DE SNELSPREKENDE MINISTER BU KOLONIAAL BEZIT OVERTREFFEN DE LASTEN DE LUSTEN W DE TRIJE MARIA’S us hjoed to sizzen Churchill’s dilemma in Kenya Alle begrotingen aangenomen Christus Legiude Bezoek Min. Zij 1st ra o.a. aan Makkum Apparatuur der Europese integratie dient vereenvoudigd j 11 j f T frffi ft’ 7 Vrijdag 3 April ’53 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave van Drukkerij Fa A.J.OSINGA - Boisward de 55. tel» Hige zond iwd. to jeeo- XTis- lijks ofd- X)fd oma a te *8- en- jit- •.a. ter*. He- s de een Oos- it de had» nten nog igen- Mlfl met naig ding om zen- De atie- 8* 86 Hwat hat Gabe Skroar «F No. 26 49e Jaargang Bolswards Nieuwsblad Jobs. Couperus. A.). Dit en m Dr. G. A. Wumkes. A.). :ker Buitenlands Overzicht An- «Q A.) Lal) KAMEROVERZICHT te komen door regeringsmaatregelen. wel, dat de Amerikaanse en Franse staats- kan men erkennen dat daarvoor alle reden noot van Maatschappelijk Werk, maar, al n te een meer zelfstandige politiek nu met een fors vredes-initiatief inzake Korea begint. En dat zou een, zeer sterke aantrekkings kracht op India en andere Z.O.-Aziatische staten kunnen hebben. Doe’t Jezus noch in bemtsje wie, Mei eagen gol en bliid en blier, Doe stoep Er faek by sinneskyn Oan Joazefs hAn it stedtsje yn. Brits dominion, vereniging van Noord en Zuid Rhodesia, waarin echter de blanke minderheid zal regeren over een zeer veel grotere zwarte meerderheid, welke niet veel invloed op het bewind zal hebben en dus liever onder direct bestuur van Lon den had willen blijven. De lasten van ko loniaal bezit overtreffen tegenwoordig wel ver de lusten. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 Mij hwat swier is, Sprek hwat wier is. :ssie 0.45 Ds Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Boisward Telefoon 451 (K 5157) ske i te ebe al), m.) yer 53. ible iria Ir»- De Minister van Economische Zaken, Prof. Dr J. Zijlstra, is voornemens op 16 en 17 April a.s. een werkbezoek te brengen aan de provincie Friesland, teneinde zich op de hoogte te stellen van de industrialisa- tieproblemen der provincie. Op het programma voor Donderdag 16 April staan o.m. besprekingen in het Pro vinciehuis te Leeuwarden en bezoeken aan Industrieën te LeeuwardeA, Grouw, Joure en Makkum. Des Vrijdags zullen bezocht worden industrieën te Zwaagwesteinde, Drachten en Heerenveen; er zal een be spreking plaats vinden met het Industrie- schap Oostelijk Friesland en (aan het eind van de middag) een persconferentie wor den gehouden. Amerika-Rusland. Mocht men overigens misschien een Frans succesje zien in het feit dat de Ameri- I kaanse staatslieden toch een Europeani- en dus een totale wederopneming van dit gebied in het Duitse rijk hebben verwor pen, een zeer beslist Amerikaans tintje heeft het eerste punt waarover men het treffende de E.D.G. uit te stellen. De juiste houding tegenover de RussischiChinese toenaderingspogingen schijnt noch de min of meer afwijzende van de Amerikanen die intussen wat toeschietelijker zijn ge worden nu rood China Inzake de krijgsge vangenen in Korea een compromisvoorstel deed dat een mogelijkheid tot overeen stemming opent noch een al te enthousiaste. Ook deze regering kan daarom niet die grote schoonmaak in eigen huis houden speciaal op economisch en belastingge bied welke dringend nodig is om het weer een vaste basis te geven. Er is ten deze een gebrek aan zicht en offervaar digheid bij het Franse volk, welke wel zeer afsteken bij die van andere landen in West-Europa. Net de man, mar de frou bliuwt de godlike Master yn Syn léste üren trou mei oandwaenlike leafde. Wylst de nachtlike binde ütgiet mei swur- den en stokken as tsjin in rover om him to fetsjen yn it Olivehóf, forlitte de learlingen him allegearre en flechtsje. Seis Petrus, dy’t ünderweis jitte biswarde: Al soene hja ek allegearre oanstjit oan Jo nimme, ik sil nea net oanstjit nimme, hüldde gjin stAn. Hwer is er mei de oaren, as de Heare oan it krüs hinget? Mar der binne wol de trfle Maria’s. Al giet in swurd troch it hert fan 'e mem, hja bliuwt. Kin in frou forjitte dy’t hja oan it boarst hie, en ünbarmhertich wêze oer it bem fan har skurte? (Jes. 49 15). En ek Maria Magda lena, dy’t Er forloste fan kweageasten, sjocht it oan, dat de soldaten Syn klean forpartsje en lotsje om ’e liifrok, hja bliuwt. En ek de oare Maria, de frou fan Klopas, hoe’t it har oandeart dat de koartsgloede stiet op Syn antlit, hja bliuwt. Syn lijen is har lyen. Syn triennen binne har triennen. Hja stekke mei de hannen üt as Nikodemus en Jozef fan Arimathéa it lichem fan it krüs nimme. Hja balsemje it, biwuolje it yn linnen en drage it mei nei it grêf. Hja binne it wer dy’t de earste deis fan ’e wike yn ’e iere moam der op ütgean mei swletrokige krüden. Soks is it geheim fan it froulike gemoet! Bisskop Asterius fan Amaseia (330410) hat yn ien fan syn preken dit monumint foar de frou oprjochte: Hja is ien fan dyn eigen lea, dyn help, dyn treast yn ’e binearingen fan it-libben. Hja forpleget dy astü slik bist; hja treast dy astü pine hast. Hja is de biskermengel fan dyn hurd; hja komt op foar dyn rjochten. Hja lijt ünder itselde lot as dêrstü Onder lijst en dielt yn deselde freugden. Hja soarget foar dyn wolwêzen. Ast earm bist, wit hja üt it lytse winst to heljen. As dyn lok fordwynt, sitstü moedeleas del, dyn falske freonen slüpe wei, dyn tsjinstfolk forlit dy, mar dyn frou bliuwt dy trou mei har stipe yn dyn lijen. Hja droe- get dyn triennen, forbynt dyn wounen astü kastijd wurdst en folget dy oant yn ’e finzenis. Dochs kin Christus sa öfwizend stean foar dat byld oer. Dan moat seis Syn mem hearre: Frou, hwat is der tusken My en jo? (Joh. 2:4). En: Hwa is Myn mem en hwa binne Myn bruorren? (Mark. 3 33). As in frou üt ’e skare wei Him tajubelet: Sillich de skurte dy’t Jo droegen hat en de boarsten dêr’t Jo üt dronken hawwe, dan seit er: Ja wis, sillich binne dy’t nel GodSi Wurd harkje en it biwarje (Luk. 11 28). As de froulju op wel nei Golgotha Him bikleije, keart er Him om en seit: Jimme dochters fan Jeruzalim, skriem net om My, skriem earder om jimsels en jimme bem. (Luk. 23 28). As Maria Magdalena by it grêf stiet to skrlemeti, freget er: Hwerom skrieme jo? Hwat sykje jo? En as ja Him fêsthêJde wol, keart er it öf en seit: HAld My net, hwant Ik bin noch net opfearn ta de Heit. (Joh. 20 17). Hoe is dy hAlding to forklearjen? Om dat to forklearjen hat it Evan- geelje it byld biwarre fan de fjirde Maria, de suster fan Martha en Lazarus to Bethanië. Yn dit leaflike freonehüs is de Heare altyd wol kom. Syn komst is dér in feest. En Martha wit net hwat hja dwaen sil om de Master mar gefallich to wêzen. Underwilens sit Maria oan Syn fuotten en harket nei Syn Wurd. Dat kin Martha net sette en seit: Heare, giet it Jo net nei, dat myn suster my allinnich foar it bitsjinjen riede lit? Siz har dat hja my helpt. Mar warskógjend is Syn antwurd: Martha, Martha, jo binne yn noed en ünrêst oer folie dingen, mar Ien ding is nedich, en Maria hat it goede diet ütkeazen, dat har net öfnom- men wurde sil. (Luk. 10 3842). Sinneklear is yn Jezus’ eagen de fjirde Maria de earste. Hja kriget de earepriis. Hja stiet de Heare net yn ’e wei mei goede wurken, tsjinstiver en meiiyen. Hja lit Christus yn Syn rjocht as de earste. Hja lit Him tsjinje mei Syn Wurd. Hy foarop en hja stil efter Him oan. Dat is it Evangeelje fan dizze del. En dat to bitrachtsjen jowt in Goede Freed. Dilemma In Kenya. Het is thans de regering Churchill die dit merkt in haar onderhandelingen met Per- zië en Egypte en die in een dilemma is geraakt in Kenya, waar ze tegenover de gruwelijke terreur van de Mau Mau-be- weging de methoden van de ijzeren hand wil toepassen, maar van de oppositie in het eigen land daarover het verwijt te ho ren kreeg van een teruggrijpen op bijna vergeten koloniale methoden. Evenmin kon by de oppositie Churchills besluit genade vinden tot vorming van de Centraal Afrikaanse Federatie, een nieuw En Jezus, stil goed leaflik bem, Stie warleas Judas oan to sjen. Hy spriek: „Dou wierst myn kammeraet, „Hwerom fan dy, dy hün, dy haet?” Mar ek de oaren rópen lüd: „Wes stil en sparje dy de hüd, „Hwant ek wy binn’ dyn boartsjen sêd, „Wy meitsje dy Kening fan de stêd!” En narjend treauwen hja de kroan, Mei tüken, hurd en wreed as hoam, ‘Yn toarnen fan forachting wuolle, Him skerp en skeinend op Syn holle. Sa stie it bem nei wyld getsier, Ta wrede hün de kroan op it hier. Dy’t earder stride roazegloed, Nou farve ’r Him mei poarperbloed. En Joazef, Aid en from goed man, Forhelle Him de teltsjee dan Oer Isrel, dat to wachtsjen lei Op ’t Keningsbem üt Davids skaei. Mar letter, doe’t Hy greater waerd, En boarte op strjitte mei Syn maet, Doe makke er Him in roazekroan, As foar in Prins en Keningssoan. Doe kamen op in kweade del Ek Judas en syn maten mei. En skuorden Him mei rou getier De reade roazekroan fan ’t hier. Ten slotte zjj vermeld, dat in Italië de kieswet er door is, welke de party of partijen welke meer dan 50 pet. der stemmen verwerven, 2/3 der zetels in de kamer toewjjst. Deze zomer zal ze in praktijk worden gebracht bij nieuwe verkiezingen, het is begrijpelijk, dat de uiterst linkse partijen zich hevig tegen de totstandkoming van deze wet hebben verzet. BEGRAFENISSTOET VAN WIJLEN KONINGIN MARY. Het stof felijk overschot van wijlen Koningin Mary werd in een stoet van haar woonplaats Marlborough naar de Westminster hall gebracht, waar zij opgebaard werd tot Dinsdagmorgen. Het stoffelijk overschot werd daarna gebracht naar Windsor voor de begrafenis in de St. George kapel. Foto: de stoet langs een haag van de Horse Guards Parade op weg naar Westminster. De vier koninklijke hertogen Edinburgh Windsor, Gloucester en Kent zijn vlak achter de koets. Amerikaanse fout. De Amerikanen hebben destijds een fout gemaakt door hun kaarten in China op Tsjang Kai Sjek te zetten, die in andere Aziatische staten niet gezien was. Die fout wreekt zich ook, nu Birma een klacht bij de Ver. Naties heeft ingediend tegen \JTsjang Kai Sjeks nationalistisch China, omdat nog altijd een nationalistisch leger op Birmaans gebied staat, dat vandaar in vallen in communistisch Chinees gebied doet. het Saarland. De Amerikaanse regering heeft deze stelling niet aanvaard en we zijn benieuwd wat dr Adenauer er over zal hebben te zeggen als hij op zijn beurt in Amerika op bezoek gaat. Mar by it krüs fan Jezus stiene syn mem en syn memme suster, Maria de frou fan Klopas en Maria Magdalena. Joh. 19 25. De Franse staatslieden zijn van hun reis naar Amerika teruggekeerd. Uit het communiqué der besprekingen dat te Washington uitgegeven werd,, krjjgt men niet de indruk, dat er veel resultaten zijn bereikt. De Amerikanen zijn niet scheutig met beloften aan een regering, welke in het eigen land wankel staat. En dat is het geval met het kabinet Mayer, dat nu weer door de boerenpartij in de steek dreigt te worden gelaten. Evenals zijn voorgangers hangt het lot van dit Franse kabinet af van een allegaartje van partijen, waarvan de een of andere de coalitie ver laat als de specifieke belangen van haar aanhangers in gevaar dreigen Eindelijk zijn dan alle begrotingshoofdstuk ken door de Tweede Kamer goedgekeurd. Op de laatste dag voor het Paasreces kon minister Van Thiel de begroting van Maat schappelijk Werk in zijn zak steken. Dat is laat in het jaar want het is de ge woonte om de begrotingen vóór Kerstmis af te handelen. Niemand kon hieraan ech ter iets veranderen. Het departement van Maatschappelijk Werk is nog jong. Het is Ingesteld tijdens de laatste Kabinetsformatie. Daarover is veel te doen geweest, omdat dit een van die vondsten was prof. Beel komt de eer toe waardoor het mogelijk werd zowel de k.v.p. als de p.v.d.a. aan haar trekken te doen komen. Dit product van touwtrekkerij is echter zo slecht nog niet. Voorheen was het zo, dat bijna ieder de partement een afdeling Maatschappelijk Werk had. In het bijzonder was dit het ge val voor de departementen van Binnen landse Zaken, Sociale Zaken, Overzeese Rflksdelen en Justitie. Helaas is het niet zo, dat deze departementen al het maat schappelijk werk hebben afgestaan aan mi nister Van Thiel. Op de duur zal het die richting uit moe- woorden verlegen. Hy heeft een moeiiyker ten, want na deze begrotingsbehandeling terrein te behandelen dan zyn ambtge- IrOn WIAVI <4 n 4- <4z» ri ;van I Ml een met isum :rige idea en- moeilijk spreken. Dit is Kabinetsbeleid, zo zeide hy. Het ligt er maar aan hoe hy zjjn werk aanpakt. Bevalt dit de volks vertegenwoordiging goed, dan kan men ge rust verwachten, dat het departement van Maatschappelijk Werk zal blijven bestaan. Temeer daar het minister Witte’s taak is om zich zelf overbodig te maken. Het de partement van Wederopbouw en Volks huisvesting ziet het merendeel der parle mentariërs gaarne zo spoedig mogeiyk verdwijnen. Het debuut van minister Van Thiel was niet slecht. Deze spy’kerkoning (hy is di recteur van de bekende Helmondse draad- nagelfabriek) biykt over een ongekende radheid van tong te beschikken. Als Ka merlid was dit niet opgevallen. Zijn rede voeringen, uiteraard over sociale kwesties, werden door hem meestal voorgelezen. Maar sinds verleden week verdient hij stel lig de erepalm van „de snelstsprekende bewindsman”. Prof, zyistra van Economische Zaken kan wellicht nog met hem wedyveren. Ook deze minister, die tydens een kort debat weer uitstekend op dreef was, zit niet om zijn De Engelse „onwil”. Naar verluidt hebben de Franse staatslie den te Washington ook aandacht gevraagd voor deze Engelse „onwil”, maar dat zal wel weinig helpen. Iets meer succes schy- nen ze echter gehad te hebben met hun besprekingen met de Amerikaanse politici i over de Koreaanse kwestie in verband met de Indo-Chinese. Fransen en Amerikanen I waren het er over eens dat een even tuele wapenstilstand of vrede in Korea niet mocht leiden tot scherper Chinese agres sie elders in het Oosten. De Fransen' had den daarby vooral het oog op Indo-China en de Amerikanen hebben nog eens erkend dat de oorlog daar niet van karakter ver schilt met die in Korea en zich bereid verklaard te onderzoeken in welke mate zy Frankryk voor deze oorlog groter fi nanciële en materiale steun zouden kunnen verlenen. Dat zal misschien wel niet zo vlot gaan, gezien de karigheid van het huidige Amerikaanse Congres en toch geldt het hier een zeer belangryke kwestie, want de oorlog in Indo-China belet mede Frank rijk nu zy'n rol in Europa behooriyk te spelen. Moskou en Peking. Overigens rijzen er als Westen en Oosten het eens worden in Korea niet alleen vra gen over wat er gaat gebeuren in Indo China. West-Europa en Amerika mogen misschien ook bij een vriendeiyker hou ding van Moskou (dat nu ook instemde met de candidatuur van een Zweed voor secretaris-generaal van de Ver. Naties) en Peking, doorgaan met hun politiek van onderlinge samenwerking en blijvend op hun qui vive zijn, in het Oosten en Nabije Oosten hebben zij betrekkelijk geringe in vloed op de gang van zaken. De daar lig gende landen zouden zich als de Russisch- een vriendelijker gezicht krijgt, wel eens wat meer geneigd tot sa menwerking met de communistische staten kunnen tonen, dan het Westen lief is. Want we schryven hier wel over Russisch- Chlnese toenadering, maar het kan ook zyn dat we moeten spreken van Russische EN Chinese toenadering, nl. dat we enig on derscheid moeten maken tussen de gebaren van Moskou en Peking, dat China zich dus Saarland. Een der kwesties waarover te Washing- sering van het Saarland hebben aanvaard ton is gesproken, is de positie van het Saarland, waarover Parijs en Berlijn van mening verschillen. Het communiqué zegt wel, dat de Amerikaanse en Franse staats lieden het eens zyn geworden over de sta- j eens werd nl dat de aard van de Russische tus van het Saarland, nl. dat het ge-euro- pianiseerd aal worden, d. w. z. in een Euro- pese gemeenschap opgenomen, om dan als volwaardig lid tot de Europese defensie ge meenschap en de Kolen- en Staalgemeen schap te worden toegelaten. Maar de Fransen hebben het Amerikaan se fiat niet gekregen op hun voorwaarde, dat Pfarys en Bonn het over deze positie I van het Saarland eens moesten zyn voor de Franse regering haar parlement de ra tificatie van het ontwerp verdrag op de E.D.G. voorlegt. Frankryk stelt dus practisch de aanvaar ding door Duitsland van deze status van i bedreiging van de niet-communistische I i wereld niet is gewijzigd als gevolg van de j 1 jongste ontwikkeling in de Sovjet-Unie. I In 't licht van de laatste uitlatingen zowel van Russische als Chinese zijde doet deze I Chinese nnïitiZv zinsnede wat koel aan. Ze beantwoordt - stellig meer aan de Amerikaanse opvat ting dan aan die van Frankryk, waar men maar al te biy zou zy'n als die uitlatingen I inderdaad op een werkeiyke omslag in de Russisch-Chinese politiek zouden wyzen, omdat de Fransen dan misschien ’n kansje zouden krygen van allerlei lastige ver plichtingen af te komen en in ieder geval om allerlei moeiiyke beslissingen, o.a. be- Slechts tactiekverandering of niet? Het Westen zal eerst moeten weten maar is ook verplicht dat te onderzoeken of de nieuwe Russisch-Chinese houding meer is dan een taktiekverandering, welke de onderlinge samenwerking der democra tische landen tracht te voorkomen of in de war te sturen, voor het ook maar de geringste concessie kan doen. Waakzaamheid, we hebben het de vorig© keer reeds geschreven, zal steeds geboden bleven en de pogin gen om te komen tot Europese en Atlantische integratie, (eenheid) zul-. Ien nimmer mogen worden opgege ven, niet alleen omdat de mogelijk heid van een conflict met een ander groot blok steeds aanwezig biyft, maar ook omdat de economische ontwikkeling daartoe dwingt. Zeer gewenst is het echter dat al de ap- 1 paratuur waarmee men tracht die inte gratie te bereiken eens wat wordt ver eenvoudigd. Er zyn zove«l lichamen en organen welke voor dit doel geschapen i zijn, dat er wel een orgaan mag gevormd I belast met de taak al het overbodige en dubbele weg te snyden. Maarschalk Montgomery heeft daar dezer dagen zeer terecht voor gepleit en als hy in dezen iets bereikt, heeft hy nuttig werk verricht, ook voor de Europese integratie, waarvan zyn eigen land zo weinig wil weten. Birma beweert, dat dit leger Ame rikaanse wapens krygt, heeft nu be dankt voor verdere Amerikaanse steun en verscheping van rubber naar communistisch China toege staan. is een zeer onprettige complicatie in deze tyd. De steun welke Amerika thans nog aan Tsjang Kai Sjek verleent, was waarschijnlijk beter besteed in andere sta ten van Azië in het kader van de hulp aan achteriyke landen. Daaruit zou een onbaat zuchtigheid biyken, welke de sympathie welke weliswaar dan weer in het byzonder Amerika zou ten deel vallen, omdat het 't grootste deel van deze hulp zou moeten verlenen en toch ook weer niet zozeer ge wantrouwd wordt als de Europese landen, die men in het Oosten nu eenmaal gaarne verdenkt terug te willen keren tot het tydperk van het kolonialisma Hoe on rechtvaardig dat verwijt dan ook moge zyn, het plaatst de landen, die vroeger koloniën gehad hebben en hoe goed ze die ook hebben bestuurd, steeds in een kwaad daglicht naast andere die nimmer een ko loniaal bestuur hebben uitgeoefend. W :S.SSi

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1