Gabe Skroar Martinytoer EEN ONBEGREPEN KUNSTENAAR HERDACHT KRIS-KRAS door Nederland us hjoed Fan de Zwervende schilder, maar zeer gehecht aan zijn geboorteplaats Een eeuw geleden werd Vincent van Gogh geboren Eedsaflegging in het Fries Tsjecho-Slovakije volgt Moskou’s voorbeeld Kroetsjev Malenkow’s opvolger Russische stap bij Noord-Korea De grondslag van de Friese Vrijheid Dinsdag 24 Maart ’53 nra Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Bolsward Hwat hst to sizzen L s 1 I VW Bolswards Nieuwsblad No. 23 49e Jaargang p i i i binne, dy’t har taek fine yi Har nammen binne yn ai: ‘J t 1 t t i- 1 1 B I» a f i I r B B De Friese taalcommissie heeft de regering geadviseerd het mogelijk te maken, dat de eed in het Fries kan worden afgelegd. De commissie heeft de regering uitgewerk te voorstellen toegestuurd; om de eedsaf legging in het Fries mogelijk te maken, schijnt wetswijziging noodzakelijk te zijn, aldus de commissie. Het gebruik van de Friese taal bij plaats nomen, verkeersborden en plaatsaandui dingen op stations acht de commissie niet bezwaarlijk. Tegemoetkoming aan de ver langens van Friese gemeenten op dit punt, la wenselijk. Tegen het schriftelijk gebruik van Fries in de rechtspraak heeft de commissie over wegende bezwaren, niet echter tegen mon deling gebruik door verdachten, raadslie den, getuigen enz. 100 Jaar Vincent van Gogh. Over Vincent van Gogh zijn boeken planken vol lectuur geschreven. Bij velen is echter weinig bekend uit de jeugdjaren van de grote tijdens zijn leven onbegrepen schilder. Dit artikel vertelt iets van jeugd jaren en van zijn geboorteplaats Zundert, dat zich thans o.a. door het organiseren van een tenftoon- stelling opmaakt Van Gogh's ge boorte nationaal te doen gedenken. mar it muoit my wol, dat Kingma d k h n Yanchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De omgeving van Van Gogh’s huis. Op de Markt staan thans nog drie gebou wen, die in Van Gogh’s tijd al bestonden: het Raadhuis, de school en de woning van de paardenpostmeester Willem Passtoors Achter deze paardenposteriJ lag de schuur, waarin de postwagens werden gestald. Men kon er vóór in- en achter weer uitrijden. Vincent moet er van uit het ouderlijk huis tegen aangekeken hebben. Met algemene stemmen en na een plech tigheid, die slechts een kwartier duurde, heeft de Nationale Vergadering te Praag de 68-jarige Antonin Zapotocky gekozen als nieuwe president van de Tsjechoslo- vaakse republiek. Hij volgt hiermee Ele ment Gottwald op, die acht dagen gele den aan een longaandoening overleed. Zijn eerste officiële daad was de benoe ming van de Slovaak Vliem Siroky als z<jn opvolger tot premier. Tevens werd Anto nin Nevotny (een protégé van Moskou) de leiding van het centrale comité van de communistische partij toevertrouwd. Hjj blijft tevens vice-premier. t. t. t n P 3 1 1 t Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 o I 1 De sfeer in Zundert. Het is bekend, dat Vincent op 11-jarlge leeftijd Zundert verliet, om in Zevenbergen de kostschool te bezoeken. Vier jaar later, 14 Maart 1868, is hjj er teruggekomen om het in 1869 voor goed te verlaten. Op 29 Januari 1871 vertrok het hele gezin Van Gogh naar Helvolrt. De bevolking in Van Goghs geboorteplaats vond voornamelijk haar bestaan in de landbouw. Er was wel enige industrie: leer looierijen en bierbrouwerijen telde Zun dert verschillende. De boomkwekerij, thans van zo eminent belang, moest toen nog op komen, al had de gemeente reeds in 1822 gepoogd een eigen poothof voor de beplan ting der gemeentewegen aan te leggen. Niet ver van de kom in westelijke en zui delijke richting, lagen de enorme heide velden en moerassen, die op Vincent zo’n grootse indruk moeten hebben gemaakt. Van deze helde zei hij: „Daar in de hei was het zo mooi, al was het donker, kon men toch onderscheiden hoe die heide vlakte en moerassen en mastbossen zich heinde en ver uitstrekken” (1877). En een jaar later: „Zie er zijn soms ogenblikken in het leven, dat alles ook binnen in ons vrede en stemming is, en het ganse leven Hiermede menen we enige Indruk gegeven te hebben van Zundert, zoals het was in Van Gogh’s tgd; van de Invloed, die het heeft uitgeoefend op de grote kunstschil der en van de wijze, waarop hij en zijn fa milie hier hebben geleefd en zich hebben gedragen. Een gedenksteen in zijn geboortehuis zal Vincent blijven eren. De beeldhouwer Niel Steenberghe heeft hierin de Phoenix uit gebeeld als symbool van ’s schilders on- uitblusbare roem, de beroemdheid, die her- Mocht dy juater hwat mlslearje, Hjoed net bjuster krimmenearje. Moam wer op nij probearje. Van Gogh’s Jonge jaren. Het staat wel vast, dat Vincent in zijn jeugd de dorpsschool heeft bezocht, al was het dan maar tot zijn 11e jaar. Wel is er in het gezin Van Gogh een gouvernante geweest, een zekere Anke Maria Schuil, maar die vertoefde er grotendeels in de tijd toen Vincent op de kostschool was. Die gouvernante schijnt overigens meer voor de meisjes bestemd te zijn geweest. Vincent moet dus tussen de 150 jongetjes en meisjes in het lokaaltje aan de Markt gezeten hebben. Hij heeft er het lezen en schrijven geleerd, misschien ook gedeeld in de toenmaals niet malse straffen des schoolmeesters. Hoofd van de school was toen Jan Nlcolaas Dlrks. Na Van Gogh’s tijd moet deze niet altijd oppassend geweest zijn. In 1866 schrijft de plaatselflke schoolcommissie hem een brief, waarin hij wordt vermaand wegens de vol gende feiten: 1. het veelvuldig verlaten der school tijdens de lesuren; 2. het geheel niet bezoeken van de school; 3. tijdens een publieke verkoping had hij niet alleen de dag- en avondschool verzuimd, maar was bovendien dronken op straat gesignaleerd, ,„tot schande der Ingezetenen en kwaad voorbeeld zijner leerlingen,” 'zoals de com missie zegt. Blijkens de nasporlngen van, Mr. Benno J. Stokvis was Vlnncent niet zo speels als andere jongens. Hij las veel in allerlei boe ken. Nooit waren er klachten omtrent ge breken in zijn schoolkennis. Hij was een een beetje stil en bemoeide zich weinig met andere kinderen. Hij was „goedhartig, voorkomend, lief en medelijdend”. Zijn rood haar en sproeten zjjn overbekend. Hij bracht soms met veel enthousiasme be zoeken aan de timmerman Franken en knutselde zelf ook wel. Volgens de weduwe Honcoop had hfl echter „aorlge" manieren, hij had iets vreemds en was kinderachtig De kinderen Van Gogh mochten niet op straat spelen, maar wel was hun de om gang met de kinderen van een boomkwe ker toegestaan. Zfl gingen zeer eenvoudig gekleed. Zij hadden drie geiten en een zwarte hond. Omdat de omgang met de dorpskinderen hun tezoer „verruwde” werd Vincent ten slotte In 1864 naar de kostschool te Ze venbergen gezonden. Uit die periode ie nog weinig bekend. We merkten reeds op, dat De van Gogh een zachtzinnig, werkzaam man was. Hij was te Zundert zeer gezien, ook bfl de I Katholieken. Hij genoot een achting als I zelden opgemerkt werd. Een oude katho lieke vrouw vertelde aan mr. Stokvis: „Hij was bij ons zo gezien, dat ze wel met de knieën door het water zouden zijn gekro pen voor hem.” Volgens burgemeester Van de Wall was hij een streng man „een echt Protestants Paps je”. De dominee bracht dikwijls geld aan de kruidenier om eetwaren uit te de len aan de arme katholieke gezinnen. Met zijn vrouw en de gouvernante der meisjes ging hij elke dag één uur met de kinderen buiten wandelen. In 1861 tekent Ds van Gogh in op een collectelijst voor de slachtoffers van de watersnood in de Bommeler waard. Even als de burgemeester schonk hij fö.dat was het hoogste bedrag waarvoor inge tekend werd. Zundert schijnt een goede voedingsbodem te zijn voor voorname en opmerkelijke fa milies. Stamt ook niet van hier de voor name familie van Lanschot en leefde hier niet genjme 'tijd de zo pas gestorven dichteres Henriëtte Roland Holstvan der Schalk De Zundertse sfeer sohtjnt ook bij zonder geschikt te zijn voor de bloei van het contemplatief geestelijk leven, getuige de vestiging der Trappistenabdij, die drie jaar geleden reeds haar 50-jarig bestaan mocht vieren. Kindje bfl brand omgekomen. Doordat een straalkachel te dicht bij een rieten wieg was geplaatst, brak dezer dagen brand uit in hotel „La Montagne” te Rhenen. Het vjjf weken oude kindje van de hotel eige naar, dat in het wiegje lag, kwam in de vlammen om. dezen is uit de as van zijn miskenning en zijn tragisch einde. En het randschrift her innert zeer terecht aan de eigen mening van Vincent over zijn werk: „Ik gevoel dat mijn werk in het hart van het volk ligt.” Vlak na zijn ziekte te Auvers schrijft hij de grote schilder „Gedurende mijn ziekte heb ik elke kamer van het huls te Zundert teruggezien, elk voetpad, elke plant In de tuin, het uitzicht rondom de velden, de bu ren, het kerkhof, de kerk, onze moestuin achter, tot zelfs het eksternest in de hoge acacia op het kerkhof.” En nog bondiger, meer duidelijker Is zijn verzuchting In 1876 „O dat Zundert, de gedachte daaraan la soms bijna al te sterk.” Radio Moskou heeft heden bekend ge maakt, dat premier Malenkov op eigen verzoek is ontheven van zijn post als se cretaris van de communistische partij van de Sovjet-Unle. Zijn opvolger Is Nikita Kroetsjev, lid van het centrale comité van het presidium en van het centrale comité van het partij- secretariaat. dat het in nood verkeerde. Een van hen viel te pletter, de ander bereikte onge deerd de grond. Het stoffelijk overschot van de overleden piloot is overgebracht naar het ziekenhuis in Kampen, -c. Sigarenwinkels tot 7 uur open. Een alge mene maatregel van bestuur met betrek king tot de Winkelsluitingswet bepaalt, dat winkels waar uitsluitend of in hoofd zaak tabak en tabaksproducten plegen te worden verkocht, uitsluitend voor het ver kopen van die waren met Ingang van Maandag 23 Maart over het gehele land tot des avonds 7 uur geopend mogen zijn. 7 m. Aardolie. Bfl de proefboringen naar aardolie in de polder bij Veen, Is op een diepte van 900 meter een olielaag van 7 meter aangeboord. Ook blijkt er veel aard gas aanwezig te zijn. 1000ste schip in haven. Te Amsterdam is 21 Maart het 1000ste schip van dit jaar de Amsterdamse haven binnengekomen. Het is het Nederlandse m.s. „Brouwers gracht”, geladen met hout. Vorig jaar kwam het 1000ste schip op 27 Maart aan. Vlam sloeg In vetpan. Een felle uitslaande brand heeft Zaterdag gewoed in de woning van de familie Slump aan de Ganzevoort- singel te Groningen. De brand ontstond op het moment, dat de vrouw des huizes beneden met de buren een praatje maakte. Uit het voorlopig onderzoek Is gebleken, dat zij op een kachel een pan met vlees en vet had laten staan. Waarschijnlijk heeft het vet vlam gevat. De woning brandde geheel uit. Graanmolen opgevlst. Een wel zeer bijzon deze vangst had schipper Brlnksma van de garnalenschuit „Stellendam 36”, toen hfl ter hoogte van Scheveningen een graanmolen opviste, die zeer waarschijnlijk uit het rampgebied afkomstig is. Totdat de eigenaar zich gemeld zal hebben, is dit zonderlinge gevonden voorwerp in een pakhuis aan de Scheveningse haven opge slagen. Top Naeff ereburgeres. De gemeente Dord recht is voornemens mevr. A. van Rhfln Naeff de bekende schrijfster Top Naeff die binnenkort haar 75ste verjaardag viert, te eren met de gouden eremedaille der stad Dordrecht, hetgeen betekent, dat zij wordt benoemd tot ereburgeres van Dordt. De gemeenteraad komt voor het nemen van dit besluit in een bijzondere zitting bijeen op Dinsdag 24 Maart, ’s middags om 16.30 uur. Twee paarden door trein gedood. Op de onbewaakte overweg bij Beugen is een voor De 30ste Maart 1853 werd Vihcent Willem van Gogh, zoon van Theodorus van Gogh en Anna Cornelia Carbentus in de Hervormde pastorie te Zundert geboren. Het huis, waarin Vincent’s eerste geschrei weerklonk, staat er niet meer. In 1903 viel het den sloper ten offer. Deze geboorte is voor de kunstwereld van ontzaglijke betekenis geweest. Een leven begon, dat voor het grootste deel gewijd zou worden aan de schilderkunst, aan de weergave van mensen, dingen en toestanden en dit op een wijze, en in een sfeer als men nooit tevoren had aangetroffen, Hoeveel eeuwen er ook zullen vergaan, de naam Van Gogh zal haar klank blijven behouden. En aan die naam zal de naam Zundert steeds verbanden blijven. ons voorkomt als een weg door de hel te zijn.” Nog in 1842 was de helft der ge meente heide. Slechts 1/3 was bouwland; de rest bos. Arm en sober moet het leven der heideboertjes geweest zijn. Al was de omvang der „goede” gronden niet zo groot, toch was Zundert geen echt arm dorp, 't beleefde een zekere welvaart. Die welvaart dankte het voornamelijk aan het grote verk.eer. Zundert is tot omstreeks 1855 invalspoort van Nederland geweest. Hier passeerden de groten der wereld wanneer zfl vanuit Frankrijk naar Neder land reisden, de Czaar van Rusland, Na poleon, onze Nederlandse vorsten. Hier was een station der paardenposterij. Hier was een kantoor der brievenpost en een ontvangkantoor der belastingen. Na de Belgische opstand werd aan de grens te Wernhoutaburg een douanekantoor opge richt. Alle goederen die per as naar en vanuit België vervoerd werden, passeerden Zundert. Als men bedenkt, dat dit alles per paard ging, kan men zich voorstellen, dat hier soms een ongelooflijke drukte ge heerst moet hebben. De paarden moesten worden gevoederd of verwisseld; de reizi gers verversten zich in een der talrijke herbergen. Men overnachtte hier vaak en bracht zodoende geld in het laadje der ne ringdoenden. Deze grote bedrijvigheid heeft tijdens Van Gogh’s jeugd een einde gevonden. Omstreeks 1855 werd de spoorbaan van Roosendaal naar Antwerpen aangelegd. Het vrachtvervoer nam zienderogen af. De herbergiers klaagden en de nering liep achteruit. ;er fan Mr Algera izze stiet dan de van der Meulen, Notaris Zwart fan Dokkum en Mr A. Hannema fan Hichtum, lid fan de Steaten. Dizze seis leden binne allegearre gandastik fan inkelde lüdroppers mar omt I njir mannen oan it wurd binne, dy’t nimmen fortinke kin fan iensidige of bikrompen yn- j stelling. Mannen fan standing en mannen fan erudysje. Hja i de stean fan it Fryske alftal, yn de „halfliny’ hawwe hja in beste wedstriid spile. Dat is in lokwinak wurdich. Aflossing troepen van Nieuw - Guinea. Enige dagen geleden heeft Antara bericht, dat de Nederlandse regering 26 vliegtui gen heeft gecharterd voor het vervoeren van troepen naar Nleuw-Guinea. Het transport is, naar wij van het ministerie van Marine vernemen, nodig voor de nor male aflossing van mariniers, die om de anderhalf jaar geschiedt. Van een ver sterking van het troepencontingent is geen sprake. Engelse straaljager bij Urk neergestort. Bij Urk is een Engelse Meteor-straaljager neergestort. Er waren, twee inzittenden, die beiden het toestel verlieten toen bleek, hawwe yn Fryslan. Se kinne dus fan under- fining sprekke en fan in sterke ban mei dat folk, dat harren yn bitrouwen op har kunde en karakter ütkarde ta Eedende posysjes. Yn in noat helje hja it foarbyld oan fan in man üt Haulerwyk, dy’t yn 1893, doe’t Ke- ningin Wilhelmina jit trettsjin jier wie, for- oardield waerd om’t hy sein hie: „Hwat meitsje se in drokte om sa’n smoarch fanke”. Dizze waerd ta in moanne tichthüs foroar- dield, om’t de rjochter dizze wurden oersette yn: „Smerig koninginnetje.” Dat hie de man fanseis net bidoeld to sizzen. Hy brukte dizze wurden yn de Fryske bitsjutting fan; lyts, neatich famke, hwer’t sa’n drokte om makke waerd. Mar alhoewol in deskundige Fries, de hear Hepkema, dizze ütliz alhiel bifêstige, de man gyng de bak yn!!! It is moedjaend, dat de juristen, dy’t mids it folk steane deselde miening hawwe as it folk seis, it is spitich dat de trije hearen dit net meistimme koene. Har juridyske biswieren wurde fan de mearderheit sjoen as net oan de praktyk mar inkeld oan de theory ünt- Sa fiele wy it ek. Wylst de biswieren komme üt de praktyk fan it libben en in hiel ein binne ut ’e wei romme wurde kinne, bliuwe de lju, hwer’t de minderheit fan de Kom- misje ta biheart, stiif stean op har specifyk juridysk fuotstik. Wy oinne oer it rapport yn syn gehiel tige torreden. Net allinmcn om de konklüzjes mar ek om de oertsjügende argumentaesje fan de measte leden. It is in fikse stap foarut, dit rapport en men fielt de oprjochte djip- minskhke toan op manmeh bledkant. It ar- senael fan de Fryske striid is forrike mei in wichtich en histoarysk dokumint, des to wichtiger omt it hjir net giet om in propa- meije net yn de foarhoe- stuurslid van de Prof, dr Titus Brandsma Stichting, de heer M. P. van Buitenen, zal a.s. Vrijdag aan de Gem. Universiteit van Amsterdam promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op een proefschrift, ge titeld „De grondslag van de Friese vrij heid.” Iri dit werk wordt een geheel nieuw licht geworpen op de zeer oude Friezen kerk te Rome en op de historische achter gronden van het Friese Vrijheidsideaal. De pastorie, waarin de grote schilder ge baren werd, was zeer oud. Ds van Gogh, de vader van de schilder, werd te Zundert, zijn eerste standplaats, al spoedig actief. Hi) stichtte een orgel fonds, waaruit in 1853 een klein kerkorgel werd bekostigd. Hij was een zachtzinnig, werkzaam man, of zoals een oud vrouwtje te Etten zelde: „Een ijselijk goed ventje.” Het duurde drie jaren, eer het huwelijk van het predikantengezin met een kind werd gezegend. Het heette Vincent, naar de grootvader, doch bleek niet levensvat baar. Het komt dan ook niet in het doop boek voor. Een zerkje achter de consisto riekamer herinnert nog aan dit eerste kind met de woorden: „Vincent van Gogh 1852 Laat de Kinderkens tot Mij komen, want derzulken. is het Koninkrijk Gods. Lucas 18 16”. Juist een jaar later zag de tweede Vincent het levenslicht. Hij werd 24 April 1853 ge doopt en groeide, voorzover Wij weten, voorspoedig op. Drie zusjes en twee broer tjes kwamen later nog ter wereld, het laat ste in 1867. In overeenstemming met de wens van de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, zal de regering van de Sov- jet-Unie bij de Noordkoreaanse autoritei ten stappen doen om de vrijlating te be werkstelligen van 9 Britse burgers en Ierse zendeling, die gevangen werden ge nomen toen ide communistische troepen in 1950 Seoel wisten! te bezetten. Ond°r hen bevindt zich de voormalige Britse ge zant In Zuid-Korea, Holt. Deze Russische tegemoetkoming, welke slechts enkele dagen na Malenkov’s „vre- desrede” voor de Opperste Sovjet aan de dag wordt gelegd, is een antwoord op de stap, die Eden op 17 Februari heeft on dernomen bfl de Russische ambassadeur te Londen, Gromyko. hege ivoaren toer? Hoe’t de oarsaken ek wêze meije, it is spi tich, dat it forskynsel fan net ynskikken krekt fan dizze kant komme moast. De wur- dearring foar de rjochterlike macht soe tige woun ha as it oars west hie. Sa’t de mear derheit fan de Kommisje seis seit, sil de iepenbiere miening, dy’t op alle terrein it brüken fan eigen tael respektearret, it min forneare kinne, dat de rjochterlike macht him yn in ütsünderingsposysje stelle wol. Hja achtsje dit net reedhk en foarsjogge, dat yn tanimmende mjitte forset komme sil tsjin sa’n halding. Dizze leden binne net mijen yn it ófkarren fan dy holding en sprekke it hjir üt, dat de rjochtspraek dan liedt ta spot en argewaesje. It „summum jus" wurdt dan „summum injuria” sizze hja, hwat safolle sizze wol as: it heechste rjocht wurdt dan it heechste ünrjocht. En dat sizze hja wylst hja krekt as juristen in jierrenlange underlining De Rijksarchivaris in Friesland en be- Sa is dan nei in jier fan biried en studzje it rapport utkommen fan de Kommisje, dy’t troch de Ministers fan Binnenlanske Saken en Justysje ynsteld is om nei to gean hoe’t de biswieren, dy’t hjir yn Fryslan nei foaren komd binne oangeande it Druken fan de eigen tael, foar de oerheit en de rjochtbank oer, oplost wurde kin. It is fan bilang to sjen, hoe’t dizze Kommisje gearstald wie. Hwant it makket gans forskil hwa’t hjiroer hwat seit. De njoggen mannen wiene net al legearre üt Fryslan, twa hege amtners fan de Ministearjes, de hear Mr J. B. Kan, Rieds- adviseur op it Ministearje fan Binnenlanske Saken en Mr H. B. Kazemier, Riedsadviseur op it Ministearje fan Justysje wiene üt Den Haech. De foarsitter, troch de Minister bi- neamd, wie Mr H. Kingma Boltjes, Rieds- hear by it Ljouwerter Gerjochtshóf. Trije hege juristen, hweroan seis leden tafoege wiene, dy’t op twa nei wol jurist binne yn de bitekenis fan Mr en noch ien dy’t as notaris mei it rjocht in bulte nedich hat, mar hwer- fan men sizze kin, dat it allegearre minsken binne, dy’t har taek fine yn it folie libben. Har nammen binne yn dizzen fan bilang. Alderearst Mr J. Algera, de tsjintwurdige Minister, destiids Deputearre fan Fryslan, twad: de hear D. de Loor, ek Deputearre, mar sünt inkele dagen boargemaster fan Delft en lid fan de Twadde Keamer, lyk as I Mr Algera. De tredde is: Mr D. Okma, de nije Deputearde, as opf yn it kolleezje. Neist Boargemaster fan Ljouwert: Mr A. A. minsken, dy’t in liedende funksje hawwe yn it iepenbiere libben fan Fryslan mar net yn de Fryske Biweging. Gjinien fan dizze seis hat yn iepenbiere colleges it wurd fierd yn de Frysk tael. Hja dogge dat yn mearderheit ek net yn har gewoane libben. Ik siz dit om gjin inkelde oare reden dan om fuortendaliks têst to lizzen, dat hjir net de miening werj own wurdt fan Fedae Schurer of Eeltsje B. Folkertsma mar fan in groep minsken, dy’t folie mear yn de efterste rigen stean as it giet oer hwat men neamt: Fryske Striid. Ik achtsje harren der net minder om en net mear. Bits moat earlik wêze, dy’t er is en fan de earlike tawijing fan dizze seis min sken bin ik fêst oertsjüge. De earste trije ken ik net persoanlik, mar it muoit my wol, dat nou krekt de Haechse hearen en Mr Kingma Boltjes blyk jowe, dat hja yn in wichtich punt in oare miening hawwe as de seis oaren. Dit is dêrom spitich, om’t men forwachtsje mocht, dat de lenriedige opiny fan de seis foaroansteande leden ut Fryslan de Haechse hearen ta it ynsjen brocht hie, dat hja hjir op glêd iis stiene. It hat sa net wêze moei ten, hoe’t de oaren ek pleite hawwe. Hja blike gjin bigryp krije to kinnen fan de site- waesje hjirre en dat is spitich. It sil der ta bydrage, dat de tins oer Den Haech, dy’t by it bisyk fan de Ministers optimistysk wie, wer yn in oar flak komt to lizzen. Is de ban mei it libben by harren wol ster- kernóch bliuwe? Libje se net tofolle yn in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1