DINSDAG A.S. DE GROTE DAG VOOR AMERIKA RONDOM HET EUROPESE JEUGDPARLEMENT Si KR1S-KRAS door Nederland Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Buitenlands Overzicht hjoed üs sizzen to Verkoeling tussen Washington en Parijs Gevrij om de Saar Moeilijkheden in Indo-China Ernstig auto-ongeluk bij Schettenserhof 32 kinderen verdronken Fryske Boekewike Hwat hat Gabe Skroar Russisch plan voor Korea No. 86 48e Jaargang Vrijdag 31 October 1952 Bolswards Nieuwsblad soart froulju yn ’e aan- i ;n. nen brengen. PYT lan- k je tan- De 12- 700T- >ege- raad leeft ratie van bur- iand op- I Bij het oversteken van de Rijksweg nabij Schettenserhof werd het 5-jarig zoontje van de heer S. van Abbema aangereden door een auto van de heer H. uit Leeu warden. In ernstige toestand werd heit jongetje naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Door krachtig te remmen kwam de auto omgekeerd In de sloot terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. het anders licht de candidaat, welke het de voorkeur geeft, in de wielen kan rijden, Ruzie om de Saar? Maar die hele W.Europese defensie staat thans op losse schroeven om dat Frankrijk en W.-Dultsland het niet eens kunnen worden over het Saargebied. t net dien, lizze s njje Toelt e sa- hwat i met lama, igen- reke- met ver- t ge- f zijn rond ie en na- i A itke- Iaat om los laar Twee en dertig' kinderen en twee nonnen zijn Woensdagmorgen bij de Braziliaanse stad Aracaju verdronken, toen een oude boot, waarmede zij naar een picknick zou den gaan In de rivier de Sal zonk. In to taal waren er 65 kinderen op de boot, waarvan er 33 konden worden gered door haastig toegeschoten vissers. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) dat van >1 te ist 1| etto- n de dat kerk reer- item t or- ooit ont- ratle ulier den- lang leien feen zou men dat noet oten htlg dat n W. geno men der zijn. ank, jens ti ik ene- men erls- zag, 1 aan oven n nu erk- ratle voor t dit mo- Ned. Het den, ti de x te t de een issie ven- be- zal eker ing- :em- Boe- Hol- >ven uit. laar om) at it loch igen pra- leu- Goed nieuws uit Egypte. Er wordt bericht dat Nagoelb het eens is geworden met de leider der onafhankelfjk- heidspartij in de Soedan. Daardoor zou Engeland de Soedan niet meer in bescher ming tegen Egypte behoeven te nemen en een der stenen des aanstoots tussen Kairo de vele interviews, dat wfl onze journalis tieke plicht moesten verzaken. De leeftijd ligt dus vrij hoog. Dat kan niet anders als men een congres organiseert met een dergelijke moeilijke probleemstel ling. Men moet thuis zijn in de materie om te kunnen meepraten. Nu, over kennis viel niet te klagen. Verschillende afgevaardig den spelen reeds in de nationale parle menten een grote rol. Dat zijn de gerou tineerde krachten, die in het debat daarom ook vaak het sterkst naar voren kwamen. De Engelsen wanen zich op het historische Binnenhof In Hydepark. Zij klimmen tijdens de pauze op stoelen en spreken de andere afgevaardigden toe. Ook hier lijkt het af en toe dat heel Europa naar het trotse Albion zal moeten luisteren. De socialisti sche afgevaardigden beginnen hun fractie vergadering met het zingen van de Inter nationale, met het resultaat, dat iedere nlet-sooialist, die toevallig in de omgeving verkeert, zich als een haas verwijdert. De Italianen stellen daar hun volksliederen te genover en de Nederlanders doen niets. De zeven Nederlandse jongemannen, gepokt en gemazeld in de politieke jeugdbewegin gen, die reeds talloze internationale con gressen hebben meegemaakt, staan b|j zo veel enthousiasme beteuterd te kijken. Zij zeggen niet al te veel, winden zich in ledeir geval niet op, mopperen wel over de fouten van de Franse organisatie, maar gaan rustig hun gang. Kalm en vastbe raden. Zij zjjn allen federalist. Daar is geen twijfel aan en zouden er nationale delegaties zijn, dan behoorden de Hollan ders ongetwijfeld tot de meest soliede en homogene. Men weet, dit congres kost een ton. Alle afgevaardigden krijgen hun reis- en ver blijfkosten vergoed. Dat is noodzakeltjk, want er is geen politieke jeugdbeweging, die een aantal leden uit Turkije naar Den Haag kan sturen. Toch zijn de kosten niet te hoog, daarvan zijn we overtuigd. Ruim 200 jongeren zullen in hun eigen land vech ten voor de eenheid van Europa. Zij zullen hun organisaties er op Instellen en daar door waarschijnlijk de Europese jeugd mee slepen. Het is niet uitgesloten, dat wij over twee jaar verkiezingen hebben voor een Europees parlement. Wie rekent daar be wust op? Het zijn er niet velen. En daar om is het goed, dat er deze vijf dagen in de Haagse Ridderzaal een Europees jonge renkader wordt gekweekt. dat, wat werkelijk het uitbreken van een grote oorlog verhindert, dus voorlopig de vrede waarborgt, is de verrassend snelle ontwikkeling der atoom- en edectronlsche wapenen in het Westen. Rusland zou mis schien wel tijdelijk het grootste deel van W.-Europa kunnen bezetten, maar ten slotte zou het met hulp der atoomwapenen ten onder gaan. De Russische hoop door de duikbootoorlog het Westen vernietigend te kunnen treffen, zou de bodem zijn in geslagen nu de Engelsen tegen de duik boten volautomatische electronische wape nen hebben ontwikkeld, welke zelfs de Amerikanen toen deze him gedemonstreerd werden, met stomheid sloegen. Het schijnt echter, dat de Amerikanen die wapenen in massa zullen aanmaken, omdat de En gelse industrie het mot andere dingen te druk heeft. Het Kiescollege telt 531 kiesmannen, en iedere staat heeft er evenveel vertegen- Atoomvrede. De Europese verdediging moet wel op po ten gezet, maar de laatste tjjd is men Ih het Westen toch steeds meer overtuigd, Amerikaanse verkiezingsstrijd ’n eind aan de terughouding, welke het Amerikaanse woordigers in als hij senatoren en leden i ministerie van buitenlandse zaken zich in van ’t Huis van Afgevaardigden heeft. Dit een verkiezingsjaar moet opleggen, omdat betekent, dat de dichtsbevolkte staat ook de meeste kiesmannen heeft. New York heeft er bijv. 45, Pennsylvanië 32, Califor- j maar bovendien bindende afspraken zou nië 32, Texas 24, maar Wyoming heeft er Der binne twadderlei wrAld; sokken dy’t in hert hawwe en dizze leavje ien man en oaren dy’t gjin hert hawwe en dizze minne der hündert. A.s. Dinsdag hebben in de Ver. Staten de verkiezingen plaats. Men noemt de 4de November altijd de dag van de presidentsverkiezing, maar in feite gebeurt er heel wat meer, want ook de volksvertegenwoordiging; het Congres, wordt vernieuwd, alle leden van het Huis van Afgevaar digden moeten n.1. op 4 November a.s. gekozen worden en een derde deel van de Senaat. Wat de presidentskeuze betreft, deze geschiedt staatsgewjjs. In elke der 48 staten, welke de Unie vormen, stemmen de kiezers op de persoon die hun voorkeur voor president heeft. Alsl dan in zo’n staat de meerderheid der kiezers bjjv. op Elsenhower heeft ge stemd, zuilen alle vertegenwoordigers, die deze staat In het kiescollege aanwast, dat ultelndeltyk de president werkelijk kiest daar op Eisenhower stemmen. Jongen gedood door zandauto. jarige fietser G. V. uit Leeuwarden is Dinsdagmiddag op de Voorstreek te Leeu warden door een met zand geladen auto overreden. Hjj kreeg een der achterwielen over het hoofd en was op slag dood. Oud-minister Lieftinck enkele uren in Ne derland. De voormalige minister van Fi nanciën, prof, mr P. Lieftinck, is enige uren terug geweest in Nederland. Hij kwam uit Turkse, waar hfl, naar bekend, vertegenwoordiger is geworden van de Verkoeling. Als dan begin 1953 de nieuwe heren te Washington zetelen mogen we misschien hopen op een verduidelijking van de hou ding van Amerika ten opzichte van resp. Frankrijk en Duitsland. Er is de laatste tijd een verkoeling tussen Washington en Parijs ingetrdeden, waar over president Auriol dezer dagen in het openbaar heeft geklaagd omdat ze een miskenning van Frankrijks betekenis zou inhouden en dat zei de president er natuurlijk niet bij een overwaardering van W.-Duitsland. Men kent de oorzaak, i de Amerikanen wensen de W;-Europese defensie zo snel mogelijk in kannen en kruiken en achten W.-Duitslands mede werking onontbeerlijk. Tevreden minister. Met ruim 800 Neder landse emigranten aan boord is de „Zui derkruis” Dinsdagmiddag 4 uur uit Am sterdam vertrokken. Tot hen, die de ver persoonlijk naar Korea zou gaan om te trachten een wapenstilstand te sluiten. Dit gaf Stevenson aanleiding zjjn tegen stander er van te beschuldigen, dat hij dan op een Aziatisch München zou aansturen. Eisenhower zou dan de vrede willen kopen met de oneer van het Wtesten. Blijkbaar doelde Stevenson hier op het feit, dat het grote geschilpunt inzake de wapenstilstand nog altjjd is de terugkeer der krijgsgevan genen. Het Westen kan nu eenmaal, hoe graag het ook van het conflict in Korea af wil, de wapenstilstand niet kopen door de uitlevering van een honderdduizend krijgs gevangenen aan Noord-Korea en China, die verklaard hebben niet meer naar hun onder communistisch bewind staande lan den terug te willen keren. Het Westen zou hier in zijn diepste vlees snijden n.l. zijn democratische idealen van de rechten van de mens bezoedelen. Deze prijs te geven zou niet alleen beschamend zijn voor het Westen zelf, doch ook in de vrije Z.O.- Aziatische landen de indruk wekken, dat de Westerse idealen wel met de mond, doch niet met de daad worden beleden. De les van München, toen Tsjecho-Slowakije eigenlijk aan Hitler-Duitsland werd uitge leverd, is ten deze een waarschuwing. arena lel kwesties zijn mening moest uit spreken, wel Iets aan populariteit heeft ingeboet en dat het met Ste- senson door zijn redenaarsgaven precies andersom is gegaan. Voor Europa is het belangrijk, dat noch Elsenhower, noch Stevenson tot de Ame rikaanse isolationisten behoren, beide zijn overtuigd, dat met Europa moet worden samengewerkt. Bovendien blijft 2/3 der senatoren zitten en juist de senaat heeft door haar commissie voor buitenlandse zaken grote invloed op de Amerikaanse buitenlandse politiek, waardoor deze een zekere mate van stabiliteit verkrijgt. En ten slotte komt er door de beslissing in de Korea. Het eerste punt op d.e agenda is dé Ko reaanse kwestie, zowel Acheson als Gro myko hebben daarover al een en ander gezegd, doch er was niets nieuws bij. Eisenhower heeft in een verkiezingsrede gezegd, dat, als hij president werd, hij en Londen uit de weg zijn geruimd. Kloosterzuster doctor. In de Senaatska mer van de Rijks Universiteit te Utrecht is Dinsdagmiddag voor het eerst in de Ne derlandse universitaire geschiedenis een kloosterzuster tot doctor in de medicijnen gepromoveerd. Het is zuster Paraclita (mej. Anke Speetjens), deel uitmakende van de Congregatie van de medische mis siezusters. Zij ie 30 jaar en geboren in Venlo. Haar proefschrift behandelde een gynaecologisch onderwerp. Tegen de lamp. Na een wilde jacht over de Afsluitdijk zijn Zondagnacht twee Gro ningse jongens gearresteerd 18 en 19 jaar die enkele uren tevoren in Amster dam een auto hadden gestolen. Labiel Frankrijk. Dat Frankrijk wat miskend wordt door de Amerikanen, heeft het gedeeltelijk ook aan zich zelf te wijten, omdat het nog te veel aan innerlijke stabiliteit mist. i Dat k°mt niet alleen omdat het commu nisme er nog een belangrijke rol speelt, maar vooral omdat de andere partijen door onderling krakeel geen hechte basis voor, een krachtige regering vormen. Het zou echter dwaasheid zijn ie prestaties van de Fransen op velerlei gebied te ontkennen. Toen het Franse misnoegen te Washington bekend werd gemaakt, heeft men zich daar dan ook gehaast met pogingen iets goed te maken. Dat de Amerikaanse vertegen woordiger in de assemblee der Ver. Naties gestemd had voor het op de agenda plaat sen van de Tunesische en Marokkaanse kwestie, was eigenlijk een vergissing, hij had daartoe geen op< racht van Acheson en als deze kwestie tan de orde kwam zou Amerika de Fr; nsert steunen. Een beetje flauw klinkt een dergelijk excuus wel, maar de Franse i waren een ietsje tevreden gesteld al blijven zij het bitter vinden, dat deze kwei tie als no. 2 op de agenda kwam, dus als zeer belangrijk werd aangemerkt. Wie de leden van het Europese jeugd- parlement aan het werk ziet, moet er kennen, dat dit congres ziln doel niet voor bijschiet. Er wordt hard gewerkt en de organisatoren zijn er volledig in geslaagd om de oudere generatie de leidende Europese politici en de jongere- bij el kander te krijgen. Al verloopt dit con gres, zoals de meeste internationale bijeen komsten, iets stroever dan wenselijk is, de conclusie, dat de politieke jeugdlei ders de zo noodzakelijke Europese scho ling ontvangen, is alleszins gewettigd. Gaan de Europese staatslieden ogenblikke lijk in commissies vergaderen als er moei lijke organisatorische problemen zijn, deze „staatslieden in de dop” denken daar niet aan en talloze minder belangrijke vraag stukken worden met open vizier uitge streden, zonder dat er veelal succes ge boekt wordt. Op zo’n manier gaat er veel kostbare tijd verloren, maar ach, men moet een nurks zijn, wil men daar aan stoot aan nemen. Het is niet tegen te spreken, dat alle jon geren, uit welk ver land zij ook komen, zich danig met de Europese problematiek bezighouden. Zo zelfs, dat zij ongetwijfeld vermoeid naar huis zullen terugkeren. Het is van groot belang, dat zij vijf dagen lang studeren onder deskundige leiding. Daar naast is er echter voldoende ruilmte gela ten om het politieke spel met ware harts tocht te kunnen spelen. Het begon al met Indo-China. De Franse legers zjjn in Indo-China in een moeilijke positie geraakt. Ook dit maakt Parijs korzelig, alleen de kosten van de campagne in Indo-China zijn twee maal zo groot als het bedrag dat Frank rijk van Amerika voor uitbreiding van zijn defensie ontvangt. Parijs meent daarom, dat het recht heeft op meer hulp van Ame rika en dat het juist door dit tekort aan bijstand dreigt in West-Europa op het tweede plan te komen, met W.-Duitsland op het eerste. Er zit iets in dit argument, de Indo-Chinese kwestie vormt op deze wijze een belangrijke belemmering voor de eenheid van het Westen, Moskou en Pe king weten dat en een versterking van de Chinese druk in een of andere vorm in Indo-China behoort niet tot de onmogelijk heden. Rein ruzet om de ruten De wyn raest rou en noartsk, Wolkens ha ’t Ijocht ófsluten De dei is griis en koart. Hwer sil men sok waer tinne? ’t Is by de kachel smuk, ’k Forslyt de joun allinne. Gryp in üntspanningsboek. Hoe lang ha ’k einlings sitten, ’k Soe mei: „It Heidebem”, Yn monolooch, forjitte Om op de klok to si en. Ik fiel myn tinzen driuwen, Sjoch yn it moanneljocht De hazzen skou fuortstouwen Op Bonne’ streuperstocht Ik tin yn 't fülste snijen De nacht yn mei in frou Der is yn iensum lij en Dus echte leafde-trou Ik sjoch in sjêdhut rikjen, Hwemei’t ik it boek seft slut. Kerende kansen. Over het algemeen krijgt men de 1 Frankrijk en het Saarland zijn economisch Indruk, dat in de Ver. Staten Eisen- I op elkaar aangewezen. W,-Duitsland heet hower, sedert hij in de politieke bereid te zijn de bijzondere economische is getreden en hij over aller- positie van Frankrijk in dit gebied te ont zien en te garanderen, maar wil het Saar land als oud-Duits gebied politiek weer bij zich ingelijfd zien. Afgezien van het feit, dat een Duitse garantie nog geen 100 pet. waard is in de wereldpolitiek, want men weet toch maar niet waar W.-Duitsland met zijn weer de kop opstekend nazi-dom ten slotte nog eens zal terechtkomen, meent Parijs dat W.-Duitsland door deze inlijving weer te machtig zal worden. Het wil het Saarland tot centrum van de W.- Europese samenwerking maken en daarom neutraal en zelfstandig houden. Over dit kernpunt der Frans-Dultse tegenstellingen zullen Parijs en Bonn het niet gauw eens worden, al zoeken ze elkaar telkens weer. Adenauer kan al evenmin als Pinay, van wege verzet in het binnenland, toegeven en voor die twee het eens zijn komt er van een Europees defensieverdrag niets. Vertrek Z.K.H. Prins Bernhard naar Mexico. Een huilende Prinses Marijke moet door Haar Moeder en de andere Prinsessen getroost worden bij het vertrek van Haar Vader. (Foto-Anefo 28-10-1952) de voorzittersverkiezing. De internationale organisaties van de socialistische en de liberale jeugd hadden beloofd elkander te zullen steunen. De Christelijke democrati sche groepering, de grootste fractie in dit parlement, was niet in staat dit blok te doorbreken. Toch wist zjj door handig op treden een compromis te sluiten. De voorzitter van de Duitsche C. D. U.- jongeren, de bekwame Majonica zou de belangrijke openlngszittlng mogen leiden, waardoor hij tevens in de gelegenheid was tal van organisatorische vraagstukken te regelen. Deze openlngszittlng was een klaar bewijs, dat dit jeugdparlement niet moet worden beschouwd als een geldsmij terij. Daarvoor waren te veel hoge Neder landse en buitenlandse autoriteiten aan wezig. De heer Majonica moest echter op de tweede dag het onderspit delven tegen de heer Strasser, de Oostenrijkse socialist, die een grote rol speelt in de socialistische jongeren-lntematlonale. Net zoals in Straatsburg worden er in de Ridderzaal geen nationale, maar inter nationale fracties gevormd. Dit bracht ’t „grote” probleem hoe de afgevaardigden nü moesten zitten. Gewoon alphabetisch of de internationale fracties bij elkaar? Dit was een onderwerp waarover geruime tijd kon worden gediscussieerd. Onbelangrijk, maar toch werd door dit ordedebat de scheiding tussen de lauwe en heftige fede ralisten volkomen duidelijk. Er ztfn merkwaardige figuren in dit parle ment, dat meer in naam dan in werkelijk heid een jongerenparlement is. Tenminste als men de gemiddelde leeftijd, pl.m. 30 jaar, jong wil noemen. De meest gefoto grafeerde vrouwelijke afgevaardigde is wel de dochter van de Italiaanse Minister-pre sident, De Gasperi. Wü hebben nog even getracht met haar te spreken, maar reeds op de eerste dag was zij zo vermoeid door trekkenden een laatste vaarwel toeriepen, behoorde ook minister Suurhoff, die voor de microfoon verscheen om de emigranten te zeggen: „De Nederlandse regering dwingt of dringt niemand tot emigratie. Wjj hebben reden u dankbaar te zijn, want gij maakt ruimte voor hen, die achterblij ven.” De klok skynt noch to tikjen It kachelfjür is üt. Bonne hat my fêst heakke, Hwat ’t „Heidebem” my sei ’k Tink der under de tekkens Oant slomien stil oer nei. It kin my Ijocht op fearie Folkseigen bylden loeK Kom, keapje en weardearje It soune Fryske boek! kunnen maken, welke de opvolgende re- maar 3 en tal van Staten 4. In de maand gering in een moeilijk parket zouden kun- Januari komen de kiesmannen van elke staat bijeen en zoals gezegd mogen zij vol gens de wet alleen stemmen op de can didaat, die bij de verkiezing op 4 Novem ber in die staat de meerderheid der stem men van de kiezers had. Het is duidelijk, dat in dit systeem de candidaat die over de gehele uitgestrektheid der Ver. Staten gerekend de meeste stemmen verwierf, toch ook wel eens niet gekozen kan worden, om dat hij in enkele dichtbevolkte staten enigszins achterbleef bij zijn tegencandidaat en daardoor de laatste al de kiesmannen van zijn staat achter zich kreeg. Uitslag onzeker. Aan een speculatie wie gekozen zal wor den wagen wij ons niet. De uitslag van verkiezingen in democratische landen is niet zo gemakkeltjk te voorspellen als bijv, in een volksrepubliek als Polen, waar ver leden Zondag parlementsverkiezingen plaats hadden met als uitslag natuurlijk 99 pet. der stemmen op het onder com munistische leiding staande Nationale Front. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 De Sovjet-Unie zal aan de Vqrenlgde Na ties een plan voorleggen voor de vereni ging en de wederopbouw van Korea. In deze voorstellen zal niet gesproken wor den over de „kwestie van oorlog of vrede” maar wel over de situatie na het sluiten van een bestand. Dit verklaarde de Russische UNO-afge- vaardigde, minister Wysjinski, Woensdag in de politieke commissie, waar hij in een uitvoerige rede de Amerikaanse minister Acheson beschuldigde van „grove ver draaiingen”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1