De restauratie van de Martinikerk Gabe Skroar nadert haar voltooiing, Martinytder maar KRIS KRAS door Nederland Fan (Te M -f WB si Li moet het orgel blijven zwijgen? üs hjoed to sizzen Wisjinsky stelt teleur „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens” (GEZINSWEEK) Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol sward Hwat hat I Tq. de J. No. 83 48e Jaargang Dinsdag 21 October 1952 Bolswards Nieuwsblad Kingma’s Bank te Bolsward. PIET. /sk wie. Men wurkc tabellen cn Dütske noarmen, !n. Men ‘an it hea Earst dwaen en dan tocht, Hat mannichien yn ’t Itfen brocht. Als drukke wildebras Leerde ik die woorden spellen. En moeder ging vertellen, Dat het thuis steeds ’t lieflijkst was. Door ouderwarmte rtjk, Was 't leven m^j een pretje; ’k Dacht ’s avonds op m(jn bedje, De bloemspreuk heeft gelijk. Dorstend naar levensbuit, Meende ik, in 't weten helder, De klokjes tikten elders, Toch wel zo mooi en luid.> ’k Heb menige tik gehoord, Ze zong in uitziend hopen, Een gulden wereld open, Die kort en vaag bekoort. Hoop is een wind die draalt, En telkens staan er strikken; 'k V.oelde alle klokken tikken Overal oven saai. Dit heeft me iets geleerd, Hoe verder weg, hoe kouder; De kindervreugd bij de ouders, Wordt, groot, ’t best gewaardeerd. En levens grootst gewin, Btf 't lot vaak wreed en nukkig, Is elkeen biy gelukkig, Harmonisch huisgezin. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) ïkc tge- fan gevonden zouden kunnen worden, weer :baar te maken). Korea. Tegelijkertijd kwam een rapport van het commando der Ver. Naties in de' Assem1- blée binnen: De UNO-strydkrachten In Ko rea staan tegenover een mlllloen man (hoofdzakeiyk Chinezen), die In de diepte zfjn opgesteld en over een luchtmacht van 2000 vliegtuigen, het merendeel straal- vliegtuigen, beschikken. De troepen zjjn goed voorzien van artil lerie en tanks en andere zware uitrusting. De vliegtuigen hebben hun bases In Mant- sjoerfje, van waar ztf de vliegtuigen van de UNO, die boven Korea opereren, aan vallen. zy worden gevlogen door kundige piloten. 1000 gulden voor 1000 jaar. De gemeente raad van Mulden heeft een subsidie ui toe trokken van 1000 gulden voor de feesten, die 23, 24 en 25 Juli 1953 ter gelegenheid van het 1000-jarlg bestaan in de stad wor den gehouden. Moor Zohdagsruat govnuigd. De St. Geref, In de Tweede Kamer dringen er op aan, dat de regering vllegfeesten, motorwcd- strtjden en wlelercrlteiia op de weg op Zon dag verbiedt en het aantal treinen op die dag vermindert. Deze fractie betreurt ook, dat do vergadering van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op Zondag werd geopend. Er heerst een pessimistische stemming In de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. Andrei Wisjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Za terdag een uit zeven punten bestaand „vredesvoorstel" ingediend, dat volgens alle nlet-communlstische waarnemers „te leurstellend” is en de Philippijnse afge vaardigde Romulo de opmerking ontlokte „Het oude liedje”. De Èoofdlijnen van dit voorstel liepen pa rallel met het Vrijdag ingediende Poolse vredesplan, dat aanvaarding van de com munistische éisen als voorwaarde stelt voor beëindiging van de'Koreaanse oor log. Volgens de meeste gedelegeerden zou met dit alles de deur zijn toegeslagen voor elk mogelijk compromis over Korea, of Rus land zou na de Amerikaanse presidents- verkiezingen| met een verrassend nieuw voorstel moeten komen. Nieuws van Schokland. Op Schokland is ’t blijkbaar nog volop zomer. Wtant een eend heeft het gepresteerd om zes eieren uit te broeden en sinds dat ogenblik proberen daar zes jonge eendjes de levenskunst machtig te worden. Wel een beetje laat in het jaar, maar wie weet, redden deze jonge eendjes het ook nog. Steenwfjk gaat koken op aardgas. Vandaag wordt te Steenwyk begonnen met het om bouwen van de gastoestellen, zodat de huisvrouwen op aardgas kunnen gaan ko ken. De stad is in zeven sectoren verdeeld en elke week zal een deel aan de beurt komen. In totaal worden In Steenwyk ruim drieduizend gastoestellen omgebouwd;" dit is nodig omdat het aardgas by verbran ding tweemaal zoveel warmte geeft als kolengas. De bruid zei „neon”. *In de Arnhemse trouwzaal heeft zich een niet alledaags voorval afgespoeld, toen een in hat wit ge tooid bruidje op de bekende vraag van de ambtenaar van de burgeriyke stand of zy de man, die aanhaar zyde stond tot echt genoot wilde nemen, beantwoordde met ’n ferm „neen”. Vanzelfsprekend ontstond grote consternatie onder de belangstellen den! in de trouwzaal. De bruidegom begreep er niets van, evenmin als de anderen en hy stelde zich tegen dit „neen” resoluut te weer. Maar het bleek, dat de familie van de bruid zich tegen dit huweiyk verzette. Er kwamen zelfs twee politiemannen ten tonele om de bruid in de beschermende sfeer van het ouderlijk huis terug te bren gen, in plaats dat de bruidsmeisjes de ge lukkige bruid huiswaarts voerden. De ambtenaar van de burgeriyke stand hield zyn rede over „het pad vol rozen, met hier en daar een enkel doorntje” in petto, voor het volgende paar, dat meer trouwlust toonde. Ballon van Boesman terecht. De ballon, waarmede de heer J. Boesman uit Den Haag in de afgelopen week te Dublin in Eire heeft gedemonstreerd, on die na de vlucht door onbekenden van zyn anker plaats schynt te zijn losgemaakt, zodat hy onbemand op drift sloeg, is, vrywel geheel leeggelopen, teruggevonden |n een veld ten Zuiden van Dublin, wij Uw gave gctrne tegemoet, gestort op girono. 90793, eventueel per post wissel, t.n.v. de Commissie Restauratie Orgel St. Martini, Bolsward, of op de bankrekening van de Commisste bij de Amsterdamse Bank te Bolswara of „Het orgel in de Martinikerk is wijd en zijd peroema,” aldus genoemde folder. Nederland. goune mear tlkpriis is fan :wur- dich is, mar it moat rationeel dien wurde. Dit kan niet en dit mag niet. Wij zijn ervan overtuigd, dat zeer veel vrienden van Bols ward in het algemeen en van de Martinikerk in het bijzonder, dit met ons eens zijn. Dit is dan ook de reden, dat wij met vrijmoedig heid een beroep op Uw steun en offervaar digheid menen te mogen en te moeten doen. Meent U, dat het orgel in de Martini niet mag blijven zwijgen, maar straks, wanneer de restauratie voltooid zal zijn, deel dient te hebben aan de vertolking van ons aller dankbaarheid, dan zien Een stijf antieke lyst, Gebloemde letters krullen, Die mijn gedachten vullen, Jeugdbeeld, dat teer herryst. De Valera terug. De Ierse president Eamon de Valera zal vandaag uit het oog- lydersziekenhuis te Utrecht vertrekken en terugkeren naar Ierland. Verwacht wordt, dat de verbetering van zyn gezichtsvermo gen vooruit zal gaan. Een periode van rust biyft nodig. Helft van loon verzwegen. De 31-jarige chauffeur R. M., die de helft van liet in komen van zijn vrouw verzweeg, ten einde geen navordering der belasting te krijgen, werd Vrydag veroordeeld tot 14 dagen voor- waardeiyk en f50 boete. Ds L. Bonga overleden. Vrydagmorgen is Ds L. Bonga, Doopsgez. predikant te Leeu warden, na een ziekte van slechts enkele weken, in het Dlaconessenhuls overle den. nou jierliks hünderten en jitteris hünderten meunsters ündersocht. Undi Féfoerbureau en de Lanboufoarljochting wurde de hiele provinsje troch gollen kuil- bulten ündersocht, wylst it droege gers da- liks al dizze selde kant ütgien is. Sadwaende witte wy nou folie en folie mear fan de krekte gearstalling 'fan it rüchfoer en kin- ne dus mei de birekkens folie tichter oan de eigen praktyk komme. Ek de noarmen fan hwat in kou noadich hat, binne aloan krek- ter makke en Wide rekken mei leeftiid, liters molkc, fetgehalte, al as net kalfwêzen, ia mei cltse fariaesie, Dcrneist hat men in fiks tal boeren ré foun om troch stalfoerkon- tróle yn de praktyk al dizze dingen jitteris to hiffcjen. Op dizze buorkerijen wurde de Jeften hea en kuil earst woegen likegoed as de kuorkes Mogen wij U bij voorbaat heel hartelijk dan ken voor Uw medeleven met het wel en wee van Bolswards Orgels?” Aldus de Orgelcommissie van de Ned. Her vormde Gemeente te Bolsward. Wij behoeven er geen woord aan toe te voegen. Deze oproep spreekt voor zichzelf. Alleen deze vraag: Heeft U al iets voor dit doel afgezonderd? Bij informatie blijkt ons dat er regelmatig girostortingen worden gedaan. Bedragen van f 5.f 10.f 25.en f 100 komen reeds binnen. Vaak van orgelvrienden van buiten Bolsward of zelfs buiten de provincie. Zelden helaas zelden van Bolswarders en bewoners van de omstreken van Bolsward zelf. En zij zijn het toch, die straks weer ho pen op te trekken naar de Mattheiis Passion, naar zoveel hoogtijdagen meer Maar nog eens, dit zal niet kunnen als het orgel blijft zwijgen. Zo ergens, dan geldt het hier: Bolswara let op uw saeck! De foto, waarvan ons het cliché welwillend werd af gestaan door de „Friese Koerier”, toont ons noe de restauratie haar voltooiing nadert. De steigers uit het schip en de zijbeuken (U ziet hier de Zuid-beuk) zijn reeds weggenomen, de banken worden reeds weer geplaatst. De prachtige preekstoel, eens met liefde en vlijt door Gerben Wopkes uitgesneden, wordt weer opgebouwd. De restauratie van het orgel wordt urgent. De f 20.000Jmoeten bij elkaar komen. De helft is nog niet binnen, het tiende deel nog niet eensDaarom lezers, laat deze oproep Uw besluit bij te dragen tot dit goede doel bespoedigen. Laat er geen gras over groeien, maar stort Uw bijdrage vandaag nog. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 rgel in de Martinikerk is wijn en zija ia,” aldus genoemde folder. „Het is een van de mooiste orgels van Nederland. Onder het betrekkelijk groot getal orgels dat Friesland rijk is, is het het grootste, en schoonste wat het geluid aangaat. Niet alleen in de eredienst hebben geslachten op geslachten onder begeleiding van zijn machtige klanken de Lof van God gezongen, maar ook hebben ongetelde duizenden stil en Ongelukkige val. De 80-jatige heer J. Prine te Maasdyk, die op een ladder enig verfwerk wilde verrichten, «tapte ml« en viel op een betonnen vloer. Hy is aan de gevolgen van de val overleden. Raadslid tjjdens zitting overleden. Tijdens de te Geleen gehouden raadsvergadering is het raadslid, de heer J. R. Soons, onwel geworden ep even daarna aan een hartver lamming overleden. De heer Soons bereikte de leeftyd van 56 jaar. Hy had zitting in de raad sinds 1949. Een extraatje. Minister van der Kleft deelde mede, dat de Vermogensaanwas-be- lasting en de Vermogensheffing ineens in 1951 ruim 11 millioen meer heeft opge bracht dan aanvankeiyk was geraamd. Het bedrag zal worden gebruikt voor extra- aflosslng van de Staatsschuld. Hoeveel kosten secretaressen? Met be zorgdheid hebben vele Tweede Kamerleden kennis gekomen van het feit, dat het rijks personeel in de militaire sector met 1773 man Is gestegen en in de burgeriyke sector met niet minder dan 8155. Gevraagd werd hoeveel secretaressen er op de verschillen de ambtenaren zyn toogovoegd en hoeveel deze wouwen do staat kosten. Voor de oorlog ging het zonder deze vrouwen ze ker niet minder goed, al konden de ambte»- naren dan ook minder op reis. De leden drongen er op aan dit reizen te beperken. Sa bliid as wy wêze kinne mei de sitewaesje by de produksje-kontróle, sa gunstich stiet it long net mei de kennis fan de rationele fuor- derij. Wy witte dus wol hokfor bist it measte opbringt, mar wy witte fiers to min fan de bisten, dy’t har produksje op it foardielichst forwurkje. En as ik ris nei tink oer de léste fiif en tweintich jier dan tinkt my sa, dat wy net sa botte hurd foarüt gien binne. jit altyd wurdt der troch de measte boeren fuorre op gefoel óf en nei’t men wend is. It tal boeren, dat de kennis fan it fuorjen, sa’t dy op lan- bouskoallen leard wurdt, yn finesses tapast, is mar tige lyts. Ik bidoel hjirmei net de al- gemiene dingen omtrint genöch aeiwyt en sa, forlet fan mineralen en vitaminen, dêr wurdt troch mannichien wol oandacht oan skonken, mar in deeglike kontróle op it fuorjen wurdt mar komselden dien. En dochs moat it dy kant mear üt. Yn Dene marken is men der al in hiel stik fierder mei en docht de stalfoerkontróle treflik wurk. By uzes binne wy allinnich by it bargemesten in fiks ein opsketten yn de seleksjemesterijen, hwertroch men wit, hokfor bargen it foer op de meast foardielige wize forarbeidzje. Om it in bytsje rüch mar düdlik to sizzen, men hat bargen dy fan fjouwer poun moal in poun spek meitsje mar der binne ek guon, dy’t mar trije poun moal nedich ha en dat binne de bisten, hwert't men fierder mei fokt. Mei de kij binne wy jit lang sa fier net. En doch is hjir it probleem itselde. Wy moatte der efter sjen to kommen hokfor kij mei it minste foer in liter molke pro- dusearje kinne. Dan kinne wy de rationele molkeproduksje op en nij wer gins in stik foarütbringe. Giet men nei hwat de oar- saken binne fan dizze sitewaesje, dtn is der alderearst it feit, dat de féfoerslear yn it ontroerd, geluisterd, wanneer het in de orgel concerten bespeeld werd door kunstenaars hand, of wanneer het bij de uitvoering van de Matthcüs-passion zijn stralend geluid mengde met koor en orkest, Het orgel is gebouwd in 17761781 door de beroemde orgelbouwer A. A. Hinsch uit Groningen en het is één van zijn laatste wer ken. (Opmerking verdient dat de Martini kerk tevens in het bezit is van een van zijn éérste werken, een klein orgel, door Hinsch n 1731 verbeterd en vergroot, oorspronkelijk bestemd voor de Bolswarder Broerekerk, en sinds 1890 opgesteld in het koor van de Mar tini. Helaas ts dit laatste zozeer door de tand des tijds gehavend, dat het onbruikbaar is ge worden. Het voornemen bestaat echter om dit te zijner tijd, wanneer de financiën daar voor gevonden zouden kunnen worden, weer bruikbaar te maken). Het grote orgel van Hinsch werd in I860 door de fa. van Dam uit Leeuwarden uitge breid met een derde klavier, terwijl in 1918 op speciaal verzoek van de beroemde Bols warder organist A. Alt nog een stem werd bijgeplaatst. Nu, na bijna 200 jaar dienst te hebben daan, is het echter in zodanige staat geko men, dat algeheel herstel niet langer uit kan blijven. Het ziet er helaas naar uit, dat wanneer geen hulp van particuliere zijde wordt verleend, die het herstel van dit voor de eredienst en het voor het culturele mu ziekleven in Friesland onontbeerlijke in strument mogelijk maakt, de gerestau reerde kerk het straks zal moeten doen met een zwijgend orgel! biten en jirapels. Men wit de gewichten fan de kij, kontroleart har opbringst en fet en kriget op dizze manear in folslcin byld fan hwat er yn giet en hwat der ütkomt. Dat dit nochal hwat wurk mcibringt, kin in bern bigripe, mar dat it oan de oarc kant fan greate bitsjutting wêze kin, is ek wier. It moat müglik weze mei bihelp fan in stalfoerkontroleur deselde wei op to gean as mei de molkkontróle, al soe men fuort- endaljks net de easken to heech stelle moat te. De gedachte, dat de boeren, ek dy gins linbou-undcrwiis hawn hawwe, selstannich dizze dingen dwaen sille, is to optimistysk, dat bliuwc hiel inkelde, De bidriuwsforienings yn de greidhoeke moatte hjiroer to set, tinkt my en in bipael- de hoeke moat mei de help fan in assistint en ünder lieding fan de Lanboufoarljochting meiinoar de skouders deründer sette. Ik doar üthilde, dat it foardiel by mannich greid- boer greater wêze sil as by de molkkontróle. Hwant it foer is djür en it is in lyts kunstke om yn de winter fiifhündert as minder toforfuorjen. De mol dy hichte, dat it fuorjen tige de muoite Derfoar is neist kennis fan de grounslaggen fan it fuorjen,- bislist noadich, dat men wit, hwat de kij winlik krije. Undersyk fan hea, kuil en droege gers, fêststelle hoefolle kilo’s jown wurde en in birekken oft dit foer foar in bipaelde produksje foldwaende is, hearre by in moderne bidriuwskunde. Der moatte wy yn de kommende jierren op oan. It meun- sternimmen en it wagen kinne oan de assis tint oerlitten wurde, it birekkenjen oan Fé foerbureau enj'oarljochting, mar de boeren moatte seis de leije halde en de ofganisaesje stypje. De foarmannen fan de boeren hawwe it oan- doard om hjir in eigen Bidriuwslaboratorium foar groun en foeründersyk' op to rjuchtsen, dat is in prachtich helpmiddel, mar de for- tuten sille earst komme as folie mear as oant nou ta, de kontróle op it fuorjen, it büthüs, as in wolkomme gast ynkomme kin, De tiid liket der nou wol ryp foar en Féfoerbureau en Ir van der Molen Jokje de hannen al om mei oan to pakken. It bislissende wurd lelt oan de praktyske boer I Deze vraag is niet nieuw. Een heel accoord van provinciale en landelijke bladen om in orgelstijl te blijven heeft dezelfde vraag doen horen en in allerlei toonaarden is de lof van Bolswards Martini uitgezongen. De ge restaureerde kerk mag het eenvoudig niet zonder orgel doen en een zwijgend orgel is geen orgel. Voor wie nog niet op de hoogte is met het alarmerend schrijven, dat de orgelcommissie gericht heeft aan de vele vrienden van Bolsward, of ten behoeve van hen, die nog niet weten wat er eigenlijk precies aan de hand is, laten we nog eens een passage uit de rondgezonden folder volgen. Een folder, die een vraag bevat. Een vraag ook aan U, lezer van ons blad. Een folder die ook de namen bevat van vooraanstaande Neder landers en bekende figuren uit het kerkelijke en openbare leven, die hebben zitting genomen in het comité van aanbeveling, zoals Z. Exc, Mr J. M. Th. Cols, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (Beschermheer); Mr H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland (Ere-voorzitter); J. G. S. Bruinsma, Burgemeester van Bolsward (Voorzitter); Mr R. Pollema, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; D. de Loor, Leeuwarden, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Ds J. R. Wolfensberger, Praeses van de Generale Synode der'Ned. Herv. Kerk, Amsterdam; J. Bakker, Menaldum, Voorzitter van de Ver. van Kerk voogdijen der Ned. Herv, Kerk; Mr W. F, Schokking, Voorzitter Orgel commissie der Ned. Herv. Kerk, Amsterdam, en vele anderen, namen die U willen overtuigen van het algemeen belang en de dringende noodzaak van deze restauratie, earstoan fiirst to theorety: mei Dütske tabellen en dy’t hjir yn Frysllln lang net kloppei wist fiers to mtn fan de gehaltes fan en de kuil, sa't it hjir groeide. Dit tokoart waerd mei in biminlik optimis me mar oersluchte mei it praetsje, dat men gemiddelc sifers oannaem, rekkende mei in gemiddeld gewicht en in gemiddeld fetge halte. De rantsoenen en de noarmen destiids koene de praktyk nea gcnóch bi- trouwen jaen yn de wittenskip en hja haw we it ek net dien. Dit hat in tobeksetter jown oan hi«l hwat jonge boeren, dy’t har skoallekcnnis tapasje woene yn de praktyk mar der net folie baet by founenr omdat er fiers to min fest Stic yn de grounslaggen en de sifers. Dit is tige jammer, mar oan de oarc kant tige bigryplik. L/e praktyk is in hurde lear- master, hja straft alle ünripe theorieën of mei dizze logica: hja Ut de lju prate en giet syn eigen wet. Men hat it to maklik en to moai foarsteld en dat wie mis. De foerkontróle is en bliuwt in slimme opjefte foar in praktyske boer, hwant der is hiel hwat foar nedich. Mar doe en nou is ek in hiel forskil. Wichtige saken binne der ündersocht en it wurk tinkt my wer hege tiid, dat de praktyk en de wit tenskip op dit terrein har needsaeklike wik- selwurking yntensiver oanpakke, sille wy net binefter reitsje by oaren. It materiael, dat hjirby net mist wurde kin, is al folie better as eartiids. Wie foar jierren in boer, dy’t syn kuil of hea ündersykje liet in wite raef, der wurde Ier lieding fan it

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1