1*1 EISENHOWER PRESIDENT VAN DE VERENIGDE STATEN EEN SOCIALISTISCH KABINET? Kf 'W 48e Jaargang No. 88 Vrijdag 7 November 1952 StreeKblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van DruKherij Fa. A.J.OSINGA - B olsward Buitenlands Overzicht I üs hjoed to sizzen De wind is om! I Vooruitstrevend is niet socialistisch Rundveeconferentie I Kansen voor Europese defensiegemeenschap en Frankrijk vrijwel nihil geacht Met grote meerderheid sprak Amerika zich uit voor de Republikeinse candidaat Opwekkingsvergade- ring te Leeuwarden Jeugdige boefjes aangehouden Hwat hat Gabe Skroar te Leeuwarden - Bolswards Nieuwsblad K AMERO VERZICHT. PIET. It ia Noltsjeboer allike folie, Oft de kou skyt of de bolle. Met zeer grot0 meerderheid is Generaal Dwight D. Elsenhower gekozen tot toekomstig president der V.S. Op twintig Januari zal hjj als zodanig worden geïnstalleerd. De tonelen, die zich afspeelden in het Republikeinse hoofdkwartier te New York, het Commodore hotel, waar Eisenhower verscheen toen de uitslag bekend werd, zjjn onbeschryfelijk. In tegen stelling tot alle verwachtingen van de experts, die een nek aan nek- de te de in Korea. De schermutselingen in de politieke com missie der Ver. Naties de scherpste strijd komt eerst nu na de Amerikaanse presidentsverkiezingen hebben ten op zichte van Korea geen wjjziging der stand punten aan het licht gebracht, ondanks bemiddelingspogingen der vrije Aziatische en Moskou zjjn overeengekomen de koude oorlog ook in Azië voort te zetten tot aan hun en speciaal de Chinese, wensen inzake allerlei Aziatische kwesties is voldaan en dat zij het probleem der krijgsgevangenen in Korea willen gebruiken om in dezen tot De bakens zijn verzet, Zal men het hulpbudget Europa niet verkleinen? Steunt Westen trouw intens De algemene wens. Toont plicht, republikeinen! Het tijdperkRoosevelt Werd heden uitgeteld. Het volk trok nieuwe lijnen; Versloeg de democraat, Thans koerst het schip van staat Onder republikeinen. Zo’n woord stelde elk op prijs, Men ziet door ’t wolkengrijs De zon des vredes schijnen. Beloften maken schuld, Men wacht vol ongeduld Op de republikeinen. Maar straks in volle zee Valt ’t schipperen niet mee. Zwaar zal de golfslag deinen. Moet onder onweerslucht, (Beloften) zwaar gezucht, Ook door republikeinen? Er klonk één manlijk woord: „Ik, die de slag verloor, Zal ’t werk niet ondermijnen.” Stevenson reikt galant Zijn vaderlandse hand, Aan de republikeinen. Een fiere generaal Sprak er hun hartetaal: Korea komt in ’t reine! Een uitweg zal gezocht, Wat Truman niet vermocht, Doen de republikeinen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) landen. Het is duidelijk, dat Peking race hadden voorspeld, bleek al nkdat de eerste uitslagen waren binnen- gekomen, dat de overwinning van Eisenhower een ware „land slide” is geworden. Zelfs in het Zuiden, dat sinds de burgeroorlog voor een Demo cratische president heeft gestemd, boekte de Republikeinse candidaat overwinningen. Tennessee, Texas en Virginia spraken zich voor Eisen hower uit. Toen ook vele staten in het Midden-Westen en Zuid-Westen, die vier jaar geleden voor Truman hadden gestemd, omzwaaiden en daarna bleek, dat de grote staten New York en Californië een Republikeinse overwinning opleverden, was het pleit beslecht. Stevenson zond in de vroege ochtend een gelukwens-telegram aan Eisenhower. Nadat deze de hulde van tienduizenden op Times Square in ontvangst had genomen, trok hjj zich terug. In Washington werd bekend gemaakt, dat president Truman generaal Eisenhower heeft uitgenodigd om de besprekingen op het hoogste niveau van nu tot twintig Januari bij te wonen. Te veel ijzers in het vuur. Bonn heeft naar veler smaak wel eens te veel ijzers in het vuur ook. Misschien is er wel te weinig aandacht geschonken aan een vorige week gepubliceerd bericht uit christen-democratische kringen in West- Duitsland, dus nauw verwant aan de re- gerlng-Adenauer, waarin gewaagd werd van een gedachtenwisseling te Bonn over een neutraliteitsverdrag met de Sovjet unie. Men ging daarbij uit van de gedach te dat West-Duitsland als het tot de Euro pese defensiegemeenschap was toegetreden toch wel neutraal zou kunnen blijven als een lid van het Noord Atlantisch pact, dat echter geen lid der Europese defensie-gn- meenschap was, werd aangevallen. Hoewel een dergelijk bericht ook wel slag, door het geld te ontvreemden. De jongens resp. S. P. en R. P. werden naar de cel verwezen voor nachtlogies. marken; dat wel lid van het Atlantisch pact en niet van de E.D.G. is, een nabuur van Duitsland en sterk aan bedreigingen van de zijde van Moskou bloot staat. Nog de- zer dagen heeft de regering een Russisch I protest tegen de Deense aansluiting bij het Atlantisch pact kloekmoedig van de hand gewezen en harerzijds nog eens geprotes teerd tegen de Russische pogingen Oostzee tot een Russische binnenzee maken. Het jaarlijkse politieke steekspel is weer begonnen. Ditmaal werden de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer wel met bijzondere belangstelling tegemoet ge zien. Het was de eerste maal, dat het Ka- binet zich in zijn geheel aan het Parlement vertoonde. Dit betekent, dat de Kamer haar houding ten opzichté van de nieuwe ministers moest bepalen. Een ieder die weet, met hoeveel moeite de formatie tot stand werd gebracht, zal begrijpen dat daarvoor nog wel het een en ander te zeg gen viel. Toch is het nogal meegevallen. Misschien is het een nadeel als zulk een debat wordt gehouden, lange tijd nadat ’t Kabinet is gevormd. Het heeft ook een voordeel. Wjj hebben daarop reeds eerder gewezen, n.l. dat de ministers tijd hebben gekregen zich enigszins in te werken. Maar goed, iedereen wist van te voren reeds hoe de kaarten lagen. De v.v.d. zou in de oppositie gaan, de a.r. zou voor het eerst sinds 1945 een Kabinet steunen. Dit is ook gebeurd en gelukkig waren de rede voeringen van de heren Oud en Schouten van een bijzonder gehalte. Daarbij voegde zich de Katholieke fractievoorzitter prof. Romme, waardoor de „drie groten” in deze Kamer van Honderd het debat weer vol ledig beheerste. De heer Oud speelde de rol van oppositie leider. Een rol, die, blijkens het verleden, hem wel ligt. Het is echter niet eenvou dig om loyale oppositie te voeren. De libe rale partijvoorzitter heeft zich ten doel ge steld om te bewijzen, dat dit Kabinet de rode vlag in de mast heeft. „Dat,” zo zei- de htf, „de rode vaan in de mist verkeert”. Hi) opende dus een frontale aanval op de socialistische politiek. Deze aanval richtte zich niet op het program, maar veel meer op de personen. Hy trachtte aan te tonen, dat de socialistische ministersploeg thans sterker is dan in het vorige Kabinet. Twee doorbraak-minlsters van toen Lieftlnck en Joekes, zijn vervangen door twee rasechte voor-oorlogse s.d.a.p.ers, Van der Kieft en Donker. Wat de a.r. betreft: prof. Gerbrandy zou geen schijn van kans hebben gehad om in dit Kabinet zitting te nemén. Men nam prof. Zyistra, die er bij de socialisten be ter op schijnt te staan. De zes katholieke ministers vormen, volgens de heer Oud, een uitermate zwakke ploeg. Velen van hen hebben geen parlementaire ervaring. Prof. Beel is ongetwijfeld de „zwaarste” figuur, maar zijn benoeming is een volslagen mis lukking. Als minister van Binnenlandse Zaken moet hij de totale grondwetsherzie ning op zich nemen, maar hij heeft bewe zen dit probleem niet aan te kunnen, daar Doorbraak gelukt? Tegen de gedachten van de doorbraak en een socialistisch beleid van dit Kabinet verzetten de heren Romme en Schouten zich uit alle macht. Deze laatste zeide, het Kabinet te zullen steunen waar mogelijk is, maar dat men niet moet verwachten, dat de principiële verschillen tussen a.r. en p.v.d.a. daardoor zullen worden ver doezeld, De socialisten maken het zakeiyke los van het geestelijke. Daartegen hebben de’ a.r. het grootste bezwaar. Ook prof. Romme zeide, dat de katholieken in de p.v.d.a. dwalen. Zfl zijn een gevaar voor het juiste r.k. beginsel, een gevaar voor het staatsbestel en niet in het minst voor zich zelf. De verhoudingen worden door de doorbraak vertroebeld. De heer Tilanus (c.h.) was evenals de an dere rechtse afgevaardigden van mening, dat de uitslag van de verkiezingen niet heeft bewezen dat de doorbraak is gelukt. Integendeel, de rechtse partijen kunnen re kenen op een groot deel van ons volk. De heer Lemaire, de fractiegenoot van de heer Welter, die in Mexico vertoeft, vond het jammer, dat de rechtse partijen niet in staat zijn geweest haar invloed te effec tueren. Hij was van mening, dat oen rechtse coalitie het beste is wat we op het ogenblik kunnen opbrengen. Samen met de heer Oud zeide hjj een loyale oppositie le gen dit kabinet te zullen voeren. Maar steeds zullen zij de kracht van de nieuwe Duizenden mensen hebben Dinsdagavond in Leeuwarden gehoord naar het woord van de Duitse messenfabrikant Hermann Zalas uit Wuppertal, over wie de laatste tijd zo veel geschreven en gesproken is. Uit alle hoeken van Friesland en ook uit plaatsen ver buiten Friesland, als Urk en Goes, waren de belangstellenden met trei nen, bussen en auto’s gekomen om te luis teren naar deze man, die zegt, op gebed ziekten te kunnen genezen. De grote zaal van |de Harmonie, waar de heer Zaiss sprak, en alle bijzalen waren stampvol. De Grote Kerk, waar men de rede van Zaiss kon volgen via een geluidsinstallatie, was ook tot de laatste plaats toe bezet. Op het podium in de grote zaal van de Harmonie lagen de zieken. Overal in de zaal ver spreid zaten tientallen zieken en gebrek- kigen. Ztf waren hier wellicht gekomen met hoop op genezing in hun hart. En verder waren er de talloze gezonden, gelovigen, nieuwsgierigen en ook die alleen maar uit sensatiezucht gekomen waren. Het gloedvolle betoog van de heer Zaiss werd afgewisseld met samenzang. Na afloop bleven nog vele zieken enige tjjd achter om met de heer Zaiss te bid den. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Wereldkampioenschap Dammen in Nederland van 4 tot 25 November in verschillende plaatsen. Maandagavond was een begroeting georganiseerd te Amsterdam in „De Kroon”. v.l.n.r.: Li Tchoan King, Bonnard, Keller, Verpoest en Marcel Deslauriers. lanceerd kan zftn om voor W.-Duitsland I het lidmaatschap van het Atlantisch pact A Ivj aan- Europese defensiegemeenschap zal aanne- j genaam aan. In het bijzonder voor Dene- men, wordt door politieke waarnemers te Parijs nihil geacht, tenzij het plan zeer aanzienlijk gewijzigd wordt in zodanige vorm, dat het geen Europees leger wordt, doch een samenwerking van nationale le gers, welke dus alleen samenwerkende staven hebben, zoals dat thans reeds het geval is in de Atlantische gemeenschap, waarin Duitsland echter ontbreekt, dat echter onmisbaar is in de W.-Europese verdediging en dus dan. ook een nationaal leger zou moeten hebben. De Fransen heb ben aanvankelijk dat juist trachten te ke ren met hun plan voor de Europese defen- sie-gemeenschap. De vraag is echter niet alleen of men werkelijk zo tot een van militair standpunt gezien afdoènd appa raat, maar ook of men tot een behoorlijke financiële regeling kan komen. West en Oost. En hiermee zjjn we dan weer terecht ge komen by de verhouding tussen West en Oost, waarin ook in deze overzichtsperiode geen verandering viel te constateren. Tito heeft in zijn rede voor het zesde con gres der Zuld-Slavlsche communistische party als de voornaamste schuldige voor de huidige spanningen het Russische im perialisme aangewezen, al ging volgens hem ook het Westen niet vrij uit, welke laatste opmerking de maarschalk stellig wel aan zfln stand als communist verplicht was. Maar misschien had hfj niet helemaal ongeluk, toen hij betoogde, dat de afspra- ken tussen de Westelijke geallieerden en Rusland tijdens de oorlog gemaakt over de verdeling der invloedssferen eigenlijk de oorzaak waren van veel kwaad. De Zuid- Slavische dictator kiest echter het Westen uit lijfsbehoud, zowel op militair als eco nomisch gebied. Zuid-Slavië geniet thans een vrij royale steun van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, zoals Spanje die thans in ruil voor afstand van vloot- en vliegbases van de Ver. Staten nu werkelijk schijnt te zullen ontvangen, waarmee dan het Amerikaanse ideaal om aan deze zijde van de Middellandse Zee een, aaneengeslo ten keten van militaire posten tegen Rus land te verkrijgen, verwezenlijkt schijnt. onderhandellngen te komen, terwijl het Westen eerst een bestand in Korea eist, voor over andere zaken kan worden ge sproken. De Korea-kweetle is een belangrijk punt in de Amerikaanse verkiezingsstrijd ge weest, vooral Eisenhower heeft er zich van bediend. Nu moet men- niet alles wat in een verkiezingsstrijd wordt gesproken op een goudschaaltje afwegen, maar ditmaal is er over Korea toch zoveel gezegd, dat men zich afvraagt of, nu Eisenhower ge kozen is, hij zich niet gebonden zal achten aan toezeggingen die in 1953, als hij dan nog niet geëindigd is, de Korea-oorlog een scherper en ook voor Europa gevaarlijker karakter zouden kunnen geven. In het Engelse parlement heeft minister Eden dan ook al waarschuwend de vinger opgeheven en gezegd, dat de oorlog in Korea niet mag worden uitgebreid. Hij verzette zich daarom ook al bij voorbaat tegen plannen van Tsjang Kai Sjek om van Formosa uit China binnen te vallen, met welke gedachte niet alleen de maar schalk zelf, maar ook een deel der Ame rikaanse legerleiding schijnt te spelen. Wjj schreven hierboven dat nu de strjjd in de assemblee der Ver. Naties eerst recht zal aanvangen. Daarbij komen allerlei voor het Westen netelige kwesties aan de orde o.a. de door de Aziatisch-Arabische groep ingediende resolutie over de behandeling der Indiërs in Zuid-Afrika. ge- De rijkspolitie in Wonseradeel ontmoette tussen Tjerkwerd en Parrega na het mid- demachtelijk uur een paar jongens van resp. 22 en 15 jaar, hetgeen argwaan wek te. De jongens werden aangehouden en toen bleek, dat het bezoek dat zij te Par rega bij de bejaarde petroleumventer had den gebracht, voor hen een minder aan genaam staartje zou krijgen. De jongens bleken ruim f 100.bij zich te hebben, hetgeen ze niet konden ver klaren, dan door toe te geven, dat ze dit geld op een gemene manier hadden ont vreemd. Tei-wljl de jongste gevraagd had om een glas water en met de oude man naar achteren was, sloeg de andere zijn Belastlng-perlkelen. De ontduikingen van de inkomstenbelas ting in Frankrijk zijn zo omvangrijk, dat de staat zijn inkomsten niet op deze be lasting durft baseren en nog altijd het leeuwendeel daarvan trekt uit de indirecte belastingen. Maar de laatste jaren is wel gebleken, dat het stelsel der eigen opgaven voor de 1 nkomstenbelasting niet zonder meer kan worden gehandhaafd. De loon- trekkenden die nagerekend kunnen worden betalen ruim 2/a van de gehele opbrengst der inkomstenbelasting, maar bijv, de boe ren slechts 1 pet. Pinay wil nu voor de vrfle> beroepen en ook voor de boeren een stelsel van schattingen invoeren. De boeren zullen voor hun inkomen geschat worden naar de omvang van de door hen gebruikte grond, naar hun oogst enz. Men kan Pinay slechts succes toewensen, met zijn plannen want een der redenen van Frankrtfks ge ringe stabiliteit ligt ook op financieel ge bied en hier in het Westen gunt men de Fransen gaarne een invloedrijke positie in de W.-Europese politiek, ook om een over wicht van Wl-Duitsland daarin te voor komen. Rondom de defensle-gemeen- schap. De kans, dat het Franse parlement de I af te dwingen, doet het alles behalve in de vorige zittingsperiode alle grond wetswijzigingen op één na werden verwor pen. Zo’n mislukking hebben wij nog nooit meegemaakt in de Kamer. De heer Oud was van mening, dat wtf in de politiek langzamerhand een nieuwe te genstelling kragen, n.l. al of niet socialis tisch. Dus niet meer het onderscheid tus sen confessionele of niet-confessionele partlj-organisatie. Dit geluid en dat was te verwachten werd ondersteund door de socialist Burger. De heer Oud meende, dat het een grote fout was van de a.r. en de c.h. om het samengaan met de v.v.d. af te wijzen. „Nu de gedachte van de derde macht is. verworpen, kan het heel goed zijn,” zo zei de hU, „dat de ontbinding van de confes sionele partijen sneller zal gaan dan no dig is.” Volgens de heer Burger moeten de Christe lijke partijen nu maar eens bewijzen, dat haar beginsel een vooruitstrevende politiek niet in de weg staat. Is dat zo, dan moe ten zy die politiek met de socialisten in praotljk brengen. coalitie toetsen. Dat kan in de toekomst dus nog wel wat worden. Deze Algemene Beschouwingen, die door veel belangstellenden werden gevolgd, le verden zakelijk niet zoveel op. Bijna unu- niem vroegen de Kamerleden welke maat regelen de Regering denkt te nemen tegen de werkloosheid. Daarop zullen we dezer dagen wel een antwoord krijgen. Daarnaast speelde het probleem Nieuw- Guinea nog een rol. De heer Burger (arb.) vond het niet e dat Nederland zegt: „Wij hebben do s vereiniteit over dit gebiedsdeel,” want d t is een juridische kwestie. Hij vond het echter verontrustend, dat onze Regering daarover niet wenst te praten, omdat daar door internationale facetten worden gene geerd. De heer Schouten, die niet begreep hoe de heer Burger zo zijn partijgenoot Drees kon aanvallen, zeide, dat souvereiniteit bete kent, dat Nederland een taak heeft te ver vullen ten opzichte van de inwoners van Nieuw-Guinea. Een grote taak, die met ware plichtsvervulling moet worden vol bracht. Ook de heren Romme en Tilanus onderschreven dit standpunt. Eerstge noemde heeft enige jaren terug rondgelo pen met de gedachte om dit gebiedsdeel aan de Unie op te dragen. Nu men in In donesië het Unie-Statuut echter gebruikt als bliksemafleider, voelde hy daarvoor niets meer. De Regering stond zodoende niet voor een al te moeilijke taak. Zij behoefde niet in te gaan op het onderling gekrakeel. Maar zy had voldoende werk om een juist in zicht te geven in haar nieuwe plannen. Daarover iets meer in het volgende over zicht. Aangemoedigd door het succes van Pluimveeconferentie, die Calvé-Delft April van dit jaar te Utrecht heeft geor ganiseerd, zal deze zelfde onderneming thans op 21 November in Concertzaal Schaaf te Leeuwarden een conferentie be leggen, die gewyd zal zyn aan de Rundvee- houdery. De reden voor deze byeenkomsten is dat alle wetenschappeiyke kennis pas tot zyn volle waarde komt als zy in de practyk wordt toegepast. De reden voor deze byeenkomsten is dat alle wetenschappeiyke kennis pas tot zyn volle waarde komt als zy in de practijk wordt toegepast. Daarom heeft de Veevoederfabriek van deskundigen van de Landbouwhogeschool te Wageningen verzocht op deze conferen tie voor de rundveehouders een inleiding te houden. Ten eerste spreekt Dr Th. de Groot, die renarts, lector in de Veeteelt Wetenschap te Wageningen, over: „Grote of kleine koeien?” In zyn voordracht zal Dii de Groot de kwestie behandelen over de fi nanciële resultaten van onze rundveehou derij beter gediend zyn met het houden van kleine, lichte koeien of dat grote, zwa re dieren voordeliger zijn. De conclusie waar Dr de Groot in zijn betoog toe za! komen, zal zeker de belangstelling hebben van onze rundveefokkers. Als tweede spreker zal Prof. Dr E. Brou wer, hoogleraar in de phyciolcgie der die- n te Wageningen, spreken over: „Spore- lementen”. Ook dit is by uitstek een interessant on derwerp voor onze rundveehouders. Het is gebleken, dit de spore-elementen niet kun nen worden gemist en dat, indien ze in het voedsel ontbreken, het optreden van aller lei vaak ernstige ziekten en gebreken het gevolg kan zijn. Nog steeds worden er op dit gebied nieuwe ontdekkingen gedaan. Daarna vindt de première voor Nederland plaats van de kleurenfilm „Spijsvertering van herkauwende dieren”. Wij weten dat het voedsel bij herkauwers nog een keer in de bek terugkomt en dat het niet minder dan vier magen doorloopt. Wat er tydens het verteringsproces pre cies allemaal gebeurt, daarover heeft een aantal Zuid-Afrikaanse onderzoekers een originele film gemaakt. Wy zien op het witte doek de verteringsorganen a.h.w. in „levende lyve” aan het werk. De heer W. Hiddema, hoofd van de Landbouwkundige afdeling van Calvé-Delft, zal hy deze film een verklarend woord spreken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1