Gabe Skroar WAT WILLEN DE FEDERALISTEN? KINDERVERPLEGING IS ONMISBAAR Martinytoer I KRIS-KRAS door Nederland I IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH ós hjoed to sizzen aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Fan de naar Vier-en-veertig doden bij vliegramp in Korea Trygve Lie Een held staat pal in strijd, Met de vizieren open; Nooit wordt uit bangigheid Dan stiekum weggekropen. Maar als men hem negeert, Niemand zjjn plaats verdedigt, Dan voelt hü zich bezeerd, Teleurgesteld, beledigd. s Doch gezinsverband moet dan worden verbroken Ike ook naar Europa? No. 91 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - B o 1 s w a r d Hwat hat I f Tj.de). Ml s= 48e Jaargang Dinsdag 18 November 1952 Bolswards Nieuwsblad i EUROPA. PIET. 1 i t het oudste Op B. Tongersdei, Mar likegoed bliuwe de fragen iepen, hwer’t Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 hebben om het Amerikaanse grondgebied te verlaten. Wij willen een verenigd en vrij Europa, waarin de Euro peanen zich weer kunnen bewegen en waarin de belemme ringen zijn opgeheven, die thans het staatkundig, econo misch en geestelijk leven dreigen te verstikken. Federalist. PLAK EEN MAAND KINDERZEGELS kind uit roeping en dezelfde geestdrift voor de goede zaak, het zich zelf wegcijferen terwille van het misdeelde kind, vonden Wü ook In de andere tehuizen. In 's-Herto- genbosch staat, een tehuis voor werkende meisjes. Voor velen van deze meisjes Is het oen weelde om in een bed te slapen. De meisjes zijn overdag in betrekking bü zorgvuldig uitgekozen mevrouwen. Een ge deelte van het verdiende geld gaat op een spaarbankboekje. De meisjes, 45 in getal, eten ’s middags en ’s avonds thuis en sla pen ook in het tehuis. Met grote geest kracht leidt de directrice deze gemeen schap. Krijgt een meisje verkering, dan wordt het gezin van de jongen ingescha keld. „Als ze een behoorlijke jongen krij gen, zijn ze gered,” zegt de directrice en ook zegt ze: „Slechte kinderen zijn er niet; de omgeving maakt de mens.” Er is ook een meisje, dat verlamd is en dat twee keer per dag naar en van een naaischool moet worden vervoerd. Vrijdag is ten Oosten van de Z.-Koreaan- se hoofdstad Seoel een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neerge stort. Alle passagiers militairen, die in Japan hun verlof hadden doorgebracht en de leden van de bemanning, 44 In totaal, kwamen om heit leven. De boer by de brij, De frou by de ky Jowt in forkearde buorkeri). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Boisward Telefoon 451 (K 5157) Veertig Franciscaner broeders, bijgestaan door 25 verplegers en 50 man personeel, trachten met oneindig geduld de jongens nog wat bfj te brengen. In ruime, moderne schoollokalen krijgt leder patiëntje indivi dueel onderwijs en in d- grote werkplaats staan de oudere pupillen bjj weefgetouwen en spin-machines. De genezlngskansen voor deze zwakzinni gen zijn uiterst gering, zo vertelt de ge- neesheer-directeur. Het aantal onvolwaar- digen neemt toe en er is eai tekort aan onderdak, schoollokalen en werkplaatsen. Van alles wordt er voor deze jongens, die geestelijk zo afgesloten zjjn van de maat schappij, gedaan. Eén van de enthousiaste broeders houdt al bijna 25 jaar een leerlin- genjorkest in stand, dat keurig in de maat marsen en walsen speelt. Er worden films vertoond, en met een „wire-recorder” worden radioprogramma’s en eigen programma’s opgenomen en afge draaid. SS Dit bittre gevoel, Droeg Trygve Lie stil mede; Het was zijn hoogste doel, Verbondenheid te smeden. Trouw stond hy in de bres, Zonder iets te bereiken; Thans na een jaar of zes, Wou hij vrijwillig wijken. ’t Besluit kwam onverwacht. Né, 't is geen deserteren; Het huidige geslacht Blijft hem als strijder eren. „Een kilte zonder sterren. Ik wil als hinderpaal De weg niet graag versperren.” Een stoere strijder gaat, Ih nuchtere bezinning, Misschien is deze daad Zijn mooiste overwinning. „Slechte kinderen zjjn er niet.” Deze paters in „Asslsl8" werken voor het houding veel groter is dan in de grote ste den. Zo helpt men in tehuizen In alle delen van het land de lichamelijk of gmestelUk zwak ke kinderen, léder tehuis op zjjn terrein. Door kinderpostzegels te plakken (één maand lang liefst!) steunt men al dit werk. In eigen omgeving. Ook bezochte^ wij een Protestants-Chris- telijk tehuis voor psychopaten. De direc teur van dit tehuis gaat er van uit, dat de kinderen zo lang als mogelijk is, in het gezin moeten blijven; alleen als er zo geen kans op verbetering is, is interne verple ging de aangewezen weg. „Breng stads kinderen niet ergens ver weg naar buiten, want daar aarden ze niet. Laat stadskin deren midden in de stad werken,” zo is het devies hier. Ook dit tehuis krijgt ieder jaar een verras sing in de vorm van een gedeelte van de postzegelopbrengst. Dit geld wordt dank baar en nuttig besteed. Het zwakke kind is ook een onderdeel van de kinderzorg, een voornaam onderdeel. Wij kregen een indruk van wat er allemaal voor het zwakke kind gedaan wordt op het herstellingsoord te Oostvoorne van het „Centraal Genootschap”. Het Centraal Genootschap ondervindt veel steun van de 570 plaatselijke afdelingen, men ontvangt subsidies en| de ouders van de verpleegde kinderen dragen bij naar draagkracht, doch het Is altijd weer woe keren met de middelen en het particulier initiatief moet de tekorten zien aan te vullen. Opvallend is daarbij, dat 't aantal leden in de plattelandsgemeenten naar ver- nea sunder pine sportartikelen en spelbenodigdheden wor den aangeschaft. Er wordt gymnastiek gedaan en er is zelfs een voetbalcompetitie. In een van de zalen staan rijen witte bedjes, bedje naast bedje. Daar liggen en zitten kinderen in, de lieve ganse dag. Het zijn kinderen, die niets kun nen, zelfs nog niet lopen. Voor hen is de dag gelijk de nacht en morgen pre cies als gisteren. Ztf herkennen zelfs hun ouders niet, als die op bezoek ko men. Wat er voor hen gedaan kan worden, wordt er gedaan en ook daar voor Is veel geld nodig. dan o.s. Tongersdei yn Amsterdam barre en wy biede de jonge doctor üs hertlike en rcspektfollc lokwinsken oan. Op dizze iierren is dit wol in biwiis fan dreech üthlldcn en kriich en wy binne der wis fan, dat mannich lld-Boalserter en faeks ek dy fan Easterein en omkriten, der graech efkes by stilstiet en neimimert oer cardcre tiden, Ja, hwat is der sünt dy tiid hjir ek al gftns foroare. Né, ik bidoel net op it foarste plak de nijbou büten de Aide poarten, mar jit mear de foroaring fan de biwenners yn dizze stêd. Hoefolle fan harren, dy’t nei’t wy mienden, like fêst oan Boalsert torboun wiene, binne neitiid for- dwoun. Dizze famylje van der Werf, in greate hüshllding, is hjir net ien mear fan, allegearre om utens. Mar lyksa de famylje fan de oare kant. Mefrou van der Werf, fan harsels in Oosterbaan, wie net minder in oprjuchte oaljekoek. Har heit: Sytse Ooster baan wenne yn it hüs, hwer’t nou H. Lunter wennet op ae Bargefinne. Age Oosterbaan wenne op ’e Apelmerk, lyksa de moadesaek fan Koos en Frits Oosterbaan yn i' A hwer’t nou de skuonwinkel fan Hengst fês- tige is. Koos wenne op it san, yn it hus neist v. grif sil mannichien him Jan Everts van der Werf jit wol foar de geast helje kinne, ik, as buorjonge, alteast tige bést. De aldste soan, ?rt, gie to learen en waerd dokter. Syn ear- praktyk krige er yn Easterein, hwer’t hy p en de omkriten, bi- narnmen ek Reahüs, bitsjinne. Yn 1926 for- i en dêrre hat er gans in skoft husdokter west, oan ’43 ta, doe't er de funksje fan skoalle-arts foar it De „wire-recorder” is er gekomen dank zij de postzegelactie „Voor het Kind” en ook konden daardoor muziekinstrumenten, Waar de dag nacht is. Van de 10 mlllloen Inwoners die ons land telt, zjjn er ruim 400.000 geestelijk onvol waardig en 34 pet. of 50.000 zijn zwaar Imbeciel of Idioot. In huize „Asslslë” te Udenhout (N.-Bra- bant) zijn 650 geestelijk onvolwaardige en zwakzinnige jongens ondergebracht. Er zijn gelukkig veel gezonde kinderen met liefhebbende ouders en met een goed tehuis in de ouderlijke woning. Maar er zijn ook tienduizenden kinderen, die door een of andere oorzaak niet krij gen wat hun toekomt, kinderen, die door de ouders worden verwaarloosd of zelfs mishandeld., klndeajon, die geestelijk het tempo van het normale kind niet kunnen volgen, kinderen, die op de verkeerde weg zijn geraakt en kinderen, die kwijnen als plantjes In de dorre woestijn. Voor al deze achterlijke, zieke lof ver waarloosde jongens en meisjes staan te huizen open, waar ze met liefde en zorg worden opgenomen. WIJ waren in de gelegenheid enkele van deze tehuizen te bezoeken en indrukken over dit werk te te doen. Het gebeurt herhaaldelijk, dat ouders uit de ouderlijke macht worden ontzet. De rechter gaat daartoe niet zo gauw over, 1 want een kind behóórt bij zijn ouders en Is aan eigen omgeving gehecht, maar als men hoort tot welke ernstige misdragingen sommige oudeirs kunnen komen, begrijpt men wel, dat er kinderen van de ouders moeten worden afgenomen. Er z|)n trou wens ook ouders, die hun kind vrijwillig afstaan, omdat zjj zien dat dit het beste is voor hun kind. Wat b.v. te zeggen van een moeder, die haar kind op een po met kokend water zette, alleen maar omdat het rood haar heeft? Het gebeurde In Juni en nu Is het kind na operaties en verdere narigheid eindelijk zo goed als hersteld. Maar van de schok herstelt het zich nog niet. En dan de ouders, die niets anders doen dan ruzie met elkaar maken In het bijzijn van hun kinderen, die zich tegenover el kaar misdragen of gaan schelden. Men kan zulke verwaarloosde kinderen wel uit het gezin wegrukken, maar wat krij gen ze er voor in de plaats? In één van de tehuizen van de Stichting „De Opbouw”, het tehuis „De Snoekheu- vel” te Amersfoort, is men nu ook over gegaan tot een experiment, dat alle aan dacht verdient. De 40 kinderen in dit te huis worden niet ingedeeld in groepen naar de leeftijd en naar het geslacht, doch vor men vier groepen waarin alle leeftijden (van 2 tot 20 jaar) zijn vertegenwoordigd, zowel jongens als meisjes. Op deze manier wil men het gezin naboot sen; broertjes en zusjes worden zoveel mo gelijk bij elkaar in één groep geplaatst. De ervaringen met dit experiment zijn tot dusver gunstig. Het is aardig te zien, hoe de groten voor de kleinen zorgen en de kleinen gehecht zijn aan de groten! In één van de groepen zijn twee meisjes, van wie de moeder naar een inrichting moest en de vader in de gevangenis zit Wij willen een verenigd en vrij Europa, omdat wij willen leven. Wij willen een verenigd Europa, omdat wij niet meer geloven in de nationale staat als hoogste vorm van politieke organisatie. De wereld van vandaag is er niet een van nationale staatjes, maar van continenten. En in die wereld zijn onze kleine Europese staten ver ouderd en gaan zij ten onder. Europa gaat ten onder niet omdat de Europeanen hun werkkracht en hun kunnen hebben verloren, maar omdat er voöt die Werkkracht en dat kunnen geen ruimte meer is. Bedolven onder nationale plannen, nationale volkshuishoudingen, nationale schulden en nationale bureau- cratiën kan de burger van Europa zich niet meer bewegen en heeft hij zijn vertrouwen in de toekomst verloren. Gelaten moet hij aanzien hoe steeds opnieuw de nationale „oplossingen” falen en hoe in de broel- kas-atmosfeer van Europa heel het leven allengs een kunstmatig, on wezenlijk karakter begint aan te nemen. wy willen een verenigd Europa, omdat er weer ruimte moet komen en weer hoop op de toekomst. W(j willen een vry Europa, omdat vryheid voor ons het hoogste goed is en staatkundige vrijheid der burgers het enige fundament, waarop een menswaardige samenleving kan worden opgebouwd. Maar ook deze vryheid wordt bedreigd, omdat Europa niet verenigd is. Krachteloos en verdeeld kon Wtest-Europa niet verhinderen, dat de scheidingslijn tussen vryheid en dictatuur van Stettin tot Triest kwam te lopen en dat zowel van buitenaf als van binnenuit haar vrijheden worden belaagd. Zo kent West-Europa, voor het eerst sedert vele eeuwen, weer de angst voor de ondergang. En deze angst werkt verlammend op zijn burgers. Toen Hercules de Augiasstal moest reinigen, stak hij de dijk van een rivier door en liet het water door de stal stromen. Het was een dras tisch middel, maar met minder kon het doel niet worden bereikt. Wanneer Europa weer gezond wil worden, dan moeten de nationale slagbomen worden gesloopt. Het is een drastisch middel, maar met minder kan het doel niet worden bereikt. terreinen, mar sil dat net ien fan de „Wunschtraümc" bliuwe as men alle om- stannichhcden realistysk hifket? En dochs is it tige jammer, dat de boppesteande en safolle oare flinke boargerfamyljes forgoed har Side stêd forlitten hawwe. Allinnich wy binne net by machte om harren it plak to jaen, dat hja om utens fine kinne. In agra- rysk lln, sa as dizze hoeke fan Fryslln yn it bysünder is, sil dit forskvnsel nca alhiel kcare kinne. Wy moatte us treaste mei it feit, dat it hjir Hykber in soune en goede learskoalle foar mannichien west is, Kwant der soe in hiel listke to meitsjen wêze fan foaroansteande Iju yn it lln, dy't yn en by de oaljekoekstêd hikke en tein binne. Dr Evert van der Werf is ien fan harren en al is it mei in tikje wémoed, wy binne dochs greatsk op harren. En ek by harren bliuwt de neitins oan de goede, aide stêd en de wille fan de jonge, iierren, hjir trochbrodit, bistean. Boalsert mei syn sljuchtwei libjend folkje, ien en mien mei elkoarren, net spjalte troch great stansforskillen, mar allegearre roune oaljekoeken. Har stêdhüs, har prachtige grea te merk, mei de rêstige bolwurken. en kaden, de trouwe Martiny-toer mei de machtige tsjerke, dy’t nou, nei in lange winter fan restauraesie, him opmakket foar in nije mai- tiid fan skientme, hwat is dyn byld us djür. En hwat soene wy graech al dy ald-Boalser- ters hjir halden hawwe, mei har kunde en energy, om de stêd aloan mear bitsjutting to jaen foar har biwenners en de omkriten. Hwant hoe needsaeklik dizze binnenlanske emigraesje ek wêze mei en hoe skoan wy De kinderpostzegels ten bate van het zwakke en misdeelde kind zyn er weer! Met ingang van Zaterdag 15 No vember is de nieuwe serie van deze zegels geldig. Bij schoolkinderen bfestelfle tzegels worden thuis bezorgd en de zegels zijn tevens verkrygbaar aan de postkantoren. Men weet het: voor iedere zegel geldt een opslag en dit extra be dragje komt ten goede van de ge- zameniyke verenigingen op het ge bied van de kinderzorg, verenigin gen van alle gezindten. Tevens worden er prentbriefkaarten „Voor het Kind” verkocht. Op een tweedaagse, persexcursie heeft de Stichting „Voor het Kind” laten zien wat de opbrengst van de actie zoal aanbesteed wordt. Het vorige seizoen bracht de actie f 87000 op, maar als men ziet hoe onnoe melijk veel kinderen extra zorg moe ten hebben, terwijl bijna alle tehui zen! voortdurend met gebrek aan geld te kampen hebben, wenst men niets liever, dan dat deze nieuwe actie een nog beter resultaat zal op leveren! i it hüs, engst fês- d. Plaats, destiids de Wynberch, en Frits wenne yn it hüs fan de slachterij Èerdmans Vijftien jaar wegens moord. De Officier vonden. Met het oog op het vermyden van van Justitie by de Bredasche rechtbank verdere Incidenten acht de minister een heeft vyftlen jaar gevangenisstraf en ter oplossing van de gerezen vragen uitermate beschikkingstelling van^de regering geëist gewenst. Hy zou echter voor alles het ad- tegen de 29-jarige Tllbürger J. de W., die vies willen afwachten van de commisste- op 31 Maart j.l. het 19-Jarige meisje Lies van Breda tussen Hilvarenbeck en Tilburg om het leven heeft gebracht. Broodverkoop voor do feestdagen, 24 en 31 December, dus daags vóór St. Nlcolaas, vóór Eerste Kerstdag en vóór Nieuwjaarsdag, mag reeds van acht uur af vers brood worden verkocht. De minister van Sociale Zaken hoeft daartoe vergun ning verleend in verband met de te ver wachten grote drukte in de bakkeryon. De eed In het Fries. De Minister van Justitie deelt In zyn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer mede, dat hy goede grond heeft aan te nemen, dat voor het afleggen van de eed In het Fries een bevredigende oplossing zal worden ge- dy’t yn dizze koarte jierren büten de poarten gien binne. Net omdat se hjir net wêze mochten. Dat blykt wol oars üt nar duorjende bilangstelling foar de aide stêd. Us blêd wit er fan mei to praten, hoefolle lêzers der om utens binne en it soe de muoite wurdich wêze ris nei to gean, hoefolle de Boalserter j har^bigTpe^kinne" d/t X Vorlirten? ^y krante iit tastjurd krije, fan famylje of goe- bi,uwe6fa'n wearskanten dochs mei safolle kunde! De greate oarsaek hat hjir altyd west bannen fotboun dat it de ekonomyske omstannichheden, de ta- s: J komstmüglikheden binammen foar de bern. F] Hwat de oplieding oangiet is de tastan gans forbettere by doe. De nije skoallen binne i ek yn ait opsicht in rike seine foar de stêd. Mar likegoed bliuwe de fragen iepen, hwer’t i men dan mei de bern hinne moat. j De bloeijende Technyske skoalle, de fjou- j wer Uloskoallen en likegoed de H.B.S. hja freegje allegearre nei pleatsings müglikhe- 1 den en dizze binne hjir noch altyd fierst to lyts. Wol is der yn it ütwreidingsplan in >wn oan yndustry- j Kingma Boltjes, die zich alle moeite geeft binnenkort haar verslag te kunnen aan bieden. Aanranding in kerk. De politie zoekt een ongeveer 19-jarige jongeman, die in hot portaal van een Rooms-Katholieke Kerk te Tilburg getracht heeft eon molsje aan te randen. Het meisje wist echter te vluch ten. f 1800.In vuilnisbak? Op de Hoogte Kadyk te Amsterdam is dezer dagen uit een woning een bedrag van f 1333 verdwe nen. Men dacht eerst aan diefstal, maar tydens hot onderzoek is de politie tot de conclusie gekomen, dat de bankbiljetten in vuilnisbak, tollet of kachel terecht zyn gekomen. R.V.D.-Films voor hot buitenland. Meer dan de helft van de beschikbare gelden voor voorlichtingsmateriaal van de Rege ringsvoorlichtingsdienst wordt gebruikt voor buitenlandse voorlichting, zo deelt minister dr W. Dreos als bewindsman van Algemene Zaken de leden van do Tweede Kamer mede. Vrywel de gehele filmpro ductie Is voor het buitenland bestemd, waar deze films een belangryk roulement hebben, In totaal wordt voor deze post f80Q.000 uitgetrokken. Onveilig Woerden. Meedogenloos als gangsters hebbent twee Inbrekers in de nacht van Donderdag op Vrydag de 35- jarige polltie-agent A. van Eek uit Woer den neergeschoten, toen hy belden op de Utrechtse Straatweg sommeerde van hun fietsen te stappen. Van Eek, die door een kogel uit een| salvo van vyf schoten in de bulkstreek werd getroffen, is korte tyd la ter aan een inwendige bloeding'overleden. De 55-jarlge adjunct-commies by de N.S., A. v. d. Broek, die Van Eek vergezelde, kreeg een kogel in het rechterbeen. Ons spaarbankboekje. Vele leden van de Tweede Kamer vroegen om verhoging van de rente van de Rykspostspaarbank .al dus blijkt uit het Voorlopig Verslag over de begroting 1953 der P.T.T. 65 jaar in de tabak. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Alg. Ned. Be- dryfsbond voor de Tabakverwerkende In dustrieën zullen in verscheidene plaatsen van ons land propaganda-feestvergaderin- gen worden gehouden. Gemeente sticht hotel. Voor de stichting van een hotel heeft de gemeente Oister- wijk f3500 aan de begroting toegevofegd. Gedeputeerde Staten hadden de post ge schrapt, doch in hoger beroep heeft de Kroon er in toegestemd. wegens misdragingen met meisje van 13 jaar. Hoe moeten de kinderen, die hier lm Amers- foort verzorgd worden, ooit naar huls te- I rug? Dlkwyis vragen moeders haar kin deren terug, maar z.jj voldoen meestol niet 1 aan de eisen om haar kinderen een be hoorlijke opvoeding te geven. Er Is een groot hiaat: de kinderen voedt men op, doch de ouders niet. Het gezin In z||n ge heel moet elgeniyk heropgevoed worden. Takomme Tongersdei, 20 Novimber, sil oan de Ryksuniversiteit to Amsterdam in pro- moasje pleats hawwe, dy’t om twa redenen net üngemurken foarby gean mei. Alderearst omt it in ald-stedgenoat is, dy’t dizze hege wittenskiplike eare takend wurde sil en der by om’t it hjir giet oer in- dokter, dy’t de sechtich al passeard is. Ik doel hjir op dr Evert van der Werf, skoalle-arts by Nim- wegen, dy’t Tongersdei op syn dissertaesje oer: „Een onderzoek naar huidangiomen” op >e 'Greate Merk Fan de hiele f Ije under beding fan Pref. Dr J. R. Prakken Oosterbaan is net ien mear oer yn’e stêd. En promovearie sil t? doctor yn de medyske wit- hoefoUe famyljes soe men net neame kinne, tenskippen. Dr van der Werf is to Boalsert beme en hat dêr syn jongesjierren trochbrocht i yn it greate hüs, hwer’t de Witte syn timmer- fabryk en de Fa Zantman har meubelmaga- syn letter festige. De famylje van der Werf hie der destiids in grutterij en moalhannel en. sjen kinne. Jn net sünder freugde, as wy hearre, dat it harren om utens goed gien is. Derom jitte- ris: In lokkige dei takomme Tongersdei, Doctor, en jit folie nei dizze! EEN VERENIGD EN V R IJ district Betuwe-Oost op him naem. It bannige en üngeregelde libben as husdokter, liet him gjin gelegenheit de wittenskip fierder to bioefenjen, mar jimmer wie him dat yn ’e I wei en meidat hy as skoalle-arts in mear ge- regeld libben krige, kaem it 11de ideael, syn studzje alhiel to foleinen, wer boppe. Dat sil Evert, gie to learen en waerd dokter. Syn ear- ste praktyk krige I in jier as sawn it doarp In Washington gaan hardnekkige g-eruch- ~4— -i-i-*-- ten, dat generaal Eisenhower vóór zijn i ambtsaanvaarding op 20 Januari ook nog een reis door Europa zal maken. In dat geval zou zich de grondwetteiyke vraag voordoen, of Elsenhower, als gekozen pre- j sldent, toestemming van het Congres moet wei en meidat hy deinen, wer boppe. Dat sil optimistyske bistimming jo^

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1