1 l I Gabe Skroar g WAT WILLEN DE FEDERALISTEN? BOLSWARD EUROPESE STAD Martinytder g ■9 S KRIS-KRAS door Nederland Fan (Je 1 üs hjoed to sizzen Lijn Leeuwarden-Staveren EDG in Bonn aanvaard in tweede lezing Bijzonder instructieve discussieavond over het op 17 Dec. te houden referendum gisteren reeds Europese gevoerd, een opleving en niet daar, BJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll*: I in gevaar No, 97 48e Jaargang Dinsdag 9 December 1952 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Hwat hat r. Bolswards Nieuwsblad VII. SS =5 53 fi' VERGISSEN IS MENSELIJK Militaire perikelen. slechts de keus was tussen ""TT"” waar men dromerig voortleeft en alles by het den te kragen, schetste spreker uitvoerig de tot stand komlng van de Europese De fensie Gemeenschap en de reserves t.o. hiervan van West-Duitsland en Frankrijk, de houding van Engeland. Ook zijn er op- Eeonomisch en Socmiiü. Met pakkende voorbeelden schotste de heer de Vries in een gloedvol betoog de econo mische noodzaak van meer eenheid. Hij deed dit met pakkende voorbeelden: In hoe! Amerika heel't men dezelfde elektrische stroom en dezelfde stopcontacten. Verhuist men in ons land van de ene naar de andere wijk te Zutfen, dan moet men reeds alle electrische apparaten laten ombouwen en nieuwe lampen aanschaffen. De Europese gemeenschap voor Kolen en Staal bewijst, dat er wel iets is te berei ken. We hebben tot meer economische een wording boven-nationale organen nodig. We moeten de tijd verstaan. De gilden gingen ten onder, omdat zij vastgeroest in de stads- en streekhuisvesting geen nieuwe organen schiepen voor een open economie. Europese grondwet. De heer Tilanus zette de waarde van een Europese grondwet uiteen. Het is niet de bedoeling, dat in het komende federale Europa, de nationaliteiten wegvallen, wel moet dit het geval zijn met allerlei belem- tlmistlscher geluiden, bijv, de zeer goed ge slaagde gecombineerde militaire oefenin gen. metingen, die meer eenheid onmogeltfk maken. Zo drukte generaal Elsenhower zich eens tot de heer Tilanus uit: In Euro pa schop ik op mijn reizen telkens tegen een grens aan. De minsken meitsje wol falsk jild, mar it jild noch helte moor falske minsken. Noodlottige botsing. Tijdens het beoefenen van een balspel in de gymnastiekzaal van de R.H.B.S. te Venlo is de 13-jarige scho lier D. Kooper zo ongelukkig met zijn hoofd tegen de schouder van een mede scholier gestoten, dat hij een hersenbloe ding kreeg en overleed. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Noodlottige vergissing. De 65-jari ge G, Twens uit Chicago heeft een eis tot schadevergoeding ten bedra ge van 500.000 dollar Ingediend te gen ’n ziekenhuis in zijn woonplaats, omdat hem in dat ziekenhuis het verkeerde been zou zfjn afgezet. Het werkelijk zieke been moest later nog in een ander ziekenhuis worden af gezet. Vele vragen. Er waren veel vragen: teken dat Bolswar- ders nadenken over de problemen, waar over hun mening wordt gevraagd. Naast vele organisatorische vragen werd ook in vragende vorm hier en daar bezorgdheid geult. De een vreesde verlies van nationale waarden, de ander overheersing van een bepaalde godsdienst, een derde vroeg of de Belgische Socialist Spaak, gezien zijn houding in de Belgische Koningskwestie, internationaal een aanvaardbare figuur is. Na een vruchtbare discussie over deze en andere vragen, werd de vergadering, die in de grootst mogelijke orde verliep, be sloten met het zingen van het Fries volks lied. In ons blad van Vrijdag a.s., dat spéciaal zal zijn gewijd aan het referendum, komen we op een en ander uitvoerig terug. Bolsward heeft een uitstekend geslaagde discussie-avond gehad. Bolsward is reeds Europese stad. Werkloosheid gestegen. Het aantal werk loze arbeiders nam in November toe van 111.461 tot 129.560 Hieronder bevonden zich 80.186 DUW-arbeiders (vorige maand 26.882). Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 SS Blinde dame met gelelde-hond te water. Een 21-jarige blinde juffrouw te Den Haag wandelde Dinsdagavond met haar geleide hond. Blikbaar door te veel links houden is zfl In het water gevallen, waarbij zfl haar geleidehond meetrok. Door handrei king kon zfj worden gered. zy werd aan het politiebureau Huygenspark van droge kleren voorzien en per politlo-auto naar haar woning gebracht. Het schot in de kerk. In de Broederkerk te Kampen huisde sinds enige dagen een uil. Af en toe vloog het beest de kerk rond. Door het verontreinigen wilde men het dier voor de Zondag uit de kerk hebben. Daartoe kwamen er Vrijdag 2 politieman nen om deze edele vogel te doden. Een welgemikt schot bracht het einde aan het leven van een vertegenwoordiger van deze zo nuttige vogelsoort. Tegen carnaval in Kersttijd. Een aantal Limburgse bladen zal tot 6 Januari a.s. geen berichten over en verslagen van Car- navalsgebeurtenissen opnemen, noch ad vertenties, die daarop betrekking hebben. Naar zij hun lezers meedelen hebben zy hiertoe besloten In de overtuiging „dat 't zeker minder passend is carnavalsgebeur- tenissen te doen plaats hebben In de Ad vents- en Kersttijd”. Man on meisje door rivier meegoslourd. Vrijdagavond omstreeks half zes Is op de Veerweg aan Wamelse zijde van de veer dienst TielWamel een ernstig ongeluk WIJ WILLEN GEEN „VESTING EUROPA” Wfl allen herinneren ons nog goed, hoe in de bezettingstijd door de Nazis gewerkt werd met de l^uze „Vesting Europa”. Welnu, dat is precies wat Europa niet moet zijn: geen fort, geen gesloten blok dat zich afkeert van alles wat niet Europa is. Wanneer wij spreken van Europese geest, cultuur, economie, politiek, dan bedoelen wij daarmede niet dat wij naar autarkie, naar zelfge noegzaamheid, naar het oude recept van de absolute souvereiniteit voor een nieuw Europa zouden streven. Europa is een deel van de wereld. Dat legt verantwoordelijkheid en plichten op. De wereld heeft heden de gehele wereld nodig. Het denkbeeld van een democratische wereldregering is een ideaal, waartoe men vanzelf komt door de beschouwing der feiten, een ideaal dat alle federalisten voor ogen staat. Doch de wereld van vandaag is in twee kampen verdeeld. Opnieuw tracht een totalitair systeem met alle middelen de macht te veroveren, en opnieuw rijst daartegen het verzet van allen die de vrijheid liefhebben. Met nadruk dienen wy daarom uit te spreken, dat wfl tot de vrije wereld behoren en willen blflven behoren. Deze vrije wereld wordt met een dodelijk gevaar bedreigd. Daarom geldt ook voor haar de els van eenheid; een eenheid die zich straks over de gehele aardbol zal moeten uitstrekken, wanneer de tegenstellingen van vandaag zullen zijn overwonnen. Voorlopig moeten wjj ervoor zor gen, dat de vrije wereld zich organiseert en daardoor zo sterk wordt, dat geen dictator het waagt haar aan te vallen. Daarbij heeft Europa een belangrijke taak te vervullen. Doch dan moet het zelf gezond en verenigd zijn: Niet om als een souvereine, nieuwe „mogendheid” Oost en West tegen elkaar te kunnen uitspelen, maar om tezamen met de overige landen der vrije wereld de totalitaire en imperialistische mach ten' iedere kans te ontnemen hun slag te slaan. Wjj willen een Verenigd Europa dat zich een onderdeel weet van de, zich voltrekkende eenheid der vr|je wereld. Federalist. Verhoging posttarieven niet vóór Juni ’53. De aangekondigde tariefsverhogingen van de PTT zullen niet vóór 1 Juni 1953 in gaan. Wanneer de postwet is gewijzigd zullen de tarieven vermoedelijk worden: brieven 12 cent (thans 10 cent); briefkaar ten 7 cent (6), drukwerken per 50 gram 4 cent (2) etc. De West-Duitse Bondsdag heeft Vrijdag nacht het EDG-vcrdrag en do conventie van Bonn in tweede lozing aanvaard. BU de stemming over de verschillende on derdelen had de regering een meerderheid van 68 k 72 stemmen. De derde lezing Is door de regering voor lopig uitgesteld. gebeurd, dat twee mensen het leven heeft gekost. Ondanks herhaalde waarschuwin gen trachten fietsers geregeld de onder water staande weg te passeren, hoewel voor hen boten naar de rivierdijk voeren. Twee wielrijders raakten Vrijdagavond daarbij van de weg en werden door het water meegesleurd. Aanmaak van nikkelen dubbeltjes ver traagd. Bij de Rijksmunt is door on voorziene belemmeringen in de bevoorra ding van nikkelen dubbeltjes een achter stand ontstaan. In beperkte mate gaan daarom ook de zilveren dubbeltjes weer in circulatie, met de Inneming waarvan men (ongemerkt) reeds begonnen was. Veel te gauw ziek. In een bijeenkomst van het Nederlands Instituut voor Effi ciency werd er op gewezen, dat men maar al te vaak meent, dat nlet-werken een remedie is voor alle kwalen en dat men tegenwoordig by de jongeren vooral een ^vlucht In de veren" kan waarnemen, zo dra men zich maar even onwel gevoelt. Meester gaf hot voorbeeld. Een school meester in Giethoorn had gezegd: „Kinde ren niet op het ijs”, en daarmee kwam hy zeker tegemoet aan de wensen van menig zorgzaam ouderpaar. Na enkele dagen zou meester zelf het goede voorbeeld geven. Uitzonderingen bevestigen.de regel en het voorbeeld dat ditmaal gegeven werd, ver dient geen navolging, want tot zijn kin verdween meester in ’t water, toen het Us op betrouwbaarheid werd gecontroleerd, en wat het ergste was.de jeugd had pret. Nelskrift. Graech litte wy ek ris in oar oan It wurd en destoleaver omt It in bllangstellend en neltinkend mlnske Is. fcyn miening oer de fordiellng fan de Noard-Eastpoldergroun stlm ik mei. Oer de twa haedgodachten fan de hear v. St. in inkelde opmerking. De sosiale polityk fan In bipaelde regea- rlng yn In blpaold lên fynt syn bigrinzlng yn It ekonomysk mügllke, dóroer binne wy it melmekoar lens. Of men hjir to fier gien is, soe ik net slzze doare, der binne ge- nóch dy miene, dat wy folio fierder gaan kinne. Om dêroer oordielje to kinnen, soe meh it hlele nationale wolfeartsprobleem oersjen moatte en dat is gjln lytse biroer- te. Mar de kilns blstiet, dat men leanen en soslale bitingsten to heech set en dat soe forkeard jem spinna. Llkemin is it for- antwurde om se to leech to setten, hwant de produksje is foar de mlnske en net oarsom. Jo mlene, dat nimmen him oer do blfol- kingsfilaechstlkken fitsprekke doar, mar dat is net wier. Allinnlch men wit, dat hjir in djip forskeel oanwêzich is tusken de groepen en de minsken. .En algemiene organlsaesjes of blêdden moatte harren wol büten in fraechstik hélde, hwat de djipten fan it libben en de forantwurdelikheit foar de Skepper oer, yn ’t hert rekket. Ek dizze rubryk soe allinnich konstatearje kinne, dat redaksjeleden en lózers oer dit punt net gelyk tinke. Hwat foar de iene yn it minskllke flak leit, leit foar de oare op it terrein fan heger opdracht en gewis- sensplicht. En de Underlining leart dat men yn soksoarte dingen elkoarren samar sear docht, ek stinder it to wollen. Om earne mei doel oer to diskussiëren moat men gelyksoartige wapens brüke, oars hat it gjin sin dêrmei to bigjinnen. Dat wol üt noch yn net sizze, dat it fraechstik fan in lyts Idn mei in sterke en sterk tanimmen- de bifolking net tige bilangryk wêze soe en konsekwinsjes meibringt, dy’t Under eagen sjoen wurde moatte. Dat moat woll En dan lizze der yn haed- saek trfle: yntensivering fan de blstean- de bldriuwen, ütwrelding fan de yndustry en emlgraesje. Oan alle trfle sitte natio nale en yntemationale rfmedkanten, mar dêrorn kin men se net Afwize. It minste kwea, dat.is yn 't libben faken de need- saokllke kar en cm dy to dwnen is in greate kennis en in objektyf hifkjen fan it foar en tsjln nedlch. Der is men fuort net mei klear. Tj. de J. Bolsward was t stad! De grote E-vlag wapperde van-trans en toren en kleurde de straten groen met oude laat, de kleur der hoop. Spandoeken vertelden het de boeren, burgers en buitenlui, dat er I De heer Visch bekende eerlijk, dat juist in slechts de keus was tussen „één Europa 1 het militaire vlak de grootste moeliykhe- of géén Europa”, muziek marcheerde door den lagen. Om Inzicht in deze moeiiykhe- de straten, er werd gefilmd en gefotogra feerd. Drommen stroomden naar de Doele, waar in openbare discussieavond het pu bliek zou worden geconfronteerd met pro blemen rondom de wording van een fede ratief Europa. Wie mocht menen, dat er voor politieke vraagstukken geen belang bestaat bij de massa, behoeft maar In Bolsward te z(jn geweest, om te weten, dat deze belang stelling er wél Is en dat men zich intens weet in te leven in vraagstukken, die voor kort nog niet in het centrum van de be langstelling stonden. De afgeladen zaal heeft practisch zonder pauzes bijna vier uur lang geboeid geluisterd naar vaak wer kelijk zware kost. Natuurlijk waren er aardige momenten, bijv, toen wethouder Bipmjan van Delft de Bolswardse burger vader verraste met een waardevol ge schenk en herinnerde aan de tijd, dat bur gemeester J. G. S. Brulnsma lid van de Delftse gemeenteraad was, of toen de voor zitter van de vergadering, die deze uitne mend leidde, Ds O. T. Hylkema, voorzitter van het uitvoerend comité van de Ned. Raad der Europese Beweging, zijn toe spraak in het Fries begon. Van de vier sprekers was Mr J. Linthorst Homan over Landbouwintegratie, evenals kol.-vliegenier b.d. E. Visch, lid van de Tweede Kamer (kvp) over de Europese Defensiegemeenschap, te bewonderen we gens de grote deskundigheid en zakelijk heid waarmee hy zijn betoog opbouwde, was P. de Vries, seer, van het NW over de Economische en sociale noodzaak van een Verenigd Europa het meest in staat z(jn enthousiasme op het publiek over te dragen en stond de C.H. 2e Kamer fractie voorzitter H. W. Tilanus over de Europese Grondwet wellicht door zijn eenvoud en emotioneel verdedigde overtuiging het meest dicht by het publiek. Landbouwintegratie. Mn Linthorst Homan noemde de Europese landbouwintegratie eenwording) tech nisch geen moeiiyk vraagstuk. Aan de Europese consument kan door de Europese producent momenteel 70 pct. van de be hoefte geleverd worden. Zelfs zonder Euro pese reorganisatie kan dat percentage op gevoerd worden tot 90 pet. Voor de samen leving op het platteland zal dit gevolgen hebben. Er zal een doorstroming van overcomplete krachten moeten komen naar de industrie en vrye beroepen. Dit is geen achteruitgang, maar betekent een nieuwe taak. Het gevaar voor de platte- landscultuur is denkbeeldig. Cultureel is juist daar, waar doelbewuste stryd wordt dat net bringe, hwat men der fan forwach- tet. Produsearret dy nybakken yndustry hwat oars fan bflten ynflerd wurdt, dan sil üs agraryske eksport der ünder iye. En slagget do ütfier derfan dan al, dan sil dat ek war foroaringen biwurkje yn 't ekono- mysk wrftldblstel. W]y sjogge nou wol, dat 't op papier makkelik llket, mar de eko- nomysko wetten kin min net mei in hén- omdrael foroarje. De yntegraesjo fan Europa is der noch net (spltlgernöch) mar ek dan is 't net fést, dat üs nybakken yndustry har plak bl- hftlde kin, Dan wurde wy in dlel fan in greate ekonomyske romte en de kéns is great dat de oaren üs dan gjen sille as ’n ütsprutsen agrarysk lén, hwat wy yn feite ek binne. Nou wit ik wol, dat it to hurde tanimmen fan üs bifolking üs driuwt nel in kant dêr’t wy op ’en dür net wêze moatte (en meye) mar dat mei dan net de oanlieding wurde fan aventürpolityk. In tlid letter eindigen jo, de Jong, in artikel mei de Latynske sizwlze: „Cavenant Cencules", mor troch mear as doe, mei it regear dit wol to herte nimme en weltsje en fier bliuwe fan oer- dwealske stappen. Der is ek jit it Frfinske „Gouvernes c'est prevoir”, en dat is sa fan tapassing altiten troch op elts regear, hwant wurdt der net foarüt sjoen, dan sil ’t altiten efteroan sufckeljen bliuwe. Dêr- neist moatte de problemen en de fraech- stlkken net üntwykt, mar earlik ünder eagen sjoen wurde, gjin strüsfügelpolltyk dus. Ek net mei ’t each op üs to greate bifolkingoanwaechs, in probleem hwer’t winlik gjin Inkelde ynstéasje of perspan him oer ütsprekke doar. En dochs sil dat in kear moatte, hwant sa as itz nou in tiid gien is, sil gjin yn- dustriallsaesje (stel, dat it slagje soe) gjin emigraesje, noch hwat ek, eat üthelje kinne. Wy binne, jo en ik de Jong, net ge lyk ynsteld, noch hwat oangiet üt minske- noch hwat oanbilanget üs maetskippy-skö- ging, mar dochs sille wy, om de omstan- nichheden de baes to wurden, skouder oan skouder stride-moatte en wy kinne üs net de wielde permitearje, by somlike aspec ten fan de problematyk fan it wurkleas- heitsfraechstik, de kop yn ’t sén to stek ken en dwaen as wy neat seagen. Wy meye ek net forjltte efkes de eagen to slaen nel de N.O.P. bygelyks, nel de greate forkavellngen' fan sa'n 150 pouns- mlet, in lape groun, hwerop 15 gernlers fan 'e Fryske klaeihoeke In stik brea for- tsjinje kinne. De measten fan dizze haw- we lytser hoeke as 10 pounamAet. It komt my wolris foar, dat 't regear fan üs lên fan de N.O.P. in lênbougebiet meit sje wol, dat men oan frjemden sjen litte kin, en dat sens noarm-jaend foar de hlele Nederlénske lênbou wurde kin, mar derby gjin rekken hêldt mei de tanlmmende wurkleasheit mei alle gefolgen deroan for- boun. JitriB „Cavenant Censulus" en „Gou- vemer c’est prevoir”. Den Haech, wêz wach en sjoch foarüt! De Nederlandse Spoorwagen overwegen do opheffing van de lynen GroningenRode- •chool, Groningenpelfzyi, Zuldbroek Stadskanaal, LeeuwardenStaveren en Zutphen -Wlnterswyk. Do hear v. S. to K. skreau it nelkommen- de, dat de redakSje trochstjürde oan de skriuwer fan de Martinytoor. Yn jou blêd fan 2-12-’52 skriuwt, ünder „Fan de Martlnytoer", de hear Tj. de J. oer ’t probleem fan de tanlmmende wurk leasheit yn Frysl&n. It sil net gean om yn dit stikje de hear de J. yn alles nei to gean en der jlns eigen miening oer to slz- zen; dat is ek net nedlch, omreden Ik ’t mei de algemiene strekking fan syn stik ■wfil lens bin. Mar dochs binne der Inkelde passages yn to flnen, dêr’t ik wol neyer oer ynljochte wurde wol. Byg. dit: „It sosiael en kultureel winskellke hlnget öf fan it Economysk mooglike”. Just, de Jong, dat wie eartiids (en net ’t minst yn de linkse fakbounen) in axioma mar’t liket wol, dat der de léste tiden fan ófwykt wurdt. En dan wiis ik net yn 't foarste plak op de greate lünboubidriuwen mar op ’t lytse boerebidriuw, dêr’t leau ik faken wol in meiwurker nedlch is, mar hast net hélden wurde kin. Dêr rint 't speak, troch de to sterk forsearre sosiale polityk. De konjunktuur (de Jong sil my dat wol tastimme wolle) forheget op dit eagenblik noch net de tanimmende wurk leasheit yn ’e lénbou. Der moatte oare oarsaken foar oanwiisd wurde, en ien derfan is, dat min mei in bulte sosiale maetrigels to fier gie, yn elts gefal to hurd fan stê.1 sprongen is. „De wél keart it skip”, seit men wolris, mar dat is hjir nou ek it gefal. De lytse kêldgrountünkers, de fomeamde gemiers- bldrluwen yn Fryslên, kinne yn folie ge tallen seis net fortsjlnje hwat har melwur- kers har kostje. En hwat bart der dan? De meiwurkers der üt, mei alle gefolgen deroan forboun. Dus: Net opflerlng fan de produksje, mar efterütgong. De nedlch to foarmjen reserves binne trooh de flskus oan de bidrluwkes üntnommon. En as 't speak llket to rlnnen, dan hearre wy wer da rop om „yndustrialisaeaje". Mar ek dat kin yn üs l&n, dat seis foar ’n great part op eksport oanwiisd Is, ek Wie zoet Is kr|jgt lekkers. In verband met de sluiting van de sulkerwerkfabriek der bekende Bensdorp chocoladefabrieken te Bussum, werd ingaande 1 Januari 1953 aan 80 personeelsleden ontslag aangezegd. In 1956 twee rode achterlichten. Alle auto's zullen op 1 Januari 1956 voorzien moeten zyn van twee rode achterlichten. Op het ogenblik Is het voldoende dat men één ach terlicht en twee rode reflectoren heeft. De nieuwe verplichting zal in het Wegenver keersreglement worden opgenomen. Assen verwacht 25000ste. In een vergade ring van de raad van Assen is medege deeld, dat zeer waarschyniyk nog dit jaar de 25000ste inwoner(ster) van Assen kan worden verwacht. De nieuwe wereldburger zal van gemeentewege 'n spaarbankboekje krygen met een bedrag van f100. In za kenkringen bestaan plannen hem of haar een zo groots mogoïyke ontvangst te be reiden. Wethouders van Putten bedanken. Na de Donderdagmiddag gehouden geheime ver gadering van de gemeenteraad van putten hebben de belde (CHU) wethouders be dankt voor hun functie, nadat de raad een nieuwe gemeente-seoretaris had benoemd, die niet voorkwam op de door B. en W. opgestelde aanbeveling. Nationale reserve. Voor het eerst in het Noorden des lande zullen op 18 December te Leeuwarden twee officieren van de Nar tionale Reserve worden beëdigd. Geldwlssolun b(| automaten Is verboden. De economische politierechter te Rotter dam heeft de 67-jarige J. D. B. uit Rotter dam, die bulten de winkel van een sigaren handelaar geld heeft gewisseld, zodat ko pers zich van de verkoopautomaat konden bedienen, veroordeeld tot een geldboete van vyfüg cent, subsidiair 1 dag hechtenis. Hurkgraf met skelet van kind gevonden. By graafwerkzaamheden te Slappeterp (Fr.) Is een hurkgraf gevonden met het skelet van een omstreeks zevenjarig kind. Hat skelet dateert, naar men uit byvond- sten opmaakt, uit het begin van onze jaar telling. Merkwaardig is, dat het kind op de buik liggend werd begraven. Hurkgra- ven werden tot nu toe voomameiyk in de Friese kuststreken aangetroffen. De Ryks- dienst van het Oudheidkundig Bodemon derzoek te Amersfoort doet thans onder zoekingen te Slappeterp. Moordaanslag te Hulzum-dorp. Nadat zy enige tyd geleden ruzie hadden gehad, heeft Vrydagmorgen tegen 8 uur de jeug dige S. van B. de pl.m. 85-jarige G. Wob- kes uit de Jouwsmastraat met een mes in de maagstreek gestoken. W. is ernstig ge wond naar het stadsziekenhuis overge bracht. De politie slaagde er spoedig in de dader te arresteren. Ons spaarzame volk. By de Rykspost- spaarbank werd in November ingelegd .32.1 millioen gulden en teruggehaald 27.7 mlllioen, zodat er 4.4 millioen meer werd gespaard, ondanks de kou en de voorbe reidingen voor Sinterklaas. Vliegende fietsband. De Staverse visser G. Vink heeft met zijn vrouw en zoontje een vreemd voorwerp met ontzagiyke snel heid en het geluid van een vliegtuig door de lucht zien vliegen. Het voorwerp had veel weg van een grote, gry'ze fietsband. „Ik heb nooit aan vliegende schotels wil len geloven,” aldus Vink, „maar nu is alle twijfel by my weg!”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1