I I Gabe Skroar MALENKOW VOLGT STALIN OP KRIS-KRAS door Nederland Martinytoer üs hjoed to sizzen Macht Fan de Donderdag: Opening L.T.S. Nederland- Denemarken 12 Kamp in opstand Egyptische mijnenveger vergaan Molotof naar Buitenlandse Zaken Dinsdag 10 Maart *53 Uitgave van DruKKerij Fa A. J. OSINGA - Boliward Hwat hat I y r De r 11 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland No. 19 49e Jaargang olsv ards Nieuwsblad 'lege: PYT. euw uur 1.80 bld- Lu- :ond elde uur 1.30 is om dizze saek ris fan ’e aar zan de ou- Dfi Tj. de J. 4 In het krijgsgevangenenkamp op het Zuld- kkur Jell lan t< emaj ;riku tnstr (wor Hein Dl jur en In ng hem de titel van „held der Sowjet-Unie” en gaf hem de Orde van Lenin. tredende figuur van Sjwemik. De beroemde generaal Worosjilof wordt thans president der Sowjet-Unie. Men. kan zich nauwelijks aan de gedachte onttrekken, dat deze benoeming als tegen zet bedoeld is tegen de grote tegenspeler in de Verenigde Staten van Amerika: ge neraal Eisenhower. 'Twee grote strategen hawwe dat men oant nou ta, by alle foar- ütgong fan ’e technyk, nea bisocht hat hjir hwat op to finen? Jawisse, it sil net maklik wêze, dat leau ’k grif, mar dat Rede van Malenkow. In zijn rede voor de bijzetting van het stof felijk overschot van Stalin heeft Malenkow de nieuwe min.-president, onder meer ver klaard: „De enige buitenlandse politiek, welke een regering kan volgen, is een po litiek van vrede, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en op de werkelijkheid van de samenwerking van de twee verschillende systemen: kapitalisme en socialisme.” Uit de zuilenzaal werd de baar gedragen door de hoogste leiders van regering en Achter de baar liepen andere gezagheb bers, die op een rood zijden kussen de on- Februari 1952 zijn twee en een halfjarig zoontje zo’n sterke dosis slaapmiddel gaf, dat het kind overleed, overeenkomstig de eis tot twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek. De vader had de daad be gaan omdat het kind aan toevallen leed. Geen ronde van Nederland. De Ronde van Nederland gaat dit jaar niet door. De fi nanciers van de Ronde zijn van mening, dat de situatie niet voldoende ruggesteun biedt om het doorgaan van de ronde dit jaar te rechtvaardigen. Hwa stie yn macht allyk Stalin? Soe fier nel Her hichten kliuwe? Hy, foar miljoenen it iennigst leauwen, Waerd fan har folge, willeas, blyn. Hja tsjoenden om him flammenskyn, Sêft, yn ündöfbre stiHe gloarje, Gjin skepsel yn de wr&ldhistoarje Dy’t yn him in fiere lyknis fynt. Dy’t sa de slelen boun, jit bynt, Tzarenbylden bin lang forsliten Hy waerd, omweve yn grize mythe, De Hegepriester fan ’t Kremlin. Yn ’t lést soe, lensum, allinne De Swarte Ruter him oerwinne. Hy kin syn Rjocjiter net üntrinne, Minsklike almacht, earme skyn. In god dy’t wie yn fjür en wyn, De ien soe him flokke, de oar oanbidde, Men neamd’ ’m rêdder, fordjersjidder, Syn dea brocht de ierde yn trewyn. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 195 rt M Gee Fraj iegin Graa lakke lanne :ra e 195.’ n Ar Pai a El' Coi Sijk e Re n He istra. (bid uur 'I de iem- ilfde Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Is ’t mei in saek nel winsken gien, Dan hat der elk syn bést ta dien, Mar is ’t mlstribele en bldoarn, Dan hat gjin minske skuld deroan. van rfl- L uur isda; ge ude. i en jum ver: jena- d v. jens- v. h. rou- long was, ens- h. 7.30 m. ir Ds a. n der van erna. stond a. 1.80 it ünmoogllk wêze soe, hoecht men ek net fuortendaliks to leauwen. Hwerom soe men net hwat optlmistysk wéze klnne, tomear omt de earste oanpak daliks al yn ien fan de faktoaren in fiks gat boarre hat. It docht bllken, dat men de hege temperatuer mei in bipaeld appa raat wol baes bliuwe kin en dat is al in hiele stap. Hwant dertroch soe men it brêngefaer al fan 'e pleats banne klnne en dat is net sa’n lyts bytsje. De Bran- daris hat yn oerliz mei dy kommisje al in heesüger makke en it is it doel dit jier op sechtich plakken dizze heasügers to probearjen. Troch kontakt mei in Amster damse yngenieursflrma N.V. Nierstrasz, blnne de kommersiële grounslaggen lein foar in fikse produksje en in nasjonale propaganda en service. Dit wiist dus bést. De greate ramp yn Sélén hat nou de ge- legenheit jown om dit apparaet daliks ris fiks oan it wurk to setten, hwant derjln- sen binne hiel hwat buorkerijen, dy’t mear as minder yn it wetter sitten hawwe en nel it sakjen fan it wetter bigjint der de broei fannijs yn to kommen en driget in neiklap, dy’t foar de buorkerijen, dy’t stean bleaun binne, jitteris raer oankomme kin. Yn oerliz mei de autoriteiten is men nou mei in tweintich apparaten nei Sélên set ten om dit Onheil foar to kommen en mei- iens yn de praktyk sjen to litten hwat it nije systeem prestearje kin. Wy binne tige, tige binijd, hwat de offisiële deskundigen straks fan dizze saek sizze sille. Net minder nijsgjirrich binne wy nei de het leger en van organisaties van allerlei aard. Het laatste half uur waren het de aan de Technische Hogeschool te Moskou, kwam in contact met Stalin en fungeerde geruime tjfd als diens particuliere secre taris. Hij hield zich zo ver mogelifk van partijpolitieke intriges verwijderd en plach* te zeggen wanneer men hem naar zijn me ning over deze of gene politicus vroeg: „Ik ben vóór Stalin en vóór de partij!” Daar bleef het btf. Hü heeft een grondige afkeer van alles wat Westers is en in een gesprek met Tlto verklaarde hij met vol doening, nog nooit de hand van een Wes ters staatsman te hebben gedrukt. Een fanaticus, deze Malenkow, die buiten Rusland de Dauphin of Kroonprins werd genoemd. Meedogenloos tegenover partijge noten, die naar z|jn mening hun plicht I verzaken, meedogenloos in zün arbeid tot meerdere glorie der Sowjet-Unie. Onder zijn leiding groeide de vliegtuigproductie tot een machtig wapen; gedurende de oor logsjaren en daarna verrezen de vliegtuig fabrieken met uiterst korte tussenpozen. In z|jn redevoeringen kon hü bulderen en dreigen, doch sedert hü een der hoogste toppen in het partü-apparaat bereikte, is zün woordenstroom in andere, meer regel matige beddingen geleid. Stalin schonk Sterke mannen. De bekendmaking van de opvolging van Stalin nog geen vier en twintig uur nadat door de leiders van de regering, de partü, het communqué over zijn dood wereldkun dig werd gemaakt, duidt er op, dat dit j i tien leden van het presidium der partij, die de wacht hielden. Stalin bflgieznt. Het stoffelük overschot van de Sowjet- Russische premier Josef Stalin is gisteren bügezet in het mausoleum, waar ook Le- nins gebalsemde lichaam rust. Later zal een pantheon worden gebouwd voor alle helden der Sowjet-Unie. De dodenwacht was afwisselend betrokken De rükspolltle te Put ten heeft in samenwerking met de dieren bescherming bü de boer J. B. een tweetal koelen en een pink in beslag genomen. De dieren liepen overdag in een welde zonder gras en werden 's avonds in een stal zon der dak ondergebracht. Zü zün nu bü een andere boer ondergebracht. Vader doodde zoontje. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de 33-jarige P. D. uit Eindhoven die in de nacht van 1 ’op 2 als staatshoofd om de wereldmacht. Met dit verschil, uat de positie van de presi dent van dr V. S. oneindig, veel machtigen Is dan die van de president der Sovjet unie. De werkelüke macht van het Kremlin wordt bekleed door de minister-president en de voorzitter van de partü. Het was een sleutelstelllng, die Stalin (ondanks de herhaalde wisseling van titulatuur) innam. Als minister-president, als Stalin’s werke lüke opvolger, is Malenkow benoemd. Malenkow kent als geen ander het partü- apparaat. Zün natuur is even hardvochtig en niets ontziend als die van Stalin. De benoeming is geen verrassing. Vüftien mül ten Noorden van Alexandrië is de Egyptische münveger „Solloem” in een stormachtige zee gekapseisd en gezon ken, waarbü vier officieren en 48 matrozen in de diepte werden meegesleurd. Twee en zestig anderen werden door het Poolse schip „Tsjech” (3649 ton) gered en zün Zondag in Alexandrië aan land ge bracht. Onder hen bevond zich de com mandant van het schip. De 51-jarige Georgi Malenkow heeft Vrüdagavond als premier van Rus land de functie overgenomen die Stalin sinds 1941 had vervuld. De ietwat zwaarlüvige Malenkow, de man met het forse, ronde gelaat, bezette als oudste secretaris van de Russische communistische partü reeds een belangrüke sleutelpositie. Hü heeft zulk een goed geheugen voor namen en feiten, dat hü de bijnaam, had van „de man met het kaart systeem in zijn brein”. Zgn benoeming vormde de eerste van een serie doorslaggevende wijzi gingen in de Russische regering, welke (tot veler verrassing) nog binnen 24 uur na Stalin’s overlüden door Radio Moskou bekend werd gemaakt. Topleiding van 10 man. Terzelfder tjjd werd gepubliceerd, dat slechts 10 mannen deel zullen uitmaken van de opperste leiding, welke in feite Rusland regeert. Molotof, wiens naam tot dien toe voortdu rend tegelük met die van Malenkow werd genoemd in verband met Stalin's opvol ging, wordt minister van Buitenlandse Za ken. Molotof beheerde deze portefeuille gedu rende de oorlog en daarna tot 1949, toen hü werd opgevolgd door Wysjinsky. Onder de tien, mannen, die het „presidium” van de communistische partij vormen, zijn Malenkow, Molotof, en Beria, welke laat ste sinds 1939 aan het hoofd stond van de Russische veiligheidsorganisatie en van de geheime politie. Zü zün allen ouder dan 50 jaar. De reorganisatie houdt in, dat Ruslands topleiding is teruggebracht van 36 tot 10 man. thuiskwam. Het kindje moet vrüwel on- middellük na de geboorte zün overleden. Er werden geen sporen van geweldpleging aangetroffen. De Haagse politie vraagt Inlichtingen. Onachtzaamheid kost f1000.Een 30- jarige graveur is door eigen onachtzaam heid te Amsterdam een tas kwütgeraakt, waarin zich een hoeveelheid gouden en zil veren voorwerpen bevond, ter waarde van f 1000. De man had de tas tegen een wiel van zün auto gezet, toen hü zün zaak wil de gaan sluiten. Even later reed hü weg waarbü hü de tas vergat. Toen hü thuis tot de ontdekking kwam, dat zün kostbare bezit niet meer in de wagen lag, is on- mlddellük een onderzoek bü de winkel in gesteld. De tas was echter reeds verdwe nen. Buren bevoordeeld? Het ministerie van Oorlog heeft dezer dagen bü de Belgische Industrie een order geplaatst voor dekens ter waarde van 3 mlllloen gulden. De ver ontwaardiging in Nederlandse textielkrin- gen hierover is uitermate groot. Men is daar van oordeel, dat de Nederlandse re- Kolendamp eiste een dode. Toen de zoon van mevr, de wed. G. Bruinsma-Stoker te Appelscha Donderdagavond thuiskwam, vond hü zün moeder, naar hü dacht, be wusteloos in een stoel bü de kachel. De ontboden geneesheer kon slechts de dood door kolendampvergiftiging constateren. NederlandDenemarken, de extra-wed- stüd, waarvan men enerzüds de uitslag niet zo zwaar behoefde te tellen, omdat het doel (geld voor het rampenfonds) belang- rüker was, maar waarnaar men deson danks met grote interesse uitkeek, omdat die wedstrüd wel eens het begin van een nieuwe periode kon zün. NederlandDene marken is weer een nederlaag geworden. Seebach, de Deense linksbuiten, is de man geweest, die met twee doelpunten zün ploeg een lengte voor de Nederlandse heeft ge houden en daarmee de lichte ongerustheid die in Denemarken omtrent de uitslag heerste vooral toen men daar gewaar werd, dat dit duel in Nederland volkomen ernstig werd genomen heeft wegge vaagd. Tegenover die twee Deense voltreffers, waarvan het tweede ondanks de buiten- spelpositie van Seebach en Jensen, op het moment dat de bal werd doorgespeeld, werd toegekend, stelde Nederland talrüke kansrüke aanvallen, maar slechts één doelpunt van de voet van aanvoerder Abe Lenstra. De uitslag van deze NederlandDenemar- kenwedstrüd was (voor de zestiende keer) 1-2. Zoals reeds eerder gemeld, zal de nieuwe Lagere Technische school aan de Dr Joost Halbertsmastr. Donderdag 23 Maart a.a worden geopend door de staatssecretaris van het Departement van O., K. en W., H. E. mej. Dr A. de Waal. De laatste hand wordt thans gelegd aan de afwerking der school, die straks ruim 330 leerlingen kan tellen. De leerlingen zelf helpen geducht mee. Ook aan de versiering wordt gedacht. De tuin wordt nog net op tijd aangelegd, ter- wül ook het glas-in-lood-raam nog op tüd zal arriveren. De beeldengroepen, die ver vaardigd worden door de leerlingen van de Kunstnüverheidsschool te Enschedé, die ook het reliëfwerk in de hal verzorgden, zullen waarschünlük pas na de openings datum worden geplaatst. Met het openen van deze school beleeft Bolsward een grote dag. Onnodig te zeg gen, dat wü hopen, dat de bevolking door h&t uitsteken van de vlag, blük zal geven van haar vreugde. Gouden medaille in maag van koe. De slager S. te Lemmer deed bü het slachten van een koe een verrassende ontdekking. In de maag van het beest vond hü name lijk een gouden medaille. Finse barakken. Een belangrüke zending voor het noodgebied is met het Finse schip „Hulda Thorden” in Rotterdam aangeko men: tien barakken, twee scholen (be stemd voor Klundert)een montagewoning, 485 standaards gezaagd hout, 392 vadem rond hout en twaalf ton hardboard. gering in dit „stille seizoen” nimmer deze mlllioenen-order aan de eigen industrie had mogen onttrekken. Men is van plan er op aan te, dringen, dat een herhaling hiervan zal worden voorkomen. Gratis eieren. In Steenwük gleed een kist met eieren van een vrachtauto. Huismoe ders, met schalen gewapend, zorgden er voor, dat de straat ©en schoon aanzien herkreeg; in deze dure tüd een niet te ver smaden buitenkansje. De aardappelprijs. De maximumprijs voor consumptieaardappelen is afgeschaft aan gezien er voldoende voorraad in ons land aanwezig is om prüsopdrüving te voorko men. De gemeente-cla/isificatie. Minister Beel heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de regering blüft pogen om nog dit jaar de eerste stap te kunnen zetten in de richting van een gewüzigde gemeente- classificatie. De „bandjes” sprongen.Tengevolge van het springen van twee banden van een truck, die in de Amsterdamse Hugo de Grootstraat reed, sneuvelden door de ont stane luchtdruk niet minder dan 22 rui ten. Brutaal. Malenkow. George Maxsimilianowitsj Malenkow, de kleinzoon van een Grleks-orthodox pries ter en de zoon van een grootgrondbezitter in het Tsarenrük, is 51 jaar oud. Het is hem blükbaar nooit euvel geduld, dat zijn geslacht zo rük met aardse goederen was bedeeld. Integendeel het wekte bewonde ring dat hij desondanks de zijde der mis deelden koos, al is hü thans ook de bezit ter van veel aardse goederen, o.a. van een modern landhuis. In zün officiële biografie wordt echter niet vermeld dat hü uit ge goede familie is voortgekomen. Als 17-jarige jongen wierp hü zich reeds in de revolutionnaire strijd; toen hü 20 jaar was bekleedde hü de functie van hoofd van de politieke afdeling van het as dat de Brandaris, dy’t hjiryn de foarstap nomd hat, in masinefabryk wurde soe, dy’t oan it probleem fan de wurkgelegenheit yn dizze hoeke in bliuwende, positive bydrage leverje kooe. Gjin ding soe my mear deugd dwaen. Mar..., de holle moat koel bliu we. Sofier binne wy fuort net. Hwant sa simpel lelt it probleem net. It is net al- linnich in fraech fan temperatuersforle- ging, der sitte folie mear kanten oan. By aids wie al bikend, dat hea broeüe moast. sokssahawat? It moat dochs wol reden I Net to folie, mar al broeüe. Wie dat net sa, dan waerd it letter skimmelich en stof- fich. Derby is it broelprobleem ek in che- mysk en bakteriologysk fraechstik. En wy witte jit och sa’n bytsje fan al dizze din gen óf. De deskundige kommisje tinkt der dan ek net oan mei dizze temperatuers- forleging foar eagen, to mlenen, dat it fraechstik oplost is. Yn gjin gefal! It is mar ien fan de dingen. Earst moatte alle kanten fierder tadersocht wurde en gjin minske moat derom tinke, dat de appara ten, dy’t de firma Nierstrasz yn ’e han- nel bringt, fan de side fan de Lénboufoar- Ijochtlng bisjoen wurde as In forantwurde middel tsjln d© heabroel. Derfoar Is it nou ek noch fierst to Ier. Derfoar Is noch mar IS hiele lytse oanwlzlng. It wittenskiplik en praktysk ündersyk giet rêstlch troch en as It derfoar de tlid Is, sll deroer wol neüer ütslach jown wurde. It hat folie kêns dat dit jlerren duorje kin. En sa bisjoen Is de rop, dy’t nou al fan dit apparaet roun- glet, hwat licht op it gewicht. As de lju dit nou mar goed foar eagen hélde. Gjin minsk kin it keare, dat in fabryk in apparaet makket en gjin minske kin it keare, dat der boeren wêze sile, dy’t der Ijocht yn sjogge; mar mei alle klam moat sein wurde, dat hja dit dogge op eigen manneboet en dat de wittenskip of de foarljochting hjir gjin inkelde forantwur- delikheit foar op har nimme. As dizze it foar sizzen hiene, soene hja de boeren oanriede, jit it jiermannich to wachtsjen oant men mear wissichheit hat oangeande it hiele fraechstik. Ik wit wol dat men dizze dingen net yn ’e hén hat. Wy libje yn in frü lén en as der in boer is, dy’t tinkt: lit my dat ris prebear je, dan kin gjin minske him keare. Ik hoopje lyk- wols al, dat de firma fan it Nitek-fenti- laesje-systeem, sa’t de heasüger doopt is, rounom de klam lizze sil op it foarlopige en öfwachtsjende karakter derfan. Dan kinne wittenskip en praktyk, fabrikant en foarljochting, frede meielkoarren hélde. Dan bliuwt it bitrouwen fan de boeren yn beide biwarre. En as men my leauwe wol, dan is der gjin ding by de boer fan safolle bilang as it bitrouwen biwarje. Ek kom- mersleel sil dit de béste en foardlelichste wei blike to wêzen. Hwant de saek mei 1 net mlslearre, derfoar st&ane fierst to I In stuorke kin soms wünderllk rólje, selt men. Dat haw Ik ris ünderfoun mei ien fan de artlkeltsjes op dit plak ófprlnte. It gie oer de kwesje fan de heabroel en ik joech der by oan, dat yn dizze saek faeks foar de eigen yndustry wol ris hwat ynsftte koe. Dat siedtsje is op it goede plak tolénne komd, de lju fan it masine fabryk „De Brandaris” krigen dat Under eagen en ha der fuort fierder wurk fan makke en sa’t it liket mei opmerklike üt- I komsten. Us lêzers witte, dat nei myn Koreaanse eiland Jonsjo, ten Zuiden van oardiel de kwesje fan de heabroei in hiel Poesan, hebben UNO-troepen een massale bilangryk fraechstik is; dat ik tige bliid uitbraakpoging van ongeveer 2000 continu- i bin, dat nou einlings in deskundige kom- nistische krügsgevangenen in de kiem ge- misje to set Drie en twintig Noordkoreanen j groun óf to ündersykjen en dat ik elts I bisykjen, om oan dizze kwael in ein to I krüen, fan herte stypje. Dat is sa klear as in kltlntsje. Hwant hoefolle buorkerijen binne sa foar en nei net om in luchje gien i fortuten, dy’t dit jier yn Fryslén bikind troch dit forskynsel; hoe folie skoander I wurde. En wy soene n&at leaver wolle, hea is alhiel of greatendiels bidoarn troch broei. Dat bitsjut in kapitael forties foar de boeren, dy’t it oangiet, mar ek foar üs nasjonale wolfeart. It greatste diel fan de Nederlénske boeren binne greidboeren en elts makket hea. It forties troch hea broei is in mlllioenenkwesje en soe men dan net bliid wêze dat der bisocht wurdt deroan in ein to meitsjen? Mar nou de fraech: „Soe men deryn slagje kinne? Wiist it net nel de fjouwerkante sirkel of einde ofwel geruime tijd tevoren werd voor zien, of dat het plotseling overlüden ten gevolge van een beroerte enige tüd geheim is gehouden. Bü de beoordeling van het zesmanschap, hetwelk is samengesteld om I partü, die de kist op een affuit plaatsten, de schok van Stalins heengaan zowel te genover het binnen- als het buitenland op te vangen, springen enkele opmerkelijke derscheddingstekenen droegen van de over- omstandigheden in het oog. i ledene. Tot nu toe werd de functie van president der Sovjet-Unie vervuld door de totaal on- opvallende en geheel op de achtergrond greate bilangen op it spul. De striid tsjin de heabroei is bigoun en as it mooglik is, moat dizze élde erffüén büten de skuor- doarren keard wurde. Rode Leger in Toerkestan. Hü^ studeerde y0jgen8 (je buren had het slachtoffer de laatste tüd meermalen over de kachel ge klaagd. De vakman vertelt. De eind Januari ge arresteerde 26-jarige W. F. M., verdacht van de Inbraak bü de Volkscredletbank te Heerlen, heeft niet alleen deze Inbraak be kend, doch tevens verteld, dat hü in de afgelopen vier jaar in totaal 94 Inbraken heeft gepleegd. Deze leverden hem f37.122 aan geld en goederen op, waarvan f14500 is achterhaald. Pasgeboren meisje dood In portiek. Het lükje van een pasgeboren meisje werd Donderdagavond, gewikkeld In een laken en een stuk pakpapier gevonden In een portiek aan de Escamplaan in Den Haag. Een bewoner van het betreffende huls deed de ontstellende ontdekking, toen hü laat Terwül het licht in de winkel brandde en de winkeljuffrouw aanwezig was, heeft een brutaal heerschap van een juwelierszaak op het Thomsonplein te Den Haag een etalageruit ingeslagen. Hü greep een gouden ring met een briljant ter waarde van f 2500 en verdween. Men heeft de rover niet kunnen vinden. Autobestuurders na aanrijding doorgere den. Donderdagavond half twaalf is op de rijksweg tussen Wolvega en Oudeschoot een motorrijder aangereden door een auto, tengevolge waarvan de 20-jarlge motor rijder F. van der Wal uit Rohel bü Joure, om het leven kwam. De autobestuurders, een paar jongelui uit Apeldoorn, zün na het ongeval doorgereden, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Tehuis voor bejaarden in Dokkum. De ge meente Dokkum heeft plannen In voorbe reiding om een tehuis voor bejaarden te bouwen aan de Bronlaan. De plannen daar toe zullen binnenkort de raad worden aan geboden. Het Is de bedoeling één centraal gebouw te zetten, dat plaats biedt aan 44 personen, onder wie zowel bchtparen als ongehuwden. Aparte woninkjes voor ouden van dagen zullen dus niet worden ge bouwd. Levenslang wegens moord. Voor de Rot terdamse rechtbank Is levenslange gevan genisstraf geëist tegen de 30-jarige los werkman A. Th. B. uit Rotterdam, die er van verdacht werd een 22-jarlge telefo niste van het leven te hebben beroofd, na dat hü getracht had haar te overweldigen. Toen ze zich verzette, had hü geen andere uitweg gezien om de Justitie te ontlopen. Wegens een zedendelict was hü al eens veroordeeld. Vee verwaarloosd. smoord. verloren hierbij het leven, terwül 42 wer den gewond. De opstand begon, toen een krijgsgevan gene werd gesommeerd, zijn barak te ver laten, om zich te verantwoorden voor een overtreding van de kampreglementen. Een 60-tal andere krügsgevangenen deed daar op onverwacht een aanval op de kamp commandant en diens assistent. De kampbewaking trachtte allereerst met traangas de opstandelingen, ,die Inmiddels de steun van een groot aantal andere ge vangenen hadden gekregen, tot andere ge dachten te brengen. Maar in tegenstelling tot het opstootje, dat Donderdag in hetzelfde kamp een krügsgevangene het leven had gekost en dat toen wel met dit gas kon worden on derdrukt, moesten de soldaten ditmaal het vuur op de communisten openen, om een uitbraak te verhinderen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1