n I I WAT WILLEN DE FEDERALISTEN? AAN DE VOORAVOND VAN HET REFERENDUM Martinytoer KRIS-KRAS door Nederland 11LIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIII11I1IIIIII1III1IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIII11I1II1111 üs hjoed to sizzen IIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIN Fan de Europa Eén VRAAGSTELLING No. 99 Streekblad voor West en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. B o 1 s w a r d A. J. OSINGA - S r s= Tj.de J. I. Hwat hat Gabe Skroar 48e Jaargang Dinsdag 16 December 1952 Bolswards Nieuwsblad X. W U WILLEN UW MEDEWERKING L 1 I I 1 l E= JA NEEN 1 De mini eter i Federalist. r 9 r 1 t r 0 n enp^ke’dat k Europeeske bislissingen r hoe mear ienheit yn Europa, hoe leaver hy it hat. Mar der sit de oast net. Hwant hy r k i- I dermei it bistean foar in great part. De Nederlanske boer wol dy kant wol ut, Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 S3 Tante Pos wrydt duurder. Het tarief voor locale en interlocale brieven en briefkaar ten in het binnenbands postverkeer zal, bakens de Memorie van Antwoord van minister J. Algera 1 cent hoger worden. De voornaamste walgingen der tarieven in het buitenlands verkeer betroffen de brieven (voor een gewicht tot en met 20 gram verhoogd van 20 tot 25 cent, met verdere verhogingen b|1 groter gewicht), de briefkaarten, dio va.n 12 tot 15 cent worden verhoogd en drukwerken, waarvan het tarief per 50 gram van 4 op 5 cent komt met evenredige verhoging van het minimum. Proefmobllisatle. Minister Staf heeft aan- gekondlgd, dat de derde divisie volgend jaar begin Augustus voor een proefmoblli- satie zal worden opgeroepen. De juiste datum van oproeping zal tot op het mo ment dat de aanplakbiljetten verschijnen geheim blijven, evenals de bestemming die de troepen drie dagen na do bekendmaking moeten hebben bereikt. It jlld hat m<ear stelen deade as it izor lichems. n r Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Voor het goede doel: Europa één, Legt men thans de eerste steen, In Bolsward, stad der steden Gaat men de eenheid smeden. Het ideaal hier nagestreefd. Heeft jaren in ons hart geleefd. De grenzen) weg, de uitvoer vrij; ’t Is van belang, voor u en mij. De ruimte hier voor ons te klein, Zal groter in Europa zijn. Bij stemmen in een Burenland, Kreeg men een kijkje op de stand, 'k Ga niet achterblijven; Voor dit doel De harten warm, de hoofden koel; Men helpt elkander en zich zelf, Het is nu t|jd, ’t is kwart voor elf. J. S. hem wordt gevraagd. Een leder weet er van en degene, die zon der wettige reden thulsbiyft Is In hoge mate onverschillig. Maar dit sullen er weinigen zyn, zeer wei nigen zyn, dank z|j het feit, dat de pro paganda ook zo eensgezind word gevoerd. Wie wel eens gedapht mocht hebbep, dat Meent U, dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschappelijke belangen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen, en wenst U daartoe een VERENIGD EUROPA onder een EUROPESE OVERHEID en met een DEMOCRATISCHE VERTEGENWOORDIGING, te omschrijven in een EUROPESE GRONDWET? Voor een nationaal ballet, van O., K. en W. heeft de Tweede Kamer voor 1053 ’n bedrag gevraagd van f 50.000 ter vorming van een nationaal ballet. Mooie order. De Amsterdamse drukkery en ultgevery J. H. do Bussy kreeg de op dracht 25000 huisbijbels in de Zuld-Afrl- kaanse taal te drukken, waarvoor het pa pier en het bindwerk ook door Nederlandse firma’s zullen worden geleverd. Verblinding van tegenliggers. By de be handeling van de begroting voor Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer werd gevraagd maatregelen te nemen tegen hat nog steeds veelvuldig voorkomen van ver blinding van tegenliggers. Zus Jaar voor ontaarde vader. De los werk man Gerben de H. te Boornbergum Is door de Leeuwarder Rechtbank wegens het ple gen van onzodeiyke handelingen met zyn eigen minderjarig kind veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Minderjarige aangehouden. De Leeuwarder politie heeft op last van de officier van Justitie te Utrecht aangehouden de min derjarige S. S. en haar op transport ge steld near de St. Rudolphstlchtlng te Ach terveld. aan de kiezers der Gemeenten Bolsward en Delft b|j de proef-referenda aldaar op Woensdag 17 December 1852 Dordtse fabriek gaat sluiten. De N.V. Stikstofbindingsindustrie Nederland zal haar poorten sluiten. De directie heeft het personeel, dat thans 150 man telt, aange raden ander werk te zoeken daar het on- mogeiyk is gebleken de buitenlandse con currentie het hoofd te biyven bieden. De datum van sluiting der fabriek is nog niet bekend. brocht wurde. Mear ienheit yn Europa, dat kin elk winskje, né, dat moat elk bigcare, hwant der leit de takomst. Propagandisten gearresteerd. Onder ver denking van gelden zyn op last van de Offl'cler van Justitie te Zwolle zes propa gandisten voor de R.K. vereniging „So- brlütas" gearresteerd. belangstelling uitzien naar het resultaat. En.natuuriyk, het gaat ook tegen iets. Heel deze kernachtige, originele en eens gezinde reclame gaat ergens tégen, Kyk maar by Wobma In de etalage op de rich tingaanwijzer, dan weet U waar het togen gaat. Al was doze actie kernachtig, origineel en eensgezind, als ze niet doeltreffend was geweest, zou alles voor niets geweest zyn. Maar zo er ooit een actie is gevoerd, die dat wel was, dan was het deze. Met span doeken laten w|j, nuchtere Friezen, ons niet overtuigen. Wij heffen geen leuzen aan, omdat een ander het ook doet. Wy willen weten, waar het om gaat. Welnu, een ieder die kan lezen en ieder die kon luisteren, weet dit thans. In populaire en gedocumenteerde artikelen is getracht dui delijk te maken waarom het gaat. Pers en radio hebben zich niet onbetuigd gela ten. Sprekers van naam kwamen naar Bolsward. De ouden van dagen werden niet vergeten. Geen enkele maal werd een me ning opgedrongen. Niemand werd de mond gesnoerd. Ieder had vrijheid van spreken. Deze actie heeft velen nader gebracht by de kern van de zaak. En al kunnen we allemaal wellicht nog niet alle consequenties overzien, in welke rich ting het moet gaan, is een ieder wel dui delijk. Bolswarders, ken uw taak. Niemand biyve achter zyn mening te zeg gen, met een rode stip voor het „ja” of voor het „neen”. Vergeet niet te stemmen. Vergeet ook niet uw buurman te waar schuwen, zo hy het wèl mocht vergeten. de J. Men mei tsjintwurdich wol in kop as in alme- tïak hawwe om alle nammen, dy’t mei in pear letters oanjown wurde, utinoar to bal den. En dat is der nei de oarloch net better op wurden, hwant de Amearikanen wiene üs de verschillende politieke partyen in ons goede vaderland er enkel maar zyn om elkaar dwars te zitten en zo mogeiyk af en toe een hak te zetten, hoeft hat als een bavt-ydlng ervaren, dat hot ook nog mo- geiyk Is, dat de een naast de ander gaat staan, dat men alias samen doet. Samen een comité vormt, samen actie voert, sa men gVaée vergaderingen belegt. Boven alle verdeeldheid en boven het eigen belang van iedere groep is er een tot verbiyding stemmende eenheid als het gaat om ons hoogste belang, onze gemeenschappeiyke vryheid, onze gemeenschappeiyke toe komst, ons gemeenschappelijk bestaan in een nieuwe situatie. Deze eenheid heeft velen werkeiyk goe’d gedaan. Ze heeft slechts één gevaar. Er zijn nu eenmaal mensen, die alleen maar tot activiteit worden geprikkeld, als het ergens tegen gaat. Iets, waar we het alle- jmaal over eens zijn is ónmogelijk in staat I deze mensen tót een daad te brengen. Het is gevaarlijk te denken: dit komt zonder m|j ook wel goed, hier zijn zoveel voor, het komt op een stem niet aan. Iln werkeiykheid komt het op die ene stem (wèl aan. Het gaat ook om de laatste stem. Die is nog belangrijker dan de eerste. Bols ward moet een goed figuur slaan. Tegen over dat Duitse stadje waar meer dan 70 pet. stemde, tegenover Delft, waar ook alles op alles wordt gezet om met een hoog percentage uit de bus te komen, te genover de Nederlandse Raad der Europese Beweging, die Bolsward vol vertrouwen heeft uitgekozen en kosten nog moeite ge spaard heeft om de inwoners duideiyk te maken waar het om gaat. Tegenover Europa en tegenover de wereld, die vol sawol de tünder hat op it agrarysk gebiet yn Europa al jierren de foarstap yn technyk en organisaesje, hy is de hurdriderij wol treast. Foar de agrariërs yn Nederlan soe it weifallen fan de grinzen in jubeldei jaen, der is gjin mis op. Mar dizze jubeldei foar de sterken is in dei fan jammer foar de swak- ken yn elk lan fan Europa, dat op in leger peil stiet of faktoaren fan groun en waer mei dy dingen fier de baes. Wy libje stikken mear yn it ynternasjonale flak. Tink allin- nich mar ris oan de hünderten emigranten, har famyljes en relaesjes. En noch wint dit oan. De aksje, dy’t de griene flaggen yn ’e stêd brocht nat en dy’t moarn syn hichtepunt krije sil, hat der ek wer ta byaroegen. Hoe- ■folle krekt en fan hokfor kwaliteit, dat kin men fuort net sizze, mar it tempo fan party minsken is omheech dreaun, dat stiet fêst. De kant üt fan mear mcimekoar oparbeizjen, dat is de goede kant, jawis. Mar dat wist men eartiids ek wol. Dat hat altyd sa west. Al- linnich der sitte ek biswieren oan, der sille ck dingen forlern gcan, der moatte ek offers j De historie verhaalt van het oude Hellas. In zijn nadagen vertoonde het een opvallende gelijkenis met de toestand, waarin Europa nu verkeert. Daar evenals hier een grote cultuur, die haar invloed over de gehele wereld deed gelden. Daar evenals hier verdeeldheid en strijd tussen de staatjes onderling. En daar, alweer als hier, herhaalde pogingen om tot eenheid te geraken. Maar ondanks de dreigingen van buiten is het nooit tot een Griekse federatie gekomen. Zo raakte het met Griekenland gedaan en het werd eerst een slagveld en daarna een museum, waar de nazaten van grote voorouders geen hogere aspiraties meer koesterden dan het rondleiden van ryke buiten landse toeristen door een land, dat eens het centrum van de wereld was geweest. De geschiedenis kent vele voorbeelden van volkeren, die ten onder gingen omdat zij op het critieke moment *niet de geestkracht en de moed hadden om de nieuwe, beslissende stap te zetten welke de om standigheden vereisten. De Amerikaanse kolonisten hebben in 1787 die moed en die geestkracht wel gehad. Toen zy hun vryheid hadden veroverd, vormden zy een „Bond van Vriendschap”, die sterk geleek op wat wy thans in Europa hebben. Een aantal hunner echter ging verder. Zij noemden zich de Federalisten en eisten een federale grondwet voor de Verenigde Staten van Amerika. Na een harde stryd van tien jaar kregen zy hun zin en werd de grondslag gelegd voor de Amerikaanse federatie, die thans de meest welvarende staat ter wereld is. Maar vanzelf ging het niet. Het Is een illusie te geloven, dat Europa onvermydeiyk één zal worden omdat de noodzaak zo groot is. Men moet niet alleen het teken aan de wand verstaan, doch ook ernaar handelen. En daarom hebben wy uw medewerking nodig. Slechts indien allen de handen ineenslaan, kan het doel worden bereikt. De federalisten kunnen reeds op verschillende successen terugzien de Raad van Europa te Straatsburg, het Schuman-plan, de wederopneming van West-Dultsland in het Europese geheel dit alles zou niet zo snel tot stand zjjn ge komen zonder het voortdurend Ijveren der federalisten. Maar het is niet genoeg. De Europese federatie is er nog niet en zij zal niet komen wanneer niet allen die hun verantwoordelijkheid in deze tijd beseffen, zich aaneensluiten en hun steeds groeiende invloed by regeringen en parlementen doen gelden. In onze ryen bevinden zich Rooms-Katholieken en Protes tanten, socialisten en liberalen, kortom allen, ongeacht hun positie in het maatschappeiyk leven, die met behoud van hun eigen religieuze en politieke overtuiging toch gemeend heb ben tezamen te moeten gaan op de weg die naar het Ver enigd Europa voert, We hopen zeer, dat ook U besluiten zult met ons te arbeiden aan het welslagen van deze grote onderneming. Een eenvou dige maar zinvolle daad daartoe is het voor U als stemge rechtigde burgers van Bolsward morgen Uw stem uit te brengen. Geef Uw stem aan ons streven, Mocht U ondanks deze uiteenzetting nog niet zyn overtuigd van de wenseiykheld, ja van de noodzaak van een Verenigd Europa, stem dan togen. Maar leder geval stem! Dat Is een teken, dat U bewust leeft en hebt willen naden ken over deze dingen. Friese koe geeft record-vetgehalte. Een der koeien van de veehouder B. Mulder te Nyega (Fr.) -heeft waarschyniyk een Ne derlands record gevestigd voor het vetge halte In de melk, zy heeft nameiyk melk gegeven, die volgens het onderzoek van de zuivelfabriek te Opende 15.6 pet. vet bevatte. De waarde van deze melk was ongeveer één gulden per liter. Gas-gevaar. Te Schiedam moesten de be woners worden gewaarschuwd, dat tenge volge van een defect aan de drukregula- teur het gevaar voor gasvergiftiging be stond, onder welke omstandigheden de ad- junct-directeur van de technische bedry- ven niet eens durfde beslissen, dat het alarm-bericht via de radio-distrlbutle om geroepen mocht worden, omdat..de mi nister van O., K. .en W. hierin moest wor den gekend! Geen gratis onderwijs? Over de afschaf fing van schoolgelden voor al het onder wijs wordt door het ministerie een ultge- breld onderzoek ingesteld, doch de minis ter la van mening, dat kosteloos onderwys over de gehele linie niet nodig Is om een ieder, die capaciteiten en lust heeft hot ge hele onderwys te volgen, daartoe, ongeacht de financiële positie dor ouders, In de ge legenheid te stellen. „Voor het Gezin”. Het hoofdbestuur van de R.K. bond „Voor het Gezin” zond aan de leden der Staten Generaal een open brief, waarin op een verbetering van de regeling van de klnderbyslag wordt aan gedrongen. Drie rvnandon voor f 1500. Een melkaiyter te Utrecht, die by een Inkomen van 6 ft. 7000 gulden een meevallertje van f1500 had verzwegen, hoorde een gevangenis straf van drie maanden tegen zich eisen, waarvan twee maanden voorwaardeiyk, Mr Stikker plantte bloembollen. Als am bassadeur der Nederlanden, heeft mr D. U. Stikker Vrydag de eerste bollen voor 80.000 rode, witte en blauwe tulpen geplant in de „Festival Pleasure Gardens” te Londen. Deze tulpen zyn een geschenk van ons land ter gelegenheid van de kroning van ko ningin Elizabeth In het komende voor jaar. Morgen, is het zover. ’nog nooit gehoord heeft wat morgen van Morgen, twaalf uren lang, van acht tot acht uur, hebben meer dan 4000 Bolswar ders de morele plicht om naar de stembus te gaan. Morgan is het voor Bolsward een verant- woordeiyke dag. Eens begon van Alkmaar de victorie, mor gen kan van Bolsward de victorie begin nen. Eigenlijk is die victorie er al. Zag U ooit zo'n kernachtige, originele, eensgezinde en doeltreffende propaganda? Kernachtig, want een ieder die in Bols ward komt, voelt als het ware de Euro pese sfeer, de stad ziet groen van vlaggen en emblemen. De kranten heus niet al leen de onze staan er vol van. Ieder in Nederland en velen daarbuiten, benijden onze goede oude stad. Ieder in Nederland en velen daarbuiten zien morgen met stij gende spanning toe. In Bolsward is morgen een groot aantal journalisten, persfotografen, film- en ra diomensen geconcentreerd. De telefoonlij nen naar de redacties van Nederlandse en buitenlandse dagbladen krijgen hot zwaar te verduren. De radio vertelt ’s middags reeds, hoe de stemming ’s morgens verliep, geeft ’s avonds in de nieuwsberichten een over zicht en geeft later vliegensvlug de uit slag door. Morgen staat Bolsward in het felle schijn- werperlicht van nationale en internationale belangstelling, dank zij de propaganda, die zo kernachtig was. Maar ook origineel. Natuurlijk waren er borden, natuurlijk aan plakbiljetten, maar maakten ooit bij een verkiezing de scholieren opstellen, of plak ten ooit de kinderen van de kleuterklassen ter popularisering van een stemming plaatjes? Ontving U ooit zoveel brieven en pakjes met een speciaal stempel of prachtig uit gevoerd slultzegel? Ontving U om een andere, greep te doen ooit een busje gratis koffiemelk, alleen om U er aan te herinneren, dat het zover was? Werden ooit zoveel etalages geïnspi reerd op e«|i verkiezing? Ja zeker, origineel was de campagne ze ker, zodat geen mens kan zeggen, dat hy Mar likegoed as alle idealen kin men se mak- wy, en der wurdt jinsen om fochten. Us pri- zen lizze ynternationael leech, meitsje de grinzen fri), sizze wy, en hja sille stikken’ omheech gean. Litte alle lannen profiteare fan dizze prima produkten, wy kinne jit mear meitsje en jit sterker yntinsivearje, as de grinzen mar iepengeane. Né, yn dizze hoeke kinne alle minsken graech derfoar wêze. Mar oare lannen, binammen dy«nei in swakke lanbou, hwat sizze dy hjir- tt:_ i jn 5jnypt bistean yn har omstannichheden, hoe wurdt it dan as der mear Nederlanske suvel, grienten, fruit en safierder yn dy lannen komme sille foar prizen, dy’t yn har eagen tige leech binne. Wurdt dan har eigen bistean net bidrige? Hja hawwe dat béste lan net, hja sitte yn bercheftige, droege kontrijen, hoe sille hja dizze dingen sjen? Nederlan produsearret de molke foar likernoch 20 st. de kilo, mar hja kinne gjin bistean fine as hja net 35 sinten barre. Hwat moatte hja dan as de grinzen alhiel iepen geane? Sjoch dat is de oast. Net foar üs mar foar praktysk alle oare Euro peeske lannen, Denemarken miskien ütsün- dere. Ik wol mar sizze, dat it net in greate toer wêze sil foar üs om moarn hjir yn Boal- sert troch de stimmerij op dit stribjen ja to sizzén, mar dat it tsjientallen jierren kostje sil om dizze dingen sa üt to fieren, dat de foardielen foar de iene skea fan de oare wurdich binne en tastimd wurde. Oer de winskelikheit kinne wy it gau iens wêze, oer de praktyske trochfiering sille wy jit jierren arbeidzje moatte. Reden tomear, om der flink oan mei to dwaen, sizze jo? Dat liket my ek sa ta, achte lózer. ‘Hwant, dat Europa dy kant üt moat, dat is sa klear as de dei. tsjin hat. Wy wolle dy kant wol üt, hwant it is üs sterkste side en de wolfeart fan Ne- derlUn soe der kolossael by winne. Mar de lannen mei in sterke yndustrv en in swakke Unbou wolle oarsom. Gjin folk kin syn eigen linbou yn 'e steek litte, hwant dan is er fuort jifhinkelik fan oaren. Hy moat dy yri wêzen hAlde ck al is it net botte fleurich op dat ge biet. En gjin Un doart it syn minsken oan to I dwaen bleat to stem oan de ynfoer fan bet- r,.z tere en goedkeapere produkten, hwer’t hja fier boppe oan. Meitsje de grinzen frij, sizze net tsjin opwoechsen binne. Yn dat sirkeltsje draeije wy nou roun, hjoed en moarn mei de flagge derby en dan wer sünder flagge, mar de tsj instellingen bliuwe like great. En dochs moat it dy kant üt: Europa moat mear ien wurde. De federalisten hawwe nou yn ’e holle, dat hja dizze situaesje allinnich forbetterje kinne as de frijwillige meiwur- king foroare wurdt yn in demokratyske Euro peeske mienskip, hwer’t alle frije Europees te lannen oan meidwaen sille. In mienskip 1 ^an- Hja hawwe nou al hwer’t ek macht oan jown wurde moat. Un- 1 k"' 1 e i misbere macht om detsjinstan to oerwinnen. Europa mear ienheit to jaen, dy binne wol Geleidelik wolle hja de lannen wenne oan i en regelingen. De agrariërs binne al sünt 1947 drok dwaen- de mei dizze saek. Doe is de I.F.A.P. stichte. Der is wer sa’n wurd. De Internationale Fe- derration of Agricultural Producers hjit it op syn Sneins. De internationale federatie fan argrarische produsinten, soene wij sizze. Yn Parys hat dizze organisaesje lestendeis har 14e greate gearkomste halde. De biken- de Mr Linthorst Homan, dy’t wy hjir for- line wike ek hiene, hie der de lieding. Hja wrotte troch al is it jit allegearre stüdzje en ündersyk. Fryslan as in argrarvske provinsje mei tref like prestaesjes soe wol greach wolle, dat it hwat hurder eine, mar dé tsjinstelling- gen binne nou ienkear net maklik to oerwin nen. Dit nimt net wei, dat eltse foarütgong yn dizzen, winst bitsjut foar de bisteansk^n- sen fan dc Fryske ooer. Derom kinne wy hjirre mei alle leaf de cn oertsjöging dc fier dere ienwurding fan it Europeeske boerefolk stypje. Der is yn Europa jit plak foar folie mear goede kij en bollen, setters en siedsied, griente en fruit, blommen en blombollen. Mei de molkproduksje en it fet stem wy liker winskje as bilibje, hwant mear ienheit freget ek mear iensens, mear dwaen om in oar, mear litte om in oar en dat hat tusken groepen en lannen der altyd tige om spand. Ja, men mei sizze, dat sil der j immer wer swier ynhingje, De forklearring is tige bi- gryplik. Om foarüt to kommen moatte bi- steande dingen wike foar nije, lju, dy’t klear mienden to wêzen, moatte fannijs yn it'spier, der moatte wurkwizen foroarie, der moatte bidriuwen wizige wurde, dierore dingen óf- brutsen en ünbikende methoaden eigen mak ke wurde. It is in lange en swiere wei om

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1