sma len i I BOLSWARDS GASFABRIEK KREEG NIEUWE KAMEROVEN Martinytoer ?ha KRIS-KRAS door Nederland HA A” - f. 't, I üs hjoed to sizzen Modernisering van het bedrijf Van het Witte Huis d Fan de de ie ik Kroonprins je stierf na één ►er I ER Emigratie in moeilijke dagen Donkere wolken boven de E.D.G. geen nieuws! 65 jaar getrouwd Alfred Krupp onttroond 28 Februari7 Maart Boekenweek Hw«t hat Gabe Skroar Dinsdag 24 Februari ’53 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa OSINGA - Bolsward A. J. mE S G A K :el i trekt! No. 15 Bolswards Nieuwsblad 49e Jaargang ien 8 S i i EN PIET. ing- i A copen f i Tj. de J. I RD dl en Vi kg- adres sthuis Slager verweerde zich. De heer Jac Mül ler, een. beked.de slager te Amsterdam, werd overvallen, toen hü veel geld van zjjn filialen bij zich had, doch de heer Müller verdedigde zich met behulp van zijn doch ter en hond en slaagde er in, de dader, een chauffeur uit Hilversum, aan de politie uit te leveren. Minder grond beschikbaar. Minister Mans holt deelde In de Eerste Kamer mede, dat er ongeveer (50.000 hectare grond dit jaar niet kan worden bebouwd. den. Dit geschiedt tot in de onderdelen vrijwel geheel automatisch. Zelfs de deu ren worden machinaal weggenomen en de kooi machinaal naar boven gehesen. Dit maakt wel een groot verschil met de vroe gere werkmethode, waarbij gespierde man nen met de schop de kolen in de retorten moesten slingeren. Behalve de besparing aan arbeidskrach ten heeft deze oven nog een ander voor deel: de cokes is van veel beter gehalte en evenaart de kwaliteit van mtjncokes. De ni,euwe oven betekent dan ook voor ’t gasbedrijf een grote vooruitgang. Korzelig na zo’n kort bezoekje, Haast geen krabbel in hun boekje, Gingen ze schoorvoetend weg, Nieuwe heren nieuwe wetten, Maar dat kan ons niet beletten, Mee te voelen met hun pech. Na 2 Maart dus ook die Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) It leit foar de hfin, dat tsjintwurdich de bllangstelling fan it plattelfln tige sterk ütgiet nel al dy dingen, hwertroch it lib- ben dêrre, minder swierrichheden ünder- fynt as yn eardere tiid. Yn it algemien is yn de agraryske bidriuwen in reedlike ekonomyske basis oanwêzich en fansels- sprekkend geane nou de gedachten üt nei al dy dingen, hwer’t men gemak, foardiel en geniet fan hawwe kin. Wy binne der tige bliid om, hwant yn de minsken seis moat in driuw sitte om harren to forbet- terjen en har bistean mear romte to jaen. Dat stribj&n giet nei hiel hwat dingen üt, needsaeklike en winsklike. Der is alder- earst de féforbettering, dy’t sa bilangryk is foar de takomst. It jild is neame bet ter biwarre as yn de forbettering fan de bisten, dy’t jimmer wer it bistean fan de boer en syn folk foar in great diel bipale. Twad siket de boer yn masines en reau deselde dingen to birikken. Yn de tredde pleats kriget ek de pleats mear omtinken. Dat is ek hurd nedich, hwant de ynvestea- ring yn de pleatsen is jierren lang fierst to lyts west en sa sitte wy hast rounom mei pleatsen, hwer’t hiel hwat op to sizzen fait. Hjir sil yn de kommende jierren bislist folie mear oan dien wurde moatte, al bin ne de regelingen fan hier en ünderhüld derfoar net gunstich. Yn de léste gear- komsten fan deskundigen en blstjüren is dizze saek wlldweidich bisprutsen en it liket der nou op, dat in deskundige kom- misje dit hlele probleem yn stüdzje nlmme sil. Dit is in great agrarysk bilang en der- med ek in nationael bilang. Hwant it is nou de tiid, dat dizze efter- stallige dingen safolle müglik ynhelle wur- By’t winter smout in Onderdak, By’t simmer in koel en skadich plak; Soune kost foar slele en lllf, In goede freon, in snipper wiif; Hwa’t dat bisit en hAlde kin, Dy hat it siker net sa min. Roosevelt ging hen verwennen, Truman gaf steeds iets te pennen. Beiden openhartig vlot, Wisten met ze om te springen. De nieuwsgrage heren vingen Op hun vraag-uur zelden bot. assen, iegen aarne pgaaf ¥2 kg- ■rwtea, bonen, en. Erwten ers het f 0.70 en f 1.60 De eerste zoon van de 63-jarige koning van Lybië, Idris, en koningin Fatima, die op 1 Februari in een Amerikaans hospitaal van de luchtbasis Mehalla in Tripoli werd geboren, is reeds de volgende dag overle den. jdum mooi tan te en, r&n NEEK jeste ETER n ng Zaterdag vertrok uit Amsterdam het mo torschip „Falrsea” met emigranten naar Australië. Onder de passagiers zijn er een kleine honderd, die nauwelijks twee we ken geleden van nabfl getuige zijn geweest van een van de grootste rampen, die Ne derland in zijn historie ooit heeft getroffen. Ruim 10 emigranten gingen aan boord, die afkomstig zijn uit de noodgebieden. Van sommigen zijn huis en hof verzwolgen door de golven van datzelfde machtige water, dat hun schip zal dragen naar het verre werelddeel Australië. Al deze emigranten hadden zich reeds vóór de ramp aangemeld. Aan enkele van hen, die ernstig gedupeerd zijn, kon door be middeling van de Commissaris voor de Emigratie alle hulp worden geboden, die zij nodig hadden om goed gekleed, voorzien van de noodzakeltjke behoeften en papie ren, de grote reis te aanvaarden. Eisenhower is gekozen, En de kranten-bollebozen Kwamen moedig, eensgezind, Gingen vragen, wegen, richten, Dachten, onze klemmen, strikken, Trapt zo’n nieuweling vast in. Een accoord over het verdrag voor het Europese leger scheen Zondagavond ver der verwijderd dan ooit. De conferentie van deskundigen van de zes E.D.G.-landen te Parijs heeft Vrijdag en Zaterdag geen enkel resultaat opgeleverd. De Franse en Duitse standpunten stonden verder van el kaar dan ooit. En bondskanselier Adenauer liet Zondag avond een scherp „neen” horen tegen de door Frankrijk voorgestelde aanvullen de protocollen. Een E.D.G.-verdrag zoals het nu is, en anders geen Europees leger, was de teneur van Adenauer’s verklaring. De Franse protocollen zouden betekenen, dat Duitsland niet met gelijke rechten tot de Europese Defensie Gemeenschap zou mogen toetreden, aldus de bondskanselier. In deze sfeer van pessimisme begint van daag de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken der EDG-landen te Rome, waarheen dr Adenauer Zondagavond ver trok en waar de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, zich reeds bevindt. Mr Beyen besprak Zondag met de Italiaan se premier de Gasperle het Nederlandse plan voor een Europese tolunie. Dit plan komt ook op de minister-conferentle ter sprake, maar waarnemers geven het voor lopig weinig kans, nu de toekomst van de E.D.G. er zo donker uitziet. Maar het bleek hen, 't kan verkeren, Want de gastheer schonk de heren Slechts één teugje klare wijn. Conferentie kranten hope, Met een half uur afgelopen, President gaf zelf het sein. Een persman komt toch op de proppen Door zjjn nieuwtjes, vette koppen. President, dat u 't niet wist. Zeg nooit weer: ga heen en warm u Eisenhower toe, erbarm u Over broeder-journalist. stelling van de gasvoorziening ten spoe digste moest worden bevorderd. Op 19 Maart 1961 mocht het raadsbesluit de goedkeuring van Ged. Staten verwerven terwijl op 26 Mei 1961 de levering van een kamoroven word opgedragen aan de „Me- terfabriek” te Dordrecht, zulks voor de som van f 78.405.met levering van vuur vaste materialen tegen een vaste prijs van f27.600.zonder enige verhoging, op ba sis van de aanbiedingen van 24 October 1949 en 15 Mei 1951. De voorbereiding om te komen tot de bouw van deze oven heeft, mede door de kwestie van centrale gasvoorziening, die vooral bü de provincie een grote rol speelde, 2 jaar geduurd. Het grond-principe van deze oven ig ge lijk aan de vroeger gebezigde retorten oven. Ook hier gaat men bij een tempe ratuur van 12 h 1300 graden het gas zo vlug mogelijk aan de kolen onttrekken. De nieuwe oven is, zoals boven reeds na der uiteengezet veel voordeliger en ef fectiever in het gebruik. Een van de 4 ka mers levert bijv, evenveel gas als 5 retor-, ten. Elk van deze „kamers” is 4 meter lang, 2 meter hoog, en gemiddeld 35 cm breed. De kolen worden door tweelaad- openingen van boven ingestort. De top pen die hierbij ontstaan worden door een planeerstang mechanisch geslecht. Hoewel er zich in de oven een geweldige hitte ontwikkelt merkt men dit zelf in de ogen blikkelijke nabijheid nauwelijks, of het moest al zfln boven op de oven staande. De isolatie is namelijk prima. Dit wordt duidelijk, als men bedenkt, dat 140 ton steen en 35 ton ijzer werden verwerkt. De 25 mud cokes die in gloeiend hete toe stand door een groot stempel uit de oven wordt weggedrukt, komt terecht in een ijzeren kooi, die speciaal voor dit doel ge construeerd werd. Op een grote laadbrug wordt deze kooi juist voor de opening ge plaatst, zodat de gloeiende massa practisch geheel wordt opgevangen, om even later door waterbesproeiïng te worden afge koeld. Het heeft ongeveer 3 maanden ge duurd, voor men deze oven, die een levens duur heeft van 8 8. 9 jaar, op temperatuur had gebracht. Al naar de gasbehoefte in een bepaald seizoen is moet een kamer na 12, 14 of 16 uur opnieuw worden gela- De Amerikaanse jagers, Journalisten - nieuwtjesvragers, Nemen graag him president Onder schot, om op te dokken; Weeks ter conferentie lokken Zü hem listig uit zijn tent. In Gaast hopen op 25 Februari a.s. de heer L. Hengst en zijn echtgenote L. de Vries het feit te gedenken, dat zij 65 jaar getrouwd zijn. Beide oudjes zijn 89 jaar maar nog flink voor hun leeftijd. Uit het huwelijk zijn drie kin deren geboren, De zoon, die in Ameri ka woont, komt thuis om dit bijzondere jubileum mee te vieren. Kindervreugde in ongedwongen sfeer. Voor Hans van der Berg uit Ooltgensplaat en 50 andere kinderen tussen 5 en 7 jaar van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Dul- veland was het Vrijdag een grote dag. Zü zün op het paleis Soestdük geweest en hebben daar een poppenkastvertonlng ge zien, te zamen met de Koningin en de 4 Prinsessen. Ds naam Krupp zal uit de wereld van de kolen- en staalindustrie verdwünen: vóór 1960 zal Alfred Krupp volgens een over eenkomst tussen de Westelüke gealllecr den de Duitsers al zün aandelen in de ko len-, ijzer- en staalindustrie moeten verko pen. Daarentegen is hü vrü om de kapi talen, die hü door de verkoop van deze aandelen in handen krügt, in andere in dustrieën te beleggen. (Tot het „industriële imperium” van Krupp behoorden ook de machinefabrieken, handelsondememingen en rederijen). Deze overeenkomst werd na maanden van moeilüke onderhandelingen tussen de ge allieerden, de Duitse regering en de direc tie van de Krupp-fabrieken gesloten en zal waarschijnlijk de volgende week offi cieel worden ondertekend. De waarde van de belangen van Krupp in de drie basis industrieën wordt op verscheidene milli- oenen Mark geschat. hwer’t gjln inkelde blwenner fan Fryslftn, dy’t gjin stream ófnlmt, ta bitellet. Men kin dus net sizze: Wy moatte it ljocht ex ha, hwant wy bitelje der ek ta. Dizze gong fan saken is müglik west troch in sterke taname fan it electriciteltsge- brük. Yn 1920 wie dit 5 miljoen kilowatt- üre, yn 1925 14 mill., yn 1930 27 miljoen, yn 1935 33 miljoen, yn 1940 48 miljoen, wylst nei de oarloch it forbrük mei spron gen omheech gyng, sadat it nou al fiks oer de 100 miljoen K.W.U. sit. Dizze sterke groei yn de lettere jierren makke lykwols ek wer oare dingen need- saeklik. Alderearst in nüe en folie grea- tere sintrale. Ek dat jild moast üt it bi- driuw komme, likegoed as de netütwreiding de fomüing fan 8.1de kabels, mear trans- formatorstatlons en al soks mear. As men nou efkes bitinkt, dat it bidriuw krekt foar de oarloch op eigen fuotten kaem to stean, kin men wol bigripe, dat winliken net foldwaende öfskreaun wurde koe om it bidriuw ek finansjeel sterk to meitsjen. Al dizze dingen, ik praet nou mar net oer de priisbihearsking, dy’t forbea de stream- kosten billik to forheegjen, hawwe de po- sysje fan it P.E.B. sterk ünder druk hel den. Der is dan ek gjin sprake fan, dat it P.E.B. yn steat wêze soe om de tsiental- len miljoenen, dy’t foar de oansluting fan alle net-gebrükeris nedich Ibinne, bitelje kin. It wurdt wolris foarsteld oft it P.E.B. him oan de net-oanslutenen neat gelegen lizze soe, mar dat moat ik mei klam bi- stride. Men kin gjin izer mei hannen brekke. Men mei freegje, pat it P.E.B. alles docht, hwat hja kinne om net rendabele perselen ek to helpen, mar men moat yn dizzen reedlik bliuwe. Goed twa jier lyn hat it bi driuw in füns foarme foar dizze minsken. Fiif jier lang sil der 450.000 goune yn stoarten wurde. Mear koe men net forant- wurdzje. Koe it letter mear Ige, dan soe der mear komme. Fan dit jild kinne nou de Onrendabele perselen 4/9 fan de kos ten werom krüe. Dit is jit net ideael, mar mear is der op it heden net wei to krüen. Wol binne der al hiel hwat gemeenten, dy’t der hwat by jowe en wy binne der bliid mei, mar jit binne de'swierrichheden foar mannichien to great. Is der dan neat mear oan to dwaen? Deroer hoopje wy de oare kears jit hwat to sizzen. Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren ea Zuld- Beveland worden cadavers door Belgische destructiebedrüven verwerkt. In normale tüden wordt een derde van de behoefte aan diermeel in eigen land gefabriceerd. De door de overstromingsramp vergrote pro ductie, zal tot gevolg hebben, dat ons land minder diermeel uit Argentinië behoeft in te voeren. Jongste bediende vond „goudschat”. De jongste bediende in een meubelzaak te Enschedé moest voor zün baas de tutn wat opknappen. Bü het weggraven van wat opgehoogd zand stootte hü op een jam potje, waarin 118 gouden tientjes .en vüf gouden vüfjes zaten. Het geld is waar- schünlük in het begin van de oorlog door Joodse buurtbewoners, die dikwüls van de schuilkelder in de tuin gebruik maakten, verstopt. Schoonzoon-ln-spé bleek oplichter. Een man had door moeizaam sparen ruim f6000 büeengekregen. Daarmee wilde hü zün ideaal verwerkelüken: naar Australië reizen om nog eens in zün leven zün ge- emlgreerde zoon te zien en te spreken. Op een kwade dag vertrouwde hü zün spaar- duiten toe aan zün radpratende schoon zoon, die geld nodig had voor zün groots opgezette, uitstekend florerende „handels- ondememing”. De schoonzoon bleek een oplichter, het geld ging verloren. De man trok zich het verlies zo aan, dat hü een beroerte kreeg. Nu ligt hü in het zieken huis te Amsterdam en hü zal zün zoor, wel nooit meer zien. De traditionele Boekenweek zal dit jaar gehouden worden in de eerste week van Maart. Deze ene week van het jaar wordt het boek, waaraan wij allen zo onnoemelük veel te danken hebben, meer dan ooit in het centrum van onze belangstelling ge plaatst. Alom versieren de boekverkopers hun winkels. En wanneer U iets bü hen koopt ter waarde van minstens f 3.90, geven ze U nog een boekje cadeau ook. Dit jaar wordt het een bundel korte ver halen door Anthonie Donker. Wanneer V de schrüvers van deze verhalen raadt, kunt U prachtige boekprüzen winnen. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Door Clara Eggink werd een dichtbundel sa mengesteld, getiteld: „De Muze en de Sei zoenen" en geïllustreerd door Janny Da lenoord. Deze is verkrügbaar in vrijwel iedere boekhandel 8. f 0.75. Voor de kleintjes worden gratis kleurpla ten ter beschikking gesteld. Zü, die de mooist gekleurde platen insturen, krijgen een boek cadeau. Dieptepunt melkaanvoer gepasseerd. De totale melkaanvoer aan de Friese zuivel fabrieken bereikte deze winter in de laat ste week van Januari v.m. zün laagste punt. De hoeveelheid melk kwam dit jaar nog niet onder de 11.000 ton per week. In vorige jaren was dit wel het geval. De Friese melkaanvoer ligt over het geheel in 1953 nog boven die in dezelfde weken van 1952. Frankrijk tegen Ned. profs. Naar A.P. meldt, zal het Franse internationale voet balelftal op 12 Maart tegen een elftal be roepsvoetballers spelen in het Pare des Princes. De baten zün bestemd voor de slachtoffers van de overstromingen in Ne derland. de moatte. En as men dan de pleatsen nei- giet, blike der jit folie to wézen, hwer’t twa wichtige dingen üntbrekke, to wit ten: wetterlleding en electric!telt. Yn dizze hoeke binne de boeren yn greate mearderheit wol oertsjüge fan it nut en gemak fan dizze beide dingen, mar de greate dwersbongel is it hege slfer fan de kosten fan oansluting. Towyl de lju, dy’t oan de dyk wenje, hwer’t de lledlng al lelt, allinnich to meitsjen hawwe mei de binnenhüslieding, moatte de measte boe ren earst in bilangryk bidrach dellizze foar de lieding oan de pleats ta. Dat dit der net om liicht, kin bllken dwaen üt it feit, dat de boeren yn Nühuzum by in oan- frage om wetter, as andert krigen, dat der earst f50.000 op it kleed komme moast. Nou hawar, dat bigrypt in bem wol, dat makket de saek ünmooglik. Oaren wolle harren oanslute by it elektrysk ljocht, mar ek dêrre moatte earst tüzenen gou- nen op it kleed komme, foardat it oangean kin. It kin net oars oft de minsken, dy’t der sa foar sitte, liket dit net allegearre reedlik ta en sa lies ik yn ’e krante, dat op in plak aks je makke wurde soe om it P.E.B. to forsykjen alle lju op deselde foet to bihanneljen, d.w.s. sünder kosten foar de bütenlieding. „De post kom ek rounom foar deselde sinten,” seine hja, „mei de electriciteit moat it ek sa!” Dit lüd kin ik my skoan bigripe, mar dat it yn dy foarm fortuten dwaen sil, leau ik net. Hwerom net? Nou, der mei wol in koarte ütiensetting by, hwant yn twa wurden sil dat net gean. Alderearst is it P.E.B. in bidriuw, dat wol troch de Pro- vinsje yn it libben roppen is, mar hwerby yn de statuten stiet, dat de J’rovinsje gjin baten en gjin skea fan dit mdriuw hawwe mei. Dizze theory koe net altyd trochfierd wurde, hwant yn de earste jierren buorke it min. Yn de earste tsien jier (1917-1927) wiene de forliezen meiinoar 6 miljoen gou ne. Dat hat de provinsje doe oan it bi driuw liend sünder rlnte en doe koe men dus sizze, dat alleman ek foar it P.E.B. bitelle, mar dit is sa net bleaun. Yn de twadde tsien jier is dit forlies al- hiei ynhelle en ta de léste sint werom bi telle, wylst nei de oarloch, doe’t de pro vince seis yn 'e jildkrapte siet mei syn kanalen, ek alle rinte oprekkene is en troch it P.E.B. foar syn rekken nomd is. Op dit stuit is dus it P.E.B. in bidriuw, productie-apparaat der gasfabriek. Moest er weer een retortenoven worden gebouwd of een kameroven? Bü de bouw van de laatste moest een hoger bedrag worden ge ïnvesteerd, doch een kameroven biedt een groter rendement. Volgens de commissie zou deze bouw een mülpaal vormen in de geschiedenis van ons gasbedrüf. De commissie was verder van oordeel, dat een centrale gasvoorziening nog wel enige jaren op zich zou laten wachten. Dit feit mocht geen aanleiding zün een en ander te doen uitstellen. Het college van B. en W. heeft ter zake nog het advies gevraagd van de Gasstich ting. In een door deze stichting uitgebracht rap port werd de conclusie getrokken, dat de bouw van een kameroven de meest econo mische oplossing bood. Omdat de aanschaffing van een kameroven grote investeringen vroeg, traden B. en W. in overleg met Gedeputeerde Staten. Dit college opperde nogal enige bezwaren, o.a. de onzekerheid van de toekomstige ontwikkeling van de gasvoorziening in de provincie. In de gegeven omstandigheden zou een eenvoudig toestel voor blauwwa- tergas, maar met afgasketel, de voorkeur verdienen. De Gasstichting wist deze bezwaren te ontzenuwen. B. en W. besloten dan ook de Raad voor te stellen over te gaan tot de bouw van een kameroven en daartoe onderhands op dracht te verlenen aan de „Meterfabriek” te Dordrecht. In een uitvoerig prae-advies zetten zü uit een hoe de toestand der productle-mldde- len, bü het gasbedrijf was. Aan de hand van het rapport van de Gas stichting hebben zü zich op het standpunt gesteld, dat een wüziging van de produc- tie-methode van belang is. De grote ver schillen tussen de gasafgifte in de zomer en wintermaanden zün oorzaak, dat een der twee in bedrijf zijnde retortenovens een belangrijk deel van het jaar overbelast was, wat zeer oneconomisch werkte. Een kameroven biedt tevens het voordeel, dat variaties kunnen worden aangebracht in de productie. Dat kan geschieden in tü<3 van geringe afgifte zowel als in een tüd van grote afgifte. Weliswaar vraagt een kameroven een gro tere Investering, doch dat wordt ruim schoots gecompenseerd door geringere productiekosten. Zelfs bü een afschrijving van 5 jaar zal dit het bedrijf financieel niet bezwaren. Na afloop van deze 5 jaar zal de exploitatie belangrijke voordelen op leveren. Het college was verder van oordeel, dat een eventuele centrale gasvoorziening de bouw van een kameroven niet in de weg mocht staan. Na uitvoerige discussies heeft de Raad ’t voorstel van B. en W. z. h. st. aangeno men. De Raad was van oordeel, dat nu er thans geen reserve was in ’t productie-apparaat, deze reserve ten behoeve van een veilig- Zoals we reeds schreven, is de gemeente- lüke gasfabriek thans voorzien van een nieuwe kameroven. Nadat de oven officieel was overgedragen, werd Zaterdagmiddag door de raadsleden een excursie naar het gasbedrijf gemaakt. Het is interessant de geschiedenis van de totstandkoming van de kameroven na te gaan. Wü keren dan terug tot November 1949. De gascommissie richtte zich toen met een schrijven tot Burgemeester en Wethouders, waarin de bouw van een dergelüke oven werd bepleit. Want hoe was de situatie in de productie methode In de gasfabriek waren 2 retortenovens in bedrijf. Van een dezer ovens dateerde de onderbouw van 1930 en de bovenbouw van 1946. Deze oven leverde een normale pro ductie. De andere oven had een onderbouw van 1931 en een bovenbouw van 1949. Deze oven kon niet de volledige productie leve ren. De onderbouw van deze oven was niet voldoende deugdelük. De derde oven, die buiten gebruik was, had het aantal productie-dagen overschreden en zou vervangen moeten worden door een nieuwe oven, om de hoognodige reserve te hebben in het bedrijf. Men stond dus voor de vraag of er wüzi ging moest worden aangebracht in het Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Minder Import van diermeel. Alle negen destructiebedrüven in ons land zün inge schakeld bü de verwerking van de cada vers uit de overstromingsgebieden. Uit Gevangenen willen dijken dichten. Ge vangenen uit verscheidene gestichten in Nederland hebben de minister van Justitie en mr E. A. M. Lamers, directeur-generaal voor het Gevangeniswezen, verzocht hen tewerk te stellen in de noodgebieden. Een aantal hunner beloofden hun erewoord te willen geven, dat zü, indien dit verzoek zou worden ingewilligd, niet zouden pogen van het werkobject te ontvluchten. Zelfs uit de strafgevangenis te Breda bereikte het ministerie een dergelük verzoek. Brieven voor het buitenland, zullen alle gewone brieven, boven een gewicht van 20 gram, welke geen deviezen bevatten, gesloten mogen worden terpostbezorgd. Voor aangetekende brieven edhter en voor brieven met aan gegeven waarden blüven de bestaande be palingen van kracht, d.w.z., dat deze brie ven boven 20 gram, open ter verzending aan de postinrichtingen moeten worden aangeboden. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1