DE JEUGDGEVANGENIS TE ZUTPHEN Gebroken gezinnen - gebroken levens KRIS KRAS door Nederland Martinytoer üs hjoed to sizzen Fan de 6 uur man Karei Lotsy voorzitter af Gouddiefstal na ontdekt Redenaars gevraagd! Vulkaan verzwelgt schip met 31 H. de Haan Oldehovekoning Goede slotwedstrijd te Achlum Arbeidsdienst in Egypte Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B o 1 s w a r d PIET. No. 77 48e Jaargang Dinsdag 30 Sept. 1952 Bolswards Nieuwsblad HET WERK DER RECLASSERING Lk. >aard. r my al daliks op, dat fan dizze fabryl finen wie yn it jierforlsach fan de 0 die die ter redding waren uitgevaren. boppedat hja har rjucht freegje. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 d de jongens, van wie men meent, dat ze zo’n kans waard zijn, die naar Zutphen worden gezonden. Hier „zitten” ze hun straf niet uit, hier werken ze voor zich zelf een nieuwe toekomst. Slapte. Bjj de N.V. Schokbeton te Kam pen kregen Zaterdag wederom ruim 50 ar beiders hun ontslag, wegens .slapte in het bedrijf. dit bern ek net as ei, ren ingebroken, te Heeren- Karel Lotsy gaat zijn functie van voor zitter van de KNVB neerleggen. Dat is het grote nieuws van de Bondsvergadering, die Zaterdag in Utrecht gehouden werd en van drieën tot half tien duurde. Het voorstel van de gezamenlijke eerste klassers tot handhaving van een eerste klascompetitie met 4 x 14 clubs werd te ruggenomen en deze kwestie zal op een in Januari te houden buitengewone bondsver gadering opnieuw aan de orde komen. Deze vergadering zal dan de laatste zijn, die door de heer Lotsy zal worden gepresi deerd. Stribje nel in goede namme, mar wêz nea stikelich of oergunstich op in oar om’t dy sa’n namme fiterje kin. Boerderijbranden in Juli. In de maand Juli van dit jaar zijn 90 ernstige boerderijbran- den voorgekomen, waarvan 10 in Fries land. De totale directe schade, veroorzaakt door deze 90 branden wordt geraamd op f 2.987.390. Directe schade van de branden veroorzaakt door blikseminslag bedroeg f 1.702.540. Het totale aantal in de maand Juli door hooibroei veroorzaakte branden bedraagt 34, terwijl in 35 gevallen de brandweer aanwezig is geweest bjj het uit halen van sterk broeiend hooi, zonder dat daarbij brand is ontstaan. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) ti L i. a 3 i- 3 e i. leden, dy’t dochs molke lever je en Ergens aan de rand van het vriendelijke stadje Zutphen staat „Lunetten- steln”, de vroegere strafgevangenis, die nu is ingericht tot gevangenis voor halfvolwassen delinquenten. Het is een tweeslachtige instelling, die Jeugdgevangenis: een straf- zowel als een heropvoedingsgesticht. Een zware vrachtauto is Vrijdagmorgen met een ge weldige klap de woning van de heer J. H. Lentink in Brummen binnengedrongen. In de bocht sprong een voorband, met het ge volg, dat de chauffeur de macht over het stuur kwijtraakte. De wagen kwam op een meter van de suitedeuren tot stilstand. De chauffeur werd slechts licht gewond. Buikpijn. Een man jn West-Zeeuws-Vlaan deren, die met buikpijn wakker werd, miste zijn kunstgebit. Hij alarmeerde de dok ter, die het gebit tussen de lakens vond. De buikpijn werd toen dadelijk een stuk minder. kant skouwe kin as Massa^inbreker gevat. De pleger van 42 inbraken, de 30-jarige J. V. uit Leeuwar den, is gearresteerd. Een vingerafdruk, gevonden in de woning van het schoolhoofd te Haskerdtjken, waar was bracht de districts-recherche veen op zijn spoor. Vrachtauto reed huis binnen. De zes kisten goud, die op de vlieghaven by Toronto in Canada zyn gestolen en die een waarde van 1.330.000 gulden hadden, werden pas zes uur na de diefstal vermist, zo heeft de politie medegedeeld. De kisten kwamen Woensdagnacht op de luchthaven aan en de diefstal werd niet een der dan Donderdagmorgen vroeg ontdekt. In de loop van de ochtend werd de plaat- seiyke politie pas gewaarschuwd en de Ca nadese bereden politie eerst Donderdag middag. Men denkt, dat het goud inmiddels reeds lang ergens in Amerika is aangekomen. Spelende kinderen vonden skelet. Kinde ren hebben by het graven van een kuil op een veld van de Ophoviuslaan in Den Bosch een skelet gevonden. Buurtbewoners herinneren zich, dat er op die plaats tij- dens de bevrydlng van Den Bosch ’n vuur gevecht is geweest tussen een Engelse en een Duitse soldaat. Men zal trachten de gesneuvelde te identificeren. Helaas, ’t is reeds gebleken Né, lang niet alle „sprekers”, Ook die van 't parlement, Bezitten vijf talent. Dus lijkt het ons het beste, Laat candidates testen Door een spraakwaterval. Misschien dat blijken zal, Hetgeen ons niet verwonderd, Telt men er op de honderd Als redenaars slechts vier Een uur zonder papier. Tenslotte.. Tenslotte.voor deze jongens vormt Zut phen inderdaad het slot van een losban dige jeugd. Soms ook het slot op de deur naar de maatschappy. Ook hier is niets met ze te beginnen. Het worden baj esgas ten, vaste klantjes, recidivisten. Maar gelukkig, voor anderen, en zelfs een groot percentage, betekent het het slot van een a-soclaal, een onmaatschappeiyk leven. Hier staan ze op de tweesprong en ze kun nen twee kanten uit. Hardhandig zyn ze aangepakt, uit hun milieu gehaald, ze zit ten hier in een gebouw, dat, welke mooie woorden men er ook voor verzint, een ge vangenis is. Met een gesloten deur, met bewakers, met een nauwkeurige dag-in- deling, met voortdurend toezicht en ge strenge bepalingen. Maar de gevangenisstraf zélf is de straf. Het is niet zoals vroeger in het rasphuis, waar de gevangenis daarboven nog tot strafinstituut werd. De vryheidsberoving, het afgesloten zyn van de maatschappij, is de straf.maar in die straf zit een kans. Een kans om er een punt achter te zetten, om opnieuw te beginnen. Het zijn De klantjes van Zutphen. Wie komen hier, in deze gevangenis voor jongens van 18 tot 25 jaar? Voor een groot deel zyn het kinderen uit gebroken gezin nen, waar men geen besef heeft van nor men. Gezinnen, waarvan de vader los werk heeft, waarin, gedurende de korte tyd, dat er geld op tafel komt, aan verspilling grenzende overvloed is, maar waarin men verder van de hand in de tand leeft. Waar men géén eerbied heeft voor de normen, die de samenleving mogelijk maken, waar liefde, eerlijkheid, trouw maar vaag om lijnde begrippen zijn. Waar de kinderen niet geleerd werd te streven naar een doel, een ideaal, desnoods ten koste van offers. Waar het niemand wat schelen kon wat ze met hun vrye tyd uitvoerden, waar ze, als het er aan zat, met geld voor snoep, rokery en bioscoop werden afgescheept en als 't er niet aan zat, zelf maar moesten zien hoe ze er aan kwamen. Dat is de „as- faltjeugd”, die waariyk niet alleen beperkt is tot onze grote steden. In de kleinere steden en de dorpen kan men ze met de vinger aanwijzen, de jongens, die men iedere avond kan vinden op de hoek, die lopen te lallen langs de straat, meisjes lastig vallen, voorbygangers naschreeu wen, die van geen club lid zyn, geen cur sus volgen, geen vak leren, vaak per onge luk aan een meisje biyven „hangen”.en een nieuwe generatie asfaltjeugd helpen in de wereld brengen. Het zyn ook, de kinderen uit de gezinnen, waar de huweiyksband slap is, met weg gelopen moeders of vaders, met ongeregel de verhoudingen. Kinderen voor wie het huis geen thuis, voor wie de ouders niet in de ware zin des woords vader en moe der zijn. Men spreekt dan van jongelui, die op groeien voor galg en rad. En tenslotte ko men zulke jongens in Zutphen terecht. Ga in 't vervolg proberen, Vrij te memoriseren, Zo gladweg voor de vuist. Degens sportief gekruist, Zodat er vonken spatten, Gemoederen vlam vatten, Dan wordt de aandacht bewaard, Misschien tijd uitgesp: Gebaar als molenwieken. Uw rede Uw replieken Gespeend van het papier, Maken steeds goede sier. (Dr Kortenhorst, voorz. v. d. Tweede Kamer, sprak van het papier! een vurig plei dooi voor vlotter spreken van de Kamer leden) Geachte Kamerleden De baas is niet tevreden Over de kwaliteit Van Uw breedsprakigheid. Min kortheid in haar wezen, Sta niet een uur te lezen Het een na ’t andere vel. Heren U snapt toch wel, Maar steeds hetzelfde deuntje Met een gevoelloos dreuntje, Het oog strak op het ’t papier, Is ’t oor een zuur plezier. Een tas vol papperassen, Om het behang te lassen Dat staat daar als een sfinx, Blikkende rechts noch links. De ene hand streelt de broekzak, De ander of men koek hakt, Maakt steeds hetzelfde gebaar. Houterig - stijlloos - zwaar. Geen enkel sprekers gratie En dat de bloem der natie Berg weg ’t getypt papier! Toe presenteer U fier f De Directeur. De directeur van deze gevangenis, Dr G. H. Veringa, is wel zeer verre van het type, dat men zich misschien als gevangenisdi recteur denkt. Een nog zeer jonge man met blond haar en ’n fijnbesneden gezicht, geen krachtfiguur, zelfs niet het type van de vaderiyke vriend. Men kan zich nauwe lijks indenken, dat deze jonge functionaris die men zo op het oog zou houden voor de leider van een jeugdclub, zulk een ver antwoordelijke functie heeft. Want zyn taak is niet maar er voor te zorgen, dat de boel loopt, dat er orde heerst, dat de bewakers hun plicht doen en de jongens niet uit de band springen. Bijgestaan door een staf van vakleraren, van geestelijke verzorgers en psychiaters, leidt hij het proces van de heropvoeding van de jeugdige boefjes en van de wegge dwaalde jongens naar een plaats in de maatschappy. Zonder sentimentaliteit, nuchter, zakeiyk, wikt en weegt hy de kansen, zoekt hy naar de sleutel die past op iedere, vaak koppig gesloten gehouden deur. Dat kost tyd. Daarom komen de jongens, die naar Zutphen gaan, er niet met een paar maanden af. Een jaar is het minste. En dht heeft men dan ook wel nodig om er voor te zorgen, zo mogelyk, dat tege lijk wanneer de deur van „Lunettenstein” achter hen dichtvalt, de poort naar de we reld opengaat, en dat, wanneer er al sleu tels rammelen, het niet die zyn van de be waker, maar die aan de eigen sleutelbos, van het eigen huis. Hwat hat Gabe Skroar laar van Harlingen met D. Westerlaan en G. Groen. In de formatie was Westerlaan de stuwende kracht. Jammer, dat tegen het eind Groen last kreeg van een hinderlijke blessure aan zijn hand. Hun moeilijkste opgave kregen ze in de halve finale, toen ze enigszins tegen de verwachting in op 5-5, 6-6 de formatie Klazinga, Wiersma en H. de Haan aan hun zegekar wisten te binden. Het was voor Kla zinga blijkbaar een te zware opgaaf om zes partijen op volle kracht te spelen. Geen won der overigens, want in de eerste partijen had hij zich behoorlijk doen gelden. Later stond Klazinga de eerste opslag af aan H. de Haan. Deze speelde een nuttige wed strijd en ondervond veel steun van C. Wier sma, die vooral technisch prachtige staaltjes liet zien. (Verslag ontleend aan „Het Vr. Volk”). Grote plannen. Als het Leeuwarder Dia- conessenhuis over drie jaar, dus in 1955, 75 jaar zal hebben bestaan, hoopt men te vens gereed te zyn met de bouw van een kinderziekenhuis, waarmee volgend jaar wordt begonnen. Dit kinderziekenhuis zal drie of vier etages krijgen en 120 5. 150 bedden bevatten. Voor het byeenbrengen van de nodige gelden wordt een beroep op de Friese bevolking gedaan. Goedkoper sigaretten. Ten einde een gro ter debiet voor de sigaretten te verkrygen, zullen verscheidene sigarettenfabrikanten ertoe overgaan de pryzen van een aantal merk-slgaretten te verlagen, waarby men er op hoopt, dat de shag-rokers naar de goedkoper geworden merksigaret zullen overstappen. Een twintigjarige jongen staat terecht. Zijn daden hebben hem de strafrech ter in aanraking gebracht. Het vonnis luidt: één jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Dat betekent: Zutphen. De jongens, die naar Zutphen gaan, hebben öf al eerdter met de strafrechter kennis gemaakt, öf een zodanig misdrijf gepleegd, dat een vry zware straf op haar plaats is. Ze worden soms langer „opgeborgen” dan oudere kornuiten, die er met een paar maanden afkomen. Dat vinden ze dan erg onbillijk, ze hebben de indruk, dat zij extra zwaar worden gestraft. In werkeiykheid echter geeft het verblijf in Zutphen hun die kans zich aan te passen aan de maat schappy. Der moat oerliz wêze en as men it net da liks iens wurde kin, binne der hiel hwat middels om arbitraezje yn to roppen. Dat de Ommelanden troch it driuwen fan de Direks- ie nou oer boart springe wol, mei de bran- kas Under de earm, dat liket tofolle op ke- ning Faroek en dy is dat ek al raer opbrut- sen. Ik bin der derom tige wiis mei, dat ien fan de prominintste lju üt de koöperative wrald, Dr H. J. Frietema üt Rotterdam, dü- dlik ut sprutsen hat, dat hja de Ommelan den perfoast net as ien tan de normale koöperaesjes oansjen kinne, dat ek yn it for- line nea dien hawwe en dat hja it hidden en dragen fan dizze lju alhiel foroardielie. Wol is ek fan dy kant noch bisocht om dizze lju ta better ynsjoch to krijen, mar hja wisten tofoaren wol, sa seit Dr Frietema, dat dit büter oan de galge wie. Ek hy is fan bitin- ken, dat hja oan de koartste ein lüke sille, hwant sokke dingen kinne net troch de mes- ken fan it algemiene wolwêzen. Hjirmei wol ik net biweare, dat yn dizze stnid ek net oare noedlike uteringen dien binne, dy’t likemin wize op goede bigripen oer arbeids- frede en mekoars bilangen sjen wolle. Mar dat kin men ek net forwachtsje as de men taliteit lang sa west hat, as nou düdlik blykt. De arbeidsfrede is net to bihalden as men allinnich mar sjocht nei it jild en it lean, Eltse ündernimming moat sines der ta dwaen de forhaldingen fan minsk ta minsk tige yn it each to halden. Inkelde dwerspotten sil men rounom wol tsjinkomme mar oer it ge- hiel moat men meimekoar de ienriedichheit en de noed foar it bidriuw drage. In arbei der, dy’t it neat skele kin hoe’t it mei de ündernimming giet, hwer’t hy syn brea yn fortsj innet, is net op syn plak. En in ünder nimming, dy’t gjin oandacht hat foar it lib- ben en it lok fan syn minsken, is likemin op syn plak. De feint moat foar de baeS opkom- me, ja sikerwier, dat is earlik syn plicht en de baes moat it in freugde wêze as er sjocht, dat syn folk in goed en in bést lean fortsjin- je kin. „Tink alle herten mar by jo seis”, is in wier en in goed biedwurd. Der komt men fierder mei, as mei üntofredenheit stokelje ünder de arbeiders en oan de oare kant lekje op de wurknimmers en har opfettingen. Meastentiids kin men sizze: Goede minsken, goede forhaldingen. En dér is foar elts wol in hantaest to dwaen. Net allinnich by de I „Ommelanden”Tj. de J. Doe’t ik hjir inkelde wiken lyn de oandacht fêstige op de saek fan de „Ommelanden” as teken oan de muorre, wiisde ik op inkelde frjemde dingen yn dizze tragyske fjochterij. En mear as ien hat my letter frege oft ik wol wis wie dat it hjir in koöperatieve suvelfa- bryk wie, dy’t sokke bjusterbaerlike dingen üthelle. Nou hat men yn alle kranten, dy’t neitiid oandacht oan dit konflikt iown haw we, léze kinnen, dat it hjir wol deeglik om in koöperatieve fabryk hannelt. En dochs moat h ir hwat mear fan sein wurde. It foel my al daliks op, dat fan dizze fabryk neat to finen wie yn it jierforlsach fan de F.N.Z., de greate federaesje fan Koöperatieve Suvel- fabriken. Seis de namme kaem der net yn foar en dochs stie der in komplete list yn fan alle provinsjes, ek fan Grinslan. Ik haw der ris hwat nei) er nei fornomd en nou blykt my, dat men yn de koöperatieve suvelwrald, L.;.“ ck net eigen oansjocht, né, al jier- lang skoudere hat om syn frjemde wi- zansje op mear as ien terrein. Der is aller- earst it feit, dat dizze fabryk safolle molke fan net-leden oannimt, dat de forhalding hie lendal skean komt to lizzen. Dy net-leden, leveranciers, is winliken alhiel tsjin it koöpe- raesje-bigiinsel yn, mar towille fan de molke hat men dy dingen nou ienkear krige en skynt men der tsjinoan to sjen der in ein oan to meitsjen. Mar al is dit net ideael, der wie dan dochs j immer de oantrun om nei in pear proefjierren lid to wurden. It wie in konsessy oan party minsken, dy’t earst de kat ris üt de beam sjen woene, foar’t hja ta in bislüt ka- deselde priis krije as de leden, dy’t de folie forantwurding drage, dat kin gjin kant üt. By de „Ommelanden” hie men dat kwea yn greate omfang. Ja, de direksie hie dat blyk- ber wol sa leaf, hwant hja diene alhiel gjin muoite om dy leveranciers ta lid to krijen. Hja sleepten rounom molke wei en wiene op dizze manear in echte frijbuiter tusken de fabriken. Yn koöperative formiddens wie dan ek gjin sprüt sympathy foar dizze ün- echte soan en sa kin men ek forklearie, dat der yn dizze suvelformiddens in opfallend stilswijen wie oer de „Ommelanden”. Dat hie ek jit in oare oarsaek. Binnenskeamers hat men al jierren bisocht dizze fabryk op bettere paden to bringen, mar alle bisykjen stuite 6f op de eigenwize balding fan de Direksje, dy’t foar gjin reden en gjin solidariteit to finen wie. Hwant likemin as hja mei de arbeiders in bidriuwsmienskip foarmen, likemin wie dat sa mei de oare Koöperative Grinslanske fa briken. Hja woene har eigen paed gean en steurden harren oan gjin minske. De namme koöpe- raesje, hwer’t safolle mienskipsidé oan fest sit, hweryn safolle sosiael-fielende boeren kostber wurk diene en dogge, waerd troch dizze fabryk misbrükt. Fan harren kin sein wurde, hwat in Fryske boer yn de krisisjier- ren ris yn in mismoedige rite delskreau: „De minsken moatte meiinoar stean, dan sil har striden better gean. Mar hwannear binn’ wy safier hinne, as se elkoar mei alle ark sa lang en fül bistriden ha, dat se net oars mear kinne!” Alle ynstansjes, dy’t op it terrein fan it iepenbiere arbeidslibben binne. hawwe bi socht tuskenbeide to kommen, mar allegearre lizze hja it byltsje der by del. Mei de „Om melanden” is net to praten, it moat der earst boarste, foar’t hja buge sille. Dizze lju libje mei har opfettingen jit yn it bigjin fan dizze ieu en miene, dat de eigendom yn in bidriuw alle rjuchten hat en dat de oare groepen harren alhiel by dizze dictators deljaen moat- i te. Mar dit sil nei’t it üs foarkomt, in tra gyske tinkflater blike to wezen. In bidriuw, sa as hjir bidoeld wurdt, is in mienskip, hwerby alle groepen in wurdtsje meiprate moatte, hwant it bistean fan allegearre hin- get der oan, net it minste dat fan de lju, I dy’t al dan dei dêr it wurk dogge. De tiid Een vulkaan in de Stille Zuidzee, hoogstwaarschijnlijk het waarnemings- schip „Kaiyo Maru” met 31 man heeft doen vergaan, had opnieuw een uitbarsting men en tomear, dat wie jit yn to skikken, al en verzwolg nog bijna vijf andere schepen hie it greate biswieren. Mar permanente net- is' foarby, dat men dizze minskenmar oan ’e ig aan de jarenlange samen hem door het bestuur van de afdeling Achlum een couvert aangeboden. Het partuur Schuil, D. de Vries en H. Bultje wist zonder veel moeite de eerste prijs te winnen. Het spreekt vanzelf, dat vooral Schuil een groot aandeel in deze overwin ning had. Maar wanneer hij aan zijn beide makkers niet zo’n grote steun had gehad, zou hij het niet ver hebben kunnen brengen. De tweede prijs was voor de jeugdige Tiche- Onder grote belangstelling werd fde wed strijd te Achlum niet meegerekend) Zaterdag te Leeuwarden als „ütsetter” van het kaats- seizoen de jaarlijkse Oldehovepartij gespeeld. De uitslag werd: 1. J. Stavinga, P. de Haan, H. de Haan; 2. M. v. d. Leest, J. Bijsterveld, R. Kuiper; 3. J. Schouten, C. Wiersma, C. Binsma; 4. H. Schuil, S. v. d. Zee, G. Groen. Bovendien werden nog vier t>rijzen uitge reikt aan de parturen: Joh. van Sinderen, Th. Bruin en C. Lange; aan R. Hoekstra, D. Smeding en Th. Dijkstra; aan F. Hiddinga, J. Galerna en W. Vlietstra en aan Tj. Werk hoven, Y. Stelpstra en A. Hiemstra. De koningspnjs werd toegekend aan H. de Haan. Staatssecretaris van Oorlog naar Korea. De staatssecretaris van oorlog, mr F. J. Kranenburg, zal in de tweede helft van October een bezoek brengen aan de Neder landse eenheden, die deelnemen aan de krijgsverrichtingen van de Ver. Naties op Korea. Protesten tegen gratie Willy Lages. De vereniging „Nat. fed. raad van voorm. ver zet Nederland” en ook „Verenigd verzet 1940-1945” hebben telegrafisch bij de Re gering geprotesteerd tegen de gratie aan Willy Lages verleend. Men verzocht de gratie ongedaan te maken. Groningse kustvaarder bij Stockholm ge strand. Het Nederlandse schip Teuna is Zaterdag bij Moeja in de archipel van Stockholm aan de grond gelopen. Sleep boten trachtten Zondag het 317 ton me tende schip, dat afkomstig; is uit Gronin gen, vlot te slepen. Er bestaat geen ge vaar voor de bemanning van vijf koppen. De Teuna was met een lading hout onder weg naar Amsterdam. Provinciale bibliotheek 100 jaar. De Prov. Bibliotheek van Friesland, gevestigd in ’t Kanseiarijgebouw te Leeuwarden, bestaat 1 October 100 jaar en ter gelegenheid van dit feit, is van de hand van de bibliothe caris dr. S. Douma, een keurig verzorgd tijdschriftje verschenen, dat in een twin tigtal bladzijden de historie van de jubi lerende bibliotheek weergeeft. Dokter-moordenaar Een dag, voordat zij de vijfde verjaardag van haar huwelijk zou vieren, overleef in het dorp Berkel de 28- jarige doktersvrouw A. C. O., moeder van drie jonge kinderen, plotseling en onder verdachte omstandigheden. De Zaterdag op het stoffelijk overschot verrichte sectie wees uit, dat mevr. O. om het leven is ge komen door cyaankali-vergiftiging. Haar man, de 36-jarige arts J. F. A. M. O., is, verdacht van moord op zijn jonge echtge note, Zaterdagnacht in het Haagse Huis van Bewaring opgesloten. Hij ontkent hardnekkig alle schuld. In Achlum is het kaatsseizoen definitief ge sloten. Het was daar dat de Vereniging voor Kaatsers haar, nu reeds traditonele, wedstrijd hield. Niet minder dan een en twintig parturen bonden de strijd aan om fraaie prijzen. Na tuurlijk waren er onder die parturen enkele zwakke formaties. Maar toch was het niet zo dat een en ander storend werkte op het ver loop van de wedstrijd. Na afloop van de wedstrijd werden na een gezellige koffietafel, de prijzen uitgereikt, waarna men nog genoot van een goed caba- retprogramma, verzorgd door eigen krachten. Werd hiermee het seizoen besloten, het was tevens het afscheid van scheidsrechter Zwart van Tzummarum. Als herinnerin. werking werd i Dr Hjalmar Schacht, de Duitse financiële expert, die de economische moeilijkheden van Egypte heeft bestudeerd, heeft de re gering aangeraden een „arbeidsdienst” in het leven te roepen. In deze „arbeidsdienst” zouden alle valide Egyptenaren een jaar moeten dienen, zo verneemt AFP. En hij zou vooral moeten dienen voor het uitvoeren van grote irri- gatiewerken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1