Nationale ramp eiste ruim 600 slachtoffers I MANIFEST VAN RAMPENFONDS Gabe Skroar Martinytoer Het Noorden vrijwel voor rampen gespaard Spontane hulp allerwegen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinininiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiin Fan <fe aan 1 ós hjoed to sizzen Hevige overstromingen op Zeeuwse- en Zuid- Hollandse eilanden en in West-Brabant Ouders zagen hun babies verdrinken Ramp in Stavenisse HULP IS PLICHT Veertig schepen in nood 40 mensen vedronken op Goeree Hoogste water Zeeland het zwaarst getroffen Amerika en Duitsland bieden hulp aan ^Afsluiting zeearmen voorkomt rampen” Nationale Ramp, Nationale Hulp „Jan Leis” bracht 24 opvarenden ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Voor millioenen schade Troepen en Vliegtuigen „Insulinde” bijna vergaan Dinsdag 3 Februari *53 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Boleward Hwat hst I r Tj. de J. t No. 9 49e Jaargang Bolswanls Nieuwsblad waar reeds E= E= PIET 1 3 1 s n I c 1 I c 1 l Hevige Storm en Springtij teisterden onze kust 1 p 1 tl Q e e a e r 3 3 Uit de lawine van berichten, die ons over de overstromingsramp bereikten, komen twee dramatische, schrijnende gebeurtenis sen naar voren. In Ossenisse (Zeeuwsch-Vlaanderen) bracht mevrouw Vossaart haar baby in veiligheid waarbij zij tot aan haar borst door het wa ter moest waden. Plotseling rukte het wa ter haar het kind uit de armen. Het ver dronk voor de ogen van de moeder. In de nieuwe Neuzenpolder sliep een echt paar op de bovenverdieping van him wo ning en de baby beneden. Toen het water het huis binnendrong snelden zij naar be neden om hun kind te redden. Zij kwamen te laat. De wieg was door de vloed om geworpen en de ouders zagen hun baby verdrinken. In Stavenisse schijnt een enorme ramp te hebben plaats gevonden. Mensen, die Maan dag met de boot uit Bergen op Zoom zjjn vertrokken om het eiland Tholen aan te doen, hebben daar van de burgemeester van Tholen vernomen, dat een derde deel van het stadje volkomen onder water staat en dat de huizen daar zijn overspoeld, ver nietigd, afgebroken en tot wrakhout zijn geslagen. Men neemt op het ogenblik aan, dat er in dat deel van Stavenisse zeer vele doden z^jn te betreuren. DEN HAAG, 1 Febr. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help -direct. Krachten, machtiger dan welke menseljjke machtsconcen traties ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard verjaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken te niet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren heeft getroffen. Met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade,die met name het Westen van ons land is toegebracht. DOE HET DIRECT. Stort uw bijdragen op postgiro 9B7B van het NATIO NALE RAMPENFONDS DEN HAAG of stuur een postwissel naar het secretariaat Statenlaan 81. meter Is. Te IJmulden wae in hetzelfde jaar de hoogste stand 8.68 meter en thans 8.86. In Harlingen was in 1986 de hoogste stand 8.19 meter en thans 8.68 meter. i i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) d t- le r 0 e t r i Onder deze tragische omstandigheden ia hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral, hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook uw welvaart is, met de grootst mogeljjke spoed te herstellen. Tast diep in uw buidel ook als dit een offer voor u mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om uw medemensen, om uw va derland en ulteindelijk om uw eigen belang. t 1 3 3 1 :t ,r h 3. o f. n Is r- Is p s j. r i I Voorts arriveerden gisteren specialisten van het Amerikaanse engineercorps uit West-Duitsland om met onze militaire autoriteiten te overleggen wat hier aan manschappen en materieel het dringendst nodig is. Zowel manschappen als materi eel zullen uit West-Duitsland worden aan gevoerd. Bovendien wordt van Amerikaanse zflde overleg gepleegd om ook op financieel ge bied hulp te verlenen. In de loop van Zondagnacht bevonden zich ongeveer veertig schepen op de Noordzee In nood. Enkele daarvan waren er zeer ernstig aantoe of moesten geheel worden opgegeven. De reddingboten van vrijwel alle kuststations voeren uit om hulp te verlenen, vele malen tevergeefs. Tofreden lykje in skrlele gunst Tofreden wêze in greate kunst Tofreden wurde in great blrik Tofreden bliuwe in masterstik. In het dorpje Stellendam op het smalste gedeelte van Goeree-Overflakkee zijn 40 mensen verdronken en verscheidene perso nen worden vermist. Het dorp is volkomen geïsoleerd. Van een ter zake deskundige hoofd-inge- nieur van de Rijkswaterstaat wordt de wa tersnood toegeschreven aan de volgende drie factoren: 1. Het tijdstip van het hoogwater; 2. De hoogte van het getij, dat springtij was in verband met de nieuwe maan; 3. De wind kracht en de windrichting. Aan drie kuststations, nL Hoek van Hol land, IJmulden en Harlingen werden de hoogste waterstanden genoteerd, die sinds een eeuw zjjn opgetreden. In 1894 was de hoogste stand in Hoek van Holland 3.28 meter,'terwijl deze thans 3.40 Zeeland, van alle Nederlandse provincies het meest kwetsbaar in de strijd die Ne derland in de afgeloptn dagen tegen zijn erfvijand voerde, is wel zeer zwaar ge troffen. Slechts bij benadering valt te zeg gen hoeveel mensenlevens het aanstormen de water heeft geëist. Schier overal was het even erg. In Krui- ningen en zijn omgeving, waar hele dor pen moesten worden geëvacueerd, in de zak van Zuid-Beveland, die voor een groot deel onder water staat, op Walcheren, waar Vllssingen en tal van dorpen onder water kwamen te staan. En overal de gehele rijke Schelde-delta door drijven boven vruchtbaar land kada vers van vee en beneden diep onder het water rot de wintertarwe en vergaan de kostbare aardappelvoorraden. Nog op geen stukken na valt te begroten, van welke omvang de materiële schade zal zijn. Een deel van het Amerikaanse ambas- sade-personeel te Den Haag is Zondag ter stond na het bekend worden van de ramp door de ambassadeur Selden Chapin op de bureau’s ontboden. Telefonisch werden de nieuwe Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles en de leider van de wederzijdse militaire hulpverlening Stassen, die op hun tournée door Europa in Parijs zijn gearriveerd, van de ontstel lende watersnood op de hoogte gesteld. Dulles stuurde direct een telegram van medeleven aan onze minister van Buiten landse Zaken. Minister Algera meent, dat de overstro mingsramp het probleem van de afslui ting der zeearmen in zijn volle omvang naar voren heeft gebracht. Er moeten maatregelen worden genomen, aldus de minister, die dit soort rampen naar menselijke berekening kunnen voor komen. Hij herinnerde in dit verband aan het plan tot rechttrekking van de kustlijn, waarvan hij reeds bij de behandeling van de begroting in de Tweede Kamer melding had gemaakt. Dit plan zal honderden millioenen kosten, maar meer dan ooit dringt de tijd, de zaak grondig te bekijken. Deze ramp, zo verklaarde de minister na drukkelijk, is een nationale ramp. Het Ne derlandse volk moet de gevolgen hiervan gezamenlijk dragen en wij moeten ons ge zamenlijk en krachtdadig inspannen de no den ten spoedigste te lenigen. 1 FEBRUARI 1953 (Luctor et emergo) Een droeve ramp heeft ons ontsteld, Natuur toonde haar nukken, Voor het vernielende geweld Moet weer de mens gaan bukken. De nieuwsdienst gaat van uur tot uur Vaag noodlots sluiter lichten. Elkeen bepraat met vriend en buur Zwaar schokkende berichten. We zien ze in gedachten staan, In regen, kou verdreven Dof dreunt de klok vaal schimt de maan Vlucht! enkel nog het leven. We zien een wilde watervloed, De landen overspoelen Laat alles achter! vlucht met spoed. Wie zal niet medeleven? Wij bleven voor de ramp gespaard, De dag licht als tevoren. Gezellig om de warme haard, Wij hebben niets verloren Wolken jagen onstuimig wild, Storm rinkelt aan de ramen, Maar binnen is het rustig mild, Wij zijn gelukkig samen Is ons niet ieder noodbericht Een wekroep ga je haasten 1 ’t Is nu de tijd zie nu je plicht: Wat doe ik voor mijn naaste? Medegevoel wekt offerzin, Laat niemand in ’t onwisse Wat kan ik van mijn aards gewin, Voor de berooiden missen? Ieder die klaar dees roep verstaat. Hij houdt geen klaagbetogen, Maar toont zich dienstbereid paraat, Te helpen naar vermogen. Hij gaat aan 't werk en aarzelt niet Ook anderen aan te sporen, Zo kan over het rampgebied De nieuwe morgen gloren. Ten koste van een ernstige beschadiging is de reddingsboot „President Jan Leis” er in geslaagd 21 zeelieden en 3 vrouwen te red den van het in nood verkerende Deense s.s. „Annam”. De Deen dreef stuurloos voor de pieren van Hoek van Holland langs. Bij het Noorder- hoofd wist de reddingsboot 24 koppen over te nemen. lan bracht hat, is nou de aide erffijan fan de lege lannen brutsen. De al nammen, hat jimmeroan de lege lann< d~" c__ - -»r den fan de blide opgong üt de illinde fan de oarloch fait er nou wer ünforhoeds en mei skrikber gewelt oer üs folk en lan hinne. Op dit momint is de sitewaesje jit net oer to sjen, ure nei ure komme der nije biriochten, mar nou al stiet it fêst, dat it ien fan ae great- ste rampen is, dy’t de sé üs ea oandien hat. Fansels wurdt der alle war dien om de earme slachtoffers to helpen en mei alles, hwat der biskikber is yn ’e mjitte to kommen. Eltse ynwenner fan dit lege lan wit, dat hja dêrre oan de iggen fan de Noardsé, de slag- gen krije, dy’t troch it hiele folk mei droegen wurde moatte. Hwant hja lizze yn de earste linys, mar it hiele folk fielt de slaggen. In echt-nationale helpaksje moat opspringe üt dit nationale leed, dat is de plicht fan üs alle- gearre. Dit is it earste en op dit momint it iennich- ste, hwat wy dwaen moatte en dan sille der ek grif wer goede dingen fuortkomme üt dit kwea. Hwant it like soms wol, dat üs swiere diken en machtige fordigeningswurk tsjin it wetter in soarte fan lükse wiene, mear nei it sin fan de ingenieurs as nei dat fan it folk. Wy sjogge nou wol oars. It mei wier wêze, dat sa’n stoarm net to foarsjen is, mar it blykt jimmeroan dochs wer, dat it ünfor hoeds üs lan bispringt. Wetterwurken makket W i - Hoevelen klaagden Zondagmorgen over een onrustige en stormachtige nacht? Och, wij hebben zo gauw iets te klagen. We vergaten misschien wel de radio er bij aan te zetten. Toen we het wel deden, ’s morgens vroeg of later op de dag, schrokken we over de ramp die ons land getroffen had. Nóg beseften we niet hoe ernstig het was, totdat we hoorden van slachtoffer: 8 doden te SpijkenisseToen volgde de ene Jobstijding de andere. Dijkdoorbraken, overstromingen, vermisten, slachtoffers. De djfers klommen, 85, 130, 180, 240, 290, 340In angstige spanning wachtten we af en nog bleek de toestand onoverzich telijk. Maar Nederland zit niet bij de pakken neer. Er werd gewerkt. Er werd geofferd. Spontaan. Spoedvergaderingen werden belegd, inza melingen gehouden. In de loop van gisteren werd langzamerhand de toestand overzichtelijker. De laatste berichten melden vanmorgen, dat het aantal slachtoffers reeds tot 605 is gestegen. Nog is de toestand niet in z’n geheel te overzien. Schouwen en Duiveland staat geheel onder water. Gruwelijke onzekerheid heerst nog over het lot van honderden op de Zeeuwse- en Noordhollandse eilanden. Groot gevaar bedreigt Zierikzee en Brouwershaven, waar het water snel stijgt en waar reeds 30 doden zijn te betreuren. Het grootste deel van Zuidwest-Nederland staat onder zout water en de binnenhavens zijn moeilijk te bereiken. De gehele Nederlandse vis sersvloot, voor zover die in de thuishavens was, is op weg naar de Zeeuwse eilanden. Vele mensen houden- zich nog op in bomen of op Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 men net foar moai waer en lange dagen, mar foar de hjerst en 'de winter, as de illeminten oerstjür binne en mei oerkrêften it forlerne lan teisterje. Fryslan is der diz kear bést foarwei komd, mar hoefolle skea en leed hat it wetter ek hjir dien sünt tiden en tiden. Ek hjir komt in djippe libbenswiisheit nei foaren. It wetter bracht üs fruchtbere lans- douwen, mar ek striid en rampen. Gjinien wit dat nammers better as de man, dy’t by alle dykrampen it earste en slimste slachtof fer is, de man, dy’t net allinnich mei hüs- halding en hüsboel, mar ek mei it hiele affear, mei lan en fé, mei foarrieden en ark yn de earste liny leit. De boer en de platte- lanslju witte hwat wetter is en wêze kin. Hja fornimme dat by wurk en by har lésten, pol der- wetterskips- en mealjilden. Hja hawwe dizze erffijan wol yn ’e gaten, mar ek by harren giet it op, dat in minske gau en graech de swiere kanten forjit as hja net hurdhannich der oan herinnere wurde. Dan komt de sleur en de needsaeklike finder- haldswurken wurde ütsteld of formindere. Wy fiele üs de léste jierren sa feilich efter dy sterke ófslütdyk. Wy litte de oare sédiken stilwei forswakje, hwant hja dogge winlik dochs gjin tsjinst mear. Wy kenne hiel hwat wetterskippen, dy’t net graech in strenge yn- speksje hawwe soene oangeande de dyks- hichte en sa mear, hwant dan soe bleken dwaen, dat er gans oan gebeure moast.. Dizze forskriklike stoarm kaem üt it Noard- westen, mar hwat soe der bard wêze as er hwat Noardliker opstutsen wie? In war- skoge man telt dübel! De striid tsjin it wet ter, de feilichheit fan de lege lannen mei men net to licht achtsje. De premy is heech, mar it forties is folie heger. It mist my net, dat it barren hoe forskriklik ek, tige yn- floed hawwe sil op allerhanne ynstansjes, dy’t har swiere en impopulaire plicht op en nij ffil ynskerpe is troch hwat nou bard is. It deskundich ündersyk, hwat hjir grif üt fuortkomt, sil sjen litte, dat men op man- nich plak tof olie tajown hat oan de drang fan sunichheit. Doe’t op 3 en 4 Febrewaris fan it jier 1825 in soartgelikense ramp Fryslan trof, wie it net oars. Mear as de helt fan Fryslan stie doe finder wetter. En hie de Peinjumer hals- ban doe net it wetter keard, dan wie it jit folie slimmer wurden. Ek doe waerd dit de stjit foar de autoriteiten om de saek mei krêft oan to pakken, hwant al yn 1826 kaem it rapport klear. Mar doe wie it leed al wer foarby en hat it tit jierren duorre, foar de deskundigen en de Steaten it iens waerden. Ek nou sit men op it Provinsjehfis drok yn de plannen oer de needsaeklike wurken, dy’t it wetter sa goed mooglik bihearskje moatte. Hwant men wit tige goed, dat de Fryske lansdouwen aloan mear gefoelich wurde, mei’t de iene polder nei de oare klear komd is. De wetterberging wurdt dertroch aloan lytser en dermei ek it gernael yn Teakesyl. Der binne plannen om de Lauwersé foar in diel yn to polderjen en der wurde lüden heard om Amelan wer mei in daem oan it fêste lan to forbinen. Ja, der is fan alles yn it tarieden, mar wetterwurken hawwe ien tige lestige eigenskip, hja kostje slompen iild. En dat is de wal dy’t it skip hurd op- keare sil. Hwant it bihalden fan alles, hwat yn de foarige ieuwen oan de sé üntnomd is, freget al enoarme kapitalen. En de lytse ei- lantsjes, dy’t simmerdeis oan safolle minsken in kostlik forbliuw jowe, sille fannijs de fraech opsmite, hoefolle it fis wurdich is om har to bihilden. Sil der op den dur jit in oare oplossing blike to wêzen as it herstel fan de aide stranwal fan België oan Rottum Stik foar stik wurdt it lan ütwreide nei de Noardsé ta, mar jimmeroan leit de séwolf op ’e loer om troch de folie gatten yn dy wal it lege lan to bispringen. En kost it fin- derhald fan al dy polders en sédiken, slieper- diken en binnen diken ek net millioenen? De sé is machtich en de sé is wreed. It Ne- derlanske folk hat yn de ieuwenalde striid mei dizze fijan syn karakter en libbenswize foarme. Dat ferget op dregens en warberens, aloan wer. En de hurde slach, de nationale ramp, dy’t nou wer üs folk trof, mei üs wer opskerpje yn de aide dregens fan alear. En yn de offersin en it iens wêzen mei harren, dy’t nou yn de gfilende stoarm fjuchtsje foar libben en bidriuw. Dat gjinien yn lytse egoistyske motiven weikrfipe mei foar dizze swiere minsklike en Kristlike plicht. Hjir- yn wêze it lytse folk weardich en great. daken. Ze zijn te apathisch om gebruik te maken van de door vlieg tuigen neergeworpen rubberboten. Amphibievoertuigen zijn het enige middel om deze mensen te verlossen. West-Brabant is zeer zwaar getroffen, vooral rondom Willemstad en ten zuiden van de Moerdijksbrug. 18000 militairen en tienduizenden burgers zijn nacht en dag in de weer om te redden wat er te redden valt. Ook de marine en de luchtmacht verrichten onschatbare diensten. De materiële schade aan landerijen, dijken, huizen enz. enz. Is enorm groot en op geen millioenen guldens na te schatten. De schade aan onze nationale veestapel ie evenzeer onnoemelijk groot. Honderden ca davers van verdronken koeien en ander vee vooral pluimvee drijven met de stroom mee. Het militaire apparaat is volledig Ingescha keld. De troepen staan onder het bevel van de Nederlandse territoriale bevelhebber. Vliegtuigen hebben boven verschillende geïsoleerde dorpen rubberboten afgeworpen in de hoop, dat de ongelukklgen deze te pakken kunnen krijgen en zich er mee In veiligheid kunnen stellen. Intussen Is een Belgische piloot, Gerard Tremmeroe, Zondagavond van Brussel, naar Schiphol vertrokken om deel te ne men aan het reddingswerk. De piloot ver trok ondanks de waarschuwing, dat het gevaarlijk was, voor dat werk een te lich te heliooptère te gebruiken. Later werden ook andere hellcoptères In gezet. Het reddingswerk was moeilijk, daar vele slachtoffers reeds te apathisch waren om van de rubberboten gebruik te maken. De „Insulinde” uit Oostmahom ging bijna verloren toen zjj ter hoogte van Schier monnikoog door een zware zee getroffen werd. Het scheepje maakte een slagzij van 90 graden, de mast lag gelijk met de zee, waardoor alles van het dek geslagen werd, het sprlngnet totaal werd vernield en de radio defect geraakte. Dat de red ders niet van boord werden geslagen, om reddeloos te verdrinken, dankten zij aan het feit, zich tijdig met riemen te hebben vastgebonden. Nei de fiif jier oarloch, striid fan minsken tsjin minsken, dy’t sa folie leed oer Neder- yn in machtich offensyf los te fijan, it wetter, de sé bi- Len bi- drige en fan tiid ta tiid teistere. Mar tomid-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1