Siïet nieuwe jaar iets tegen jaariyks terugke- BUITENLANDS JAAROVERZICHT 1952 üs hjoed to sizzen Aldjiersklok De werving voor de B.B. Toen de Minister van Binnenlandse Zaken, Prof. Dr Beel, op 21 November j.l., namens de Regering bekend maakte dat de werving van vrijwilligers voor de organisatie Be scherming Bevolking op 19 Januari a.s. zou beginnen, is tevens medegedeeld dat deze werving niet in het gehele land tegelijkertijd zou worden ingezet, doch gedecentraliseerd gevoerd zou worden. No. 102 Woensdag 31 December’52 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bol»ward I" I STALINS VISIE OP DE WERELDSITUATIE AMERIKA IN HET TEKEN VAN DE PRESIDENTSVERKIEZING NAAR EEN VERENIGD EUROPA DE HOUDING VAN ENGELAND DE KEUZE VAN DE SAARLANDERS NOORWEGEN WIL ZELFSTANDIG BLIJVEN ANTI WESTERSE BEWE GINGEN IN HET MIDDEN-OOSTEN FAROEK KON GAAN DONKER AFRIKA ONTWAAKT Hwat hat Gabe Skroar 48e Jaargang Bolswartls Nieuwsblad I PYT. lil H. T. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 problemen en hij heeft zich doen kennen als een groot voorstander van meer Euro pese eenheid. De bezwaren zyn meer te gen zijn party dan tegen Eisenhower zelf gericht. Engeland. Van de binnenlandse, ontwikkeling in En geland valt te melden, dat de economische situatie ongetwijfeld een verbetering heeft ondergaan, doch dat de moeilijkheden nog groot zijn. De conservatieve regering van Winston Churchill is geen moment in ge vaar geweest; zij heeft voorstellen inge diend om de staalindustrie en het trans portbedrijf weer te denationaliseren, het- In rüfdler toant syn wiere aerd as it bloed, in minske as er jild sjocht. Bombam bambom. Blluw net yn slom; It is noch moarn. God ropt üs oan: Genede hjoed, Yn mylde oerfloed. Kom harkje kom. Bombam bambom. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Naar Europese Eenheid. De debatten over de Europese eenheid wor den nu gevoerd tussen de voor- en tegen standers van het z.g. kleine Europa, d.w.z. Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Neder land en Luxemburg, de zes landen, die de Gemeenschap voor Kolen en Staal (het plan-Schuman) hebben opgericht en die de overeenkomst van het Europese leger heb ben getekend. De oplossing van het kleine Europa, de zes landen, die bereid zijn ge deeltelijk hun souvereiniteit op een inter nationaal lichaam over te dragen, is zeker niet ideaal, maar een groot Europa, met medewerking van Engeland in de eerste plaats, is niet te verwezenlijken. Engeland wil wel samenwerking, maar wil zich, we gens zijn verbindingen met het Britse Ge menebest, niet te zeer binden. Het streeft er zelfs naar het Gemenebest een positie naast Amerika te laten innemen in plaats van de huidige afhankelijkheid. Vooral ’t feit, dat men in Engeland nu beschikt over een atoomwapen, heeft de gedachte aan gelijkheid met Amerika weer meer naar voren gebracht. Bombam bambom, *t Wurdt ring’ fomom’ De wizers draei’ De dagen jeij’ Lyk wolkens wyld. Gjin bliuwend byld. Tiid giet en komt, Bombam bambom. Bombam bambom. De libbenssom: Hwat bloeit wurdt kcal; Hwat glünzet feal. ’t Hert slacht en tilt, 't Stiet ienris stil, Elk lüd swijt stom, Bombam bambom. Bombam bambom. Hwat lizz’ wy krom. Foar it ierdske slyk. Makket dat ryk? Hwat ha wy woun? It bisit üs jown, ’t Sil wer üntnom’ Bombam bambom. feren, anderen vrezen, dat Duitsland, on danks het Europese leger, Frankrijk toch zal overvleugelen, daar de Franse kracht wordt weggezogen in de eindeloze en kost bare oorlog in Indo-China. Er heerst ook achterdocht tegen Amerika, dat er van wordt verdacht meer sympathie voor Duitsland dan voor Frankrijk te koeste ren. Het onverwachts kwam de tegenstand tot uiting in een rede van de oude radi cale staatsman Herriot (men sprak zelfs van een Herriot-bom). Daardoor daalden de kansen op parlementaire goedkeuring. Het is niet uitgesloten, dat Frankrijk nog zal trachten voor deze goedkeuring bijzon dere Amerikaanse concessies in de vorm van dollarbestellingen voor zijn industrie te> verkrijgen. en Frankrijk gaat het nieuwe jaar in zon der regering. De eerste formatiepogingen mislukten. Frankrijk. In Frankrijk is het grootste deel van het jaar (vanaf begin Maart) Antoine Pinay aan het bewind geweest, die, geholpen door de ontwikkeling op de internationale markt, een politiek van prijsstabiliteit wist door te voeren. Vooral psychologisch is zijn Naar Korea. Van groot belang voor de uitslag is on getwijfeld geweest, dat Eisenhower kort Het jaar, dat nu bijna afgelopen is, heeft heel weinig oplossingen ge bracht in politieke problemen. De spanning tussen Oost en West is niet minder geworden, maar ook niet heviger en nergens is het tot nieuwe uitbarstingen van vijandelijkheid gekomen. Minder dan vorige jaren heeft in de Westelijke wereld dit jaar de roep geklonken zich toch zo snel mogelijk te wapenen, omdat het gevoelen gegroeid is, dat de span ningen in de wereld eerder een nieuwe, haast als normaal te beschou wen, toestand zijn, dan voorlopers van een gewapend conflict tussen Amerika en Rusland met wederzijdse bondgenoten. Dit jaar is er van verscheidene kanten juist op gewezen, dat de bewapening van het Wes ten het economische en sociale leven van de West-Europese landen niet te veel mocht? treffen. Uit deze houding vloeiden in de meeste landen dan ook beperkingen in het bewapeningsprogramma voort. De doelen, die men zich voor dit jaar gesteld had, zijn grotendeels verwezenlijkt. Vijftig divisies in West-Europa, waarvan 25 gevechtsklaar en 25 binnen enkele dagen mobilisabel, staan generaal Ridgway nu ter beschikking. De voor het komende jaar gedachte uitbreiding is verminderd. Men schijnt het bovendien meer in kwaliteitsverbetering dan in kwantitatieve uitbreiding te zoeken. figuurlik. Het tanden-poetsen, wassen, kleden, haarkam men enz., dat ons toilet vormt, overgedragen in het gees telijke. Wjj maken dus op Nieuwjaarsdag „groot toilet”. Nee wij gebruiken die hele dag, als de „morgen van het jaar” en wij gedragen ons principieel op dezelfde wijze als aan de morgen van een nieuwe dag. Na de gebruikelijke bezigheden gaan wfl traditiegetrouw langs onze familieleden en vrienden en wij ontvangen onze kennissen bjj ons thuis. Dat laatste zal in de meeste - gevallen op de schouders van moeder de vrouw neerko men. Maar anders dan anders is de geest, waarin wfj dit doen, wy willen ervoor'trachten te zorgen, dat degenen, die om ons heen zyn, met ons één van wil worden om ge- onnlljk, in afhankelijkheid van en verantwoordeiyk- held jegens elkaar, van dat nieuwe jaar iets beters, ho gers, productievers te maken dan van het oude. Wy willen met een schone lel beginnen. Maar dat plechtige voornemen speelt zich in de binnen kamer van onze geest af. Daarby mag het niet biyven. Hot moet uit ons gedrag duideiyk worden, dat er iets nieuws In ons Is opgestaan. Een biymoedigor bereidheid om naast de medemens te staan, een vergevensgezinder gestemdheid om hem zyn tekortkomingen niet al te zwaar aan te rekenen en een eeriykheld in het bekennen van eigen beperktheid en onmacht. Wanneer wy zo een moment stilstaan, is die stilstand geen achteruitgang, zoals het spreekwoord wil. Dan' is het vooruitgang, omdat wy dan als het ware de „aan loop” nemen voor de sprong over het hele jaar. En hoe groter, hoe beter uitgebalanceerd die aanloop, des te mooier kan het jaar worden. In October was lord Ismay in ons land, opperbevelhebber over veertien legers van veertien landen. Een merkwaar dig mens, kort, puntig, byna stroef. Maar een man met mensenkennis. Hy zei tegen de verslaggevers; „Uw rege ring heeft my hot grote genoegen gedaan een erewacht aan het station te zetten. Dat deed hot hart van een oud- generaal goed. En wat meer is: Uw soldaten konden stil staan. Dat is een kunst. Niet vechten of hard lopen. Dat ligt in de natuur van de mens. Maar stil staan. Dat is een kunst Welnu, die grote kunst willen wy met Nieuwjaarsdag beoefenen, En wanneer wy „in de geest" stilstaan, om kracht te reserveren voor he>t stuk dat voor ons ligt, hoeven wy ons ook niet meer te generen voor die tra ditionele volzinnen, die op elk Nieuwjaar In alle talen weerklinken. Dan worden die versleten woorden anders van timbre. Dan krygen zy de warmte van het weldoor dachte, het vastbeslotene, het eeriyke in de mens. Dan doen zy vonken overspringen van de ene mens op de andere en ontsteken zo het vuur, dat allen tegeiyk loutert en verwarmt. Daarom: ook op deze plaats niet de traditie ontvlucht, of klakkeloos nagepraat, of belacheiyk gemaakt, maar die oude woorden en wensen herykt, geadeld en verle vendigd: „Een zalig uiteinde en een goed begin” en „Veel heil en zegen in het Nieuwe Jaar!" optreden een succes geworden. In de prac- tïjk heeft ook hy een noodzakelijke belas tinghervorming echter niet kunnen door voeren. Ook de lening met goudclausule, uitgeschreven om belastingverhoging te vermijden, is niet zo’n succes geworden als men had gehoopt. In ieder geval heeft Pi nay een belangryke bydrage tot het her stel van het Franse vertrouwen geleverd. Pinay is aan het bewind gekomen en ge bleven doordat een gedeelte van de Gaul listische fractie genoeg had van de per manente oppositie, waartoe de generaal haar veroordeelde. Een dertigtal dissiden ten, die later in het jaar een eigen party gingen vormen, stemde voor Pinay. Hier door bleek een nieuwe meerderheid mo- geiyk, waarby de vooruitstrevende katho lieke democraten zich echter niet zo thuis voelen. Toen in December de Gaullisten lieten doorschemeren, dat zy wel in aan merking zouden kunnen komen voor het dragen van verantwoordeiykheid, zag me nigeen de kans opkomen, een andere meer derheid aan het bewind te laten komen, Pinay is nog zeer onverwacht afgetreden Het bewys, dat men terecht het gevoel had, dat het acute gevaar was geweken, meende men te kunnen vinden in een ar tikel van Stalin in het tydschrift Bolsje wiek, even voor het begin van het grote Russische party’congres gepubliceerd. Sta lin legde hierin o.a. zijn visie op de bui tenlandse politiek vast. Hij kwam tot de conclusie, dat een oorlog tussen Rusland en de Westelijke mogendheden niet waar- schyniyk was. Wel voorzag hy moeiiyk- heden in het Westeiyke kamp, daar de Europese landen en Japan genoeg van de Amerikaanse voogdy zouden krygen. Der halve was een oorlog tussen de Westeiyke landen, o.a. over de verdeling van de af zetgebieden, waarschyniyiter. geen vooral de woede van Labour heeft opgewekt. In de Labourpartij is een ern stig verschil van mening ontstaan tussen de linkervleugel onder Bevan en de rech tervleugel onder Attle>e. Attlee heeft de rebellen, zoals de Bevanieten wel worden genoemd, tot een terugtocht weten te dwingen, doch ook het komende jaar zul len de Bevanieten wel weer van zich doen spreken. Daar iedere partij in de oppo sitie geneigd is tot radicalere inzichten, zullen de standpunten elkaar misschien wat gaan naderen, maar daaronder blijft ongetwijfeld een kloof bestaan. Het West-Europese leger. Het verdrag van het Europese leger, in Mei door de zes regeringen ondertekend, doch nog steeds zonder parlementaire goedkeuring, was bedoeld om de bewape ning van Duitse eenheden mogeiyk te ma ken zonder, vooral in Frankryk, de vrees voor een Duitse Wehrmacht op te roe pen. In Frankryk is het verzet tegen het Europese leger in alle partyen verbreid. Sommigen, de Gaullisten vooral, wensen het Franse nationale leger niet op te of- Saarland. Een struikelblok op de weg naar een be- I tere verstandhouding tussen Frankryk en Duitsland, als hoedanig het plan-Schuman en het Europese leger zyn bedoeld, vormt nog steeds Saarland, dat vanaf 1945 poli tiek los van Duitsland staat en economisch met Frankryk is verbonden. Dit heeft de bevolking grote voordelen bezorgd: de in dustrie is niet ontmanteld, van het begin af aan stond de productie op een ongelimi teerd hoog peil en het kleine gebied van nog geen mlljioen mensen is gevrywaard gebleven voor een stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland. De Duitsers hebben zich nooit by deze ontwikkeling neergelegd, vooral daar de productie van Saarland (kolen en staal) Duitsland een overwicht zou geven in de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Onder- handelingen over een oplossing, o.a. Euro- peanlsatle, mislukten. Toen probeerden de Duitsers de verkiezingen van dit jaar uit gesteld te krygen omdat de partyen, die in stryd met de voorlopige grondwet aan sluiting by Duitsland willen, niet aan de verkiezingen mochten deelnemen. Toen de verkiezingen in November werden gehou den, adviseerde do Duitse Bondsdag de genen, die aansluiting by Duitsland wens ten, zich uit protest te onthouden of on geldig te stemmen. De meerderheid van de Saarlandse bevolking gaf hieraan even- -wel geen gehoor, hetgeen een nederlaag voor Adenauer betekende en een succes voor de Fransen, die grotere autonomie hadden toegezegd. Ook in Duitsland moet de stryd om het Europese leger nog volstreden worden. De laatste lezing van het verdrag is op vry sensationele wyze tot begin volgend jaar uitgesteld om het constitutionele hof ge legenheid te geven uit te maken of voor aanneming een wyziging van de grondwet nodig is, in welk geval een meerderheid van tweederde vereist is. En daarover be- 1 schikt de bondskanselier niet. De soclalis- I ten kanten zich nog steeds tegen het ont werp, al Is men van oordeel, dat hun fel heid met de dood van Kurt Shumacher hun militante en zeer nationalistische lel- 1 der, wel wat zal afnemen. rest van de wereld gerust gesteld door de mededeling, dat hy geen uitbreiding van het conflict zal riskeren. Het gehele jaar door zyn met groter en kleiner tussenpo zen de onderhandelaars in Korea byeen gekomen. Op het laatst was het verschil van mening nog slechts beperkt tot de kwestie van de krygsgevangenen, die de communisten zonder onderscheid willen re patriëren, terwyi de Ver. Naties zich op het standpunt stellen, dat gevangenen, die niet naar communistisch gebied terug willen, daartoe niet mogen worden ge dwongen. Overeenstemming lijkt wel uit gesloten en ook de Ver. Naties hebben tijdens de jongste zitting van de Assem ble geen oplossing kunnen vinden. Eisenhowers politiek zal in Europa, even min als in Korea, veel afwijken van die van Truman. Want de nadruk op de be- vryding van de Oost-Europeanen van het communistische juk, in de campagne naar voren gebracht, diende hoofdzakelijk om stemmen te winnen. Inderdaad is tydens de campagne de schyn gewekt, dat Eisenhower geheel in de ban van Taft was gekomen, doch by de be noeming van de nieuwe ministers is het weer tot een breuk tussen Taft en Eisen hower gekomen. Eisenhower heeft niemand benoemd van degenen, die door hem zijn aanbevolen, klaagde Taft, wie het vooral een doom In het oog is, dat Durkln, een vakbondsleider en democraat nog wel, tot minister van arbeid is benoemd, een be langrijke functie, daar het leven van de wet-Taft-Hartley, die de vakbonden be paalde beperkingen oplegt, daarmede is gemoeid. Al hadden vele Europeanen liever Steven son aan het bewind gezien, ook de keuze Korea geweest, maar oplossingen heeft hy j van Eisenhower stemde tot tevredenheid, vermoedeiyk niet gevonden. Wel was de j Eisenhower is bekend met de Europese uitgebreid met Griekenland welke beide landen over ger beschikken en een vormen, Ingeval Rusland tot een aanval op West-Europa zou overgaan. Bovendien grenzen beide landen aan het belangryke Mldden-Oosten, dat door zyn petroleum- bezit en zyn functie van schakel in de verbindingen met Azië en Australië voor Westeiyke Invloed behouden moet biyven. gelen over te gaan, wanneer de toestand dreigend is. De N.A.V.O. is in. het begin van dit jaar -J en Turkye, een behooriyk le- i flank bedreiging Sommige mensen „hebben” rende feestdagen. Zij vinden dat het oprechte karakter van zulke feestdagen verkommert in de sleur. Men kon er maar beter mee ophouden, menen zij. Want het dage- iyks leven biedt al zoveel sleur, dat het verkiesiyker lykt, daaraan niet nog eens de sleur van feestdagen toe te voegen. Maar wie zo spreekt ontbeert het inzicht in de funda mentele structuur van de mens. Hy is geneigd de weg, waarop hy staat, ten einde te lopen, zonder stil te staan. Hy volgt van nature de weg van de minste weerstand. En die is: biyven doen wat je doet. Veranderen, omzwen ken kost energie, besluitvaardigheid. Onder abnormale omstandigheden kan de mens die nog wel opbrengen. Maar in het gewone leven hebben wy halteplaatsen nodig, die ons er aan herinneren wie en wat we zyn, hoe en waarheen we gaan. Het Nieuwjaarsfeest is, méér nog wellicht dan andere feestdagen, behept met bepaalde tradities en gebruiken. Daarom beschouwen vaak mensen, die Kerstmis en Pasen en Plnksteren wel „stemmig" vinden, de dag van Nieuw jaar als een onmogeiyke dag, waarmee ze niets weten aan te vangen. Oudejaarsavond alia, dat gaat nog. Er is de herinnering aan alles, wat geweest is. Droeve en biyde dingen gaan aan ons geestesoog voorby. Er is wee moed om het onherroepeiyk vergiyden van de tyd, wee moed, omdat weer een stuk van ons leven werd afge sloten. Oudejaarsavond-vieren is „een klein beetje dood gaan”. Maar die Nieuwjaarsdag het is of je binnenkomt in het huis van een pas-getrouwd stel, waarin alles glimt en blinkt. De nieuwe meubeltjes staan op het spiegel gladde zeil of op de angstig-nieuwe kleden. Goed gaan zitten durf je niet: je mocht eens met wat vettige vin gers de armleuningen van de stoel vlekken. De stoel ver schuiven om eens wat te gaan verzitten durf je al even min: het krast op het zeil of kreukelt het kleed. En zo zit je daar, opgeprikt, op visite, gespannen, leeg, ver veeld. Hot is allemaal te nieuw. Er is niet in geleefd nog, in zo’n kamer. Er gaat nog niets van uit. Stoelen en tafels vertellen nog geen verhaal, stellen ons niét op ons gemak. Het typisch-mensoiyke ontbreekt nog. Zo lykt ook dat grote, gapende gat, waarvoor wy op Nieuwjaarsmorgen staan, een leegte, waarin wy ons alleen maar kunnen laten vallen of waarvoor we angstig moeten weglopen. Dat doen sommigen dan ook, hetzy door onverschilligheid voor te wenden, hetzy door te vluchten in drank en beneveling, hetzy door eens lekker „uit" te gaan en op die manier die eerste, lege, naargeestige dag van het jaar te „doden”. „Een" manier is natuuriyk niet altyd „da" manier. Wei nigen van ons zullen dan ook in drinken, uitgaan of dom weg niks-doen een ideale viering van Nieuwjaar kunnen zien. Het zou al een slecht begin van de week zyn, of van een nieuwe maand. Maar als wy nu eens dat grote, byna onafzienbare nieuwe jaar op dezelfde wyze begonnen als doorgaans elke nieuwe dag wordt aangevangen? Niet letteriyk natuuriyk, maar Scandinavië. De Noord-Atlanttsche Veirdragsorganisa- tie is druk bezig aan de voltooiing van de verdediging van Europa. De Amerikanen hebben dit jaar by Denemarken en Noor wegen aangedrongen op het stationneren van Amerikaanse troepen in deze landen, daar de eigen troepen van beide landen, die de Noordelijke flank moeten dekken, te gering in aantal zijn. In Denemarken heeft dat niet op veel verzet gestuit, al is het nog niet zover, maar Noorwegen wil hier van niets weten. Het is bang daardoor Rusland, waarmede het een gemeenschap pelijke grens heeft, te provoceren en acht het tijd genoeg tot de gevraagde maatre- Na ampel overleg met de betrokken instan ties wordt thans door de Stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking medegedeeld, dat de werving voor Friesland is vastgesteld op 16 Februari. Presidentsverkiezingen. Het gehele jaar ongeveer heeft Amerika in het teken van de presidentsverkiezingen gestaan. Het begon in Maart al in de staat New Hampshire, die als eerste voor- verkiezingen hield, waarby afgevaardig den naar de nationale conventies van bei de grote partyen worden aangewezen. Deze kiesmannen hebben zich meestal I reeds aan een candidaat gebonden. In dit geval ging het by de republikeinen om senator Taft (van de conservatieve vleu gel) en generaal Elsenhower, die zich niet officieel candidaat had gesteld, maar op Wie toch stemmen konden worden uitge- bracht. Het werd een grote overwinning voor Elsenhower, die daarop besloot zyn candldatuur ook zelf te gaan propageren. Daartoe nam hy per 1 Juni ontslag als op perbevelhebber van de Atlantische stryd- krachten in Europa, in welke functie hy werd opgevolgd door generaal Ridgway, die In Korea het bevel voerde. Op de nationale conventie te Chicago ble ken de aanhangers van Elsenhower in de meerderheid te zyn. De overtuiging, dat Taft niet van de democraat zou kunnen winnen, speelde hlerby een grote rol. Eisen hower was geen felle partyman, hy nam gematigde standpunten in en kon door zyn persooniyke aantrekkingskracht de onafhankeiyke kiezers voor zyn party winnen. Eisenhowers democratische tegencandl- daat, gouverneur Stevenson van Illinois, was een aantrekkelijke figuur, die een goed compromis was tussen het vooruistreven- de Noord-Oosten en het conservatieve Zui den.. Gedurende de daaropvolgende cam pagne ontpopte hy zich meer en meer als een aanhanger van Trumans voorultstre>- vende politiek, o.a.' door de nadruk te leg gen op de geiyke rechten voor iedereen, waardoor hy het Zuiden, waar het neger- probleem belangryk is, van zich ver vreemdde. Door deze op Truman afgestem de politiek maakte hy velen achterdochtig, wier enige wens was, dat er verandering zou komen, dat de Auglusstal in Washing ton, waar corruptie inderdaad vry veel voorkomt, eens zou worden gereinigd door een aantal nieuwe bezems. Bovendien ver wacht men van een republikeins bewind verlaging van belastingen. Stevensons ver klaringen, dat Eisenhower de politieke ge vangene van Taft was, hebben hem niet mogen baten. Op 4 November heeft het Amerikaanse volk met grote meerderheid Eisenhower tot volgende president gekozen. Bijna 34 millioen stemmen werden op hem uitge bracht; Stevenson verwierf iets meer dan 27 millioen stemmen. Het totaal aantal uitgebrachte stemmen was ruim 11.7 mil lioen meer dan in het recordjaar 1940; wel een bewijs van de grote belangstelling, welke voor de verkiezing bestond. voor de verkiezingen met de mededeling kwam, dat hij, indien gekozen, naar Korea zou gaan om te onderzoeken of er geen oplossing was te vinden voor de eindeloos durende oorlog. Ook wenste hij de Ame rikanen sneller vervangen door Zuid-Ko- reanen. Begin December is Eisenhower in JLIJLJ ÖUCHIUÜ tut LC VL eUtUlUtJlU. de I Eisenhower is bekend met de Europese

Bolswards Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1