50.000 mensen moeten 11 worden geëvacueerd is het medeleven ontroerend groot ZAL DULLES’ REIS VERZOENING BRENGEN? 300.000 landgenoten hebben alles verloren en vooral ook het buitenland In binnen i ‘UfeA*- r üs hjoed to sizzen Schouwen-Duiveland r* i Herstelwerkzaamheden vorderen goed Her en der cadavers weggeslagen Spoed-emigratie uit noodgebieden ZONDAG ALGEMENE GEDENKDAG Eisenliovver’s politiek t.o.v. Formosa AANTAL DODEN RUIM 1300 China wil direct bestand Van uitputting gestorven Verbijsterende getallen De angstige verwachting, dat het adntal slachtoffers tot ver boven de duizend zou stijgen, is Woensdagavond reeds bevestigd, toen een officieel communiqué het verbijs terende bericht bracht, dat op dat moment de dood van 1269 mensen vaststond. Herhalingsoefening afgelast Snel recht tegen plunderaar No. 10 49e Jaargang Vrijdag 6 Februari ’53 Uitgave van DruKKerij Fa. A. J, OSINGA Streekblad voor West- B olsward Buitenlands Overzicht •- 4 - I z 1 Hwat hat Gabe Skroar en Zuidwest Friesland W'' - Bolswards Nieuwsblad I I t 1 l 1 t r I la viervijfde onder water. Het aantal slacht- LUCHTFOTO VAN BROUWERSHAVEN OP HET EILAND SCHOUWEN Ook op vele andere plaatsen vordert men goed met het voorlopig dichten der gaten. Zoals hedenmorgen! werd medegedeeld zijn op Rozenburg alle dijken weer gedicht. Op Schouwen-Duiveland zullen de werk zaamheden ongetwijfeld het moeilijkst zijn volgens Ir Maris. Wij zullen ons gelukkig prijzen als dit werk voor de volgende win ter gereed is. De reddingsboot Dorus Rijkers uit Den Helder is bij Zierikzee op een strekdam gelopen. Eerste reddingspogingen faalden. Men heeft nu om sleepboothulp gevraagd. r Tsjang Kal Sjek de vrije hand. President Eisenhower, toegejuicht door ge- i l Over grote trajecten is de zeedijk van Overflakkee weggeslagen. Op enkele stuk ken gespaarde polderdijken grazen hier en daar wat verdwaalde runderen. Hun aan tal wordt verre overtroffen door de cada vers, die her en der met van water opge blazen lijven tegen de dijken gespoeld lig gen. De vernietigende kracht van het wate- heeft van Goeree weer een rpart eiland ge maakt, waarvan nog slechts de duinrand boven water uitsteekt. De rest is door de zee verzwolgen. Alle vrouwen en kinderen worden van Goeree-Overflakkee geëvacu eerd. De luchtbrug tussen Valkenburg en het rampengebied wordt nu door 220 vliegtuigen, w.v. 25 hellcoptères, onderhouden. Staaltjes van ware heldenmoed worden betoond by het redden, dikwijls met inzet van eigen leven. Besloten werd dat voorlopig geen kinderen naar het buitenland zullen worden overgebracht. Volgens voorlopige schatting zal het aantal ge» evacueerden de 50.000 niet overschrijden. Amerikaanse vliegtuigen voeren zelfs stukken rots aan voor het dichten der gaten. Het z.g. Schrjjversbal bjj de opening van de Boekenweek Is afgelast. De vrygekomen gelden worden afgedragen aan het rampenfonds. offers op het gehele eiland is nog niet bekend. Gevreesd wordt, dat dit zeer hoog zal zijn. worden opgelegd. De politie zal niet aarze len om in nogmaals voorkomende gevallen zeer streng op te treden." se regering een zo sterk voorstandster is van de politieke en economische éénwor- gewone oproep van Zondag geen gehoor hebben gegeven, zullen streng gestraft worden. De staf van de Nederl. territoriaal bevel hebber en de vliegtuigen verrichten thans uitstekend werk bij de redding der getrof fenen, Qok uit het buitenland Is er snel hulp gekomen met varend, rijdend en vlie gend materieel, Vijfduizend Amerikaanse militairen hebben zich voor deze hulpactie onder de bevelen gesteld van de lult.-genieraal Buurman van Vreeden. De herhalingsoefening voor de 44e regi ments gevechtsgroep, die 1 Maart zou be ginnen, is in verband met de buitengewone omstandigheden afgelast. i l Op de Noorderdijk bij Zierikzee waren Woensdag 3000 stuks vee bijeengedreven. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Tussen het commissariaat voor de emi gratie te Den Haag en de regeringsinstan- ties, welke belast zijn met de leniging van de nood In en het treffen van maatregelen ten behoeve van de noodgebieden, wordt thans Intensief overleg gepleegd-, ten einde te bevorderen, dat voor emigratie reeds Ingeschrevenen uit deze gebieden voorrang zullen krfjgen. j De dossiers van deze adspirant-emigran- ten zouden, wanneer deze plannen door gang vinderi, voor een spoedbehandeling in gereedheid gebracht worden, opdat de betrokken personen en eventueel ook hun gezinnen vroeger dan zij verwachten kon den, zullen kunnen emigreren. Het eiland Schouwen-Duiveland staat voor De regering deelt mede: In verband met de ramp, welke Ne derland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten Zondag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma’s der omroepvereni gingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dut algemeen In hot openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal wor den gehouden. geëvenaard worden door essentiële politie ke, economische en militaire prestaties In West-Europa. „Onze politiek,” aldus Eisen hower, „zal de waarheid erkennen, dat geen enkel land, zelfs niet een zo machtig land als het onze, alleen de vrijheid van alle landen verdedigen kan. Wij zullen an dere landen hulp verstrekken, naar de ma te, waarin zij er naar streven hun volle aandeel te leveren aan de gemeenschap pelijke taak”. Men moet natuurlijk afwachten hoe ver de nieuwe Amerikaanse regering in de prak tijk door druk zal trachten Europa tot meer eenheid te brengen. Waarschijnlijk zal het zo’n vaart niet lopen, want ten slotte heeft Amerika Europa evenzeer no dig, als Europa Amerika, al wil een in vloedrijke man als Taft dat niet erkennen. Maar al bevatte Eisenhowers rede verder niets wat op een afwijking van Trumans politiek ten opzichte van Europa wees, de toon zowel als die van Dulles is toch iets anders, wat scherper misschien ook getuigend van wat ongeduld. Men wil za ken doen, concrete dingen bereiken. w’ -,7 Formosa. Het 2de punt- is Eisenhowers mededeling dat hij besloten heeft tot de neutralisering van Formosa. Tot nog toe had de zevende Amerikaanse vloot opdracht zowel een aanval der Chinese communisten op de zetel van Tsjang Kal Sjek te verhinderen, als een aanval van de laatste op het Chi nese vasteland. Dat wordt nu anders, Tsjang Kal Sjek, die reeds geruime tijd van Amerikaanse wapenen wordt vtiorzlen, krijgt nu de vrije hand om zijn strijd tegen rood China te hervatten. Van Chinese na tionalistische zijde, dus van die van Tsjang Kai Sjek, beweert men dat enige Chinese kustprovincies al lang gedeeltelijk in han den van Chinese nationalistische guerilla- benden zijn en dat Tsjang Kai Sjek nu ge legenheid krijgt de strijd daar krachtiger en meer georganiseerd te voeren. De En- gelsen hebben nooit veel in een dergelijk optreden van Tsjank Kai Sjek gezien, zij hebben hem reeds lang afgeschreven als leider van het Chinese volk en daarom ook de communistische regering van Peking erkend. De Amerikaanse regering-Truman erken de die niet en bleef dat dus in feite dè Chinese nationalistische regering op For mosa doen, maar verleende deze lange tijd eigenlijk geen steun. Men vraagt zich echter af hoeveel tijd dat zal vergen. In Parijs rekent jmen bijv, vele maanden nodig te hebben voor de parlementaire behandeling van het ont werp en. in Bonn zal men ook niet spoe dig klaar zijn. En zelfs al komt in beide landen het ontwerp er door, dan moet het Duitse leger nog worden opgebouwd. Ook Amerika zelf ontkomt niet aan het verwijt mede* schuldig te zijn aan enige vertraging van het organiseren der Europese defensie, omdat het achter bleef met zijn wapen- leveranties. ding van Europa, omdat zjj hoopt ook daardoor haar schrikkelijk werklozenpro bleem te kunnen verlichten. Men voelt ech ter ook welk een belasting een dergelijk probleem voor die eenwording is, want wat Italië zou verlichten, zou een zware druk kunnen leggen op de andere partners. Geen reden om het pad der eenheid niet in te slaan, maar wel om het met voorzichtig heid te gaan. Fynst de wlere freon, O, wöz der sunich mei; Hja bin der tin, Dat slz ik dijl Nu de Amerikaanse staatslieden Dulles en Stassen in Europa zijn men te Parijs en Berlijn zoet geworden. De Franse regering deed een witboek verschijnen, waarin zjj haar trouw aan de Europese Defensie Gemeenschap betuigt en diende het wetsontwerp tot ratificatie bij de nationale vergadering in. Te Bonn verklaarde dr Adenauer, dat zijn regering er niet aan dacht een Duits nationaal leger op te richten als het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap niet tot stand zou komen, hij geloofde dat dit verdrag ten slotte wel door de Franse en Duitse parlementen zou wor den aanvaard. Woensdagnacht hebben stormachtige wind vlagen uit het Noordwesten voor heel het gebied, dat eens Zeeland heette, de afgrij selijke noodtoestand verergerd. Van ver scheidene geïsoleerde plaatsen klonk we derom het wanhopige S.O.S., dringender dan ooit. Uitermate kritiek was de toestand Woens dagavond in Abbenbroek op Voome-Put- ten, waar in doodsnood verkerende men sen, die op 'een klein stukje dijk bijeen stonden, een alarmkreet de aether inzon den om met spoed te worden geëvacueerd. Zierikzee, eveneens beducht voor een we der opdringen van het water, zond een verzoek om zandzakken en waterlaarzen de wereld in. De premier van communistisch China, Tsjoe-En-lai heeft Woensdag voorgesteld direct een wapenstilstand op Korea te la ten ingaan op de voorwaarden, die reeds eerder te Pan Moen-jon tussen de beide partijen waren overeengekomen. Deze wa penstilstand zou dan moeten worden ge volgd door een politieke conferentie, waar aan elf landen zouden mooen deelnemen. Dit voorstel is niet nleuW. Wysjinsky had het reeds in de U.N.O. gedaan, maar toen werd het door het Westen afgewezen. En ook nu, onmlddellijk nadat Tsjoe’s plan te Londen bekend was geworden, Het een Britse regeringswoordvoerder het „onaan vaardbaar” horen. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Integratie-polltlek. Men weet dat Dulles voor hij naar Europa kwam, ook nog eens op de Europese een wording (integratie) heeft aangedrongen, zelfs vergezeld van een dreigementje, want, zeide hij, anders konden de Ver. Sta ten hun politiek ten opzichte van Europa wel eens herzien. Eisenhower heeft in zijn eerste boodschap aan het Congres ook nog eens op hetzelf de aambeeld gehamerd, maar hij deed het wat bezadigder, door te verklaren, dat vooruitgang op deze weg (der integratie) voor het Amerikaanse volk het bewijs zou z(jn, dat de Amerikaanse materiële offers voor de zaak van de collectieve veiligheid Het menselijke uithoudingsvermogen is be perkt. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en daken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, zijn slachtoffers gevallen. Het aan tal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicopters gebracht naar geïsoleerde zieken, die dringend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiter ste in om levens te redden en te behouden. Voor zover bekend werden het zwaarst ge troffen de gemeenten Oude Tonge, waar het dodencijfer officieel 300 bedraagt, en Stavenisse, dat 200 slachtoffers betreurt. Na een langdurig debat, dat daags tevoren al begonnen was, zijn Woensdagavond de begrotingen van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer z.h.s. aangenomen. Vóór de beantwoording van de vele spre kers uitte minister ir C. Staf zijn grote waardering voor de zelfopofferende hulp verlening door de militairen van zee-, land en luchtmacht. Hij deelde mede, dat drie soldaten en twee leden van het marine personeel bij dit menslievende werk zijn omgekomen. De weinige militairen, die aan de buiten- Rond verdrag van Jalta. Ze wil immers onder de volken, welke on der het juk van Moskou zuchten, propa ganda maken, maar stuit daarbij op het verwijt van de verdrukten achter het Ijze ren Gordijn dat Amerika zelf medewerkte aan de uitlevering van hun gebied aan de Russen. De opzegging van de bedoelde clausules van het verdrag van Jalta kan men dan ook als inleiding van de door Washington aangekondlgde nieuwe phase van de psychologische oorlog zien. Maar I dat toch niet alleen, want feitelijk worden met een dergeiyke opzegging alle afspra ken over de bezette gebieden ter discussie gesteld. Dit kan niets, maar ook veel be tekenen omdat als de Amerikaanse rege- ring eens daadwerkelijk de door de Russen I bezette gebieden zou willen bevrijden, ze in deze opzegging een motief kan aanvoe ren. Daarom is er over dit punt te Londen enige ongerustheid ontstaan. Meer concrete, positieve politiek. Dat verlangen naar een meer concrete, meer positieve politiek blijkt in Eisenho wers rede in het bijzonder uit een tweetal punten. In de eerste plaats uit zijn mede deling dat hij binnenkort het Congres zal vragen de „geheime” clausules van de overeenkomst van Jalta op te zeggen. Die clausules zijn al lang geen geheim meer, bij deze in de oorlog opgestelde overeen komst werden bepaalde invloedssferen aan de partners, dus ook aan Rusland, toege wezen. Nu de Russen in die Invloedssferen de volkswil onderdrukken en de rechten van de' mens schenden is de wens van de verantwoordelijkheid voor die overeen komst af'te komen bij de nieuwe Ameri kaanse regering verklaarbaar. „Het spijt mij werkelijk niet verder te kun nen gaan dan het opleggen van zes maan den gevangenisstraf,” aldus Woensdagmid dag de politierechter mr Enschede, tegen de 26-jarige koopman T. v, d. Staal, „en ik gelast uw directe gevangenneming.” Diepe minachting en verontwaardiging spraken er uit die woorden, evenals tevo ren reeds de officier, mr C. W. baron van Dedem, deze tot uiting had gebracht door de verdachte een hyena te noemen. De man, die reeds een flinke straflijst had, was op heterdaad betrapt, toen hij van ingezamelde kledihgstukken voor de slacht- offers van de watersnood bij de Rivièrehal een jas wegnam. Bij huiszoeking werden een winterjas en een regenjas aangetrof fen, die hij zich Zondag reeds had toege ëigend. Zjjn verweer was, dat hij de jassen gekre gen had, omdat hij bij de hulp die hij ver leend had, zelf zijn jas en een colbert zou zjjn kwijtgeraakt. Maandag was hij terug gegaan om weer naar zijn eigendommen te zoeken, omdat er in zjjn colbert nog f 13.50 gezeten had. Hij zou toen maar weer om een jas gevraagd hebben en prompt ge- 1 kregen. Maar tegen de politie had hij ge zegd', dat hij de jas weggenomen had en zijn verweer werd dus niet aanvaard. „Ik heb dit snel recht gewild,” aldus de officier, „om onmlddellijk een voorbeeld j ren. Er wordt wel gelegd, dat de Italiaan- te1 stellen, zodat, voor dit feit, waarop zes jaar staat, thans slechts zes maanden kan Amerika-Italië. De Gasperi heeft Dulles daarop gewezen toen deze in Rome was. Italië kan op deze wijze zijn beloofde 12 divisies in 1953 nooit op de been hebben.De Italianen hadden I nog velerlei andere wensen o.a. meer Ame rikaanse defensie-orders, verlichting van de Amerikaanse immigratlebeperkingen omdat vijf millioen Italianen blijvend werkloos zijn, als ze niet kunnen emlgre-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1