BOLLETONGERSDEI 1952 KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer EEN ONZICHTBARE SNELTEKENAAR „BOLLETONGERSDEI” IN BOLSWARD BOALSERT EN BOLLETONGERSDEI üs hjoed to sizzen Fan de No. 87 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA Bolsward I T 1. o >- 1- Hwat hat Gabe Skroar e 48e Jaargang Dinsdag 4 November 1952 Bolswards Nieuwsblad IX HET ZOEKLICHT ja R ff ia x. r- 10 en n i- i. n e i- s a i. Tj. de J. r. a a Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87226 Deze week willen we even ons licht laten schijnen op een bijzonder at tractief evenement, dat alle bewoners van Bolsward en omgeving kunnen bjjwonen. In één der etalages van de fa S. S. van der Werf treedt Bolle- tongersdei van 1012, 45 en 5.306.30 de bekende onzichtbare snel tekenaar, de heer Rotgans, op. Het bijzondere van dit evenement is, dat de heer Rotgans in een minimum van tijd caricaturen van willekeurige personen, die zich op straat bevinden, zal tekenen, terwijl de tekenaar zelf onzichtbaar Is. Luctor et emerge, maar.Bij Oostk» palle verdwijnt door de werking van de zee zes meter van de duinvoet per jaar. Daar, waar de paalhoofden eindigen en ’t overige strand en duin onbeschermd zijn, ziet men een Inham van enige honderden meters lang en naar schatting tweehon derd meter diep. Een plaats, die nu bij eb vrijkomt, bevond zich zes jaar geleden nog binnen de duinvoet en ligt er nu al 50 meter vandaan, terwijl de bunkers, die verder in de duinen werden gebouwd, thans in brokken op het strand liggen. De toe stand kan zich dan alleen ten goede keren, indien zestien nieuwe paalhoofden worden aangebracht, wat een uitgave van f2.8 mlllloen betekent. Opvarenden verdronken. Op het Hollands z Diep is Woensdagmiddag een scheepje, geladen met suikerbieten, gezonken. Twee mannelijke opvarenden verloren hierbij het leven. VVV in nieuwe banen. In de toekomst zal de Staat, die haar subsidie van f 500.000 op f 940.000 zal brengen, een overwegende rol spelen bij de organisatie van het vreemde lingenverkeer. Naar verluidt zou het in de bedoeling liggen een algemene directeur voor vreemdelingenverkeer te benoemen. a S It is in flokwurdlch bidriuw it bem yn in tiidrek, dat it him jlt sa lokkich fiele koe, to wizen op lauwers yn pleats fan op blommen. T te Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) n n i- i. r. t. ►s EEN SPLINTERNIEUWE ATTRACTIE Caricatuur-tekenen, ofwel snel-tekenen, is op zich zelf altijd een gewaardeerde attrac tie. De wijze waarop de heer Rotgans deze kunst uitoefent is echter geheel iets an ders, dan tot dusver op dit gebied werd gepresteerd. In verschillende gemeenten van ons land is deze kunstenaar met veel succes opgetreden en oveial waar hij komt, trekt hij grote belangst Hing. Natuurlijk blijft de methode die Rot rans bezigt voor lopig zoveel mogeljjk geh. .L^Jjn systeem is thans enig. Op uitnodiging'van de fa. S. S. van der Werf komt de heer Rotgans nu Bolletongersdei naar Bolsward om hier zfjn kunnen voor het publiek te tonen. En nu we dit schrijven, horen we al zeg gen: „O, dus het wordt weer een reclame stunt, die bedoeld is om geld uit de zak te kloppen." Toch is dit niet waar. De heer Rotgans treedt voor het publiek geheel belangeloos op en ook is men niet verplicht iets te ko pen, om dan de demonstratie bij te kunnen wonen. Het projectie-scherm waarop ae tekeningen worden getoond, wordt duide lijk voor iedereen zichtbaar in de genoem de etalage opgesteld. De aardigheid van deze demonstratie is, dat de kunstenaar telkens de caricatuur van een bepaald iemand die zich voor de etalage bevindt, op zijn scherm zal toveren, waarna het slachtoffer de tekening gratis zal ontvan gen. openen. Niet voor niets heeft de heer Rot gans dan ook octrooi op zijn vinding aan gevraagd, wat hem binnenkort is toëge- zegd. Inmiddels blijkt de heer Rotgans ook veel belangstelling te ondervinden van de industrie in verband met de reclame-moge- lijkheden die hij ontworpen heeft. De teke naar is bijv, in staat op verbluffend snelle wijze reclame-affiches e.d. op zijn scherm te projecteren, die door dat ze zichtbaar worden opgebouwd veel meer tot de ver beelding spreken, dan de gewone reclame- methode. De heer Rotgans beschikt thans over een speciale reclamewagen, waarop het tekenscherm is geplaatst en met deze wagen zal hij op verzoek van de export binnenkort i naar Amerika vertrekken en daar onder Nederlandse vlag, reclame voor de Nederlandse produc ten gaan maken. Zoals men weet, is Ame rika het land van fantastische reclame stunts. Toch schijnt het werk van de heer Rotgans ook in dit land niet bekend te zijn, want men ziet daar het tournee met belangstelling tegemoet. De manier waar bij daar werkt is zeer origineel. Onder lei ding van een export-maneger, Louis No wicki te New York, wordt de route van de tournee vastgesteld. In elke plaats waar de wagen optreedt, wordt eerst een demonstratie voor de pers gegeven en daarna volgt een demonstratie ongeveer zoals die op Bolletongersdei in onze gemeente zal plaats vinden. Uit het belangstellende publiek wordt steeds weer een willekenurig iemand op de korrel ge nomen en terwijl hij of zij de tekening in ontvangst neemt, wordt tevens een gratis reclame-pakket, inhoudende monsters van alle mogelijke Nederlandse producten ook bloembollen, wanneer de bloembollen handel daar belangstelling voor heeft uitgereikt. Dat dit een verrassend reclame evenement voor onze producten in het bui tenland is, behoeft verder geen betoog. Bolletong'ersdel zal dus dit tekenwonder in Bolsward te aanschouwen zijn, ’s Morgens treedt de heer Rotgans op van 1012 uur, ’S middags van 4—5 uur en van half 6 tot half zeven. Zorg dus dat ge dit evenement Nederlandse gasturbine kan weldra proef draaien. Het lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twenthe en Sal- land, ir Ch. Th. Stork, heeft meegedeeld, dat vijf grote Nederlandse fabrieken mo menteel bezig zijn een gasturbine te ont wikkelen. De werkzaamheden aan dit ob ject zijn reeds dermate gevorderd, dat de turbine binnenkort proef zal draaien. Geschikt voor de televisie. Onlangs heeft de heer Rotgans een zeer geslaagde demonstratie gegeven bij Philips in Eindhoven, welke bedoeld was voor te- levisie-uitzending. De caricaturen die Rot gans tekende, werden per televisie uitge zonden. De demonstratie is uitstekend ge slaagd en zo gezien schijnt het werk van deze kunstenaar grote perspectieven te niet misloopt. Eala, De 6te Novimber oanstean.de sil it wer Bolletongersdei wêze. Ik achtsje my üntslein fan de plicht düdlik to meitsjen hwat Bolleton gersdei is. Nou’t dizze dei stat 1949 alle jierren werpan hélden is, is der gjin reden mear ta. De measte minsken üt de omkriten fan Boalsert en alle minsken üt de stêd seis witte üt taderfining hwat foar dei dit is, de oaren wol fan hearren en sizzen. Ek nou sil it wer wêze lyk as oare jierren. De fémerk sil, hoopje wy, üs tinken dwaen oan de merken, dy’t yn it forline yn Boalsert hélden waerden. De Doele sil to lyts wêze. De moams sil der in fleurige diskemerk wêze. Hwg.’t der niget oan hat, sil him formeitsje kinne mei de redenrikers fan de standwurkers, dy’t yn in taderlinge kriich bisykje üs krityske sin sa folslein üt to skeakeljen, dat wy net inkeld mei de müle, mar ek mei 'de pong iepen steane. Oaren sille mear each hawwe foar de pronk fan de kreammen en dêr sykje hwat fan harren gading is. De Boalserter winkellju sille yn harren etalaezje it béste sjen litte fan hwat hja oan to bieden hawwe. De middel is yn it bistader foar de froulju reservearre. Yn „It Wapen fan Wünseradiel” sille hja troch middel fan de film in yndruk krije kinne fan it libben fan de frou yn Amearika. Fierder sil harren dêr, yn de foarm fan in moadeshow en,tader it geniet fan in bakje thé, in by utstek moaije samling breiden guod sjen lit ten wurde. De jouns is der jltris film en moadeshow by Boermans, dêmeist yn de Doele, troch rede en toaniel, de platteltaskultuer syn gerak krije. De wurklist fan de feestjoun, dy’t de trije Ltabou Jongerein Organisaesjes dêr jaen sille, kin bisjen Ifle. Ik moat koart krieme, oars krij ik it mei de redaksje fan dit blêd oan ’e stök. Hwat ik oerslein haw, fine jimme grif wol op in oar plak yn dizze krante. Bolletongersdei 1952 hat wer hiel hwat to bieden, sawol op saeklik as op hüshéldlik en kultureel gebiet. Wy forwachtsje jimme, biwenners fan Boalsert en omkriten, dus wer. Wy roppe Jimme nou al, lyk as jlmmer, in hertlik wolkom, ta. De Boargemaster fan Boalsert: J. G. S. BRUINSMA. Do priisütrikklng is de middels 12 üre yn j de Hof van Holland.,, Tagongsblwlzen binno to kr(jen oan de op originele wize in unlke kolleksje fan hénbrel-jem makke jurken, deux-plèces, pullovers, festen en bemeklean sjen to lit- ten. De léste wurde droegen fan echte bern. Ek wurdt dor in show jown fan de n(jste A.W.R. skelken (skerldoekenl), sawol fan jasmodellen, hüshéld- en fantasfjeskelken. strlid. Grif wurdt it wer spannend, blnam- men omt de wikselbeker dlt jier deflnityt woun wurde kin. Karmasters binne: mefr. v. d. Meulen, juff. Visser, mefr. Jorna en do hearen Ylst en Hendriks. >s gersdeiboekje krigen, hjirre noch in oer- sjoch jaen fan hwat der de dei to rédden is. Fémerk. Ek dlt jier wurdt der op Bolletongersdei in bysündere fémerk hélden. Foar de greatste oanfiereai wurde wer prizen jown. Wy hoopje, dat alle fékeaplju foar goede oanfier soargje sille. Boeren, leverje jim fé 6f op Bolletongersdei. Ek dat wie in Aide tradysje. Op Bolletongersdei heart der in bolle oan ’e merkstek. Boalsert soarget foai- strle, dogge jimme it foar de bolle. Stand wurkerswedstrlid. By de standwurkers is der fan ’t jier wer greate Mlanggtelling foar dizze sportive Etalagewedstrild merkkreamen. Foar de saneamde stille kreammen wurdt wer in etalagewedstrild ütskreaun. De dis- kes sille grif wer kreas optügd wurde. Kartmasters binne: mefr. Verhoeven, juffer Huitema, mefr. Jorritsma en de h.h. Ta$o v. d. Meer en W. Schakel. Priisütrikking lyk as boppe. Moadeshow en film. Middels om healwei trijen wurde alle bü- tenfroulju (Plattelands-, boerinne en de bütenleden fan de Frouwebounen) for- wachte yn Hotel Boermans, hwer’t har in prachtmiddei presentearre wurdt. Alderearst ha wy de Amearikaenske am bassade ré foun om seis films biskikber to stellen, dy’t in byld jowe fan it Amea rikaenske libben, binammen dat fan de frou en it famyljelibben. Ek is der in film by oer it bisyk fan Keninginne Juliana. Twad is firma R. P. de Boer ré in ynte- ressante moadeshow to hélden. Fomeamde biropsmanequins komme nel Boalsert om Vestigingseisen in landbouw? De regering is van oordeel, dat het stellen van ves< tigingseisen voor de landbouw ernstige overweging verdient. Betere benzine in 1953. In overleg tussen de regering en de oliemaatschappijen is besloten in ons land niet, als in Engeland, over te gaan tot de invoering van twee soorten benzine, doch in het voorjaar van 1953 het octaangehalte der benzine te verhogen. Het staat nog geenszins vast, dat deze betere benzine ook duurder zal moeten worden, omdat er overal een ten dens is van prijsverlaging van aardoliepro ducten. i doar foar f 0.75, hwerfoar in gratis kon- sumpsje jown wurdt. Foar froulju üt de stêd (N.C.V.B., Ver. van Huisvrouwen ensfh) wurdt de jouns om 8 üre op it selde plak itselde programma bean as de middeis (film en moadeshow). Feestjoun. Tagelyk is der de jouns 8 üre yn.de Doele in feestjoun, ütgeande fan de trije Ltabou- Jongerein-organisaesjes fan Boalsert en omkriten. Dr W. Kok, Dir. Fryske Akademy, sil hjir in rede hélde oer „Platteltaskultuer”. Fierders is der it opfieren fan „It Sloof”, J humoristysk stik yn 3 bidriuwen fan Ba rend van der Veen, op to fleren troch in Tsjerkwerter toanielselskip. De entree is f 1.50 (lésten ynbigr.). Foar- forkeap fan kaerten Bolletongersdeito- moarn fan 10-1 üre yn de Doele en jouns oan de seal (yn gefal der noch oer bin ne). Sa jowt it programma ryk forskaet. Dat it jimme smeitsje mei! klear meltsje en sa twlngt men inkelde minsken om by nacht en by del to skriu- wen en to regeljen. It is binammen de skriuwer fan de tarie- dingskommisje, de hear E. S. de Jong, dy’t hjlrtroch minne en swlere dagen hat. Dlt kin men moi des to greater frljmoedlchheit oan it Prov. Blstjür oanriede omdat Boal sert nou al sa faken toand hat, dat it net oars as in dlmmeno en blskleden gast- frouwe wêze wol, dy’t alle gelegenhelt oan oaren jowt om nei foaren to kommen en hor hjir thüs to fiolen. Alle lytse stêda- politiyk is hjir büten doarren skoattele, diz ze dei heart oan it libbene Fryslta en dat sfear en in hertlik thüs to jaen is hjir it lennlge doel. Büten de Boargemaster, dy’t de wolkomsrede hold en hy hie dat yn de Fryske tael de lésten sille de earsten wêze hat men de eigen minsken net wer fomomd. Hja wlene alllnnich de stille kabouters, dy’t soargen, dat alles goed forroun, mear net. len fan de Holltaske gasten, dy’t üt Ledden komd wie om, dit ris mei to meitsjen, forklearre spontaen: „Soks haw ik noch nea meimakke, sa’n geast en sa’n opteinens, sa’n sfear en enthousias me, kinne wy yn Hollta net opbringe.” En myn Dütske gast, de lieder fan de folksdounsers, koe ek gjin wurden fine om to sizzen, hoe ryk wy wiene mei sokke dagen. Ja, it wie in prachtdei en it moat jin gjin nij dwaen as in Friezinne as Muoi- ke Wike fan de Ljouwerter krante de frou fan in Gymnasium-learaer üt Snits greatsk oan har bürfrou fortelde: „Fan de earste kear oant nou ta haw ik se alle- gearre meimakke, hwant dizze dei lit ik my net tatkommje!” Goede wyn hoecht gjin krtase. Der is al- linnlch mar ien biswier: En it stêdshüs èn de Doele wiene to lyts om de stream fan gasten plak to jaen, eltse kear komme der mear en dy’t der west binne, komme werom. Hjir is iensens en djip gefoel fan slbskip, hjir wurdt net tocht oan hwat üs oars fakentilds skiedt, hjir kloppet it herte sa waerm foar it goede en eale yn minsken jown, dat al it oare forblikt. Mei in vari- aesje op in blkend wurd fan in Frysk skriuwer soe men sizze kinne: „A1, hwa’t djip yn de Fryske groun biwoartele is, hok- ket hjir gear!” Ek yn de stêd seis wurdt de bltsjutt’ng fan dizze dei geandewei troch mear mins ken oanfield, al wolle wy dit net moaner foarstelle as it is. Der binne noch hiel Sa hat de stêd fan Gysbert-om en Dümny Joast dizze wike dan war syn dei blllbbe. De dei fan de ütrikking fan de Provlnsiale prizen foar de treflikste uterlngen fan de eigen Fryske kultuer. Wie de oare kears, troch in misforstean fan dizze dei, de rige fan heechtijdagen forbrutsen, der wie diz kear gjin oare stim as: werom nei Boal sert. Sa as de P.C. fan de keatsers, heart yn de stêd fan, Frentsjer en de silerswike yn Snits, de bollekeuring yn Ljouwert en it skütsjesilen yn Grou, sa heart de Gysbert Japikspriis en de Joast Halbertsmapriis üt- rikt to wurden yn it hüs fan Japik Gysberts boud en troch Gysbert en Joast, elts op syn wize, foar it hiele Friezendom makke ta in histoarysk plak, dat syn weargea yn Fryslta net fynt. Jan Piebenga hat yn de simmersitting fan de Steaten dizze kul- turele dei mei oertsjfiging tawiisd oan Boalsert en de Steaten hawwe troch har Deputearren harren fiat derop jown. Hja wiene sa machtich as hja koene delsetten komd op it feest en hja hawwe sawol yn de Riedsseale as yn de Doele har spon tane meiwurking düdlik blike litten. Dizze seldsume ienriedigens by autoritei ten en bisikers, sawol üt Fryslta as fier derbüten, wiist in düdlike kleare wei. Dêr- om wolle wy jitteris wize op de winsklik- heit nou ek offisieel it segel to lizzen op dizze lokkige praktyk. De tarieding soe safollo makliker an earder opset wurde kinne as der net eltse kear wachte wurde moast op de tasizzing. Dit jildt net allln nich foar de kommisje foar de sitting op it stêdshüs, mar ek foar it Kunstnersboun, dat de joun to forsoargjen hat. Hja moatte nou haljetrawalje yn in pear wike alles Dat binne twa wurden. En dochs binne hja len, hwant hja hear- re byelkoar. Dat wie foarhinne sa, dat is sünt de léste jierren wer sa. Hwa’t Bolletongersdei seit, seit Boalsert. Neame oars wurdt of waerd dizze dei hélden. Dr. Wumkes mient earne yn syn Stads- Dorpskronlek, dat ek büten Boalsert dizze del fierd waerd, mar der is de grea- te histoarjekenner dizkear dochs mis mei, al is syn forsin bigripellk. Dr. Wumkes foun nammers in adfortinsje, dat ’t Blau- hfis yn forbta mei Bolletongersdei langer iepen bliuwe soe. Mar mei Blauhüs waerd hjirre net de plaknamme bidoeld, mar de eardere Wynberch, de fomeamde Boalser ter herberge. Né, Boalsert en Bolletongersdei binne ien. Mar ek binne Boalsert en omkriten len. Dy ienheit is net allinne spontaen, mar wurdt stadichoan ek iepenbler yn de or- ganisaesje. Wiene b.g. de froulju’smiddagen foarhinne allinne ornearre foar de plattelénsfroulju, nou dogge ek de stedsfroulju deroan mei. j Wiene oars de jouns de lénbou-jongereln- organisaesjes apart yn feestjoun byien, diz kear wurdt der ien great Bolletongersdel- feest fierd, hwerby it kulturele net for gotten wurdt en Dr W. Kok fan Ljouwert it wurd fiere sil. De ienheit oppenearret him ek yn de tael. Bolletongersdei is Frysk. It Is ek net to fort alen. „Stierendonderdag” Is in finding en it Is ek noch de fraech oft dizze oersetting de goede is, „Bollendonderdag” slacht ek as In tange op in baerch. Né, it is Bolleton gersdei en it bliuwt Bolletongersdei. Dêr- om binne wy dan ek tige blild, dat it ditkear tige keine Bolletongersdei- boekje alhiel yn ’t Frysk steld is. De Boargemaster dy’t forline wike in Fryske rede héldde skriuwt deryn (mei üt namme fan alle boargers jongerein- en frouljusorganisaesjes: „Mei nocht kundigje wy jimme dizkear wer de Bolletongersdei oan! Oare jierren praetten wy noch hoeden fan it wer yn eare bisykje to bringen fan in élde tra dysje, nou doare wy sizze, dat de tradysje wer libben wurden is. Ommers, eltse plat- telanner is it dêr oer lens: Bolletongersdei is boeredei by ütstek. Eltsenien wit binammen, dat op dizze dei gjin boer, gjin boerinne, gjin jongfeint, gjin jongfaem to Boalsert mankeare mei. Forline jier kaem Bolletongersdei mei moai waer op de lappen en it wie alle- gearre sier en tier, kleur en fleur. Dat it ek dit jier wer sa slagje mei! It programma alhiel vfer yn boerestyl kin neffens üs bisjen lye. Mei üt nam me fan de Boalserter middenstta, dy’t ek nou wer allerhande attraksjes en service biedt, noegje wy jimme üt om yn greate kloften wer op de élde Gysbertstêd ta to setten. Meitsje Ofspraek mei freon en kim de en bisykje it op pleats en bidriuw sa to regeljen, dat jong en éld nei Boalsert kin. Wy forwachtsje jimme en winskje jimme in goede Bolletongersdei.” Dat binne wurden, dy’t hélde. Wy hoege der neat oan ta to foegjen, mar wolle ta geriif fan harren dy’t net in Bolleton- hwat bikearlingen to meitsjen, der moat noch hiel hwat misbigryp welnommen wurde, hiel hwat geastlike earmoede oan- folle mei echte kultuer, hiel hwat leafhaw- wers fan élde koperen tsjettels de eagen iepene wurde foar de skientme fan de lib bene kultuer yn minskeherten, foar’t wy foldien wêze kinne. Al to faek sedt in skriuwer, sliept it der in libben lang. Spltlch genöch, sa as it hjir yn Boalsert ek. Gjin sabeare elite kin üs helps, mar in echte elite, dy’t kennis en blskavlng, eigen kultuer an geastlike ryk- dom hat to. jaen. Hwat bin jim ryk, sei Dr Vroom, de fortsjintwurdiger fan de Mi nister fan Underwits, Kunsten en Wltten- skippen op It stêdshüs. Krekt, dat Is it. Tfizenen minsken yn Fryslén kenne dy rykdom net, hja slute harsels Of fan dizze boarnen. Op safollen past It.wurd: Hja foroardlelje hwat hja net kenne, hja fjuchtsje tsjin wynmounen as Don Quichotte. Hja skriuwe domme, anonime brosjures en rabje yn har krinkjes fan sabeare Ontwik kelde minsken, mar biseffe net, dat hja har eigen en har neiteam isolearje fan in kostlik kultuerbisit. Koe men harren mar ris dy blynkape öfdwaen. It is ommers dochs in forleme striid. Men kin it libben net keare mei de pedantery en de lege holle, dat is gjin partij. Yn it foar is dy kampslach al forlem jown. Dêrom moat it jin oandeare dat gjin grea ter part fan de minsken yn Fryslén, bi nammen yn de stedtsjes mei oansit oan dit kulturele miel, net meigeniet fan proaza en dichtwurk, toaniel en sjongen yn eigen tael. Net wy wurde der better fan, mar jimme en net wy binne de winners mar jimme. Gysbert Japiks, de literaire skepper fan de Fryske tael, giet wer libben roun yn in diel fan de neiteam, it swietlüdich sjon- gen klinkt wer lüder, syn hearlike psalmen wélje yn Fedde Schurer wer op, syn kluch ten en gearspraken hawwe n(je foarmen en wurden foun, de libbene stream rint wer de fjilden oer. Nei in lange winter tynt it sied ta nije frucht, jlt is de simmer noch fier, mar de maityd is rounom to sjen. Fryslta sil libje, hwant it wol libje. En al hwa’t net geastlik dea is heart syn stlmme fan de foarfaers, de stlmme fan it bloed, mar boppe al de stlmme fan it hert. Vrouw tot negen Jaar veroordeeld. De rechtbank te Utrecht heeft een 37-jarige weduwe veroordeeld tot negen jaar gevan genisstraf met aftrek. Ztf had twee weken geleden terechtgestaan, verdacht van po ging tot moord op haar echtgenoot door het toedienen van arsenicum en van moord wegens het door z()n eten mengen van rattenkruid. De els was twaalf jaar met aftrek. Lelds plan yoor studentenhuis. Indien de plannen doorgang vinden, zal in de sleu telstad een groot gebouw verrijzen, dat speciaal bestemd is voor de huisvesting van studenten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1