KRISKRAS door Nederland Martinytoer CIRQUE GEANT (JOS MULLENS) KOMT NAAR BOLSWARD üs hjoed to sizzen Fan de Leeuwarder Courant oudste courant ter wereld? lioe is het dagelijks huishouden van een reuzencircus Gysbert Japikspriis foar Anne Wadman Herfstimpressie Zweden ter stembus Naar strak bewind in Egypte No. 75 48e Jaargang Dinsdag 23 Sept. la^2 Uitgave A. J. OSINGA - B oliward Tj. de J. Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland olswards Nieuwsblad een Aan PIET i. 2. 3. 9 f76.57 Meiinoar: it bitellet foar pensioen en Wurklea- Wachtjildforsekering, dat is meiinoar schatten bron van inkomsten. Het materiaal dat door Nederlandse on dernemingen werd geleverd, bestaat o.a. uit 4200 M.2 zeil voor het chapiteau, 5 km electr. kabel, 1500 gloeilampen, schakel- genpark, de tuigen en apparaten en instru menten grondig worden nagekeken, kan de Directie reeds als onkosten voor de nieu we tournée om en bij de f70.000.in 5 maanden tijds neertellen. f f f f f f f f f f f f f Twente geen werklozen meer. Het nijvere Twente, welks economische situatie staat of valt met de toestand in de textiel industrie, gaat dit keer heel wat opgewek ter het najaar in dan verleden jaar het geval is. De textlelsituatle is belangrijk opgeleefd; het buitenland neemt vlot af, ook de buitenlandse vraag is flink toege nomen en als gevolg hiervan is de werk loosheid in deze sector verdwenen. Zelfs moet men arbeiders uit het Duitse grens gebied aannemen. We mijmeren droomverloren Wat duurt de zomer kort Stil doft de de vaas met asters, Wat duurt de zomer kort Levens illusies breken Wat duurt een zomer kort De Leeuwarder Courant, het oudste zelf standig verschonende dagblad in Neder land, viert haar 200-jarig bestaan. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m, Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Op een bedrag van f 14.600.000 zal in 1953 ons land de huisvesting en verzorging van de tiJdeltjk naar Nederland afgevoerde Am- bonese ex-KNILmllltalren en hun gezinnen (14000 personen in totaal) te staan ko men. De tuin welkt wind-gehavend Wat duurt een zomer Kort Tegelijkertijd werd in Cairo bekend ge maakt, dat dr Hjalmar Schacht daar Maandag zal aankomen om de Egyptische j regering te helpen bij het opstellen van de begroting. Hij zal ook worden geraad- Verschillende fasen uit de vlucht, die Miss Atomia door de lucht maakt nadat zij afgeschoten is uit het kanon. ’t Lelt yn it minskene aerd alderearst nei it hege ünbirikbere to gripen en dêrtroch tommelje der ek forskate hals oer ’e kop yn ’e djipte. f53.28 1.25 4.35 1.71 2.— 1*5 0^0 1.76 1.21 1.15 3.33 de klant op syn Oerienkomstich it advys fan de kommisje hawwe Dipputearre Steaten fan Fryslan de Gysbert Japikspriis foar it béste Fryske proaza-wurk yn de jierren 1950 en 1951 takend oan drs Anne Wadman to Snits. Hy hat dizze priis takend krigen op groun fan syn kritysk wurk, dat yn dizze beide jierrem. publisearre is yn it literair moan- neblêd „De Tsjerne” en dat foar in part opnommen is yn de bondel „Kritysk Kon- foai”. Anne Wadman is yn 1920 beme to Lang- war. Hy studearre letteren oan de hege- skoalle fan Amsterdam en Is nau learaer Nederlfinsk en Frysk oan it Stedsgym- nasium to Snits. Büten syn wurk en syn krltiken yn „De Tsjerne”, dêr't hy redak- teur fan is, hat hy in roman („Floele en Faem”), in novelle („De Reedrlder”) en in pear dichtbondels publisearre („Fan twa wfillen” en „Op koart front”). Yn opdracht fan it regear skreau hy it wurk „Frieslands dichters”, mei oersettin- gen yn it Nederlfinsk fan fersen fan Frys ke dichters. Luchtpost naar de West. Met ingang van 1 October a.s. zullen de tarieven voor het vervoer per vliegtuig van correspondentie en pakketpost voor de Nederlandse Antil len en Suriname, worden verlaagd. Gestadig druilt de regen Op het verlaten erf. We zien hoe neergezegen Het rijpe bladgroen sterft. Een grindweg die in sporen Van slijk verbrokkeld wordt. Manus Oly vier Jaar. Overeenkomstig het vonnis van de Zutphense rechtbank van 5 October 1951 heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem Donderdag tegen Manus Oly vier jaar gevangenisstraf geëist en daarna diens terbeschikkingstel ling van de regering. Eeuwfeest Rijkstelegraaf. Vanwege de grote belangstelling, die de tentoonstelling „Eeuwfeest Rijkstelegraaf" in het Neder landse Postmuseum aan de Zeestraat te Den Haag, trekt, is besloten de duur van deze expositie met een week te verlengen. De sluitingsdatum is nu bepaald op 5 Oc tober a.s. Geen spirutallën naar Canada. De Cana dese Postadministratie ontvangt nog her haaldelijk uit ons land postpakketten, waarin alcoholhoudende dranken zijn ver pakt. Bij aantreffen in Canada worden deze dranken uit de pakketten genomen en vernietigd. PTT raadt de afzenders van postpakketten naar Canada derhalve aan, daarin geen spirutallën te verpakken. Nieuwe rijksluchtvaartschool. Voor de bouw van de rijksluchtvaartschool te Eelde bij Groningen, waar de voortgezette op leiding voor burgervliegers'wordt onder gebracht, is voor 1953 een bedrag van f2y2 millioen uitgetrokken (dit jaar slechts f150.000). Soms ging de morgen open Zilverig wit bedauwd, Het deed ons zingend hopen Op dagen stralend blauw. Meer nog is op ’t onvaste Van ’t hoogseizoen gemord. Lean Pcnsioentaslach l/2 Fekansjcbon Wurkleazen en Wachtj. Risicocoupon l/2 Pensioenpremy l/2 Ynfaliditeitswet Wurkleazen en Wachtj. Syktewet l/2 Sikenfouns Bernetaslach Ungefallenwet Art. 11 C.A.O Foreveningsheffing In mooi, maar koud herfstweer zijn de Zwe den Zondag ter stembus gegaan voor de vier jaarlijkse parlementsverkiezingen. Slechts in enkele Zuidzweedse steden, zoals in Malmö, viel regen. Een groot percentage der kiezers voldeed aan de stemplicht, in 1948 had dit percentage 82 pet bedragen. Nergens hebben zich incidenten voorgedaan. Na middernacht is de zetelverdeling bekend geworden.: de conservatieven krijgen 30 zetels (winst 8), de Boerenpartij 27 (verlies 3), de liberalen 59 (winst 2), de sociaal democraten 109 (verlies drie zetels), de communsten vijf (verlies vier zetels). Nu gaan we pas waarderen Als een versmolten zoet Dat bloemen uur vol tere Vluchtige zonnegloed. Toen wij ons vrolijk gaven Aan de vacantie-sport. Wij staan vol driest verwachten, De bloesem-lente noen Wij staan met fiere krachten In 't rijpende seizoen, 't Is een beklemmend teken Het blad laat los verdort. de brand in Utrecht veel hulp ondervonden van buitenlandse collega’s.. Op een roofdieren, die het Cirque Géant nu pre senteert en -- woechsen fakman is sünt 1 July 1952, steld op f 1.11. Yn de twadde klasse is dat f 1.07, yn de tredde f 1.03 en fierder f 0.98 en f 0.95. As nou in feint 48 üre yn ’e wike arbeide hat, kriget hy ütbitelle yn de heech- ste leanklasse: 48 x f 1.11 f 53.28 mar dan komt it noch. Sjoch hjir hwat dan folget: 15 kg bananen per dag voor de chimpan sees. Bovendien nog wittebrood, appe len en sinaasappelen en verse geiten melk. De 120 man personeel ontvangen drie maal per dag van de centrale circuskeuken vol ledige maaltijden. Niet meegerekend zijn de artisten, die in hotels eten of in de eigen I wagens koken. Per week wordt er aan gages en lonen uit betaald pl.m. f 15.000. Aan belasting op entreeprijzen (20-25 pet) 1 loonbelasting, sociale lasten en verzeke ring van autopark, tenten en dieren dient per seizoen ruim f 700.000 opgebracht te worden. reclame, (affiches en raambiljetten, lier van het- bekende Parijse modehuis een unicum, dat men zelfs in Amerika niet ziet. Zo z(jn er voor het vervoer van de paar den en ponnies twee 32 meter lange opleg gers met slaapplaatsen voor de staljon gens, 1 speciaal geconstrueerde trailer voor het transport van de olifanten, 1 bas sinwagen voor het nijlpaard (het diertje weegt 3 ton!) en 1 uitzonderlijke hoge wa gen voor de giraffe. Totaal zijn er een negentig-tal woon-, slaap-, materiaal-, keuken-, garderobe-, bureau-, directie- en kassawagens, trac tors en trucks. i De ritten, die men met dit zware transport maakt, gaan soms over de 160 kilometer, i doch niettemin wordt er zonder verliesda- I gen gewerkt, d.w.z. ’s nachts na de laat- ste voorstelling wordt er afgebroken, het materiaal geladen en verreden, in de nieu we stad in een halve dag tijds weer op gebouwd, zodat ’s avonds weer vrolijk de I muziek blaast en het publiek voor de pre- I mière binnenstroomt. Met dit transport verbruikt men per sei zoen aan benzine, gas- en smeerolie 85.000 liter. Dan zijn er ten slotte nog de kostbare Franse costumes die gedurende de para de’s en calvacades gedragen worden. Zij werden allen vervaardigd op het ate- Ter gelegenheid daarvan hebben het Instl- tuur voor Perswetenschap en het Neder lands Persmuseum een tentoonstelling Twee Eeuwen Friese Pers in het Fries Museum ingericht. De commissaris der Koningin in Friesland mr H. P. Linthorst Homan heeft Vrijdag ochtend deze tentoonstelling officieel ge opend in tegenwoordigheid van verschei dene autoriteiten, onder wie vertegenwoor digers van Gedeputeerde Staten en de bur gemeester van Leeuwarden mr A. A. M. van der Meulen. De commissaris prees in zijn toespraak de goede verhouding welke in Friesland tus sen pers en overheid bestaat en sprak de hoop uit, dat het in de toekomst zo mag blijven. Prof, dr K. Baschwltz, directeur van het Instituut voor Perswetenschap, zeide dat mag worden aangenomen, dat de Leeuwar der Courant niet alleen de oudste Neder landse krant, maar zelfs de oudste krant ter wereld is. De tentoonstelling is zeer instructief. Zo wel een oude handpers als een moderne telex staan er opgesteld. Niet alleen geeft de expositie de geschiedenis van de Leeu warder Courant te zien, maar die van geheel de pers. Ook uit de bezettingstijd zijn zeer merkwaardige illegale blaadjes te zien. Ter gelegenheid van 't jubileum zijn twee feestavonden gehouden. De Boun fan Frys ke Kunstners verzorgde een Fries cabaret- programma „Ekstra Edysje”, waarvoor de teksten waren geschreven door S. J. van der Molen en Tetman de Vries. Wim lbo en zijn gezelschap vulden ook een deel van de avond. Aan een aantal correspondenten, agenten en bezorgers, die 25 tot 40 jaar in dienst van de Leeuwar der Courant zijn geweest, werden onder scheidingen uitgereikt. Vrijdagmiddag werd er een receptie gehou den. Hiervoor bestond zeer grote belang stelling. brede duim om de recettes te tellen, kasten in de electriclteitswagen: op zich zelf een electrische centrale in het klein, 294 autobanden, waaronder enkele van f 1200 per stuk. Gemiddeld speelt men In drie steden per week. Het gehele transport gaat langs de weg, kaarten in bussen, folders etc.) wordt er „Maison Germaine” en vertegenwoordigen per tournée f150.000 uitgegeven, waarbij een waarde van 3.000.000 Franse francs! dan nog eens eenzelfde bedrag voor de Gedurende de wintermaanden, als het clr- advertenties opgeteld kan worden. i cus zich op haar winterkwartier heeft te- A1 met al betekent een reizend dorp met een omvang als het reuze-clrcus voor de „„„„„„f™ middenstand, de gemeentekassen, de im- I porteurs en grossiers een niet te onder- Hwat hat Gabe Skroar de heechste leanklasse :en fynt in bidrach fan „Ulderwurk. De ferve seis en de oare grounstoffen komme der fan- sels jit oerhinne. Haw ik tofolle sein, dat dit in nijsgjirrich listke wurden is? En is it to forwünderjen, dat men soks net alleges rre wit? Fansels wy witte rounom wol fan sosi- ale lesten en sa, mar dat dit yn it skilders- fak dizze gedaente en gefolgen ha soe, wie foar my nijs. Ik hoopje lykwols, dat dizze wiidweidge ütliz düdlik makke hat, dat ik de oare kears in forkearde konkluzje lutsen ha en dat de baes gjin blaem treft as hy it lean fan de feinten op de rekken fan de klanten fordübelt. Hy docht dan neat oars as de, troch de oerheit goedkarde, regel ta- passe en dat is yn üs maetskippij fan tsjint- wurdich, alhiel normael. Wot sil it de lêzer gien wêze as my, dat hy mannich tear yn de foarholle krige nat, doe’t hy de konsekwinsje seach fan de wetten, dy’t wy meimekoar yn de leste fiif en tweinticn jier of langer, mak ke ha. It is allegearre hwat hurd om en ta gien en wy sille oan dizze dingen daliks net wend wêze, mar as ik it goed sjoch is der gjin wei tobek. Oan de oare kant kinne wy mei de ill de dichter fan Meurs wol sizze: ,,Hwat bin wy minsken, yn de bileanin^ fan de arbeid, yn koarten tiid „verbeterd Lit us hoopje dat de arbeidswille en de tofre- denheit ek like folie woun ha, dan is dizze djure rekken noch net to djur wurden. gemeenten. It heechste drlean foar in fol- mannich foar de kontribüsje foar de fak- forieninge dat is f 0.30. Nou bin ik komd op f 92.32. Haw ik de saek nou goed bigrepen en dat leau ik wol, dan is der by dit bidrach noch giin sint foar de baes seis. Dit binne óf lesten, óf bidriuwskosten en soe men der by stean bliuwe dan siet dêr foar de baes seis noch gjin sint winst op. Dat kin giin minske forlange en dus komme wy nou aan oan de patroan. Dy hat permissy krige om op it neakene lean fan f 53.28 in winst to nim- men fan 20%. Dat is krekt f 10.66. En dêr- mei komme wy oer de hündert goune hinne hwant ik bin nou komd op f102.98. En oer dit bidrach lit de wet de patroan dan jitteris omsetbilêsting bitelje. Dizze is f 3.18. I Hjir fynt men dan mei namme en tanamme de reden hwerom yn J* ’-*—*■ i rekk: 1.51 f 106.16 foar in wike skilderwurk. De ferve 0.91 2.26 De Egyptische premier en opperbevelheb ber, generaal Naguib, heeft dit weekend de teugels van zijn bewind opnieuw strakker aangehaald. In zijn functie van militair gouverneur vaardigde hjj drie proclamaties uit, waarin hjj gelastte dat Binnen een week alle vuurwapens moe ten worden ingeleverd; alle daden van verzet tegen de land- hervormingswetten door militaire rechtbanken worden berecht; de politie in het gehele land te allen tjjde het leger te hulp kan roepen om pleegd over de economische problemen van de orde te handhaven. het land. Sjesa, dat is dat! In hiel listke hwatte? Dat binne dan de sosiale lésten, yn de sin fan de Wet, dy’t de normale patroan bitelje moat by it lean. Mar dan is it forhael noch net ut. Yn oerliz mei it kollege fan Ryksbimiddelers is nei- gien en goedkard, dat de patroan op it ur ban, mei de bidragen dy’t bitelle wurde moatte foar de fakansjebon en it diel hwat de feint bitellet foar pensioen en Wurklea zen en Wachtjildforsekering, dat is meiinoar f 60.59 in taslach lizze mei fan tweintich persint. Hwer’t dat foar is, stiet omskreaun as algemiene unkosten fan it bidriuw en hjir wurde neamd: it ark en ridskip, óf- skriuwing materiael, hier, forsekering tsjin bran en oare dingen, wetterlieding, tillefoan, forwaerming, pnntwurk, porti, öfskriuwing op rekkens, dy t net bitelle wurde, ensfh. Dat wurdt f 12.12 en sa binne wy dan komt op it bidrach fan f 88.69. De sniebal wurdt al aerdich tsjokker. Mar de ein is der noch net. Wy gean dus troch. Hjirby komt in lyts bidrach foar üren, dy’t men net birekkenje kin, de saneamde ynproduktive üren, dat is f ’.51. Fierder noch 3% foar it risico fan bidoarn wurk troch reinen of froast of oare oarsaken, dat is f 1.82. En dan noch in sint- ook hun mannetje, zodat er per dag alleen al voor de menagerie nodig is: aan hooi: 750 kilo per dag totaal, aan haver: 450 kilo per dag totaal voor de paarden en olifanten, aan vlees voor de roofdieren: 1 paard of 1 koe per dag, aan brood: 110 broden per dag voor de ijs beren en het nijlpaard, Vrijdag a.s. zal het in Bolsward een drukte zijn van belang. Het Cirque Géant van Jos Mullens, zal dan in letterlijke en figuur lijke zin haar tenten opslaan achter het LAB-terrein. Dat is niet zo’n klein karwei, want de grote tent bevat niet minder dan 5000 zit plaatsen. Toch ziet men kans, ze in twee uur op te bouwen, maar dan moet alles beetje meezitten. Doorgaans zal het twee en een half uur of nog wat meer tfld vragen. Eerst moeten de 17 meter hoge stalen masten gesteld worden, pas dan kan mem beginnen met het trekken van het eigenlijke chapiteau. Zo’n tentzeiltje weegt bijkans zes ton, kost ongeveer één ton en.kan maar enkele jaren mee. Da huisvrouwen begrijpen dat wel: textieletje, waaraan dagelijks uit Organisatie. Als circusdirecteur dien je niet alleen te beschikken over artistieke gaven om een goed programma samen te stellen en over een L. - - doch daarnaast wordt er een grote dosis publlclteitszin, kennis van dieren en men senkennis, een technisch» knobbel en zelfs de flnancleringskunst van een bankdirec teur vereist. - Enige cijfers waarmee hij geregeld reke ning heeft te houden mogen dit laatste illustreren en als men daarbij bedenkt, dat alles contant betaald wordt en de to tale omzet per circus-seizoen in bedragen van vijf, zes nullen loopt, dan krijgt men een (overigens nog maar zeer gedeeltelij ke) indruk van de enorme zware last, die dag aan dag op de schouders van een cir cusdirecteur rust. En die niet af te wentelen is, ook al heeft hjj een nog zo uitgebreide staf naaste me dewerkers. De dagonkosten van LE CIRQUE GéANT lopen gemiddeld op tot f 3000. Geen wonder, want 1 olifant eet alleen al 1 baal hooi per dag plus zijn 20 kg ge plette haver, en de overige dieren staan „Mis is wer” seit in Frysk sprekwurd en dêr- om moat ik jit ien kear de ferversbaes foar it Ijocht helje, dy’t ik de oare wyks, sünder it to witten, in kroan op ’e kop setten ha. Dy man, hwerfan ik sein ha, dat hy under it mom fan dy hege sociale lesten twa kwartsjes eksra op it lean setten hie foar himsels. Un derskate leden fan it gilde fan St. Lucas ha my oan de jas lutsen en lit ik mar daliks sizze: hja hiene gelyk en ik hie üngelyk en dêrom is it myn ienfaldige plicht jitteris de ferversbaes op ’e planken to bringen, mar nou goedDe flater lei net yn de getallen of yn ’e sifers, mar wol yn de taljochting, hwant hwer’t ik miende hwat bysunders en hwat minderweardichs op it spoar to wêzen, blykt my nou, .dat ik mei in hiel normale, deafatsoenlike fakman to dwaen hie. En dus moat dizze saek daedlik rjochtsetten wurde, dat sprekt. De ienfaldige wierheit is dizze, dat eltse ferver of skilder, as hy syn feinten it wyklean utbitellet, it dübele bidrach set op de rekken fan de klant. Kriget dy feint dus in goune yn de üre, dan komt op ’e rekken twa goune to stean. In butensteander, sa as de measten en ik ek, binne, sjocht hjir raer fan op en tinkt net oars as: Sa mal hoecht it doch' net! Mar hy en ik binne dan net op ’e hichte mei de din gen fan it ferversfak en jit minder mei de lésten, hwerfoar sa’n baes stiet. Ien fan de patroans hat my in listke jown om dit ris better oan 'e weet to kommen en ik stel my foar, dat mannichien, dy’t mei de ferverij to dwaen hat, en hwat hat dit net, dit wol nijsgjirrich fine sil en dér, lyk as ik, hiel hwat üt leare kin. De leanen binne by dizze faklju yn fiif klassen fordield, neigelang de van Drukkerij Fa een alle macht getrokken en gesjord wordt, dat dus allerminst zachtzinnig behandeld wordt en dat maar al te vaak vochtig of klets nat weer in de hoezen gestopt moet wor den! Cirque Géant brengt een „non-stop” pro gramma, want naast de gebruikelijke piste zijn er nog twee podiums in het circus, waarop doorgewerkt wordt, terwijl er een en ander in de piste te beredderen is. De electriciëns hebben de handen vol aan de duizenden lichtpunten, die Inderhaast even moeten worden aangebracht. Meermalen zal men nog een beroemde naam lezen, die van het circus Bouglione. De heer Mullens heeft namelijk na dc rampazlige enkele uitzondering na, zijn alle - ti. /riXAvif nil nrh- I J.1CL VZAJ-MWri j;-- dat is een respectabele ver- I zÈmieling door het grote Franse circus j Bouglione aan het circus Géant in bruik leen afgestaan. Ijsberen, leeuwen, tijgers, olifanten. De negen ijsberen van Captain Bardla oogstten successen In het Parijse Cirque d’Hiver; Jefferson Cheriff presenteert zijn koningstijgers en Emilien Moustier een fraaie leeuwengroep. Een „stunt” is verder het levend projectiel Miss Atomia, die zich uit een kanon in een net laat schieten. En.natuurlijk spe len ook nu weer de paarden een grote rol in dit circus.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1