a o ONDER DE LOUPE BOLSWARD-DELFT 88-75! EEN STEMMINGSVOL” BOLSWARD DENKT EUROPEES ALS GEEN ANDER DE OMROEP EN DE POUTIEK DE EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP Gabe Skroar Uitslag referendum per stembureau ós hjoed to sizzen De wereld nog vol moeilijkheden Verwarring inzake verhouding met de West Europa Eén Opkomst en aantal voorstemmers te Bolsward sloeg alle records Aan de Burgers van Bolsward 48e Jaargang No. 100 Vrijdag 19 Decmbe? 19S3 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A. J. OSINGA - Bolsward Hwi»t hat i l -SM I buitenlands Overzicht I REFERENDUM VERENIGD EUROPA opgek. F Bolswards Nieuwsblad mar hy, een Stembureaux ziekte hierbij de volgende 842 25 29 7 702 738 25 3 797 35 656 694 866 32 3 10 742 755 27 783 6 14 687 707 31 4 920 17 799 820 Kiesger. 23 4208 140 105 3586 Alg. totaal 8V4 0.63 100 3.83% 96.55 In procenten 88.38 - 3714 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon ^51 (K 5157) de inst. Europ. Grondwet SPAAK ZOND TELEGRAM TERUG Paul Henry Spaak, de voorzitter van de Europese Beweging, was de eer ste Van wie Bolsward een antwoord- telegram ontving op het telegrafi sche doorseinen van de uitslag. Dit telegram was in het Frans gesteld en luidde vertaald als volgt: „Ik dank U zeer hartelfjk voor Uw bijdrage voor de Europese Beweging en veroorloof mij U geluk te wensen met de verkregen resultaten bij de op Woensdag gehouden volksstem ming". van onw. Mag een omroepvereniging politiek bedrij ven? Dat was de grote vraag, die één der Kamervergaderingen in de afgelopen dagen beheerste. Natuurlijk hadden de niet-socialisten een prachtig aanvals-ob- ject: de V.A.R.A. Deze vereniging kreeg er danig van langs. Niet in het minst van de heer Welter, die van oordeel was, dat in de V.A.R.A. de p.v.d.a. het gehele jaar aan het woord is. De buitenlandse over zichten druipen van politiek. En bovendien Bolsward Delft 4247 38811 4207 89039 4043 (95.2 36236 (93.4 3714 (88.26%) 29188 (74.77%) regeringspartij, waarin de leider van voor de oorlog Hatojama zjjn positie weer tracht te hernemen, maar ook met stakin gen van mijnwerkers en in andere bedrij ven. Er worden loonsverhogingen van 100 pot. geëist en inderdaad is de positie van de Japanse arbeider miserabel. Dat komt mede omdat slechts een beperkt deel der arbeiders b|j vakverenigingen is aangesloten die nu hun offensief hebben geopend. De Amerikanen, die het democra tisch stelsel aan Japan hebben Opgelegd, schijnen te hopen op succes van deze sta kingsbeweging der vakverenigingen omdat zfl menen dat dit het doordringen van de democratische beginselen in Japan zal be vorderen. Het z.g. vredescongres der communisten in Praag «ouden we stilzwijgend kunnen voorbijgaan, ware het niet dat daar zelfs van oppositie kan worden gesproken, en dat deelnemers uit hot Westen, die gewei gerd hadden datgene wat zij zouden zeg gen, eerst door het bureau te laten cen sureren, kritiek op de Russische minister Wysjlnsky hebben geoefend en op het feit dat Rusland en China het bemiddelings voorstel van India Inzake Korea hebben afgewezen. Die officiële afwijzing heeft overigens in kringen der Ver. Naties geen verwondering gewekt, men had er sedert enige weken al op gerekend en zo blijft de impasse in de Korea-kwestle voortduren. Bolsward Delft onth. In 4.8 6.4 „Europa Eén!” dat blijft de leus, Het is voorwaar de goede keus. De Martlnistad deed goed haar best Zo werd met Delft het land getest. De burgerjj heeft hier getoond, Dat goede wil steeds wordt beloond. Het aantal stemmen hier gebracht, Toont hier de wil en ook de kracht. Van d’eenheid van het gehele volk, Was dit zowaar de beste tolk, Het gevoel van samenhorigheid, Zegt voor ons veel in deze tijd. De eenheid der Europese landen Kan nu haast niet meer stranden. De belangen voor ons algemeen, Staan nu niet meer alleen. De Federatie heeft bewezen, Dat het Europa wil genezen. De stemming is nu reeds bekend, Het „ja" sprak meer dan 90 procent. J. B. Neen 105(2.82) 1551(5.31) onth. ln% 11.74 35.28 Men verkeerde dus over de toekomstige bedoelingen van de grootste partner in het pact nog in het onzekere en daarbij kwam dat man ook nog niet weet hoe het met het plan inzake de Europese Defen- siegemeenschap zal gaan. De weinig ver heffende strfld, welke zich in W. -Duitsland om de eventuele beslissing van het Con stitutionele Hof heeft ontwikkeld over de grondwettigheid der verdragen en welke dit Hof en het recht tot een speelbal der politieke partijen dreigt te maken, heeft niet nagelaten ook in Frankrijk de toch al geringe sympathie voor de E.D.G. nog ver der te doen afnemen. Men zegt, dat dr Adenauer, die wanhopig vecht voor Duitslands deelneming, nu over leg met de andere partners in de E.D.G. wil plegen en desnoods bemiddelend optre den van Amerika wil om het verdrag zo te wijzigen, dat het zijn voornaamste te genstanders In Duitsland, de soo.-dem. ook kan bevredigen. Maar dan zal hjj heel ver moeten gaan, want deze soc.-dem. han teren de E.D.G. en de verdragen van Bonn als ’n propagandawagen in hun verkiezlngs campagne voor 1953 en zullen daarvan zeer ongaarne afstand doen. Xn deze mist rond de Europese verdediging en hoe deze uit- eindelijk er uit zal zien, konden de bespre kingen in de Noord Atlantische Raad dit maal nauwelijks een ander karakter heb ben dan verkenningen met het oog op een nieuwe bijeenkomst in het voorjaar als die mist misschien wat zal zijn opgetrok ken. KAMEROVERZICHT Ja 3568(96.55) 27168(93.08) I I Naar groter politiek. Dat is maar één voorbeeld uit vele, maar het zijn deze dingen, die wijzen op een onverbrekelijk verband van al wat er In de wereld gebeurt, en welke in het bijzon der de grote Europese partners in het At lantisch pact als Frankrijk en Engeland doen verlangen naar een groter politiek contact binnen dat pact. Het Is overigens de vraag, of de nieuwe Amerikaanse re gering onder Elsenhower voor zo iets te vinden zal zijn. De uitslag der Amerikaan se verkiezingen) wees zeker niet op de wens van het Amerikaanse volk tot nog nauwere contacten met Europa. Ook niet op financieel gebied, eerder op een neiging om ten deze wat minder steun aan de Europese partners te geven. Op een con ferentie van de O.E.E.S., de organisatie voor Europese Economische Samenwer king, welke zich met de verdeling van de Marshallhulp heeft belast, heeft minister Beyen gepleit voor inschakeling In de hulp aan Europa van het internationale mone taire fonds, dat over enige mllllarden dol lars beschikt. Daardoor zou de Ameri kaanse regering deze steun kunnen verle nen zonder het Congres te raadplegen. Nog meer moeilijkheden. Overigens zijn in de vergadering van de Navo niet alleen de militaire situatie, de gevarenklasse waarin op het ogenblik Europa moet worden gerangschikt en de bewapeningsprogramma’s aan de orde ge weest. De Zuidelijke vleugel van het Navo- front, Italië, Griekenland en Turkije had den wensen inzake de toelating van hun emigranten in landen der andere partners, om hun sociale en economische nood te verlichten, de Italiaanse minister de Gas- peri klaagde over gebrek aan practische solidariteit. Frankrijk kan daarvan mee praten als het Amerika verwijt, dat het niet voldoende politieke steun in de Tune sische en Marokkaanse kwesties van Was hington geniet; Engeland eveneens als ’t Washington er van beschuldigt dat het op heden was de grootste opkomst bij een der gel ijk referendum, n.l. in het Duitse plaatsje Breisach 80 met een aantal voorstemmers van 96%. Beide records z|Jn te Bolsward geslagen. Niet In het minst is dit succes te danken aan de goede voor lichting, die werd gegeven. Hoewel we er geen uitvoerig verslag van zullen geven daar het mosterd na de maaltijd zou zijn denken we hierbij vooral ook aan de sttjlvolle vergadering aan de vooravond van het referendum, waarbij Z. E. Minis ter Ir Witte en enkele andere sprekers van naam het woord voerden. Het was buitengewoon sympathiek van deze heren (Mr Korthals, Mr Nederhorst en de heer Van-Rij) dat zij de volgende morgen het hoofdstembureau even kwamen bezoeken, al mochten z|j zelf, die het re ferendum zo zeer hadden aanbevolen, niet meestemmen. De stemmingsdag zelf stond Bolsward in de belangstelling van vele binnen- en bui tenlandse reporters. Zelden Is er zoveel gefotografeerd, gefilmd en doorgeselnd als op deze aag. De> stembureaux (waarvan U de uitslag afzonderlijk ziet vermeld) waren ongeveer 9 uur met hun werk gereed. De afspraak was gemaakt tegelijk met Delft, om op dit tijdstip de uitslag bekend te maken. Een meer dan duizendkoppige menigte ge troostte zich dan ook het gure weer om van dit historische gebeuren getuige te zijn. Het was jammer, dat Delft pas te gen half elf gereed was en men ’t publiek zo lang liet wachten. Het had inderdaad beter verdiend. Het „een man een man, een woord een woord” gold niet alleen te genover Delft, ook tegenover de honder den aan wie’ beloofd was, dat de uitslag om 9 uur bekend gemaakt zou worden. Hoe dan ook, de uitslag, herhaald in het Engels, Frans en Duits, doorgeseind naar Te Parijs was deze week de Atlantische Raad bijeen. d.w.z. de ministers van buitenlandse zaken, financiën en defensie van de veertien landen, aangesloten bij de Noord Atlantische Verdragsorganlsatie. Voor Neder land waren er dus de ministers Beyen, v. d. Kleft en Staf en bovendien onze permanente vertegenwoordiger bjj de Noord Atlantische Verdrags- organisatie (Navo) jhr. Tjarda van Starkenborgh Staehouwer. Veel heeft de raad in deze bijeenkomst niet kunnen doen, omdat Amerika er nog door de regering Truman was vertegenwoordigd, welke echter geen beslissingen voor volgende jaren kan nemen, daar zjj 20 Januari a.s. door de regering-Elsenhower wordt opgevolgd. zfln er nog andere commentators al of niet met een rode bril die ook wel we ten, hoe de politieke strijd moet worden gevoerd. De heer Welter nuchter als hjj is nam het deze omroep niet kwa lijk, dat zfl zo kwistig de politiek in de aether brengt. Zij zou wel gek zijn om het niet te doen, nu het wordt toegestaan! zo riep hij uit. Zijn bezwaren hadden ech ter voornamelijk betrekking op de onmo gelijkheid van verschillende partijen om Stembureau 1 (Naaischool) Stembureau 2 (Convent) Stembureau 3 (R.K. J.school) Stembureau 4 (café Boermans) Stembureau 5 (Geb. Gh.singel) de inst. Europ. Grondwet stemge- gek. w. recht. Hy dy’t gjin jlld hat is earm, dy’t neat oars hat as jlld la noch earmer. onw. 83 (2.1 980 (2.7 Londen buiten het veiligheidsverdrag voor de Stille Oceaan tussen de Ver. Staten, Australië en Nieuw-Zeeland gesloten, houdt, terwijl het toch niet denkbaar is dat als deze beide dominions daar in een oorlog zouden worden gewikkeld, Enge land zich er buiten zou houden. In het al gemeen kan men wel zeggen, dat de Ame rikanen het Atlantisch Pact tot nog toe te veel zien als een plaatselijke militaire overeenkomst, maar dat de Europese part ners menen dat het veel meer moet zijn n.l. een lichaam waarin men vooral ook komt tot politieke samenwerking. Als de Amerikanen na de oorlog bijv, het natio nalisme in Marokko en'Tunis hebben aan- gemoedlgd, dan heeft dat tot een verzwak king van Frankrijk geleid, evenals de strijd in Indo China, waarvoor het in deze Navo- conferentle nog eens steun heeft verzocht. Een verzwakking ook op militair gebied in Europa voelbaar, omdat behalve In Indo China nu ook in Noord-Afrika aanzienlijke Franse strijdkrachten gebonden worden. onw. 23 (0.63) 467 (1.61) De stemming op het Hoofdstembureau. (cliché Fr. Dagblad). BOLSWARD heeft zich een EUROPESE STAD getoond. Een woord van hulde past heel de bevol king voor de trouw en het enthousiasme waarmee (vrijwillig!) werd gestemd. Die hulde treft het Ijverige comité met als stu wende kracht Burgemeester Brumsma, maar evengoed dat hoog bejaarde vrouw tje, dat tussen Elim en de gebouwen Gast huissingel vijftien maal moest rusten, maar er toch niet aan dacht thuis te blijven. Reeds ’s morgens was er een voorsprong op Delft, een voorsprong, die de gehele dag werd behouden en te verklaren is uit het feit, dat Bolsward als kleinere gemeen schap intensiever „bewerkt” kon worden. Brengen wij het aantal zieken (dat bfl een normale stemming per machtiging stemt) in het geding, dan was, gezien het slechte weer en de minder gemakkeliJk be gaanbare wegen, het aantal stemmen on-' gekend hoog en niet lager dan normaal. Wat zal er uit de bus komen? Het grote moment, waarop de wereld wachtte. Het resultaat ziet u hier beneden. (cliché Fr. Dagblad). waardige alle landelijke en vele buitenlandse bladen, getelegrafeerd naar H. M. de Koningin, de minister-president, de minister van Paul Spaak te Brussel, de burgemeester binnenlandse en bultelandse zaken, de heer Paul Spaak te Brussel, de burge meesters van Parijs, Bonn, Luxemburg en Rome, de Lord Mayor) van Londen en de Commissaris van de Koningin in Friesland, kop er zijn: van de ruim 88 opgekomen stemmers sprak zich meer dan 96 uit voor een Europees po litiek gezag, met een democratische ver tegenwoordiging, te omschrijven in Europese grondwet. Inderdaad, Bolsward was Europese stad. Dit was geen leuze, maar bleek werke lijkheid. N. g niet tevreden. Weinig verwondering kan het wekken, dat de mannen welke met 't defensle-apparaat moeten omgaan over deze onzekerheid al lerminst tevreden waren en onverwijld met hun plannen wensten door te gaan. Of schoon de twee militaire chefs van het At lantisch Pact, de beide Amerikaanse gene raals Ridgway en admiraal Mc Cormlck niet ontevreden waren over wat er was be reikt en wat er op papier voor de toekomst stond, eisten zij de onmlddelltjke aanleg van nog 35 nieuwe vliegvelden In Europa, welke in 1953 gereed moeten zijn, om de Westelijke luchtmacht In staat te stellen haar volle kracht te ontplooien. Deze en andere Installatie^ zouden 1^4 milliard gul den moeten kosten en hier zat men direct al In de knoop, want hoe moet dat be taald worden en hoe zal de verdeling de zer nieuwe kosten zijn. De secretarls-gene- raal van de Atlantische Raad, die in deze conferentie rapport uitbracht over het ver lopen jaar, de Engelsman Lord Ismay, verklaarde wel dat de Atlantische landen volgend jaar 20 pet. meer aan de herbe wapening zouden uitgeven dan nu, maar dat betreft dan nog niet deze nieuwe be dragen en lord jsmay noemde het waan zin als enig land om een bankroet zou vragen door meer voor ztfn bewapening uit te geven dan zijn economische positie toellet. Zoals bekend heeft Engeland dan ook reeds meegedeeld dat het op zijn eigen programma zal bezuinigen. Geen wonder dus, dat de Raad op de nieu we aanvraag der militairen een aanmer kelijke korting wenste toe te passen. Generaal Ridgway had overigens de Raad gewaarschuwd, dat Rusland nog steeds in staat moet worden geacht West-Europa bfl verrassing te bezetten, zodat hfl het on- middellijk oorlogsgevaar niet verminderd achtte. Ten deze bestaat er een vrij groot verschil in de uitlatingen van de leidende militaire en politieke figuren in het Wes ten. Maar dat is niet zo merkwaardig, de politici beoordelen de politieke situatie en concluderen daaruit dat het oorlogsgevaar niet acuut is, de militairen houden alleen rekening met de ogenblikkelijke militaire krachtsverhoudingen en wel zeer speciaal in W.-Europa en constateren dat er wel degelijk gevaar is, waartegen zij, als ver antwoordelijk voor de veiligheid, de meest afdoende maatregelen wensen te treffen. Ten slotte. Met de rest van hetgeen uit deze over- zlchtsperlode valt te melden, moeten we kort zijn. De Amerikanen geven hun be middelingspogingen tussen Perzlë en En geland niet op. Nu stellen zfl vor, dat de Wereldbank Perzlë een bedrag zal le nen dat dan aan Engeland als schadeloos stelling in het ollegeschll zal worden uit betaald. Dat Spanje met bezorgdheid de ontwikkeling van ’t nationalisme In Frans Marokko volgt, spreekt, want In dat Fran se gebied genieten de Marokkanen nog heel wat meer vrijheden dan in het Spaan se. In Japan dreigt een regeringscrisis. De regering Josjida heeft niet alleem te kam pen met de moeilijkheden In de liberale Ook Delft sloeg met zijn bijna 75 een uitstekend figuur. De Nederlandse Raad der Europese beweging kan dan ook met voldoening terugzien op dit initiatief. De naam Bolsward zal in de geschiedenis met ere blijven worden genoemd. Hier is inderdaad historie gemaakt. Tot Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Tot. aantal Aantal st. voor Aantal st. tegen Aantal st. Aantal Niet op stemmen Ter vergelijking met de manier waarop ie gestemd geven wij cijfers: VERKIEZING TWEEDE KAMER 1952 Kiesger. opgek. Het Is mij een behoefte, nu de stemming over een Europese Grondwet achter de rug is, U allen hartelijk dank te zeggen voor de grote en massale opkomst om aan deze stemming deel te nemen. Ook dank ik allen, die op enigerlei wijze hebben meegewerkt om tot dit geweldige resultaat te komen. Niet minder verheugt het mij, dat de over grote meerderheid zich uitgesproken heeft vóór het tot stand komen ener Europese Grondwet. Wij weten niet, wanneer en hoe deze uiteindelijk tot stand zal komen. Dót deze uiteindelük tot stand zal komen, daartoe heeft Bolsward jongstleden Woens dag een voortreffelijke bijdrage geleverd. Hierop mag heel Bolsward trots zijn en ik dank U allen nogmaals voor Uw grote medewerking. De Burgemeester van Bolsward, J. G. S. BRUINSMA.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1