9? I MMIOENEN VLUCHTELINGEN VRAGEN OM HULP MIST, VORST IN DE KIST? LL Martinytoer ler u, KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed to sizzen Het leed in de kampen .is onstellend is 29 Januari totale maansverduistering Fan de nga Bescherming Burgerbevolking West-Berlijn kan vluchtelingen niet meer verwerken Nederlandse schaatsers in topvorm HARRY TRUMAN Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa. A.J.O81NGA - Bolsward 10 ZER Tj. de J. V*' o >n w <LNG PIET. 100.—. RSUM Hwat hat Gabe Skroar Uitgave van 520 Dinsdag 27 Januari *53 No. 7 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad m. d” O. Ir. 265 1 lig- ■- :en. Iel ing reiken. Van de pl.m. 14 mlllloen vluchtelingen In Duitsland zijn met hulp van de Internatlo- en 30 pet. zich in de Oost-zóne moeten bevinden) flink aangepakt, maar de onder steuningen zijn te laag en de woongelegen heden in de kampen te gering. Geen won der, dat in deze overbevolkte omgeving de tuberculose welig om zich heen grijpt. de hichte to !ar bidriuw for- wij 3E IJS i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 ;edaan, ibaar blijven. het zgn. Nadat op Maandag J.l. de werving van de vrijwilligers voor de organisatie Bescher ming Bevolking in Leeuwarden reeds is aangevangeni, zal voor het overige deel van Friesland deze Werving op 16 Febru ari a.s. beginnen. Het ligt in het voornemen om deze Wer vingsactie te openen met een bijeenkomst in de Harmonie op Vrijdag, 13 Februari a.s., des middags 2 uur, onder auspiciën van de Stichting Bescherming Bevolking. De Minister van Binnenlandse Zaken, Zijne Excellentie Prof. Dr L. J. M. Beel, is voornemens deze bijeenkomst ver gezeld van enkele hoofdambtenaren van zijn Departement bij te wonen en al daar het woord te voeren. Ook de Commissaris der Koningin, Mr H. P. Linthorst Homan zal een toespraak houden. „West-Berlijn kan de vluchtelingenstroom uit Oos-Duitsland niet langer alleen ver werken.” Deze noodkreet slaakte Zondag burgemeester Reuter op een vergadering te Dortmund, waarbij hij aandrong op nieuwe onderhandelingen met de West- Dultse regering, opdat méér uitgeweke nen naar West-Dultsland kunnen worden afgevoerd vooral ook omdat z(| met hun enorme aantallen het toch al grote werk lozenleger In West-Berlijn tot een ondraag lijke last voor de stad maken. Maar de vluchtelingenstroom vloeit dóór, dagelijks enige honderden. Tot gisteren waren reeds 16.000 Oostduitsers gevlucht. Daarmee Is het record van December (16.800) al gebroken. ongeveer 200kg, die waren bestemd om naar Duitsland te worden gesmokkeld. 2 Nieuwe diocesson in Nederland? Naar w(j vernemen bestaat er grote kans, dat Hiervoor is in 1952 ingesteld de Nationale i van wie 22% mlllloen zijn omgekomen Commissie voor Vluchtelingenhulp annex een Raad van Advies en Aanbeveling in welke raad, welke destijds met een rede van H. M. de Koningin werd geïnstal leerd, o.a. zitjting hebben de Commissaris sen der Koningin en de burgemeesters van de hoofdsteden der provincies en voorts vertegenwoordigers van een aantal belang rijke Nederlandse instanties en instellingen Deze organen stellen zich o.a. ten doel het organiseren van een nationale geld inzameling voor de vluchtelingenhulp, wel ke inzameling in enkele provincies en ge meenten reeds is gehouden, terwijl het in de bedoeling ligt deze in Friesland van 914 Maart a.s. te doen plaats vinden. Het Provinciaal Comité voor de Vrouwe lijke Hulpverlening (V.H.V.) heeft zich be reid verklaard deze inzameling te organi seren. Op initiatief van de Commissaris der Ko ningin in onze provincie, Mr H. P. Lint horst Homan, werd in het Provinciehuis onder zijn leiding een vergadering gehou den, waarin een en ander nader werd be sproken en toegelicht. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door mevr. Linthorst Homan, ere-presidente van het Prov. Comité V.H.V., de heer Eggink, vertegenwoordiger van het Nationaal Co mité, de burgemeesters van Sneek en Bolsward, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabriéken, vertegenwoor digers van kerkelijke en maatschappelijke organisaties enz., die allen door de Com missaris verwelkomd werden, waarna hij in he>t kort het doel van de bijeenkomst uiteenzette. Dat is: medewerking te ver krijgen van die instanties en bedrijven in de provincie welke door de V.H.V. niet om vat kunnen worden. Aangrijpende toestanden. In een korte, maar belangwekkende rede besprak de heer Eggink vervolgens het werk van de Internationale organisaties, Ingesteld door de Verenigde Naties. Wan neer het probleem der vluchtelingen ons eenmaal gegrepen heeft, Iaat het ons niet meer los, zo begon hij. Het leed In de vele kampen is ontstellend. Het grijpt ons aan. Wp.t ons Natolnaal Comité bezig houdt Is maar een kleine groep, maar het probleem is veel groter. Het betreft hier mlllloenen over de gehele wereld, zoals ook H. M. de Koningin In haar brief aan President Tru man sohreef. Een van de grootste problemen waarvoor de tweede wereldoorlog mensdom geplaatst heeft is de toestand van de vluchtelingen, de displaced persons, die bij mlllloenen van huis en haard verdreven zijn. En om het nog erger te maken kwamen daar de laatste jaren nog de enorme massa's jKoreanen bft geylucht voor nieuw oorlogsgeweld. Al deze ongelukkigen móéten geholpen worden. namen aan deze besprekingen deel. Be sproken werden vraagstukken betreffende de Rijnvaart, het verkeer in de zeehavens en het vrachtwagenverkeer In de grensge bieden. Invoering van een voor belde par tijen billijk haventarief werd onder ogen gezien. De besprekingen zullen later wor den voortgezet. Katholiek Nederland ter gelegenheid van de a.s. viering in Mei van het Kromstaf- eeuwfeest, het feit, dat 100 jaar geleden de kerkelijke hiërarchie in ons land werd hersteld, twee nieuwe bisschoppelijke dlo- cessen rijker zal worden. In Vaticaanse kringen verluidt het, dat het aantal bls- schopzetels dan In ons land zal worden ult- gebreld met één te Rotterdam, waardoor het allengs te groot geworden bisdom Haarlem In tweeën gesplitst zou worden, en met één te Deventer voor het Oosten van het land. Jeugdige bankrovers. Zonder veel emotie hebben twee jonge mannen uit Laren de 16-jarlge weversleerllng G. C. en de 19-jarige militair J. J. T. dit weekein de bekend op 8 Januari de geruchtmaken de overval op de Blarlcumse Boerenleen bank te hebben gepleegd. Z(j en een om- steeks 50-jarige oom van de laatste die er voor zorgde, dat de overval-requlsleten van de jongens ten dele werden verbrand konden In de loop van Vrijdag en Zater dag worden gearresteerd, dank zjj de sa menwerking tussen de Rijkspolitie te Bla ricum, de gemeentepolitie te Laren en de I tijdens mist met gedimde lichten. Het aantal mistdagen is deze winter tot op heden zeer groot. Het K. N. M. I. heeft al tal van keren het wegverkeer moeten waarschuwen voor dikke mist. Verschil lende keren werd het lucht-, weg- en scheepsverkeer lam gelegd. Voor de auto- en motorbezitters nog even een tip, nl. btJ mist overdag met volle lichten rijden en NIET met stadslichten; bij avond en nacht 't Is better, reizgest hjir wei, Dat leafde en trou dy wijt in trien, As dat de wrAld mei great pohel Dy in eareteken jowt fan stlen. ris heeft gevraagd om 8 mlllloen dollar, dat Is 12 mlllloen gulden. La ten wij in Nederland proberen een half mlllloen bil elkaar te krijgen, waarvan dan 40 pet. ten goede zal komen aan het Intern. Klndernood- fonds (Unicef) dat uitstekend werk verricht. Dit laatste werd de aanwezigen getoond door middel van de film, welke de heer Eggink over de hulp aan gevluchte kinde ren draalde. En die beelden toonden meer nog dan woorden de noodzakelijkheid, maar tevens ook het mooie van dit werk aan. By de daarna gehouden besprekingen zeg de de heer Koopmans, voorzitter van de K. van K., zijn volle medewerking toe. Ook verklaarde hij zich bereid contact op te nemen met de Departementen van Nij verheid en Handel. En na de bijeenkomst volgde nog een onderhoud met andere ver tegenwoordigers teneinde zo mogelijk di rect meer zulke spijkers met koppen te kunnen slaan. Ingeblikte ellende. Voor het oog ziet alles er wel netjes uit, maar het is iftgeblikte ellende. Een op leiding voor de kinderen is er bijv, niet, zodat die voor een enorme leegte komen te staan. De toestand van deze mensen is hopeloos, maar wij moeten ons hun lot aantrekken. Zij behoorden ook tot de ge>- allieerden en hebben hetzelfde doorge maakt als w(j. De Hoge Commissaris voor de vluchtelin gen heeft van de Ver. Naties geen fondsen toegewezen gekregen. Waarom weet ik niet, aldus de heer Eggink. En wat er precies moet gebeuren, weet ik ook niet. De richting moet gezocht worden, maar er liggen hier terreinen genoeg en in ons land is de leiding in goede handen. In zeven provincies Is de zaak al enige t|)d aan de gang. 679 gemeen ten zijn bezigt een inzameling te houden. Er Is al een kwart mlllloen gulden binnen en van verschillende grote gemeenten worden nog bijdra gen verwacht. De Hoge Commissa- De internationale schaatswedstrijden, die het afgelopen weekeinde in Davos werden gehouden zijn een daverend succes gewor den voor de Nederlandse rijders. Niet alleen werden alle afstanden gewon nen door onze landgenoten en bezetten z(j de eerste drie plaatsen in het eind klassement, maar Kees Broekman en An ton Huiskes slaagden er tevens in een we reld record op hun naam te brengen. Broekman op de 5000 en Huiskes op de 3000 meter. Bovendien wist Gerard Maarse, als eerste Nederlander, op de 500 meter beneden de 43 seconden te komen. lp langer hoe mear de koerts bipalc, dy’t d< drluwen geane, Dat is by alle bidriuwen 1_1 *1 M r* ütsündering yn. De boerestin yn syn cel |__x_ lx. I H I. tl. J*. I W wol yn it boerebidnuw seis as yn de koöpe- neat oan foroarje, mar de greate lichamen, rative ynstellingen, dy't de boerestin opboud dy’t de boeren meiinoar opboud hawwe, soe- j hat, lizze hjir tige greate bilangen. En hwat ne dat al kinne, as hja fler genóch sjogge. In dit artikel willen wfj het nu eens heb ben over heit gezegde „Mist, vorst in de kist". Nu is het typische dat men in een deel van ons land hieronder verstaat, dat er dan vorst op komst is, dus populair voor gesteld, komt mijnheer Mist binnen met eenj kist, waarin hij vorst heeft, terwijl men in een ander deel van ons land hier mee bedoelt, dat de vorst dan gaat ver dwijnen in de kist en weggebracht wordtl Nu is het niet nodig er over te redetwisten of nu het één of het ander wordt bedoeld met het gezegde „Mist vorst in de kist”, want. het kan alle bei. Wanneer het vele dagen zacht en vochtig is geweest bij overwegend zuidwestelijke winden, dan kan er plotseling verandering Intreden. De wind draalt langzaam naar het Oosten, de barometers gaan stijgen en I van het continent wordt koude lucht aan gevoerd. Zodra deze koude lucht uit het Oosten onze streken gaan overstromen, waar de lucht nog zeer vochtig is, komt er mist. Deze mist kan soms enkele dagen aanhouden, terwijl de temperatuur steeds verder daalt, mogeltjk al tot beneden het vriespunt. In dit geval is het eerste waar, n.l., dat mijnheer Mist vorst bij zich heeft, kortom dat de kans op enige dagen of langer met vorstweer groot is. Nemen wij nu het tweede geval, dan zien wij dat ook bij de aftocht van de vorst mist kan ontstaan. De lucht aan de grond en ook de grond zelf is na een vorstperiode nog zeer koud. Van de oceaan wordt nu met zuid tot zuidwestelijke winden zach tere en vochtige oceaanlucht aangevoerd. Door de afkoeling tegen de koude grond en tegen het nog aanwezige ijs (soms ook tegen het sneeuwdek) gaat de waterdamp condenseren; dan ontstaat er weer mist. Ook'dit kan enige dagen duren. Nu zijn er nog meer omstandigheden, waarbij gemakkelrjk mist ontstaat, bijv, wanneer er 's nachts windstil weer is en de temperatuur sterk gaat dalen; ook dan wordt dikwijls mist gevormd, die zeer plaatselijk, maar ook hardnekkig kan zijn. Daar deze mist ontstaat door de sterke uitstraling, wordt deze mist wel stralings- mist genoemd. Maar waar het ons in dit artikel om ging, is om even recht te zetten, dat beiden ge lijk kunnen hebben, wanneer men beweert, dat er op mist vorst volgt en ook wan neer men volhoudt, dat wanneer er mist ontstaat, de vorst in de kist gaat en ver dwijnt. Hoewel het niet altijd zal opgaan, kan in vele gevallen worden gezegd, dat mist na een periode met koud weer, by winden tus sen. zuid en west doolweer tot gevolg kan hebben en mist by winden tussen noord en oost na een periode met zacht winter weer, kans op een vorstperiode betekent I Ondanks Gallup won hij 't pleit, Bracht er menig zaak in ’t reine Trok in koele nuchterheid, Doelbewust de forse lijnen. Acht jaar torste hij ’t bewind, Zonder opsmuk en fanfare, Als de volksman, echt bemind, Eenvoud blijft toch steeds het ware. wer by us ütgongspunt werom. De üntwik- i'jg fan de boeren is gins forbettere by eartiids, mar hja is jit lang net hwat hja wêze moat. De measten nimme mei in mini ma oan ünderwiis en foarming genoegen dat is foar de kommende boerestan bislist Toen in ’t duisterst werelduur Het matte licht de wolken randde Kreeg hij onverwacht het stuur Van de U.S.A, in handen. Nooit had hij dit ambt gedroomd, ’t Kon hem ook geen geestdrift wekken Met een stil bescheiden schroom, Ging hij het Witte Huis intrekken. Algemeen niet hoog geteld, Dit eenvoudig boerenzoontje, Van de grote Rosevelt Een armetierig epigoontje. Maar 't beeld bleef niet lang verwaasd Moeilijk kon het meer verzwegen, Elk vóóroordeel is er naast, Truman valt ons heus niet tegen Thans nu hij de brug verliet, Uitte elk spontaan waarderen, Vóór- en tegenstander ziet Men eerbiedig salueren. Wellicht zullen zij ’t verstaan, Die straks de historie schrijven, Truman heeft zijn plicht g< De wereld moet hem dankt districtsrecherche der Rykspolitie. Vrijwel het gehele geroofde bedrag, ruim f17.000, is te voorachyn gekomen, evenals een der wapens. Karei Lotsy Ridder. By de receptie ter ge legenheid van «yn afscheid als voorzitter van de KNVB, ontving de heer K. J. J. Lotsy de mededeling, dat de Koningin hem heeft benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tydens de buiten gewone vergadering van de KNVB werd de scheldene praeses benoemd tot ere lid. Vrouw doodgereden. Toen Vrijdagmiddag de 43-jarige weduwe H. J. A. D.S. plot seling onoplettend op de Kalvermarkt te Den Haag om lijn 4 te halen, het trottoir verliet, werd zy door een personenauto aangereden. Zy kreeg zulke ernstige ver wondingen, dat zy even na aankomst in het ziekenhuis Westeinde, overleed. Over 8 jaar een IJ-tunnel. De gemeente raad van Amsterdam heeft besloten, f500.000 beschikbaar te stellen voor het gereedmaken van een plan voor een 1100 meter lange autotunnel onder het U te Amsterdam. Het werk zal ongeveer 8 jaar duren en f70 millioen moeten kosten. De N.R.V. In 1952. Het afgelopen jaar is voor de N.R.V. een recordjaar geweest, want in groepsverband zyn op reis ge weest meer dan 30.000 deelnemers tegen over 24.500 in het jaar 1951. Er was veel belangstelling voor Zwitserland (8102 deelnemers) en voor O ostenryk (10.322 deelnemers), doch ook voor ver weg ge legen landen, zoals Spanje. Het ledental steeg met 33.000 tot ruim 101.000, een cjj- fer dat sinds de oprichting van het N.R.V. in 1906, nog nooit was bereikt. Goedkoop geld. Twee Denen, de 27-jarlge H. Olsen en de 28-jarige F. Jensen uit Ko penhagen, zyn in ons land gearresteerd, zy hebben te Nieuwe-Schans een hotelre kening betaald met geld, dat afkomstig bleek van een Zweeds monopoliespel. Minister Witte moet bezoek aan Friesland uitstellen. Het bezoek, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Ir H. Witte op 2 en 3 Februari aan Friesland zou brengen, moeit worden uitgesteld, om dat de minister deze dagen in de Tweede Kamer aanwezig zal moeten zyn. Het is nog niet bekend, wanneer minister Witte nu naar dit gewest ZH1 komen om zich op de hoogte te steillen van de woningbouw- problemen en woningtoestanden. Minister Algera In Duitsland. Twee dagen is te Badeni-Baden een Nederlands-Dultse conferentie over vervoersvraagstukken ge houden. De ministers van vervoer van Ne derland en Duitsland, Algera en Seebohm, ren werd gevangen. De banden van zyn auto, de reserveband inbegrepen, bleken nale organisaties velen naar hun vader- gevuld te zyn met koffiebonen, by elkaar land teruggekeerd, terwyi ook enkele mil- lloenen emigreerden naar gebieden over zee, Maar' thans is er niet voel meer to repatriëren en ook kunnen velen om poli tieke redenen niet terug, terwyi emigratie voor ouden van dagen, zieken, gebrekkl- gen en kinderen evenmin mogeiyk is. Ge zinnen zyn uit elkaar gedreven, de z.g. harde kern is achter gebleven. Toen de Internationale vluchtelingenorga nisaties werden opgeheven, zyn de slacht offers evenwel niet aan hun lot overge laten. Bereikt is o.m. dat ze in alle lan den als algen vluchtelingen zullen worden behandeld. W.-Dultsland heeft de enorme stroom uit Polen en Rusland (14 mlllloen, 'an in timmerman of me- taelbiwurker bistége wurdt en hwat men oan in bidriuwslieder fan in buorkerij ten koste leit, dan liket it nearne nei. Seis yn in lanbou-provinsje as Fryslan is al iierren it middelber technysk ünderwiis gong- ber, mar oer de earste Middelbere Lanbou- skoalle wurdt jit swier debattearre. De jon- ges, dy’t in fak leare moatte, kinne alle dagen nei skoalle, mar by de boer kin dat mei ien of twa dagen yn ’e wike wol ta. Om fan de outillaezje fan dizze skoallen mar hielendal net to praten. It wurdt hege tiid, dat de boer ynsjocht, dat dizze tastannen tige ta skea binne fan de maetskiplike en ekonomyske posysje fan him en syn stangenoaten. Der moatte nije ynitia- tiven nomd wurde, oars reitsje hja op in moderne wize wer ünder de machten, hwer’t de koöperaesje harren fyftich jier lyn, ünder wei helle hat. De boerelieders oan 'e top sjogge it swurk wol driuwen, mar har war- skógjendc stimme fynt jit to min wjerklank by de praktyske boer, dy’t ünderwiis en ünt- wikkeling, jit in to lyts plak takent yn it Eb ben fan nimscls en syn opfolgers. Ek hjir is wier: stilstcan is efterütgoan! De Algemene Emigratie Centrale heeft in 76 gemeenten plaatseiyke aanmeldings- comm. gevormd. Deze plaatseiyke aan- meldingscommissles hebben tot taak, a.s. emigranten voor te lichten over en voor te bereiden op emigratie. De installatie van deze Commissies zal in de maand Fe bruari plaats hebben. De eerste installatie omvat de plaatseiyke commissies in de provincies Groningen, Friesland en Dren the. Deze installatie heeft plaats op Zater dag 7 Februari a.s., des middags om 2 uur in het „Concerthuls” te Groningen, Poelestraat 30. Contrabande zat in autobanden. Een wel 1 byzonder ongebrulkeiyke verpakking van I smokkelwaar bezigde een Belgische amok- kalaar, die eind vorige week met auto en Spreker noemde cyfers. Ontstellend hoog. j al door Noordbrabantse douane-ambtena- Yn greate Enen is it sa, dat de Hnbou sünt in heale ieu bigoun is to profitearjen fan de technyske wittenskippen. De praktyk fen heit op soan ünderfynt de ynfloed fan de skiedkunde, de natuerkunde, de plantkunde en al sa meat. Yn it iene gebiet earder, yn it oare letter, sprekke de wittenskiplike ütkom- sten aloan mear in wurd mei en it ünderwiis en de foarljochting bringe de praktyske boe ren en jonge boeren dêrmei op ’e hichte. Men kin dizze dingen fan twa kanten üt bisjen. Fergeliket men üs lan mei de measte oaren, dan stean wy hjir foaroan. Sjocht men nei de wittenskip seis en de tapassing yn de prak tyk, dan giet it och sa sunich. Hünderten boeren dagge winlik noch mar in lyts. bytsje om harren op bringen fan de wittenskip. Ha oaret linkendewei wol in bytsje’mar mear as gefolch fan hwat hja by oaren sjogge, as op groun fan bettere ynsichten. En dat sU ek wol sa bEuwe liket üs ta, de measten binne en bliuwe praktykminsken, dy’t folie mear troch it sjen as troch it tinken ta foroaring brocht wurde. Mei ütsündering fan inkelde ütrinners yn GrinsUn, is dit ek foar de measte boeren net dwaenlik. Har bidriuw en it wurk nimt har tofolle yn bislach en fan stüdzje moat men it measte net forwachtsje as men moarns en jouns ünder de kij sit. Dochs leit hjir in great gefaer foar de boe ren meiinoar. Hwant al bliuwt it wier dat in boer om to slagjen grif gjin boekewiirm wêze moat, mar in praktyske bidriuwslieder mei in pear goede nannen oan it Eif, it nimt net wei, dat de risseltaten fan de wittenskip hoe Dirckteur fan in greate H.B.S. earne yn üs de bi- liin. Hy neamde ek fuort wer dizze mughk- iwcn geane, uat is oy auc oiariuwen sa heden en joech tige op fan de prachtige po- de buorkerij makket hjir perfourst gjin sysje, dy’t Uld-studinten fan him dér foun ïndering yn. De boeresdn yn syn gehiel hiene, binammen yn de skiedkunde. hat it greatste bilang by dizze ütkomsten. Sa- Ik sei al, de allinnichsteande boer kin der rative ynstellingen, dy’t de boeresdn opboud dy’t de boeren meiinoar opboud hawwe, hat, lizze hjir tige greate bilangen. En hwat ne dat al kinne, as hja fier gcnóch sjcoo de yndividuële boer oerminsk is, moat troch Sok in fier-gesicht kriget men lykwols net as de boeresdn yn syn gehiel wol terdege yn 'e men seis gjin idé hat fan de geweltige bi- gaten hélden wurde, De hear H. D. Lou- tsjutting fan de technyske wittenskippen foar wes, de bikende Eeder fan de boerebiweging, de praktyk fan it Ebben. En sa komme wy hat okkerdeis yn Ljouwert sprutsen foar de wer by us ütgongspunt werom. De üntwik- leararen by it lénbou-ündêrwiis en hy mien- I keling fan de boeren is gins forbettere by de doe as ien fan de bilangrykste punten, dat eartiids, mar hja is jit lang net hwat hja de koöperaesjes net genóch oan it wittenskip- wêze moat. De measten nimme mei in mini- lik ündersykjen diene. It seaneamde „reseacn- mum oan ünderwiis en foarming genoegen wurk”, it ündersykjenfan nije technyske mid- en dat is foar de kommende boerestan bisL’st dels, Ette wy tofoUe oan oaren oer, sei hy. De fiersto min. boeren sjogge it greate bilang fan dit wurk Ek de regearing docht yn dizzen lang net noch net genóch yn. Dy koöperaesjes hawwe genóch. As men ris neist elkoar leit, hwat as great doel de bisteanswissichheit fan de j oan de o; boer to bistevigjen, sa sei er, en hja moatte lyk-opgean mei de partikuÉere ündernim- mings, oars komme hja efteroan. En ik leau fêst dat hy it goed sjocht. Nim nou ris it PhiEps-concem, dat yn de PhiEps-Roxane, in modem bidriuw to Weesp, mei machtige laboratori, de fragen op it gebiet fan de vitaminen, ündersiket. De ütkomsten fan dat ündersyk wurde meiiens yn in proefbidriuw yn ’s-Graveland fierder ündersocht. Dit kin fan tige great bilang wurde foar de hinnehalders, mar ek foar de greidboeren, dy’t by har melke kij yn de winter fakentiids mei vitamine-D tokoarten to krijen hawwe. Lyksa spilet it vitamine-A in bilangrike rol by de kealle-opfok. Straks komme der nije féfoermiddels yn ’e hannel, mar fansels allinnich via de kanalen fan dit concern.Dat is logysk, hwant hja hawwe mil- boenen oan de utfining bistege. Men moat oer dizze dingen net tó licht tinke. Hwant as dizze ynstellings allinnich yn hannen binne fan de greate particuliere concerns, dan hat dit ek noch in oar gefolch. It is bikend, dat men oan de universiteiten tige gefoelich is foar in goede takomst foar de stuainten. Hwa komme dêr om de meast bijeftige jonge doc tors en yngenieurs wel to hel)en? Dyselde greate concerns I Dittc wike spriek ik mei in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1