VK EEN „BELANGRIJK INTERNATIONAAL FORUM”? Martinytoer KRISKRAS door Nederland em Het werk van de Verenigde Naties op de weegschaal üs hjoed to sizzen Josephine Charlotte Fan de 39 Duitsers in arrest Adenauer stelt Russen eisen No. 28 49e Jaargang Uitgave van Drukkerij Fa. A.J.OSINGA - Boltward n e Tj. de J. Streekblad voor Weit- en Zuidwest Friesland ze lij penin Dinsdag 14 April *53 Hwat haf Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad ja ach- 'erhefj Lesu ur Da i van 0 uur i Ep#. 2 uur 3 uur A.) irdijk >y en uur i uur 1.30 ns. A.) dermei ir de r Ds PIET. c van Ned. Vader en zoon werden naar het ziekenhuis St. Antoniushove overgebracht, waar de zoon korten tijd later overleed. r Ds Bjj- Wj el vai selini incip. (lijver ti, dat m dit le tre tut negt gek' in w zondheid en ter bestrijding van het in som mige landen chronische voedseltekort en ’t analfabetisme. Daarom staan de V. N. in het centrum der belangstelling en vraagt iedereen zich af of de communisten misschien van plan zijn hun schone woorden van de laatste tijd doo> concrete daden waar te maken en aldus de gevaarlijke impasse te doorbreken. Het is juist deze functie, die van „spiegel” „vergrootglas” en raad van arbitrage, wel ke de V. N. zo’n bijzóndere waarde ver leent. De organisatie kan niet meer pres teren, dan waartoe haar zestig leden haar Voor 20.000 vaten gesloten, zodat de totale leverantie van Nederlandse haring naar de Sowjet-Unie nu tussen de 35000 en 40.000 vaten zal liggen. Koe viel vrouw omver. Bij de ingang van de veemarkt te Leeuwarden is Vrijdag een Inwoonster van Witmarsum door een val lende koe geraakt en ook ten val gekomen. Zij sloeg met het gezicht op de straatste nen. Met een bloedneus en klachten over duizeligheid is zij per ambulance naar het Diaconessenhuis overgebracht. ’t Blonde, rijzige prinsesje, Guitig, druk; een jaar of vier, Leerde 't Hollandse taallesje Zocht met kleine broer vertier, Zwemmen, springen en ravotten, Aan het drukke Noordwijkstrand, Daar werd Josephien Charlotte, Troetelkind van Nederland. De tael is de siel fan de naty, 4 hja is de naty seis. rer. m en Bols- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 - Bolsward Telefoon 451 (K 5157) Zonnebloem! Het leven spaarde 't Kind de donkere uren niet, Toen haar liefste schat op aarde, Moeder, tragisch het leven Het. In het hart blijft pijnlijk haken, Deze grijze Augustusdag, In het blij paleis te Laeken, Somberde de frisse lach. V n in king iardi| ladru wens e Ru en h< he sj leva de (ii wee heeft et all De Westduitse politie heeft het afgelopen weekeinde nog vier Duitsers aangehouden, die betrokken zouden zfjn bij het (door Russische officieren gelelde) spionnage- complot. Daarmee is het aantal arrestan ten gestegen tot 39. In regeringskringen te Bonn werd gezegd, dat „alle belang rijke leden van het complot achter slot en grendel zitten”. Abonnementsprijs f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 I. D.) Baat). H. A. I. iouw- l. na. >rber. -stra. uur I. A.) inks.) 'rede! ntisc die h Ve lome 1 nai bij c -,,d g va «■aard Het is 125 jaar geleden, dat Coenraad Johannes van Houten een systeem vond om cacao op te lossen, welke uitvinding spoedig over de gehele wereld bekend werd. In Parijs werd dit feit herdacht, doordat Neder landse meisjes in nationale klederdracht met gulle hand Van Houten producten onder de kinderen distribueerden. Trieste bakvisjaren dimden Haar spontane jonge fleur, Oorlog, ballingschap, ze schimden Dreigend aan, kil zonder kleur. Haat en tweedracht ging rondgrijpen In het eigen vaderland, Daar zou ’t jonge meisje rijpen Als een vrucht aan schaduwkant. Na het bitter dat haar griefde, De geaardheid heeft gemerkt, Kwam de hartegloed der liefde, Stil verkwikt en teer gewerkt. Mag een nieuwe lent’ uitbotten, In het slot aan de bergwand, Prinses Josephien Charlotte, Huldewens van Nederland. Dr Adenauer, de Westduitse bondskanse lier, heeft in een toespraak te San Fran- De meeste mensen, die voor het eerst een bezoek aan het hoofdkwartier van de Verenigde Naties brengen, krijgen! de indruk, dat de inrichting piekfijn is, maar dat de redevoeringen van de diverse gedelegeerden wemelden van nietszeggendheden e» dat de resultaten maar mager zijn. Het eerste is natuurlijk juist en het tweede wel verklaarbaar in de diplomatie geldt nu eenmaal de stelregel, dat men nimmer meer moet zeggen dan men kan verantwoorden doch het derde is slechts tot op zekere hoogte waar. De bewering, dat de V. N., vooral in de afgelopen twee of drie jaar met weinig tastbare resultaten voor de dag gekomen is, vindt gemeen lijk haar oorzaak in een verkeerde visie op het eigenlijke doel en de taak van de wereldorganisatie. lezen naar. Boer der dat boekhoudkundige kennis van de lezer hierbij wordt verondersteld. Nog een jaloerse minnaar. Een jaloerse minnaar heeft Zaterdagavond in een café te Bergen op Zoom zijn vroegere meisje, dat met een andere man danste, zó ernstig aan de hals verwond, dat zij in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Oud, maar.jaloers. Een 82-jarige be woner van de Asterstraat te Hilversum heeft Zaterdagavond zijn 77-jarige echt genote met een zwaar breekijzer onver hoeds op het hoofd geslagen, waardoor de vrouw ernstige hoofdwonden opliep. De twee oudjes, die alleen in een huisje wo nen, hadden de avondmaaltijd gebruikt. De vrouw zat in een stoel wat te dommelen. De man is toen naar de schuur gelopen, heeft daar een breekijzer gehaald en het vrouwtje daarmee enige Slagen op het Cisco twee bepaalde eisen aan de Russen gesteld ten bewijze van de oprechtheid van hun vredesgezindheid:de vrijlating van Duitse krijgsgevangenen in Rusland en vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Ook als de huidige spanning afnam of ge heel werd weggenomen, aldus Adenauer, zou de eenmaking van Europa’s defensie een dringende noodzaak blijven. Bekrach tiging van de Europese Defensiegemeen- schap was dringend gewenst, wilde men iets kunnen - verwachten van onderhande lingen; met Rusland. Minder studenten. Uit de laatste cijfers over het aantal ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft blijkt een verdere teruggang in vergelijking met 't vorige studiejaar. Thans bedraagt het aan tal ingeschrevenen 5063 tegen 5343 op de zelfde datum van het vorige jaar. Heidebrand door spel met vuur. Op het Veluwe-landgoed De Krlm zijn Zondag 20 ha heide met opslag afgebrand doordat 2 jongens uit een opvoedingsinstituut te Hoenderloo met vuur hadden gespeeld. Tweehonderd leden van de Apeldoomse en Beekbergse brandweer hebben gedurende twee uur strijd geleverd met deze vuur massa, die ontstaan was, toen de belde jongens him vuurtje niet meer baas kon den en zelf de Apeldoornse bosbrandweer alarmeerden. De politie heeft de jongens aangehouden en verhoord. Fietsend meisje overreden. Zondagavond zeven uur heeft een verkeersongeval op de weg In Hoornsterzwaag het leven gekost van de 11-jarige Willie Hoogenboom. Drie meisjes fietsten naast elkaar op de ver keersweg. Toen een auto uit de tegenover gestelde richting naderde, raakten de fiets sturen in elkaar. Het slachtoffer viel voor de auto en werd ondanks krachtig remmen van de wagen, overreden. Op weg naar het ziekenhuis te Heerenveen is het meisje overleden. Weer 80 ontslagen b(J nettenfabrlek. De Apeldoomse Nettenfabrlek bereidt opnieuw een ontslag op grote schaal voor, nu van ongeveer 80 personeelsleden. Het ontslag zal hun deze of volgende week worden aangezegd. Van de ruim duizend werkne mers van een jaar geleden in dit bedrijf zullen er na deze nieuwe maatregel nau welijks 400 over zijn. len van premier Malenkow mee, waardoor de internationale spanning althans ten dele kan worden opgeheven? Op het ogenblik, dat wfl dit srhrijven, tast de wereld nog In het duister. En als h{j al van plan is de Westerse ^politici een aantal nieuwe plan nen voor te leggen, waarin bestaan deze dan? Ook dit weet geen mens. Eén ding is echter zeker, aller ogen zfln deze week, evenals zo dikwijls tevoren, gericht op de Verenigde Naties. Vormt dat op zich zelf niet reeds een bewijs welk een belangrijke rol de wereldorganisatie speelt in de internationale politiek Zij biedt Oost en West Immers de gelegenheid tot elkaar te komen. De Verenigde Staten hebben de Sowjet- Unle onlangs gevraagd of zü thans de tijd gekomen acht om de bestaande geschillen door overleg In het kader der V. N. uit de weg te ruimen. Aanvankelijk kreeg Ame rika ten antwoord, dat deze vraag „ge kunsteld” was, maar Wisjlnsky besefte btj ztjn aankomst op het hoofdkwartier wel degelijk, dat hij er daarmee niet af was. Als 1HJ werkelijk bereid is het bewijs te leveren dat de communistische wereld een i eind wenst te maken aan de internationale moeilijkheden, vindt hij daartoe In de V. N. mogelijkheden te over. Hij weet dat de ontwapeningsvoorstellen van de Westerse mogendheden door de overgrote meerderheid der V. N.-leden zijn goedgekeurd en dat het enige verzet van communistische zijde kwam. Hjj weet dat de door hem vertegenwoor digde regering en haar marionetten tot nu toe geweigerd hebben om ook maar een cent beschikbaar te stellen voor het V. N.- programma voor economische steun aan de minder ontwikkelde gebieden. Hjj weet dat de Sovjet-Unie nimmer heeft meegewerkt aan de tenuitvoerlegging van plannen ter verbetering van de volksge- Allereerst heet het, dat de V. N. „een be langrijk internationaal forum” voor het uitwisselen van opvattingen en ideeën zijn. Dit moet als een eufemisme gekwalificeerd worden daar het in wezen betekent, dat de V. N. niet meer is dan een klankbord, dat geen verschil maakt tussen een open hartige gedachtenwisseling en de meest opgeschroefde propaganda. De tweede misvatting is dat de V. N. zich tot nu toe feiteltjk slechts onderscheiden hebben door het verlenen van economische hulp aan achtergebleven gebieden. Dit houdt min of meer in, dat de V. N. op politiek gebied een fiasco gebleken zijn. De derde (verkeerde) zienswijze is, dat de V. N. zonder meer gefaald heeft de haar opgedragen taak naar behoren te vervul len. Al deze opvattingen doen tekort aan de ware betekenis van de V. N. en zijn een miskenning van haar Intrinsieke waarde voor het welzijn der mensheid. Om tot de zaak zelf te komen, het verdient- aanbeveling om eens nauwkeurig na te j gaan, wat zich momenteel in het hoofd- j kwartier van de V. N. afspeelt. Nu de hele wereld, na wat door sommige diplomaten en politieke waarnemers „ver zoeningsgezinde gestes” van de Sowjet- Unie genoemd worden, in spanning ver- hoofd gegeven. De man, die waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld, verliet na zijn daad de woning. Enige tijd is de man rond blijven zwerven. Later verscheen hjj In een café, dronk een glas bier en zat wezenloos te kjjken naar ’t biljarten, toen rechercheurs die in de omgeving naar hem zochten, hem arresteerden. Als motief gaf hij op: ja loezie. Vader redde zjjn kind. Een man, die met zijn vrouw een ommetje had gemaakt, zag bij zijn terugkeer op de Vijzelgracht te Amsterdam, dat ztjn huis in lichtelaaie stonü, rende desondanks naar binnen en redde de elf dagen oude baby van een wisse dood. Kuiken met vier pootjes. Een kloek van de heer K. Hlelkema te TiJnje broedde een toom kuikens uit, waarbij er eentje was met vier pootjes. Twee normale pootjes en twee kleine die de grond niet raken. 93000 aanmeldingen voor B.B. Voor „Be scherming Bevolking”, die onlangs met een grote actie tot ledenwerving is begonnen, zijn nu 93000 van de beoogde 210.000 aan meldingen binnen gekomen. Een groot deel van het land Is thans bewerkt. Familiedrama in Voorburg. De 22-jarige Van der T. uit Voorburg heeft Zaterdag middag tijdens een woordenwisseling zijn vader met een revolver in de buik gescho ten waarna hij zich zelf in 't hoofd schoot. ;reatste diel fan de farwetters op oare _:en, dy’t as ryksfarwetters gjin rjuchten o. i-n. j.*. skippers yn de provinsjes de helt bitelje z icnten yn Nederlan. Dat moat foroarje, hwant dat makket it libben fan de bisteande yndustry en hannel tige swier en keart nije bidriuwen op. De primaire kanalen moatte troch it Ryk oemomd wurde mei skeaforgoeding oan de provinsjes. Dat is de goede wei en dermei kinne de minsken fan it bidriuwslibben 20% fan har frachtkosten bisparje. De mins ken yn Fryslan kinne en woUe arbeidzje en leafst yn eigen omkriten. As hja fuort geane dan is it moatten by de measten en it klim mende tal emigranten giet wier net om’e nocht. It is nou al sa, dat twatredde diel fan de bifolkingsoanwas nei it butenlan giet om oer de greate dobbe in stik brea to syk- ien. Der kin op dit gebiet wol foroaring komme, mar dan mei men net mèi moaije wurden folstean. Fryslan moat ót de Onder wal wei. Mei nije en aide middels. Oer dat léste de oare kears. Man gedood onder kanon. Zaterdag vond bij de barakken te Naarden een ongeval plaats, dat aan de 40-jarige heer U. uit Muiderberg het leven heeft gekost. Een militaire wagen met daarachter een stuk afweergeschut reed in de omgeving van de barakken toen in een bocht het stuk ge schut omviel. De heer IJ., die zich aan de kant van de weg bevond, werd door het kanon tegen de grond geslagen en op slag gedood. Het slachtoffer is naar het Diaco nessenhuis overgebracht. Duinbrand op Ameland. Op Ameland heeft Vrijdagmiddag een omvangrijke duinbrand gewoed aan de westzijde van het vliegveld b(j Ballum. De brandweer van Ameland en tientallen vrijwilligers bestreden het vuur, dat zich door de oostelijke wind snel naar het westen voortplantte. Men wist het uiteindelijk te bedwingen, doch toen was de vegetatie van twintig dertig ha duin al verbrand. Het vuur woedde aan de zuidkant van het Schelpenpad. De fraaie duindoomcomplexen daar zijn vrijwel ge heel gespaard gebleven. In het kaalgebran- de gedeelte broedden een groot aantal een- den. De vogels zijn gered, maar talloze eieren gingen verloren. Omtrent de oor zaak van de brand tast men in het duis ter. Rusland koopt meer haring. De Sowjet- Unie en de redersvereniging van de Neder landse Haringvisserij hebben opnieuw eni ge contracten tot het leveren van 15000 20.000 vaten haring, teelt 1952, geslo ten, meldt het A.N.P. Zoals men weet, Werd enige weken geleden een contract cip is dêrre ek foliegen skeppe mei de oare gebieten. De elek- ;lik yn sokke plakken1 trifikaesje oer hiel Fryslan moat holpen 1 wurde, lyksa de wetterlieding en de distri- büsje fan ierdgas. Dizze dingen binne pri mair, sawol foar de fabriken seis as foar de men nedich hat. Yn de dingen nou yn it ka der fan de Ontwikkelingsplannen trochfierd wurde, mar ek oare gebieten moatte deselde wei op. De bisteande bifolking moat in goede oplieding fine kinne yn yndustry- of Technyske skoallen en ek dermei is men toset. De Provinciale tsjinsten kinne hjirby great wurk dwaen, hja binne deskundiger as ryksynstansjes, op mannich terrein alteast, derom moatte ek de ildmiddels en de foech fan de provinsje folie sterker wurde. Frys lan leit net sintrael, de (öfstannen en de On kosten om der to kommen en dêrwei it guod wer fuort to stjuren binne great. Tomear in reden om dingen, dy’t dit alles jit folie swierder meitsje op to romjen. len fan dy dingen is de swiere lést dy’t de skippenj hjir bitelje moat foar de farwetters en brêgen. Oan dizze rjuchten wurdt alle jier- ren f 1.600.000 bitelle, yn tsjinstelling mei it Sa’t it jierren en jierren hjir west hat yn Frys lan, sa liket it de minsken ek ta, dat it wol normael wêze sil. En dochs de sitewaesje is hjir net normael, wy libje hjir Onder swiere ekonomyske druk. Utsein in inkelde stêd is it hjir yn dizze hoeke sa, dat it Fryske lan gjin tanimmend oantal minsken wurk en brea jaen kin, sadat de bem mar foar in diel yn it heitelan bliuwe kinne. Nou wol ik net graech sizze, dat alleman mar yn eigen om kriten bliuwe moat, wol né, dat soe net goed wêze. It is foar elts in bést ding, as hy syn fuotten ris Onder oarmans tafel set en ken nis makket mei oare gewoanten en oare op- fettings. Dat jowt in hiel hwat skerper yn- sjoch as Libbenslang mei de selde minsken yn deselde beage to rinnen. Mar dochs kin men n^t foarbysjen oan it feit, dat it foar de measte lju yn godstsjinstich, moreel en kultureel opsicht it béste is, as hja yn eigen folksaerd en bisteande biningen har libben liede kinne. Hwa’t ut needsaek om utens wurk en brea sykje oangiet folie swierder. Hja komme dan meast torjuchte yn de bütenwiken fan ien of oare greate stêd of yn de karakterleaze buerten fan in yndustrieplak. Los fan it aide, biwen- de, tusken lju fan Noard, Süd, East en West is it gefaer foar de massifikaesje tige great. In geleidelike goei wurdt gjin tiid foar litten, hja steane mei har inerlik libben och sa iensum en wurde yn de libbensmoune hurdhannich makke ta ien fan de tuzenen, hwerfoar it leanpüdtsje en de bios, anneks fuotbalwedstriid, de binende eleminten binne. It geastlik, tsjerklik libben hat it der tige swier, dat wize de feiten dudlik 0t. De soarch fan de mienski: lytser, it is net moogli de lju geastlik op to neinén en foar* elts de middels to finen dy’t harren binammen helpe kin. Men is der fjirst to folie nümer en de atmosfear yn dizze greate, hurdgroeijende nije biwenners, dy’t plakken is materialistysk en oerflakkich, dat Walden sille dizze kin ek hast net oars. It binne de inkelingen, dy’t dêrre de trouwe en trochlibbe geast ike balding biwarje kinne, de measten kinne dat net, hja gean Onder yn de massa. Dy’t fan in lyts plak óf komt, kin him dizze dingen net sa bést yntinke, mar se binne dêrom net minder wier. En foar de minsken seis, èn foar de aide lansdouwe, soe it in skoander ding wêze, as de lju hjirre, yn eigen omkriten dat fine koene, hwat hja nou om utens sykje moatte. Mar sa’t it nou is, kin men dat wol winskje mar it giet net. Alle biwenners fan de klaei- hoeke fan Fryslan sille it underfine, dat hjir net meat minsken brea fine kinne as der nou libje. Yn de léste sawntich jier is it tai minsken hjir op ien hichte bleaun en dy’t wit hokfor oarsaken dat dien hawwe sil meiiens sjen, dat ek yn de takomst dit net oars wur de sil as hjir alles bliuwt sa’t it nou is. Dêr om binne de biwenners fan Fryslan, dy’t sawntich jier lyn noch 8.22% ütmakken fan it Nederlanske folk nou al sakke oant 4.59%. Wol hat der yn dy jierren 29% ta- name west, mar yn hiel Nederlan wie dat 119%. Sa sakket de bitsjutting fan Frys lan al mear en bliuwe de winsken en for- langens jit minder to foldwaen. Dy’t dit ris goed yn him om gean lit, sil tastimme moatte, dat dizze situaesje in greate ynfloed hawwe moat op alle initiativen fan partikulieren en ek fan de oerheit. Hwant men sit tsjin de muorre fan de ekonomy oan en dy is fan geve stien opboud. Sil men der foroaring yn bringe, dan is der mar ien wei. Der moat nij bistean socht wurde, diels mei Side, diels mei nije methoaden. Mei dizze lésten wurdt ónder lieding fan de ryks- en provinciale oerheit in bigjin makke. Der moat yn Fryslan mear yndustty komme, deroer is men it wol iens. Mar sil dy kom me kinne, dan tsjinje de obstakels opromme to wurden, dy’t oant nou ta dizze yndustri- alisaesje opkeard hawwe. In net fan goede wegen en farwetters moat flugge forbinin in «taut «tellen, maar zf) kan wel degenen, die haar beletten haar doel het tot «tand brengen van een duurzame vrede te be reiken voor het scheidsgerecht der open bare mening dagen. Een veel verkondigde mening Is, dat de werkzaamheden en de toekomst der V. N. uiteindelijk slechts de z.g. grote mogend heden aangaan. Dit is niet juist. Integen deel, de organisatie heeft verscheidene kleine landen juist in staat gesteld hun onderlinge geschillen te regelen en zich aaneen te sluiten tot regionale belangen groepen, die grote invloed bezitten. Wan neer een vertegenwoordiger van het Azia- tisch-Afrikaanse blok, dat circa twaalf landen omvat, het woord voert, kan hij rekenen op de volle belangstelling van de gedelegeerden der grote mogendheden. Hy schroomt zelfs niet hen beurtelings x vuur aan de schenen te' leggen. Het is zeer de vraag of de vorming van een dergelijk invloedrijk blok buiten de V. N. om ooit mogelijk geweest zou zijn. De V. N. zijn nog wel iets meer dan een propaganda-spreekbuis en een politieke sof, om het populair uit te drukken. Zelfs al kon zij slechts bogen op de negatieve verdienste de strijdende partijen althans met elkaar in contact te brengen, dan had zij alleen al daarmee haar bestaans recht bewezen. Het begint langzamerhand zelfs tot Wis- jinsky door te dringen, dat de V. N. de mogelijkheid biedt tot het regelen van alle internationale geschillen en dat zij, die ieder accoord ontwijken, vroeg of laat ge dwongen zullen zijn hun onverzettelijke hoiiding te laten varen op straffe van ieder greintje sympathie te verspelen. En dat .laatste is nu juist datgene, waarvoor zelfs de machtigste mogendheid terugschrikt. Wegwijzers. Het Economisch Instituut v. d. Middenstand gaat „wegwijzers” uitge ven. Eenvoudige geschriftjes, zonder enige wetenschappelijke pretentie, waarvan slechts verwacht wordt, dat een groot aan tal middenstanders er zijn voordeel mee zal doen bij. het streven om de bedrijfsre- j sultaten te verbeteren. De eerste wegwijzer j is gewijd aan de boekhouding in de klein handel. In 45 bladzijden, verlucht met een aantal tekeningen en eenvoudige voorbeel- keert, is de Russische hoofdgedelegeerde Hen, worden de grondslagen voor een zeer A rul rei Wisjlnsky dezer dagen in New York eenvoudige boekhouding uiteengezet, zon teruggekeerd. Brengt hij nieuwe voorstel- .i gre plakki freegj’e. Sa komt” it dat de sJ beide Noardlike fan alle skipsrjui moat, hat it hwat dat rik( - ZA

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1