1.1. I ■c WESTERSE DIPLOMATEN APPLAUDISEERDEN VOOR MALENKOW MINISTER ALGERA KRIJGT TOEZICHT OP DIJKHERSTEL NEDERLAND-ZWITSERLAND üs hjoed to sizzen Rustpauze in Korea Gaat Tito ook naar Washington? Eisenhower komt zijn verkiezingsbeloften niet na Keningin Narriman A Grote verantwoordelijkheid vraagt grotere bevoegdheid Dodelijk verkeers ongeluk te Itens „Nei dizze in frisse” sei Faroek Eerste kievitseieren No. 22 Vrijdag 20 Minrï ’53 W8 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OS1NGA B olsward Buitenlands Overzicht 1 Hwat hat Gabe Skroar f i 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad KAMEROVERZICHT scon- dat zij bereid ztfn voor Moskou te wjjken. gedaan aan één van onze hoogste stelregels, sel syn t. ke. It :r un- e nei fan it ateur- it in )uwer in de in de men tis it sang ioarp :r de Ljou- Rien, zoor- ozen. Isser ;hou- relke een zeer Itge- aam Ber ens nen. het vlee tste iene •sjln dat der foar etse har loat fens de jst- ear De nieuwe Russische premier Malenkow heeft in zijn rede in de opperste Sovjet, welke de wijzigingen in de regering na Stalins dood aangebracht moest bevestigen, verklaard dat er voor alle geschillen, ook die tussen de Ver. Staten en Rusland, vredelievende oplossingen mogelijk zijn. Of schoon in de rede van Malenkow wel de nadruk werd gelegd op de handhaving van de Russische vriendschap met China en de volksrepu blieken, deed de toon van Malenkow, waaraan alle scherpte jegens het Westen ontbrak, zo aangenaam aan, dat de diplomaten uit de Westelijke landen, die by de plechtigheid aanwezig waren, applaudiseerden. de Duitse Bondskanselier naar Washing ton reist, zal men hem daar goedkeurend op de schouder kloppen, in Amerikaanse ogen zal hy de kampioen van de Europese eenheid zijn en de andere partners ten voorbeeld gesteld worden. Alweer zeer tot ongenoegen van Frankrijk, van welk land eens het denkbeeld van deze defensiege- meenschap uitging, welk plan het thans mln of meer verloochent zoals ook de idee van de Europese landbouwgemeenschap, oorspronkelijk ook een Frans plan, waar voor Minister Mansholt deze week In een internationale conferentie zo sterk heeft gepleit. langrijke post te krijgen in het commando voor het Nabije Oosten, dat Amerika en Engeland nastreven. De Fransen hebben nauwelijks meer invloed in dit gebied en menen, dat «y misschien met Turkse me dewerking daarvan iets zouden kunnen herwinnen in concurrentie met Italië, dat door de Ver. Staten schijnt te zijn uitver koren om een bemiddelende rol tussen de Arabieren en het Westen te spelen. bedrag terschappi BESCHOUWING, ONS AFGESTAAN DOOR DE HEER H. W. H. HERBERTS OUD-VOORZITTER VAN DE KEUZE-COMMISSIE DER K.N.V.B. hun blijdschap en voldoeniiig zo goed be grijpen. Ze hadden er een eer In gesteld de Nederlandse kleuren in deze wedstrijd te mogen vertegenwoordigen en ze zijn er In geslaagd deze de glans te geven van een resultaat, dat weinigen zullen hebben verwacht. En bovendien zal uit deze wed strijd andermaal geleerd zijn, van hoeveel waarde Individuele training kan zjjn voor iedere voetballer, die er werkelijk en met In bruiloftsfeest lyk mearkeskyn, Fol prael fan glinsterjend satyn, Mei pearlen swier en ticht omhongen. Bisitster fan al it wrAldske moais, Is hja yn it moarmeren paleis, Djlp foar har bügjend bliid üntfongen. Har dream fleach as op earne wjok, Hwa dronk it swiete Ubbenslok, Yn sa oerfloedlch, rynske mjltte? Mar ring’ fordwoun de gouden moam, Der dreauwen grize wolkens oan, It wjerljochte drilgjend yn ’e fierte. Oer it Keningspear kaem it hurde wé, In jacht lei, om to flechtsjen, ré; Forstomme wie It hosanna roppèn. De helste keningsgldns forblikt, Der moast yn it kalde needlot skikt, Dy’t de opleine trou forslappet. In goede kou fynt men op ’e stAl en net op de merk. for- joun n de Hja kin mei net Ikst As boargerfamke, sawntjin jier, Krlg’ har in Kening yn 't fisier, Hja dy’t yn stilte in oaren minne, Macht boarte mei in minskehert, Sinnen-bigear wie heechste wet, Hja waerd Egypte’s Keninginne. Abonnemtntipriji f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 een riek >t ’t sast den, ■nar yn Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) SIEM NIEUWENHUYSEN 70 JAAR. In verband hiermede werd hjj in Carré zeer harteiyk gehuldigd, o.a. door Henrietta Davids, die hem een dikke zoen gaf. het king heer ster- als ’oet- ge- rust. Licht hat hja, fan de tsjoen üntdien, It nou allinken klear forstien, Skatten en goud mei heech op heapje, Forsêftsje net it mlnsklik sear, Men kin der tlidlik rang en ear, Mar echte leafde noait foar keapje. PYT. de 3oer I, J. orn- nen, n. sll ille- En Het Is niet voor de eerste keer, dat der- gelijke vredelievende uitlatingen van Rus sische zflde komen, Stalin heeft ze her- haaldeiyk gebruikt. Maar bijzondere be tekenis kregen ze nu omdat ze voor het eerst door Stalins opvolger werden uitge sproken en; men dus zal moeten uitmaken of ze niet meer waarde hebben dan de ge meenplaatsen welke Stalin gebruikte, of dat ze Inderdaad bedoeld zijn om een ont spanning in de betrekkingen tussen Oosten en Westen teweeg te brengen. Daar de ervaringen in het verleden niet gunstig waren, is het begrijpelijk dat men voorlopig aan Westelijke zijde vrij koel blijft en graag eerst daden van Russische zijde zou willen zien, voor men verder over toenadering wil praten, wat dan wel via een ontmoeting tussen Eisenhower en Ma lenkow zou moeten geschieden. En dat is ook een groot voordeel. Alle bezwa ren tegen eventuële centralisatiezucht kon hij van noegen zwaaide de bewindsman met brief van de Unie van Europese Integratie in crisis toestand. Het schijnt echter ook daarmee niet veel te zullen worden, in feite verkeert de ge dachte der Europese integratie op elk ge bied in een crisistoestand. Voor een be langrijk deel ligt de oorzaak daarvan bij Frankrijk dat gezag noch moed meer schijnt te kunnen opbrengen om werkelijk leiding te geven. Het schijnt tot een be scheiden rol in de internationale politiek gedwongen te zijn, een bewijs daarvoor zijn ook de FransTurkse besprekingen, welke dezer dagen te Par|js zijn gevoerd en waar bij het de Turken vooral ging om Franse steun, voor een Turkse poging om een be te te Washington door Eden gedaan dan ook het vergunningsstelsel voor Britse schepen die op China en Noord-Korea va ren Ingevoerd en voorlopig hebben de Amerikanen ook afgezien van een offen sief in Korea, waarvoor de plannen gereed schenen te liggen. Mag ik beginnen met te zeggen, dat ook ik me oprecht verheug in het prachtige resultaat, dat een elftal van buiten onze grenzen verblijvende Profspelers in Parijs tegen het officiële en stellig met zorg sa mengestelde Franse elftal heeft bewerk stelligd. Deze 2-1 overwinning zal iéder oprecht Nederlands sportman deugd ge daan hebben. Vooral verheug ik me in deze zege voor de jongens zelf ik kan me Enkele uren nadat Narriman haar echt genoot had verlaten, had de ex-monarch reeds een ander meisje in z’n armen. Vrij dagnacht danste hy tot half vier in de morgen in de „Place Pigalle”, een nacht club in Rome>, met een blond, Deens dans meisje. Veertien dagen geleden had Faroek Narriman meegenomen naar een Italiaan se revue. Hij geraakte tijdens de voorstel ling bijzonder onder de indruk van de schoonheid van een der balletglrls. Later heeft hy één van zijn vertrouwensmannen opdracht gegeven een ontmoeting voor hem met dit meisje te arrangeren. Het was 't blonde meisje uit Denemarken. Geen gelukkige sfeer. Erg gelukkig was de sfeer niet, waarin de woorden van Malenkow vielen, want net waren de incidenten met een Amerikaans en Engels militair vliegtuig, die door Rus sische jagers waren neergeschoten, voorge komen. Ook aan Westelijke zijde schreef men die incidenten niet toe aan oorlogs zucht der Russen, maar meer aan zenuw achtigheid der Russische piloten, die na Stalins dood blijkbaar opdracht hadden ge kregen de grenzen van de landen van het Ijzeren Gordfjn nog scherper te bewaken. Maar ze schiepen toch een vrij sombere stemming, mede omdat terwijl na het voor gevallene de Engelse vliegtulgbestuurders wel opdracht kregen wat verder van de grenzen te blijven, de Amerikaanse echter juist werd gelast deze grenzen scherp te blijven bewaken, zodat een incident zich gemakkelijk zou kunnen herhalen. De Amerikanen wensen op geen enkele ma nier bjj de Russen de indruk te wekken, dah zti bereid ziin voor Moskou te wiiken. Wil Ridgway aftreden? Voor deze waarschuwing is reden, omdat sommige mogendheden al te gretig op ver meende toenaderingspogingen van Rusland zouden kunnen ingaan om van lastige en zware verplichtingen af te komen. Men zegt, dat generaal Ridgway wil aftreden, omdat hij de Europese bewapeningsinspan- ning volstrekt onvoldoende acht. Met name wordt Frankrijk genoemd, waar de rege ring eigenlijk geen kans ziet het ontwerp verdrag Europese Defensie Gemeenschap er in het parlement door te krijgen, zelfs niet eens met de nodige voorbehouden wel ke ze zelf al maakte. Die voorbehouden I zijn voor de West-Duitsers onaanvaardbaar en dr Adenauer Is klaar om in zijn Bonds dag het ongewijzigde ontwerp E.D.G. door te halen. Hij schijnt zeker van een meerderheid van 50 stemmen en als dat zo is, zal West- Duitsland nog deze week het eerste der zes landen zijn welks parlement zijn goed keuring aan het verdrag hecht. Straks, als wil te tonen. Overigens ontbreekt het na tuurlijk in het Westen niet aan waarschu wende stemmen, die betogen dat alles in Moskou b|j het oude is gebleven en dat men het Westen met mooie woorden tracht in slaap te sussen om het te doen afzien van de gemeenschappelijke verdedigings- inspanning, zoals deze o.a. in het ontwerp betreffende de Europese defensiegemeen- schap belichaamd is. Tot staving van een dergelijk betoog wijst men er dan op, dat de vijf mannen, die thans de belangrijkste plaatsen in de Russiche regering bezetten, ook vijf leden van het presidium van het centrale comité der Russische communis tische partij zyn, zodat de indruk gewet tigd schijnt, dat de greep van de partij op het regeringsapparaat thans steviger is dan ooit en het doel van die party is be kend: de wereldrevolutie. Het 3-jarig zoontje Douwe van de heer Y. Faber uit Sneek, was met zyn moeder by de familie A. Douma te Itens op een ver jaarsvisite. By het overstreken van de weg werd de kleine Douwe aangereden door een perso nenauto. Dokter Klarenbeek kon slechts de dood constateren. De chauffeur van de bewuste auto is door gereden. Amerika wacht af. Ofschoon men in het Westen sceptisch staat tegenover Russische toenaderingspo gingen, begrypt men, zelfs in de Ver. Sta ten, dat men toch de nieuwe mannen te Moskou een kans moet geven hun woor den waar te maken en wacht men hun i initiatief in bepaalde zaken, die tot nog toe ernstige geschilpunten tussen Westen en Oosten vormden, af. In de eerste plaats is dat wel Korea. De besprekingen in de assemblee der Ver. Naties zullen eerst daags ate Wysjinski weer in Amerika is teruggekeerd, ook over deze kwestie her opend kunnen worden. Hier ligt eigenlijk wel een toetssteen voor de bedoelingen der Russen. De toenadering tussen Oost en West kan het best beginnen door een op lossing van de Koreakwesie, welke al jaren lang min of meer is voorbereid door de wapenstilstandscommissie. De totstandkoming van de lang verwachte wapenstilstand wordt alleen nog belet door die ene kwestie der krygsgevangenen, waarin het Westen een zo redelijk stand punt inneemt, dat de Russen zullen moeten toegeven als er vrede zal komen. Het Wes ten geeft intussen Rusland de gelegenheid voor een initiatief in dezen door een pauze te betrachten. De Amerikanen hebben voorlopig blijkbaar afgezien van alles wat de verhoudingen kan verscherpen, de over eenkomsten van Jalta en Potsdam welke Eisenhower tijdens de verkiezingen beloof de op te zeggen, zijn niet opgezegd, op het ogenblik hoort men niets van de ver scherpte blokkade van rood China al heeft Engeland overeenkomstig zijn belof- Directe bevoegdheden wenst hij dus te heb ben. En hiermede wordt eigenlijk afbreuk j for- toalle, lieder inkel- rearde tsjinst Minister Algera, de nieuwe en energieke mi nister van Verkeer en Waterstaat, is zich een KHTWi, corns, S. en te er be- i ver- n zijn i spre- te Ie- heer en hij e aan- mede- Tito te Londen. Er is naijver genoeg daar tussen de landen aan de Middellandse Zee, men denke ook eens aan het steeds groeiend aanzien van Z.- Slavië, welks leider Tito nu te Londen is. Men verwacht eigeniyk geen directe resultaten van deze Engels-Zuid-Slavi sche ontmoeting, doch wel ’n geleideiyk steeds meer in- en aanpassen van dit Balkanland by ’t Westen. Daarnaast zoekt Engeland, welks positie in de Middellandse Zee ook achter uitging, waarschyniyk ook een versterking van zyn invloed daar via Joego-Slavië. Intussen schy'nt Tito ook een uitnodiging voor een bezoek aan Washington te zullen ontvangen. De landbouwer J.- W. Vryhoef, Laapeerse- weg 9 te Leusden (onder Amersfoort) heeft Woensdagochtend op zyn- land twee kie vitseieren gevonden. Hy heeft deze, als de eerste van dit jaar, traditiegetrouw on- middeliyk op paleis Soestdyk aan de Ko ningin doen aanbieden. Enkele uren later werd in Friesland een kievitsei gevonden door de heer J. Adema uit Tzum. Dit el is aan de commissaris van de Ko ningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan aangeboden. Wy houden ons gaarne op de hoogte met eventueel volgende „eerste” kievitseieren. Gelieve vooral op te geven wie het ei vond, waar en wanneer het gevonden wordt. Ook extra jonge (of oude) vinders geven we graag een ereplaatsje. Andere koers van Eisenhower. Zo in het oog lopend is de tegenstelling tussen het huidige handelen van Eisenho wer en zyn beloften in de verkiezingsstrijd dat het Amerikaanse publiek er eigenlijk wat verbaasd van is. Maar biykbaar heeft ook de Amerikaanse regering besloten dat het nieuwe bewind te Moskou ten volle gelegenheid zal worden gegeven zijn goede e 7^tïe“a7nTet"aZ^ën. Mtt“enïgë overdrijving zou men hem de „dijkdictator kunnen noemen. Hij is een moedig man, die de verantwoordelijkheid niet schuwt. Moet ik, zo redeneert hij, tegenover het Parlement de verantwoordelijkheid dragen voor ’t her stel van de dijken, dan moet ik bevoegdhe den hebben. Er is niemand, die tegen deze stelling iets kan inbrengen. Wat heeft men aan een man, die de eindverantwoordelijk heid draagt, maar die niets kan doen, omdat hij niets heeft te zeggen? Daarom had hij een wetsontwerp ingediend, waarin werd vastgesteld, dat het toezicht op alle herstel werkzaamheden bij hem -zal berusten. Mis schien zijn er lezers, die dit logisch vinden. Zij zijn er zich dan niet van bewust, dat met al deze logica de grondwet wordt geschon den. Want onze hoogste wet zegt, dat de Pro vinciale Besturen het toezicht op de water schappen uitoefenen. En het Rijk heeft slechts een oppertoezicht. Nu stelt de minis ter zich op het standpunt, dat het oppertoe zicht alleen niet voldoende is. Want dat be- tekent, dat hij pas zal kunnen ingrijpen op zal passeren. Daarvoor is hij te fang Gedepu- het moment dat het toezicht heeft gefaald, teerde van Friesland geweest. Hij is een man, waarin deze verklaart het eens te zijn met de hoofdstrekking van dit ontwerp. Óp onder delen was er wel critiek, maar zelfs deze Unie begrijpt, dat de herstelwerkzaamheden door niemand beter dan door het Rijk kun nen worden verricht. Zo vielen de bezwaren dus toch nog mee. De minister beloofde voorzieningen te zul len treffen om de risico’s te verkleinen. Het waarschuwingssysteem zal worden verbeterd, terwijl ook een hulpverleningsapparaat zal worden opgebouwd. Het is echter nog niet mogelijk om alle risico’s tot nul te reduceren. Wel worden er tal van maatregelen beraamd om het gevaar zo klein mogelijk te doen zijn. Momenteel is men bezio aan een plan om de binnenkanten van de dijken te verster ken. Zodra de commissie die de afsluiting van de zeegaten bestudeert, klaar is, zal het Kabinet een beslissing nemen, Zolang die beslissing niet is gevallen, zullen er risico’s blijven, ook al tracht men die te verminderen. Maar de minister maakte de Kamer duidelijk, dat de toestand momenteel nog critiek is. Eerst moeten de gaten dicht en dan kan er verder worden gepraat. Dat minister Algera het pleit won, zal nie mand verwonderen. Minister Beel had’ het evenmin moeilijk in de Tweede Kamer. Na een kort debat werd het ontwerp om de gemeenteverkiezingen in sommige gemeenten, die in het nooage- bied liggen, uit te stellen, aanvaard. In de loop van deze week is de Kamer be gonnen aan de behandeling van de Zondags wet, hetgeen uiteraard een zeer principieel debat uitlokte, dat de moeite waard is om na der op terug te komen. In principiële debat ten laat de Volksvertegenwoordiging zich meestal van haar sterkste zijde zien. De aan dacht voor minister Zijlstra, die de de Sena toren de begroting van Economische Zaken verdedigde, was door al deze belangrijke ont werpen aan de overzijde van het Binnenhof, slechts gering. n.l. dat de waterschappen en de provincies autonome lichamen zijn. Het is begrijpelijk, dat de Kamer een dergelijke inbreuk niet zou gedogen als daarvoor geen directe aanleiding was. Is de stormramp dan geen voldoende aanleiding? Voor verschillende afgevaardig den was dit inderdaad niet het geval. Zij be grepen niet waarom het dijkherstel niet ver richt kan worden aan de hand van de be staande wetgeving. Maar de minister had daartegen een argument. De toestand is nog steeds precair, zo beide hij. Het kan noodza kelijk zijn, dat er ogenblikkelijk op een be paald punt wordt ingegrepen. Dan kan men niet werken met allerlei lagere publiekrech telijke lichamen, maar dan is snelheid ver eist. Dan moeten er daden worden gesteld. Maar voor het merendeel van de Kamerleden was een ander argument misschien nog ster ker, n.l. dat het Rijk de schade aan de bui tendijken zal herstellen. Het is natuurlijk moeilijk om baas in eigen huis te spelen als men zelf geen cent betaalt. Toch moet men van minister Algera niet ver wachten, dat hij nu maar zonder meer de waterschappen en de Provinciale Besturen geweest. Hij is een man, die van huis uit sterk: voelt voor de decen- rralisatie-gedachte. En het is dan ook door de nood der omstandigheden dat hij met zulk een ontwerp is gekomen. Het is echter zo geredigeerd, dat de lagere organen nog vol ledig aan hun trekken kunnen komen. In overleg met de Provinciale Besturen zal het herstelwerk zoveel mogelijk worden overge laten aan hen, die met het beheer van de dijken zijn belast. Ook zullen deze werk zaamheden kunnen worden opgedragen aan Gedeputeerde Staten. De kosten van het her stel der hoofd- en buitenwaterkeringen zul len door het Rijk worden vergoed. Over het bedrag van deze vergoeding kunnen de wa terschappen in beroep gaan bij de Kroon. Soepel is de regering wel. Indien het herstel van een dijk gepaard gaat met technische ver beteringen, kan het Rijk een tegemoetkoming in de kosten geven. Dit ingrijpende wetsont werp zal slechts een tijdelijk karakter dragen. Het zal gelden tot 31 December 1954. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat voor sommige gebieden de bepalingen van deze wet reeds eerder zullen vervallen. De heren Welter en Den Hartog (v.v.d.) hadden nog al wat critiek op dit ontwerp. Ook andere fracties gaven bhjk van beden kingen, maar wensten Minister Algera toch te steunen. Deze stond buitengewoon sterk. Het zal zijn streven zijn, zo beloofde hij, zoveel mogelijk met de waterschappen over leg te plegen. Het Rijk gaat dus primair de herstelwerkzaamheden verrichten, maar daarnaast blijft het altijd mogelijk, dat deze worden opgedragen aan provincies en wa terschappen. De minister wil deze „werkde- legatie’ juist bevorderen, daar er dan gebruik kan worden gemaakt van locale krachten. ‘:fe centralisatiezucht kon hij de hand wijzen. Met een zichtbaar ge- een Waterschapsbonden,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1