11 I DUITSLAND VEROVERT STORMENDER HAND OOSTERSE MARKTEN DE PARLEMENTAIRE ENQUÊTE COMMISSIE JT 'l üs hjoed to sizzen Omvangrijkste onderzoek sinds honderd jaar Nederlandse coaster Indonesisch schip vergaan Auto tegen trein It drokke Jonkje vergaan, drie doden Twee meisjes van 8 jaar gedood bl i I No. 78 48e Jaargang Vrijdag 3 October 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht ENGELAND MOET BEWAPENINGSPROGRAMMA UITSMEREN WINST KRACHTPROEF IN HEEL ZUID-AMERIKA VOOR DE BEVANIETEN VERWACHT: BOTSING TUSSEN PARIJS EN WASHINGTON 4 NOVEMBER KIEST AMERIKA EEN PRESIDENT Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad van Tenslotte In Midden- en Zuid-Amerika onrust: in Columbia burgeroorlog, in Costa Rica de president af getreden, in Venezuela een op stand bedwongen. Het gist in schier ge heel dit werelddeel. En dat betekent zor gen voor Washington. Zal de verkiezings uitslag in Japan, die we nog niet kennen bij het schreven van dit overzicht, die nog doen toenemen? gen voor de terugkeer naar Nederland, werd vrijgegeven op 25 Mei 1951. Ruim een jaar later dus (27 September 1952) werd aan de Tweede Kamer het zesde deel aan geboden. Nu de commissieleden zijn uitgerust, ko men er echter weer nieuwe moeilijkheden. Drie van hen hebben de commissie moe ten verlaten. En wel drie zeer vooraan staande leden. Twee, de heren Donker en Algera, zijn minister geworden, en de heer Stokvis is na de verkiezingen niet meer in de communistische fractie terugge keerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De defensiegemeenschap. Het lot van de Europese idefenslê- gemoenschap Is trouwens nog zeer onzeker. Nog pas heeft de Franse hoge commissaris voor het Saarland verklaard, dat het Franse parlement deze Gemeenschap nooit zal slikken, als vooraf geen Frankrijk bevredi gende oplossing voor de Saarkwes- tie is verkregen en de Duitsers eisen voor hun meedoen een dergeljjke prijs. Daar de Ver. Staten vastbesloten zijn met West-Duitsland in zee te gaan, ligt de mogelijkheid van een scherpe botsing tus sen Parijs en Washington in het verschiet, Het motorschip „Bawean” heeft Maandag een schipbreukeling opgepikt, die waar schijnlijk de enige overlevende is van het de vorige week omgeslagen en gezonken schip „Ho Sing” van de maatschappij „Padjar Padang”, aldus wordt uit Djakar ta gemeld. Er worden 21 leden van de bemanning en 6 passagiers vermist. Het schip is omge slagen tussen Djakarta en Padang, nabij Tandjoeng Balimbing. De reizen van Hjalmar Schacht, eenmaal Hitlers minister van financiën, in het Nabije en Midden Oosten om er regeringen als die van Perzië en Egypte, aanstonds ook Syrië, te adviseren inzake hun financiële en eco nomische problemen, leggen niet alleen deze heer geen windeieren, doch zjjn ook symptomen van de vanouds bekende energie waarmee de Duit sers trachten de wereldmarkten voor hun producten te veroveren. Engelse bladen constateren niet zonder spijt dat de Duitsers thans stormen derhand markten heroveren, waar na de oorlog, de Engelsen en ook andere landen hen hadden verdreven. In Zuid-Amerika hebben de Duit sers hun oude vooraanstaande positie terug, in Z.O.-Azië Schacht was ook al eens in Indonesië gaan ze de overigens zeer moeilijk te bestrij den Japanse concurrentie te Ijjf en in het Nabjje Oosten profiteren de Duitsers in niet geringe mate van de in die landen door de geschillen met Londen opgeroepen anti-Engelse stemming. Daarbij komt dan dat de Engelse industrie voor een deel belast is met werk voor de bewape ning, terwjjl W.-Duitsland, dat nog niet herbewapent, omdat de Europese defensiegemeenschap nog niet in werking is getreden, deze handicap niet heeft en zich ten volle kan wijden aan de export. Het recht van enquête. Op 5 Augustus 1850 werd het recht van enquête aan de Kamer gegeven. Het is een recht, dat hoort bij een parlementaire democratie. Daarom is het niet verwon derlijk, dat de enquêtewet zo spoedig na het belangrijke jaar 1848 tot stand kwam. Gedurende de ruim 100 jaar dat onze Ka merleden dit recht hebben, is er spaar zaam gebruik van gemaakt. Acht voor stellen zijn er ingesteld. Nimmer was het onderzoek echter zo omvangrijk als dit thans het geval is. Het eerste onderzoek werd gehouden in 1852-’53, naar de accijns op het zout. Tot 1886 werden er enquêtes gehouden naar de verdieping van het Zwolse Dieip, de toestand van de Maas en de Zuid-Willems vaart, naar de vraag, hoe groot de zee macht moet zijn, de koopvaardijvloot, be smettelijke longziekte onder het rundvee, de exploitatie van de spoorwegen en naar de toestand in fabrieken en werkplaatsen. Na het jaar 1886 is er geen onderzoek door de Kamer meer geweest, voordat de huidige commissie haar werk aanving. Uit ervaring kan zij dus niet putten. Als men de honderden verhoren en de tiental len bijlagen leest, dan moet men tot de overtuiging komen, dat als hier al niet groots politiek werk geschiedt er in ieder geval prachtige stof wordt geboden aan de geschiedsschrijvers. Zo wordt het werk van de Parlementaire Enquêtecommissie toch van grote waarde. De vraag, wat de Kamer met deze zes dikke delen gaat doen, in de toekomst worden het ei, in ieder geval acht, is nog steeds niet opgelost. Het is bijna onmoge lijk om ieder verslag afzonderlijk in be handeling te geven. Dit heeft weinig zin. En daarom zullen de rapporten van deze commissie, zoals zovele Kamerstukken, zonder een al te groot debat onder de ha mer van de voorzitter doorgaan. Korea. De onderhandelingen over de Koreaanse wapenstilstand vorderen langzaam. Het lijkt er nog niet op, dat een wapen stilstand zal zjjn gesloten voor 4 Novem ber, de datum der Amerikaanse presidents verkiezingen. De Amerikaanse democraten hadden gehoopt, dat die wapenstilstand er dan zou zijn wat hun candidaat wind in de zeilen zou blazen, doch blijkbaar gunnen de Russen en Chinezen Stevenson dit bui tenkansje niet, hoewel zij naar verluidt lie- j ver hem dan Eisenhower aan het bewind zouden zien. Amerika schijnt van plan Korea weer in de V. N. te brengen; ter in leiding heeft het vast meegedeeld dat nu ook Russen naast de Noor delijken strijden. In Amerika zelve begint de verkiezings- campagne al dezelfde verschijnselen als vroegere te vertonen, niet meer de grote vraagstukken van binnen- en buitenlandse politiek staan in het middelpunt van de belangstelling, maar allerlei persoonlijke zaken van de candidaten zelf. Thans gaat het vooral om hün privé inkomsten en of daar ook een luchtje aan zit. Het publiek verkneukelt zich over allerlei onthullingen welke ten deze worden gedaan. Een cam pagne zonder dergelijke sensatie en alleen maar gewijd aan de grote vraagstukken van deze tijd zou de Amerikaanse kiezer maar saai vinden, hoewel die vraagstuk ken bijna angstaanjagend moeilijk zijn. Op de onbewaakte overweg tussen Wor- kum en Hindeloopen is Woensdagmiddag een personenauto met drie Inzittenden te gen een trein gereden. De auto ging viermaal over de kop en werd vernield. De bestuurder, de heer W. Klein uit Haarlem en zijn .zoontje werden licht gewond. Mevr. K. kreeg een zware hersenschudding en ernstige hoofdwonden. De trein had een half uur vertraging. Dy’t sparje kin is ryk, mar dy’t gjirrich en ynklauwerich is, slij immer earm bliuwe. Egypte. Niet helemaal duidelijk is de verhouding tussen Engeland en de Ver. Staten ten op zichte van Egypte. Generaal Naguib die in heftige binnenlandse strijd met de Wafdpartij is geraakt, welke weigerde Na- has als leider op te geven en misschien aanstonds volkomen als militair dictator zal optreden, dit wordt een krachtproef! heeft een beroep op Amerika gedaan om steun maar tegelijk verklaard, dat de Soedan tot Egypte behoort, wat Londen noch de Soedan zelve zo grif zullen toe geven. temeer omdat generaal Ridgway zeer scherpe critiek op de Franse defensie-in- spanning heeft geoefend. Moeilijk parket. De Franse regering geraakt geleidelijk in een moeilijk parket, wat haar buitenlandse verhoudingen betreft, terwijl het op eco nomisch gebied in het binnenland zeer kraakt. Zou West-Duitsland werkelijk wor den opgenomen in het Atlantisch pact, dan zouden de Duitsers ook een plaats krijgen in de staven van de Noord Atlantische ver dediging, waar uitgemaakt wordt hoe de strategie zou zijn als de Russen een aan val zouden ondernemen. In de Assemblee van de Raad van Europa is vrijwel eenstemmig een door de Nederlander Fens verdedig de motie aangenomen, waarin de re geringen verzocht wordt bjj alle be sluiten van de Noord Atlantische Verdragsorganisatle uit te gaan van het beginsel, dat alle verbonden lan den gelijke rechten op de verdedi ging van hun gebied hebben. Overigens zijn er in die Assemblee nog allerlei plannen geopperd voor economische samenwerking der Europese landen op allerlei gebied, waarop we nu hier niet ver der ingaan, de plannen zijn mooi, maar de practlsche uitvoering is moeilijk. Benelux-perikels. Men denke maar eens aan de Benelux, al jarenlang’ in de maak, maar schijnbaar verder dan ooit van verwezenlijking ver wijderd, nu het vraagstuk van de gelijk making van lonen en prijzen opduikC in verband met de concurrentiemogelijkheden van het ene land op de markt van het andere. Verleden week Zaterdag heeft de Parle mentaire Enquêtecommissie haar zesde verslag over het Regeringsbeleid geduren de de jaren 1940-1945 uitgebracht. Wij zijn er langzamerhand aan gewend geraakt, dat zo’n verslag een lijvig boekdeel wordt. Ditmaal had de commissie 1789 bladzijden nodig om haar bevindingen op schrift te stellen. Officieel heet het rapport, dat uit twee delen bestaat, „de vertegenwoordi ging van Nederland in het buitenland en het beleid ten aanzien van Nederlanders, die tengevolge van de oorlog hun hulp van node hadden.” Toen de Kamer besloot deze enquête te houden, was het goed gezien om ook deze punten na te gaan. De vraag, of de rege ring in Londen genoeg heeft gedaan voor het bezette gebied, waar duizenden Neder landers in concentratiekampen zuchtten en voor landgenoten die waren opgesloten in kampen buiten ons land, is van zeer groot belang. Een niet goed nakomen van deze taak zou men gerust kunnen beschouwen als een grove verwaarlozing, waardoor ve len de hongerdood kunnen zijn gestorven. Wat betreft de houding van de Nederland se diplomaten in het buitenland had dit onderzoek echter weinig zin meer. In op dracht van de Minister van Buitenlandse Zaken is destijds een commissie-Cleverin- ga bezig geweest, die dezelfde taak had. Dat was te begrijpen, want men wilde toen precies weten welke Nederlandse vertegen woordigers in het buitenland konden wor den gehandhaafd. De conclusies van het rapport-Cleveringa zjjn nu in grote lijnen bevestigd door de enquête-commissie. Het Nederlandsche Roode Kruis stelde na It lytse jonkje boartet tige By mem: hy mei net bütendoar. Hy bat in stoel en stoven krige En boartet yn ’e keamer „spoar”: De stoel dat is de „lük-mar-tige” En elke stove is in wein, It ien mei 't oar in hiele rige, En dêrmei set hy dan üt 'e ein. It naeit der alderheislikst üt. Hy skuort en hellet, ropt: „Tut! Tut!” Hy pust en blaest en skreaut en geit En ropt en raest en fluitet skril, Oant einlings mem formoanjend seit; „Och jonge, hald dy dochs hwat stil!” Drie leden van de bemanning van de Neder landse coaster „Luctor” uit Rotterdam zijn verdronken toen het schip (336 ton) tussen Cap Levi en Barfleur aan de Franse kust In wike letter is it fredich By boi-en-dy om hüs en hear En alles wakker evenredich, Hwant ’t jonkie boartet dêr net meat: Boi leit op bêa: hy is pasjintsje; De dokter hat al hy him west En sei, hy moast mar yn in tintsje Och hea, dat like neat to bést. Men heart yn’t hüs nou gjin geskreau: Boi leit der hinne suf en sleau, Syn holtsje wyt, as wie ’t fan kryt, Syn hantsjes fiele nou sa kil Syn mem seit, as yn selsforwyt: „Nou is myn jonkje al-to-stil SIBE. Mar lytse boi kin min stilsitte, Hy jowt him foar in skoftke del, Mar as jo him gewurde Ette, Dan duorret dat ek mar in tel; Hy lit him by de stoel delsjitte En boartet fuort wer oer de flier. En dan wit boi wer fan gjin mjitte En kraeit it lüd üt fan plezier. It giet syn mem fêst wer to bot; Hja sjocht tominsten wakker prot. Boi krupt en docht en draeft en fljocht En wit net, hoe’t ’r him tjirgje sil „Toe, jonge, sit ris efkes stil!” de bevrijding een commissie Vorrink in, genoemd naar de partijvoorzitter van de P. v. d. A., die moest onderzoeken of de Nederlandse instanties wel voldoende voed sel hadden gezonden naar de gevangenen. De conclusies van deze commissie waren niet erg gunstig, maar gelukkig heeft de ennquêtecommissie een milder oordeel uit gesproken. Weliswaar heeft zij op ver schillende onderdelen critiek, maar ander zijds bleek het voor haar erg moeilijk om scherpe veroordelingen uit te spreken. In oorlogstijd heeft men nu eenmaal te ma ken met vele onzekere factoren. Zo kan men meer dan eens in het boekwerk lezen, dat de bevoegde instanties zich meer had den kunnen inspannen. Direct daarop wordt dan, min of meer verontschuldigend, daaraan toegevoegd, dat het de vraag is of het zoeken naar andere wegen meer re sultaat zou hebben opgeleverd. .De Neder landse regering had rekening te houden met de wensen van het Internationale Roode Kruis, met Engeland, Amerika en niet in het minst met Zweden, dat onze belangen behartigde. Dit land heeft dit voortreffelijk gedaan ofschoon men soms wel eens de overtuiging krjjgt, dat de Zweedse diplomaten wel erg ambtelijk handelden. Men kan zich afvragen of het nog wel zin heeft om zeven jaar na de oorlog al deze zaken op te rakelen. Inderdaad, het ac tuele van deze rapporten is wel verdwe nen en dat wordt sterker naarmate de tijd voortschrijdt. De commissie zelf zal ook wel niet heb ben gedacht, dat haar onderzoek zo lang zou duren. En nog is het einde niet. Bin nenkort komen in ieder geval nog twee rapporten: één over het militair beleid en één over de verbindingen tussen Londen en de verzetsbeweging. Nog één punt moet dan worden behandeld, n.l. de Indonesische kwestie. Daarover moeten nog talloze verhoren plaats vinden. Oorspronkelijk luidde de op dracht aan de commissie^ dat zij dit pro bleem had te onderzoeken tot 20 Novem ber 1945. Op die dag werd de zitting van het noodparlement geopend, maar na ze ven jaren denken de commissieleden er over, om niet verder te gaan dan de be faamde zeven Decemberrede van H. M. de Koningin. Dus tot en met 1942. Of er van dit laatste deel nog wel iets zal terecht komen, dient te worden afgewacht. De Ka mer zal zich daarover moeten uitspreken. De lange duur is ook een gevolg van de ziekte van de ex-voorzltter van deze; com missie, mr Donker, die nu minister van Justitie is. Ook de andere leden waren zo overwerkt, dat het onmogelijk bleek het- strakke tempo van de eerste jaren vol te houden. Het eerste deel, militair beleid in de jaren 1939 en 1940, verscheen op 18 Maart 1949. De commissie werd op 6 No vember 1947 ingesteld. Het tweede deel kwam enkele maanden later, n.l. op 3 Juni 1949. Dit ging over de neutraliteitspoli tiek, het vertrek van de regering en de eerste maanden in Londen. Deel drie, het financieel-economisch beleid, zag op 16 December 1949 het licht, terwijl ’t verslag over ’t beruchte Engeland-Spiel op 14 Juli 1950 kon verschijnen. Het vijfde rapport, over de Kabinetscrisis en de voorbereidin- „Ofschoon er nog vele moeilijkheden moeten worden opgelost, is er reeds een grote vooruitgang gemaakt. Met de dag worden wij sterker. Ons doel is de vrede te bewaren en onze vrijheid te handhaven.” Aldus Generaal Matthew B. Ridgway, Opperbevelhebber van de NATO- strijdkrachten in Europa, die dezer dagen een kort bezoek aan ons land heeft gebracht. Op de foto: Generaal Ridgway en zijn echtgenote worden op Schiphol begroet door hoge Nederlandse officieren. Rechts vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe, Voorzitter van de Verenigde Chefs van Staven. Woensdagmiddag omstreeks 2 uur zijn op de Oudebildtdijk biJ Oudebildtzjjl twee meisjes door een auto aangereden en ge dood. De 8-jarige Frederika R. uit Nieuwebildt- zijl en de even oude Doetje van D. uit Oudebildtzijl reden samen op één flets langs de dijk. De auto kwam hen tege moet en doordat de meisjes angstig wer den, raakten zij de macht over het stuur kwijt. Zij werden aangereden en kwamen onder de wielen terecht. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Ook in dit opzicht werkt dus het bewa- peningsprogramma nadelig voor de Engel sen. Als men het onderwerp van het En gelse bewapeningsprogramma aanroert, denkt men meteen aan Bevan, de leider van de linkervleugel der Engelse arbeiders partij, die toen deze partij nog aan het bewind was, tegen de leiding rebelleerde, omdat hij de eisen voor de herbewapening te zwaar achtte. De tjjd heeft hem wat dat betreft in het gelijk gesteld, ook zjjn tegen stander, de officiële leider der partij, Attlee, bestrijdt dat niet meer en de huidige regering heeft bij monde van Churchill reeds toegegeven dat met het oorspronkelijk bewapenings programma te hoog was gegrepen, zodat het over meer jaren moet worden uitgesmeerd. Dit alles heeft Bevan natuurlijk een voor sprong op Attlee gegeven, welke Op het congres der Labourpartü, deze week in Morecombe gehouden, tot uiting kwam doordat van de zeven zetels voor parttf- afdellngen in het hoofdbestuur bestemd, er nu zes door Bevanieten worden bezet, ditmaal kregen zij er namelijk twee bij, vroeger in handen van aanhangers van Attlee. Ook nu nog vormen zij slechts een kleine minderheid in de partijleiding, maar het effect van deze verkiezingsuitslag j moet men toch niet gering achten en kan zich nu of later openbaren in een radica ler programma van de Arbeiderspartij. Be van Is voor verdere nationalisatie van in dustrieën als de partij weer aan het be wind komt, Attlee meent dat dit met de voornaamste objecten Is geschied belde willen natuurlijk de aantasting van de doorgevoerde nationalisatie door de rege ring Churchill ongedaan maken, maar Be van zonder vergoeding voor de eigenaars en dat men het particuliere initiatief nog enige ruimte moet laten. Bevan wil een tegemoetkomende politiek jegens Rus land en dat dit zou neerkomen op een zich mln of meer afkeren van de Ver. Staten bleek wel uit de felle kritiek welke hij op Amerika ten congresse oefende. zonk. Vijf leden van de bemanning, die in een reddingboot zaten, zijn door een Franse trei ter opgepikt en in Barfleur afgezet. Onder de geredden zijn de kapitein en de scheepsjongen. De „Luctor” behoort aan de rederij Innega.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1