SCHOONMAAKWOEDE EN VERNIEUWINGS- DRANG IN ONZE WOONCULTUUR Martinytoer KRISKRAS door Nederland üs hjoed to sizzen Uit het kwaad kan Iets goeds geboren worden Mau-Mau doodde Fan de JAARBEURS Kentering in de koude oorlog? 200 mensen Dinsdag 31 Maart r53 ea Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward I I l i 1 4 1 ze m i o- Hwat hal Gabe Skroar No. 25 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad I PIET. I ding om fan t d’ierdeDer sil it op ta gean moatte. Hier is de orde al te zoek, Jan ruilt hier broek voor schorteldoek. beurt goed gelucht mag worden. Ook het binnenschijnen van de felle voorjaarszon in de Maartse dagen brengt vele ongerech tigheden aan het licht. Hier een vaal ta felkleed, daar een rafelig tapijt, ginds weer een verschoten gordijn of stoelbekieding, kortom overal dringt de noodzakelijke ver- vangingsbehoefte, vooral in de woningtex tiel, zich op. Daar juist de Nederlander vooral gesteld Is op een welverzorgd interieur, is de leuze „Kleedt eerst uw woning aan” in deze schoonmaakweken geheel op zijn plaats. Laat U niet al te gemakkelijk verleiden wer L z- P, ryksdaelder hier dogge. Dizze sifers binne Daar bewijst weer elke stand In ons kleine lage land, Fel gedeukt, geslagen. Vaak beangstigd, nooit gezwicht, Gaat het economisch licht Van de morgen dagen. Oorlogsleed en waterramp, Nederland gaf nimmer kamp, Beet fier op de tanden. Op de Jaarbeurs kan geleerd, Dat het vaardig veel presteert, Met het hoofd de handen. Utrechts Lente-Jaarbeurs trekt, Elkeen wordt een beeld verstrekt, Waard om na te volgen. Energie en vlijt en moed, Kunnen door geen hoge vloed Van tegenslag verzwolgen. Abonnementsprij s f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 ui Tt hwat gear is, Drink hwat klear is. “g in d« lie ti« d. AI et ld n- en d. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Utrechts Lente-Jaarbeurs wekt, De oud vermaarde Domstad trekt Kooplui, kekers, klanten. Roezig drukke handelsfleur, Bonte uitgestalde keur, Talloze exposanten. Maar de vrouw verdraagt al dat ongemak en de toch absoluut redelijke verwaten van manlief en zoons in de onredelijke activi teit, die haar het gehele huis van zolder tot de kelder overhoop doet halen om het daarna met een schijnbaar maximum aan arbeidsverspilling weer op orde te bren gen. Tot haar verdediging voert zij als enigst voor haar geldend motief aan, dat het huis toch schoon moet worden. Vraagt men zakelijk waarom dit schoon maken niet in Mei of Juni inplaats van in Maart en April kan geschieden, als er niet met lamplicht behoeft te worden ge werkt, de kachels zonder lichamelijk on gemak kunnen worden gemist en de kans op kouvatten verminderd is, dan wordt te gen al die redelijke motieven geen enkel steekhoudend argument aangevoerd, doch alleen maar als dooddoener geplaatst „om dat het zo nodig is”. Een op louter vrouwelijke overwegingc steunend pleidooi voor de grote voorjaais- schoonmaak valt hopeloos ineen tegenover de wel-gefundeerde redelijkheid der man nelijke tegenpartij. Maar desalniettemin en nochtans triomfeert de onredelijke schoonmaaktirannié der vrouw en moet de man bakzeil halen. In die manne-spot en het zeer positief stel ling nemen van de heren der schepping tegen de grote schoonmaak zit een erotisch addertje verborgen. Hier ligt de verklaring voor de talloze koddige, grappige, komische soms ook wel wrange en zure verhalen in dicht en proza over de schoonmaak. Daar in schuilt een element van vrees om rid der te zijn van de droevige figuur, die op oude Centsprenten van Jan de Wasser ons wordt voorgesteld met het rym: Het onderzoek heeft uitgewezen, dat on der onze Brabantse en Vlaamse zusters de schoonmaakwoede niet zo sterk heerst en in Italië zoekt men tevergeefs naar schoon- maakverschijnselen, zodat de Italiaanse huisvrouw niet door de schoonmaakslang gebeten zou zijn. Streven vele vrouwen in Noord-Holland en Friesland er naar reeds voor Pasen, hoe vroeg die ook mag vallen, „schoon” te zyn, in de Zaanstreek duurde die reiniglngs- en vemleuwingsmanie in het begin van deze eeuw steevast ongeveer zeven weken en wel van Pasen tot Plnksteren. Duizendvoudig werd dan de vraag gesteld: „Bent U al op stel?" „Schoon wel, maar niet op stel.” Dat was dan dikwijls het karakteristieke wederwoord en hiermede werd te kennen gegeven, dat het huis van de zolder tot de kelder was uitgehaald, dat er was ge plast en geboend, geschuurd en geschrobd van wat ben je me, maar dat de nieuwe gordijnen of de oude vitrages, gesteven en gestreken nog niet weer brandhelder voor de spiegelschone vensters hingen, de kle den en matten nog niet de vloeren en gan gen sierden en dat ook nog de „boenwal”, d.i. dc stoep en het straatje voor het huis extra inoeoten worden gedaan. De schoonmakende huisvrouw kan wel ter dege het een en ander aanvoeren ten gun ste van die jaarlijkse door de mannen zo gewraakte activiteit in de vroege lente. Ten eerste is het hygiënisch natuurlijk vol komen verantwoord, dat na de lange win ter met het stoken der haarden en kachels en het door de kou weinig open zetten der vensters het huis wel eens in een extra In een ware drijfjacht naar stof en vuil wordt ieder begrip van huiselijk comfort dezer dagen bij velen met voeten getreden. Veel te vroeg in het seizoen gaat soms de kachel naar de smid om na contrdle op de zolder te worden weggeborgen. Ramen worden tegen elkaar open gezet, zodat het overal tocht en trekt met het gevolg van opgelopen verkoud heden, niezen en proesten, kuchen en hoesten in een periode, waarin de mens door zijn winterse achterstand aan vitaminen het meest vatbaar is voor allerlei kwalen, in de eerste plaats voor de zo gevreesde griep. Eerste trein over Moerdijk. Vrijdagmiddag is sedert de watervloed van de eerste Fe bruari weer de eerste trein over de Moer- rijkbrug gegaan, waarmee de normale treinverbinding tussen Holland en Brabant is hersteld. Het was een speciale trein, die een technische proefrit maakte. Vreugde. Huisvrouwen in de David Eve- kinkbuurt te Zutphen hebben met hand doeken gevlagd uit vreugde over het feit, dat deze buurt moderne W.C.’s heeft ge kregen. De reiniglngsmannen, die de (laat ste) privaattonnen kwamen ophalen, wer den getracteerd op sigaren. Veertig jaar gevlogen. Te Soesterberg zullen in Juli vllegfeesten worden gehou den, ter herdenking van het feit, dat de militairen veertig jaar geleden begonnen te vliegen, by welke feestelijkheden een bronzen standbeeld van generaal Snijders en j zal worden onthuld. leven nü hun ontwikkelingsgang en weten zich met het heden direct verbonden. In hun keuze bU de Inrichting van hun wo ning zal dit zijn uitdrukking mogen vin den, Als dragers van de eigen tijd, met het gezicht naar de stijl van morgen on overmorgen, zullen zij hun leven en dus ook hun woning, inzichten naar de maat staven die nu als modern gelden. Laat deze dingen meetellen, ook als U voor de keuze staat bfj de vervanging van maar één enkel onderdeel. Dat onderdeel moet bij uw eigen smaak en karakter passen; het mag niet uit de toon vallen bij wat U reeds hebt en waartussen het zich moet aanpassen, en toch dient het het stempel te dragen van vandaag, opdat het morgen een waardevolle steun is bfl een verdere geleidelijke vernieuwing van uw interieur. In dit verband hebben we veel bewonde ring voor het initiatief van een drietal Bolswarder firma’s, die in een originele expositieruimte een der eerst gereed gekomen woningen van het in aanbouw zijnde blok in plan Noord het publiek deskundig hebben willen voorlichten over de hedendaagse mogelijkheden ten opzichte van de woninginrichting. Over deze expo sitie zelf leze men ons bericht onder stads nieuws. Niet alleen hier, ook elders in de provin cie bestaat momenteel veel belangstelling voor moderne woninginrichting. Dit Is een verheugend verschijnsel. Als onze dames zonder een al te grote aanslag op onze beurs te doen het gezellig weten te ma ken, willen we hen graag vergeven, dat ze zo in het voorjaar wel eens „wat nuver in het fel” zijn. Dronk knaapje vergift? Vrijdagmiddag liep de 5-jarige B. Kamp zijn ouderlijke woning te Schiedam binnen en vertelde iets vies te hebben gedronken. De ouders gaven hei kind melk te drinken, waarna het weer buiten ging spelen. Even later kwam het echter wankelend opnieuw naar binnen. Men waarschuwde een dokter, maar toen deze kwam, was het jongetje reeds overleden. De politie vond bij onder zoek op straat in de buurt van de woning een medicijnflesje. De aard van de inhoud kon echter nog niet worden vastgesteld. Straaljager verongelukt. Op de vliegbasis Volken bij Uden is Vrijdag een straaljager van het type Thunderjet verongelukt, doch de piloot bleef ongedeerd. Het toestel vloog In brand. Leden van de terreurbende Mau Mau heb ben in Kenya 200 regeringsgetrouwe Ki- koejoes, mannen, vrouwen en kinderen, vermoord. De verschrikkelijke moordpartij speelde zich af in een Klkoejoe-nederzetting, zes tien kilometer ten noorden van Nairobi. Vrijdagavond hadden politie en militairen de meesten van de vijfhonderd Mau-Mau- leden, die de slachting uitvoerden, gear resteerd. en yn de erkende, boehannel. yn Fryslan is dat 23.1% dat is it sa: Ne- gas, mar yn de wetterlie- yn Nederlan jit - reinwettersbak riede moasten, mar yn Fryslan wiene dat mear as 50%. Dat leare de feiten. Ja men düdliker meitsje as men neigiet hoefolle Iju oer gas, wetter en elektrisiteit Te vroeg verbrand. Tienduizenden turven zfjn ontijdig verbrand ten gevolge van het in brand raken van grote stapels in de om geving van Emmen. Naar schatting gin gen 100.000 bolsterturven verloren bij een brand op de veenderijen van de maatschap pij Klazlenaveen aan de Heerendifk te Nieuw-Dordrecht. Vogelmummies. Bij het slopen van twee oude schoorstenen te Treebeek (L.) zijn onderin tientallen gemummificeerde res- tfen van vogels gevonden. De dieren moe ten, zittende «op de schoorsteen zijn be dwelmd door kolendamp en er in gevallen. De veren waren nog vrijwel onbeschadigd; één duif was in 1929 geringd. Hulde. Van een 3.50 meter hoge kade muur is politieagent G. van der Worp te Zaandam in een sluiskolk te Zaandam gesprongen om een 10-jarige jongen van de verdrinkingsdood te redden; het lukte met de hulp van een schipper. Zeg het met bloemen. Arnhems kleuter scholen waren tot dusver genummerd; zij worden nu gedoopt met bloemennamen. Veel fleuriger. Geen paleis-boerderU meer? De Intendant van het paleis Het Loo is van plan, de ex ploitatie van de boerderij van het Kon. Pa leis in andere handen te doen overgaan. Even afrekenen, heren. Een cafébezoeker te Zaandam sloeg de caféhoudster met een barkruk naar het ziekenhuis, waar de vrouw met een gebroken sleutelbeen werd opgenomen, omdat zfl de man had ver- I zocht, de verteringen te betalen. Korea-vrijwllllgers terug in ons land. Za terdagmiddag zijn met het lijntoestel der K.L.M. uit Tokio negentien Korea-vrijwil- ligers onder commando van de eerste lui tenant F. M. Weijn Banningh op Schiphol aangekomen. Op 8 April 1952 waren zij uit Nederland naar Korea vertrokken. tot grotere of kleinere uitgaven voor an dere doeleinden, die ten koste gaan van de veel geroemde Hollandse huiselijkheid, want het moet niet alleen bij de grote voorjaarsschoonmaak blijven, maar denk ook aan de noodzakelijke vernieuwing! Poëtisch aangelegde vrouwen zullen zich er op beroepen, dat zy in innige verbon denheid onbewust worden gedreven het huis zowel van binnen als van buiten op te knappen en aldus zoveel mogelijk in har monie te doen zijn met de natuur, die juist in deze weken ook weer zich verjongt en vermooit. Zij geeft dus slechts gehoor aan haar innnerlijke roep, wanneer zij zich aan de drang tot een verhoogde schoonmaak- activiteit en aan de vernieuwing van haar woning-aankleding niet onttrekken kan. Inderdaad, wij willen wat nieuws in het voorjaar, ook in ons huis. Als de natuur uitbundig gaat doen ontbot er in ons ook een nieuwe genegenheid voor onze woon omgeving. Het zint ons niet om binnen al les maar bij het oude te laten, als buiten de wereld zich verjongt en vernieuwt. Het huis wordt niet alleen met bezemen gekeerd, maar we bekijken ook met nieu we ogen onze oude spulletjes. Er is weer een Jaar gewoond en gewerkt en gesleten. Ook versleten. Het meeste kan nog wel mee, gelukkig, maar we gaan het toch weer eens anders zetten en hangen Poging tot vergiftiging niet bewezen. De rechtbank te Zutphen heeft de 68-jarige vrouw uit Deventer, tegen wie wegens po ging tot vergiftiging van haar man twee jaar gevangenisstraf met aftrek was ge elst, vrijgesproken. Zij werd, op bevel van de rechtbank, onmlddellijk in vrijheid ge steld. Op 30 April na 13 nur vrijaf. Naar wfl vernemen is in de vergadering van het be stuur van de Stichting van den Arbeid overeenstemming bereikt met betrekking tot de viering van Koninginnedag. Aan het College van rijksbemiddelaars zal worden verzocht een vergunning te geven om op 30 April a.s. van 13 uur af vrijaf te ge ven. Baby verbrand in woonark. Bij een felle brand in de woonark „De Driem” gelegen tussen Loenen en Nieuwersluis, is Zondag middag een drie maanden oude baby uit het gezin Van Eeghen in de vlammen omgekomen. De moeder lag met haar drie kinderen ter ruste, toen er Drand ontstond in een gedeelte, waar de centrale verwar mingsketel was ondergebrachte in de na bijheid daarvan bevond zich ook de slaap plaats van de baby. maetskiplike wurkgelegenheit en aerdich oanpakt en Men merkt hier lands nijverheid, Blijkt voortreffelijk met haar tyd Mee te kunnen komen. Geestkracht is nog niet versuft, ’t Nieuwste technische vernuft, Bouwt hoog toekomstdromen. Grote kei gevonden. In Bocholt is bij graafwerk voor het bouwen van huizen een kei van enorme afmetingen gevonden. De afmetingen zijn; 2.75 m hoog, 1.80 m lang en 1.50 m breed. 1. Op voorstel van de Russische opper bevelhebber in Duitsland, generaal Tsjoei- kov, wordt vandaag te Berlijn een Engels- Russische conferentie geopend, met als doel: Het voorkomen van verdere inci denten tussen Russische en geallieerde vliegtuigen boven Duitsland. 2. De Chinezen en Noord-Koreanen heb ben het voorstel van de U.N.O. aanvaard, om zieke en gewonde krijgsgevangenen uit te wisselen. 3. Bovendien wordt van communistische zijde geopperd, dé wapenstilstandsbespre kingen onmiddellijk te hervatten. 4. In Rusland zelf heeft Malenkov een opzienbarende maatregel getroffen: Kwijt schelding of vermindering van straf voor tallozen in de gevangenissen of in de ar beidskampen. 5. Molotov heeft aan de Franse ambassa deur In Moskou beloofd, bemiddeling te verlenen om van de Noord-Koreanen d° vrijlating van Franse burger-geïntemeer- den gedaan te krijgen. (Enkele dagen ge leden beloofde hij dit ook aan de Engelsen. Maar nog niet aan de Amerikanen). 6. De Russische autoriteiten hebben aan tien Amerikaanse journalisten een visum gegeven voor een (kort) bezoek aan de Sovjet-Unie. net, mar oer 1947. Mar de forhalding is sünt dy tiid net yn gunstige sin foar Frys lan foroare. Buten Fryslan is navenant mear boud dan hiirre. En yn it bisünder is it wer it plattelan, dat hjir min weikomt. Yn de stêdden waerd wol yn Boalsert seis tige goed. Mar de platte- lénsgemeenten binne trochstrings och sa hoeden west. Hiel hwat koene net, inkelden woene net, oaren doarsten net. As it tal yn wenners fan in gemeente tobek rint, dan is it in swier stik om nije huzen to bouwen, dy’t helte mear hier dwaen moatte as de aide. Dizze, troch de oarloch en de hierbi- palings yn it libben roppen, tastan is funest west foar Fryslan en it Fryske plattelan. Hwant men sukkelt op dize wize al wer fierder efteroan. Seis yn de stêdden moat men jin net hwat wiismeitsje as men de nijbou biwundert. Men moat de aide binnen- stêd mar ris bisjen yn Ljouwert, Snits en ek yn Boalsert. Der sitte sike plakken genóch. Huzen, dy’t ta pakhüs en geraezie forfalle of mei it skandeboerd om’e nekxe jier op jier to wachtsjen steane. .Gean de Haven en de Kampen, de Tsjerkstrjitte en de Elands- laechte, de stegen en gloppen, hwer’t men eartiids de earme minsken opburgen hat, mar ris nei. It roait neame nei. Mei de ar- beiderhuzen op it plattelan is it lyksa in tryste histoarje. In arbeiderskeamer, plichte men eartiids to sizzen, sa’n man hie gjin hüs brek, in kea- mer wie genóch. Is it in mirakel, dat men yn de Wieringermar mei kreaze nije arbei- dershuzen, hweryn elektrysk Ijocht, wetter- lieding en praktyske yndieling, alle dagen arbeiders üt Fryslan kommen sjocht, wylst hjir op plakken hast gjin fikse, warbre kear- del to krijen is? It iene sit oan it oare fêst. Wol men Fryslan biwenber halde, wol mer Helicopters in Rotterdam? De gemeente Rotterdam heeft by het ministerie van Verkeer en Waterstaat toestemming ge vraagd voor het Inrichten van een landings plaats voor helicopters in het centrum van de stad. Dat greatske wurd: it béste lan fan de ierde” dêr is doch wol in leaf lyts stikje chauvinis me by alteast as men bisiket de dingen op- iektyr to sjen. Hwant yn hiel folie opsichten kin dat gjin sprekken lije. De nije Provin- siale Almanak foar 1953, de ünmisbere gids foar alle lju, dy’t yn Fryslan in taek en in plak yn it iepenbiere libben hawwe, leit wer foar üs en forfeit fan dy dregens en dy bês- tens mei düdlike feiten en sifers. Learsume sifers, net kleurd troch it subjektive gefoel, mar nofter en wierheitsgetrou. En dan sjogge wij foarearst, dat it tal biwenners yn us lan elts jier mei mear as hünderttuzen tanimt. It léste jier seis mei 128.000. Kriget Fryslan dêr syn part ek fan Dan soe it sahwat 6000 mear ynwenners krigen hawwe. En hwat is de ütkomst west? Gjin 5000 en gjin 4000 mar inkeld 338. Dat is doch 6000 to min, neffens it gemiddelde. Ja, dat is wier en dat komt ek krekt ut, hwant der waerden dat jiers krekt 6374 mear minsken berne.as dat der dea giene. Wy wiene dus krekt op üs plak, mar fan dy 6374 nije ynwenners koene wy mar 338 hjir halde, omt 6036 minskin Fryslan forlieten. Ja mear fansels, mar dêr kamen wer oare foar yn. Dizze 6000 wiene it oerskot yn de forkearde sin. Fan de 21 nije ynwenners, dy’t hjir troch de berte mear komd wiene, giene 20 forgoed om utens. Hiene wy üs folk je hjir hélde kinnen, dan wie de taname krekt sa heech as op oare plaaken. Dat bitsjut, dat alle jier- ren de bitsjutting fan de Fryske ynwenners yn üs lan lytser wurdt. Wy bliuwe praktysk op ien hicnte en de oare gebieten, nimme aloan ta. De greate oarsaek is fansels de maetskiplike kans of mei oare wurden: it lommlge gebreken en tekortkomingen moeten nu toch eens verholpen worden. Wa zijn ze ineens onbarmhartig duidelijk gaan zien en ze staan nu helemaal voor aan in ons bewustzijn, Er moet wat ouds weg en er moet wat nieuws komen. Het gaat om een kleed, een loper, een bed, om vitrages, gordijnen, linoleum of de be kleding van een paar stoelen. Om een nieuw meubeltje, dat een heel ander ge zicht moet geven. We kijken met een nieuwe belangstelling naar de etalages van meubelzaken en wo ninginrichters en beddenmagazijnen. We rekenen met prijzen en mogelijkheden en bekijken zoveel mogelijk varianten. En we gaan onze verantwoordelijkheid om het beste te kopen, plotseling moeilijk vinden. Het is zo moeilflk om al die verschillende mogelijkheden op hun juiste waarde voor ons te beoordelen. Hoe houden die mate rialen zich? Welke kwaliteit leveren ze voor hun prijs? Wat zal het beste staan? Wanneer het bij een verhuizing of geheel of gedeeltelijk nieuwe inrichting om veel grotere veranderingen gaat, zullen we een deskundige woninginrichter, en liefst een ervaren binnenhuisarchitect, by ons thuis halen en raadplegen. Dan schiet ons eigen voorstellingsvermogen als regel tekort om tot een onfeilbare keuze te komen en de achteraf prettigste en beste oplossingen te vinden. Natuurlijk komen hier onze smaak en de voorkeur in contact met die van de vakman en soms ook wel eens in con flict. Na wederzijdse verhelderingen is er echter een zeer goede kans, dat de gulden middenweg ontdekt wordt die leidt tot een in alle opzichten bevredigende oplossing. Het zijn daarbij als regel aard en leeftijd van de bewoners van het huis, die de stijl van deze oplossing bepalen. Nimmer zal de goede adviseur een keuze aanraden, waarbij de bewoners zich na de uitvoering by zich zelf op visite zullen voelen. De ouderen immers, met hun tra ditie, levenswyshedd en bezinning, wensen in een bepaalde, vertrouwde sfeer hun ge rapte leven verder uit te leven. In hun relatie met vele herinneringen liggen gis teren en eergisteren hen te na aan het hart. Hoe levend ook in het heden, zy weten zich gebonden aan hun eigen ont wikkelingsgang, waarvan de woning een weerklank dient te zyn. De jongeren, aan wie de toekomst is, be- bistean. Hwant yn 1952 stiene wy wol yn ien ding foaroan en dat wie de emigraesje nei oare lannen. Hiene wy yn 1951 al 4368 ütfleaners, yn 1952 wiene dat al wer mear, n.l. 4445. In tryst rekordsifer, tinkt my, om dat it fuortkomt üt sokke nuodlike feiten. It béste lan fan de ierde, jawol, mar as men nei ünderskate dingen sjocht, blykt it oars to wêzen. Ik haw de léste jierren gauweris tamboerd op' de elektrisiteit, de wetterlie- ding om fan gas mar net to praten. Hwant dizze dingen hearre by it moderne Ebben en wy binne dermei net op üs rjuchtlik plak. Dat olykt wol hjirüt. Yn Nederlan is it per- sintage lju, dy’t gjin elektrysk Ijocht hawwe jit 7.6% mar y »»—->»- - j - -M is trije kear sa heech. Mei gas derlan hat jit 32.7% sunder Fiyslan wie dat 62.7%. Mei ding wiene de sifers sa: 19.8% dy’t alhnnich mei in mar yn Frys' Dat leare de kin it jit düdliker meitsje hoefolle Iji meiinoar niskikke kinne. En dan binne dat yn Nederlan 63.4% to- wyl men yn Fryslan net fierder komme kin as inkeld 26.5%. Dat seit dochs wol hwat. Neat gjin mirakel, dat de minsken, binam- men de froulju, prot sjogge, as men om utens wei hiirhinne forfeart en men kin dan wer in kookkachel oantuge in in petroalje- stel. Leau mar, dat hja dan hwat oars sizze as: it béste lan fan de ierde. Fryslan hat jit 13.7% ynwenners, dy’t gjin wetter èn gjin gas en gjin elektrisiteit yn hüs hawwe. Dat is trije kear safolle as it oare diel fan Ne derlan. En de wenten seis kinne lang net meidwaen. Minister Witte hat okkerdeis west en men hat him op ünderskate plakken sjen z litten, dat Fryslan nedich forbettering hawwe j yndied hwat dwaen om it folkshet wier to moat. Men hie it ek oars dwaen kinnen. As t meltsjen, dan sil men wurkje moatte oan faktoaren: lean jende situaesje-forbettering op Ik bln wat nuver In myn fel By het zichtbaar lengen der dagen barst ze los! Het aanschuchteren van een eerste prille voorjaarsdag kan fataal zyn! Plotseling heerst er een terreur van zeepsop, boenders en dwedlen. An ders zachtmoedige en inschikkeiyke huismoeders kunnen op eenmaal zich metamorphoseren in medögenloze schoonmaakfuries. Aan hen zy dit artikel opgedragen. kin, net_ folie moais i?, dan is oan de foarsichtige kant, tinkt my. woinou, i sokke wenten hie Nederlan noch wol, to- dochs alle terreinen fan de minsklike bihoeften. moat. Men hie it ek oars dwaen kinnen. As j meitsjen, dan sil men oannimt, dat in hüs, dat tsjintwurdich beide noch gjin fjouwer goune wyks hier dwaen j l.:_ r--n. •- i j men (i__i_2 de foarsichtige kant, tinkt my. Woinou, i Mei minder kin it net ta. „It béste lan fan xt_j—us_ u i d’ierdeDer sü jj- Op ta gean moatte. witten jit 32.9%, hwerfan 10%, dy’t jit Mar op mannich terrein wurdt it dan ek gjin ryksdaelder diene. Mar Fryslan nat yn hege tiid om oan to pakken. Tj. de J. dat selde jier jit 70% wenten under de fjou- goune, hwerfan 40% dy’t noch gjin De „Prov. Almanak 1953” is krekt ütkom- ryksdaelder hier dogge. Dizze sifers binne j men. It is in ütjefte fan fa. A. J. Osinga en net fan it léste jier, deroer biskikt men noch to krij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1