om WORDEN NEDERLANDER KRIS-KRAS door Nederland Vroeg Eisenhower in zijn vredesvoorstel te véél, om straks concessies te kunnen doen? 70.000 STAATLOZEN üs hjoed to sizzen Ommelanden-conflict Verkiezingen in Japan, Zuid-Afrika en Denemarken Nieuwe Gedeputeerde gekozen in critiek stadium Kamer aanvaardt ontwerp zonder enthousiasme Weeldebelasting verlaagd België wil Econ. Unie of Vrijdag 24 April ’53 No. 31 Streekblad voor West- en Zuidwest Friesland Drukkerij Fa. A. J. OSINGA - Bolsward Bultenlands Overzicht - s »l F’ Hwat hst Gabe Skroar Uitgave van 49e Jaargang Bolswartls Nieuwsblad I Itob- I fave ioe we oe- Ije- la’s Bromfietsen gelijk gesteld met rijwielen. Door een uitspraak van de Rotterdamse rechtbank is er een ingrijpende verande ring gekomen in de status van bromfietsen. Althans in het arrondissement Rotterdam zijn rijwielen met hulpmotoren gelijk ge steld met gewone fietsen, hoewel tot dus verre bromfietsen onder de motorrijtuigen gerangschikt werden. Goede gift. Aan getroffenen in het ramp gebied zullen 452 geprefabriceerde huizen uit Scandinavië beschikbaar worden ge- steld. Déze woningen vertegenwoordigen een waarde van 2 millioen dollar en ze worden in het kader van de internationale Rode Kruis-hulp geschonken door Noorwe gen, Zweden, Denemarken en Finland. De aflevering begint binnen drie maanden. 1953. Jlco- ’oel- Vewckijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Redactie en Administratie: Marktstraat 13 Bolsward Telefoon 451 (K 5157) dere uitvoering van de bewapeningsplan- nen. Zoals bekend wil men deze uitsmeren over meer jaren omdat ze anders de eco nomie der aangesloten landen in gevaar brengen. In de hoogste militaire kringen van het Westen schijnt men te menen dat door de aanwezigheid van atomische wa penen, men niet zo bevreesd voor een Rus sische overval meer behoeft te zijn als nog vr|j kort geleden. De zware lasten welke de bewapening op sommige partners legt zullen worden gecompenseerd door grote bestellingen. Zo wordt voor een half mil liard dollar vliegtuigen in Europa besteld, waaraan Amerika 300 millioen dollar mee betaalt. woord op vragen van het Eerste Kamerlid Brandenburg (comm.). He<t gebruik van de in prijs verlaagde soorten bedroeg in 1952 in ons land voor huisbranddoeleinden ongeveer 540.000 ton. In het komende jaar zal van deze soorten zelfs een grotere hoe veelheid beschikbaar komen. Abonnee* eatipfije IL50 per kwartaal bij vooruitbetaling Advertentieprijs: 12 cent per «i.m. Giro 87926 van r m •telt >ech van Tbe, 1 is uit mke de >ede ver- >rgd aag. rave -gde ge- iea- ka- en ar- bi- to |ins in den nne 1de. ;ter of Jje, ver tJk- zal zal er- je oe- om De Staten van Friesland hebben Dinsdag morgen in een buitengewone zitting de heer J. Brouwer (Arb.) benoemd tot Ge deputeerde als opvolger van de heer D. de Loor, die burgemeester van Delft is ge worden, De heer Brouwer is 51 jaar en secretaris van het gewest Friesland van de Party van de Arbeid. I jr., lem- |r. er- Drd ris- op de Mn- lld ear och as de for- 1 is Ei ste nel de nl- de lad my ;elf lag lat Ier iel: ste KAMEROVERZICHT ing ur- im, jen en, van Te ’edn. rts). nel nr. im- ag- rte ayn ien aar lftn Ipe iib- uie ar- >ar. «k, !|jn aar :yn en, lijk en, Ergerlijk. Voor de derde maal is de ver- bandkist van de E.H.B.O. bij het betonnen weggedeelte van de weg Apeldoorn Amersfoort vebdwenen. 'Op dit gedeelte Van de rjjksstraatweg gebeuren steeds on gelukken en in verband hiermee besloot de E.H.B.O. er een verbandklst te beves tigen. Belde vorige keren heeft men de kist leeggestolen en een deel van de Inhoud De vijfde Mei. Het was ook een communist, Gortzak, die Minister Drees interpelleerde, over de vie ring van de vjjfde Mei. De regering heeft n.l. besloten om op deze dag geen vrjj meer te geven. Alle nadruk zal op Koninginne dag worden gelegd. Zij heeft daarbij het advies gevolgd van de Stichting voor de Arbeid, die tot de conclusie was gekomen, dat op de nationale bevrijdingsdag niet veel feestelijkheden plaats vinden. In verschil lende delen van het land viert men zijn eigen bevrijdingsdag. Bovendien is het ge bleken, dat de dodenherdenking aan de vooravond van de bevrijdingsdag de feest viering op de vijfde Mei belemmert. Geen vry dus op deze dag. Maar wel feestelijk de vlag uit. De omroepverenigingen zullen ook hun best doen. Zonder verzet verenigde de Kamer zich met deze uiteenzetting. Het was een inter pellatie, die een bredere beschouwing ver diende. Maar geen der leden had daar lust in, nadat zij de heer Gortzak hadden aan gehoord. Deze ontvouwde nl. de stelling, dat de regering geen bevrijdingsdag meer wil vieren, omdat zfl de onafhankelijkheid heeft geofferd op het Amerikaanse altaar. De moeilijkheden bij „De Ommelanden” culmineren in de weigering van de oud- hoofddirecteur van „De Ommelanden” de heer F. de Boer, om stakers in dienst te nemen, die zich in de stakingsperiode ern stig misdragen zouden hebben en voorts om stakers te plaatsen in functies, welke reeds door nieuw aangenomen personeel bezet waren. Men vroeg dispensatie aan de arbitrage-commissie en deze werd niet verkregen. Toen heeft de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond gebruik gemaakt van de mogelijkheid, die de arbi trale uitspraak bood om boetes te heffen, wanneer men weigerde stakers in het be drijf te herplaatsen. Boetes, die inmiddels opgelopen zijn tot rond 4 ton, welk bedrag tot op heden niet is betaald. Dit was voor de A. N. A. B. aanleiding arbiters te ver zoeken „De Ommelanden” aan de bond 'n bedrag van f 10.000 te laten betalen voor elke dag, dat „De Ommelanden” in ge breke bleef de boete van 4 ton te betalen. Deze tienduizend gulden boete per dag wordt thans op f 100.000 per dag gesteld. Zonder enig enthousiasme heeft de Twee de Kamer deze week met 69-10 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waardoor het aan ongeveer 70.000 staatlozen moge lijk wordt het Nederlanderschap te herkrij gen. Het betreft hier de groep van wapen dragers, van mensen, die in de oorlog in vijandige, Duitse krijgsdienst, zyn getre-, den. Wie in vreemde krijgsdienst treedt, verliest zijn nationaliteit. Men weet dus waar men aan toe is als men dit doet. Deze bepaling moge gunstig kunnen wer ken in vredestijd, helaas is het gebleken, dat zij in oorlogstijd onvoldoende is. Alle S.S.ers en N.S.K.K.ers hebben hun Nederlanderschap verloren. Dat is logisch. Maar naarmate de jaren meer verstrijken, des te groter het probleem van de staat lozen dreigt te worden. Staatlozen kunnen niet bij de zeevaart tewerkgesteld worden, daar zy geen monsterboekje krijgen. Zij kunnen niet emigreren, daar zij niet in ’t bezit van een paspoort worden gesteld. Om bij een baas te kunnen werken, hebben zy een werkvergunning nodig. De staat lozen vormen dus een bron van moeilijk heden in onze maatschappij. Daarbij komt nog, dat de overheid een omvangrijke en kostbare administratie moet bijhouden. Daarom is het wel te begrijpen, dat de regering van dit probleem af wilde. Het was Minister Mulderye, de voorganger van de huidige Minister van Justitie, mr Don wetsvoorstel nodig was. Men benaderde 't probleem van geheel verschillende zijden. Daar was de heer Seheps (arb.) een man met grote verdiensten in de illegaliteit, die dit ontwerp zag als een laatste stuiptrek king van een mislukte berechting. Alle andere afgevaardigden waren het daar niet mee eens. Zij stelden zich op het standpunt door de bewindsman onderschreven, dat nationallteitsverlies geen straf is. Hoe men ook over de berechting denkt: na het uit zitten is de straf voorbij. Dat is juist. Want waarom moet een (zeer laakbare) N.S.K.K.er zijn nationaliteit verliezen, ter wijl mannen als Mussert en Blokzijl (de verrichters van het meeste kwaad) Ne derlander zijn gebleven? De Kamer verzachtte het ontwerp op ver schillende punten. Zo vond Jkv. Wttewaalï van Stoetwegen het onbillijk, dat men drie jaar ononderbroken in Nederland moet wonen, alvorens een aanvraag te kunnen Indienen. zy maakte er bij amendement 2 jaar van. Dit werd aangenomen met de stemmen van de socialisten en communis ten tegen. Naar haar mening hebben tal loze staatlozen doelloos door Europa ge zworven, juist omdat zij staatloos waren. Ook vond zjj het onjuist, dat men drie jaar uit de gevangenis moet zijn om van deze wet te kunnen profiteren. Zij wilde deze termijn verkorten tot twee jaar, hetgeen haar gelukt is. Met de heer Koersen (k.v.p.) verzette zy zich tegen de bepaling dat iemand, die geen belastbaar inkomen heeft toch f 25. moet neertellen om de aanvraag te kunnen indienen. Deze bedragen stijgen, naarmate het inkomen stijgt, tot een bedrag van f 1000.Ook dit amendement werd aan genomen, zodat onbelastbare inkomens vry zijn. De socialisten hadden hier grote be zwaren tegen, omdat alle normale natura- lisatieaanvragen tweehonderd gulden kos ten. Waarom deze wapendragers ook geen f200.te laten betalen? By de bescheiden rol, die de a.r. dominee Fokkema in dit debat speelde, zakte de v.v.d. zelfs nog in het niet. Zy deed er niet aan mee. Maar by de eindstemming bleken er plotseling vier tegen te zijn. Zonder daarvoor een verklaring te geven. Mej. Klompé (k.v.p.) was ook tegen, zy voelde het meest voor een generaal par don, zoals Minister Mulderye had voorge steld. Waarom een duur apparaat in stand houden om enkele twyfelgevallen er uit te halen? Bovendien meende zy, dat de gemeenschap ook een taak heeft t. a. v. de rechtse en linkse elementen. De an dere vijf tegenstemmers kwamen uit de communistische fractie. Kik folk dat eer him sela foldkeB stjert mei gauwena. De staatssecretaris van Financiën, dr. W. H. van den Berge, heeft by de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot af schaffing van het hoogste tarief in de Omzetbelasting, de superweeldebelasting van 30 pet. De artikelen, die onder deze accyns vie len, zullen worden teruggebracht onder ’t tarief van 15 pet. Deze maatregel zal de schatkist op een vermindering van Inkomsten tot een be drag van circa f10 millioen komen te staan. 10 Millioen uit Zulvelfonds gaat naar de boeren terug. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft besloten voorshands f 10 millioen uit het zulvelfonds Hl terug te betalen aan de melkveehouders, die er heffingen in heb ben gestort. Het terug te betalen bedrag is ongeveer 13 pct. van de in de periode Nov. ’51/’52 gestorte gelden. Waarschy’n- lijk zal er ook nog een tweede terugstor ting komen. Uit Zulvelfonds Hl werd reeds een millioen gulden aan het Rampen fonds geschonken. Goedkope kolen wèl leverbaar, zegt minis ter. De kolensoorten, die in prys wor den verlaagd, worden wel degeiyk geleverd, heeft minister Zyistra schrlfteiyk geant- In België wordt ernstig overwogen aan Nederland de definitieve ondertekening van de Economische Unie voor te stellen. Dit zou dan echter een Economische Unie zyn met ontsnappingsclausules ter be scherming van die Belgische industrieën, voor welke het verschil in loonpeil met soortgelyke Nederlandse bedryven mee dan 15 pet. zou bedragen. De voorsteller van dit plan (een vooraan staande Belgische minister) wil, in geva1 Nederland het plan zou afwijzen, de thans nog van kracht zijnde Voor-Unie opzeg gen. Het voorstel is reeds in de Belgische ministerraad besproken. Op het Paleis in Soestdijk heeft H.M. de Koningin Maandagmiddag het eerste exemplaar „De Ramp” ontvangen van de voorzitter van de Vereniging ter bevor dering van de belangen des Boekhandels. Bovendien werd een cheque van f 1000.000,aangeboden als eerste gedeelte vwa de opbrengst van dit fotoboek over de Ramp. gestaan, Daar de s.d. 2 zetels wonnen in het huls van afgevaardigden trad de re gering, een eoalitle van conservatieven en agrariërs, af, daar zy thans op een min derheid steunt. staan aan de vooravond van de of- ficlële besprekingen tussen Engeland *n Egypte over de ontruiming van de Su- ezkanaalzöne, welke heel moeliyk zullen zyn, ondank* pogingen tot bemiddeling van de zyde van de regering van de Libanon. Israël vreest zozeer het kind van de reke ning te worden, dat het zich by voorbaat tot een aantal mogendheden heeft gewend met het verzoek een oog in ’t zeil te hou den. In Argentinië duurt de onrust voort. Perón zou allang verdwenen zjjn als hy onder een democratisch bestel regeerde, een dictatuur kan echter door uitholling ook Ineenstorten en daar gaat het met die van Perón heen. In Pakistan heeft de gou- verneur-gen&raal het land is een domi nion en heeft daarom een in naam door de Engelse koning benoemde gouvemeur-ge- neraal premier Nazimoedln van zyn functie ontheven en de Pakistaanse am bassadeur te Washington, Mohammed All een nieuw kabinet laten vormen. Wat er precies achter die kwestie zit is niet be kend, wel verkeert het land in economische moeiiykheden. Men zegt wel dat alleen een sterke man deze te boven kan komen en denkt dan aan het voorbeeld van Egypte. Deze Mohammed AU is naar het heet nog al Westers gezind; ondanks dat, mogen wy wel schryven, meent India zich toch ook met hem te kunnen verstaan, wat zeer gewenst is, want de betrekkingen tussen beide landen zyn wegens Kashmir nog al- tyd slecht. A7an het verdere nieuws uit deze over- zichtsperiode vermelden we de uitslag der verkiezingen In Japan, welke wel de aantal zetels gaf doch aan haar absolute meerderheid een eind maakte, zodat zij zal moeten regeren in samenwerking met de progressieve party, welke echter ook zetels verloor. Deze beide partyen zyn tegen neu tralisme en voor herbewapening die onder het volk echter niet geliefd is, zodat de linkse partyen winst boekten, de linkse socialisten in het byzonder en zelfs doet één communist zyn Intrede in het parle ment. De uitslag der verkiezingen in Zuid-Afri- ka heeft Malan meer zetels bezorgd maar niet voldoende om de tweederde meerder heid te bereiken die hem in staat zouden stellen zyn apartheidswetten in volledige scherpte door te voeren. De verenigde par ty van Strauss, die in totaal meer stem men verwierf dan die van Malan, doch veel minder zetels, wat te wyten is aan de districtsindeling, wil niet dat enige van haar aanhangers in het parlement Malans zyde kiezen om hem toch de tweederde meerderheid te bezorgen. De constitutio nele strijd in Zuld-Afrika zal dus voort duren en ook het verzet van al wat niet blank is tegen Malans bedoelingen. In Denemarken zyn parlementsverkiezin gen gehouden, omdat een grondwetsher ziening moet worden goedgekeurd, waar- by een éénkamerstelsel wordt ingesteld en troonsopvolging aan vrouwen wordt toe- A Is we alles overwegen wat er sedert Eisenhowers rede is gezegd en geschre ven zou men geneigd zyn te betogen dat de Ver. Staten de stelling, welke de Russen nu al jaar en dag verkondigen dat com munistische en democratische landen wel naast elkaar kunnen leven, thans definitier hebben verworpen. Het vermoeide Europa, dat zich misschien gaarne by een compro mis zou neerleggen, kreeg van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dulles te horen: „geen status quo”, geen aanvaarding dus van de verhouding en de evenwichtsstoel welke in de jaren na de tweede wereldoorlog tussen West en Oost is ontstaan. Dat klopt volkomen op Eisen howers rede en ook met het feit dat in deze rede communistisch China niet eens werd genoemd. Er werd wel in gezegd dat een wapenstilstand in Korea moest wor den gesloten en dat de Chinese commu nisten hun hulp aan de opstandelingen m Malakka en Indo China moesten staken, maar van de regering te Peking werd nier gerept. Tito heeft, zoals we reeds eerder schreven, dit negeren van de Chinese com munistische regering een fout genoemd en de wyze waarop Europese commentatoren dit zwygen van Eisenhower over de rege ring van Mao Tse-toeng behandelden toont ook wel aan dat zij het er niet mee eens zyn. Ook om de verhouding van her Westen tot de Zuid-Oost-Aziatische staten die communistisch China erkennen, is in Europa de overheersende mening, dat het beter zou zyn de regering te Peking maar te aanvaarden, zy het voorlopig, zolang zy de opstandelingen in Indo China steunt met enige terughouding. Al met al ge nomen geloven wij niet dat het thans uit een gezette Amerikaanse standpunt by de tegenstanders zo zal worden ontvangen, dat het de wereld ontspanning brengt, hoe zeer men ook persoonlyk ontvankeiyk mag zyn voor Eisenhowers argumenten betref fende de krankzinnigheid van de bewape- ningswedstryd, waarin één bommenwerper de kosten voor de bouw van dertig scholen en een torpedobootjager, die voor wonin gen voor 8000 mensen eist. Toch zal deze bewapeningswedstryd voortduren, zy het, naar van Amerikaanse zyde wordt mee bedeeld voor het Westen in draagiyker vorm. TAeze week zyn te Parijs de kopstukken Jjvan het Noord Atlantisch Pact bijeen, waar men in de eerste plaats van gedach ten zou wisselen over de bedoelingen van het Russische vredesoffensief. Men zal het dan ook hebben over de ver- Hoewel het Amerikaanse vredesoffensief, dat gevolgd is op het -- Russische, in het algemeen de Instemming van het gehele Westen heeft, liberale party van Josjida weer het grootst leest men toch tussen de regels, waarin die instemming wordt betuigd, door, ook critiek. Dat kan ook niet anders want deze stap om te pogen aan \de koude oorlog een eind te maken en in ieder geval achter de ware bedoelingen van Moskou te komen is een zuiver Amerikaanse. En aan gezien er tussen het Amerikaanse en Europese standpunt verschil van inzicht bestaat, spreekt het dat als het Initiatief voor dit vredesoffensief van Europese zyde zou zyn uitgegaan het er iets anders zou hebben uitgezien. reikt. Maar in deze els ontmoeten we geen verlangen naar een compromis tussen twee grote en machtige tegenstanders die wil len pogen in vrede naast elkaar te leven, doch een poging een tegenstander te dwingen tot het prijsgeven van zyn machtspositie. ker, die het eerste wetsontwerp indiende. Dit was echter volmaakt kansloos, daar de Kamer niet bereid was het generaal pardon toe te kennen, dat door Minister Mulderye was voorgesteld. Alle wapendra gers moesten volgens hem weer in de Ne derlandse familie worden opgenomen. Het ontwerp is nooit in behandeling gekomen en dat was maar het beste, want het zou een ontydig einde van een ministeriële loopbaan betekend kunnen hebben. Minis ter Donker, een man met ruime parlemen taire ervaring, weet beter met de Kamer om te springen. Hy stelde een aantal voor waarden waaraan de staatloze moet vol doen alvorens hy een aanvraag tot het verkrygen van het Nederlanderschap kan indienen. Een daarvan is, dat de aanvrager drie jaar ononderbroken zyn hoofdverblyf, na de detinering in ons land moet hebben gehad. En vervolgens moet zijn gedrag on berispelijk zyn, terwijl ook de ernst van de gepleegde misdryven by de beoordeling van de aanvraag In ogenschouw wordt geno men. Tydens de debatten voegde Minister Donker er nog één belangrijke voorwaar de aan toe: Uiterst rechtse en linkse extremisten zullen kansloos zijn. De regering verwacht, dat het merendeel der aanvragers snel de ambtelyke molen kan passeren. Minister Donker noemde zelfs de tyd van twee jaar. De twyfelge- vallen worden voor het laatst bewaard, zodat de „normale” gevallen vlot afge werkt kunnen worden. Zoals we reeds zeiden, er was weinig ent housiasme voor dit ontwerp by de Kamer, die echter wel begreep, dat fait ingrypende ■\Tan gezameniyke Europese zijde zou dat echter ook al weer niet mogeiyk ge weest zyn omdat er tussen de Westeiyke Europese mogendheden zelve ook weer meningsverschillen zyn over de eisen welke men aan de Russen zou dienen te stellen. Het vredesoffensief van Moskou echter eiste een reactie van het Westen en onder de gegeven omstandigheden was het daar om maar het beste dat die van het leiden de land in dat Westen, dus van Amerika en President Eisenhower, uitging. Maar daardoor draagt deze reactie dan ook het stempel van het zelfbewuste dat aan de machtige eigen is. Ze eist van de tegen stander practisch de aanvaarding van Westerse maatstaven en concessies welke in wezen het totale beeld van het huidige Europa zoüden veranderen, m.a.w. het prijsgeven van de Russische machtspositie. In ons vorig overzicht hebben we daarop reeds gewezen toen we even by het pro bleem Duitsland stilstonden, een eis welke Elsenhower in zyn rede ook stelde. Maar nog veel scherper wordt de over gave van Moskou gesteld in Eisenhowers els, dat de Russen de Oost-Europese vol ken zullen toestaan him eigen regerings vorm te kiezen en zich vryeiyk met andere landen zullen mogen verbinden in een we reldomvattende rechtsgemeenschap. Er is wel geen overtuigd democraat In het Wes ten die een dergeiyke bevryding van de Oost-Europese landen niet zou toejuichen, niet alleen omdat dit definitief een eind zou maken aan de Russische bedreiging van het Westen, maar ook omdat daar mede een democratisch ideaal werd be- S v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1