol op in goede en wolmienende toan. Thans is de keuze weer uitgesteld om de Duitsers en Fransen gelegenheid te geven eerst nog eens over de definitieve positie van het Saarland te praten. Wat de kwes tie van het Europese politieke gezagsor gaan betreft, deze wordt reeds van velerlei zijde bestudeerd; ze is in het bijzonder ac tueel geworden door de oprichting van de Europese defensiegemeenschap. Deze zal toch moeten worden geleid door een ge meenschappelijk orgaan. Daar de Europese defensiegemeenschap echter nog niet ge heel, de Europese kolen- en staalgemeen schap wel op poten staat, hebben de Fran se en Italiaanse staatslieden blijkbaar deze kwestie nu daarbij aanhangig willen ma ken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) leger de hervormingen en de zuivering wenste door te voeren. Thans is Nagoeib zelf premier geworden en zijn tal van po litieke leiders, familieleden van de ex-ko- ning, palelsauterlteiten en rijke grondbe zitters en zakenlieden gearresteerd, die zullen terecht staan wegens corruptie enz. Dat Nagoeib een aanzienlijk aantal natio nalisten, sommige zeer felle en zeer anti- Britse, in zijn kabinet heeft opgenomen, doet vrezen dat overeenstemming tussen Engeland en Egypte over de eisen van Kairo in ruil voor samenwerking, minder gemakkelijk te bereiken zal zijn dan aan vankelijk wel eens is gedacht. Ook Israël dat een bevredigende overeenkomst met W.-Duitsland sloot over door dit laatste land te betalen schadeloosstelling en we gens in beslagneming van Joods bezit zal nu wel minder optimistisch over zijn verhouding tot het nieuwe Egypte zijn. politiek van het Westen jegens Rusland een .gevaarlijke agressieve richting zou kunnen geven als de W.-Europese landen De lange duur van da Kabinetscrisis heeft met zich meegebracht, dat het nieuwe Ka binet direct voor grote problemen is ko men te staan. In één van de eerste verga deringen van de Ministerraad werd bijv, reeds druk gediscussieerd over vraagstuk ken betreffende de éénwording van Euro pa. De nieuwe ploeg ministers, die nog amper op elkaar kan zijn ingespeeld, moest tot een omlijnd standpunt komen, want in I Duitsland haar politiek gezag opdragen aan I een hoger orgaan. Dat er dus komt een Europese regering, gecontroleerd door een Europees Parlement. De een wil dit snel ler dan de ander. En onze Nederlandse regering stond daarom voor een moeilijk vraagstuk. Men zegt, dat zij onder voor waarde heeft gekozen voor de meest snelle methode. Van één minister zou ons dat niet verwonderen, en, wel van de heer Van der Kieft, de opvolger van minister Lieftinck, de enige Nederlander, die in Straatsburg voor het voorstel van Henri Spaak stem de. Zo is het dus duidelijk, dat onze nieuwe regering reeds direct voor moeilijke pro blemen komt te staan. Minister-president Drees had daarnaast nog een ander lastig karwei op te knappen. Men weet, dat hy zijn Kabinet heeft aangeboden, zonder dat de portefeuille van Binnenlandse Zaken was bezet. Minister Beel, vice-president, zou als Minister voor Maatschappelijk Werk, dit departement tijdeiyk beheren. Dr Drees is er echter niet in geslaagd een geschikte k.v.p.er voor Binnenlandse Zaken te vinden. Hij kreeg nogal bedank- sche voorstel inzake een vredesverdrag met Duitsland een proefballon om met het Westen tot overeenstemming te komen. Als dat Westen de OderNeisse grens aanvaardt, zou Moskou bereid zijn Oost- Duitsland te ontruimen en zouden de Rus sen een vrij Duitsland aanvaarden als een soort bufferstaat tussen hen en het Wes ten. Massa-arrestaties In Egypte. Zijn er in de onderlinge verhouding der Westelijke landen dus vele vragen, niet minder blijven er die in de verhouding van deze landen tot andere in verschillende de len der wereld. Leek het er aanvankelijk op, dat Mossadeq genoegen zou nemen met de laatste Ame rikaanse en Britse voorstellen inzake eco nomische hulp en het oliegeechll, later heeft hjj nieuwe eisen gesteld, welke nogal onaannemelijk voor Londen lijken, dat ook onaangenaam getroffen is door het feit, dat Amerikaanse ollemagnaten niet de Amerikaanse regering dus zich in Perzlë de positie trachten te verwerven, welke de Britten er eenmaal hadden. In Egypte heeft generaal Nagoeib zijn eer ste omwenteling door een tweede laten volgen nu het kabinet Aly Maher het tem po niet kon of wilde bijhouden, waarin het jes, waarvan er twee bekend zijn gewor den nl. van de burgemeesters van ’s Her- togenbosch, mr. Loeff en van Eindhoven, mr Kolffschoten, die in het eerste kabinet na de oorlog minister van Justitie is ge weest. Ten einde raad blijft prof. Beel Binnen landse Zaken maar weer beheren. Geen lid van het Kabinet, die daarvan spijt zal heb ben, want de heer Beel heeft getoond een uitstekend regent te zijn. Hij kent zijn departement en de lastigste burgemees tersbenoemingen doet hij met grote voort varendheid af. Dat men niet zo gemakke lijk iemand voor deze post kon vinden, zit hem ook in de op handen zijnde grond wetswijzigingen. In 1956, aan het einde van deze parlementaire periode, komt nl. de hele grondwet op de helling. De com missie die daarmee bezig is, zal dan haar rapport hebben uitgebracht en de rege ring zal daarna onze hoogste wetgeving op tal van punten wensen te wijzigen. Dit is geen eenvoudig werk. Daarvoor heeft men een ervaren politicus nodig en die vindt men in de persoon van dr. Beel. Bij de jongste grondwetsvoorstellen heeft hij niet veel succes gehad. Zijn verdedigin gen waren niet al te overtuigend. Men moet echter niet vergeten, dat hij gener lei verantwoordelijkheid droeg voor het indienen van de ontwerpen, omdat hij toen nog hoogleraar in Nijmegen was. Het is de vraag of prof. Beel voor alle aanhan gig gemaakte wetsontwerpen wel enthou siast was. Hetgeen uiteraard niet weg neemt, dat hij ze moest verdedigen. An ders had hij niet opnieuw minister moeten worden. Maar men kan begrijpen, dat men een voorstel beter verdedigd als men het zelf heeft gemaakt dan wanneer het door anderen is opgediend. Mr J. F. M. van Thiel gaat nu het depar tement van Maatschappelijk Werk behe ren. In de politiek is hij geen onbekende. Van 1948-1952 was hij Kamerlid. Hoewel hij lang niet de slechtste was in de kvp- fractie, keerde hy in Juni j.l. niet meer terug. Op het terrein dat hy thans gaat bewerken, is hy enigszins thuis. Deze in dustrieel is o.a. voorzitter van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging in Nederland. Het nieuwe departement zal niet groot worden. Maar toch, kan men er belangryk werk doen. Naar ons gevoelen moet men de Instelling daarvan zien als een over- gang. By een volgende formatie zal het wel zo worden, dat al het sociale werk daaronder ressorteert. Nu krygt de heer Van Thlel een vry beperkte taak. De zorg voor de Ambonnezen, de blinden, de be jaarden (niet de noodwet-Drees), de woon wagenbewoners enz. Is echter zeer belang ryk. De verzorging van de werklozen biyft onder Sociale Zaken. Minister Suurhof heeft op het NW-con- gres verteld, dat hy zich voorlopig zal bezighouden met een definitieve regeling van de ouderdomsvoorziening en de werk- loosheldsbestrydlng. Belde punten zyn uitermate belangryk. De noodwet-Drees moet nu eens verdwynen en de werkloos heid is nog steeds schrikbarend hoog. De vooruitzichten zyn somber. Het Is de vraag of we onze export de komende winter zul len kunnen handhaven. Experts hebben daar een zwaar hoofd In. Zou dit niet lukken, dan wordt het werkgelegenheids probleem zeer actueel, Dinsdag a.s. rydt de Koningin weer In de Gouden Koets door de Haagste straten. Prinsjesdag is aangebroken. Na de ope ning van belde Kamers der Staten-Gene- raal zal de begroting weer worden aange boden. Behalve in de Troonrede zal men in de afzonderiyke begrotingshoofdstukken niet veel vinden omtrent het beleid van 't nieuwe kabinet. De crisis heeft zo lang geduurd, dat de begroting zal worden ingediend, zoals die door het oude Kabinet was opgesteld. Wy- zigingen waren niet meer mogeiyk. Het is echter lang niet uitgesloten, dat in de loop van dit zittingsjaar aanvullingen op de begrotingen zullen komen, waarin duidelijk het beleid van de nieuwe bewindsleden tot uiting zal komen. stel werd toen verworpen. Nu komt het officieel op tafel en wel als plan van twee regeringen. In feite gaat het hier om de vraag of er grote haast moet worden ge maakt met de federalisatie van Europa of niet. Voor een land als Frankrijk, waar voor Duitsland nog altijd een blok aan het been is, is grote haast geboden. Het samengaan met onze Oosterburen is voor het Franse volk eigenlijk alleen maar het begin van deze week vergaderde de I ceptabel als het weet dat én Frankrijk '4 "W Xn m n AM n aI. I 4 1 .4 4. I. .’444 1. a.a A .4 Tydens een interview met „Trouw” heeft prof. dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Uniezaken en Overzese Ryksdelen, gezegd, dat in de volgende regeringsperiode twee sldent gekozen. Deze 75-jarige was het reeds eerder en is iemand van fantasti sche allure, een bewonderaar van Perón. De Argentynse dictator krygt daardoor1 waarsohyniyk weer steun van een Zuid- Amerikaanse staat meer in zyn stryd te gen de invloed van Washington in dit we relddeel. Men acht het niet onmogeiyk, dat het Chileense koper, dat tot nog toe naar Noord-Amerika werd uitgevoerd en nodig is voor de oorlogs-industrie, in het vervolg naar Argentinië zal gaan. Naast dat materiële verlies staat het ideële, dat Zuid-Amerika weer een democratische staat minder zal tellen en een fascistische meer. Binnenkort gaat ook Japan naar de stem bus. Men zal uit de uitslag van deze ver kiezingen een indruk kunnen krijgen of de Amerikaanse poging het Japanse volk in democratische geest op te voeden, geslaagd is en tevens of Japan de samenwerking met Amerika bereid is voort te zetten. zen, en Stevenson heeft op dit punt I mere in Sussex, en kwam op nog geen 8 nog geen klare wyn geschonken, meter van een slapende baby in een wieg maar Eisenhower’s opvatting, die by de Europese partners in het Atlan tisch pact afkeuring wekte, zal in West-Duitsland waarschijnlijk wel sympathie hebben ontmoet. Deze Duitsers voelen immers niets voor de OderNeisse grens, waardoor een groot vroeger Duits gebied aan het rijk wordt I ontrukt. Eenmaal herbewapend, kan zich dus ook bij West-Duitsland een neiging tot terugdringing der Russen ontwikkelen. Er zitten hier mogelijkheden in het Ameri kaanse en Duitse streven, welke aan de belangrijke onderwerpen zeker aan de or de zullen komen: de West en Nieuw-Gul- nea. „De besprekingen met West-Indlë zullen deze richting niet wat weten af te buigen met geduld en begrip moeten worden en daarby is Engelands medewerking on- voortgezet. En wat Nleuw-Gulnea betreft: i dat behoort tot Nederlands gebied en we zullen niet anders kunnen of zelfs mogen doen dan rustig voortgaan met het land naar beste weten te besturen,” zo zeide De proefballon zal echter geen suc ces hebben, want het antwoord dat de Grote Drie dezer dagen te Mos kou zullen overhandigen na W.- Dultsland zowel als alle bij het At lantisch pact aangesloten landen te hebben geraadpleegd zal afwy- zend zyn. Het Westen blijft vasthouden aan zijn me ning, dat aan de Duitse éénwording en een vredesverdrag het ultschryven van vrye algemene verkiezingen in geheel Duitsland moet vooraf gaan. Aan welke eis de Russen niet zullen voldoen; zy wil len Duitsland een vredesverdrag opleggen en geen medezeggenschap van een vry ge kozen Duitse regering in het ontwerpen van een vredesverdrag aanvaarden, want deze zou stellig de Oder-Neisse grens ver werpen. Van hoe grote betekenis de herbewapening van West-Duitsland voor het Weeten ove rigens is, komt nog eens uit in het feit, dat generaal Bradley, de chef der verenig- de Amerikaanse Staven, die dezer dagen naar Europa komt om over de definitieve West-Europese defensielinle te spreken Nederland en België zyn immers ongerust over 't Franse defensieplan toch schynt te willen vasthouden aan de RynIJssel- linie, die een belangryk deel van Neder land onverdedigd zou laten, zolang West- I Duitsland niet aan de verdediging deel neemt, dus nog geen troepen op de been heeft. Natuurlijk dient elke poging om tot een federatief Europa te komen toe gejuicht, maar toch Is ’t zaak voor de kleine landen die by de Europese kolen- en staalgemeenschap zyn be trokken de Benelux goed uit de ogen te Iqjken. De Fransen verdienen hulde voor de initia tieven, welke zy op het gebied der Euro pese samenwerking namen en waarvan de genoemde gemeenschap zowel als die voor de Europese defensie de vrucht zyn, maar het kan toch niet ontkend, dat deze initia tieven in het byzonder ook Franse belan gen dienen. De Europese defensiegemeen schap moest de zelfstandige Duitse herbe wapening voorkomen, de Europese kolen en staalgemeenschap moet de Franse be langen in het Saarland dienen. Een nau were politieke aaneensluiting van West- Europa Is gewenst en als de FransIta liaanse stap daartoe kan leiden dan Is ze welkom, mits deze aaneensluiting zich niet beperkt tot de zes landen welke by deze gemeenschap zyn aangesloten (W.-Duits- i land, Frankryk, Italië en de Benelux) doch ook andere landen In het Westen, In het byzonder Engeland, er zich in kunnen thuis voelen. Een Europese federatie der be doelde zes landen lykt noch ruim genoeg om de spanningen te vereffenen, welke tussen twee harer grote leden, Frankryk en Duitsland, bestaan, noch sterk genoeg men denke aan de vry labiele politieke verhoudingen in Frankryk en Italië, waar de communisten nog over een grote In vloed beschikken om de stormen dezer tyden te doorstaan en zich in het grote Internationale politieke spel te doen gel den. Er Is dan ook In Luxemburg gedokterd aan het FransItaliaanse voorstel, vooral dank zy de Benelux, zodat daarin nu reke ning wordt gehouden met de wensen ten deze van de Engelse minister van buiten landse zaken Eden. In Luxemburg is deze week de ministerraad van de Europese kolen- en staalgemeenschap byeen geweest voor zjjn installatie en ter behandeling van een aantal zaken, waaronder de keuze van de plaats waar de leiding van deze gemeenschap gevestigd zal worden en een FransItaliaans voorstel om stappen te doen tot vorming van een Europees politiek gezagsorgaan. Wat het eerste punt betreft was reeds eerder door de Fransen voorgesteld daarvoor Saarbriicken te kiezen met de bedoeling het Saarland een soort kern van een Europese federatie te maken. De Duitsers waren daarvoor destyds niet direct te vinden, omdat zy het Saarland als Duits gebied beschouwen, dat op deze wyze dan voorgoed los van het vaderland zou zyn gemaakt, al was dat dan gecamoufleerd onder een Europese federatieve saus. Grillig winterweer heeft in vele delen van Europa iedere gedachte aan een nazomer verdrongen en op vele plaatsen tempera turen gebracht, die lager zijn dan ooit in deze tijd van het jaar zijn geregistreerd. In vele landen ziet men nu reeds over jassen dragen, weken eerder dan gewoon- lyk en in de Alpen is het al begonnen te sneeuwen een maand te vroeg. De weg over de Grossglockner, de hoogste berg van Oostenryk (3798 m.), die de provincies Karinthië en Salzburg met el kaar verbindt, Is ten gevolge van sneeuwstormen geblokkeerd en sneeuw ploegen zyn druk in de weer om de weg vry te maken. In Oost-Zwitserland hebben chauffeurs al de waarschuwing gekregen om sneeuwket. tingen mee te nemen, als zy de Alpenpas sen in dat gebied willen passeren, omdat deze al met meer dan 30 cm sneeuw be dekt zyn. Elsenhower’s plan. Er zyn trouwens nog andere zeer gewich tige redenen waarom het vooral voor de Beneluxlanden van belang is, dat als een Europese federatie wordt gevormd er zal nog heel wat water door de Ryn stro men voor het zover is Engeland en ook de Scandinavische landen daarbij worden betrokken. We hebben in een vorig over- i r - - - - ’I Eisenhower’s opvatting over de politiek Meteor-straaljagers verongelukt. Twee pi- welke z.i. tegenover Rusland gevoerd moet l°ten kwamen om het leven, twe>e anderen worden, een politiek met een min of meer I brachten zich met hun schietstoel in vei- agressieve tint; hy wil,de de Russische 1 ügheid, de vyfde kwam met zijn toestel in invloedssfeer terugdringen. zee terecht, waaruit hy kon worden ge- Nu is het niet zeker, dat Eisenho- red- wer tot president zal worden geko- I Een van de Meteors stortte neer te Tang- zen, en Stevenson heeft op dit punt I 1 - 1111 I 1111 LI Proefballon. Sommige commentatoren over de buiten landse politiek zien in het laatste Russi- prof. Kernkamp.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1