^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih m iiiiiiiiiiiiiiiiim SAARKWESTIE: EUROPEES STRUIKELBLOK TWEE NEDERLAGEN VOOR MINISTER VAN DER KIEFT WAT WILLEN DE FEDERALISTEN? üs hjoed to sizzen Zweeds minister staat terecht Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek Papagos overwon in Griekenland Dividendstop zal nog één jaar bestaan Omzetbelasting voor tijdschriften afgeschaft Verontachtzaamt Kantonrechter de wet? Conflict op Celebes 'Hup, Wakkere W.A.C.! No. 92 48e Jaargang Vrijdag 21 November 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - B o 1 s w a r d Buitenlands Overzicht n. Hwat hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad I I De Federalist. KAMEROVERZICHT. leven geven, nadat het Zuld-Afrlkaanse toe, dat zal moeten bltfken uit z^n be- Van de voor Bolsward zal U gaarne ontvangen. Abonnementsprij f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Papagos won. De Amerikanen achten het Westen ook militair sterker geworden door de grote overwinning door maarschalk Papagos in de Griekse verkiezingen behaald. Zijn par ty, de Helleense bond, heeft een enorme meerderheid in het parlement verworven. De verslagen regering PiastirasVenize- los had het niet zo gek gedaan, maar aan de in het land heersende corruptie toch geen eind kunnen maken. Papagos heeft beloofd dat wel te zullen doen en rekent in wind. Maar de Amerikanen hadden, in te genstelling met de Griekse koning, Papa gos al lang aan het hoofd van de zaken willen hebben, omdat ze hem een krach tige figuur achten en een militair van niet geringe verdiensten. tje hebben afgedaan. Een debattrucje, dat meer dan eens door hem Is toegepast. Minister Van der Kieft kwam reeds voor de behandeling van het verlenglngsont- werp met een Nota van Wijziging, waarin de dividendstop voor twee jaar zou worden vastgesteld. Een aanzienlijke tegemoetko ming dus. Voor de grote meerderheid van de Kamer was dit nog niet voldoende. Een amendement Lucas (k.v.p.) om deze beperking nog slechts voor één jaar te laten gelden, werd aangenomen met 53-27 stemmen. Tegen stemden de p.v.d.a. en c.p.n. De andere fracties waren van me ning, dat het bedrijfsleven best op zich zelf kan passen. Deze gedwongen reserveringen waarvan de aandeelhouders de dupe zijn zijn niet noodzakeiyk, omdat geble ken Is, dat de dlvidend-ultkering In de meeste gevallen niet de wetteiyke bepa lingen zal overschrijden. De> heren Van Leeuwen (v.v.d.), Van der Heuvel (a.r.), Lucas (k.v.p.) en Van de Wetering (c.h.) zagen geen economische noodzakelijkheid voor de handhaving van de dividendstop en zij meenden, dat af schaffing tegenover de arbeiders best kan worden verdedigd, ook al is de loonstop nog steeds van kracht. De socialist Hofstra had behoudens economische ook psycholo gische bezwaren. Waarom de aandeelhou ders bevoordelen? Dit is geen socialistisch Sinteklaes Kapoentsje, Bring my hwat yn 't skoentsje; Jow my hwat yn it hoaske, Tanke Sinteklaske. Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De kantonrechter Mr A. W. Haan te Leeu warden heeft een door notaris W. J. Nijen- huis te Giekerk opgemaakt concept ac te van scheiding en deling geweigerd goed te keuren, en zulks alleen en uitslui tend op grond dat deze concept-acte was opgemaakt in de Friese taal. Naar aanleiding van deze weigering moet de vraag gesteld worden: waaraan Mr Haan het recht ontleent om in dezen de gegeven wettelijke bepalingen niet in acht te nemen. Immers, blijkens art. 39 van de Notariswet kan een notariële acte worden verleden in de taal welke de partijen ver kiezen, mits de notaris de gekozen taal verstaat. Omreden yi het onderhavige geval niet alleen de Notaris, maar ook de Kanton rechter, aan wie de concept-acte ter goed keuring werd voorgelegd, de gebezigde taal verstaat, heeft de „Ried fan de Fryske Biweging” zich tot de Minister van Justi tie gewend om met klem te protesteren tegen deze aanmatigende houding van Mr A. W. Haan. Bovendien heeft de „Ried” er bfj de Minister op aangedrongen om te willen bevorderen, dat Mr A. W. Haan in het vervolg niet meer in strijd met de wet hinderpalen opwerpt tegen het gebruik van de Friese taal in het rechtsverkeer. Overigens zij, wat de Saarkwestle betreft, nog vermeld, dat op 30 November in het Saarland de parlementsverkiezingen plaats hebben. Zoals bekend kunnen de Duitsge zinde partijen er niet aan meedoen, van uit het Duitse vaderland wordt daarom de Saarlanders geadviseerd niet aan de stem ming deel te nemen of blanco te stem men. Misschien dat we daardoor na 30 November ook enigszins een indruk zul len krijgen van de mate waarin Bonn de landgenoten in het Saargebied nog onder de duim heeft. Op allerlei wijze wordt in West-Duitsland en te Bonn betoogd tegen de houding van Frankrijk en de regering van het Saarland, welke ondemocratisch wordt genoemd. De semblee der Ver. Naties is ook de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek aan de orde geweest. Er was eigenlijk geen goed woord voor Malans politiek, zij werd ook door de Ne derlandse afgevaardigde gecritiseerd. Met dat al was er toch voorzichtigheid by de Westeiyke landen, zelfs de Ver. Statèn, die, zoals bekend er voor waren dat deze zaak in de Ver. Naties werd behandeld tal van blanke naties waren van oor deel, dat het hier een binnenlandse aange legenheid van Zuid-Afrika betrof voel den toch niets voor een commissie van on derzoek, maar slechts voor een beroep op alle leden-staten Z.-Afrika zou niet speciaal genoemd worden om hun poli tiek te baseren op de rechten van de mens. terse defensie vooral te baseren op atoom- en dergelijke wapenen. Deze denkbeelden willen de Europese partners wel aan omdat ze minder geld en manschappen zouden kosten, maar vol gens Amerikaanse en ook wel andere des kundigen zou men op deze wijze de op mars van een groot Russisch leger toch niet kunnen verhinderen. Koreaanse kwestie, welke het onderwerp was van allerlei over leg in de kringen van de Ver. Naties, is geen byzonders te melden, of het moest zyn dat de intrede van de vorstperiode de operaties op het oorlogsterrein zelve, wel ke bestonden uit een ogenschynlijk doel loos, maar zeer bloedig gevecht om wat Nog één jaar dividendstop. Het eerste ontwerp gold de dividendbe- perking. Deze is destijds door beide Ka mers voor twee jaar tot eind 1952 aan vaard. Minister Lieftinck vond deze stop uit economische overwegingen nog noodza kelijk en daarom stelde hy een verlenging voor. De verlenging zou dus langer zyn dan de termyn die de wetgever oorspron- keiyk had goedgekeurd. Een zonderlinge situatie, die van minister Lieftinck wel te verwachten was, want in de loop van het debat zou hy er ongetwyfeld een jaar- Het heeft Maandag gestormd in de Duitse Bondsdag. Voor het eerst kreeg Bondskanselier Adenauer een motie van wantrouwen op het punt van de buitenlandse politiek, voor het eerstook toonden de Bondsdag en de regering volledige eensgezindheid by het uiten van de roep: „Deutsch 1st die Saar”. Een motie, ingediend door de regering, die beoogde het debat over de ratificatie van het Europese legerverdrag op 26 en 27 November te doen houden, werd met 166 tegen 179 stemmen afge wezen. By deze stemming was de sfeer zo rumoerig, dat het systeem van de „schapensprong” werd toegepast. De zaal werd ontruimd en de afgevaardigden kwamen de zaal weer binnen door een van de twee deuren gemerkt met' Ja en Nein of door de middelste deur, indien zij zich van stemmen wilden onthouden. Daarmee is het debat over het Europese leger voor onbepaalde tyd uitgesteld. Wel hoopt Adenauer op een ratificatie in begin December, doch het is zeer de vraag of de commissie van buitenlandse zaken de behandeling van deze kwestie niet nog zal rekken, zodat dan de ratificatie pas begin volgend jaar aan de orde komt. By de redevoeringen over de Saarkwestle kwam slechts één grote stroom van nationalistische gevoelens tot uiting. Vele waar nemers hier noemen na deze opwindende dag de verhouding tot Frank- ryk „zo slecht als zij sinds vele jaren niet is geweest”. j iets hebben onthuld over hun geslaagde proeven met atoomwapens. Intussen blijft de Amerikaanse militaire leiding gekant Voor belastingontduiking. Zweedse Minister van Binnenlandse Zaken, Gunnar Hedlund, stond met zijn vrouw Astrid in Ramele (Noord-Zweden) terecht wegens belastingfraude. In de kleine rechtzaal was elke plaats be zet, veelal door mensen die van verre naar Ramele waren gekomen. Volgens de officier van Justitie zotiden de Hedlunds in 1950 een inkomen van 8000 kronen, dat mevr. Hedlund ontving uit een boerderij, niet hebben opgegeven. De minister gaf dit by monde van zyn advocaat toe, maar verklaarde niet de be doeling te hebben gehad de staat te bena delen. Het was vergeetachtigheid geweest, zei hy. Wy willen een federatie van vrye Europese volken, ver enigd onder een gemeenschappelijk gezag dat zich uitstrekt tot die onderwerpen, die terwille van het gezamenlijk wel zijn niet meer nationaal, doch Europees moeten worden geregeld. Een vraagteken. Anderzijds is het te betwijfelen of door politieke inmenging der Ver. Naties in dergeiyke kwesties wel veel is te bereiken. Deze werkt vaak averechts, de pogingen in de V. N. gedaan om zich te bemoeien zowel met de Zuid-Afrikaanse als met de Tunesische en Marokkaanse kwesties wij zen daarop, zowel de Z.-Afrikaanse als de Franse regering hebben een dergelijke in menging zeer beslist van de hand gewe zen, ofschoon byv. niet minder dan 41 van de 60 leden der Ver. Naties zich voor in menging in de Z.-Afrikaanse rassenkwes tie verklaarden. De Aziatische, Arabische en Z.-Amerikaan se landen vormden hier één groot blok, dat dan nog gesteund werd door enkele Wes- teiyke landen. Dat grote blok kwam natuuriyk niet toe vallig tot stand, het is een verzameling van die landen, welke ten achter gebleven zyn in de ontwikkeling van hun welstand en die dat wyten aan Koloniale overheer sing in een of andere vorm door de an dere landen, hetzy in het heden of het ver leden. Het zegt in dez-j wat, dat het ge middelde inkomen in Azië volgens de ambassadeur van India in Neder land, 200 gulden,per jaar is, terwijl het in Engeland 2000 en in de Ver. Staten 4000 gulden is. Het is wel duidelijk, dat de weg naar ver zoening alleen maar kan worden gevonden door te trachten deze verschillen op te heffen, door een grootse poging van het Westen de economisch achteriyke volken op onbaatzuchtige wyze by te staan in de ontwikkeling van hun welvaart, zonder daarby te eisen dat ze als tegenprestatie ook de zyde van het Westen zullen kiezen in de stryd tegen het Russische imperia lisme en communisme. Zo'n eis zou slechts het wantrouwen in de bedoelingen van het Westen versterken. Militair zal dat Westen dus voorlopig op zich zelf aangewezen zijn. De Turken, die moeite hebben gedaan om de Arabische staten te winnen voor militaire samenwer king met het Westen, hebben dat nog pas ervaren en zich er over beklaagd ook. De Arabische staten wilden niet, maar mis schien kan hun houding nog wyzlging on dergaan als de geschillen tussen Engeland en Egypte worden vereffend waarop een kans is waarna laatstgenoemd land misschien voor militaire samenwerking iets zou voelen, anders is ook geen oplos sing der Suez-kanaal-kwestie denkbaar. Ten slotte: Er is uitgelekt dat de Amerikanen een proef hebben genomen met een klein wa- terstofbommetje, waardoor een eiland in de Zuidzee schijnt „gesmolten” te zyn en aardbevingen en vloedgolven ontstonden. De Amerikaanse regering zegt, dat dit ge heim niet had behoren uit te lekken, maar het is niet onmogeiyk, dat ze het toch ple zierig vihdt, dat de Russen iets er van Op 23 November hoopt de bekende Ned. Biljartspeler Jan Dommering, directeur van een café restaurantte Arnhem, die 10 x kampioen van Nederland was in de spel- soort 45/2 en in 1925 in dezelfde spelsoort achtereenvqlugens Europees en wereld kampioen werd, te Arnhem zyn 70ste verjaardag te gedenken. In één dag heeft de nieuwe minister van Financiën, V. d. Kieft, in de Tweede Ka mer twee nederlagen geleden. En in beide gevallen vond hy, evenals minister Lief tinck destyds, zyn coalitiegenoot dr Lucas (k.v.p.) tegenover zich, Nu moet men deze nederlagen niet teveel accentueren. De heer Van der Kieft is geen Lieftinck, die zich in de Kamer verdedigde op een wyze, die meer doeltreffend dan fair was. Elk amendement van enig be lang werd als „onaanvaardbaar” be schouwd en daardoor werd de Kamer steeds voor de vraag gesteld of zy de drei gementen van de kundige Lieftinck zou slikken of het intrekken van het aanhan gige wetsontwerp moest riskeren. De ervaring heeft geleerd, dat de Kamer in de meeste gevallen het hoofd boog voor de bekwame Lieftinck. Minister Van der Kieft is voorzitter ge weest van de socialistische fractie in de Eerste Kamer. Uit ervaring kent hij dus het optreden van zijn voorganger. Zijn temperament kennende zal hij wel eens gezucht hebben bij de lange, droge, doch doorwrochte redevoeringen van de toenma lige schatkistbewaarder aan de Kneuter dijk. Hij doet het anders. Hij praat niet lang, niet wetenschappelijk, doch argumenteert zakelijk en gevat. Dat hij deze twee neder lagen moest lijden, is een gevolg van zijn soepele houding, die de Kamer zeker zal bekoren. Bovendien betrof het hier twee wetsontwerpen, die nog een erfenis waren uit de periode Lieftinck. Het was dus niet zijn eigen werk dat Van der Kieft had te verdedigen. En dat kan nog wel eens ver schil maken. Dit is een idee aan de hand gedaan door de Scandinavische landen en een zeer on schuldig idee ookl Intussen heeft de Z.- Afrikaanse premier zich neergelegd by de j beslissing van het Zuld-/Afrikaan|se Hof j van Appèl dat het door hem ingestelde I hoge parlementaire Hof onwettig is. Malan had dit parlementaire hof het toet- vier jaar orde op zaken te kunnen stellen, singsrecht inzake de apartheldswetten wil- j Men schryft hem dictatoriale neigingen Buitenlandse militaire kringen te Djakar ta tdnen zich ernstig bezorgd over de ont wikkelingen op Celebes. „Wanneer de le gerleiding niet ten spoedigste strenge dis ciplinaire maatregelen neemt, zal de repu bliek de macht over de strijdkrachten ver liezen,” zo is men algemeen van mening. Andere legerafdelingen zouden tot een zelfde soort acties kunnen overgaan en een en ander zou gemakkeiyk tot een bur geroorlog kunnen leiden. Maar in Indonesische kringen verwacht men, dat president Soekarno het conflict zal weten by te leggen. Soekarno, die van zyn reis naar Sumatra in de Indonesische hoofdstad arriveerde, werd reeds op het vliegveld geconfronteerd met de rebellie van overste Warrouw op Celebes. EEN FEDERATIE! Wanneer wy van een verenigd Europa spreken, dan bedoelen wy niet een soort Europese Volkenbond of U. N. O., maar een werkeiyke een heid. Evenals ons eigen land een Regering heeft en een Parlement, die de bevoegdheden bezitten om het Nederlandse belang te behartigen, zo moet ook Europa over een Regering en een volksvertegenwoordiging gaan beschikken om die zaken te behartigen, die niet meer nationaal geregeld kunnen worden. Deze eenheid kan echter niet van bovenaf worden opgelegd. Wij willen geen verenigd Europa onder de Franse banier van Napoleon, het Duitse hakenkruis van Hitler of de Romeinse adelaar van Julius Caesar. Wy willen het eigen wezen van onze persoon, ons gezin en onze volks gemeenschap geëerbiedigd, beschermd en gesteund zien. Wjj wensen eenheid in vrijheid, in de gebonden vrijheid, die anderer rechten erkent. Wy willen daarom een federatie. Een federatie is geen bond van z.g. „souverein”-blijvende staten, waarbij elke staat uiteindelijk toch het eigen belang stelt boven dat van de „bond”. Een federatie is een bond van volkeren, die zich verenigd nebben onder een gemeenschappelijk gezag, dat het belang van hen allen dient. De Europese federatie kan niet anders dan democratisch zijn en het gemeenschappelijk gezag niet anders dan op basis van vrijwilligheid. Daarom ook kan de federatie slechts volken omvatten, die de demo cratie aanvaarden: iedere vorm van overheersing, hetzij door één land of door één party, is lynrecht in stryd met ons staatkundig beginsel en wordt door ons verworpen. De federatie is die organisatievorm, die berust op de erkenning van en de liefde voor de ryke veelvuldigheid van het leven. zy is die vorm van vereniging, waarby elk samenstellend deel zelf datgene doet, waartoe het in staat is, maar waarby die zaken, welke slechts gemeenschappelijk kunnen worden behartigd, volbracht worden door een biyvend tot stand gebrachte, vrywillig aanvaarde leiding. deel dezer pryzen en geschenken worden geëtaleerd in het AMA-Magazyn op de Dykstraat. Ja „een deel” schryven we, want voor al deze prachtige verrassingen zal zelfs daar niejr voldoende ruimte zijn en trouwens voor de uitreiking van de geschenken moet straks een deel in „De Keizerskroon” aan wezig zyn, waar op 29 November en van 1 tot 5 December het behendigheidsspel zal worden gespeeld en wel des middags van 3 tot 8 uur. Dageiyks rollen hiervoor een 25-tal van de reeds genoemde pryzen uit, terwyl degenen, die voldoende bonnen hebben, deze voor mooie geschenken kunnen in wisselen n.L op 50 bons, 100 bons en 200 bons. Dat is zeker de moeite waard. Verder staan er nog verrassingen te wachten die wy nog niet mogen verklappen. In het blad van Dinsdag a.s. volgt hierover nader nieuws. Wy wensen de winkeliers, die op een zo’n feesteiyke wyze hun klanten onthalen, een succesvolle St. Nicolaas-verkoop en onze lezers uit stad en omgeving kunnen wy dan ook geen beter raad geven, deelt in deze geschenkenregen mee. heuveltoppen, tot stilstand heeft gebracht. In de commissle-vergaderingen van de as- bjj kruideniers en sigarenwinkeliers, die j per f 1.50 contante aankoop een waarde bon verstrekken. f 5000.aan prijzen en geschenken zyn voor deze waardebons inmiddels aange kocht. Zowaar geen kleinigheid. Wy zagen even achter de schermen en sloegen de handen in elkaar; overal zoveel mooi: prachtig® Gero-Casettes, een Hoo- ver-wasmachine, Rywielen, Stofzuiger, Wollen dekens, Naaimachine, Autopeds, j electr. Strykyzers, Couverts Tafelzilver, enorme stapels oud zilveren presenteer- trommels, gevuld met lekkeroyen, ja, zo zouden wy door kunnen biyven gaan. Dat moet U gezien hebben. Naar wy ver namen zal vanaf Zaterdag 22 November ’n j Er wordt weer op volle kracht gewerkt opwinding zal nog wel stijgen en doet de I bij het winkeliers Actie Comité voor een gehele verhouding Bonn—Parys geen goed. I daverende st Nlcoiaas-actie. Naast een glorieuze intocht van dé goede Sint, die zijn weerga in de geschiedenis van Bolsward niet heeft gekend, wordt ’t een ware geschenkenregen. Morgen (Zaterdag 22 Nov.) start deze grootse actie en zult u overal de Actie- vlaggen zien wapperen. Dat zyn de deel nemende winkeliers, waar u by iedere gul den aankoop waardebonnen krygt, behalve Hooggerechtshof deze wetten ongrondwet tig had verklaard. De Z.-Afrikaanse pre mier vertrouwt er op, dat hy volgend jaar by de algemene verkiezingen een zo grote meerderheid zal verwerven, dat hy de sou- vereiniteit van het parlement, zoals hy zegt, dan niet meer gehinderd door rech- teriyke uitspraken, boven alle twyfel zal kunnen verheffen. Dat betekent dus, dat hy ondanks alle verzet der gekleurde be volking, toch, zy het langs parlementaire weg, zyn politiek wil voortzetten. Een ge- vaariyke politiek, niet alleen voor Zuid- Afrika, maar voor geheel dat werelddeel. By'na overal daar is de bevolking in bewe- ging gekomen, tegen de blanke overheer- sing, men denke hierby zowel aan Marok- - ko en Tunis, als aan Kenya on Tanga- horen en de Engelsen, die immers pas ook nyike (Mau Mau beweging). De blanken - - kunnen Afrika om de betekenis van dit SS werelddeel voor de wereld-economie niet j missen, de inheemse bevolking is niet rijp tegen de Engelse denkbeelden om de Wes- om de leiding over te nemen zo ergens EE dan moet hier dus gestreefd worden naar ■EE een verzoening. De politiek van Malan gaat echter precies in tegenovergestelde richting.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1