DE GEESTELIJKE ACHTERGROND VAN DE ACTIE VOOR EEN EUROPESE FEDERATIE Martinytoer KRISKRAS door Nederland üs hjoed to sizzen Truman-Eisenhower (politike „freonskip”) Hitler wilde in 1939 Fan de Dodelijk auto-ongeluk bij Deersum Contra gratie Lages Complot in Praag Geboortecijfers tonen daling Nederland reeds aanvallen No. 81 48e Jaargang Dinsdag 14 October 1952 StreeRblad voor West- en Zuidwest Friesland B o 1 s w a r d i I Hwat hat Gabe Skroar Uitgave van DruRRerlj Fa. A. J. OSINGA - Bolswards Nieuwsblad I I Red. B. N. t Tj. de J. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 macht, in een ontzaglijke diepte. Er Ie geen terrein van menseljjk denken en handelen, of het nu ie politiek of economie, of weten schap, waarvan het zich niet heeft trach ten meester te maken. En het doet ditzelf de in onze Westerse sfeer in het platvloer se materialisme, waaruit de mensen, God dank, bezig zijn op te schrikken. Ik ben geen cultuur-pessimist; ik kan dat niet z|jn, omdat ik geloof in een Almachtig God, die ons leidt; omdat ik meen, dat wy ons leven moeten leiden als menson, die (let op do prachtige omschrijving hier, die de Bijbel geeft) blind zijn voor de toe komst, maar zien op het gebod. GEESTELIJKE ACHTERGROND Op de oriënteringsavond die onlangs ten stadhuize werd belegd, met en kele vertegenwoordigers van de Ne derlandse Raad der Europese Bewe ging, werd o.a. de vraag gesteld, wat eigenlijk de geestelijke achter grond van dat alles was. In het laatste nummer van 't maand blad „Nieuw Europa” vonden we op deze vraag een antwoord, samenge vat in een artikel van Mr. C. van RtJ. Wy drukken dit artikel onver anderd (alleen voorzien van tussen kopjes) hier als hoofdartikel af, zon der hiermee te zeggen, dat w(j dit het enige antwoord op de bedoelde vraag achten. Het is in elk geval een poging om tot een antwoord te komen en stemme tot nadenken. Tweeërlei taak. Want die taak is tweeërlei. Eerst: de met het Schumanplan gedane stap door andere laten volgen. Juist om de achtergrond van het gebeuren; juist omdat geestelijke vrij heid, omdat onze cultuurbasis, n.l. de aan vaarding van eeuwige en absolute normen Rentmeester geschorst, De rentmeester van de stichting „Gools natuurreservaat", de heer S. uit Bussum, is door het bestuur geschorst in afwachting van het resultaat van het onderzoek door de rijksrecherche, naar bepaalde handelingen in de afgelopen jaren. Men vermoedt, dat er geknoeid is met de verkopen van hout uit de bossen van het reservaat. Dienstweigeraar b(J Hold Fuat. Deze week werd de 25-jarige dienstplichtige soldaat F. A, B. uit Amersfoort door de Krijgsraad in Den Haag veroordeeld tot-een gevange- De wagenbouwer Tiemen Douma uit Snoek is Vrijdagavond omstreeks tien uur tussen Deersum en Schamegoutum met zijn auto uit een bocht gevlogen en dodelijk gewond. De wagen, die, naar ooggetuigen meedelen, met een behoorlijke snelheid reed, raakte in een flauwe bocht vier bomen aan de linkerkant van de weg en werd totaal ver nield. De heer Douma werd er uit geslin gerd. Men trof hem levenloos aan in de wal van de bermsloot. 4470 kg molke mei 4.01 fet, 3706 kg molke mei 3.51 fet. Op de Amsterdamse Nieuwmarkt, waar eens duizenden Joodse mensen bijeen wer den gedreven, om deportatie en dood tege moet te gaan, verzamelden zich Zondag middag duizenden achter de spandoeken van het „Protest-comité tegen de gratie verlening aan Lages”. Het was het begin van een massale de- monstratietocht, die zich zonder enig inci dent dwars door de hoofdstad bewoog, van verzetsmonument tot verzetsmonument en haar einddoel vond voor de bouwvallen van het door bommen vernielde SD-hoofdkwar- tier in de vroegere Euterpestraat. In de afgelopen week heeft de Rotterdamse politie scherp toezicht gehouden op de wo ning van de minister van Justitie, mr L. A. Donker, in de Charlotte de Bourbon- laan. Dit in verband met pogingen van een groepje mensen om mr Donker te zijnen huize een protest tegen de gratieverlening aan Lages te overhandigen. Dank ztf het wakend oog van de politie zyn incidenten niet voorgekomen. Een nieuwe tyd. Neen, dat is meer. We leven in een volsla gen nieuwe tijd, met nieuwe vormen. Dat is niet een gevolg van een eerste of een tweede wereldoorlog, want die oorlogen zijn in deze ontwikkelingsgeschiedenis alleen maar „kristallisatie-punten” geweest; ze hebben ons de ontwikkeling duidelijk ge maakt. De mensheid wordt, weer een keer in haar geschiedenis, geplaatst voor een ontzaglijke bedreiging èn een keuze. Het nihilisme heeft zich georganiseerd op een ontzaglijke schaal, met een ontzaglijke Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) luropese Fe- Volgens radio-Belgrado is in Praag een complot van officieren ontdekt tegen de staat. Er zouden 200 tot 600 arrestaties hebben plaats gehad, en in een der Praag se kazernes zou het zelfs tot een schiet partij zbn gekomen. De Tsjechische generaal Sartori, chef van het militaire kabinet van president Gott wald, zou tijdens doze arrestaties de hand aan zichzelf hebben geslagen. Berichten in Tsjechische vluchtelingenkrin gen maken melding van eén mislukte over val op de grote Pankrasijgevangenis in Praag, waar vele politieke gevangenen worden vastgehouden. Enige overvallers zouden zjjn gedood en de overigen gearresteerd. Op ’e forkiezingsjacht Rekket men üt de beage, Hertstochten krij’ oermacht; Wurden kin net mear weage Wizen foroarje yn bem. Har lüd snijt foarser, rauwer, Men heart it fan Truman Allyk fan Eisenhouwer. Wie 't foartiids koeke en aei, Tusken dy beide hearen, Nou sitte se elkoar net Lyk gTomjend Hike beren. In warber president, Blykt samar „plicht forjltten”, In kriichsman, geef bikend, Hjit hjoed in „bokkesjitter”. ’t Jildt hjir wer stmdert mis, Dat falske solo-sjongen It skerpste wapen is. De rédde, fine tonge, Lju fan it heechst blstjür, Oars yn fatsoen de f oars ten, Hja bin sa’n stuit har „roer" Opswypke, net mear master. In alle West-Europese landen met uitzon dering van Ierland en Luxemburg, is in 1951, evenals in het daaraan voorafgaande jaar, het geboortecijfer gedaald. Dit blijkt uit de jaarlijkse bevolkingsstatistieken, ge publiceerd door de Wereldgezondheids-or- ganisatie. Malta met 30.1 geboorten per 1000 inwo ners had het hoogste geboortecijfer, ge volgd door Portugal (24.1), Finland (22.9) en Ierland (21.2). Laatstgenoemd land had echter tevens het hoogste sterftecijfer, nl. 14.3 per 1000 inwoners. Voor Amerika was het geboortecijfer 24.5 per 1000 inwoners, hetgeen vergeleken met 1950 een etyglng met één geboorte bete kent. De laagste sterftecijfers zijn die van Ne derland (7.6 overledenen per 1000 inwo ners), Noorwegen (8.3) en Denemarken ,(8.9). Hitler wilde reeds in het begin van No vember 1939 Nederland en België binnen vallen, maar kreeg toen van de generale staf te horen, dat het leger hiertoe niet gereed was. Op 5 November had hij hierover een fel twistgesprek met veldmaarschalk Von Brauschisch, destijds opperbevelhebber en uit louter ergernis hierover gelastte Hitler toen de aanval op 12 November te onder nemen. Doch het leger was werkelijk niet gereed en Hitler’s bevelen werden eenvoudig niet opgevolgd, aldus generaal Halder, voorma lig chef van de Duitse generale staf. dat daarbij grote uitingsverschiUen zijn op getreden en dat de leer van de onbelem merde ontplooiing der (zondige) persoon lijkheid een geweldig verval heeft ge bracht, op de voet gevolgd op het politieke terrein door de ruïnes, veroorzaakt door Rousseau’s theorie van het maatschappe lijk verdrag en de algemene volkswil Maar toch: dit cultuurleven als geheel en in zijn kern handhaaft de gedachte der absolute normering; het erkent, dat aan het menseltjke leven vorderingen zijn en worden gesteld, die een absolute waarde bezitten. En die werkelijkheid toont ons ten derde, dat het leven, ten behoeve van zijn zelf handhaving, zich organiseren moet in bre dere vormen. Dat het kleine daarin niet meer mee kan. Dat het kleine zijn eigen vorm en waarde alleen behouden kan, als het zich vernieuwt en in die brede vormen zich Invoegt. „De mens wil heit niet alleen goed hebben: hj) wil ook dat z(jn leven zin heeft," zegt Professor Brugmans in zjjn mooie boekje: Schets van een Europese Samenleving. En in het laatste hoofdstuk concludeert h(J: „Weet wel, dat elke politiek de actualisering van een mensbeschouwing is en dat wil in laatste instantie zeggen: van een Godsbeschouwing. Ieder die spreekt, immers, van verantwoordelijkheid, ziet Idts of Iemand, ten opzichte van wie hjj zich reëel te verantwoorden heeft.” Waarom Europese éénwordir Waarom (zeer concreet) een deratie? Alleen maar omdat er in Oost- Europa meer dan 200 divisies klaar staan, die ons zouden kunnen overrompelen? Na tuurlijk is dat een ernstig feit, maar we zouden met bondgenootschappelijke samen werking tussen kleine en grote machten van het Westen, in volledig behoud onzer souverelniteit daartegen ons kunnen orga niseren. En by een zeer goede wil in die organisatie nog kunnen slagen ook niet tegenstaande de ernstige vermaningen der geschiedenis. En als het gevaar voorbij is, zouden we weer ons zelf kleine knusse Ne derland kunnen zyn. Durf realist te zijn. En dit gebod, nu, in 1952, voor ons Neder landers? Dat wa eerst zien de werkelijkheid, waarin we geplaatst worden. En de taak, die ons is gesteld. Die werkelijkheid toont een bedreiging. Van alles wat we ztfn en be zitten. Niet alleen van ons bestaan, van onze welvaart, van ons leven voor velen on der ons, of van onze vryheid van beweging. Maar veel meer van wat de kom van ons bestaan uitmaakt van ons geestelijk zyn. Dat, wat we vrijheid noemen en persoon lijke verantwoordelijkheid. En ze toont ons ook, dat wy, Nederlanders, niet alleen staan. Dat er anderen naast ons staan, van eenzelfde geestelijke structuur, met een zelfde cultuurleven. O, ik weet het wel, nisstraf golijk aan het voorarrest wegens dienstweigering tydens de oefening Hold Fast. De militair weigerde als Katholiek op Zoondag dienst te doen en verliet zyn loopgraaf. Naderhand bloek, dat de Katho lieke militairen by voorbaat -dispensatie hadden gekregen, maar hiervan was de sol daat B. niet op de hoogte. Kindertekeningen voor Koningin. Op ini tiatief van burgemeester Boelens hebben leerlingen van de protestanta-christeiyko school „De Waver” H. M. Koningin Juliana een album toegezonden, waarin varschel- Loovje de polltyk! Har slaven koel en dimmen Goal elkoor lyts mei slyk Om in hftnfol ntje „stlmmen” Lykwols de striid oanein. Hja dy’t it dreech forduorren, Sit yn dlselde wein, En neam elkoar wer „bruorren”. PYT. 82 karpers in een seizoen. De heer Sj. Postma te Surhulsterveen is er in geslaagd sinds de opening van het visseizoen 32 kar pers met de hengel te vangen. Een presta tie In een tyd, waarin geklaagd wordt over bar slechte vangsten. Maar er zyn ook „vissers” en vissers. Urn gevonden te Berllkum. Bij het graven van een gierput achter de woning van R. Nleuwhof te Berllkum, hebben de arbeiders op ongeveer twee meter diepte fragmenten gevonden van 'n grote urn, die naar schat ting tweeduizend jaar oud is. De vondst is aan het Fries Museum geschonken. Een proefproces, Te Zaandam heeft een banketbakker na zes uur.’s avonds en on der politietoezicht by eon collega uit diens automaat een appelbol gekocht. Er werd procesverbaal opgenmakt en de economi sche rechter zal nu moeten uitmaken of 't verkopen via deze automaat na zes uur al dan niet een overtreding is van de nieu we Winkelsluitingswet. Plastic handgranaat ontplofte te vroeg. Tydens een oefening van het in de Palm- kazome te Bussum gelegerde regiment luchtdoelortlllerie is de 20-jarige kornet M. uit Naarden ernstig gewond. Doordat een plastic handgranaat Iets te vroeg ont plofte, werd een van de handen van de militair verbryzeld, terwyi hy voorts ver wondingen aan het gelaat opliep. Christelijke mensen: realistische mensen. Christejyke mensen zyn altyd erg reële mensen. In de steun, die zy aan de Rege ring hebben geboden by de behandeling van het Schumajiplan (het eerste echte be gin Vun de Europese federatie) la dat ge bleken, Ze hebben de werkelijkheid aan vaard. En ze hebben toen de taaie aan vaard, die hen werd gesteld. Ir. S. B. sybrandy, Dlrekteur fan de Sin- trale Molkkontróletajinst yn Arnhlm, stjürde my fan wike it nye jlerforslach ta fan dlzze ynstelling, hwer't ik him tlge tank foor slz. En alhoew.pl in jlerforslach üt de aerd fan de saek gfins sifers en feiten jowt, is it foar de bllanghawwen.de lézer tlge nys- gjlrrich. It Ut üs op ’en ny sjen, hoe’n bilangryk wurk de pyoniers fan de molk kontróle foar de boeren en foar üs bilang- rykste nationale wolfeartspylder dien haw- we. Kontróle op de produksje, hwat is der natuerliker? Witte hwat men docht, hwat lelt mear foar de hén? En sünt de molke nei it fetgehalte ütbitelle wurdt, hwat is der finansieel wichtiger as dit? En dochs is de lytste helt fan de ky yn Nederlftn jit büten de kontróle. Dizze boe ren witte dus allinnich mar hoefolle it gemiddelde gehalte fan de ky meiinoar is, mar fan elts bist bliuwe hja ünkundich. By it forkeapjen bliuwt it dér mar in rie den, hokfor bist der it béste üt kin en by it fokken is men alhiel sünder in fêste ba sis. Wy hjir yn Fryslftn, hwer’t likemöch 75 pct. fan de kij ündersocht wurde, kinne üs hast net yntinke, dat er jit kriten bin- ne, hwer’t de molkkontröle mar in inkelde foarstanner fynt. Yn bipaelde hoeken fan Utert is dit.noch tige min. Dat komt foar in dlel ok hjlrfan, dat der in bulte boeren blnne, dy’t seis tails meitsje. De fette tsils wurdt der makke fan de swietemolke en party boeren mlene, dat it dêrom foar har gjin sin hat om de molkkontróle yn to fleren. Mar ek hiel hwat sitte jit gröt- fol fan frjemde foaroardlelen. Doe’t ik fan it simmer yn dy hoeke ris rounsneupte, hearde ik der bjusterbaerllke dingen. Dy het nodig maken tot een andere organisa tievorm te komen, dan wy in het verleden hebben gekend en om daarin en daardoor juist onszelf te kunnen biyven. En voorts: by die stappen invloed te oefenen op vorm en inhoud. Europa mag niet gebouwd wor den op een vals principe. Dit Europa, dat groeit omdat het naar een eeuwig raads- plan nu groeien moet, ter bescherming van het hoge goed der Christelijke cultuur, mag niet gevormd worden naar valse theorieën en met miskenning van de natuurlijke grenzen, aan de verschillende sferen van menseiyke activiteit gesteld. Europa organiseert zich, omdat zijn vol ken beseffen en zijn staatslieden zien, dat in het beeld van de tyd de vrijheid en de welvaart onmiddellijk aan elkaar verbon den zijn, en dat zy in gerechtigheid niet gediend kunnen worden dan door de for matie van dit grote verband. boeren praatten oer bidrooh en jlldkloppe- ry, apekool en jit folie raarder wurden, Ik ha my der oer blsaud, sa'n bytaje bigryp men der jit hie fan de serieuze methoade fan ündersyk en de strange kontróle op de ütfiering. Hjir bliek wer klear, dat man by it foarüt- en omheeahbringen fan de Iftn- bou tlge syn omtinken jaon mout oan in goede Ontwikkeling, hwant domme minsken kin men fan alles wils meitsje. Yn Utert binne mar 85 pct. by de kon tróle, wylst yn Sélftn in echte Iftnbou- provinsje dit persintaezjo mar 24 pot. is. Fryslftn stiet yn dizzon boppeoan, wylst Drinte mei 62 pot., Oerisel mei 55 pot. en Noard-Hollftn mei 51 pet. boppe de helt bliuwe. De oaren lizze der ollegearro On der. Mar net allinnich it tal ky is hjir fler- wei it heohste, ek yn do konti-óle seis kin it bést melkomme. Allinnich de provinsje Gelderiftn nlmt yn dlzzen in apart plak yn. Dy hat mar ien soarto fan kontróle talit- ten, de twa-wykse. Yn de oare provinsjes ken men démeist de trye-wykse en fjou- werwykse kontröle. It seit himsels, dat de earste de béste is, mar ek- de measte kosten meibringt. Hoe langer men de kon tröle ütstelt, hoe tafalliger de ütkomsten binne, De fjouwerwykse kontröle wurdt yn de measte provinsjes derom net mear er kend, mar de twa-wykse of de trije-wykse der is forskil fan miening oer. Oer it hiele Iftn wurde 44 pet. om de trye wike en 48 pet. om de fjtrtjin dagen ün dersocht. Yn de provinsjes Limboarch, N.- Brabftn, Sélftn, Süd-Hollan, Utert en Grins ken men praktysk de twa-wykse kontröle net, yn Noard-Hollên is mear as 75 pet. by de fjouwer-wykse kontröle. Yn Fryslftn is 86 pct. by de twa-wykse kontröle en dêr- mei stiet hja net allinnich yn tal, mar ek yn yntensiteit oan ’e spits. Ek it tal ky per bidriuw is op ien nei Süd-Hollftn Fryslftn it heechst. Ut dit alles docht bli- ken, dat yn it Iftn fan de ünforjittelike su- velkonsullnt: Dr Mesdag, syn moedich foargean, wol neifolging foun hat. De prak- tyk hat al lang biwiisd, dat de boeren fan dizze kontróle tlge foardiel hawn hawwe en alle dagen noch hawwe. It is wier, de natuer wurket hjir yn Fryslftn ek tlge mei. mar de mlnske is jit altyd in bilangrlke faktor, dat is net minder wier. En stilslt- ten hat men hjir net, dat blykt. De moanne fan September hat wer ris op 'en ny sjen litten, dat hjir in greate leafde en bilang- It meliyen komt wol ris op in baen, as it al to let is. L-ILLJ-1-U-U-UHJ BI.',-'-1■■Bgl—U. dene tekeningen zyn opgenomen. Het bevat indrukken van het onlangs gehouden Oranjefeest, die door de kinderen spontaan en dikwyis op originele wyze op papier zyn gezet. Meer variatie. „Om het succes van het werk onzer at ode bouwkundigen practisch mogeiyk te maken, is het gewenst om zo spoedig dit mogeiyk is een grotere variatie in woningtype- en -inhoud toe te staan.” Dit zei Minister ir. H. B. J. Witte, die Vrij dagmorgen voor het eerst als bewindsman een openbare rede hield by de opening van de tentoonstelling „50 jaar wonen” in hfet nieuwe Haagse stadhuis. Voor ogen van broer en zus gedood. Toen de vierjarige Tonny Bresse Donderdagmid dag met zijn, broertje en zusje hand in hand de onbewaakte overgang bij Gouda was overgewandeld, rukte hy zich plotseling los, liep terug en kwam onder de juist pas serende Rhein-Main-expres. Het kind was op slag dood. Een goed jaar. Verwacht wordt dat 1952 het beste productiejaar zal worden, dat de Nederlandse landbouw na de oorlog heeft gekend. Voor het verwaarloosde kind. Ged. Staten van Limburg hebben een legaat van hon derdduizend gulden, dat in 1941 by testa mentaire beschikking door iemand uit Beek bestemd werd voor opvoeding van verwaar loosde kinderen, toegewezen aan het kloos ter van de zusters van de Goddeiyke Voor zienigheid te Ottersum. Zaden naar Duitsland. De West-Duitse autoriteiten hebben ’n bedrag van 6.720.000 dm beschikbaar gesteld voor de invoer van bloemen- en groentezaden uit Nederland. Een kustmjjnenveger krijgt de naam „Dok- kum”. Het heeft de Koningin behaagd aan een der 37 kustmynenvegers, welke onder het z.g. „offshore procurement” program ma in Nederland worden gebouwd ten be hoeve van de Kon. Marine, de naam „Dok- kum” toe te kennen. Waar deze mynenve- ger zal worden gebouwd, en wanneer het schip gereed zal komen, is nog niet be kend. Kinderverlamming te Paesens. By de 24- jarige Wiebe Stellema is kinderverlamming geconstateerd. Stellema is naar de barak ken te Leeuwarden vervoerd. ’t Wordt steeds gezelliger. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bedroeg het aantal inwoners van Nederland op 1 September j.l. 10.398.232. Werkloosheid daalde. Het aantal werklo zen daalde in September met 8500 en be droeg nog ruim 100.000 aan het einde van die maand. Nedorlaaid carillon voor Peru. De klokken- fletery van de gebroeders Van Bergen te Helligerleo heeft de opdracht ontvangen 'n carillon ta vervaardigen voor de toren van Lima, do hoofdstad van de Z.-Amerikaanse staat Poru. Het klokkenspel zal bestaan uit 32 klokken; de zwaarste zal 1250 kilo gram wogen. Vóór Kerstmis van dit jaar moet het reeds In de toren van Lima zyn ópgehangen, 12 pot. vet. De veehouder KI. Weening te Oudega (Sm.) heeft een koe, die melk geeft met een vetgehalte van 12 pot. Een liter melk van deze koe brengt dus 80 ct, op. stelling is foar it fokken fan bést fé en wy binne tlge bllld, dat Boalaert dizkear sa treflik en lenriédlch üt de hoeke kaem. Alle jlerren sterker komt ek yn oare for- middens it blsef, dat dizze fokkery in Ne- derlftnsk bilong Is fan de earste greatte. De greate kranten blgjinne. dat ek yn to sjen, hoe oerlangsum dlzzo dan ek bigryp krye fan dizze oernationale bidriuwstüke. It sil in lange wei wurde dizze not-agra- riërs ta It blsef to bringen, dat it hjir net In groepsbllang mar in echt folksbllang is, dat om har bllungstelling ropt. En nou do risseltaten. Nimme wy de pro vinsje mei de measte molkkontróle en de produksje, neist de provinsje mei de min ste kontröle en de produksje dérre, dan Is dit dochs wol tige learsum. Fryslftn; Utert: Dat makket per kou In mindere produksje fan mear as 50 kilo büter per jier. Yn Fryslftn binne 256.077 melke ky. Dat is dus in meardere produksje fan 13.000.000 kilo büter, allinnich troch dat de produksje op in heger peil stiet as yn Utert. Dit kin men fansels net allinnich op rek ken skriuwe fan de molkkontróle, mar dat dizze der in hiele hoeke ta bydroegen hat, stiet net yn ’e kiif. In provinsje as Noard- Hollftn, hwer’t de' lênsdouwe better groun sjen lit as Fryslftn, kin, mei troch de pri mitive kontröle, net heger komme as 3.72 pet. fet en minder molke as hjir. Noard- Hollftn is allegearre klaei, as fean, wylst Fryslftn yn de Wftlden in hiele hoeke sftn- groun hat. Hwat hjir birikt is, hie yn N.- Hollftn grif ek birikt wurde kinnen, mar dan moat men der hwat foar oer ha. De léste tiden giet it hjir hurder foarüt, bi- nammen troch de K.I.-boll^h. Sa wikselje de tiden en omstannichheden en moat men aloan wer op syn iepenst wêze om foar to bliuwen. En dêrmel stean wy foar de frage oft wy yn de molkkontróle genoch stimulans ha foar in trochsette forbette- ring fan it fé. Is it genóch nei to gean, hwat; der üt komt? Of moasten wy üs ek ris hwat mear gelegen llzze oan hwat deryn komt? Heart mei oare wurden neist in produksje-kontróle ek net in kontróle op it fuorjen? En hoe stiet it dêrmel yn üs krite? Dêroer de oare kears.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1