storm Na de waar KORT NIEUWS UIT HET NOODGEBIED Martinytoer „Overal leed is, is zegen nabij!” üs hjoed to sizzen Fan de Chr. Jongemannen- Verbond Gouden rannen Kanselboodschap Gen. Taylor zinspeelt op spoedig offensief No. 11 Dinsdag 10 Februari ’53 Streekblad voor West- Drukkerij Fa. A. J. OS1NGA - B olsward Tj.deJ. Hwat hat Gabe Skroar ZEELAND OFFERDE ZELF OOK »1 Uitgave van en Zuidwest Friesland 49e Jaargang Bolswards Nieuwsbla Radiotoespraak H. M. Koningin Juliana de J. 1 ende igen 5«k- van PYT en ena. 1.30 D.). wer. uur leu- An- Ku- en 1.30 Da 1.30 van igs- ien- igd- i ram. earme lijers •urg leer ’ou- de Da 4 sterke dyk. en heechmoed lein neist de bea foar de i Da g®- i en igd- lula. Da SPECIALE WATERSNOOD- POSTZEGEL Ten bate van de getroffenen zal PTT op zeer korte termijn een speciale waters- noodpostzegel uitgeven in de frankeer- waarde van 10 cent, met een toeslag van eveneens 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. Slechts dan alleen zal het „Luctor et emergo” voor de zoveelste maal bewaar heid worden. Het Chr. Jongemannen Verbond, dat op Hemelvaartsdag zijn eeuwfeest hoopt te Vieren, zal de opbrengst van de financiële actie onder zijn leden, die het tot dusver ten bate van de opleiding van leiders voer de, voor hulp aan de zich In de over stroomde gebieden bevindende afdelingen bestemmen, en de jaarlijkse „dankoffer- actie” voor het Nat. Rampenfonds.. Het buitenhuis en vacantie-oord van het Ver bond, de Ernst Sillemhoeve te Den Dolder, is ter beschikking van het Centrale Eva- cuatie-comité gesteld. NA BIJNA EEN, WEEK Tussen Poortvliet en Stavenisse is Zater dagmiddag nog een 9-jarig jongetje op de zolder van een afgelegen onder water staande boerderij aangetroffen. Het kind was bewusteloos, de overige leden van het gezin bleken te zijn omgekomen. Per hefschi'oefvliegtuig werd het bewuste- GEEN SCHRIJVERSBAL Het schrijverstaal, dat de officiële openings avond van de Boekenweek op 27 Februari in Amsterdams Stadsschouwburg zou be sluiten, is afgelast. Het eerste gedeelte van het programma ter inleiding van de Boekenweek, de op voering van de vier bekroonde één-acters, blijft gehandhaafd. De beschikbare gelden zullen worden bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. PENNING WATERSNOOD 1953 De Vereniging voor Pennlngkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar gesteld en de netto opbrengst zal ter be schikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hiervoor te maken. Fülelndich sloech dy need, Fan de trochspielde diken, Séwetter wrakhout liken. Untlnkber swier it leed. Leed brekt de herten; ticht, Trochstrings fan ik-sucht fuorre, ’t Makket frjemden ta bruorren, Hja fiel’ har nelsten-plicht. Dat fielen stimt har myld, Forienet geve krêften, De rike stream fan jeften Waerd ta in Ijochtsjend byld. Ljochtsjende leafdesmacht, Komt op, inkel by rampen? Lyk sêfte glim fan lampen, Lyk stjerren yn 'e nacht. As skielk dizz' nacht oerdriuwt, Tiid hielet alle wounen, Dat dan dit tear forboune Dit bruorskip fielen bliuwt. Bliuw, neistenleafde, trou, Omstringje alle Iftnnen; It tsjoent de gouden rannen Om it deistich wolkengrau. voor la door i de ▼ol- in dng de üJar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) gen op Zoom gebracht; de piloot maakte er een landing voor in de tuin. In de loop van Zaterdagnacht kwam het kind by kennis. Zijn toestand is echter cri- tiek. Forsuffe as üt in dream, Dy’t wy mar heal bigriepen, Gean dof de eagen iepen, Wy lear’ de need forstean. zijn deze D« agd- a. a. erg- ir. i de van >f. Se van lega rum. Bap- erk- r J. heid aar. Ds imes tien” men. itge- heer vol- ver- :lijk- voor ders. kas orm- een d. POSTZAKKEN DICHTEN DIJKEN De PTT heeft 22000 postzakken ter be schikking gesteld voor het dichten van dijken. De zakken zijn reeds naar Bergen op Zoom overgebracht. Zondag werd in de kerken de volgende kanselboodschap voorgelezen: „Zwaar is ons gehele volk getroffen door de watersnood, die al onze heugenis over treft. Verheugend is de spontane en over vloedige bereidwilligheid om te helpen, die allerwegen is betoond. Diepe rouw vervult ons bij de gewelddadige dood van zovelen, met deernis gedenken wij allen, die huis en have hebben verlo ren en die hun vee in de golven zagen omkomen. De omvang van deze natioale ramp is nog ternauwernood te overzien. Laten wij ons verootmoedigen voor de Heere, onze God. O land, land, land, hoor des Heeren Woord. Ook in de weg Uwer gerichten, o God, hebben wij U gezocht. Laten wij onze schulden belijden en bidden om genade en vergeving. In onze voorbede hebben wij allen te gedenken, die door deze rampspoed lichamelijk, materieel of gees telijk in nood verkeren. Laten wij met onze offers de nationale inzameling versterken. Nog zeer veel zal in de volgende tijd van regering en volk, van kerk en gemeenten, j minske is stof van ieder persoonlijk, worden gevraagd om in de nood van mensen en landstreken te voorzien. woord, toen Zij haar rede beëindigde met te zoggen, dat daar waar leed is ook ze gen nabij is. Des te schreeuwender is daarom de disso nant, die de harmonie hier en daar tot een aanfluiting dreigde te maken. Gevoelens van afschuw kunnen zich slechts van ons meester maken bjj het horen van de prac- ttfken van hen, die zich ten koste van an deren trachtten te verrijken. Moest volgens een blad de politie niet sommige aasgie ren, die zich niet ontzagen de aangespoel de lijken van gouden ringen te beroven, in de benen schieten? Naast dit gevoel van afschuw is er ook een gevoel van ongerustheid, zo niet van wrevel, dat het in de topleiding blijkbaar niet klopte en dat blijkens berichten het aan voldoende coördinatie ontbrak, zodat soms tegenstrijdige bevelen werden gege ven, Tegenstrijdige bevelen, die het aantal doden nodeloos hebben vergroot. Natuurlijk geldt als verontschuldiging, SNEEKS NIEUWE BRANDSPUIT NAAR ’s-GRA VENDEEL Het gemeentebestuur van Sneek heeft de nieuwe pas gereed gekomen autobrand- spuit beschikbaar gesteld voor de ge meente ’s-Gravendeel voor de droogleg ging. BIJNA 40.000 STUKS VEE OMGEKOMEN Er zijn volgens ramingen tussen de 30.000 en 40.000 stuks vee b(j de overstromings ramp omgekomen. In Brabant zijn alle ronddrtjvende cadavers reeds vrijwel opgeruimd. In de stallen en onder het puin verwacht men echter nog het nodige dode vee aan te treffen. De destructors werken nu op volle kracht. COLLECTE VOOR ZICHZELF Door de Groninger recherche is gearres teerd de 70-jarige D. J. Hij heeft geld, dat loze knaapje naar een ziekenhuis te Ber- I hÜ ophaalde voor het Nationaal Rampen fonds, in eigen zak gestoken. Hwat tige fier him hearre lit? In kreambisite en in einebit. het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee. (Psalm 93)”. It djippe - - - Kristenfrou en foreare Mem Generaal Maxwell Taylor, de nieuwe com mandant van het Amerikaanse 8ste Leger op Korea, heeft volgens welingelichte mi litaire kringen te Seoel laten dóórscheme ren, dat zfjn troepen weldra een groot scheeps offensief zullen beginnen. Twee dagen geleden zei hij al tot de Zuld- Koreaanse troepen die spoedig met twee divisies versterkt zullen worden tot 14 di visies dat zij zich moeten voorbereiden op „grotere gevechten in het Noorden”. Met de aftredende commandant, generaal Van Fleet, maakte gen. Taylor inspectle- vluchten boven het front en zelfs tot boven de communistische linies waar in het weekeinde een levendige patrouille- activltelt heerste en „reuzenforten” op 2 communistische bevoorradingscentra be zuiden Pyongjang 170 ton bommen wier pen. CHAUFFEUR DIE HIELP, ONTSLAGEN Een chauffeur van een auto-colonne met goederen uit Leeuwarden moest zijn hulp duur betalen: Toen hij in de noodgebieden was aangekomen, bleef hij enthousiast hulp verlenen; hfj kwam pas Woensdag ochtend terug, waar hfj op staande voet werd ontslagen, omdat hij, volgens zijn werkgever, „te veel op sensatie belust was”. dat het hier een ramp betrof, die kwam als een dief in de nacht. Maar hoe vaak heeft men daar in deze droeve dagen, (misschien onuitgesproken) niet aan gedacht? als er eens een oorlog los barstte over ons land, even onverhoeds en even verschrikkelijk, zo niet nog verschrik kelijker dan deze ramp? De storm is voorbij. Langzaam ebt het water weg. De droeve balans kan worden opgemaakt. Cijfers vertellen ons de geleden schade. Schade aan guldens, schade aan hectares, schade aan woningen, schade aan de vee stapel Cijfers vertellen ons ten slotte, dat bijna 1400 mensen het leven lieten. Maar wat geen cijfers kunnen uitdrukken is de nasleep van deze ramp. Leed en rouw, geslagenheid en vertwijfeling kan men niet in statistieken registreren. Evenmin kan men dat echter ook geloof, vertrouwen, geestelijke veerkracht. Mogen uiteindelijk de laatste waarden de sterkste zijn. 100.000 EXEMPLAREN VAN „DE RAMP” Het aantal inschrijvingen op het boek „De Ramp" is thans reeds zo gróót, dat de Vereniging ter Behartiging van de Belan- Een wonderlijke mengeling van gevoelens maakt zich van ons meester, nu na dagen van spanning de storm is geluwd en zoals men dit dan noemt de ramp valt te overzien. Allereerst is daar wel het gevoel van men- selijke kleinheid. Wij meenden zo trots te kunnen zijn op ons vernuft en onze erva ring. Onze diaken toonden we graag en niet zonder trots aan de buitenlander. Dit was het grote Bhbel dat wij hadden gebouwd. Nu weten wij het anders. We zijn ons onze kleinheid bewust geworden De natuur laat zich niet dwingen. Alleen God is machti- ger dan de geweldige baren der zee. Groot is ook het gevoel van deernis medelijden met hen, die zijn getroffen. Waarom zij wel en wij niet? Door de mo derne publicatie via radio, televisie en foto-reportage konden we ons direct enigs zins een beeld vormen van de ramp. Dit maakte het medeleven intenser. Spontaan was daarmee de hulp. Het ijzer werd ge smeed toen het heet was. Wie twee rok ken had, gaf er één aan hen, die er geen hadden. Ons gevoel van nationale saamhorigheid kreeg hiermee een sterke impuls. Wat ons, Nederlanders, pleegt te scheiden, viel in eens weg. Wte voelden ons alleen één en waar één lid was lijdende, leden we alle’ mee. Niet het minst werd ook als zo vaak in dagen van rampspoed de band tussen ons Koninklijk Huis en ons volk versterkt. Waar een ramp ons volk treft, daar is ons Vorstenhuis. Zo was het altijd, zo was hét ook nu. Ondanks al het leed, dat werd geleden is er daarom ook een gevoel van dankbaar heid. Dankbaarheid dat ons volk een der gelijke weerbaarheid nog bleek te bezit- I ten. H. M. de Koningin sprak een waar op, omt hja net meihelpe meije. Universi- j teiten rinne leech, hja wolle helpe, nou yn derlike wetter. Us folk hat syn taek forstien, it giet net om ras of godstsjinst, it giet om üs meiminsken en om üs hiele wezen. It na tionale riist as in sterke, ünwearsteanbere Bjj alle berichten van ellende die dagelijks binnenstromen is er één lichtpunt: de eensgezindheid van heel ons volk om te willen helpen. Prins Bernhard der Nederlanden. PRINSESSEN BOVEN NOOD GEBIED Daar het weer Zondagmiddag gunstig was, hebben de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet een vlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. De Koningin en de Prins zijn van oordeel, dat het noodzake- Hjk is dat hun dochters zich een volledig beeld vormen van de ontstellende ramp, die ons volk heeft getroffen. AVRO VERLIEST „ANTWOORDMAN” De „weet-wél-man” (ook bekend als de „antwoordman”) en de redacteur van het AVRO-programma „Ik weet, ik weet wat u niet weet”, hebben het volgende tele gram aan het bestuur van de AVRO ge zonden: „Door betreurenswaardige houding voor zitter AVRO in zake gedragslijn in hui dige noodtoestand zijn wij genoodzaakt met ingang van heden alle werkzaamheden xoor de rubriek „Ik weet, ik weet wat u niet weet” te beëindigen.” In Son b.v. worden ongeveer duizend ca- Ook destruc- torbedrijven in andere delen van het land en zelfs die van Antwerpen zijn bij het Overal werden mensen van de daken of opruimingswerk ingeschakeld. uit de bomen gehaald. Hele gezinnen kon den van een wisse dood worden gered. Kin deren werden achter de piloten vastge riemd, met het maximum draagvermogen werd het niet zo nauw genomen. Op Schouwen werd een vrouw eerst met een wastobbe aan een lijn uit haar huis ge haald. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 HELICOPTERS REDDEN 2000 MENSEN Naar schatting zijn er 2000 mensen gered dayers per dag verwerkt, met 38 helicopters en in twee dagen heb ben zij 300.000 zandzakken afgegooid. In wike is foarbyIn histoaryske wike, sa as üs lan en üs folk nea meimakke hat en, hwa wit, nea wer meimeitsje sil. In swarte wike, dy’t as in hakbile it lok en it bistean fan tuzenen minsken forbrisele hat. Wreed en l üntsachlik! Hoefolle hüshaldingen hat dizze rcrnp alles üntnomd, libben, bistean en bi- sit. It hjoed, ien greate swarte nacht, de ta- komst aoelleas en ütsichtleas. In lan en in folk, dat krekt nei swiere oarlochsjierren de fuotten wer hwat under it gat kriget, leit op en nij to spinfuotsjen. Hünderten millioenen I binne yn dizze swarte wike forneatige en alle i dreamen oer bettere foarütsichten binne yn I ien nacht foroare yn it tryste feit, dat wy wer yn de ünderkJean sitte. Ja, swier leit de han fan de Almachtige op de lege lannen oan de sé. Greatsk op har freedsume striid tsjin de sé, dy’t al meat fan syn gebiet oan de warbere minskehan ofstean moast, stie üs folk de eigen biwenners en frjemdlingen to wizen op üs ófslütdyk, üs ynpolderingen yn Grins- lan, Fryslan en Sélan, op üs prachtige Su- dersé-wurken en nea hiene wy tinke kinnen, dat wy ien kear sa fornedere en sa slein de ünmacht fan de minske bikenne moasten as nou bard is. Mei al üs wittenskip en technyk lizze wy wer op 'e knibbels om to erkennen en to Diliden: God allinnich is great, de 1 en jiske en alle minskeprael is idel, Yn stille oandacht binne wy Snein --.vvw„ wuuo t 11UU nei tsjerke gien en hawwe us forsleine trots it hartsje fan de winter, op it wylde forne- --- en heechmoed lein dc bx fcir dc J—111 - r - De Heere In de hoogte Is geweldiger dan earme slachtoffers. wurd fan üs keninginne, wiere - i fan üs hiele Overal Is Zondag in de kerken gecollec teerd voor het rampenfonds. In de zwaar getroffen gemeente Zlerlkzee bracht dit de verbluffende som van f 2.518.87 op. In Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zelf veel last heeft gehad van het water, zijn grote be dragen voor het rampenfonds ingezameld. Een collecte In de gemeente Waterlands- kerke (West-Zeeuwsch-Vlaanderen) bracht ruim f 11000 op. Dat Is f 73 per gezin. In Terneuzen-Slulskil met 14000 Inwoners kwam f 30.000 bijeen. Op de Nationale Gedenkdag heeft H. M. de Koningin zich in de volgende boodschap tot ons volk gericht: „Landgenoten, die door de ramp getroffen zfjt en gfl redders en helpsters in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden wefd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen be toond, in de nood, en tegenover de verschrikkingen, doorstaan door hen, die van ons heengingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, Die alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde techniek was machteloos de ramp op het kritieke moment af te wenden. Zij moest het opgeven tegenover wat ons lot moest zgn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het kritieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aangewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van de dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkander. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen van ieder com promis der samenleving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken in het streven voor één grote zaak, en in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of w(j moe worden of schenken weg zonder te letten op wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opge vangen, en ook het normale leven weer een groot deel van onze aan dacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volhar ding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen vol brengen, met onze saamhorigheid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers nam, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vaderland zfjn weerklank vond. Dit was zo bij hen die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen werden door deze zelfde ramp; dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld ondervonden wfj dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menseljjke verdorvenheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alleen Bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en Die weet welke beproeving, welke krachtmeting, wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen te zamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht, en op ons vertrouwen in Hem. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij!” folk, tie as sied yn l o hert. Fuortwie alle lytsensren leffens, egoïsme en lytse tsierderij. As in kostlike frucht fan dit freeslik lijen stie it hiele folk as ien man oerein om fan hieler hert to sizzen, hwat al- ear de minsken fan Ninivé tsjin Jona(s) seine: Ja, wy hawwe it fortsjinne, mar freeg- je mei üs om Gods barmhertichheit. En yn- moedich klonk it Wurd: „Paree, Domme, paree populo tuo „Spatje Hear, spatje Jins folk!” De loft wie swier fan jammer dizze wike en dochs roun der in mylde tried troch- hinne. Der trille yn it forsleine hert in toan fan hiel oare klank. De springfloed fan leed hat de herten fan it hiele folk iepen- brutsen foar in oare springfloed fan spontane neistenleafde, sa as wy nea meimakke haw we. As ien man riisde it folk fan Nederlan oerein en sprong nei de aide fijan, mei ban nen en herten, sa fol fan earlike fielings, dat op en nij de triennen nei de eagen kamen. Wie dat itselde folk, dat by de fleispotten tsjierde en elkoaren it brea forgunde? Yn twa dagen stie it hiele folk, earmen en ri- ken, aide minsken en bern, Friezen en Grinzers mei alles hwat nedich wie foar de earme lijers en róp: Hjir is guod, hjir is I jild, hjir is plak, hjir is iten, klean en dek- king. Siz it mar, wy komme mei alles hwat jim helpe kin. Sunder ien wurd fan oan- treasting, sünder perskampagnes en priisfra- gen, sünder preken en propaganda speeches, roun men de buorren troch, de diken üt en as in geweltige berch steapelen de klean en de warbere materialen harren op, de auto’s fol, pakhuzen I fol, al mar meat, sadat men de stream fan I guod stop je moast. It tónt jild, earme Drees- en steunlükers, bern mei sparpotten, wurkleazen mei de soarch yn 'e eagen, alle- gearre, boeren en boargers, allegearre diene hja mei. Nea hat üs folk sokssahwat bilibbe. Lytse doarpkes en ütbuorrens, hwerfan men de namme net iens koe, komme mei tüzen- den en tsientüzenen gounen oandragen en de jonges yn üs kazernes fleane by de ruten de iepen fuorgen fan üs krêft omheech en alles, hwat dizze ienheit brekke wol, is sünder kilns. Derom hat dizze dünkere wike in sulveren ranne en sille wy, dy’t dit meimakke hawwe, it üs libbenlang net forjitte kinne. Dizze wike ys de wike fan de forskriklikste ramp, dy’t üs trof, mar ek de wike fan de earlike en suvere leafde fan minsk ta minsk. Hiel de wrald hat it sa forstien en rounom wei streame de jeften en de help. Dit mei net minder wurde. Hwant meiinoar binne wy sterk en ta greate dieden by steat. Dat hawwe wy allegearre field en wy kinne gjin ünder- skied tusken Joad en Gryk, tusken links en rjucht, tusken wurknimmer en wurkjower. Dan is Nederlan great, dan is dit lytse folk in foarbyld foar de wrald, dan forstiet it syn ropping. Derom is der ek gjin forbittering by de earme slachtoffers mar der wurde har triennen droege en treast brocht op de edel ste manear. Leauwen en hoop) en binne folie mar boppe-al stiet de leafde. Alles sil forgean, mar de leafde bliuwt. En mear as forstan en mear as technyk is de krêft fan de leafde. Dy is net to dóvjen. Sa sloech de krêft fan God it wetter üt de hurde rots, sa hat it folk syn djipste wêzen weromwoun troch leed en ujen. Sa is it ma terialisme en de jildsucht in deadlike slach tabrocht en sille de blommen wer bloeije, hwer’t earst allinnich stikels woechsen. En as nei de wiken it gewoane libben wer in bulte meinomd hat fan dat, hwat nou de herten en sielen biweecht, dan sil dizze grea te woldied jit neitriljen bliuwe. Hwant sicht- ber hat de han des Hearen üs oanrekke. Foar dizze greate, geastlike jefte kinne wy allinnich mar tankber wêze en de oantins deroan Ebben halde. Libben yn de nea-óf- littende striid fan it goede yn de minske, tsjin it sterke kwea. Nij fortrouwen en nij leauwen is yn tüzenen stien. Dat is de bir moediging fan dizze swarte wike en allinich lans dizze wei sil de takomst fan folk en lan feilich wêze. Net yn minske-hannen mar yn Gods lieding is üs hjoed en takomst as in gen des Boekhandels heeft besloten het aantal exemplaren der eerste oplage te verdubbelen. Binnenkort gaan dus honderdduizend exemplaren naar de Nederlandse boekhan del.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1