I WAT WILLEN DE FEDERALISTEN? MILITAIRE LEIDERS STREVEN IN HET OOSTEN NAAR MACHTSPOSITIE DRIE EXCELLENTIES ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ üs hjoed to sizzen Eisenhower kiest zijn medewerkers De Voor onze Friese Ministers achter de Regeringstafel Nationalisten richten volkswoede naar buitenlandse exploitanten lieg. Omroep Noord miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw „bekentenissen99 te Praag Sven Hedin overleden Meer dan 100 vlieg velden in W.-Europa asthma-patienten No. 94 48e Jaargang Vrjjdag 28 November 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa. A. J. OS INGA - Bol sward EEN EUROPEES FEDERAAL VERDRAG Buitenlands Overzicht fa Hwat hat Gabe Skroar 5 a Uitgave van Bolswartls Nieuwsblad I I Korea. IV. Federalist. Tilsdel 2 Desimber: ‘O KAMEROVERZICHT. Indo-China. Die stemming is toch al gedeprimeerd door de gebeurtenissen in Indo China, waar het offensief der opstandelingen grote vorde ringen maakt. Gebrek aan geld en man nen belet Frankrijk hier een macht te ont plooien, welke de kansen misschien zou kunnen doen keren. Misschien zeggen we, omdat de opstandelingen hier een stroom Het bemiddelingsvoorstel van India be treffende een wapenstilstand in Korea is door Rusland getorpedeerd en een bekend Amerikaans commentator als Lippmann ziet het einde van de Koreaanse oorlog niet voor er een andere groepering van krachten in het Verre Oosten tot stand is gekomen. Dat betekent eigenlijk dat China zijn bondgenootschap met Rusland zou moeten opgeven en op het ogenblik lijkt zoiets onbereikbaar. Intussen binden èn Korea èn Indo-China belangrijke krach ten van het Westen, wat kennelijk de be doeling van Moskou is. Het Westen ver zwakken, het Oosten versterken is tiaar het wachtwoord. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 4’1 (K 5157) AMSTERDAM IN DE SNEEUW. Sneeuw, kolenschuiten en het draaiorgel met zijn orgelman tegen een achtergrond van oude Amsterdamse pakhuizen. 188 M. d. e. a. b. c. >agande op te relletjes op touw gezelt, welke getuigden van een zodanige ontevreden heid onder de bevolking, dat de chefstaf, generaal Noerdin Mahmoed, het gewenst heeft geacht de macht zelf in handen te nemen. Hij heeft alle politieke partyen ontbonden verklaard en voert in lader geval voor lopig het bewind als dictator. Daarmee is de zoveelste militaire leider in de landen van het Midden- en Nab(je Oosten aan het hoofd van ’s lands zaken gekomen. Nog geen week na de feestelijke opening door de koning van Irak, Feisel II, van de nieuwe oliepijpieiding van de Iraakse olievelden naar de Syrische kust, welke de aanvoer voor het Westen van de daar ge wonnen olie gjemakkeiyker moet maken, is de zekerheid dat deze blij vend het Westen ten goede zal komen, verdwenen. De Iraakse natio nalistische partyen, al lang ontevreden over de politiek van de Destoer, de party die in Irak de lakens uitdeelt, hebben in het vorig weekeinde De andere ministers. Ook van de andere, tot nog toe door Eisen hower aangewezen ministers is er nauwe lijks een die daarvan een uitgesproken te genstander is. Of het moest zijn de minis ter van landbouw die een Taftaanhanger Is, maar op een post zit niet in de eerste plaats van betekenis voor de samenwer- king met Europa, al kan hy die schade doen door beschermende maatregelen voor de Amerikaanse landbouw. E Op belangryke posten als defensie en fi- nanclën zijn zakenlieden van groot for- maat geplaatst. De vraag is nu maar of zij aan het talent zaken te doen, ook paren voldoende politiek en diplomatiek inzicht om de verhoudingen in Europa tijd te gunnen zich te ontwikkelen. I Eisenhower is een sterk voorstander van de Europese federatie, zijn ministers zul- len deze, uit zakelijk oogpunt, ook zo snel mogelijk verwezeniykt willen zien, maar in Europa zyn historisch gegroeide toe- standen en tegenstellingen, welke men niet in een handomdraai verandert. Al met al genomen laat zich thans niet voorzien hoe de betrekkingen tussen Ame- “i rika en West-Europa zich onder Eisenho- wers bewind zullen ontwikkelen. 19.0220.00. Fryske ütstjüring. „Sterke stikken fan Sweitse Swetser”. „Mei rju achtinge”. „Mei Kajje wol efkes ynkypje?”, in programma wyd oan Sinteklaes. „Nei de komeedzje”. „Koart om ’e hoeke”, nys fan it kultu- rele mêd”. Sinteklaes spilet yn alle huzen de baei, Sintele Sy giet alle huzen foarby, Sintele Soan giet yn alle huzen oan, Sintele Suster fynt it yn alle huzen tsjuster. Praagse tragedie. In het licht der versterking van het Oos ten hebben we ook te zien de te Praag gevoerde comedle der vervolging van een aantal tot voor kort gevierde communis ten, die nu stuk voor stuk bekennen „ver raders” geweest te zyn. Misschien om de aandacht van het volk af te leiden van eigen ellende, misschien om zondebokken aan te wyzen voor begane fouten, mis schien ook omdat er werkeiyk hier en daar „Titoïsme” om het hoekje kwam, maar zeker om Praag vaster in de greep van Moskou te brengen wordt dit proces gevoerd. Dat daarby een sterke antl-se- mietische tendenz valt op te merken een aantal der beschuldigden is van Joodse bloede zal zyn oorzaak wel vinden in het feit, dat men zo een weerloze groep al neemt Israël het dan ook voor haar op aan vervolging kan overleveren. Bo vendien komt Moskou op deze wijze de Arabieren in het geviy. Israël heeft in tussen aangekondigd, dat het by de Ver. Naties plannen zal indienen om de betrek kingen met de Arabische wereld te rege len. van wapenen uit China ontvangen. Zo begint de Indo Chinese kwestie al even onoplosbaar te worden als de Koreaanse. bruiken om dit gewichtige staatsstuk te bestuderen. Het programma kwam daar door in de knoei en de Dinsdagavondver- gadering moest daarom worden afgelast, wegens gebrek aan werkzaamheden. Maar de president had zijn tegenmaatregelen gereed. Twee extra avondvergaderingen zullen op Wloensdag worden ingelast, zo dat er gedurende twee weken driemaal tot in de vroege morgenluren zal worden ver gaderd, terwijl bovendien in de laatste week voor Kerstmis de vergaderingen op Maandagmiddag zullen aanvangen en wor den voortgezet in de avonduren van die dag en de daarop volgende dagen. Een slotweek dus met vier avondvergaderin gen. Neen, de begrotingstijd is voor een Ka merlid geen pretje. Overigens iykt de Ka mer deze weken veel op een kippenhok. Het is ondoeniyk voor de Kamerleden iedere dag de debatten aan te. horen, vaak over onderwerpen, waarvoor zij geen by- zondere belangstelling hebben. Daarom pikken zy hier en daar een graantje, zorg vuldig bekijkend of er wel voldoende le den aanwezig zyn om de vergadering te kunnen beginnen. Is de presentieiyst een maal getekend, dan vermindert het aantal leden snel en in de avonduren is het niet ongewoon als men alleen nog maar de sprekers by een bepaald begrotingshoofd- De Zweedse ontdekkingsreiziger Sven He din is in zijn woning te Stockholm op de leeftijd van 87 jaar overleden. Hy was reeds meer dan een jaar bedlegerig. Sven Hedin, die in Stockholm, Upsala, Berlijn en Halle natuurwetenschappen en geografie had gestudeerd, ondernam reeds als jonge man verre reizen, doorkruiste de Mongoolse, Chinese en Tibetaanse woestijnen en berglanden, ontdekte de bronnen van de Indus en de Brahmapoetra, betrad als eerste vreemdeling de heilige stad Lhasa en schreef een werk, Transhi- malaja getiteld, dat hem beroemd deed worden. Foster Dulles, Dat behoeft daarom geenszins die onder gang van het Westen te betekenen, welke de zwartgalligen onder ons zo dikwyis voorspellen. John Foster Dulles, de man, die onder president Eisenhower Amerika’s minister van buitenlandse zaken zal zyn, heeft enige jaren geleden by de verdedi ging van het Marshallplan eens gezegd, dat al was de taak van Amerika op dat moment geld en goederen aan de verarm de volken te schenken, de roeping van dat land echter ene van geheel andere orde was: „uit de physleke en intellectuele kracht van ons volk moeten de opbouwen de denkbeelden voortkomen, waar de ge hele wereld op wacht.” Welnu, men kan dit in de huidige verhou dingen wel beschouwen als de roeping van het gehele Westen en het is te hopen dat dit Westen de staatslieden zal kunnen óp- brengen, die aan deze roeping gehoor zul len geven en er getrouw aan zullen blij ven. Een belangryke rol zal daarbij dan I toebedeeld zijn aan de leidende mogend heid in het Westen, de Ver. Staten. We hebben hierboven al geschreven dat Eisen hower John Foster Dulles als zijn minis ter van buitenlandse zaken heeft aange wezen. Dulles’ naam heeft geruime tijd na de oorlog een zeer goede klank in Europa gehad, later is men wat minder enthousiast geworden omdat hij de vader van het vre desverdrag met Japan was, waarop hier nog al wat kritiek is uitgeoefend; scher per werd die kritiek nog toen tijdens de verkiezingscampagne voor Eisenhower Dulles pleitte voor een Amerikaanse poli tiek van terugdringing van Rusland, een meer actieve en dus gevaarlijker politiek dan die van Truman en Acheson, welke beoogde de Russische expansie te beper ken tot de gebieden, welke thans binnen de invloedssfeer van Moskou liggen. An- I derzyds heeft Dulles, al is hij een specialist voor het Verre Oosten, steeds gepleit voor een nauwe pese partners. Naar West-Europese eenheid. Wel krygt men de indruk, dat juist om dat het nieuwe Amerikaanse bewind een snelle vereniging van West-Europa voor staat, en een hecht West-Europees ver- dedigingsstelsel, waarin Duitsland een voorname plaats inneemt, Washington ge neigd zal zyn Duitslands zyde te kiezen in de kwestie van het Saarland. Dat ge schil tussen Frankryk en Duitsland is thans, door de Zondag te houden verkie zingen in het Saargebied en de agitatie daaromheen ontstaan, zo opgeblazen, dat er nauwelijks kans lijkt te zijn de Duitse gemoederen weer tot kalmte te brengen, voor een definitieve, hun bevredigende op lossing is verkregen. De Franse regering voelt ook wel nattig heid en verklaarde zich bereid nogmaals met Bonn te praten over de positie van het Saargebied, maar de vraag is, of de Duitse regering thans, nu de openbare mening op kookhitte is geraakt, nog een schikking kan treffen, waartoe ze nog kort geleden bereid zou zyn geweest. En de Franse regering heeft ook met de stem ming van haar volk rekenig te houden. Er is de laatste jaren een voortdurende en soms heftige, doch niet steeds heldere discussie geweest over de vraag, op welke wyze Europa’s éénwording ter hand zou moeten worden genomen. Anderen menen, dat Europa daarvoor niet ryp is en dat men „sector voor sector”, waar dat mogelijk is, eenheid moet brengen in de chaos. Op de duur zou dan de eenheid genoeg sectoren gaan bestrijken om het schrijven van een grondwet te rechtvaardigen. Het is duideiyk, dat deze twee opvattingen niet met elkaar in strijd behoeven te komen, doch elkaar juist behoren aan te vullen. Het is dus nodig, dat reeds thans te rade wordt gegaan over de vraag, welke Hoge Gezagsorganen dienten te worden ingesteld, wat hun positie zal zijn in het Europese geheel en hoe voor een leidend centrum zal worden gezorgd. De Europese staten zullen deze materie terstond by federaal verdrag moeten regelen. Wy willen dat de Europese landen zich beraden over het sluiten van een federaal verdrag, waarby structuur en bevoegdheden der ingestelde en nog in te stellen byzondere gezagsorganen onderling worden afgebakend en aan een centraal Europees lichaam de leiding over het geheel wordt opgedragen. Gemakkeiyker spel voor natio nalisten. By dergeiyke verhoudingen is het gemak- keiyk spel voor de nationalisten de volks woede te richten naar de buitenlandse ex ploitanten van de bodemrykdommen en zo hebben by de relletjes ook Britse en Ame rikaanse eigendommen het moeten ont gelden. De werkeiyke oorzaak ligt echter niet by de buitenlandse maatschappyen, doch by de regeerder, die de van haar ontvangen baten, te eigen bate en niet ten bate van het volk als geheel aanwenden. Met dat al zit het Wtesten maar weer met een nieuwe kwestie, juist nu het de olie uit Irak zo zeer behoeft, omdat de Per zische productie uitviel. Als Noerdin Mah moed zich staande weet te houden, en een Nagib blijkt te zijn, kan het misschien voor het Westen ditmaal is niet, als in Perzië alleen Engeland, maar ook Amerika er bij betrokken nog meevallen, als hij een Mossadeq is, is het een leiyke tegenslag, welke alleen Rusland maar zal verheu gen. Maar hoe het ook loopt, de dagen van De Noord-Atlantische verdragsorganisatie heeft meegedeeld, dat er thans meer dan 100 vliegvelden in West-Europa Worden of zijn aangelegd als bases voor de lucht strijdkrachten van de N.A.V.O. Een woordvoerder van de N.A.V.O. ver klaarde, dat er in Noorwegen en Dene marken 7 vliegvelden aangelegd zijn of him voltooiing naderen, in Nederland 13, België 14, Frankrijk 41, West-Duitsland 35, Luxemburg 1 en Italië 12. I Er zijn voorts nog vele bases in Engeland, I Noord-Afrika, Griekenland en Turkye. I Verklaard wordt, dat men mag verwach- ten, dat het gestelde doel voor oorlogs- vliegtuigén voor de verdediging van West- samenwerking met de Euro- Europa (4000 toestellen) tegen het eind van dit jaar zal worden bereikt. stuk aantreft Hetgeen zeggen wil, dat het aantal op twee handen is te tellen. Dan is het saai in ons parlement. De ani mo is er uit en iedereen snakt naar de behandeling van een fiks wetsontwerp, dat de vonken doet opspatten en dat daarom de aandacht van de leden weet te trekken. Maar ach, eerst zal men de stapel papier, die de ryksbegroting vormt moeten door worstelen. Laten we uit het debat van de afgelopen dagen ook maar eens een graantje pik ken. Dan zien we allereerst het bezadig de optreden van de nieuwe minister van Justitie, Donker. Een man, die zyn zaakjes kent die knopen weet door te hakken en van wie een beleid uitgaat dat ongetwy- feld vertrouwen wekt. Hy is niet bang. Wordt er geklaagd over het feit, dat de Ortskommandant van Hilversum de euvele moed heeft gehad deze plaats weer te be zoeken, dan krygt de Kamer ten antwoord dat er maatregelen genomen zyn hem buiten Hilversum te houden. Dit zal deze Duitser worden gezegd, zodra hy nogmaals als vertegenwoordiger van een bierfirma onze grens wil overschrijden. Klagen de communisten, dat twee hunner Indonesi sche partygen»ten niet het c.p.n.-congres mogen bezoeken, dan zegt minister Don ker, dat we in Nederland wel goed, maar niet gek zyn. En dat wy de c.p.n. moeten vergeiyken met de N.S.B. van voor de oorlog. Beide proberen hun macht te ver groten met hulp van een buitenlandse mo gendheid. Als er opmerkingen verschynen over de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Norgerhaven te goed worden behandeld, dan onderzoekt minister Donker die klach ten. En weer neemt hy maatregelen, zy worden overgebracht naar Breda, waar zij dezelfde behandeling krijgen als de poli tieke delinquenten, die tot levenslange ge vangenisstraf zyn veroordeeld. Overplaat sing was, volgens deze nieuwe minister die in de Kamer reeds een grote rol heeft gespeeld noodzakelijk, want Norgerha ven ligt te dicht by de Duitse grens en de oorlogsmisdadigers leefden in een te mild regiem. Zelfs waren er die op hun erewoord by boeren mochten werken. Vraagt de Kamer of er geen vrouwen by de rechteriyke macht kunnen worden be noemd, in andere functies, dan die van kinderrechter, dan antwoord minister Don ker, dat de eerste benoemingen spoedig zullen afkomen. Zo zou men kunnen doorgaan. Op het moeiiyke punt van de geesteiyke verzor ging Wat is de taak van het Humanis tisch Verbond? geeft hy een uiteen zetting, die de meest rechtse afgevaardig de kon bevredigen. De Humanisten zullen waarschyniyk hun eigen leden in de gevangenissen mogen bijstaan> alsmede die gedetineerden, die Zoals in alle Arabische landen zit de die pere oorzaak van de spanningen ook in Irak in de ellendige toestand van de be volking, slechts een kleine groep profi teert van de rykdommen, welke het land uit de oliewinning toevloeien, en het is die groep, welke door een stelsel van ge trapte verkiezingen de macht steeds in handen kon houden. Wel heeft de groep bepaalde hervormingen beloofd, naarma te de Inkomsten uit de olie toenemen. De exploiterende maatschappyen: Amerikaan se, Engelse, Franse en Nederlandse zullen nl. dit jaar 300, volgend jaar 500 en in 1955 zelfs 600 millioen gulden voor hun exploitatierechten aan de staat moeten be talen (de bovengenoemde nieuwe pyplei- ding, 1300 km lang, kost hun ook al 435 millioen) maar het volk vreest, dat het meeste daarvan toch in de zakken der steeds rjker wordenden zal terecht ko men. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 de zeer ryke winsten der buitenlandse oliemaatschappyen schynen ook in Irak voorby. Als men aan nationalisatie ontkomt, zal de staat toch in ryke mate meedelen. In beginsel uiteraard niet verkeerd, omdat dit mee kan werken de Arabische volken wer keiyk tot zekere welstand te brengen, maar wat toch ook in zekere zin een af takeling van de Westerse positie in het Mldden-Oosten meebrengt. Geleideiyk wordt het wel heel duideiyk, dat het Wes ten het in de wereld niet meer alleen voor het zeggen heeft; en niet alleen de mate riële rykdommen van de wereld moet het nu delen met anderen, ook politiek gaan die anderen een woord meespreken. Voorzitter Kortenhorst legt de zweep over de ruggen van de zwoegende Kamerleden. Hij kan niet gedogen dat de wedloop om de begrotingen maar een ogenblik stag neert. Deze week was er zo’n stagnatie. De Memorie van Antwoord van Economi sche Zaken kv^am nogal laat binnen. De Kamerleden wensten enige dagen te ge- De Friese asthma-vereniging ver richtte in haar kort bestaan reeds nuttig werk met zeer goede resul taten steun is dringend nodig! De in April 1951 opgerichte Friese asthma- vereniging heeft in de korte tijd, dat zij be staat, het volgende weten te bereiken: Drie Friese asthma-patiëntjes werden naar het asthma-internaat „Heideheuvel” in Hil versum uitgezonden en twee daarvan na een verblijf van verscheidene maanden als gene zen ontslagen. Een jongen werd hoewel niet genezen ontslagen omdat hij de leef tijd van 18 jaar had bereikt. Hij werkt nu bij een kweker en heeft weinig last van zijn kwaal. Op ’t ogenblik worden twee Friese kinderen in „Heideheuvel” verpleegd; ze maken het uitstekend. Verder zullen nog drie kinderen uit Friesland opgenomen worden, zodra er plaats is. Van nog een andere jon gen uit de vereniging wordt opname door de medische commissie van „Heideheuvel” overwogen. Een jongen van 19 jaar werd bij een kweker en in een kosthuis in een gezonde streek geplaatst, terwijl een jongetje van 12 jaar door bemiddeling van de F.A.V. in een pleeggezin op de zandgrond werd on dergebracht. Beide maken het heel goed. Nu wordt plaats gezocht voor een jong meisie en voor 2 oudere jongens. De F.A.V. werkt voor alle gezindten. Haar taak is bemiddeling te verlenen bij opname in „Heideheuvel” of plaatsing in een gezin en eventueel bij het zoeken van werk. Voorts regelt zij het finan ciële gedeelte van de uitzending. De ouders dragen naar vermogen in de verpleegkosten bij, de F.A.V. betaalt f 15.per maand. Enige tijd geleden hebben Provinciale staten besloten de F.A.V. subsidie te verlenen. De A.V.A.K., de vereniging, die „Heideheuvel” exploiteert, betaalt ook een gedeelte van de verpleegkosten. Het ontbrekende moet door de F.A.V. van de daarvoor in aanmerking komende instanties verkregen worden. Om een groot aantal kinderen te kunnen hel pen moet de vereniging kunnen rekenen op een flink bedrag, dat zij jaarlijks uit contri buties en donaties zal ontvangen. Het aantal leden en donateurs is nog slechts klein en men hoopt het door een intensieve over de hele provincie aanmer voeren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1