DE RUSSISCHE TACTIEK OP HAAR WAARDE GETOETST NEDERLAND—BELGIE KRISKRAS door Nederland üs hjoed to $izzen Het onoplosbare Duitse probleem De Gaulle Emmabloem-collecte De Britse begroting Bomaanslag op Peron aoi uit de politiek DE kwestie van het Oostenrijkse vredes- ■*-' verdrag ligt wat anders. De bezetting Van Oostenrijk is belangrijk voor Rusland omdat het olie uit dit land krijgt en om dat het ’t recht heeft in de satellietstaten Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Roemenië troepen op de been, dus deze landen onder directe militaire contröle te houden zolang de bezetting voortduurt. Bij het vredes verdrag ware voor de voortzetting van de olieleveringen aan Rusland wel een oplos sing te vinden en de satellietstaten hebben thans Moskou zo getrouwe regeringen, dat zeker geen Russische levensbelangen zou den worden aangetast als men Oostenrijk nu eindelijk eens zjjn vredesverdrag gaf. No. 29 49e Jaargang Vrijdag 17 April ’53 01 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Uitgave Drukkerij Fa A.J.OSINGA - B o i s w a r d van Buitenlands Overzicht 1 Past Malenkows sleutel op het Chinese óf op het Franse slot? EEN BESCHOUWING DOOR DE HEER H. W. H. HERBERTS, OUD-VOORZITTER VAN DE KEUZE-COMMISSIE DER K.N.V.B. hat Gabe Skroar Bolswards Nieuwsblad zou nog heb L Ings- .ster- mar- acht stes iskje aek). It er moe- zon- /oor nste hte, wa- West-Europa, omdat zonder de medewer king van Duitsland aan de Westerse defen sie een evenwicht in de krachtsverhoudin gen tussen Oost en West op het vasteland van Europa niet bereikbaar is. keltyke hoopvolle tekenen zoals die dan tot uiting kwamen In de overeenkomst tot uit wisseling der zieke krijgsgevangenen. uwar- erken mon- naar mo- rfge- zou i lijf een i dit iders Ondanks de in het voornemen liggende be lastingverlaging verwacht de Britse Kan selier van de Schatkist, Butler;, die Dins dag in het Lagerhuis zjjn met spanning verwachte begroting heeft ingediend, dat de inkomsten in het nieuwe fiscale jaar ruimschoots voldoende zullen zijn om de uitgaven te dekken. De totale inkomsten worden begroot op 4.368 millioen, terwijl de gewone uitgaven 4.259 millioen zullen bedragen of 108 millioen meer dan in het zojuist geëindigde begrotingsjaar. De minister verwacht dat de gewone dienst een overschot van 109 millioen zal op leveren. Woensdag is op de Plaza Mayo te Buenos Aires een bom ontploft, toen president Peron daar een grote menigte toesprak. Peron werd niet gewond en ging rustig voort met spreken. Vele toehoorders vlucht ten evenwel naar de omliggende straten van het plein. In de periode van 13 tot en met 26 April Wordt in heel Nederland weer de Emma bloem-collecte gehouden voor tuberculose bestrijding. Het is de oudste collecte, die ons land kent: in April 1910 vond zij voor het eerst plaats. Nog steeds is de tuberculose een gevreesde vfland van onze volksgezondheid. Dit blijk wel uit het feit, dat in 1952 nog 15000 nieuwe tuberculose-patiënten werden ge registreerd. Maar mede dank zij de op brengst van het Emmabloempje is het aan tal sterfgevallen gedaald van 189 in 1903 tot 16 in 1951, gerekend per 100.000 inwo ners. De tuberculose kén en moet nóg verder worden teruggedrongen. Koop daarom ook dit jaar weer een Emmabloempje. Geef met milde hand Voor een t.b.c.-vrfl Nederland! Abonnementspdj i f 1.50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per m.m. Giro 87926 riuwt is dat is üs reaun it Juf et sa angst sa’n lingje Mar <e. It tün. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) De diplomaten van het Westen zijn naarstig bezig aan het verzinnen van middelen om de nieuwe taktiek van Rusland op haar waarde te toetsen. Van velerlei zijden meent men dat dit het best gedaan kan worden aan de houding van Rusland inzake Korea, die inzake het Oos tenrijkse vredesverdrag en aan een eventuele toestemming van Rusland tot het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland en vrijlating van de honderdduizenden krijgsgevangenen die nog in Russische han den zijn. 53. :rben ■end: liske Jan lard: 3oer- ke J. geen :den, enst 7ant van in- dat ge- ge- Pge- i de erk- de ver slag elijk ■ets- bllld £cht- itiene i jon- !S. beide ronk- hiel n ris ie yn llchaamsconditle. Voor die 2 x drie kwar tier voetbal, welke men ’s Zondags pleegt te spelen, behoort men inderdaad behoor lijk getraind te zijn, maar meer nog is nodig, dat deze lichaamsconditie onder steund wordt door een beheerste balvaar digheid en daaraan mankeert letterlijk alles, terwijl ik vrees, dat ook de trainings methoden bjj de bron, d. w. z. in de vereni gingen, grondig zullen dienen te worden herzien, wil er een verandering ten goede komen. Er is veel te weinig beheersing in ons spel, er wordt veel te veel met de bal getrapt, inplaats van aangeschoven en vandaar, dat een belangrijk onderdeel, n.l. het plaatsen, zo verschrikkelijk slecht ver zorgd is. En nu staan de laatste officiële wedstrijden vanhet seizoen tegen België voor de deur Nederland A thuis, Neder land B in Brugge tegen België B. De Keuze-Commlssie heeft het officiële Ned. elftal wederom grondig gewijzigd. Men kreeg achter de beschikking over Odenthal en men heeft Terlouw en Bies- brouck weer van stal gehaald. De voorhoe de kreeg in Van Eden (Sparta) en vooral in Bleijenberg als centervoor wat meer ge wicht, hetgeen trouwens ook wel nodig Zonder oorspronkelijke doeleinden op te geven, zouden de Russen een wat gema tigder en vriendelijker toon aanslaan om de Chinese bondgenoot, die geen satelliet wil zijn, toch maar te vriend te houden. Earst de tael makket in folk ta in folk Generaal de -Gaulle heeft besloten zich uit de leiding van de uiterst rechtse R.P.F., de partij, die bij zelf in 1947 heeft opge richt, terug te trekken en zich niet meer in te laten met de partijpolitiek. Evenmin zal hij zich candidaat stellen voor het Franse presidentschap. Militairen kunnen bij volmacht stemmen. Aan stemgerechtigde militairen zullen in het algemeen geen bijzondere faciliteiten worden verleend om zich op 27 Mei, de dag der gemeenteraadsverkiezingen, te bege ven naar de gemeenten waar zij in het kiesregister zijn opgenomen. Krachtens de kieswet kunnen zij echter hun stem bij volmacht uitbrengen. Prins Bernhard maakte noodlandingen. Prins Bernhard, aan de stuurknuppel van zfjn eigen DC 3, heeft Dinsdag kort voor de middag een noodlanding moeten maken te Nice, toen een van de motoren warm liep. Prins Bemhard besteedde dit gedwon gen verbljjf om met de prinsessen Beatrix en Irene het noenmaal te gebruiken met zijn tante prinses Kotzelbue, die in het nabijgelegen Cap d’Ail woont. Om half vier is de Prins weer opgelstegen, maar hij moest bjjna onmiddellljk weer landen ten gevolge van een andere storing. Ten slotte is hfj om half v|jf naar Nederland vertrok ken, waar het toestel om even over negen op het vliegveld Soesterberg is geland. Dat het Westen de totstandkoming ervan als bewijs van Ruslands goede wil eist is dus geenszins onbillijk. It/JAAR het is de laatste tijd wel duide- Ijjk geworden, dat men te Washington moeite heeft een vaste lijn in de buiten landse politiek te brengen, omdat de re publikeinse kopstukken onderling te veel van mening verschillen. Binnenlands worstelt de Franse regering met economische en financiële moeilijkhe den, welke onoplosbaar zijn zolang het Franse parlement groepsbelangen stelt boven het algemeen belang. Tal van com mentatoren over buitenlandse politiek ne men aan dat het juist speciaal op het be sluiteloze Frankrijk is, dat de Russische nieuwe taktiek zich richt. Kennende de af keer welke een deel van het Franse par lement jegens de herbewapening van W.- Duitsland en dus jegens de Europese De- fensiegemeenschap koestert zou Moskou hopen de Westerse eenheid in de schakel Frankrijk te kunnen breken en zou het Parijs willen winnen voor de gedachte van een herenigd maar ontwapend Duitsland. ANDERZIJDS moet men toegeven, dat een verenigd en gewapend Duitsland opgenomen in het Westers defensiestelsel een dodelijk gevaar voor Rusland zou kun nen betekenen, omdat een dergelijk Duits land immer de wens zou blijven koesteren de grote gebieden, aan het Oosten verlo ren, te heroveren. Op een gegeven ogen blik, als Amerika Zijn ook door Eisen hower herhaaldelijk beleden streven om de bevolking der Russische randstaten van het Moskouse juk te bevrijden eens wilde Verwezenlijken, zou dit samenvallen van Duitse en Amerikaanse wensen uiterst ge vaarlijk voor de vrede en voor Rusland kunnen worden. was. Of de Rigtersbleek-centervoor de aan valsleider zal zijn, die men hoopt te vinden, is een vraagteken. Stellig heeft hij nog veel te leren, maar hij bezit een stevige body en is een door zetter met redelijk bezit aan balvaardig heid. We hoorden hem een ongeslepen dia mant noemen. Dat lijkt mjj wel een juist beeld. Van deze Bleijenberg is ongetwijfeld wel wat te maken en hij is leergierig ge noeg om zijn grote kans te aanvaarden. Naast een doortastende rechtervleugel en geflankeerd door een tacticus als Abe Len stra, zal deze Bleijenberg het de Belgische verdediging lastig genoeg maken. In deze Voor een deel zeer geroutineerde middel- llnie heb ik aanzienlijk meer vertrouwen dan in die, welke tegen Zwitserland stond opgesteld, althans wanneer deze mlddel- linie voldoende wordt gesteund door ver trouwen in de nu gerestaureerde achter hoede. Overigens zal Nederland wel een zeer sterk Belgisch elftal tegenover zich krflgen. Vooral de voorhooede van de Bel- geen lijkt mij van doortastend formaat te zijn. Mermans en Coppens naast elkaar zullen het Terlouw niet gemakkelijk ma ken, maar de Spartaman kan zich ge waarschuwd achten en dat doet hem we ten, dat deze spelers stuk voor stuk zeer gevaarlijk zijn. Een voorspelling 7 Laat ik nu optimist zijn. NederlandBelgië is geen wedstrijd waar van de uitslag tevoren met grond van ze kerheid te voorspellen is. De wedstrijden tegen onze Zuiderburen bezitten nu een maal een aparte sfeer en het resultaat is vaak afhankelijk van de vraag of het even mee zit. Dat geldt natuurlijk voor belde partijen, maar vandaar dan ook, ,dat de lange wedstrljdenreeks tegen de Belgen zulk een afwisseling van resultaten doet zien. Overigens is er weer genoeg belangstelling voor deze ontmoeting. Niettegenstaande het wonderlijke appèl van een van onze sportbladen om maar liever geen wedstrij den van het Ned. elftal meer te bezoe ken. De vraag naar plaatsbewijzen is een Veelvoud van het beschikbare aantal en tienduizenden liefhebbers zullen genoegen moeten nemen met een radioverslag. Laten we hopen, dat ook zij een goede middag zullen hebben en dat dit Nederlands elftal voor een welkome verrassing zal zorgen. Dat zou dan echter geenszins mogen be tekenen, dat we daarmede de aansluiting hebben gevonden. Om de achterstand in technisch opzicht in te lopen, zullen we deze Keuze-Commissie minstens een paar jaren tijd moeten gunnen en toestaan. De wedstrijd van Nederland B tegen Bel gië B wordt in Brugge gespeeld. In dit Nederlands elftal val de middenvoor Van der Lei van Leeuwarden aandacht verdie nen, terwfll we ook wel benieuwd zijn naar het optreden van de P.S.V.-doelman Stei ger. De Belgische B-ploeg bezit vele spelers, die op de rand van het A-elftal staan. In eigen omgeving zal deze ploeg voor onze B-jon- gens een te harde noot vormen. Als men de Korea-kwestle als toets-1 Hoe dit ook zü, de Koreaanse kwestie Is steen voor de Russische bedoelingen I nog niet opgelost, ondanks enkele aanvan- wii gebruiken, ziet het er niet zo best uit, want Wysjlnski heeft in de politieke commissie der Ver. Naties verklaard, dat Rusland vasthield aan het beginsel van de gedwongen en volledige uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Zoals bekend wil het Westen de krijgsge vangenen de keus laten of ze naar hun land willen terugkeren. Het is echter de vraag of Korea nog wel een hoofdzakelijk Russische aangelegenheid is en niet vooral een Chinese. Dat vraagt men zich blijkbaar ook in de Ver. Staten te New York af, waar men van Westelijke zijde er voor pleitte de Koreaanse kwestie voorlopig over te laten aan de onderhandelaars in Korea zelf en er niet over te redetwisten in de vergadering der Ver. Naties. In die vergadering zijn Immers geen vertegen woordigers van rood China, die men wel in de wapenstilstandscommissie in Korea kan ontmoeten, waar men dus beter de mening van Peking kan peilen. Men zegt dat China van het Koreaanse avontuur af wil omdat het zijn binnenlandse ontwik keling belemmert en dat het daarom, na in de uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen te hebben toegeetemd, ook verder wil gaan. In deze Chinese wens, welke er op zou wijzen, dat Peking niet bereid is slaafs in het zog van de Russische wereldpolitiek te varen, zien som mige deskundigen zelfs de volledige verklaring van de nieuwe Russische taktiek. „Schoolstaking” in Dinxperlo. In het dorp Dinxperlo is onder het Rooms-Katholieke deel van de bevolking een schoolconflict uitgebroken. Van de ruim honderd leerlin gen van de nieuwe R.K. school verschenen er Dinsdagmorgen slechts veertig. De ove rige kinderen worden door de ouders thuis gehouden. Men is het niet eens over de houding van het schoolbestuur tegenover de onderwijzeres, die bij de ouders zeer in de gunst staat, maar die nog steeds geen vaste aanstelling heeft ontvangen. Arrestaties wegens fraude. Op last van mr W. H. Overbeek, officier van Justitie voor corruptie- en ambtenarenzaken in Den Haag, is de ruim 40-jarige hoofdcommies W. F. B. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht enige honderdduizenden guldens ten nadele van de Nederlandse Staat te hebben verduisterd. Tevens zijn gearres teerd de 40-jarige zakenman J. B., diens vertegenwoordiger Van L. en diens echt genote. Alle verdachten zijn Inwoners van Den Haag. Het Is niet uitgesloten dat nog meer arrestaties zullen volgen. Niet meer voor niemendal. Aanzienlijke uitbreiding van de gevechtskleding maakte bezuiniging op de uitrusting der militairen noodzakelijk, welke de regering heeft ge vonden door toiletartikelen zoals scheer- apparaten, haarborstels, kammen e. d. niet meer gratis ter beschikking te stellen. Nu zelf gevangen. De Amsterdamse hoofd- agent-rechercheur, die een ongewenste vreemdeling die h(j over de grens moest geleiden, opzettelijk liet ontsnappen, werd door de rechtbank te Roermond tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Kind omgekomen bjj brand. Te Oud Gastel in Noord-Brabant is het 2-jarig dochtertje van de familie De Bruin Maandag om het leven gekomen, toen het btf een dors machine speelde, die door een defect aan de motor in brand raakte en door het vuur werd getroffen. Het vuur bereikte ook de dorsvoorraad, waardoor een landbouw- schuur met de gehele voorraad verloren ging. Wie niet van werkelijkheidszin ge speend is, zal moeten toegeven, dat het vraagstuk van de eenheid van Duitsland zo Ingewikkeld is, dat men het moeilijk als een toetssteen voor de Russische bedoelingen kan gebruiken, al is het begrijpelijk, dat de Duitsers zelve dit wensen. Men kan slechts concluderen, dat het her stel van de Duitse eenheid en vrijheid een onoplosbaar probleem zal blijven, zolang we in een verdeelde wereld leven. Alleen in een ontwapende wereld, waarin met geen krachtsverhoudingen zou behoeven rekening te worden gehouden, zou dit vraagstuk een minder moeilijk karakter krijgen. De commentaren over de wedstrijd Neder landZwitserland, die toch nog onver wacht door een nieuw Nederlands elftal met 2-1 verloren werd, zijn veel en veel zijdig geweest. Nu het oordeel over die wedstrijd meer bezonken is, treedt sterk de huidige armoede van het Nederlands voet bal naar voren. Deze wedstrijd was eigen lijk een weerspiegeling van wat men elke Zondag in competitie-voetbal kan waarne men en is terug te brengen tot een waar lijk ontstellend gebrek aan techniek. Met een enkele uitzondering laboreren daaraan vrijwel alle spelers, die aan de top gaan. De nieuwe Keuze-Commissie is wel zo ver standig geweest dit in een van de laatste persbijeenkomst met nadruk vast te stellen. Men heeft er geen doekjes om ge wonden. Precies zoals Churchill dat in het begin van de oorlog het Engelse volk be loofd heeft: een paar jaar lang bloed en tranen, zo vroeg de Keuze-Commissie franchement begrip voor de moeilijkheden en enige jaren lang gelegenheid om een gezond Nederlands elftal op te bouwen. Dat is klare taal, en het schijnt ook wel begrepen te zijn. Welk systeem men ook wil spelen, men zal dit dienen uit te voeren met een voldoen de ondergrond aan technische bekwaam heid en aan lichaamsconditie. Ik behoor niet tot degenen, die onze hui dige impasse alleen zoeken in tekort aan Vacantie in de bouwvakken. De bedrtjfs- raad voor hét bouwbedrijf heeft voor dit jaar de vacantie in de bouwvakken vast gesteld in de week van 27 Juli tot en met 1 Augustus. In tegenstelling tot het vorige jaar toen de vacanties waren gespreid, waartoe het land in drie rayons was ver deeld, is men thans weer overgegaan tot een gelijktijdige vacantie op verzoek van de werkgevers. Tachtig liter bloed afgestaan. Ten behoe ve van de bloedtransfusiedienst hebben 159 personen te Berlikum in totaal 80 liter bloed afgestaan. T~kR twee laatste voorwaarden zijn in het bijzonder naar voren gekomen in het eommuniqué dat te Washington uitgege ven werd naar aanleiding van de bespre kingen tussen de Amerikaanse regering en dr Adenauer, die in Amerika is. Nu is dat vraagstuk van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland, die logisch gesproken dan gevolgd zullen worden door een hereniging van Duitsland en herstel van het Duitse rijk, al of niet in federale vorm, een uiterst moeilijk probleem. Dat zou het oog geweest zijn als er na 1945 eens geen koude oorlog tussen West en Oost was uitgebroken en men direct met een vredesverdrag voor geheel Duits land had kunnen beginnen. Een nieuw Duitsland dat vrij Is zich te bewapenen en z.g. neutraal tus sen West-Europa en Rusland staan, zou toen niemand bulten Duitsland zelf gewenst hebben en wenst niemand nu nog. De historie der laatste veertig jaar spreekt daarvoor een te duidelijke taal. Een dergelUk Duitsland zou op de wip in Europa zitten en zijn gunsten naar eigen believen aan West of Oost kunnen schen ken; door bekwame diplomaten geleid zou het waarschijnlijk in een minimum van tijd Weer het machtigste land in Europa zijn. De Russen hebben de laatste jaren de idee verdedigd, dat een dergeljjk Duitsland ont wapend zou moeten zijn en een soort buf ferstaat tussen Oost en West zou moeten vormen. Een dergelijk idee is echter een hersenschim. Acht jaar na de oorlog lukt het niet meer een weer vrij geworden Duitsland in een overigens tot de tanden toe bewapende wereld, ontwapend te hou den en bovendien is de idee van een ont wapend Duitsland niet aantrekkelijk voor dit overzicht verschijnt, hebben in Zuid-Afrika reeds de nieuwe verkiezin gen voor de Volksraad plaats gehad. Malan behaalde de volstrekte meerderheid. Zijn positie werd versterkt. Eisenhower heeft een goede beurt gemaakt door zfln vredesvoorstellen, waarbij hij ver klaarde, dat de vrede in het Oosten nauw verband houdt met de vrede in het Westen en waarbij hjj voorstelde het bfl ontwape ning vrijkomende bedrag te besteden voor de welvaart en de verhoging van de levens standaard. Dit voorstel ontving in geheel de Westerse pers gunstige commentaren. Ongelukkige vak In Rotterdam is een glazenwasser, dank zij een loslopende hond in een ziekenhuis terecht gekomen. De man stond op een hoge ladder, die hond kuierde er pardoes tegen aan, waardoor de ladder omver werd gestoten. De politie speurt naar de eigenaar van de hond. Op de Flora 1953 In Heemstede hebben de programma-ver- koopsters-, zich van een fraaie bollenhoed voorzien. Twee der meisjes aan het knopen van slingers.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1