Martinytoer ECONOMISCHE MOGELIJKHEDEN EN MOEILIJKHEDEN IN BOLSWARD KRISKRAS door Nederland üs hjoed 220 to sizzen 270 3” Lh II Fan de ii= Restanten van 5” 2” F ebrewaris-of skie inzameling ook naar Friesland No. 17 DlnadM 3 Maart *53 49e Jaargang der Uitgave van Drukkerij Fa OS1NGA - Bol a ward A. J. i 3 11 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland I l 1 Telefoon 451 (K 5157) aan ader- diteit gen I K Hwat hat Gabe Skroar Bolswartls Nieuwsblad I I de rsum te (zowel a. a. a. b. Wit- Tj. de J. In de tijd Abonnementsprijs f 1.50 per kwarts»! bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 r r r r danks een behoorlijk geboorte-overschot (in de jaren 19461948 in het rayon Bols- werd van het Gewestelijk Arbeidsbureau pl.m. 1500 personen), omdat de jeugd, als zij aan de productie moet gaan deelnemen, niet voldoende lonend emplooi vindt. En omdat er niet een behoorlijk arbeiders-re- servoir is, moet vestiging van belangrijke arbeids-intensieve industrieën vooralsnog niet worden verwacht. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Zeg het met cognac. Uit Venezuela is tot nu toe 400.000 gulden .aan het Rampen fonds overgemaakt: in Curacao ztfn op één dag 15000 enveloppen met watersnood- postzegels verkocht. Trlöst verzond acht honderd kisten met cognac. Dit Is beter Initiatief. Een bouwbedrijf In Blauwe 1 often, Moskckloften Tb jet ter je üthtten bliid. 't Wurdt weardearre, ’t Is to hearren: „Wy komm’ fierder mei de tiid”. Inkelen leine Foar har einen Al de strieën, kuorren üt Leist gau aeijen? Wyntsjes waefle Fredich flüsterjend üt It Süd. Maertblommen Ré to kommen, Stekk’ har tsjelkjes nel It ljocht. Kypje, büge, Stille tsjügen Fan in laltsjend llbbensnocht. Grelden drutye, Kunstmest strujje, Boeren nimm’ har trekken waer. 't Wurk kin leane, Ier oan 't meanen, Grif dat hja der wol by faer’. (GEN i voor n het Die- uur; ieding mee- Snie en wiette, Folie miette, Hat de grize winter jown. Faek forwinske, Hjoed krij’ minsken Foar har hoop wer fêste groun. :oek, kan fend ader In mins-bineare, Mei It leare, Ia yn grlzens faek myn wel. Ik flel de slnne, Noait allinne God bliuwt mei Syn Ljocht my nel. FYT. HAAG LAND LA. in leyfer, recteur iraaten bondag b. c. a. b. «Een actieve winkelstand is tezamen met de ambachtsbedrijven ruggegraat van het economisch leven in een kleine stad.’’ „Politieke, rellgieuse en sociale verschillen kunnen stimulerend en be vruchtend werken en tot een; veelzijdige oplossing bijdragen. Zjj mogen niet leiden tot geschillen, die afbreuk doen 'aan de bereiking van het gemeenschappelijk einddoel:1 De meerdere bloei van Bolsward”. Rapport Hendriks en Monster. is Ljouwert mei syn 80 tüzen ynwenners, dy’t alllnnich al 29 miljoen KWU brüke. Dlzze gemeenten hawwe yndertlld in kon- trakt mei it P.E.B. sletten; hwerby rek ken hélden is mei har posysje as sélsstan- nlge produslnten. Sadwaende krtfe dlzze gemeenten de stream tsjin in prils, dy’t hiel oars birekkene wurdt as de oaren. Dat lelt kontraktueel fést en makket dat it P.E.B. dizze net oars fêststelle kin en mei. Sa jowt Ljouwert noch gjin seis sin ten, Ferwerteradiel hast njuggen, Idaer- deradiel acht en Menameradiel efkes mear as in dübeltsje. De trjje koöperaesjes: Kimswert, Wélds- ein en Makkum jowe hwat mear. Makkum goed njuggen, Wéldsein alve sinten en Kimswert 12 sinten. Wéldsein is okker- deis oemomd troch it P.E.B. en foar Kims wert soe dit ek in bést ding wêze, mar oer de kondysjes kin men it noch net lens wurde. Meilnoar bringe dizze en-gros-óf- nimmers seis en in heale sint op foar de stream. De fjirde groep binne de bimeal- lingsynstallaesjes, dy’t ek mar krekt oer de seis sinten hinne komme en dy 8 mil joen KWU forbrükten. Sjocht men nou it hear fan de ófnimmers oer, dan docht bliken, dat it taryf foar de lytse forbrü- kers stiif heech is. Soe men dat forheegje, dan hat men neist de billikheit jit to rek kenjen mei plakken, hwer’t de lju ek gas krije kinne, boppedat is dêr it butaangas of buta-gas. En fierder moat men rekken hélde mei it beurske fan de greate man- nichte, dat ek net mear ütjaen kin as sa- folle. Giet men fierder, dan sakket it for- brük en wurde petroaljestellen en sokke dingen wer mear brükt. Der komt jit by, dat de tariven yn de provinsje net tofolle öfstekke kinne by Ljouwert en de gemeen ten derom hinne. Foar de great-forbrükers sit it jit folie swierder, hwant derljy hat men mei de konkurrinsje jit folie mear to krijen. Bidriuwen, dy’t in .bulte elektri citeit brüke, stean hyltyd wer foar de frage, oft in eigen ynstallaesje ek foar- dlellger is as by it P.E.B. Dit is gjin fan tasy, mar hurde realiteit. Tige skerp wurdt dat nelgien en meidat Fryslfln tige graech syn yndustry blhélde wol, ja, alle war docht om mear yndustry to krtjen stiet men hjlr foar in tige gefoellch punt. Der kin men net fierder gean as safier, wol it mes net yn eigen fleis snlje. Sa sjocht men, dat dit saneamde monopoaljebldriuw Wat zou er tegen ztjn, Indlon een aantal zaken door samenwerking kwamen tot bij voorbeeld een permanente multishop? Er zijn verder nog een paar punten waar do Middenstand grote aandacht aan zal moeten schenken. Productieverhoging door rationalisatie. Een scherpe contróle van ’t onkosten- cflfer. Deze beide punten zullen de volle aandacht moeten hebben, omdat naar het ons voor komt binnen afzienbare tijd alleen die Middenstanders die de zeilen gestreken en de luiken vastgezet hebben de economische moeilijkheden het hoofd zullen kunnen bie den. Tot nu toe is het sedert de oorlog aardig op rolletjes gegaan. Daarvoor zijn oorza ken van- structuurwijziging van onze Ne derlandse samenleving aan te wijzen (bijv, een relatief veel beterebeloning van de landbouwende bevolking in alle geledingen vergeleken bij voor de oorlog), maar er zijn tekenen die er op wijzen, dat er ook nog wel eens moeilijkheden kunnen komen in een niet verre toekomst. De Middenstand, die haar taak verstaat, vooruitziet en tijdig haar maatregelen neemt, zal blijven wat zij is: de ruggegraat van het economisch leven van onze stad. Ten slotte nog een enkel woord over de ontwikkeling van de kleine Industrie en het ambachtswezen. Deze takken van het economisch leven zullen zich evenzeer van deskundige voor lichting dienen te voorzien zo niet indivi dueel dan gezamenlijk. Zij zullen zich met de organen van de Rijksnijverheidsdienst hebben te verstaan over de efficiëntie van hun bedrijven en over de mogelijkheid het aantal der te fabriceren artikelen uit te breiden. Laten zij er met elkander over spreken en tot samenwerking komen op deze belang rijke punten. Wij zijn er van overtuigd, dat door samenwerking en samenbestudering van de moeilijkheden vele mogelijkheden aan het licht zullen treden, die voordelen voor de bedrijfsgenoten zelf en voor de ge meenschap Bolsward zullen betekenen. Laat het vooral goed tot hen doordringen dat de meeste groot-bedrtjven in Nederland als hele kleine bedrijven zijn gestart. Ook hier dus samenspreken en samenstreven. Daarin liggen grote mogelijkheden op eco nomisch gebied voor onze stad besloten. Hoe fül in oar ek op dy is, Seis bist dyn greatste fijén wis! Gjin hater docht dy sa’n boel skea, As eigen dommens, eigen kwea. drlks en Monster, .boven dit opstel, do ruggegraat vormt van het economisch le ven van onze stad, heeft naar onze men'n<- over de behaalde resultaten in de na-oor- logse jaren niet te klagen. Deze gang van zaken bevat voor ons allen een vingerwijzing waar onze economische mogelijkheden liggen. Sedert Bolsward na het verzanden en ten slotte droogleggen van de Middelzee in vroeger eeuwen steeds meer een landstad is géworden en daarmede in plaats van verre streken over zee op te zoeken zich moest bepalen tot het aankno^en en on derhouden van relaties in minder verafge legen oorden is de stad geworden tot een verzorgingscentrum van haar omgeving. En in het volbrengen van deze meest voor de hand liggende taak liggen naar onze mening de allereerste en grootste mogelijk heden voor Bolsward. Maar wij moeten onze ruggegraat zo sterk mogelijk maken. Hoe zullen wij dit moeten doen. Deze Middenstand zal zich voorzover zij dat nog niet is steeds meer er van moeten doordringen, dat zij heeft te zijn een ratio neel goed beheerd en efficiënt ingericht lang net monopoalje spylje kin. It moat oer alle bügen konkurrint bliuwe en dérby aloan wer greate bidragen ynvestearje yn It groeiende bldriuw. In bldrluw dat tige to meltsjen hat mei de foarütgong fan de technyk. Hwat der hjoed oanskaft wurdt, kin mei in jler as tsien wol kjin sint mear weardlch wéze omdat der yn dy tiid bot tere maslnes komd binne, dy’t mear nut- tich effekt jowe. Foar in bütensteander llket dat soms hwat nuver, mar tinkt men der ris oer nel, dan wurdt it dochs wol blgrypllk, dat hjlr de meast rationele me- thoade syn izeren wetten stelt. Hwant der- med giet lykop in bettere en skerpere om- setting fan de energy, dy’t yn de stienkoal sit, dy’t yn de elektriciteit wer foar it ljocht komt. Yn dizze jierren hat dit bet tere apparaet fiif kear safolle stream üt deselde poarsje stienkoal helle as doe’t men bigoun. Dat seit dochs wol hwat. En dat sprekt jit düdliker as men wit, dat de prizen fan de stienkoal yn dy jierren fiif, seis, sawn kear sa heech wurden binne. Mei foréldere masines soe men it bldriuw sa wis as hwat yn de groun boarje. Der moat dus trochgeand fomijd, forgrea- te wurde, der moatte nije netten makke wurde Aide forfongen, transformtoren bij- boud, rinten bitelle, skulden öflost en re serves makke wurde. En mids al dy knl- pende en twingende dingen, wol men dan ek noch graech jild frij meitsje om de ün- rendabele perselen oan. to sluten. Mar dat dit net sa mar giet, hoopjè ik nou wol düdlik makke to hawwen. Dit sit swier en sil hiel hwat fergje fan de bistjürders oan soasiael fofantwurdlikheitsgefoel foar it plattelén oer. Hwant krekt as fakentiids it gefal is, sa sit ’t ek hjirre: Hwat lit men it swierst wage, hwat achtet men it meaét nedich. En hjiroer is men it wolris net iens meimekoar. Men sjocht elkoars biswieren wol, mar it is in kwesje fan mentaliteit, hwat jin it heechst leit. Dêrom sil der alóan fan de side fan de bilang- hawwenden aksje makke wurde moatte, dêrom sille de Steaten fan Fryslén net slügje metje as it giet oer de gebleten en buorkerijen, dy’t jit altyd demelst sltte. Mar hja moatte bigryp toane foar it hlele probleem, oars sil har krewearjen neat bi- dtfe. It bliuwt wier, salang net elk oan- sletten is, mei it Provlnsiael Elektrysk Bi- drluw net har moed ha. Rampenfonds. Reeds gisteravond was de „thermometerstand’’ van de actie „Beurzen open, dijken dicht” ruim 69 mlllloen gul den. Hoewel de hiervoor genoemde oorzaken dus moeilijkheden opleveren voor de ont wikkeling op economisch gebied, kunnen wij toch niet zeggen, dat Bolsward de laat ste jaren niet vooruitgegaan zou zijn. Allereerst kunnen wjj wijzen op een prij- zenswaardige activiteit op cultureel gebied die de naam van onze stad tot in zeer verre streken bekendheid hebben gegeven. Dat is zeer belangrijk. Ten slotte is culturele ontwikkeling dikwijls een waardemeter voor de economische welstand. Evenwel zal het ons allen duidelijk ztfn, dat culturele gebeurtenissen hoe belang rijk, ja zelfs onmisbaar ook in de regel aan de bewoners der stad meer geld kos ten dan opleveren. Teneinde dus deze cul turele gebeurtenissen te kunnen blijven steunen zal een zekere welstand onder de bevolking aanwezig moeten zijn. Ook op economisch gebied kunnen wfj niet spreken van een achteruitgang in Bols ward. Wij zijn eerder geneigd om van een lichte vooruitgang te gewagen. Dit valt overigens wel te verklaren. De handeldrijvende middenstand, die blij kens de uitspraak uit het rapport van Hen- een middel om een boterham te verdienen ook een mogelijkheid om zijn bereidheid tot dienen te tonen. De zakenman, die zjjn arbeid kan zien als deel van een gemeenschappelijk streven naar groter economischer welvaart zal pas diepe en innerlijke vreugde aan die arbeid beleven en een sterke schakel in de keten vormen die het economisch leven samen bindt. Van deze gezichtshoek uit gezien kunnen we ons nogmaals de vraag voorleggen hoe wordt de ruggegraat van onze economie zo sterk mogelijk. doordat alle Middenstanders zich ervan bewust zijn, dat zij een taak hebben; doordat alle middenstanders er zich tevens van bewust zijn, dat alleen uiterste inspanning en plichtsvervulling hun die taak zal laten behouden. De economische wetten zijn voor hen, die er tegen zondigen, hard en onverbiddelijk. Hoe moet deze Middenstand vermijden te zondigen tegen de economische wetten? Door zich door deskundigen op economisch gebied te laten voorlichten. Indien dit voor velen onder hen te kostbaar is om dit al leen te doen, zullen zij met anderen het gezamenlijk moeten doen. De moderne tijd eist iets anders dan de vaak Intuïtieve wflze van zakendoen van velen onzer voor ouders. De maatschappelijke verschijnselen ztjn te ingewikkeld geworden dan dat men zonder deskundige leiding de weg zou kun nen vinden in deze doolhof van vraagstuk ken. Voorts zullen de meeste Middenstanders hun administratief, apparaat moeten wijzi gen. Dit zal niet meer uitsluitend zoals voorheen en In vele gevallen ook nu nog alleen een middel tot registratie van In het verleden behaalde resultaten moeten zijn, doch een barometer waarop de za kenman dagelijks kan zien hoe de gang van zaken is, opdat hij tijdig zijn maatre gelen zal kunnen nemen. De meeste middenstanders zullen boven dien nog veel meer dan tot nu toe bereid heid tot samenwerking moeten tonen. Waarom niet de platonische samenwerking I omgezet in een werkelijke? Zal onze industrie en zullen onze ambachts bedrijven en de kleine nijverheid in staat zijn deze stroom van leerlingen op te van gen? Ziedaar een moeilijkheid, waarvoor Bols ward zich geplaatst ziet, welke niet in een handomdraai uit de weg te ruimen valt en waarvan de oplossing toch van evident be lang geacht moet worden. Wij komen straks hierop terug. Het is eenl videuse cirkel. De bevolking distributie-apparaat voor stad en omge- van Bolsward vermeerdert nauwelijks on- ving. Het hebben van een eigen zaak is behalve Texel viel mee. De schade, opgedaan op Texel, is weliswaar zwaar en droef ge noeg (Polder „De Eendracht" bezweken 270 H.A. en zes mensenlevens verlo ren) doch de gehele westelijke kuststrook bleef onbeschadigd. Strand en duinen, ho tels en pensions, kampeerterreinen en bun galows, zij wachten de gasten ook dit jaar weer. Een witte bunzing In Houtlgehage. Twee inwoners van Houtlgehage, de heren Jan Kingma en Jurjen Bekkema, hebben in de kom van het dorp, zonder hulp van hon den, een geheel witte bunzing gevangen. De witte kleur wordt bij deze dieren slechts zeer sporadisch aangetroffen. Dan ook: In dienst. Jonge Nederlandse Immigranten In Amerika, die het Ameri kaanse staatsburgerschap willen verwer ven, kunnen In de V.S. voor de militaire dienst worden opgeroepen met de kans naar Korea te worden gezonden. Hogere toelagen. Voorgesteld wordt, de ministers van buitenlandse zaken een ho gere ambts- en representatle-toelage te verstrekken en deze voor elk hunner te brengen van f20.000.op f40.000.per jaar. Boer met mes doodgestoken. In de Don derdagnacht is de landbouwer N. te Wijs ter door zijn huurbaas, de landbouwer Th. aldaar, met een mes doodgestoken. Belden kwamen van een feestje en hebben daarna onenigheid gekregen. De 65-jarlge N. was gehuwd. Th. Is 50 jaar en ongehuwd. Hjj is door de rijkspolitie gearresteerd en te Bellen in bewaring gesteld. Nog een overval. Een laffe roofoverval is Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur in de Stevenzandsestraat te Tilburg gepleegd op de 76-jarige mevrouw Rijkers. Zij werd in haar slaap overrompeld door twee In brekers. Een van hen sloeg de vrouw be wusteloos. De andere man brak intussen met een beitel een muurkast open, waarin spaargeld bewaard werd, f 2100 werd mee genomen. In wasketel verdronken. In een onbe waakt ogenblik Is het 2-jarig dochtertje van de familie Jacobs uit Nleuwdljk, gem. Didam bij Arnhem, Vrijdagmiddag In een wasketel gevallen. Hoewel zich daarin slechts een geringe hoeveelheid water be vond, is het meisje jammerlijk verdron ken. Aardappelprijs verhoogd. In Maart gelden voor consumptieaardappelen maximum ver koopprijzen, die 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die van Februari. Een wanklank. De burgemeester van Ze venbergen heeft In de eerste raadsverga dering na de watersnood crltlek moeten leveren op de houding van de bevolking van ztjn gemeente, welke weigerde hulp te verlenen, alsmede op de houding vai» enige raadsleden, dlo niet op hun post wa ren geweest. Neist de huzen en pleatsen, dy’t nou har ren oanslute oan It net, bliuwe der guont oer, dy’t it offer to swier is. De lene kin it better drage as de oare en de lene wol better drage as de oare. Mar de kwesje, dy’t jit oerbliuwt is dizze: Kin dit P.E.B. syn opbringsten net sadanich forheegje, dat alleman de stream oan hüs ta krije kin? It P. E. B. is dochs in monopoalje-bidriuw seit men dan, hja kinne nimme hwat hja wolle, de lju moatte dochs bitelje en kon kurrinsje is der net, hwant gjinien mei büten it P. E. B. elektriciteit oan oaren forkeapje. Hwat soe it hinderje as de lju, dy’t stream ha, in sintmannich mear bi- tellen, hwertroch de oare-n einlings en to’n lésten ek ris oan bar komme koene. Ik wol wol bikenne, dat ik in bulte foar dizze riddenaesje fielde, doe’t ik, sa as de meas- ten, alhiel bütensteander wie. En ik fiel der noch wol foar, mar ik haw ynsjoen, dat hjir folie mear oan fêst sit. Der is dus earst de frage: hwa keapje de stream? Yn 1951 waerd troch it P. E. B. levere hjir yn üs provinsje 116 miljoen K.W.U. Der binne fjouwer soarten ófnimmers. Al- derearst de gewoane forbrüker, dy’t rjuchtstreeks by it P.E.B. oansluten is, sa as de measte partikulieren. Dy brükten 43 miljoen KWU. Dizze bitelje it heech- ste taiyf en brachten it bldrluw 14 sinten de KWU op. Dat 1b twa kear safolle as de prils dy’t greatforbrükers oan It bl drluw bitelje, hwant dy brochten It op 30 miljoen KWU mei 6.95 sint. Dan Is der In tredde groep, dy’t foar 1917 seis In eigen slntrale en net hiene en in stlkman- nlch 6.1de koöpraesjes. De bllangrykste 4OAT deling :r lei- .nvang lorgen en be- B.T.B. Als wij ons zetten tot een beschouwing van de economische mogelijkheden en moeilijk heden van Bolsward, hebben wij de neiging om ons allereerst en allermeest te bepalen tot de mogelijkheden en daarbij de moei- heden over het hoofd te zien. Om tot een juiste en goede verwerkelijking van de mogelijkheden te komen zullen wij de moeilijkheden evenwel goed moeten ken nen en daarom deze eerst bespreken. Als wfl ons dus eerst trachten te verdie pen in de moeilijkheden dan doet zich aan ons voor een complex van allerlei factoren die tezamen een handicap .vormen voor een voorspoedige ontwikkeling onzer stad. Welke zijn in het algemeen de factoren die de ontwikkeling van een stad beïn vloeden Goede verbindingswegen land als te water). Een dichtbevolkte omgeving. Een gunstige ligging ten aanzien van de aanvoer van grondstoffen en afvoer van afgewerkte producten. Met betrekking tot de verbindingswe gen te land en de frequentie van dé diens ten welke' de verbinding tot stand brengen kunnen wfl kort zijn; deze zijn vrij goed te noemen. b. Het punt onder b. genoemd vormt een aangelegenheid, waaraan vooralsnog wei nig te veranderen valt. De omgeving van Bolsward is dun bevolkt. Daamee hebben wij te rekenen (voorbeeld: Zuid-Westhoek ca. 80 personen per K.M.2; Noord- en Zuld- Holland pl.m. 680 personen per K.M.2 Bo vendien is deze bevolking overwegend of eigenlijk uitsluitend werkzaam in veeteelt bedrijven, hetgeen haar behoefte weinig gedifferentieerd doet zijn. Dit laatste be hoeft geen nadeel te betekenen. c. Hieraan wordt slechts voorzover het de aanvoer van voor onze stad typische grondstof ,(de melk) betreft, behoorlijk voldaan. Voor de Melksuikerfabriek lijkt het ons Intussen al weer minder gemak- kelflk, daar zij haar grondstoffen van soms verre streken moet aanvoeren. En meer speciaal ten aanzien van het vraagstuk „vestiging van nieuwe indus trieën” kan Bolsward niet bogen op een gunstige ligging, daar behalve de reeds genoemde slechts weinig of geen grond stoffen in de omgeving der stad worden aangetroffen, hetgeen dus terstond het vraagstuk van het vervoer urgent maakt. Ook overigens zijn er moeilijkheden, die een vlotte, snelle ontwikkeling der stad in de weg staan, zoals de herhaaldelijk ge signaleerde zuigkracht die er van de gro.- tere centra in onze provincie uitgaat ook op de bevolking van Bolsward’s omge ving, ja zelfs op de bevolking van Bols ward zelf. Deze moeilijkheden, waarvan wt) een zeer onvolledig beeld hebben gegeven, hebben In het verleden de bewoners van onze stad niet tot defaitisme kunnen brengen en moeten ons ook nu niet tot pessimisme verleiden. Wat is in een kort aantal jaren niet reeds veel tot stand gebracht, ondanks de moei lijkheden en bezwaren. Da Lagere Technische School. toen Hendriks en Monster hun rapport over Bolsward maakten, een zeer begeerd maar bijna onbereikbaar ideaal, is in ons midden al ingeburgerd en betrekt in déze dagen haar prachtig nieuw gebouw. Een H. B. S., eveneens destijds in veler ogen een fata morgana, is reeds enkele jaren binnen onze muren gevestigd. Eendrachtig streven heeft hier tot prach tige resultaten geleid. We zijn evenwel nog niet waar we willen zijn en andere moeilijkheden moeten uit de weg worden geruimd, opdat nieuwe moge lijkheden binnen het bereik komen. De ontwikkeling van onze ambachts- en nijverheidsbedrijven, alsmede onze Industrie moet zo mogelijk gelijke tred houden met de aflevering van beide onderwijsinrich tingen, speciaal met die van de Lagere Technische School. En daarin gchuilt juist een grote 'moeilijk heid. Voorheen hebben velen geklaagd, dat de jongens naar andere plaatsen moesten gaan om een ambacht te leren en dan meteen voor onze plaats verloren waren omdat zij elders emplooi zochten. De kerkelijke en liefdadige instellingen in Friesland zullen met medewerking van ’t provinciaal comité voor de vrouwelijke hulpverlening een gezamenlijke aanvraag richten tot het Nederlandse Rode Kruis te Den Haag om een aandeel te verkrij gen van de goederen, die ingezameld ztjn en niet meer in of voor de rampgebieden gebruikt hoeven te worden. Deze goederen zullen over verschillende depots worden verspreid en op aanvraag worden verstrekt aan mensen, die hieraan behoefte hebben. Castrlcum heeft aangobod’en oen modern woonhuis te bouwen, en dit, vrij op naam, ter beschikking te stellen van degene, die dit huis na verloting wint. Er zullen maxi maal 60.000 loten komen en als alles naar wens verloopt, kan dit plan f81.000 voor de rampgebieden opbrengen. Aardgas gevonden, het brandt niet. De Nederlandse Aardollémaatschappij heeft bij boringen te De Wijk (Dr.) aardgas ge vonden. Het gas bevat echter zoveel stik stof dat het geen economische waarde heeft. Men zal de boringen in diepere la gen voortzetten. 1 HET BOLSWARD VAN MORGEN In de jaarvergadering van gister- 1 avond hield de voorzitter, de heer J. 1 Visser, een belangrijke rede over de economische mógelijkheden en moei- 1 lijkheden voor Bolsward. Wegens 't 1 belang van deze rede, drukken wij 1 deze hier in haar geheel af. Even- C tueel openen we over dit onderwerp 1 gaarne een discussie in ons blad, j Red.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1