MOETEN ONZE DORPEN BREKEN MET ISOLEMENT EN VASTGEROESTE OUDE TRADITIES? Martinytoer KRISKRAS door Nederland to sizzen Kind van het platteland zou vaak misdeeld zijn Crisis in Fan de Pools piloot krijgt asyl Twee Sovjet-ministers in ongenade? T s j echoslowakij e Malenkov wil vrede Narriman welkom in Egypte No. 21 Dinsdag!? M"art *53 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa A.J.OSINGA - B olsward üs hjotjd ar- Tj. de J. L r Hwat hat Gabe Skroar Uitgave van 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad U» een moedgevend begin als een nachtkaars 3o. D.) M< va ma 1.30 U» aer. uur en en uur .30 L. ;ra ur an regel je, dat li- g- agraryske produkten m de situatie. ■■■■MM va 'te: itn en urn in Adviserende taak. De taak van mej. Klein draagt een advi serend en voorlichtend karakter. Zij neemt de politieambtenaren het werk dus niet uit handen, maar wil een schakel zijn tussen politie en justitie. Zij wil het niet beter doen, maar vooral anders. Daar toe werkt zij nauw samen met de burge meesters van de verschillende dorpen en met allerlei sociale instellingen. Wat betreft de plattelandsjeugd meent mej. Klein, dat men er vaak geen idee van heeft hoe groot de moeilijkheden op het platteland zijn. Wanneer men uit de stad komt, denkt men al te vaak: Oh, die kin deren van, het platteland hebben hat best. Zfl kunnen naar hartelust spelen, maar dat is niet waar. In vele dorpsstraten mogen jongens niet voetballen, omdat het verkeer er door loopt; er is vaak geen stukje land vrij; er bestaan voetbalvelden noch sport clubs. Er wordt in zulke plaatsen vrijwel niets gedaan voor de jeugd. En dat kan problemen scheppen. In de stad kent men speeltuinverenigingen en vele clubhuizen het kind van het platteland is helaas vaak misdeeld. Men spreekt zo graag over verwilderde Jeugd. Maar de jeugd is niet verwilderd. Men moet het kind echter iets bieden waar het zijn energie kan kwijtra ken. Dat houdt hét jonge meisje en de jongen van het verkeerde pad af. Mej. Klein verwacht veel van het volks- huiswerk, dat op het platteland begint door te breken. Het terrein, dat mej. Klein heeft betreden, moet nog geheel ontgon nen worden. Nieuw en fris. Haar ideeën zijn nieuw en fris. Sommige dorpen hebben een sociale werkster, die zich met het jeugdprobleem bezig houdt, maar heel vaak ontbreekt ieder trefpunt. Belangrijk onderwerp. Het Parool, het Alg. Handelsblad en nog enkele grote landelijke dag bladen publiceerden verleden week een interview met mej. L. J. M. Klein dirigerend officier derde klasse der Rijkspolitie, afdeling Kinderzaken in het gewest Zeeland en Zuid-Holland. De problemen in dit interview aan gesneden en de visie van mej. Klein hierop zijn uiterst belangrijk, reden waarom we in dit artikel een en an der over ’t vraagstuk van de jeugd zorg op het platteland aansnijden. ten geacht, dat deze voorwerpen van mis drijf afkomstig zijn. c.q. hebben toebehoord aan overledenen. Omtrent de vindplaats en andere bijzonderheden kon de politie in het belang van het onderzoek geen na- deze inlichtingen verstrekken. „Snertactle” was geen snert actie. In Nij megen hebben militairen pp hun manier voor het rampenfonds gewerkt. Op een nacht werden reusachtige potten snert ge kookt, waarvan de ingrediënten gratis wa ren verkregen. Er gingen 4500 kilo erwten in de snert. Honderden militairen brachten Trooh wizen sn echte dammen, Dér is mei l&ns to kommen, Mar eigenwize gekken Dy haw ik yn 'e rekken. jei en va. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon <51 (K 5157) is de jeugd wel geholpen maar niet af doende, Hot is dan ook een verheugend verschijnsel, dat thans met ernst, zowel door de N. B. V. als het gemeentebestuur wordt gewerkt aan de voorbereiding van het inrichten van een speeltuin achter de K. N. M. Spoedig hopen we hierover posi tieve berichten te kunnen geven. Maar dit is slechts incidenteel. De geest, waarin de ouderen de jeugdproblemen aan pakken, moet veelal nog grondig worden gewijzigd. Uit het negatieve (het verbie den, ’t beletten, het verhinderen) moet ’t in veel gevallen nog komen tot het posi tieve (het helpen, het scheppen van moge lijkheden). Onze tfjd vraagt nu eenmaal bijzondere zorg voor de jeugd, die nog te veel alleen gelaten wordt. Dat wij ouderen onze taak in dezen ten volle mogen ver staan. De Deense regering heeft besloten de Pool- se piloot, die 10 dagen geleden met een Mlg-straaljager op het eiland Bornholm landde, te beschouwen als politiek vluch teling en hem asyl te verlenen. De Poolse gezant is van dit besluit in kennis gesteld. Verder zffn met deze gezant onderhande- ligen begonnen over het terugzden naar Polen van de straaljager. Dit zal over zee geschieden. is In »t f- n Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs; 12 cent per tn.rn. Giro 87926 Ut hge leg lotz ure •eci Ds h. 5.) it). .05: <5 Eelt Otf Os ri le nt g. n r- 5n ft ils. iet :ur nd ar. Ds Viktor Abakoemov, tot aan de bestuurs wisselingen in de Sovjet-Unie Russisch minister voor de Veiligheid, wordt alge meen gezien als de „zondebok” voor het „gebrek aan waakzaamheid” der Russische Veiligheidsorganen, die het „artsenkom- plot’’ niet hebben kunnen ontmaskeren. Zijn naam komt dan ook niet meer voor op de ministerslflst van premier Malenkov. Abakoemov verkreeg zijn portefeuille in 1946. Hij heeft haar nu moeten afstaan aan Beria, die ook de portefeuille van Binnen landse Zaken heeft overgenomen van de vroegere minister Kroeglov naam die evenmin meer voorkomt op de ministers- Iffst. Vele dorpen leven1 nog in volkomen isole ment en zijn vastgeroest in oude tradities. Daar weert men alles wat nieuw is. En toch moeten haar ideeën ook hier binnen dringen. Hierbij komt nog iets anders: Het politie-apparaat is altijd in handen geweest van mannen. Maar hoe goed ligt een vrouw dit deel van het werk. En met hoeveel liefde praat een vrouw als mej. Klein over de kinderen, van- wie zij rapporten heeft ontvangen en over wie zij advies moet uit brengen. Zij vindt het heerlik om dit werk te doen en is van oordeel dat wfj begrip •moeten wekken voor de jeugdzaken en zo veel mogelfjk preventief moeten gaan wer ken. Want voorkomen is nog altfld beter dan genezen. Hiermede is mej. Klein bui ten de tot dusver door het politie-apparaat betreden paden getreden. Er zullen gene raties over heen gaan, voordat het begrip dat de taak van de politie een dienende en opvoedende kan zijn, is doorgedrongen, aldus mej. Klein. Zover zijn wij ook nog Wie de kolommen van ons stads- en dorpsnieuws geregeld nagaat, weet hoe het jeugdprobleem hier meermalen aan de dag treedt. Dan is er hier sprake van vernieling, dan daar van baldadigheid. In andere gevallen spreekt het nieuws van jeugdige boefjes en komt de kinderrechter er aan te pas. Het zou dom zijn om zonder meer voorbij te gaan aan het feit, dat de baldigheid van de jeugd in verschillende dorpen en stadjes in feite niet minder groot is dan in de grotere steden. tuigen toestemming gegeven om indien z(j mochten worden aangevallen onmiddelllfk terug te schieten. Drie Amerikaanse generaals, Bradley, Van denberg en Gruenther, die tijdens de lucht incidenten in Europa vertoefden, zullen mar de tiden tinne dér al yn it weromkom- aan Elsenhower rapport uitbrengen over men, dat kin men skoan fornimme. de situatie. Hjir yn üs lén binne it de fruitkwekers, dy Zaterdagmorgen 11 uur overleed president Klement Gottwald, 56 jaar oud, de man, die zoals wijlen Stalin in Rusland, de macht in zjjn land alleen in handen had. Zijn plotseling heengaan volgens het officiële communiqué ten gevolge van long- en borstvliesontsteking, pleuritis en storingen in de bloedsomloop heeft gro te verrassing gewekt. Sommige diploma ten in het Westen vragen zich zelfs af, of Gottwald wel aan de officieel opgegeven doodsoorzaak is overleden. Als opvolger van Gottwold wordt genoemd de 75-jarige musicoloog prof. Zdenek Ne- jedly, die minister van Onderwijs en pre sident der Tsjechische Academie is geweest Brak het slot? Een soldaat, die met ver lof ging, is bij Helvoirt uit de trein Til- burg-Den Bosch gevallen, vermoedelijk doordat plotseling het slot van de coupé- deur, waartegen de soldaat leunde, be zweek, met het gevolg, dat de soldaat door een tegemoet-rUdende trein werd gedood. Mr Pollema te Leeuwarden 25 jaar Ka- merlid. op 12 Juni a.s. zal Mr Pollema te Leeuwarden gedurende een kwart eeuw zitting hebben voor de C.H.U. in de Eer ste Kamer. Daarvoor is h\j vfjf jaar lid geweest van de Friese Staten. In het da gelijks leven bekleedde de jubilaris de functie van Griffier aan de Kantongerech ten te Bergum en Bolsward, waarna hij zich te Leeuwarden vestigde als advocaat en procureur. Loze telefonist. De rechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag de geheimzinnige te lefonist, waarachter zich, zoals later bleek de 30-jarige kok J. F. te Assen, verschool, conform de eis tot lVa jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaardelijk ter be schikkingstelling van de regering. Ver dachte had gedurende het laatste jaar tal .van bestellingen geplaatst bfl zakenlieden in Drente, die hij daardoor in grote moei lijkheden bracht. Stalin’s opvolger, de nieuwe Russische pre mier Malenkov, heeft Zohdag op een bij eenkomst van de omstreeks 1300 leden tel lende „Opperste Sovjet” een rede gehou den, waarin een verzoeningsgezind geluld leek door te klinken. „Hoe scherp de tegenstellingen in de we reld ook zijn," zo zei hD, „er zfln geen vraagstukken die niet door vreedzame mid delen zouden kunnen worden opgelost.” En hU voegde er aan toe: „Elk land ter wereld, dat de vrede een goed hart toe draagt, met inbegrip van de Verenigde Staten van Amerika, kan overtuigd blijven van de krachtige vredespolitiek der Sovjet- Unie”. Dit optreden van Malenkov als advocaat van een „vredespolitiek” die ook door Sta lin verkondigd werd, is in de buitenlandse hoofdsteden met gemengde gevoelens ont vangen. In Amerika verklaarde een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken: „Het valt moeilijk in Moskou’s vredelie vendheid te geloven, als men denkt aan de vliegtuigen, die vorige week omlaag ge schoten zijn.” In Engeland was de reactie iets gunsti ger: Men acht het inderdaad mogelUk, dat Malenkov de hand aan het Westen heeft willen toesteken. Maar ook in Londen zou men Moskou’s vredeswil gaarne door daden gestaafd zien. Kor Ket dirigeert Radio-orkest. De Ned. Radio Unie heeft in overleg met de ver schillende omroepverenigingen voor de 2de- maal een aantal jonge dirigenten in de gelegenheid gesteld een radioconcert te di rigeren. Tot de uitgenodigden behoort ook de dirigent van het Frysk Orkest, Kor Ket. Skelet gevonden in Joure. BU werkzaam heden op het terrein en tussen gebouwen van de D.E.-fabriek te Joure is op onge veer 2.5 meter diepte een skelet van een dier gevonden, dat momenteel niet nader te identificeren is. De beenderen zijn van belangrijke omvang en gaaf, doch waar schijnlijk van hoge ouderdom. Gedeserteerd naar Legioen? Vier militai ren, die een vrijwillig dienstverband had den aangegaan met het „Nederlands deta chement Verenigde Naties”, zijn tijdens de afgelopen weken van hun onderdeel weg gelopen. Een hunner (Van S.) is bij de grens gegrepen. Men neemt aan, dat de drie vluchtelingen genaamd A., Van D. en R. hebben getekend voor het Franse Vreemdelingenlegioen. Directeur beboet met 20 X f 80.Met twintig maal f 30. boete subs, twintig maal 15 dagen hechtenis vonniste de Groninger kantonrechter Vrijdag de directeur van „De Ommelanden”, de heer F. de Boer. De ze stond terecht omdat in de fabriek ruim achthondert maal de Arbeidswet was overtreden. Slechts 20 gevallen waren ten laste gelegd. Gebleken is, dat de arbeiders van „De Ömmelanden” in de stakingspe- riode tachtig tot negentig uur per week werkten. Sieraden-vondst in Musselkanaal. Reeds geruime tijd geleden is te Musselkanaal (onder de gemeente Onstwedde) een groot aantal gouden en zilveren sieraden gevon den en gedeponeerd op het politiebureau te Stadskanaal. De herkomst er van is niet na te gaan. Het wordt niet uitgeslo- Van evacué’s keerden 8500 terug. In totaal zijn thans ca. 8500 van de ongeveer 88000 geregistreerde evacué’s uit de rampgebie den naar hun woonplats teruggekeerd. Dit is dus ongeveer een tiende deel van hen, die buiten hun eigen gemeenten zyn on dergebracht. In totaal heeft men tot nu toe een honderdtal geregistreerde evacué’s geteld. Voor het overgrote deel betreft dit ouden van dagen. P.T.T.-lokettist in arrest. De Nijmeegse recherche heeft een lokettlst van de PTT aldaar gearresteerd. De man wordt er van verdacht f 3000 van de PTT te hebben ver duisterd. De les voor ons. Wat heeft dit alles ons te zeggen? Zijn de door mej. Klein gesignaleerde problemen ook van toepassing op onze dorpen en op onze stad? We menen voor een gedeelte van wel. Ook onze dorpsjeugd heeft wel eens te weinig „tmtwyk”, de straat is maar al te vaak het geliefkoosd domein, waar allerlei kattekwaad en baldadigheid wordt uitge voerd, de interesses van de opgroeiende jeugd zijn vaak beneden peil, eenvoudig omdat er te weinig positiefs is, dat hun interesse opeist. Het jeugdwerk, in vele gevallen nog op te starre en traditionele leest geschoeid, kan niet voldoende in de leemte voorzien. De jeugd wordt te wei nig geactiveerd en te veel aan zijn lot overgelaten. Er zijn gelukkig hier en daar stappen in de goede richting gedaan en het ene dorp steekt gunstig af bij het an dere dorp. Sport en spel vormen een be langrijk onderdeel van de bescherming van de jeugd. Geef de jeugd daarom plaatsen waar gelegenheid is tot sportbeoefening en tot spel. Ook in Bolsward zijn wel initiatieven ge weest en nog initiatieven. Voor zover ze er geweest zijn, zijn ze of op practische bezwaren afgestuit ofwel wat veel- er ger is op de onwil en het niet willen begrijpen van het publiek. We denken aan de kinderspeeltuin „Het dwergje”, dat de eerste zou worden van een serie. Het is helaas op eeni mislukking uitgelopen. Ook het prtjszenswaardig Ini tiatief van de gemeentepolitie van Bols ward de actie „jongen van dagen” is na Ex-koningin Narriman heeft, nu ze Fa- roek verliet, toestemming om naar haar vaderland terug te keren, zo verklaarde de Egyptische premier Naguib. Reeds is aan de Egyptische legatie in Zwitserland opdracht gegeven, een visum in gereedheid te brengen en alle andere nodige maatregelen te treffen met het oog op het vertrek van Narriman. Er zijn reeds plaatsen voor haar besproken in een vlieg tuig. Men verwacht, dat zt) Vrijdag in Cairo zal landen. Narriman is besloten, haar echtscheiding voor te leggen aan een Egyptisch ge rechtshof, met het verzoek, de zorg over haar zoontje baby-koning Foead n toegewezen te krijgen. Ex-koning Faroek heeft echter al te zeer duidelijk te kennen gegeven, dat hij niet besloten is, zijn zoon-en-troonopvolger „aan Naguib uit te leveren”. Het huwelijksdrama in het voormalige ko ninklijke gezin blijkt nu dus wel een vol dongen feit. Dit kan enigszins verwonder lijk klinken voor degenen, die indertijd Narrimans „mémoires" gelezen hebben, waarin Faroek werd beschreven als een van ’s werelds ideale echtgenoten. Narriman echter heeft thans verklaard, Behoefte aan leiding. Integendeel, ook de plattelandsjeugd heeft behoefte aan leiding bij het besteden van de vrije tijd. Het gebrek aan verantwoorde ontspanningsmogelijkheden, waar het kind zijn energie kan kwijtraken, is er maar al te vaak oorzaak van, dat de jeugd zijn toevlucht neemt tot verkeerde handelin gen. Hier ligt ook een groot terrein braak voor de overheid en sociale- instellingen niet alleen, maar ook en vooral voor de politie wier taak meer en meer dienend, beschermend en opvoedend karakter zal moeten krijgen, wil men de jeugdmisdaad afdoende kunnen tegengaan. yn Amearika leger yn Canada. Hiel hwat emi granten, dy’t de dobbe oer gien binne om der boer to wurden, binne yn fabriken tolanne dit jier fornomd hawwe, dat lege prizen ek mooglik binne. As men yn ’e Maertmoanne lekkere goudreinetten keapet foar in dübel- tsje it poun, dan is dat foar de konsumint in moai ding, mar elts kin sa mar bigripe, dat de fruitkweker dan in raer jier makket. Rekkent men dêr de winst fan detaillist, en grossier, feiling, transport en biwarjen, plókjen en sortearjen <5r, dan hoecht men gjin tüke rekkenmaster to wêzen om to bigri- pen, dat de teler sa goed as foarby giet. Ek de bargemesters kïnne net poche, dy haw we ek in fikse tobeksetter hawn. Nou is it bést mooglik dat it straks allegear wer hwat better wurdt en wy wolle dat jerne hoopje, mar dat wit gjinien. De wrald hat, as it frede bliuwt, in great produksjeformogen en sjog- ge wy vn de histoarje, dan liket it net sa frjemd om jin hwat klear to meitsjen foar in hurdere striid op it agrarysk fjild. niet. We moeten nog veel opbouwen en nog voel onderzoeken. Ale je wilt voorkomen, gedoofd. Helaas verstaan in dit opzicht ook moet je het hoe en waarom weten. de buurtverenigingen niet alttjd hun taak. Het ministerie van Justitie, waaronder de I Met een paar filmdagen en een boottocht Rijkspolitie ressort->ert, heeft de bedoe ling om in totaal vyf vrouwelfjke „politie ambtenaren" aan de Rijkspolitie toe te voegen, die zich dan uitsluitend met kin derzaken gaan bemoeien. yn’e fabriken. De tiid aêr foarby, sa’t it liket. Nou is'Amcarika en Canada lang net roun- om itselde en der sille grif ek wol plakken wêze, hwer't yn de linbouw noch goed is, ,L .™.i binne dêr al yn it weromkom- de jarrebakken sille de greiden oer sadré de i oare hoeke komt. Jit sitte de nachtfroasten de boer hwat dwers mar de lannen lizze der goed foar. Dochs sit der by dizze skoandere foar- ütsichten hwat yn ’e loft, dat minder goed wiist. Nou al in wikemannich sit de suvel net goed. De tsiisprizen dat wol net, der is in greate foarried, mar gjin fraech. Amea rika, dat earst de grinzen hwat wider iepen sette soe, is de oa.re kant wer ütdraeid, omdat derre de opposysje fan de Amearikaenske boeren to sterk wie. Amearika stikt yn de suvel, sa skreau ien fan de kranten. Ek de prizen foar de granen, de hjouwer, koarn en weet binne hiel hwat sakke en men De sawn fette jierren krigen eartiids sawn meagere as opfolgers, it soe net sa’n mirakel wêze as ek nou wer dy aide histoarje nij waerd. Dit brin. wy graech in pear wurden fan sizze wolle. Sa as nei eltse oarloch is ek nou wer by man- nige boerefamylje de fraech oan ’e oarder fan de opfolging fan alder op bem. It is dêrby in opmerklik feit, dat dizze oername meast bart yn tiden mei hege prizen. Yn sokke ti den kin men derta oergean omdat der foar de aide lju, dy’t der ütgeane in bistean wêze moat. It boerepinsioenfüns bistiet wol, mar it leit noch alhiel yn de frijwillige en partikuliere sfear, de measte boeren bisykje foar har eigen Side dei to soargjen. Dat slagget harren al- linnich as de tiden gunstich binne, dus by hege prizen. Moatte dan earst in pear bern to plak brocht wurde, dan moat der gans hol- pen wurde. hwant in deagewoane greidpleats freget samar f jirtich of fyftich tuzen goune as ynventaris om fan de hüshaldlike dingen mar net to praten. De bern hawwe troch- strings thus allinne hwat büsjild hawn, sadat dit jild fan beide kanten komme moat, sille se fan wél stekke kinne. Dat nimt der dan daliks in fikse rib üt. De bilêst- tingen witte elts to finen en slagge dus de boeren net oer. Om dan gendch oer to hélden foar de élde lju, dat is net sa maklik. Mei in ton kaptael wie men eartiids in hiele „menear” mar tsjinwurdich is dat mar in bi- skieden kaptaeltsje, as men dêr fan libje moat yn 'e stêd. It lit him forstean, dat yn it Ijocht fan dizze feiten de fraech fan de grounprizen tige bilangryk is. Gelokkich nat dizze oarloch üs net brocht wyld op- jage hieren en lanprizen, der mei men bliid om wêze, hwant dat hie de forhéldingen alhiel ütinoar skuord. Mar de methoade fan de jierren nei de oarloch hat dochs ek mo rele en sociale biswieren sjen litten, hwer’t torjucht frijhwat forset tsjin is. It maklikst is de hierkwesje, omdat hjir forhegingen like maklik wer yn forlegingen to foroarjen binne. Hie men fuort nei de oarloch de nie ren in fiks ein forhegemei derby it twingen- de foarskrift dat in diel derfan brukt wurde moast foar ünderhéld, fornijing en moder- nisearing, dan hie men dermei de lénbou better tsjinne as nou. As de produktprizen dan sakken, koe men wer tobek, de hieren binne wetlik boun oan de noarm, dat de deskundige hierder in reedlik bistean halde moat en de ütfiering fan dizze wet is lein yn hannen fan de groünkeamer, dy’t foar 80% yn hannen is fan de boeren seis. Eltse trije jier kin men dat wer op en nij bisjen en i 1 ket my net sa slim. Mar mei de keapprizen fan lan en pleatsen is it in oare saek. Hjir sit men oan fêst en de rinte fan de keapsom moat opbrocht wurde, ek as de tiden sakje. Dit is dan ek de reden, dat men, oant nou ta, fêsthalden hat oan maksimumprizen, üt- sein hwannear it under famylje forkoft wurdt. Ik leau dat it stelsel fan maksium- prizen ek net mist wurde kin. De driuw om boer to wurden is yn in tiid mei goede üt- komsten wol sa sterk, dat der wis üngelok- ken fan komme soene as men dit alhiel frij liet. Mar ek as men it systeem bihalde wol, komt de frage oft men goed dien hat en docht, de prizen sa to stellen, dat de bilang- hawwenden it fiele as net yn oerienstimming mei de wearde. Sadat yn allerhanne foarmen swart jild bean wurdt en ek frege. Yn streken mei lytse spullen giet men as regel fier boppe dizze maksima üt en ek hjirre kin men praktysk tsjin taksaesje gjin kéns op in pleats krije. zo nodig door jachtvliegtuigen te doen be schermen. Amerika heeft de bemanningen der vlieg- komd en skriuwe, dat cle leanen op it lan folie leger binne as fan hege prizen is dat de oplossing van dit raadsel zeer een voudig is: „Ik heb die memoires nooit ge- j schreven. Faroek liet het door een handige De winter rint op syn léste fuotten, jit in perschef doen, om na zfjn nederlaag tegen wike en de kalinder wiist it foarjier oan. Naguib een goede indruk op de publieke i Hjouwer en simmerweet, earte en beane sitte opinie te maken.” yn ’e groun en de foarliksten bringe fan ’e j wike al flaechs en biten yn ’e wachtsjende Westen zal na aanval *.er^ Dke ^stm«tsekken steande klear en I de jarrebakken sille de greiden oer sadre de temgVliren natuer hwat mylder is en de wyn üt in De Hoge Commissarissen van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben een zeer scherpe nota aan Rusland gezonden, we gens het beschieten van geallieerde vlieg tuigen boven de Westelijke bezettingszönes van Duitsland. Wij protesteren met de grootste klem te gen het roekeloze en agressieve gedrag der Sovjet-piloten, dat op betreurenswaar- dige wijze in strijd is met de beschaving, zo wordt in de nota verklaard. Voorts wor den) bestraffing der verantwoordelijken geëist en maatregelen om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. I sjocht de ein noch net. Ut brieven fan emi- Bij deze woorden blijft het niet: Engeland 1 granten komt hyltyd wer nei foaren, dat de heeft besloten elk boven Duitsland vlie- t gend lestoestel volledig te bewapenen en priis wurde, lyksa yn iet üs meiiens op it sjapiter, hwer’t :h in pear wurden fan sizze wolle. Sa as nei eltse oarloch is ek

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1